I GOLDEN FICTION Talloze prijsverhogingen zetten de Franse lonen onder druk Vijftig jaar geleden Onder ons gezegd... Ook vliegers voor interventie door rijksbemiddelaars NAAIMACHINES Van dag tot dag Spoed gevraagd Automatische verhoging der lonen aanstaande Salarisgeschil bij de K.L.M. f Hogere uitkeringen aan oorlogsslachtoffers en Hongaren Lawine van versoberingsmaatregelen Aardbeving kostte aan 67 Mexicanen het leven Arbeidsbemiddeling wordt in nieuwe wet geregeld Bouwvakarbeiders ontslagen Eerste regering gevormd in de republiek Tunesië Franse erkenning wordt volgende week verwacht Peking veroordeelt rechtse en liberale neigingen Mochtar Lubis vrijgespro ken maar niet vrijgelaten Overstromingen teisteren West-Java, 22 doden Op de. Dreigende staking aan de oostkust van Sumatra Uit Haarlems Dagblad van 30 juli 1907 D^^UAG 30 JULI 1957 jammer maar onvermijdelijk was het (jat het UNO-rapport over Hongarije pas ■cht maanden na de opstand van oktober 1556 gepubliceerd kon worden. Persversla gen, heet van het revolutietoneel, hebben, 'oen het berichtenverkeer tijdelijk onbe lemmerd kon functioneren, hun werk ge- jaan. In de vrije wereld werd een golt va0 sympathie gewekt, die de stoot gaf tot omvangrijke nationale en internatio nale hulpverlening van humanitaire aard en die de grenzen opende voor duizenden Hongaarse vluchtelingen. Te lang heeft men echter moeten wach ten op een volledig authentiek verslag van ,je gebeurtenissen, waarin waarheid van verdichtsel is gescheiden en waarin de fei len over het nationale spontane verzet, en systematische onderdrukking daarvan door een vreemde mogendheid, zo onpar tijdig mogelijk werden vastgelegd. De pers heeft uittreksels uit het rapport gepubli ceerd en daarmede haar plicht om nieuws en voorlichtig te geven gedaan. {jet officiële rapport van de speciale commissie over het Hongaarse vraagstuk is thans in druk verschenen en voor de tegenwaarde van twee Amerikaanse dol lars in Nederland verkrijgbaar bij Marti- nus Nijhoff te Den Haag. De UNO heeft aan de verplichting voldaan het verslag te doen verschijnen in de vijf officiële talen van de wereldorganisatie: het Engels, het Frans, het Chinees, het Russisch en het Spaans. Nu is het wachten op een Ne derlandse vertaling, waardoor dit document ook voor het volk toegankelijk wordt ge maakt. Een tweede vereiste daarvoor is, dat de uitgave niet te duur zal worden. De Hngelse uitgave kost al bijna acht gulden en bij die prijs kan men al niet spreken van een volksuitgave, zoals toch de bedoe ling behoort te zijn. Hoe eerder deze ver schijnt hoe beter, want met het verstrijken van de tijd, taant de belangstelling. Minister Luns heeft medegedeeld, dat de regering de aanzienlijke kosten die aan sen dergelijke publikatie verbonden zijn, niet geheel voor haar rekening kan nemen en dat hij hoopt, in samenwerking met een aantal particuliere instanties, op korte ter mijn, een Nederlandse vertaling tot stand kan komen. Na hetgeen de UNO en de pers hebben gedaan, ligt het zeker op de weg van de regering particulieren zoveel mogelijk aan !e moedigen deze uitgave te steunen, opdat dit rapport, zo spoedig mogelijk en tegen een redelijke prijs, voor een zo groot moge lijk aantal Nederlanders toegankelijk wordt. Bij voorkéür vöör dé 'ëeïfetè1 drSëi/e jaardag van het verraad aan het Hongaar se volk, dat op heroïeke wijze heeft ge vochten voor het herstel van zijn nationale onafhankelijkheid en het onderspit heeft moeten delven in een ongelijke strijd tegen de Sovjet-Unie, waaraan het werd uitge leverd door een onwettig en collaborerend marionetten-bewind. ADVERTENTIE Blijkens een mededeling van de minister van Maatschappelijk Werk aan de gemeen tebesturen zijn met ingang van deze week de uitkeringen ingevolge de regeling Hulp verlening Oorlogsslachtoffers 1940-1945 aangepast aan de algemene loonsverhoging in verband met de huurverhoging. Eenzelf de verhoging is ook ingevoerd voor de re geling der hulpverlening aan Hongaarse vluchtelingen. Een gulden genieting voor 90 cent DE PRIJSSTIJGINGEN beginnen zich als een lawine over Frankrijk uit te storten. Vanochtend is de prijs van de melk met drie franken per liter verhoogd en die van de boter met 30 franken per kilo. Een dergelijke prijsverhoging placht nooit in de zomer te komen, wanneer de prijs juist altijd met enige franken verlaagd bleef tot aan de herfst. Tezelfdertijd is het vetgehalte van de melk teruggebracht van 34 tot liter,.ipsLbpt,.web 7>e^r>SuRb#?Pisti§9&£ argument, dat het darmede pp Europees, peil is gebracht. Ook de prijs van het gas voor huishoudelijk gebruik wordt met ingang van 1 augustus met 20 percent verhoogd voor Parijs en omstrëken én mêf 10 percent voor de provincie. De oorzaak van deze prijsstijging moet worden gevon den in het feit, dat de regering de subsidie heeft ingetrokken aan de Gaz de France, de openbare nutsmaatschappij die praktisch alle concessies voor de levering van gas in Frankrijk in handen heeft; die subsidie was verleend om de index van de befaamde 213 artikelen beneden de 149,1 te houden. De schatkist zal daarmee ongeveer zes miljard franken per jaar verdienen. Het Journal Officiel, de Franse staats courant, heeft bovendien vanochtend een aantal prijsverhogingen afgekondigd, waar toe reeds ongeveer drie maanden geleden, dus nog onder de regering-Guy Mollet, is besloten. Zij hebben betrekking op de zo genaamde luxe en half-luxe goederen. De prijsverhoging van de luxe goederen zal tot gevolg hebben, dat deze in de kleinhandel ongeveer 6Vs percent duurder worden. Tot de categorieën, die door de prijsverhoging worden getroffen, behoren onder andere bontwerken, speelgoed, luxe edities van boeken, juwelen, edelstenen, gouden- en De organisaties van K.L.M.-vliegers heb ben het voornemen van de directie van de K.L.M., het salarisconflict voor te leggen aan het College van Rijksbemiddelaar, met instemming begroet. In een objectieve en onpartijdige bemid deling door het College van Rijksbemid- delaar hopen de vliegers een faire oplos sing te krijgen voor het reeds zo lang du rende conflict. Daarnaast blijft echter het Probleem van het herstel van het vertrou wen door de vliegers in de directie bestaan 20 wordt in een verklaring van de vlieger- organisaties gezegd. In deze verklaring wordt voorts betoogd, dat de vliegers van het begin af gepor teerd zijn geweest voor een eerlijke be handeling, getuige het feit, dat zij in april van dit jaar de raad van commissarissen van de K.L.M. verzocht te interveniëren, toen de onderhandelingen dreigden vast te lopen. In 1954, aldus luidt de verklaring verder, werd de arbeidsrust verstoord door de po sing van de directie, de salarissen te ver iagen, toen het er naar uitzag, dat een te veel aan vliegers zou ontstaan. Tijdens de hierover ontstane onderhandelingen ver anderde de situatie echter volkomen: er ontstond een groot tekort aan piloten. Inmiddels bleek uit een onderzoek, door ie vliegers ingesteld, dat hun salarissen ie laagste waren in vergelijking met die van andere grote Europese luchtvaart maatschappijen. De president-directeur "an de K.L.M. betoogde echter, dat niet de hoogte van de salarissen maar de koop kracht daarvan vergeleken moest worden. Hij zond hierover een persoonlijke brief aan alle vliegers, waarin hij een onderzoek over dit punt door prof. Tinbergen beloof de. In dezelfde brief aan de vliegers stelde do president-directeur van de K.L.M., dat «de directie in het algemeen op het stand punt staat, dat er naar gestreefd moest worden aan de vliegers van de maatschap pij dezelfde levensstandaard te verschaf fen. waarop vergelijkbare collega's in Europa leven, naarmate de exploitatiere sultaten van de maatschappij dat toelaten". Deze uitspraak gaf de vliegers, zo zeggen zij verder in hun verklaring, veel vertrou wen in de oprechtheid van het toekomstige salarisbeleid. Het verloop van de in het afgelopen jaar gevoerde onderhandelingen vormde de oorzaak van het feit, dat dit vertrouwen echter volkomen teniet werd gedaan. Ty perend hiervoor zijn ook de door de KLM- directie genoemde percentages in haar pas uitgegeven communiqué. Deze percentages zijn niet alleen onjuist, maar ook voorba rig, omdat de eindbevindingen van prof. Tinbergen pas tegen medio augustus kun nen worden verwacht, aldus de verkla ring der vliegerorganisaties. MEXICO (Reuter). - Volgens de tot dus ver bekende gegevens heeft de aardbeving, die zondag Mexico trof, aan tenminste 52 personen in Mexico stad en aan 15 in woners in andere steden het leven gekost. In de hoofdstad zijn 657 personen gewond Het aantal gewonden elders is onbekend. (UP). - Nieuwe aardschokken bemoei lijkten gisteren het werk van de reddings ploegen in de puinhopen. Zwaar bescha digde gebouwen dreigen in te storten. Twee grote kantoorgebouwen zijn ontruimd - een gebouw van zeventien verdiepingen, het Mariscala gebouw en een van dertien verdiepingen. President Adolfo Ruiz Cor- tines en burgemeester Ernesto Uruchurtu. brachten gisteren een bezoek aan de zwaarst getroffen delen van de hoofdstad. zilveren werken, grammofoonplaten, choco lade, huishoudelijke apparaten zoals ijs kasten, elektrische koffiemolens, gasfornui zen en dergelijke, en sportartikelen. De prijzen van likeuren en cognac zullen met 41/» percent worden verhoogd; die van champagne en van de zogenaamde „grands vins" zijn van prijsverhoging nog uitge zonderd, die trouwens slechts bij de wet zouden kunnen worden vastgesteld.Tabaks- artikelen zullen voorlopig niet in prijs stijgen. De omzetten en de inkomsten van het staatstabakmonopolie zijn namelijk zo bevredigend, dat uit de winst de verhoogde uitkering aan de staat kan worden gedaan. Men verwacht tevens dat de index van de 213 artikelen eind juli de 149,1 zal heb ben overschreden, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat automatisch het zo geheten minimum-uurloon van 126 met 5 percent - tot 131,5 franc zal stijgen. Ongeveer een miljoen arbeiders zal van deze verhoging profiteren, namelijk zij die volgens de mi nimum-tarieven worden betaald. Met dat al is de Franse volkshuishouding weer op gevaarlijke wijze in de maalstroom van lonen en prijzen geraakt. Ook de bezuinigingsmaatregelen van de minister van Financiën, die waarschijnlijk vandaag zullen worden afgekondigd, zullen haar daaruit niet kunnen redden en de door alle beurs- en financiële kringen voor het najaar verwachte devaluatie als sluitstuk van de bezuinigingen gaat steeds meer tot de zekerheden behoren. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid hoopt, dat aan het probleem van de ronselarij van arbeidskrachten het hoofd zal kunnen worden geboden door de nieuwe Arbeidsbemiddelingswet, die nu op zijn departement wordt voorbereid. Overi gens heeft hij niet de indruk, dat het euvel zich de laatste tijd uitbreidt. Het weglok ken van arbeidskrachten en het aanbieden van werk tegen een hogere dan de normale beloning hebben hier en daar geleid tot verstoring van de arbeidsrust. Op verscheidene manieren is met wisse lend resultaat getracht aan het euvel der ronselarij'padk em'perk te1 stellen. De Ar beidsinspectie tracht door overleg de, on dernemingen' ervan te weerhouden van dé diensten van incorrecte uitleenbedrijven gebruik te maken. De aandacht van de belastingdienst wordt voortdurend op der gelijke uitleenbedrijven gevestigd. Ter be teugeling van het euvel der ronselarij kan voorts soms worden opgetreden door het uitlokken van een strafvervolging wegens overtreding van de loonvoorschriften. Ove rigens wordt het probleem van de ronse larij, voor zover het betrekking heeft op de sociale verzekering, door de Sociale Verzekeringsraad bezien, terwijl bij het opstellen van een nieuwe arbeidsbemidde lingswet getracht zal worden aan het euvel het hoofd te bieden. ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Vanmorgen zijn bij de n.v. Bouw- en Handelmaatschappij v.h. H. Steenbergen te Epe, die in Drachten de bouw van 270 flat woningen in uitvoering heeft, 35 man per soneel ontslagen. De reden is gelegen in financieringsmoeilijkheden. Dezelfde n.v. schijnt ook bij de bouw van een honderd tal woningen in Heerenveen soortgelijke moeilijkheden te ondervinden. De heer Steenbergen, directeur van de maatschap pij, verklaarde dat het hier slechts een tij delijke maatregel betreft en dat het niet uitgesloten is, dat de ontslagen werklieden volgende week weer op hetzelfde object aan het werk kunnen. TUNIS (AFP/Reuter). Habib Bour- guiba, de eerste president der Tunesische republiek, heeft de eerste regering van het nieuwe bewind gevormd. Er zijn twaalf ministers en drie staatssecretaris sen benoemd. Sadok Mokkadem, voormalig Tune- sisch ambassadeur te Caïro, heeft de por tefeuille van Buitenlandse Zaken gekre gen, Taieb Mehiri is opnieuw tot minister van Binnenlandse Zaken benoemd. De minister van Landsverdediging en oud-vice-premier Bahi Ladgham is be last met de coördinatie der werkzaamhe den van de verschillende ministeries. Ez- zedine Abassi is minister van Handel en Industrie geworden en Abdessalem Kena- ni heeft de leiding gekregen van het mi nisterie van Economische Planning op lange termijn. Ahmed Ben Salah, de voormalige leider van het algemene Tu nesische vakverbond, is als minister voor Openbaar Welzijn in het kabinet opgeno men. Dit ministerie bestond tevoren niet. NEW YORK (UP) De Tunesische UNO-vertegenwoordiger Mongi Slim, heeft secretaris-generaal Dag Ham- marskjoeld er formeel van in kennis ge steld, dat de republiek Tunesië alle ver plichtingen van de monarchie Tunesië zal overnemen. PARIJS (UP) Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat Frankrijk bereid is om de nieuwe republiek Tunesië te er kennen en dat waarschijnlijk officieel de volgende week zal doen. HONGKONG (Reuter) De communis tische veiligheidspolitie heeft op 15 juni te Tsingtao aan de Gele Zee twee mannen ge arresteerd, die een geheime „liberale par tij" hadden opgericht, zo meldt het semi- officiële persbureau „Nieuw China". De mannen hebben bekend, dat zij van plan waren een anti-communistisch leger op te bouwen. De een was „secretaris-generaal van de liberale partij, de ander „minister van Buitenlandse Zaken". Zij waren van plan hun beweging naar Peking, Sjanghai en Hongkong uit te breiden. SJANGHAI (Reuter) Het „Volksdag blad" van Peking, het orgaan van de Chi nese communistische partij, schrijft, dat in de partij „zeer vele rechtsen in de par tij zijn ontdekt". „Wanneer burger lijke rechtse elementen de partij aanval len vallen zij hen schaamteloos bij". Er moet een krachtige houding tegenover de rechtse elementen binnen de partij wor den aangenomen en zij moeten even krachtig worden aangevallen als degenen buiten de partij, aldus het blad. DJAKARTA (ANP) Het landgerecht te Ój-akarta1 heeft - onder- voorzitterschap van rechter "Razjafe iSu&an Malelo, de hoofd redacteur van het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya", Mochtar Lubis, vrijge sproken van de tegen hem ingebrachte be schuldiging van belediging van de regering, in een artikel over corruptie, dat ruim tien maanden geleden door hem werd geschre ven. Een luid applaus ging in de rechtszaal op, toen de uitspraak bekend werd. De openbare aanklager had een gevangenis straf van twee maanden tegen Lubis ge- eist. Na afloop van de zitting verliet Lubis onder bewaking van militaire politie de rechtszaal. Hij staat nog steeds onder huis arrest, op grond van een andere, nog niet bekend gemaakte beschuldiging. DJAKARTA (AN.P) De afgelopen 14 dagen zijn in West-Java bij overstromin gen, veroorzaakt door aanhoudende regen val, 22 personen om het leven gekomen. Ongeveer 65.000 mannen, vrouwen en kin deren zijn naar veiliger gebieden overge bracht. De materiële schade wordt ge schat op 60 miljoen rupiah's, aldus is vandaag in Djakarta bekend gemaakt. Mooi cadeau Een vriend van mij, die zijn gehele leven niet één sigaar of sigaret heeft gerookt, vierde onlangs een jubileum. Van een zijner zakenrelaties kreeg hij te dier gelegenheid een kostbaar geschenk: een puur-gouden aansteker en hij kon het, bovendien nogal protserige ding, dat hij niet gebruiken kon, nog niet eens weggeven, omdat de gulle schenker er ten overvloede initialen en data in had laten graveren. Had die kwistige schenker nu niet eerst eens kunnen bedenken dat de jubilaris misschien wel een niet-roker zou kunnen zijn? Nu werd dit geschenk in stede van een attentie een duidelijk, zij het gouden bewijs van ön-attentie en bereikte het een averechts resultaat. Cadeautjes geven is een moeilijke zaak. Of althans: de meeste gevers geven zich er niet de minste moeite voor. Op grote zakenjubïlea, waarbij de feest vierende firma bedolven wordt onder soms voor honderden, va.ak voor duizenden, een enkele keer voor tienduizenden (dat hangt van de grootte van de klandizie af) guldens aan bloemen, blijkt dit het duidelijkst. Hooguit een week later zijn de meeste bloemen verlept en moeten ze worden mee gegeven aan de gemeentelijke vuilnisman. Is dat aardig? Neen, want al die gulle schenkers (guller naarmate de jubilaris een grotere klant is) hebben even een tele foontje aan de bloemist gegeven om voor idem zoveel gulden bloemen te sturen. Ze hebben zich niet eens de geringe moeite gegeven te zeggen wélke bloemen. Zo gaat het ook met hel gouden horloge voor de gouden jubilaris, die al een zilveren had waar hij zijn leven lang goed op had kunnen zien hoe laat het was. Hij had veel liever iets gehad dat hij beter gebruiken kon. Zo gaat het met de zilveren bonbon schaaltjes voor de bruid en met de doos zeep voor de jarige dame, die nog een dozijn van de vorige keer over had. Met de groene das voor de heer die het land heeft aan groen. Met de kist te zware sigaren. Er zijn maar weinig mensen die echt op zoek gaan naar iets waarmee zij iemand nu eens echt een plezier mee kunnen doen, die zich de moeite geven iets te bedenken dal persoonlijk is. AA die vaasjes, al die zilveren jamlepels, al die dozen postpapier. De mensen die met een boek komen „dat je gerust kunt ruilen als je het misschien al hebt". Zij hebben zich geen seconde moeite ge geven om uit te vinden öf hij het al had. Die gouden aansteker ligt nu in het doosje in een la van het schrijfbureau van mijn vriend. Het zal daar nooit meer uitkomen. Het was een mooi cadeau.... Elias DJAKARTA (ANP) De communisti sche" federatie van vaicbonden-SOBSI heeft bekend gemaakt, dat 120.000 ondernemings arbeiders op Noord-Sumatra klaar staan om het werk neer te leggen, om kracht bij te zetten aan hun eisen tot uitkering van een gratificatie over het afgelopen jaar. Vijftig jaar geleden, op 30 juli 1907, iverd in Den Haag de eerste steen ge legd voor het Vredespaleis. De staal- magnaat Andrew Carnegie maakte daarvan de boïtw mogelijk door een schenking van anderhalf miljoen dol lar. Op de foto metselt de vertegen woordiger van de Tsaar, tevens voor zitter van de tweede Haagse Vredes conferentie, Nelide-' de eerste steen. In „Erbij" hebben wij enige weken geleden reeds een artikel aan deze plechtigheid gewijd. in De a. er- zij- an .or len '©Tl ,'io- as- 'an ex- ien ra- ch- >ct. ge- lit .en toe de an g ie 'el el. en ;n- lof *e- t- ït k DE EERSTE STEENLEGGING VAN HET VREDESPALEIS. 'Men seint ons uit Den Haag: Heden-middag te half 3 had de plechtigheid plaats der' eerste steen- logging van het Vredespaleis. Ongeveer twaalfhonderd genoodig- den namen de plaatsen in op een groot amphitheater op het terrein van Zorgvliet, waan het paleis komen zal en in het midden waarvan aan een heistelling, even boven den grond, de granieten steen hing, diie de hoek steen zal wezen van Cordonnier's, maar gewijzigd en goedikooper ge maakt, ontwerp, ter plaatse waar bo ven de groot© rechtszaal komt Op den steen dit opschrift: Paci Justitia Firmandae Hanc Aedem Andreae Carnegii Munificentia Dedicavit. Het muzikaal gedeelte, toevertrouwd aan dam.es en heeren Hnagsche zan gers en het Philharmonisdh Orkest, stond onder Viotta's leiding. Eerst werden het Hallelujah van Handel en (het ..Geloofd zijt gij die komt in den naam des Heeren", van Beethoven, ten getioore gebracht, waarna de voor zitter van directeuren van de Garne- gie-stichting, jhr. rnr. Van Kame- beek, oud-minister, een lange rede hield, allereerst gewijd aan het ont staan van het Hof van Arbitrage. Ver- volgeins werd hulde gebracht aan den niet aanwezigen Carnegie, die het Hof een waaixUgen zetel wild© schenken. De bijzonderheden van het te schep pen gebouw worden door den spreker zeer uitvoerig geschetst. In dat paleis zoo zeide hij ten slotte zal geen sprake meer zl)n van den sterkste of den zwakste;,^alle Staten hebben er gelijkelijk toegang. Slechts één zwaard zal in de weeg schaal worden geworpen; dat is van (het recht Dit gebouw wordt omge trokken op een terrein dat op het peil der zee ligt, maar zijn toren wijst naar den hemel, aldus vertolkend het excelsior van ons streven. Hij noo- digde den heer N-elidow, door de Ko ningin daartoe aangewezen en ©p Carnegie's wensoh, uit, d© .histori sche gebeurtenis" te voltrekken. De heer Neiddow volbracht op.-de gebruikelijke wijze de eerste steenleg ging en hield,daarna een korte rode, evenals die van den heer Van Karne- beek in de Frarische taal.' eer i r z I k o b ik d P w O b f. k d

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5