NIEUWE PARIJSE WINTERMODE Tunnelkwestie betreft niet noodzakelijkheid maar tempo Haarlemse padvinders vanmorgen naar de jamboree vertrokken Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren Dr. M. J. Prinsen: Gedeputeerde Bouwman in zitting van Provinciale Staten herdacht plNSDAG 30 JULI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Velsenaar en Beverwijker in hoger beroep lichter gestraft A. de Nijs directeur Prov. Accountantsdienst „Melbury Beacon" LAATSTE NIEUWS Ouderdomspensioen wordt verhoogd Humanité publiceerde weer wreedheden uit Algerije Huurwetten net op tijd in het Staatsblad Vermaan van oplichter tot slachtoffer Ir. W. Merkx gekozen tot Gedeputeerde Jeugdige overvalpleger veroordeeld vinder van de Prinses Irenegroep. Hij werd met nog een jongen uit zijn groep gekozen om de Nederlandse padvindersvlag in Engeland mede hoog te houden. Dat zal Theo niet moeilijk vallen, want hij bezit het woudloperskoord, het gouden, groen gele en rood-witte koord, benevens een serie insignes. Theo is reeds vijf jaar pad vinder, daarvoor was hij vier jaar welp. Hij heeft enkele koorden en insignes be haald tijdens vakantie bij zijn ouders in Suriname. De troepraad van de Elswoutgroep heeft de zestienjarige Dick Knook uit de Van der Meerstraat en de vijftienjarige Erno van Markus uit de Begastraat uitgekozen. De jongens betalen zelf de helft van de kosten en de andere helft betaalt de troep. Dick komt uit een bekende padvinders familie. Zijn vader is districtscommissaris voor christelijke padvindersgroepen ge weest en is onderscheiden met de zilveren Jacobsstaf, een zeer hoge padvinders onderscheiding. Zijn moeder heeft kort geleden nog een welpenkamp geleid. Edwin de Barbanson uit de Soenda- straat en J. C. Meyer uit de Meer en Boschlaan in Heemstede worden door de St. Jeroentroep naar de jamboree afge vaardigd. „We hebben een grote oliebol lenactie gehouden en daarmee is het geld bijeengebracht", vertelde Edwin, die reeds vier jaar verkenner is. Vanmiddag ver trekken de ongeveer duizend Nederlandse padvinders en leiders per boot naar Har wich, waar zij vanavond arriveren. Per De 28-jarige los-werkman J. de R. uit Velsen, die zich heeft schuldig gemaakt aan een groot aantal inbraken en voor het gerechtshof in Amsterdam in hoger be roep terecht heeft gestaan, is door het Hof veroordeeld tot twee jaar en negen maan den met aftrek. De procureur-generaal had vorige week bevestiging van het vonnis van de recht bank te Haarlem geëist: vier jaar met af trek. De 25-jarige mede-verdachte, J. O. uil Beverwijk, tegen wie tweeënhalf jaar gevangenisstraf met aftrek was geëist, werd veroordeeldtot een jaar en negen maanden met aftrek. De verdachten had den samen in Heemskerk, Beverwijk en Wijk aan Zee vele inbraken gepleegd. dagen druk. De padvindei's moesten ten minste veertien jaar zijn en het eerste klasinsigne hebben behaald. De meeste Haarlemse padvinders bleken trouwens in het bezit van vaardigheidsinsignes, die soms in grote hoeveelheden op de mouwen waren genaaid, en rond sommige schou ders sierden gouden, groen-gele, of rood witte koorden, als teken van een bijzonde re vaardigheid. Daar stonden bijvoorbeeld de gebroeders Jan en Joost Ekering, wonende aan de Verspronckweg, leden van de Cameron- groep in Overveen. Beiden zijn zij pa trouilleleider in de jamboreetroep „Johan van Oldebarneveldt". Joost heeft niet min der dan twintig vaardigheidsinsignes op de mouwen „kerstboompje" noemen ze hem wel eens en bezit het krooninsigne en als een van de weinigen, de gouden koorden, Jan heeft ook een aantal insignes behaald en bezit de groen-gele koorden. De zestienjarige Theo Winter van de Zandvoorter Allee in Heemstede is pad- ALGIERS (UP) Gedurende het af gelopen weekeinde zijn weer vele Alge rijnse opstandelingen bij verscheidene schermutselingen door Franse troepen ge dood. Ook de Fransen leden verliezen. Volgens de autoriteiten hebben de op standelingen hun activiteit vei-hoogd om de aandacht te trekken met het oog op het bijeenkomen van de volgende UNO- Assemblee in september. De meeste aanvallen van opstandelingen werden verijdeld, aldus het Franse leger. Vele terroristen, die bommen bij zich had den, werden gearresteerd of neergescho ten, voordat zij de bommen konden plaat sen. Niettemin vielen er weer slachtoffers door bom-ontploffingen in Algerije. Het leger maakte voorts de arrestatie bekend van vijftien employé's van het Mustapha-ziekenhuis in Algiers, die wor den verdacht van het leveren van medi cijnen aan de opstandelingen. Franse pa rachutisten hebben maandagavond in de kasbah van Algiers een razzia gehouden. Tweehonderd personen werden in hechte nis genomen, van wie 45 nationalisten zouden zijn die aan aanslagen hebben deelgenomen. (Reuter) Een Frans militair hof van beroep in Algiers heeft herziening van het proces gelast tegen zeven opvarenden van het in oktober opgebrachte wapenschip „Athos". De verdediging had betoogd dat de vonnissen waren geveld krachtens be palingen die slechts in oorlogstijd van kracht zijn. Tijdens de hedenmorgen gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland is tot directeur van de Pro vinciale Accountantsdienst benoemd de heer A. de Nijs, uit Overveen, thans ac countant bij deze dienst. De heer De Nijs is in 1912 in Dusseldorf geboren. Zijn middelbare schoolopleiding volgde hij in Amsterdam, waar hij in 1930 het einddiploma be haalde van de eerste openbare handels school. Vervolgens studeerde de heer De Nijs accountantswe tenschappen, waarbij hij het accountants diploma van het Ne derlands Instituut van Accountants behaal de. Na korte tijd bij een bankinstelling ge werkt te hebben, trad hij in 1931 in dienst van het girokantoor van de gemeente Amsterdam. Zes jaar later werd hij op eigen verzoek overgeplaatst naar de ac countantsdienst van de gemeente Amster dam, die hij in 1948 als hoofdcommies ver liet om in dienst te treden bij het ministe rie van Financiën in Den Haag. Na enige jaren werd hij benoemd tot accountant bij deze dienst.'Op 1 augustus 1953 ging de heer De Nijs over naar de Provinciale Accountantsdienst van Noordholland,waar hij hij in 1956 tot accountant eerste klas werd benoemd. Van 10 december 1956 af is hij belast geweest met de waarneming van het directoraat van deze dienst. Zaterdag is in de buitenhaven te Vlis- singen het ruim 10.000 ton metende motor schip „Melbury Beacon", dat bij de Ko ninklijke Maatschappij de Schelde te Vlis- singen is gebouwd, overgedragen aan de opdrachtgeefster de Crawford Shipping Company te Glasgow. Bij de overdracht noemde de directeur van de Koninklijke Maatschappij „de Schelde", ir. C. Kapsen- herg de „Melbury Beacon" een mooi func- 'ioneel schip, met goede verhoudingen, en met een Engels karakter. Voor de Craw ford Shipping Company werd het schip aanvaard door de directeur, de heer Bol- h'ng, die dankte voor de prettige samen werking met „de Schelde". De „Melbury Beacon" is ingericht voor de algemene vrachtvaart. De voorgeschreven proef tochtsnelheid bedroeg 14 mijl. Slotkoers gisteren Heden 13.45 uur 85% 89 178 350 185 295 253 275 285 151%* 433 228 1047 219,30 707» 131,40 17114 160 250 115 86 198% 156 165 165* 67 50 68% 45 88% 38 De Italiaanse filmster Gina Lollobrigida icerd zondag verrijkt met een zoon. Een foto van moeder en kind in de kliniek te Rome, waar de jongeborene het levenslicht zag. PARIJS (Reuter) De Parijse politie heeft vanochtend een editie van het Fran se communistische blad „L'Humanite" in beslag genomen, omdat er berichten in stonden óver martelingen in Algerije. Bepakt en bezakt vertrokken van morgen de padvinders uit Haarlem en omgeving, die deelnemen aan de jambo ree, die van 1 tot en met 12 augustus in Sutton Park bij Birmingham zal worden gehouden. Deze „Golden Jamboree" vindt dit jaar plaats ter herdenking van het feit, dat de stichter van de padvindersbe weging, Lord Robert Baden Powell, hon derd jaar geleden werd geboren en vijftig jaar geleden de beweging werd opgericht. Ongeveer 25 padvinders uit Haarlem, Heemstede en Bloemendaal zullen de ju bileum-jamboree meemaken. Enkelen van hen vertrokken vanmorgen met de trein van tien voor half negen van het Haar lemse station, enige anderen met een spe ciale padvinderstrein om tien over half een. Ook werden enkele padvinders per auto naar Hoek van Holland gebracht. Het spreekt vanzelf, dat de stemming onder de padvinders opperbest was. Bela den met zware plunjezakken, die met een oranjeband waren afgezet, trokken zij het perron op, ongedurig wachtend op de trein, die hen naar Rotterdam zou brengen, en pratend over wat hun de komende da gen te wachten staat. De laatste dagen wa ren besteed aan de noodzakelijke voorbe reidingen: het inpakken van gebruiksarti kelen en kleding. De uniformen hadden uiteraard nog een wasje nodig en moesten worden nagekeken, want als de Neder- landse padvinders zich presenteren, doen zij dit in onberispelijk uniform. De moe ders en zusters hadden het dus de laatste Over huur compensatie wordt in september beslist "Vandaag is een Koninklijk Besluit tot verhoging van de ouderdomsuitkering af gekondigd. De pensioenen zijn te reke nen van 1 juli 1957 vastgesteld op f 876 voor ongehuwden en f 1452 voor gehuwden. Voorts zal er nog een nabetaling over het eerste halfjaar plaats hebben, welke 1 gulden per maand voor ongehuwden en 2 gulden per maand voor gehuwden be draagt. In Parijs zijn de nieuwe modellen ge toond van de wintermode voor hoedjes. Links: een hoedje van velours grège. Midden: een hoedje van rade velours met briljanten clip. Rechts: een hoedje van witte satijn en rozen. van de grond, hetgeen een verkorting van meer dan 10 centimeter betekent. Dezer dagen zijn drie grote modehuizen, namelijk die van Chanel, Givenchy en Ba- lenciaga, uit de bedrijfsvereniging van de haute couture getreden waarbij alle grote mode-ontwerpers van de Franse hoofdstad waren aangesloten. Coco Chanel, de leid ster van het naar haar genoemde mode huis, was de eerste die uittrad omdat zij zich niet verenigen kan met de strenge voorschriften van de vereniging. Zo wil zij het copiëren van haar modellen toestaan. 3% Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref. Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M. I-Ioll. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper ■Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers 85% 88% 181% 350 184% 296 255 274% 288% 15172 443 230 1063 222,70 70% 134,60 173% 162 2547« 115% 86 198% 157 165% 165 6872 50% 70% 45% 88% 39% Het ligt in het voornemen, de pensioen bedragen volgens de Algemene Ouder domswet met ingang van 1 augustus 1957 weer te verhogen in verband met de huur verhoging. Aan de Sociaal-Economische Raad is reeds over deze verhoging advies gevraagd, waarbij aan de S.E.R. een ont- werp-besluit is voorgelegd, volgens het welk de pensioenbedragen ingaande 1 augustus 1957 worden verhoogd tot f 1512 en f 930. De S.E.R. verklaarde zich akkoord met deze bedragen. Evenwel zijn de na de verhoging van 1 augustus 1957 geldende pensioenbedragen afhankelijk van het indexcijfer der lonen, namelijk van het indexcijfer op 31 augus tus 1957. Daar dit cijfer pas in de loop van september bekend zal worden, is thans nog niet met zekerheid te zeggen of de bedragen van 1512 en 930 onveranderd zullen blijven.'Een besluit tot nadere ver hoging van de pensioenbedragen met in gang van 1 augustus 1957 zal daardoor pas in de loop van september kunnen worden genomen. Het Parijse mode-seizoen is maandag in gezet met de show van Jean Patou's win tercollectie 1957. Patou's jonge ontwerper Mare Bohan bleek de rok iets korter te hebben gemaakt, juist even onder de knie. De jonge mode-ontwerper Pierre Cardin kwam met een wonderlijke lijn: een s-vor- mig silhouette, kort en slangachtig. Lanvin-Castillo kwam maandag even eens uit met een collectie, waarbij de rok ken verkort waren tot bijna 47 centimeter In de staatsbladen 271 en 272 en 276 zijn heden afgekondigd de met ingang van 1 augustus in werking tredende maat regelen tot huurverhoging. Het zijn res pectievelijk de Wet Grootboek Woning verbetering, de Wet tot wijziging van de Huurwet en de wet inzake fiscale voor zieningen in verband met de reservering van gelden voor verbetering van wo ningen. Tot directeur van het Grootboek Wo ningverbetering is benoemd de heer IT. J. Lakenman, plaatsvervangend hoofd van de afdeling comptabiliteit van het mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. De heer Lakenman begon in 1920 zijn ambtelijke loopbaan bij het hoofdbestuur der P.T.T. In 1925 werd hij benoemd bij de Alge mene Rekenkamer. Hij verliet dat college in 1945 in de rang van hoofdcommies. In november 1945 werd hij referendaris bij het ministerie, dat toen de naam droeg van Openbare Werken en Wederopbouw. De officier van Justitie bij de Alkmaar se rechtbank heeft een gevangenisstraf van acht maanden geëist tegen de 25-jarige N. de V. uit Alkmaar, die wegens oplich ting terecht stond. V. was 4 mei gearresteerd nadat hij de inwoner L. uit Bergen voor bijna f 200,— had opgelicht. L. vroeg op 28 april in een stations-koffiehuis aan enkele chauffeurs wat geld te leen voor een reis naar Am sterdam. De V., die hierbij tegenwoordig was, begaf zich fluks naar Bergen, vroeg aan de politie L.'s adres, en ging naar me vrouw L. om de portemonnaie en de sleu tels, die haar man vergeten had, te halen. Mevr. L. gaf een en ander mee. Met het geld ging V. naar Amsterdam en kocht enige kleren. Bij zijn arrestatie had hij nog zestig gulden over. De sleutels had hij aan L. teruggestuurd met de vermaning voort aan wat voorzichtiger te zijn. De officier van Justitie voelde niets voor een voorwaardelijke straf, waarvoor de verdediger had gepleit. V. had reeds negen veroordelingen achter de rug. Uitspraak volgt over veertien dagen. AMSTERDAM De eerste beursdag van de week bracht slechts een minimale affaire, doordat de arbitrage niet tot zaken kon komen. De be richten over hogere looneisen van de pi loten van de K.L.M. hebben op de beur3 geen beste invloed gehad op de koersen van de aandelen. Tegenover een slotkoers van vrijdag moest het fonds een verlies van f 1,50 incasseren, op f 134,50 en was zodoende ver beneden pariteit Amerika; de handel was van geringe omvang. Unilever dat toch al 3 punten beneden vrijdag open de op 445, daalde op verkopen van het pu bliek geleidelijk aan tot 441, en verloor zo doende ongeveer 7 punten. Ook Philips moest 1 percent prijsgeven, Koninklijke Olie werd ongeveer 1 gulden lager afge daan, koers f 222,60. AKU opende be ter, maar ging met de algehele daling mee en sloot nauwelijks prijshoudend. Van de scheepvaartwaarden lagen aan vankelijk Van Nievelt weer boven de 2 maal pari, vier'punten beter, maar in het verdere beursverloop gingen hiervan 2 punten af. Ook de overige scheepvaart waarden lagen niet- onvriendelijk in de markt en bleven goed prijshoudend. Staatsfondsen openden optimistisch, met over de gehele linie winsten van Vi tot percent; ook hier moesten de winsten grotendeels worden prijsgegeven en kwam het slot iets boven de koersen van vrijdag te liggen. In cultures blijft het zeer stil. De koer sen werden vrijwel onveranderd verno men. Aandelen Fridor werden geadviseerd op 30 percent (26) en de 4 percents obliga ties op 49 (45). Prolongatie 4% percent. (ANP). NEW YORK De koersen ondergingen hun scherpste daling sinds 11 februari; er werden verlie zen geleden die over een ruime lijst in vele gevallen meer dan drie dollar bedroegen. De spoorwegaandelen gingen vóór in de daling; een teleurstelling nadat de avans van vorige week door velen beschouwd was als een voorloper van een nieuwe al gemene avans. De verkopen in de spoor wegfondsen zouden de mening van velen weerspiegelen dat de spoorwegmaatschap pijen dit jaar ondanks de tariefsverho gingen de winsten van vorig jaar niet zullen evenaren. De dalingen deden zich voor bij een be scheiden aanbod van aandelen. De omzet bedroeg 1.990.000 aandelen; hij was dus 280.000 groter dan die .van vrijdag. De ac tiviteit concentreerde zoch vooral op Chrysler Corp, Bethlehem Steel, Phillips Petroleum en Jersey Standard. Van de 1.167 verhandelde fondsen sloten er 211 hoger, 769 lager en 187 onveranderd. Het industriegemiddelde kwam van 514,59 op 508,25; dat voor de sooorwegen van 152,33 op 149.32 en dat voor de open bare nutsbedrijven van 70.03 op 69,91 (UP) onmogelijk wil maken, omdat de reparatie van de grotere schepen aldaar niet meer zou plaats vinden. „Houdt men het oog op de toekomst, dan valt naar mijn oordeel over de noodzaak van de tunnels niet te twisten. Slechts over het tempo, waarin gebouwd zal moeten worden, kan men van oordeel verschillen. De bestedingsbeperking, waarvoor ieder, die enig inzicht heeft in de huidige finan ciële positie van ons land, begrip zal moe ten opbrengen, maakt het onmogelijk, dat alle drie tunnels terstond en gelijktijdig zouden kunnen worden gebouwd. Ik meen, dat het mogelijk zou zijn geweest, en ook nu nog is, in gemeen overleg met een redelijke temporisering tot een voor alle partijen aanvaardbare conclusie te beslui ten. De vraag echter, of Gedeputeerde Sta ten of uw voorzitter op dit ogenblik nog iets zouden kunnen doen ter bevordering van een spoedige tunnelbouw, menen wij ontkennend te moeten beantwoorden. Er is immers nu althans weer een vorm van overleg tussen de regering en Amsterdam gevonden en wij zullen deze broedende kip maar liever niet storen." De Staten kunnen er zich volgens hem echter van overtuigd houden, dat Gedepu teerden deze zaak - en dat geldt niet alleen de IJtunnel, maar ook de Coentunnel en de spoortunnel in hun voortdurende aan dacht houden en nauwlettend de ontwik keling blijven volgen, waarbij zij van hun activiteit zullen doen blijken indien dit nüttïg ëh 'gewénst mocht zijn. On<M- dezé'omstfffföigheden gaf dr. Prin sen de Staten in overweging, op dit ogen blik van verdere discussie over de tunnel bouw af te zien. Onder diepe stilte had eerder op de mor gen dr. M. J. Prinsen in de vergadering der Provinciale Staten de nagedachtenis geëerd van het lid van Gedeputeerde Staten, de heer L. J. P. N. A. Bouwman, die 4 juli is overleden. „Hij was een bekwaam gedepu teerde," zo zeide de voorzitter, „een man met een gezond, evenwichtig oordeel en een grote mate van kennis op het moeilijke terrein van het loonbeleid, waarvoor hem de zorg in eerste instantie was toever trouwd. Hij had een open oog voor de belangen van het personeel, dat in zijn warm kloppend hart een bijzondere plaats innam." Dr. Prinsen herinnerde aan de heer Bouwmans benoeming tot voorzitter van het Interprovinciaal Overleg in Per soneelszaken en aan zijn grote activiteit voor culturele aangelegenheden, waarbij uiteraard ook de naam van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest werd ge noemd. Na zijn aandeel te hebben gememoreerd in het ontwerpen van een subsidiebeleid in de culturele sector van het provinciaal bestuur en in de werkzaamheden in de commissie van Waterstaatszaken, prees de voorzitter de heer Bouwman als een man met een groot en ruiterlijk karakter. De heer Bouwman werd vervolgens in een ogenblik van stilte door de Statenleden herdacht. In hun vanmorgen gehouden vergade ring hebben de Provinciale Staten van Noordholland ir. W. J. L. J. Merkx te Haarlem gekozen tot lid van het college van Gedeputeerden. De K.V.P.-fractie heeft ir. Merkx voorgedragen. Het nieuw benoemde lid van Gedeputeerde Staten vervult de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer L. J. P. N. A. Bouwman. De heer Merkx is 36 jaar en secretaris van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noordholland. Deze functie zal hij voor lopig nog blijven combineren met zijn lidmaatschap van het college van Gedepu teerden. Ir. Merkx werd op 23 maart 1921 in Elden (Gld.) gebo ren en doorliep do h.b.s. in Arnhem. Hij studeerde aan do Landbouwhogeschool in Wageningen, waar hij in januari 1948 zijn studies beëindigde. Van oktober 1946 tot juli 1948 doceerde do heer Merkx reeds als leraar aan de r.-k. Landbouwwinterschool in Raalte. In juli 1948 werd ir. Merkx benoemd tot secretaris van de Stichting voor de Landbouw in Noordholland, welke stich ting later werd omgezet in de Gewestelij ke Raad van het Landbouwschap. De nieuwbenoemde Gedeputeerde is leraar aan de r.lc. opleidingsschool voor lerares sen in het landbouwhuishoudonderwijs in Bergen (N.h.), aan welke school hij econo mie doceert. Ook deze functie, die slechts weinig tijd vergt, zal de heer Merkx nog blijven vervullen. Voorts is hij secretaris van het Waarborginstituut voor de tuin bouw in Noordholland. In 1954 werd ir. Merkx gekozen tot lid van Provinciale Staten, in welk college hij zich sindsdien heeft doen kennen als eeD deskundige in agrarische aangelegenheden Hij is lid van de IJmond-commissie def K.V.P. In een serie boeken voor het land en tuinbouwonderwijs publiceerde ir. Merkx een boekje over het tuinbouworga nisatie-leven in ons land. De aandacht voor het IJ-tunnelvraag- stuk, dat wat de provincie Noordholland betreft als afgedaan scheen te kunnen worden beschouwd na de schriftelijke vragen van mr. C. baron de Vos van Steenwijk en het antwoord van Gedepu teerden daarop leefde hedenmorgen in de Staten-zitting nog even op. Dat ge beurde toen de heer W. Voorthuizen (V.V.D.) zich uit naam van zijn afwezige fractiegenoot De Vos van Steenwijk af vroeg of er nog wel aanleiding bestond de zaak thans aan de orde te stellen. „In de naar wij hopen gunstige wending in het overleg over deze aangelegenheid tussen de landsregering en Amsterdam ligt reden voor de veronderstelling dat men alsnog tot een gunstige regeling van de kwestie der oeververbindingen zal kunnen ge raken", aldus de heer Voorthuizen, die in dit stadium geen termen aanwezig achtte voor een gedachtenwisseling over dit vraagstuk in Provinciale Staten. Daarop legde ook de voorzitter, dr. M. J. Prinsen, een verklaring af. „Alle activi teit, die wij in deze konden ontplooien gelet op de plaats, die wij als provinciaal bestuur in de procedure hadden hebben wij met nadruk steeds ontwikkeld", zo zei hij. „Men ivilde geen bemiddeling" nachttrein wordt de reis naar Birmingham voortgezet, waar zij morgenochtend onge veer vijf uur zullen aankomen. Morgen zullen zij hun kamp opbouwen, want don derdag moet bij de officiële opening van de jamboree het tentenkamp zijn verrezen. De rechtbank te Utrecht heeft de 23- jarige fabrieksarbeider A. G. V. uit Utrecht, conform de eis, tot 2 1/2 jaar jeugdgevange nis veroordeeld om dat hij omstreeks mid dernacht op 16 april getracht had de taxi chauffeur C. A. uit Utrecht te beroven na dat hij de taxi had gehuurd voor een rit naar de Graadt van Roggenweg. Bij een stille zijstraat gekomen zou V. de chauffeur met een stuk steen op het hoofd hebben geslagen, volgens de ten lastelegging. De aangevallene geraakte niet bewusteloos, maar wist zich uit de voeten te maken om de hulp van de politie in te roepen. Gebrek aan zakgeld was voor de verdachte aanleiding geweest deze overval te beramen. „Persoonlijk heb ik bij de drie daarvoor het meest in aanmerking komende minis ters, vóórdat de beruchte kabinetsbeslis sing viel, bepleit, dat er een commissie zou worden ingesteld, waarin zowel Waterstaat en Financiën op hoog niveau zouden zijn vertegenwoordigd als Amsterdam en Zaan dam, en waarbij wij ons hadden voorge steld een bemiddelende rol te kunnen ver vullen. Men heeft dit in Den Haag echter niet gewild. Ik betreur dit tot op dit ogen blik nog steeds in hoge mate. Immers, zo als de ontwikkeling zich na die kabinets beslissing beeft voltrokken, is aan de op lossing van het tunnelprobleem belang rijke schade berokkend." De positie van de Provincie is naar de voorzitter zeide, in zoverre een minder ge makkelijke, dat zij niet daadwerkelijk aan de tunnelbouw deel heeft. Naar zijn per soonlijk oordeel zullen de drie tunnels er op den duur ongetwijfeld komen en ook moéten komen. Het Amsterdamse bedrijfs leven zal men, zo men het niet in de levensader wil kwetsen, de IJ-tunnel niet kunnen onthouden. De Coen-tunnel is on misbaar voor het interlokale verkeer. Deze heeft bovendien het voordeel, dat zij bin nen vier jaar tot stand zou kunnen komen. „Men onderschat de toeneming van het verkeer in de komende jaren volledig, in dien men zou menen, dat één of beide van deze tunnels zonder onschatbare schade voor het economische leven van de hoofd stad van het land en de provincie zou kunnen worden gemist", aldus dr. Prinsen. De spoortunnel is volgens hem absoluut onontkoombaar, zo men niet de scheeps bouw in Amsterdam de verdere uitgroei

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7