19 11 1 1 11 Westelijk akkoord over zones voor inspectie uit de lucht Mijnindustrieraad stelt tegen advies van de regering toch premieregeling vast OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Van Ierland tot de Oeral en in de noordpoolgebieden Russisch-Westduits overleg in Moskou opgeschort Gromyko doet repatrieëringsverzoek af als „propaganda" j. J. VAN KOÖTEN t Algerijnen vallen Fransen met zwaarder wapens aan Churchill wenst nieuwe structuur voor de UNO Droog weer Moeilijke maanden Neutrale eilanden Weer uitstel Communisten halen oogst binnen op Oost-Java Stalen brug verrold Vliegtuig verongelukt bij landing in Lissabon Het woord is aan Verkeersongelukken DIT JAAR: 673 DODEN Vier doden in het verkeer Besluit van de Shell betekent boycot van Israel Hatta in september naar communistisch China Raad van Europa naar de Brusselse wereldexpositie xWMORRIS before tjou fay! Troef voor Noord-Celebes Lid van regeringsmissie Palar steunt Sumual 72e JAARGANG No 19 DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1957 302e JAARGANG No 172 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplern, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsmaa f-:: "I-: i - IJ 0:i'- 1 Ui Hü W'f P - «1 IJL,. De godin der Wraak, Nike, leende haar naam - al of niet met haar goedvinden - aan het Amerikaanse geleide projec tiel, dat rond elke belangrijke stad in de V. S. en op alle strategische punten staat opgesteld met hele batterijen tegelijk. Op de foto ziet men drie van deze door de Douglasfabrieken gefabri ceerde projectielen. ALGIERS, (UP) Een woordvoerder van het Franse hoofdkwartier in Algiers heeft verklaard, dat de Algerijnse rebellen sinds kort zware machinegeweren in de strijd hebben geworpen. Deze wapens wa ren tot nog toe nog niet door de opstande lingen gebruikt. Het verschijnen van deze wapens aan het front in Algerije wordt door de Franse le gerleiding gezien als een aanwijzing dat de opstandelingen waarschijnlijk eén zomer- offensief zullen beginnen. Drie aanvallen (sinds zaterdag) waarbij de Fransen 32 do den en 18 gewonden, alsmede 7 vermisten verloren, worden eveneens als een aandui ding in die richting beschouwd. (Reuter) Volgens Franse officiële kringen te Algiers wordt een van de be langrijkste leiders van de Algerijnse op standelingen, de 35-jarige Krim Belkacem, door andere opstandelingen in de berg na bij Palestro, tachtig kilometer van Algiers vastgehouden, omdat hij meer zou voelen voor een republiek Kabylië dan voor een staat Algerije. Belkacem, die korporaal in het Franse leger is geweest, had, volgens de Fransen, tot taak het werk van de „militaire dis tricten" der opstandelingen te coördineren. (AFP) In de laatste 24 uur zijn in Al gerije in totaal 51 opstandelingen gesneu veld. „Er wordt geen recht gedaan" LONDEN, (Reuter) Sir Winston Chur chill heeft woensdag op een banket ter ere van Amerikaanse juristen, die een bezoek aan Londen brengen, gepleit voor een herziening van de structuur van de UNO, omdat er zyns inziens in de volkeren organisaties geen recht wordt gedaan Hy was er echter geen voorstander van. dat Engeland de UNO verlaat. Sir Wiston Churchill zei in een tafelrede niet de zijde te willen kiezen van hen, die menen dat Engeland uit de UNO moet treden „maar het staat vast, dat indien de Algemene Vergadering voortgaat met het nemen van beslissingen om redenen van vijandschap, opportuniteit, jaloezie of lichtgeraaktheid, het gehele systeem ge fnuikt kan worden". Churchill zeide, dat de UNO reeds in vele gevallen onder meer inzake Hon garije gefaald heeft. „De structuur van de UNO is zeei veel anders geworden dan de ontwerpeis voor de geest stond", aldus Churchill, „ae ge schillen tussen de grote mogendheden hebben steeds meer verantwoordelijkheid op de Algemene Vergadering geladen. Deze is geweldig uitgegroeid door de toe treding van nieuwe landen. Wij wensen die landen alle goeds. Wij hebben vele er van zelf in het leven geroepen en hebben ons best gedaan hun integriteit en wel vaart te garanderen. Maar het is natuurlijk onlogisch dat de stem of het vooroordeel van enig klein land invloed zou hebben od gebeurtenis sen, die volken raken, welke vele malen groter zijn, dan deze kleine landen, een invloed bovendien, afhankelijk van het eigenbelang van het ogenblik. Dit moet men veranderen". *Xormwxxxxxxx>coc«x*>rxyyx>rxxx»ococxxxxxY*rrcccoo'ïx> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden, voor namelijk in het noorden van het land. Weinig verandering in tem peratuur. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak uit noorde lijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee ^ocaxx^xior/xyx^ooccoxoooooooooooooooooc^oocooooot DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Van onze correspondent in Londen) De westelijke leden van de sub commissie van de UNO voor ont wapening zijn het in beginsel eens geworden over een lucht-inspectie- zone, die zich zal uitstrekken van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral en een zone, die het Noordpool-ge- bied en de noordelijke streken van Canada en de Sovjet-Unie zal om vatten. Slechts één voorwaarde is nodig om het plan te doen slagen, en dat is dat de Sovjet-Unie „ja" zegt en de kans is groot dat het „njet" zal Het voor Europa voorgestelde inspectie- gebied is veel groter en strekt zich veel verder op Russisch gebied uit dan was voorzien in de jongste Russische voorstel len terzake, die op 30 april werden gedaan. Waarnemers betwijfelen dan ook, of het Kremlin ze aanvaardbaar zal achten. Het denkbeeld om de luchtinspectie te koppe len met het instellen van toezichtposten op de grond is echter van de Russen af komstig. Men hoopt nu, dat dit gedeelte der westerse voorstellen geredelijk door de Sovjet-Unie zal worden aanvaard. Enkele westerse delegaties overwegen thans een voorstel de proefnemingen met zijn. Men hoopt echter, dat de Sov- kernwapens voor achttien maanden te sta- jet-Unie een mildere houding zal aannemen, als de Russische delegatie leider Zorin gelegenheid heeft gehad ruggespraak met zijn regering te plegen. Tijdens de lunch van minister Dulles met de leden van'de ontwape ningscommissie, was Zorin in een joviale stemming, maar hij liet niet doorschemeren hoe hij dacht over het Westerse plan. Men kan dus niet met een resultaat boeken, doch voortaan met de uitwerking van het inspectie plan, in de hoop, dat Rusland tot dn- dere gedachten zal komen. Vandaag komt de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau naar Londen om Dulles te ontmoeten. LONDEN (Reuter/AFP) Men acht het waarschijnlijk dat de westerse delegaties in staat zullen zijn begin volgende week een gemeenschappelijk standpunt in te nemen betreffende de Amerikaanse voor stellen voor de eerste fase ener internatio nale ontwapening. Deze voorstellen om vatten plannen voor luchtinspectiezones en het instellen van controleposten op de grond. Naar verluidt heeft Dulles zijn goedkeu ring gehecht aan het instellen van een Europese inspectiezone, waarover tijdens besprekingen van de NAVO-raad te Parijs overeenstemming is bereikt. Deze zone zou zich uitstrekken van de westkust van Ierland tot de Oeral en zij zou in het zui den de noordelijke helft van Spanje, een groot gedeelte van Italië, Griekenland, Thracië en Europees Turkije omvatten. Neutrale landen als Zweden en Zwitser land zouden buiten het zonegebied vallen. De positie van Ierland, Joegoslavië en Spanje is niet bekend. Spanje is geen lid van de NAVO, doch er bevinden zich Ame rikaanse luchtbases. De Westerse afgevaar digden keurden een voorstel van Dulles goed voor het instellen van een noordelijke inspectiezone, die Noord-Canada, Noorwe gen en Groenland (Deens), benevens Noord-Rusland zou omvatten. Zweden en Finland zouden er buiten vallen. ken, in plaats van de door de Amerikaanse vetegenwoordiger Stassen voorgestelde tien maanden (welke termijn vermoedelijk ge baseerd is op de Amerikaanse vrees, dat het niet mogelijk is de thans in overheids dienst zijnde Amerikaanse geleerden op het gebied der kernenergie langer bijeen te houden. De Russen willen de proefnemin gen voor een periode van twee tot drie jaar geschorst zien. Doch ook al zou hierin een compromis worden bereikt, dan blijft er nog een belangrijk geschilpunt over: de Russen willen een onvoorwaardelijke schorsing der proeven, terwijl het westen erop staat dat schorsing gepaard gaat met stopzetting van de produktie van splits baar materiaal voor het vervaardigen van kernwapens. De vergadering van de subcommissie voor ontwapening van de UNO, die van middag gehouden had moeten worden, is uitgesteld tot vrijdag. Dit is de derde keer sinds de aankomst van Dulles in Londen dat de besprekingen zijn uitgesteld om de westelijke delegaties gelegenheid te geven hun beraadslagingen voort te zetten. DJAKARTA (ANP) Volgens de don derdag bekende cijfers hebben de com munisten in twaalf kiesdistricten van Oost-Java bij de jongste regionale ver kiezingen 300.000 stemmen méér gekregen dan bij de algemene verkiezingen van 1955. Dit komt neer op een gemiddelde winst van 25 percent. In dezelfde distric ten verloor de nationalistische party 130.000 stemmen, de Nahdatul Ulama 48.000 en de anticommunistische Masjumi 25.000 stemmen. Volgens de nog onvolledige uitslagen zijn de communisten thans de grootste partij in Surabaia, Banjuwangi, Toeban, Blitar, Ponorogo, Bodjonegoro, Magetan, Madiun, Ngawi en Kediri. De Masjumi heeft de leiding in het regentschap Lu- mangan, de nationalistische P.N.I. in Nga- dang en de N.U. in Sumenep. De „Suluh Indonesia" in Djakarta, het partij-orgaan van de nationalisten, is don derdag begonnen met een anti-communis tische campagne. De stalen brug, die op het ogenblik over de pendelwanden van het viaduct aan de Zandvoortselaan in Heemstede wordt verrold, heeft vanmorgen de middelste pendelwand bereikt en zal vanmiddag waarschijnlijk in zijn ge heel zijn aangebracht. De foto toont de stand van de werkzaamheden vanmor gen omstreeks half elf. De stalen brug is bestemd voor het verhoogde gedeelte van de spoorbaan LeidenHaarlem. Na het aanbrengen van de brug zal een begin worden gemaakt met de aanleg van een brug over het viaduct over de westelijke randweg. De eerste treinen zullen tussen eind januari en begin maart van het volgende jaar over de verhoogde spoorbaan rijden. De defini tieve datum hangt geheel af van de voltooiing van het haltegebouw. Alle inzittenden - 73 ongedeerd LISSABON, (Reuter) De 64 passagiers en negen bemanningsleden van een vier motorig Zwitsers vliegtuig hebben vandaag angstige ogenblikken doorgemaakt, toen bij de landing in Lissabon het landingsgestel van het toestel niet in orde bleek te zijn. Toen het vliegtuig de grond raakte, brak een der wielen af, het toestel gleed met de onderkant van de romp en een vleugel uiteinde over de grond. Een der motoren vloog in brand, doch de brand kon snel ge- bust worden. Alle inzittenden bleven onge deerd. Het vliegtuig was op weg van New York naar Zwitserland. Seneca: Men vindt zijn noodlot daar, waar men het tracht te ontlopen. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 673 personen, van wie 130 kinderen. Te Poederoijen is het bijna twee jarig jongetje A. P. van Veen onder een hooiwagen geraakt. Hij was op slag dood. De 81-jarige F. G. M. Wolters uit Markelo is te Hengelo door een vrachtauto aan gereden toen hij in de Deldenerstraat van achter een geparkeerde wagen plotseling de straat overstak. Hij werd ernstig ge wond en overleed enige uren later. De 67-jarige wielrijder H. de Haan is op de Nieuwe Betonweg te Veendam door een autobus aangereden en onmiddellijk gedood. De heer De Haan, die in het Ne derlands Hervormd Gasthuis woonde, werd even buiten Veendam dicht bij „Het Vosje" met zijn fiets geschept en een tiental me ters weggeslingerd. Hij was op slag dood. Te Eindhoven is de 18-jarige A. J. Pee- ters om het leven gekomen, nadat hij be kneld was geraakt tussen een auto en de deur van een garage achter een hotel in de Kruisstraat. De jongeman zou de deur van de garage open maken, die echter bleef knellen. Maar de bestuurder van de auto, die dit niet gemerkt had, zette zijn wagen in de achteruit, waardoor P. be kneld raakte. BONN (DPA) De Russisch-West- Duitse besprekingen over het aanknopen van handelsbetrekkingen en repatriëring van Duitsers uit de Sovjet-Unie, die op 22 juli in Moskou begonnen zijn, zijn dins dag na een plenaire vergadering van de economische en politieke onderhandelings commissies onderbroken. Er is geen com muniqué over de besprekingen uitgegeven. Een datum voor voortzetting van de be sprekingen is niet vastgesteld. De leider van de Duitse delegatie, dr. Lahr, is naar JERUZALEM (AFP) Het besluit van de „Shell" om zich uit Israel terug te trek ken lijkt de kwestie van de Arabische eco nomische boycot tegen Israel acuut te ma ken. Volgens AFP bestudeert de Israëlische regering de mogelijkheid de kwestie op de volgende zitting van de UNO-Assemblée ter sprake te brengen. De Israëlische auto riteiten zijn bezig een verslag op te maken over de schade die deze boycot veroorzaakt. De eerste ramingen zouden honderden mil joenen dollars belopen. (Men zie ook pa gina 4). DJAKARTA (ANP) De voormalige vice-president, dr. Mohammad Hatta zal, naar vandaag in Djakarta is bekendge maakt, in september op uitnodiging van de Chinese regering een rondreis door de Chi nese volksrepubliek maken. Hatta zeide, dat hij speciale aandacht zal besteden aan de ontwikkelingen op het gebied van de industrie en de landbouw. Zijn bezoek zal zes weken duren. Op de wereldtentoonstelling 1958 in Brussel zal de Raad van Europa een half cirkelvormige zaal inrichten naar het voor beeld van de vergaderzaal in het Huis van Europa te Straatsburg. Particuliere Euro pese organisaties zullen daar plechtige zit tingen, congressen en studiedagen houden. Jeugdgroepen uit alle Westeuropese landen zullen er in het openbaar actuele vraag stukken bespreken. Verschillende vooraan staande organisaties hebben zich reeds voor een demonstratie van een of meer dagen laten inschrijven. ADVERTENTIE BARTËLJÖR!SSTR~HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SCOOTER COATS ƒ59.50 Tegen het advies van de regering in heeft de Mijnindustrieraad gisteren de ontwerp-verordening betreffende een premieregeling voor het gehele mijn- personeel vastgesteld. De verordening moet nog worden goedgekeurd door de ministers Zijlstra en Suurhoff, die echter gekant zijn tegen een premie voor bo- vengronders. Voor vaststelling van de verordening waren de elf werkgeversvertegen woordigers, de zes vertegenwoordigers van de Nederlandse Katholieke Mijn- werkersbond, de twee van de Katho lieke Vereniging voor Mijnbeambten, de vertegenwoordiger van de Protestants- Christelijke M i jn werker sb on d en die van de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf. Tegen stemde de ver tegenwoordiger van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Be- drijfsbond in de Mijnindustrie. De ontwerp-verordening betreffende de premieregeling voorziet in de invoering van een bijzondere premie voor het gehele mijnpersoneel. De regering heeft bezwaren tegen de verordening. Zij is bereid zekere verbeteringen toe te staan voor de onder grondse arbeiders, over de vorm waarvan nog nader overleg zou dienen te worden gepleegd, maar zij is van oordeel, dat in de lonen van de bovengrondse arbeiders, met het oog op consequenties voor andere bedrijfstakken, geen wijziging kan worden gebracht, ook al omdat de regering geen achterstand in de beloning ten opzichte van andere bedrijfstakken aanwezig acht. In zijn vergadering van 23 juli besloot de Mijnindustrieraad na een dringend ver zoek van de betrokken ministers de be slissing tot 31 juli uit te stellen. Gisteren heeft de raad de verordening vastgesteld, omdat hij de regeling juist acht en dit ook, met argumenten gestaafd, aan de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben mede gedeeld. Deze ministers hebben toegezegd de argumenten nog nader te zullen bestu deren en daarover zo nodig overleg te ple gen. De voorzitter van de Mijnindustrieraad, mr. M. van Thiel, verklaarde in de verga dering van gisteren, dat uit een onderzoek is gebleken dat mag worden gesproken van een achterstand van de beloning der bo vengrondse arbeiders ten opzichte van de arbeiders in andere regionale bedrijfstak ken. Ook de verloopcijfers geven aanlei ding te veronderstellen dat de beloning van de bovengrondse mijnarbeid is achter gebleven bij die in andere bedrijfstakken. De positie van de bovengronder is ten op zichte van zijn collega in den lande in de loop der jaren ongunstiger geworden. Het uurinkomen van de Nederlandse metaal arbeider is sedert 1947 toegenomen met circa 85 percent en dat van de boven grondse mijnwerker daarentegen met circa 62 percent. Andere verordeningen De Mijnindustrieraad heeft voorts een ontwerpverordening diensttijdtoeslag vast gesteld. Deze houdt in dat ondergronders na tien, bovengronders na vijftien dienst jaren een toeslag ontvangen van f 60 per jaar, die daarna wordt verhoogd met f 6 per bij de mijnen doorgebracht dienstjaar tot een maximum van f 150 per jaar. Een andere verordening, die werd vast gesteld, bepaalt dat de arbeidsduur voor de continudienst in het mijnbedrijf, die thans 48 uur bedraagt, wordt verminderd tot 44 uur per week. Wegens deze vermin dering zal een looncompensatie gegeven worden. Tevens bevat deze verordening een bij- betalingsregeling tot 48 uur loon voor en kele groepen niet in continudienst werk zame arbeiders. De dienstroosters voor de continudienst zullen pas nadat de vereiste ministeriële goedkeuring is verleend, ge leidelijk van 48 uur op 44 uur worden te ruggebracht. De door de continudienst-ar beiders na 1 augustus meer dan 44 uur per week gewerkte uren zullen echter, indien de verordening de ministeriële goedkeu ring verkrijgt, extra worden betaald. Van regeringszijde is meegegeeld, dat er geen verandering is gekomen in het stand punt van de regering, zoals dat uiteen is gezet in de verklaring van maandag. Bonn ontboden om verslag uit te brengen. Volgens deze kringen maken vooral de uiteenlopende standpunten ten aanzien van de repatriëring van Duitsers uit de Sovjet- Unie overleg in Bonn nodig. In re geringskringen wijst men er op, dat de on derbreking van de besprekingen zonder dat een datum voor hervatting ervan is vastgesteld, „op zich niets ongewoons is". De plotselinge opschorting der bespre kingen te Moskou heeft te Bonn vermoe dens gewekt dat de Russen, als gevolg van de vier-mogendhedenverklaring over her eniging van Duitsland, mogelijk een onver zoenlijker houding hebben aangenomen. In deze verklaring werd het westelijke standpunt bevestigd dat hereniging in de eerste plaats de taak is van de vier be- zettingsmogendheden: de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Het Kremlin is daarentegen van mening dat besprekingen tussen de re geringen van Oost- en West-Duitsland tot hereniging moeten leiden. In Westduitse officiële kringen is men, in afwachting van een volledig rapport van dr. Lahr niet pessimistisch gestemd. Men meent te Bonn dat de regering alles in het werk zal stellen om een algehele mislukking der Moskouse besprekingen te voorkomen. Dit met het oog op een moge lijke ongunstige uitslag hiervan op het verloop der algemene verkiezingen in sep tember. Ongegrond MOSKOU (AFP) „De Westduitse de legatie doet haar best om het zogenaamde vraagstuk van Duitsers in de Sovjet-Unie, die niet naar hun land zouden mogen te rugkeren, op de voorgrond te plaatsen", aldus heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko verklaard in een onderhoud met dr. Lahr voor diens vertrek. Hij voegde hieraan toe: „De terugzen ding naar hun vaderland van Duitsers in de Sovjet-Unie is geheel voltooid. De be weringen volgens welke zich nog tiendui zenden Duitsers in de Sovjet-Unie zouden bevinden, dienen slechts ter bevordering van doeleinden, die niets met het repa- triëringsvraagstuk te maken hebben. Alle gissingen hieromtrent zijn ongegrond". Gromyko zei verder: „De Sovjet-Unie wenst de buitenlandse en vooral de han dels-, culturele- en wetenschappelijke be trekkingen tussen beide landen te verbe teren. Zij wil openlijke en welgemeende besprekingen met de Westduitse autoritei ten voeren; doch zij wil niet toestaan dat de ondex-handelingen worden gebruikt voor het nastreven van propagandistische doeleinden". ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel.-12549 R.A.P. SUPER BROMFIETS ƒ685.— DJAKARTA (ANP) Palar, de Indone sische ambasadeur in Canada, die thans als lid van de bijzondere regeringsmissie in Noord-Celebes vertoeft, heeft voor een massa-bijeenkomst verklaard, dat hij naar Noord-Celebes zal tc-rugkeren, als de cen trale regering niet aan de eisen van Noord- Celebes tegemoet komt, aldus een dagblad- bericht in Djakarta. Palar meende, dat de eisen van Noord- Celebes voor autonomie redelijk zijn. Hij 'is zelf van Noord-Celebes afkomstig. Intussen heeft de communistische partij in een telegram aan premier Djuanda vandaag krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie van communistische leiders in Noord-Celebes.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1