Maandag starten zestig jongens voor zesdaagse Veluwe-tocht Vergroot plein krijgt parkeerruimte en drie eilandperrons DKW - Koelbloedige acrobatiek op het hoge koord en in de mast v.Empelcn Fa. C. van Haren SLOT DEFECT? REORGANISATIE HAARLEMSE STATIONSPLEIN B. en W. hebben als uitgangspunt plan van N.Z.H. aanvaard Post voor de Muggen 7 Kerken moeten zelf hun kerkenbouw financieren Buitenlandse belangstelling voor de Holland Week Op eerste dag startten 265 deelnemers M~ (?A«K^A4T Haarlemmer voor UNO naar Egypte Liedeweg afgesloten voor zware verkeer Short in het kort Neptunus (Amersfoort) kampioen in de eerste klasse A Tennis Joop de Mos met Molloy in finale in Scarborough Voordelen Kleuters uit 5 jaarklassen worden in Haarlem ingeënt Wachtverbod voor gedeelte van Hannie Schaftstraat ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .3—£ET betrouwbaar Overveen 73573 Mr. H. Mulderije: t De oud-minister van Justitie mr. H. Mul derije meent, dat in beginsel de kerkge nootschappen zelf hun kerkenbouw dienen te financieren. Hij verklaarde dit in een rede op de zomerconferentie van de Chris telijk Historische Unie te Zeist. Slechts els bijzondere omstandigheden dat wet tigen, is het volgens hem geoorloofd een beroep op de overheid te doen, bijvoor beeld bij stichting van nieuwe centra, ont sluiting van nieuwe gebieden, rampen en dergelijke. De subsidie mag naar de me ning van mr. Mulderije nooit meer zijn dan een bijdrage, opdat elke kerkebouw een reëel offer van de betrokken kerke lijke gemeente of formatie blijft. De financiering wilde hij uitsluitend hen als een rijksaangelegenheid. Aan pro vincie en gemeente dient volgens hem deze bevoegdheid ontzegd te worden. secretaris raad voor de kunst heeft ontslag gevraagd De secretaris van de Raad voor de Kunst ror. Guillaume Landré heeft met ingang van 1 september ontslag gevraagd uit deze functie om zich weer geheel aan zijn com positorische arbeid te kunnen wijden. Hij 's daartoe in staat gesteld door een stipen dium van de stichting „Donemus". Onder gunstige weersomstandigheden is vrijdag in Oud-Loosdrecht de Holland Week, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging en de Koninklijke Watersportvereniging „Loos- drecht", begonnen. Niet minder dan 265 zeilers namen aan dit zeilevenement deel, onder wie een aantal buitenlanders te weten de Engelsman W. Davis, de Duitser Stauch, de Amerikaan Powell en de Zwit ser Hotz. Onder de Sharpiezeilers A- klasse bevond zich de Duitser Schaper van de Norddeutsche Regatt Verein, by de Finnjollen de Belg Gillard met zijn boot Fulmar. Bij de internationale Flying Dutchman- klasse ging de Zwitser Hotz te vroeg over de startlijn, hij werd teruggeroepen en kon het veld niet meer inhalen. Hij fi nishte als een der laatsten. De voornaamste uitslagen van de eer ste dag luidden: Internationale 12 m2 klasse A: 1. W. Kraan jr. met Meteoor. 2. B. van Wijk met Rakker. 3. B. Verhagen met Piasjager. Vrijheidsklasse A: 1. C. de Haas jr. met Speediest. 2. G. H. Hauber met Klein Duimpie. 3. H. Gaillard met de Vrijheid. Internationale Olympiajollenklasse A: 1. W. H. Stellingwerf met Mustang. 2. H. Willems met Witte Raaf. 3. A. Alofs. ADVERTENTIE SfATIONJGE&OUW d-é >4RK5.»F \v DE MOTOREN GROMMEN, een blauwe walm ontsnapt aan de uitlaatpijp en blijft enige tijd, spookachtig, in het licht van enige schijnwerpers hangen. Dan barsten alle paardekrachten van de motoren los. Het publiek rekt de halzen, er gaat een opge wonden geroezemoes door de rijen toeschouwers. Met een mengeling van angst en half bewondering, half verbazing, kijkt men gespannen toe hoe Franz Bügler met zijn motor over de draad snelt, steeds harder, op weg naar het hoogste punt van de mast, een vijftig meter van de grond. Weer gaat hij op zijn motor in duizelingwekkende vaart over de draad. Dan mindert hij snelheid, staat bijna stil. De opgewonden uit roepen verstommen. Een angstige stilte hangt over het terrein. Het hoogtepunt van de show van Büglers luchtpiraten, waarvan de eerste voorstelling vrijdagavond op het E D.O.-terrein werd gegeven, is aangebroken. Langzaam schijnt de motor te kantelen, een golf van angst trekt door de rijen toeschouwers. De motor hangt mi naast de draad. Het enige tegenwicht wordt gevormd door een charmante dame, die aan een stellage, die aan de motor is bevestigd, zonder een spoor van vrees enige elegante acrobatische toeren uithaalt. Dan volgt tot slot in snelle opeenvolging een driedubbele salto. Het is voor de zoveelste keer zonder ongelukken afgelopen. Ir. K. van den Bos uit Haarlem zal door de Technical Assistance Administration van de UNO worden uitgezonden naar Egypte om adviezen te geven inzake de aanleg van een weg van Port Said naar Damietta. De heer Van den Bos, die tot eind 1955 één der directeuren was van de Neder landse Maatschappij voor Havenwerken zal op 19 augustus naar Egypte vertrekken ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Wegens werkzaamheden aan de binnen waterloop van het poldergemaal zal de Liedeweg, lopende van de Liedebrug (rijksstraatweg Haarlem-Amsterdam) tot aan fort Penningsveer op dinsdag 6, v/oensdag 7, donderdag 8 en vrijdag 9 augustus tijdelijk worden afgesloten voor doorgaand verkeer, met uitzondering ech ter voor wielrijders en voetgangers. Hugo Bügler waagt zich met klompen op het koord, tientallen meters boven de grond. Met een balanceerstok van vijfendertig kilo in zijn handen stapt hij doodgemoedereerd over zijn vrouwelijke partner heen. Als of er in het geheel geen hoogtevrees bestond, zo voerden Büglers luchtpiraten hun ijzingwekkende toeren op de op grote hoogte gespannen draad uit. De mensen, die het in het dagelijkse leven laag-bij-de- grond houden, keken met ontzag toe. Want de artiesten presteerden het om doodge moedereerd op de draad te liggen, te zitten, of te staan, precies zoals het hen op dat ogenblik uitkwam. Een hoogtepunt in het programma was eveneens het ogenblik, dat Hugo Bügler zich met klompen op het koord waagt. Zoals een vakantieganger in zondagsstemming zich moet voelen, zo wandelde hij over het koord, zonder zich in het minst te bekommeren om de gille tjes-van-vrees, die ver beneden hem her haaldelijk opklonken. Een van de artiesten zag er eveneens niet tegen op geblinddoekt op de draad te lopen. Met onfeilbare zeker- Het was een angstig ogenblik, toen een van de Büglers met zyn motor onbevreesd het koord opreed en het bleek, dat de palen, die het ijzeren gevaarte schraagden, niet meer zo stevig in de grond waren be vestigd als aanvankelijk het geval was. Geagiteerd liepen personeelsleden van het gezelschap heen en weer. Een angstige stem van een van de vrouwelijke Büglers weerklonk in de microfoon. „Es ist jetzt gefahrlich". Het was inderdaad ge vaarlijk. Een van de leden van het gezel schap kon het gevaar bijtyds bezweren. Franz Bügler liet ziet, dat hij niet alleen op de motor zijn mannetje kan staan, maar ook in de 65 meter hoge mast, waar hij, gevolgd door het licht van een verstelbare schijnwerper, inklom. Eenmaal boven ge komen verricht hij zijn toeren, vormt een levende vlag op het hoogste punt, zwiept meters heen en weer. Dan is hij nog maar een iel poppetje, dat onwezenlijk klein tegen de donkere lucht afsteekt. Dan weer gaat hij op zijn handen staan, slingert zich met verbluffend gemak om de mast heen. De toeschouwers volgen zijn verrichtingen met open mond. „Dat doe ik hem niet na", fluistert een dame op een toon, die een mengeling van ontzag en verbazing in houdt. De show werd geopend met een cowboy nummer op de begane grond. Met verbluf fend gemak en ontstellende vaardigheid wierp een cowboy messen in een houten bord, waar een dame-zonder-vrees tegen leunde. Vervolgens sloeg hij met zijn zweep I stukken papier en zelfs een sigaret uit haar mond. Toch vielen de grondnummers in het niet bij hetgeen op het hoge koord werd gepresteerd. Met een snelheid van ongeveer honderd kilometer per uur snelde één van de vrouwelijke leden van het ge zelschap met haar handen aan een katrol hangend over de draad. De vonken schoten eraf, toen zij op het laatste ogenblik door een touw werd afgeremd. de hekken in files kunnen opstellen. Zo nodig kunnen afgedekte wachtplaatsen worden gebouwd. Twee van deze perrons zijn bestemd voor het lokale busnet. Hieraan zal alleen maar gestopt behoeven te worden voor het opnemen en uitlaten van reizigers. De langs deze perrons ontworpen halteplaat sen verrichten geen andere functie dan welke andere halteplaats in de stad dan ook. De bussen uit het noorden komende gaan naar het zuidelijke perron, die uit het zuiden naar het noordelijke. Het middenperron zal worden bestemd voor de interlokale buslijnen. Op dit per ron is een haltegebouw gedacht, dat niet alleen ruimte zal bieden aan de uitvoeren de dienst, maar ook aan de wachtende reizigers. Voor de interlokale lijnen is dit het eindpunt. Aangezien de frequentie van deze lijnen aanzienlijke geringer is dan die van de stadslijnen is er behoefte aan een wachtkamer. Voorts zijn op vier punten oversteek plaatsen voor voetgangers geprojecteerd. Met de nieuwe indeling van het Stations plein wordt tevens nagegaan in hoeverre men in de aan- en afvoerstraten aan weerszijden Kruisweg en Jansweg eenrichtingverkeer zal kunnen invoeren. Een beplanting, die zou worden aange bracht aan de omzoming van het nieuwe plein, kan een fris beeld opleveren. Het geheel zou er trouwens zeer toe bij kun nen dragen, dat Haarlem mettertijd een haar waardiger entree bij het station zal verkrijgen. Zover is het echter voorlopig nog niet: bij de uiteindelijke vaststelling van het plan zal de gemeenteraad ook nog een woordje moeten meespreken en de finan cieringsmoeilijkheden zal realisatie nog vvel évéh'óp feich'doen lalëri'wachten. Op deze foto van K.L.M.-Aerocarto ziet men de toestand te Rotterdam na de voltooiing van het nieuwe, imposante Centraal Station met daarvoor de per rons voor de autobussen, de tramrails en de toegangswegen naar de omliggende stadswijken. Valkenklasse A: 1. U. de Vries met Zil vermeeuw. 2. J. Prins met Jaxeur. 3. C. Rolf van der Bauwer. Internationale 12 Voetsjollenklasse A: 1. M. J. de Jonge met Eendvogel. 2. P. H. de Korte met Skuares. 3. R. Steensma met Kolonel. Internationale Flying Dutchmanklasse: 1. Jan Kraan met Mustang. 2. R. Kremer met Fineke. 3. G. Beerman met Fontessa. 16 m2 Streepklasse: 1. J. F. Dwarshuis met Wetternacht. 2. M. de Jonge met Ma- tansas. 3. W. van der Horst met Akido. Sternklasse: 1. B. Diepeveer met Cyone. 2. Mej. Smeenk met Shamrock. 3. K. Stuurman met Kolkie. Internationale Finnklasse: 1. G. J. Le verman met Haukaropora. 2. B. F. Maas met Planeetje. 3. J. R. Meyering met Aelle. 16 m2 puntklasse: 1. N. Wolfswinkel met Pourquoi. 2. E. de Leeuw met Rudley. 3. A. Wessel met Doolaart. OM DE GALEA-BEKER. In de halve eindstrijden van het tennistoernooi om de Galea-beker eindigde de wedstrijd tussen Spanje en Joegoslavië in een 41 over winning voor de Spanjaarden, terwijl de ontmoeting DuitslandItalië door de Itali anen werd gewonnen met 32. De finale zal dus gaan tussen Italië en Spanje. Het heren-waterpoloteam van Neptunus uit Amersfoort heeft vrijdagavond het kampioenschap van de eerste klasse A be haald door de in Utrecht gespeelde (twee de) beslissingswedstrijd tegen DZV CDelft) met 21 te winnen. Het eerste beslissings duel was in een gelijk spel geëindigd. Neptunus (Amersfoort) zal nu promotie wedstrijden spelen tegen Zian en Neptu nus (Arnhem) voor een plaats in de hoofd klasse. De Nederlander Joop de Mos en de Australiër P. Molloy hebben zich geplaatst voor de finale van het dubbelspel in het internationaal tennistoernooi voor profes sionals. Zij zullen daarin uitkomen tegen het Australische Daar J. W. Cawthorn en G. A. Worthington. In de halve eindstrijden versloegen De Mos en Molloy de Britten J. A. T. Horn en W. J. Moss met 6—3 2—6 1—6 6—3 6—4, terwijl Cawthorn en Worthington een overwinning behaalden op A. Contet en J. Iemetti (Frankrijk) met 61 63 62. De finale in het enkelspel gaat tussen Cawthorn en Worthington. De plannen voor de reorganisatie van het Haarlemse Stationsplein zijn een stap nader tot hun verwezenlijking gekomennaar wij vernemen heb ben B. en W. van Haarlem onlangs het plan, dat indertijd door de N.Z.H. is opgesteld, geaccepteerd, nadat de Verkeerscommissie zich eveneens vóór dit plan had uitgesproken. Het plan, ten gunste waarvan de strijd voor lopig is beslist, voorziet in een Stationsplein, dat wordt begrensd door de voorkant van de huizenrij van de Lange Molenstraat, waarbij men zich op het plein zelf drie grote eilandperrons heeft gedacht: twee voor de stadsbussen en één voor de interlokale diensten en een kleiner eiland perron onmiddellijk voor het station, waar taxi's hun standplaats zullen krijgen- Voorts voorziet het plan in parkeerruimte aan de zuidkant. Aan de andere kant heeft het plan van de N.Z.H. vele voordelen, met name voor het busverkeer op het Stationsplein. Zo geeft de indeling, waartvj de busperrons evenwijdig aan de stationsgevel zyn ge- Evenals de „echte" Tour de France- 8 renners ontvangen de deelnemers aan 8 de derde Haarlemse Muggenronde tij- dens hun tocht over de Veluwe dol- p, 8 graag post van thuis; een enkel briefje 3 0 kan namelijk bij de jeugdige coureurs ij wonderen doen vooral met het oog op 8 het verlangen naar huis. De adressen p waarheen men alle post kan sturen 8 yA zijn: S Maandag: Vakantiecentrum „De p 8 Bonte Vlucht", Doorn (Utrecht). 8 8 Dinsdag: Vakantiecentrum „Beek- 8 huizen", Velp (Gelderland). 8 Woensdag: Vakantiecentrum „Het 8 jij Wisselseveld", Wissel (Gelderland). g 1 Donderdag: Vakantiecentrum „De 8 Wildwal", Lunteren (Gelderland). 8 Vrijdag: Vakantiecentrum „Het s 8 Meenthuis", Blaricum (Noordholland), p ■^;c<a?cccococcc<xmocccc<x>axxxxcoDooccccccccococx>cccoa langs het Solletje (het hoogste punt van de Veluwe) naar Lunteren (61 kilometer), waar evenals in de vorige jaren een uit gebreide bosrit volgt. Tijdens deze etappe zal bovendien gestreden worden om de „moederprijzen", de door een warenhuis beschikbaar gestelde waardebonnen voor de moeders van de winnende jongens. Vrijdag voert de vijfde etappe (over 62 kilometer) de karavaan van Lunteren langs Renswoude, het vliegveld Soester- berg, Soest, Eemnes naar Blaricum, waar een ploegenestafette wordt gehouden en op de laatste dag fietsen de jongens zeven tig kilometer om via Laren, Hilversum, Vreeland, Loenersioot, Vinkeveen, Uit hoorn, Aalsmeer, Cruquius en de Ring vaart Haarlem weer te bereiken waar op het circuit aan de Richard Holkade een ploegentijdrit wordt verreden. De jongens vertrekken elke dag om half tien, terwijl zij meestal tussen half vier en half vijf in de plaats van bestemming aan komen. Polio-inenting In Haarlem zullen dit najaar niet alleen kinderen van één jaarklasse worden inge ënt legen de kinderverlamming, doch de kinderen, geboren in 1955, 1954, 1953 en 1952. Dit delen B. en W. mede in antwoord op schriftelijke vragen van de heer F. A. Vissers (KVP). Zoals bekend stelt het rijk het serum beschikbaar voor de vaccinatie van kinderen, geboren in 1955. De voorbe reidende maatregelen zijn in Haarlem in middels getroffen. In de raadsvergadering van 28 augustus zal een voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet wor den gedaan. B. en W. hebben een wachtverbod inge steld voor de zuidelijke weghelft van de Hannie Schaftstraat tussen de Merovinge- straat en de Pladellastraat in Haarlem. De geparkeerde auto's in de Hannie Schaftstraat vormden een ernstige belem mering voor het verkeer, temeer omdat buslijn 5 door deze straat voert Het wachtverbod zou een aanzienlijke verbe tering betekenen. Met het aannemen van dit plan door B. en W. is voorlopig een einde gekomen aan het afwegen tegenover elkaar van de ver schillende plannen, die voor de reorgani satie van het Stationsplein zijn ingediend. Zoals wij reeds eerder berichtten hadden verscheidene deskundigen ieder hun ge dachten over het toekomstige Stations plein neergelegd in uitgewerkte plannen. De gemeentelijke dienst van Openbare Werken had een plan opgesteld, evenals de N.Z.H. en de stedebouwkundige van de Nederlandse Spoorwegen heeft ook zijn gedachten laten gaan over de oplos sing van de ruimtelijke problemen op het toekomstige Stationsplein, nadat de loods van Beijnes en de zich tegenover het sta tion bevindende huizenrij zouden zijn af gebroken. Het plan van de gemeente voor zag bijvoorbeeld in een indeling, waarbij aan de west? en ..oostzijde van het, sta tionsgebouw uitlopende vluchtheuvels waren geprojecteerd, waartussen dan de bussen zouden kunnen parkeren. De plan nen, die de Spoorwegen ten aanzien van het Stationsplein hebben opgesteld, zullen uitvoerig te zien zijn op de tentoonstelling „Het Station", die van 9 augustus af in de Vleeshal zal worden gehouden, zodat wij hier thans niet op de inzichten van de spoorwegdeskundigen zullen terugkomen. Tegen het plan van Openbare Werken had de N.Z.H. bezwaren: er zou niet vol doende ruimte zijn voor alle lijndiensten en bovendien zouden de bestuurders van de bussen te weinig bewegingsvrijheid met hun wagens hebben. Tegen het plan van de N.Z.H. werd indertijd aangevoerd, dat het publiek bij verwezenlijking ervan altijd de rijweg zou moeten oversteken om het busstation te bereiken. ADVERTENTIE Steeds iets aparts op het gebied van Bioemsierkunst Bloemenmagazijn Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 5-80-80 projeeteerd particuliere - en huurauto's, alsmede wagens van afhaal- en bestel diensten, de gelegenheid buiten het eigen lijke busverkeer om naar en van de in gang van het station te rijden. Voorts is de taxistandplaats gemakkelijk voor aan komende reizigers te bereiken en kan het overige wegverkeer langs de noord- en zuidzijde eveneens buiten het eigenlijke busverkeer worden afgewikkeld. Ook heeft het plan rekening gehouden met parkeerruimte voor particuliere auto's. Langs de drie grote perrons, die zijn ontworpen, kunnen de bussen volgens het zogenaamde doorstroomsysteem af- en aanrijden, waarmee de zo belangrijke vlotheid in de dienstuitvoering is ver zekerd. Bovendien zijn de perrons zeer overzichtelijk en bieden plaats aan aantallen reizigers, die zich zonodig Maandag trekken de jongens na Heem stede door Hoofddorp, Aalsmeer, Uit hoorn, Mijdrecht en Breukelen. Dan gaat de tocht naar Ter Aar waar men, volgens het nauwkeurig opgezette tijdschema, om één uur dient te arriveren. Na de lunch rijdt men langs hel Mer- wedekanaal en de Vecht naar Maarssen, Oud Zuilen, De Bilt, Zeist, Driebergen naar Doorn, het eindpunt van de eerste etappe. De jongens zullen daar op het kampeerterrein „De Bonte Vlucht" in de tenten overnachten, maar voordat zij aan de warme maaltijd kunnen beginnen zul len zij in de Hoogstraat te Doorn een in dividuele tijdrit over een kilometer moe ten rijden om uit te maken wie de Mug- gentrui van Tonny Joosten mag over nemen. Nadat de jongens des nachts zullen zijn uitgerust van de negentig kilometer lange etappe volgt dinsdag de rit van Doorn, via Leersum, kamp Overberg, Otterloo en Velp naar het vakantiecentrum „Beek huizen" in Velp. Dit is een etappe van 77 kilometer, waarin een „bergrit" tegen de hoogte bij de Postbank is opgenomen. De derde etappe leidt van Velp langs de Midachterallee en via allerlei landelijke wegen naar de Woeste Hoeve, Beekbergen, Apeldoorn, Vaassen, Epe en Wissel. Op de weg naar het Wisselseveld eindigt deze dag met een sprintwedstrijd over vijf honderd meter. De vierde etappe gaat Maandagmorgen dm fialf tien is het zo ver: dan heeft de start plaats van de der de Haarlemse Muggenronde. De jongens zijn medisch gekeurd, de fietsen zijn na gekeken en de strozakken zijn gevuld. Morgenochtend ontvangen de renners in het gebouw van de Lichamelijke Opvoe ding aan de Kleine Houtweg hun shirts, petjes en rouragezakjes en dan duurt het nog amper vieren- twintig uur voor- CX- /vj^ dat het startschot door burgemeester w Cremers aan de Tc* S* Planetenlaan gelost O zal worden. Via de js\ y Rijksstraatweg I O trekken de jongens 1 dan de binnenstad in; door de Kruisweg, de Kruisstraat en de Barteljorisstraat bereikt de karavaan de Grote Markt en daarna fietst men door de Koningstraat, de Gierstraat en de Grote Houtstraat naar het Plein, waarna men via de Dreef de weg van Heemstede inslaat. Het is de bedoeling dat men om vijf voor tien in Heemstede arriveert waar bij de Cruquiusbrug enkele volgauto's zullen verdwijnen om de tenten, waarin de jongens zullen slapen, in Apeldoorn op te halen en naar Doorn te transpor teren.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3