Mari Andriessen voltooide de beelden Willem II en Floris V voor Pandpoort D plaatsing der beelden zinrijk deel van stadhuisrestauratie Moderne kunst uit Haarlems gemeentelijk bezit AFRIKAANSE FOLKLORE Beeldhouwer had keuze tussen 2 mogelijkheden Zorg voor eigen gezicht zonder provincialisme ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vragen over afwijzen van subsidie-aanvrage Examens Burgerliike Stand van Haarlem Op 18 september concours hippique in Hoofddorp Winnaarsfinale van Umans-toernooi „Doornroosje" in het Openluchttheater pE BEELDHOUWER MARI ANDRIESSEN heeft de beelden van Willem II en Floris V, die in de nissen boven de pandpoort in de Koningstraat zullen worden geplaatst, voltooid. Het tijdstip voor de plechtigheid der onthulling staat nog niet vast, maar aangenomen mag worden, dat zij in begin september zal plaats hebben. De plaatsing in de beide gotische nissen boven de poort zouden dan niet lang voor die onthullingsdatum geschieden. De beelden hebben uiteindelijk een iets andere gestalte gekregen dan de gipsmodellen hebben, die op 7 februari van dit jaar een proefopstelling kregen in de nissen. Bij die gelegenheid is het de beeldhouwer gebleken, dat de modellen, die geheel aan de nissen zijn aangepast, iets te slank waren. De in Franse kalksteen (Vaurion) gehakte beelden tonen Willem II Rooms Koning (Leiden 1228— Hoogwoud 1256) en zijn zoon Floris V (Leiden 1254—Muiderslot 1296) in vijftiende-eeuwse wapenrustingen die zij dus nooit gedragen hebben omdat de dertiende eeuwse Romaanse strijdldedij lang hemd met wapen over i pak van maliën niet zou passen bij de Gotische nissen. De th ide beelden hebben dan ook de typisch Gotische gebroken lijn. een tooi' ans vol- De beeldhouwer Andriessen had de keus tussen twee mogelijkheden, zoals hij zegt: Moet je moderne beelden maken, of de beelden aanpassen aan de nis; ik heb het laatste gekozen." Dit uitgangspunt in aan merking nemend is de beeldhouwer niet ontevreden over de resultaten. Onder de beide figuren is een schuin oplopend piëde stal gehakt, omdat anders de voeten der beide graven niet van de straat af gezien zouden kunnen worden. Mari Andriessen heeft de beide graven het zwaard naar beneden gericht in de handen gehakt, om dat de ruimte van de nissen het minder gewenst maakte dat de zwaarden opge heven zouden zijn, waarmee in de heral diek wordt aangegeven dat de betrokkene de ridderdood is gestorven of zoals men thans pleegt te zeggen - een onnatuurlijke. Graven van Holland Bij de afbeeldingen van de graven van Holland - van Dirk I tot en met Maximi- liaan van Oostenrijk - die zich in het stad huis bevinden, is een paneel waarop Wil lem II en zijn zoon Floris V zijn afgebeeld. Deze schilderijen zijn aan het eind der 15e eeuw vervaardigd naar fresco's, die stonden op een muur van het klooster, waarvan vorig jaar bij opgravingen bij het stadhuis vele fragmenten zijn ontdekt. Het paneel met Willem en Floris heeft de beeldhouwer thans als voorbeeld gediend voor enkele details; overigens heeft hij het paneel het paneel gelaten, hetgeen ieder duidelijk zal zijn die de krachtige sobere beelden vergelijkt met de beide week- kijkende, bevalligheid oefenende figuren op het paneel. Hoe geanimeerd de kunste naar zijn opdracht heeft uitgevoerd, moge verder blijken uit de gelijkenis, die het gelaat van het Willem Il-beeld vertoont met dat van zijn maker; een fijn trekje. Zinryk eerbetoon De opdracht werd in 1955 aan de beeld houwer verstrekt, nadat de raad ruim zes duizend gulden had gevoteerd voor de twee bec-iden, die van het restauratieplan van het stadhuis een onderdeel zijn. De keuze van de beide Graven is zeer zinrijk omdat Willem II, die in 1245 aan Haarlem uitge breide stadsrechten verleende, de stichter De gipsmodellen tijdens de proefopstel ling in de nissen van de Pandpoort op 7 februari 1957. De voltooide beelden van Willem II, Rooms koning, en Floris V. is van het jachtslot, dat de oudste kern van het stadhuis vormt;1 zijn zoon Floris V ruimde in 1287 een deel van dit slot in voor het Predikheren-, Dominicanen- of Jacobijnenklooster en stond bovendien grond achter het slot aan de kloosterlingen af. „Jacobijne"-klooster is afgeleid van de Jacobistraat in Parijs, vanwaar- vde- mom- niken afkomstig waren. De hee.r P. Jongens van Openbare Wet- ken, die met de dagelijkse leiding is belast van de beeldenplaatsing in de Pandpoort, heeft in het stadsarchief een frisse passage over Willem II gevonden. „Koning Willem, onze veertiende graaf (gravinne Ada uit gezonderd) heeft in dit gebouw (het jacht slot, red.) lang gewoond, en omdat hij onze stad bijzonder genegen was, en hij hier veel vermaak vond, eenen geruimen tijd tot zijn hof gehouden. Zoo wel hij als de grooten des Hofs verrigtte in de Cangolfs- 1 mm §f: kerk zijnen godsdienst en het is van de plegtigen grafelijken optogt naar die kerk, dat de Koningsstraat, waardoor deze trein passeerde, haren naam bekomen heeft, zoo als de Paarlesteeg dien naam al van voor het jaar 1250 draagt, vanwegen de juwe liers- en parelverkoopers, welke daarin woonden en in dienst van het Hof waren." Gulle prior Ook heeft de heer Jongens - wiens speu ren in het stadsarchief door de gemeente secretaris mr. H. E. Phaff uiteraard sterk wordt gestimuleerd - ontdekt dat in 1533 het stadsbestuur van de prior der Predik heren een kamer boven de Pandpoort heeft gehuurd. Dit betekent dus dat de stad een deel heeft teruggehuurd - en later weer heeft gekregen - van de ruimten, die Floris V afstond van wie nu de beeltenis in de Pandpoort wordt geplaatst. De Pandpoort Ook de Pandpoort zelf heeft een zinrüke betekenis in het onderhavige restauratie onderdeel. Onder „Pand" werd vroeger verstaan een galerij om de binnenplaats van een klooster, in dit geval dus het Predikheren-, Dominicaner- of Jacobynen- klooster. Het Haarlemse Pand bestaat van het ontstaan van dit klooster in 1*87 De Jacobijnenstraat herinnert aan dit klooster. Men kan dus zeggen dat de boei den zullen worden geplaatst op de Pand poort, die dankzij Floris V ontstond op grond die behoorde tot het jachtslot dat Willem II liet bouwen, de schenker der Haarlemse stadsrechten. Subsidie aan Reddingsbrigade Het lid van de Haarlemse gemeenteraad de heer W. Mensink (Arb.) heeft B. en W. enlkele schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van een mededeling in het con tactblad van de Bloemendaalse Reddings brigade, dat tevergeefs een beroep op onder andere de gemeente Haarlem is gedaan om steun voor het reddingswerk. De heer Mensink vraagt, of deze mede deling juist is en zo ja, om welke reden B. en W. hebben besloten de raad geen voorstel tot subsidiëring te doen. Tenslotte wordt gevraagd, of B. en W. het niet juist achten, dat zij bij afwijzing van subsidie aanvragen, aan de betreffende instelling mededelen, dat een dergelijk verzoek om subsidie alsnog aan de raad kan worden ge richt, opdat de tot definitief beslissen aan gewezen instantie de verantwoordelijkheid voor de beslissing kan dragen. Haarlem: Geslaagd voor hoofdakte examens (gehele akte): mej. J. Verhage te Den Helder; de heren: A. P. v. Uffelen te Amsterdam; Th. C. M. J. Scholten te Heemskerk; A. G. M. Smits te Vogelen zang; C. Broersen te 't Zand. Voor ge deelte B: de heren: J. de Haan te Bever wijk; Th. B. Veer te Alkmaar; G. D. v. Voornveld te Badhoevedorp; M. M. Goed hart te Landsmeer; R. de Vroome te Half weg. 's-Gravenhage Voor het examen teke nen M.O. akte mc is geslaagd W. Verhoe ven te Heemstede. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu, ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in hel belang var haar opdrachtgevers Rouwkamers Aula en Koffiekamers ONDERTROUWD: 2 aug., P. E. van Hee- ren en H. G. Bruins. GEHUWD: 2 aug., A. L. Klabou en A. C. Roest; A. K. Kiljan en W. van de Kreeke. BEVALLEN van een zoon: 31 juli: H. C. J. van Son-Van Beek; 1 aug., P. J. Wesse- link-Koppen; 1 aug. K. A. Evers-Van Tu ren. Van een dochter: 31 juli, P. B. de Lint van Gelderen. OVERLEDEN: 1 aug., D. Paap, 67 jaar, Kamperlaan; 1 aug., P. H. Dekker, 75 jaar, Teding van Berkhoutstraat. ZONDAG 3 AUGUSTUS 1957 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. C. L. Tuinstra, van Zwolle. 7: Ds. W. M. Maas, van Amster dam-W. Jeugddienst. Woensdag 8: Avond stilte. Spr. Dr. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. Didi Sanders, sopraan, Piet Halsema, organist. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. J. H. van Grieken, van Arnhem. Noorderkerk, Velserstraat. Zater dag. Gerfkamer 4-5: Bidstond. Zondag, 10.30: Ds. Wolfensberger, Cand. t. d. H.D. te Amsterdam. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. J. Boere, van Driel. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. Th. van der Burg. 10.30: Geen dienst, zie Grote Kerk 10 u. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Mevr. Ds. W. H. Buijs, van Bentveld. Kapel Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. E. van Epen. 10.45: Ds. L. Cannegieter, Overveen. Diaco- nessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Janskapel, Jans straat 36. 10.30: Broeder C. J. Oostenrijk, van „Meer en Bos". Aula Chr. Lyceum, Emmakade. 10.45: Dhr. F. H. Geursen. Eglise Wallonne, 10 h. 30: Service. Church of England: Kinderhuissingel. 7.30: Evening service. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pente costal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 19.30: Bid stond. Zaterdag 4: Openluchtbijeenkomst, Dreef. Alle-Dag-Kerk, maandag 7.30 en woensdag 15: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broeder- kerk, Parklaan 32. Dinsdag 15: Rondetafel- bespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. „Bethel Pentecostal Temple Inc.", Voor helmstraat 3. 15: Dienst. Vrijdag 19.30: Bid stond, Spoorstraat 4rd. Gereformeerde Kerk, Begijnhofkapel. 9: Leesdienst. 4.30: Ds. J. Keizer. Christ. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Ruiter, van Baarn. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Dienst. Donderdag 8: Bidstond. Vrijdag avond: Jeugdsamenkomst. Baptistengem., Begijnhofkapel. 10.30 en 19.00: Ds. J. van Dam, H. Av. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Bijbellezing en Bidstond. Apos tolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Goddienstoefening. Ver. Doopsgez. Gem. 10.30: Ds. J. J. J. v. Sluijs, Den Burg. Herv. Evang. op Geref. grondslag. 4: 10 en 5: Dhr. C. W. v. Kooten, van Neerlang broek. Woensdag 7.30: Ds. L. Vroegin- dewey, van Gameren. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Dhr. C. Vanderbreggen, van Rijnsaterwoude. 5: Dhr. Jac. Klein Hane- veld, van Bodegraven.. H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamenkomst. Donderdag: Dhr. Th. Dikkes, Leiden, bij belbespreking en dinstond. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst aan de Dreef. Broe dergemeente, Parklaan 34. 10.30: Ds. Schütz. Evang. Luth. Gemeente. 10.30: Ds. G. K. van der Horst, van Overveen. Stads-Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: H. L. Spoor, van Amsterdam. 7: J. F. Snoeks. Woensdag 8: Gemeentevergadering. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. W. Wery. Geref. Kerk. Willielminakerk, Ged. Oude Gracht 57—59 9.30: Ds. C. Goe man, 5: Ds. L. Hoorweg. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 9.30: Ds. L. Hoorweg. Tot 9 september is in het Huis van Looy moderne kunst uit Haarlems gemeentelijk bezit te zien. Toen ik, enthousiast over de kwaliteit van enkele werken uit de Ber gense School in deze collectie, me afvroeg of het niet nuttig zou zijn eens de aan dacht te vestigen op deze al geruime tijd geleden verkregen aanwinsten, vertelde de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, dat hij een tentoon stelling in het Huis Van Looy overwoog, omdat dit werk daar zeker beter tot zijn recht zou komen dan op de donkere zol der van zijn overigens zo fraaie museum. En nu kan ik dan ook beter wijzen op nog meer schoons in Haarlems bezit. Want waar zou men met het grote schilderij van een Staphorsterfamilie van Jan Sluij- ters heen moeten op het Groot Heiligland? Niet dat het nu ideaal geplaatst is: ook het Huis Van Looy is wat betreft de ver houdingen een gebouw met beperkte mo gelijkheden. Maar we kunnen tenminste het schilderij thans zien. Hetzelfde geldt ook voor het betrekkelijk grote doek van Kees Verwey, tegen het einde van de oor log in de hongerwinter geschilderd naar zijn oudere collega Boot en nog een figuur, de zogeheten „Voorlezing in het atelier". Er zal bij de verder ook noodzakelijke groei van deze sympathieke collectie toch iets moeten gebeuren opdat dergelijk werk de vaste plaats krijgt, die het verdient. Sluijters' Staphorster periode is na zijn be- Voortgaande op de concoursen in voor gaande jaren organiseert de vereniging „Vooruit" op 18 september wederom een nationaal concours hippique in Hoofddorp. Dan zal ook het kampioenschap van Ne derland voor springpaarden worden verre den. Naast de springpaarden zullen de beste fok- en tuigpaarden in verschillende verrichtingen hun kunnen tonen, terwijl voorts de landelijke en burgerruitersport in diverse schakeringe zal optreden. RCH 2 en Bloemendaal hebben zich in de winnaarsfinale weten te plaatsen van bot Umans-toernooi. RCH 2 (met een zeer jong elftal) wist de derde klasser EHS een ?-l nederlaag toe te brengen. Technisch speelde het RCH-elftal veel beter. Bloemendaal en DCO speelden een aan trekkelijk partijtje, beide elftallen hadden vele jongeren opgesteld. Bloemendaal had echter de handen vol aan DCO, dat zijn a'inval niet weinig versterkt zag door het weer medespelen van de ex-EDO'er P. Prins. De gehele wedstrijd heeft DCO de leiding gehad, doch in de laatste minuten zag „Bloemendaal" toch kans een 4-3 ach terstand om te zetten in een 5-4 overwin ning, mede door foutjes welke in de DCO- achterhoede werden gemaakt. Woensdagavond (7 uur) wordt gespeeld EHS tegen DCO. Donderdagavond wordt de winnaarsfinale gespeeld tussen Bloe mendaal en RCH 2 (7 uur). Stelt u zich eens voor dat een keurbende van onze toneelspelers naar Senegal trekt om daar een reeks voorstellingen te geven van „Gysbreght van Amstel" door Joost van den Vondel, door het dolvermakelijke zangspel „De Bruiloft van Kloris en Roos je" gevolgd. En als uw fantasie dan toch op gang is gekomen, denkt u zich dan ook eens in dat dr. Willem Drees, na een studie van de Nederlandse folklore te hebben ge maakt, bijvoorbeeld de Schermer Dansers uitkoos om onder zijn patronaat in dat deel van equatoriaal Afrika een indruk te geven van de diepste roerselen van ons volkskarakterWat zouden de kleurlin gen daarginds een plezier hebben om onze houterige plechstatigheid en een enthou siaste bewondering uiten voor de sobere wijze waarop wij de dingen des platte landslevens met onze klompen aanvoelen. Natuurlijk zouden zij er niets van begrij pen. En heimelijk zouden zij ons beklagen om ons gebrek aan vitaliteit en bewegings- lust. Het omgekeerde gebeurt toch enigszins als wij, zoals gisteravond in Bloemendaals Openluchttheater, de negers uit Dakar en Casamanca zien dansen, kringlopen of vuurvreten. Het „ballet" (die onzinnige term is een uitvinding van de impresario's) van Keita Fodeba is hier al een paar keer eerder geweest. Men raakt er zo langza merhand op uitgekeken, want het komt tenslotte allemaal op hetzelfde heupwie gen, borstsidderen en stampvoeten neer. Het is ondoenlijk om, bij gebrek aan vast gestelde techniek en een vormgevend be ginsel, daarvan een critische bespreking te beproeven. Men kan slechts constateren, dat er aan de enscènering van kinderlijk pretbedrijf en nabootsing van magisch ritueel, aardig wat raffinement is besteed. Men mist een boeiende persoonlijkheid, zoals Keita Fodeba, die door ambtsbezig heden wordt verhinderd zelf aan de voor stellingen (men kan het omvangrijke pro gramma van allemaal heel korte nummers ook hedenavond zien) mee te werken: hij is thans namelijk daarginds in Dakar zo iets als minister geworden. De aankondiging, dat het doorgeven van de Afrikaanse folklore voor deze groep een zaak van nauwgezetheid is, omdat men wil vermijden dat de toeschouwer een verkeerd beeld van zeden en gewoonten krijgt, zal men gaarne geloven. Men con stateert daarbij, dat ook de Afrikaners open staan voor vreemde, vooral Europese invloeden. De volksdans is altijd een in ternationale aangelegenheid geweest. Het is dan ook helemaal niet verbazingwek kend hier opeens een soort revue-acroba- tiek of passen uit een Russische hurkdans waar te nemen. Het doet er allemaal niet toe. Men komt om naar de opwindende lokroep van de tam-tam te luisteren, men vermaakt zich om de primitieve levens vreugde, men verwarmt zich misschien aan het vuur van deze wilde beschaving. Het is allemaal heel echt en anders ik bedoel het laatste in vergelijking met wat er op onze tonelen gebeurt, want overigens lijkt het allemaal eender. David Koning gin misschien zijn beste geweest. Bij ver dere uitbreiding van Haarlems collectie zou een schilderij als dit het middelpunt kunnen zijn, rond hetwelk het andere zich zou moeten voegen. Men zou zich dat ook kunnen voorstellen rond een Verwey, wiens grote doek echter al misschien weer overtroffen werd door later werk. Werk van Otto B. de Kat past uitstekend naast dat van Verwey en in de buurt van Sluij ters' drie doeken. Dat uit de Bergense School van Piet Wiegman, waaronder een opvallend goed stilleven, van Colnot en Van Gestel, waaronder een prachtige aquarel van Mallorca, staat in nauwe sa menhang met Sluijters werk. Diens por tret van zijn vrouw uit 1912 is van een zelfde wijze van verwerken van kubisti sche invloeden als Gestels andere land schappen. En ook het grootste deel van Kruyders vertegenwoordiging past bij de resultaten van de opvattingen, die door Sluijters en de Bergenaars gehuldigd wer den. Het gaat natuui-lijk niet aan zich te specialiseren op de Bergense School, die daartoe ook niet belangrijk genoeg zou zijn. Onder Haarlemse kunstenaars is vol doende opgebracht om in de collectie een eigen sfeer te bewaren. Die werd voor een belangrijk deel door Boot bepaald, Hol lands impressionist zoals de te Haarlem geboren en ook hier vertegenwoordigde Coba Ritsema. Door Verwey en De Kat werd dit impressionisme levend gehouden en een jongere figuur als Damave steunt er toch op. Daarnaast is er het werk van Zelfportret door H. F. Boot. Piet van Heerden en Wim Steyn, dat van een geest is, die ik buiten Haarlem eigen lijk nog niet zo zag. Verboogs tekeningen en Verpooi-tens schilderij passen wel in de traditie, die in Haarlem sterk bleef gelden. Dat deze dan niet alleenzaligma kend behoeft te zijn, zou kunnen blijken uit Heyboers grafiek en wat er mogelijk nog verder van hem en anderen bij mocht komen, naast werk als dat van Chapon bij voorbeeld. Het beeldhouwwerk, bescheiden nog wat betreft aantal en formaten, van Andries- Detail van het grote schilderij van een Staphorster familie door Jan Sluijters. sen, Limpers, Mulder, Anneke Höfte, Van Reyn en Wezelaar zou mede de uitbreiding kunnen bepalen. Het lijkt me namelijk moeilijk om naar volledigheid wat betreft richtingen te streven. Nu al verkrijgt men tezeer de indruk van een te hooi en te gras verzameld geheel, waarin men overigens zeker interessante zaken ontmoet, als te keningen van Citroen en Roelofsz en een aquarel van Masereel. Het is te begrijpen en te waarderen dat men evenementen, die te Haarlem plaats hadden, niet zonder meer voorbijging. Ap pels vertegenwoordiging hier moge wel zeer uit het geheel vallen, herinnert ech ter aan één van de beste tentoonstel lingen, die ik zag van werk van deze ge ruchtmakende figuur. Zo dicht bij Amsterdam liggend moet Haarlem vooral proberen aan het gemeen telijk kunstbezit een eigen gezicht te ge ven, zonder natuurlijk daarbij in provin cialisme te vervallen. Bob Buys Opnieuw zal onder auspiciën van ons blad het gezelschap van Anneke Elro een voorstelling geven in het Bloemendaals Openluchttheater. Ditmaal staat het sprookje „Doornroosje" op het program ma. In een nieuwe bewerking voert An neke Elro's gezelschap het ten tonele. Hoofdfiguur is natuurlijk het prinsesje, aanwie voorspeld is dat zij zich zal ver wonden aan een spinnewiel en in een honderd jaar durende slaap zal vallen tot een prins haar doet ontwaken. Bij het ho ren van deze onheilsboodschap laat de ko ning alle spinnewielen in zijn land ver branden ,maar helaas, de boze fee, die het op Doornroosje heeft gemunt, bewaart een spinnewiel in de hoogste torenkamer. Daar lokt zij het prinsesje heen en wat ook de hofnar doet om het lot te keren, Doornroosje zal zich verwonden en in slaap vallen Men vindt op de frontpagina van dit blad nadere bijzonderheden over de kaartverkoop en de prijzen der plaatsen. De toeloop zal zeker even groot zijn als naar „Repelsteeltje", welke voorstelling door ten naaste bij tweeduizend bezoekers werd gevolgd! L- 5: Ds. J. Couvé, van Velp. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. J. Couvé. 5: Ds. C. Goeman. Geref. Gemeente, Rid derstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. in Nederland, Parklaan 21. 10 en 4.30: Lees dienst. Geref. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk. Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woens dag 9.30: H. Mis. Leger des Heils, Schag- chelstraat 26. 10: Heiligingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamenkomst. 7.30 Verlos singssamenkomst onder leiding van de plaatselijke officieren. Vergadering van Gelovigen, Oude Gracht 47. 10: Samen komst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeen schap. Geen samenkomst wegens vakantie. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergemeente) Elim Kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare Samen komst. H. Avondmaal, vrij voor alle ge lovigen. 7: Opwekkingssamenkomst (ver schillende sprekers). Donderdag 8: Gebeds samenkomst voor gemeenteleden. Zaterdag 7.309. Openluchtdienst in het Juliana- park. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassau- plein 8. 10: Dhr. M. v. d. Sluis. Bed. H. Avondmaal. 5: Dhr. E. Schuurman. Zevende Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Zaterdag 10: Gemeenschapp. Bijbelstudie, 11: Pre diking. Zevendedags-Baptisten Gem., Park laan 21. Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondags school. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zen dingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Dienst. Jehova's Getuigen, Kamerlingh On- nesstraat 83. 6 tot 7 uur. Vrijdag van 7.30- 9.30 uur. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. G. J. van Andel, van Doe- tinchem. 7: Dhr. J. Schipper, Theol. Cand. Immanuëlkerk. 10: Ds. A. de Haan. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam W.). 10.30: Ds. J. Kroon, H. Doop. 7: Ds. Jac. Poort. Ver. Doopgez. Gem. Noorderkapel, Indischestraat. 9.30: Ds. C. Soutendijk. Ned. Prot. Bond. Gebouw Berkenstraat 10. 10.30: Ds. J. H. Marwitz. Geref. Kerk. Klopper- singelkerk. 9.30: Ds. L. Berger, van Half weg. 5: Ds. L. G. Pleijsant, van Leeuwar den. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. L. G. Pleijsant. 3.30: Ds. A. Mout, van Kollum. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 9.30: Ds. A. Mout. 5: Ds. L. Berger. Geref. Kerk, in gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 9 en 2.45: Ds. J. Keizer. Chr. Geref. Kerk. 10.30 en 5: Ds. C. Langbroek, van N. Pekela. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 4.30: Kindersamenkomst Zaanenbos. 7: Open luchtmeting. 8: Verlossingssamenkomst. Maandag 7: Straatzang Overveen. Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Woensd 8: Toortsdragers. Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgeb. Volkstuin „Zonder werken niets", Ver lengde van de Geusevesperstraat. 10: Dhr. B. Greevink, evangelist, te Rotterdam, maandag: Geen jeugdevangelisatie. Woens dag 8: Opwekkingssamenkomst. Spr. dhr. Dammuller, evangelist, te Alkmaar. Vrij dag: Geen Bijbelbespreking. Jehova's Ge tuigen, geb. N.P.B., Berkenstraat 10. 6.45- 7.45 en woensdag 7.30-9.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Nieu wenhuijzen. Kapel Nieuw Vredenhof. 8.30: Ds. van Nieuwenhuijzen. 10.30: Ds. D. J. Spaling, van Hoogersmilde. Aula Chr. Ly ceum. 10.45: Ds. L. Cannegieter, van Over veen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. de Klerk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. E. Frater Smid, Vrije Gem., Amsterdam. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. IJ. van der Zee, van Nieuw Vennep. 5: Ds. N. Streefkerk. Pinksterkerk. 10: Ds. N. Streef kerk, van Oldebroek. 5.30: Ds. IJ. van der Zee. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10.30 en 3: Ds. W. G. de Vries, van Leiden. Jehova's Getuigen, Binnenweg 79 c. 2-3: Gezamen lijke Bijbelstudie. Woensdag 7.30-8.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag 9-9: Huis-Bij belstudie, Ir. Lelylaan 63, Heemstede. Don derdag 8-9: Huis-Bijbelstudie, Crayenester- singel 7. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. R. Wolfensberger, van Amsterdam. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. Geen dienst. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. C. Sickesz, te Overveen. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. J. C. Fischer, Hv., van Hilversum. Geref. Kerk, 9 en 10.30: Ds. Joh. C. Brussaard, van Oegstgeest. 3.30: Ds. G. Th. Rothuizen, van Leiden. 7.30: Ds. G. van Duinen, van Was senaar Zuid (dienst voor belangstellenden). Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. van Asperen, van Haarlem. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10: Ds. L. G. Pleijsant, van Leeuwarden. 19: Ds. A. Mout, van Kollum. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10" Vicaris De Vries, van Heemstede. Jeugddienst. HÏLLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. F. Brouwer. 5: Ds. E. H. Kalkman, van Voorhout. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A.. K. Krabbe. Chr. Gerf. Kerk. 10 en 5: Ds. A. H. Schippers. Jehova's Getuigen, Gemeen schappelijke bijbelstudie van 2.30 tot 3.30 in het Nutsgebouw a. d. Van de Endenlaan. 810: Praktische opleiding voor de predi- kingsdienst eveneens in het Nutsgebouw a. d. Van de Endelaan (dinsdags). Donder dag 89: Huisbijbelstudie. Oosteindelaan 42 te Hillegom. Donderdag 89: Huisbij belstudie. Gele Vinkestraat 61, Nw Vennep. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J Kalf. 7: Ds. D. E. Boeke. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. D. ter Steege, H. Doop. 19: Ds. J. J. Poort, Den Haag. Adventskerk (Ziekenhuiskerk). 10: Ds. J. Diepersloot, van Rotterdam. Geref. Kerk. Pniëlkapel, Pastorieweg. 9: Ds. C. Langbroek, van Nw Pekela. 3: Ds. W. de Ruiter, van Baarn. ZAND VOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. 19: Geen dienst. Woensdag 8: Avond wijding en con cert op grammofoonplaten. Spr. Ds. R H. Oldeman. Gereformeerde Kerk, Juliana- weg. 9, 10.30 en 17 Ds. W. J. van Otterlo. van Amsterdam C. Ned. Prot. Bond, Brug straat 15 10.30: L. J. R. Ort, theol. cand. te Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond. Gedurende de maand augustus geen samenkomsten. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. W. Moerman, van Alsmeer. Geref. Kerk. 10 en 6.30: Ds. M. de Regt, van Nieuwendijk. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. H. A. Hildering, van Oegstgeest. Abbenes. 9.30: Vicaris H. van Andel, van Hoofddorp en 6.30: Ds. W. van Beem, van De Lijnden. Bethelkapel. 10: Ds. S. Kra nenburg, van Amstelveen en 7: Ds. K. Brouwer, van Hillegom. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. A. C. Kersten, van Bodegraven. VIJFHUIZEN. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. G. Rang.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7