Knollen-racein Santpoort was grappig boerenfeest ^4-ilmv va Jury-amendement zet recht in de V.S. op losse schroeven e DE BEURS Eisenhower laakt Senaat Huis zal burgerrechten-ontwerp op deze manier ook niet aanvaarden van gisteren Medische verzorging tijdens weekeinde Tunesische steun aan Algerijns verzet gelaakt Jonge Lord critiseert het Britse vorstelijke optreden Gewond terug van vakantie Haarlemmer de 250.000ste bezoeker van „Het Atoom" Wereldraad van Kerken Dibelius: „Antwoord op totalitaire eisen: neen" Grondverkoop aan pharmachemische fabriek Woeste gevechten Traag plezier De verliezer wint Indonesische deviezen voorraad gestegen Universum verhoogt kapitaal Bejaarde humor Komiek Reprises Eerste constitutionele vorst van Malakka 11 UIT STAD EN STREEK Vragen aan Ged Staten over stank in Velsen Scheepvaart USSE i i< D A G 3 AUGUSTUS 1957 Ij HAARLEMS DAGBLAD - OFREGHTE HAARLEMSGHE COURAN 1 y De gezapigste aller Neder landse draverijen heeft gis teravond enige uren lang Santpoort vermaakt: de „knollenrace", die als ver lengstuk van de echte kor- tébaan élk jaar meer kij kers trekt vanwege de ge moedelijkheid, de bijbeho rende verkleedpartij en het verrassende element, waar voor paarden en berijders telkens weer zorgen. Dertig deelneemsters en deelnemers hadden zich op gemaakt voor deze echt- Santpoorter aangelegenheid, waarvoor het na zevenen moest worden eer „starter" Westerhoven het „klaar-af' door de luidspreker liet schallen. Daarvóór had het tableau de la troupe al een inzicht gegeven in de fan tasietjes, die hier waren uitgeleefd: de gelaarsde kat en een grijze poes, de zwar te ruiter en een aap plus een piccolo en een heer wa ren met het complete Hard draverij-bestuur op de paardenruggen bijeen. En niet alleen op de paarden ruggen, want de heer Van Tunen, de eerbiedwaardige bestuurder der organiseren de vereniging, zag zich iet wat verbaasd op een pony hobbelen. Er is daarna geracet. Nou „geracet" was het goede woord niet geheel, want door het galoppeerverbod kwamen de snelheden niet boven een zeer bescheiden limiet en menigeen langs de hekken had de kluiten wel wat meer willen zien stui ven dan onder deze beper kende bepaling mogelijk was. Niettemin hebben de zware knollen met hun op publiek en geluidsverster ker gespitste oren voor een plezierig feest gezorgd aan die Westlaan - ook zonder totalisator en foto-electri- sche cellen bij de start. Er is wat meer naast de Daan gedraafd dan harddra verijen in het algemeen te zien geven en sommige paarden waren bepaald niet van zins hun baas te ge hoorzamen, maar er kwa men toch ook een paar „dead heats" en zelfs enige kampritten uit de bus, zodat tenslotte het veld was uit gedund tot een aantal favo rieten, onder wie zich de winnaar van verleden jaar, Wim Schoorl ondanks tien meter handicap wist te handhaven. Inmiddels hadden de klei ne Wijnand van Veen (als grijze poes verkleed) en een dop-gehoed berijdertje van een donkerbruine pony, dat de heer Van Tunen poogde uit te beelden, aller sympa thie verworven, door een ritje of twee glorieus af te snoepen van veel grotere tegenstanders, maar zij wis ten toch niet tot de finale door te dringen, waar het zwaardere geschut tenslotte voor overbleef. Theo Lemmers en Kees Schoo moesten om de vierde prijs de baan over en Theo won deze rit - de derde prijs was voor Wim Schoorl Lzn., die zijn familielid Wim Schoorl Pzn. als sterkere moest erkennen. Zodat Willem Schoorl Pieterzoon tegen Jan van Ruiten in het krijt moest treden - Jan, die zo gunstig lootte, dat hij telkens zoge naamde stilstaande ritten voor zijn rekening kreeg en dat werd een overwinning voor Willem, die dus alweer de knollenrace als triom fator verliet. Vanmiddag zal Santpoorts feestweek besloten worden met een handboog-schut- terskamp en uiteraard de kermis, die precies het weer heeft getrffen, dat een ex ploitant moet hebben. En men is benieuwd naar de oplossing voor augustus 1958, want dat deze traditie uit het dorp zal verdwijnen, wil er bij de meeste Sant poorters niet goed in. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft vrijdag te Washington verklaard, dat de goedkeuring door de \merikaanse Senaat van een amendement 0) het ontwerp van de president ter ver zekering van de burgerrechten en voor al van het' stemrecht der Amerikaanse negers, waardoor schendingen van dit stemrecht niet door onafhankelijke rech ters, doch door .jury's zullen worden be handeld, het gerechtelijke stelsel der Ver enigde Staten op losse schroeven dreigt te zetten. Het amendement bepaalt, als gemeld, ook dat arbeids- en andere geschillen, waarbij negers zijn betrokken, door jury's zullen worden behandeld. De president verklaarde, dat de aanvaar ding van het amendement ertoe zal leiden, dat grote aantallen Amerikaanse burgers hun stemrecht niet zullen kunnen gebrui- ken. De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, weigerde verslaggevers mede te delen of Eisenhower het ontwerp door zijn veto zal treffen, wanneer het in zijn huidige vorm wordt aanvaard. De Republikeinse senator Charles Pot ter verklaarde vrijdag, na een bezoek aan het Witte Huis, dat Eisenhower de aan vaarding van het amendement door de Senaat „ten zeerste betreurt". Aan de goedkeuring' was een debat van twintig dagen voorafgegaan. (UP) in kringen van de Republikeinse leiders in het Huis van Afgevaardigden uitte men de veronderstelling, dat door liet nu aangenomen amendement het ge hele wetsontwerp wel niet tot wet verhe ven zal worden, althans niet in dit jaar. Het Huis, zo zeide men, zal waarschijnlijk weigeren het amendement over te nemen, dat de Senaat nu heeft aangebracht. In hoofdartikelen in de New York Times en de New York Herald Tribune van van daag werd de aanvaarding van jury-recht.- spraak bij overtredingen van de kieswet door de Senaat, ernstig betreurd. Het amendement, dat hiertoe door de zuidelijke senatoren is aangebracht heeft het volgens beide bladen onmogelijk gemaakt, dat het ontwerp voor de burgerrechten dit jaar nog tot wet wordt verheven. „Het heeft er alle schijn van, dat de Senaat het in deze zitting tot geen enkele werkelijke uitbrei ding van de burgerrechten heeft gebracht", aldus de New York Times, „en daarmee heeft de Senaat zich dus niets aangetrok ken van de meerderheid van het Ameri kaanse volk" Het is nu volgens het blad HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend tele fonisch, firma Mathot, tel. 11990. Dierenarts: Jacoba Hagedoorn, Heem- steedse Dreef 11, tel. 35521. Apotheken: Apotheek J. Krijnen, Ek sterstraat 100, tel. 25860; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539. BLOEMEND AAL: Artsen: Dokter J. A. Bosch, Bloemen- daalseweg 84, tel. 22185. Overveen: Dok ter D. K. Heeringa, Militairenweg 18, Overveen, tel. 24480. Aerdenhout: Dok ter C. Kroon, Burg. den Texlaan 12, Aer denhout, tel. 26073. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698; zuster H. J. G. Lugthart, Anjelie- laan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Bennebroek, tel. 02502—618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 10 augustus voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181; Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560 8284 en de Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 38197 (ook voor Aerdenhout). HEEMSTEDE: Artsen: W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, telefoon 34606 en J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, telefoon 38377. Wijkverpleging: Zr. G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509 (en in de week van maandag 5 tot en met za terdag 10 augustus, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 38197 (en van za terdag 3 tot en met vrijdag 9 augustus, des avonds na zes uur). 'ANDVOORT: Artsen: Dokter C. F. Robbers, Koningin neweg 34, telef. 2813; dokter P. Vijlbrief. Hogeweg 43, tel. 3355. Wijkverpleegster: Zuster S. M. de Wil de, Zeestraat 67, telef. 2720. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: Jacoba Hagedoorn, Heem steedse Dreef 11, Heemstede, tel. 35521. Apotheken: Gedurende de maand augus tus zijn de beide te Zandvoort gevestigde apotheken, t.w. de Zandvoortse apotheek J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telef. 2389 en de Zeestraat-apotheek M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. alle dagen, ook 's zondags geopend van 8 uur v.m. tot 10.30 uur nm. In de week van 3 t/m. 9 augustus nachtdienst van 22.30 tot 8 uur: Apo theek Wijnne, Haltestraat 8, tel. 2389, echter uitsluitend voor dokters recepten en spoedgevallen. De nachtdienst wisselt op zaterdagavond om 22.30 uur. BENNEBROEK: Artsen: Dr. G. Manschot, Rijksstraat weg 34,'tel. 02502—430. Wijkverpleging: Zr. A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 22, Aerdenhout, tel. 0250026994, bij geen gehoor 27343. IIILLEGOM: Artsen: Dokter G. P. D. Ie Cocq d'Ar- mandville, tel. 5613. LISSE: Arts: Dokter F. J. L. M. Haase, Heere- weg 337, tel. 3685. HALFWEG: Artsen: Dokter D. H. Honingh, Bauman- plein 31, Halfweg, tel. 405. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: Dokter Nanninga, tel. 6220; Nieuw-Vennep: Dokter E. van der Weg, tel. 280; Badhoevedorp: Dokter G. van Glabeek, tel. 2943. wel zeker, dat het Huis de wet met dit amendement zal verwerpen, zodat het „vijftiende amendement", dat voorziet in het stemrecht voor alle burgers van de V.S., ongeacht hun huidskleur, „wel weer zal blijven liggen, waar het al twee gene raties lang gelegen heeft, onder het stof van de archieven." „Niet zo wit" „Wij geloven niet dat dit het zuiden goed zal doen, noch de interne aangelegenheden van de Verenigde Staten, noch onze plaats in de wereld. Want in het belang van onze eigen veiligheid hebben we de vriendschap nodig van landen, die dichtbevolkt zijn met mensen, wier huid niet zo wit is als die van de mannen, die vrijdagmorgen vroeg voor het amendement van de jury-recht spraak stemdenaldus de N. Y. Times. De New York Herald Tribune noemde het een droevige dag voor de Senaat en vroeg zich eveneens af of het Huis de wet zo zou accepteren. Na de opmerking, dat het „liberale" Democraten waren, die het amendement voor de jury-rechtspraak ontwikkelden, schreef dit blad: „De blaam voor dit falen van de Senaat rust op de zelfde groep, die een jaar geleden met compromissen aankwam voor het deel van het partijprogramma betreffende de bur gerrechten bij het nationale convent der Democratische partij in Chicago, de libe rale Democraten, wier aanhankelijkheid aan hun partij, wanneer het er op aan komt groter is dan hun liberalisme". PARIJS (Reuter) De Franse minister van Defensie, André Morice, heeft donder dag op een persconferentie de Tunesische steun voor de Algerijnse opstandelingen „onduldbaar" genoemd. Morice, die kortgeleden een inspectiereis heeft gemaakt in Algerije en het gebied aan de Tunesische grens heeft bezocht, zei dat Tunesië tenminste een houding van werkelijke neutraliteit dient aan te nemen. Het was volgens hem onduldbaar, dat het aan de ene kant toeliet, dat wapens naar Algerije gaan en aan de andere kant Frankrijk om financiële hulp verzocht. ALGIERS (UP) Het Franse militaire hoofdkwartier heeft meegedeeld, dat Al gerijnse rebellen, die hun schuilplaats heb ben in Tunesië, weer een nieuwe uitval over de grens hebben gedaan. Het was vrijdag het vierde „incident" van dien aard, dat bij de grens tussen Algerije en Tunesië plaats had. Een nationalistische groep, die in hin derlaag lag, opende het vuur uit automa tische pistolen en met granaten op een Franse legerauto met verkenners, juist één kilometer van de noordelijke sector van de Algerijns-Tunesische grens. Vijf Franse soldaten vielen onder de regen van kogels gewond neer. De rebellen snelden daarna ijlings' terüg 'over cle grens van Tupesië: toen de Fransen een gemoto riseerde eenheid infanterie naar voren brachten om de auto met verkenners te ontzetten. LONDEN (UP) Een conservatief lid van het Hogerhuis, de 33-jarige lord Al- trincham, heeft een scherpe aanval gedaan op koningin Elizabeth. In zijn critiek, ge publiceerd in het maandblad National and English Review, zegt de jonge lord dat de Britse koninklijke familie „om populair te zijn niet behoeft te zinken tot het klein zielige, fietsenrijdende „showmanship" dat anderen plegen om hun zaakje gaande te houden". Altrincham beweert dat de ko ningin een te conventioneel klasse-be- wustzijn vertoond. Het hof is op betreu renswaardige wijze in gebreke gebleven met de tijd mee te gaan. Het is een herme tisch gesloten kleine enclave gebleven van „Britse ladies and gentlemen", aldus Lord Altrincham. Tengevolge van haar „conven tionele upper-class opvoeding" en haar „smartelijk-ontoereikende opleiding" zijn koningin Elizabeth en haar zuster prinses Margaret niet in staat mensen uit de ar beidersklasse te begrijpen. Altrincham laakt in het bijzonder de manier, waarop de koningin in het open baar spreekt. In de eerste plaats leest zij al haar redevoeringen (die gewoonlijk voor haar worden geschreven), hoe kort ook, van papier voor. „Zelfs als zij dat wil blij ven doen, moet zij toch in ieder geval haar manier van voorlezen verbeteren". Haar grootvader koning George V wist ook aan een voorgelezen redevoering een „toon van spontaniteit" te geven. Koningin Eli zabeth echter wekt, als zij spreekt, de in druk van „een ingebeeld schoolmeisje, de aanvoerster van een hockey-elftal, een aannemelingetje", aldus Altrincham, die gaarne in de contramine is. Terwijl een Haarlems echtpaar per brom fiets van een vakantietocht terugkeerde, kwam het vrijdagmiddag nabij het monu ment op de Afsluitdijk in botsing met een andere bromfiets, die plotseling remde en te veel naar links uitweek. De Haarlemse bromfietser en zijn echtgenote kwamen te vallen; de man liep een hersenschudding op en werd met een van de twee pas in ge bruik genomen inspektiewagens van de ANWB-wegenwacht, die met een brancard zijn uitgerust, naar Haarlem vervoerd. Zijn echtgenote werd licht gewond en kon even eens in de inspektieauto van de wegen wacht plaats nemen. De tweehonderdvijftigduizendste bezoe ker van de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol in Amsterdam, die hedenmorgen verwelkomd werd door de secetaris, mr. A. A. Land, was de 24-jarige heer J. van de Have, een P.T.T.-ambtenaar te Haar lem. Hij bezocht de tentoonstelling samen met zijn verloofde. Zij werden naar „de keuken van de toekomst" gebracht en kregen daar een ijskast ten geschenke. NEW HAVEN (Reuter). - Bisschop Dibe lius van de Evangelische kerk in Oost- Berlijn heeft donderdag op de bijeenkomst van het Centrale Comité van de Wereld raad van Kerken in New Haven (Ameri kaanse staat Connecticut) verklaard, dat „de kerk van Christus in antwoord op de eisen van het totalitaire regime slechts haar voor alle eeuwen geldend „neen" kan laten horen". Hij zei, dat christenen de regeerders van een totalitaire staat „in uitwendige aan gelegenheden" kunnen gehoorzamen, maar nimmer kunnen toegeven in zaken „waar het menselijke geweten bij betrokken is". Bisschop Dibelius, die op last van de Oostduitse autoriteiten de leden van de evangelische gemeenten in Oost-Duitsland niet mag bezoeken, verklaarde voorts, dat overal, waar het communisme aan de macht komt „de oorlog tegen de kerk be gint". Maar, zo vervolgde hij, „in het oostelijke halfrond erkent een steeds groter wordend aantal mannen en vrouwen de noodzake lijkheid om God eerder te gehoorzamen, dan de mensen, hetgeen altijd beloond wordt". In zijn rede zei bisschop Dibelius voorts: „De goede strijd, die wij als christenen ge roepen zijn te strijden, is met geen enkel aards belang verbonden, of dit nu een be lang van een klasse, een ras, een volk of een ander politiek systeem is. De strijd, die wij met ons hele vermogen mogen en zul len vechten, is de strijd voor de heerlijke vrijheid, die God zijn kinderen schenkt. In deze strijd is de levende Christus onze kracht en is hij alleen onze rechtvaardi ging". Hongaarse gedelegeerden (UP) Het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken heeft de manda ten van de Hongaarse gedelegeerden, dr. Igyula Murakozy of dr. Ladislaus Pakoczy, goedgekeurd. De Westduitser Wilhelm Nie- sel had gevraagd, of beide afgevaardigden wel „door de brede meerderheid van de Hongaarse gelovigen" als zodanig werden erkend. De voorzitter van het Centrale Comité, dr. Franklin Fry, besliste dat dit wel het geval was. Hij verwees voorts naar het standpunt van de executieve der wereld raad waarin „de hoop en verwachting" werd uitgedrukt, dat „de kwestie van het leiderschap in de Hongaarse Hervormde kerk zodanig zal worden opgelost, dat de leiders het volle vertrouwen van de ge lovigen genieten". B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan de firma „Pharma- chemie" in Haarlem een perceel grond van ruim zevenh nderd vierkante meter aan de Nijverheidsweg te verkopen voor f 22,per vierkante meter. Op deze grond zullen een autoboxengarage, een fietsen stalling en een portiersloge worden ge bouwd Tevens .wordt voorgesteld aan deze firma het optierecht tot eind maart 1959 te ver lenen voor een perceel van bijna driedui zend vierkante meter en tot eind augustus 1959 voor een stuk grond van ruim negen honderd vierkante meter. Voor hrt laatste stuk grond geldt reeds langer dan twee jaar een optierecht ten behoeve van deze firma. B. en W. achten het daarom redelijk dat voor deze langere optietermijn een vergoeding wordt gegeven en wel van f4.604,50, zijnde vijf percent van de hui dige koopprijs. (R o x y) Een wel zeer grote hoeveel heid „moordend lood" wordt verschoten, een aanzienlijk aantal meubelstukken in elkaar geslagen en ontelbare bandieten ge vloerd in „Zorro's zwarte zweep", welka film tot en met zondag in dit theater wordt vertoond. Een stelletje gespuis terrosiseert een streek in het dit keer wel zeer wil de westen van Amerika, een troep ban dieten, die niets en niemand ontziet om de macht in handen te krijgen, Daartoe wor den goudtransporten aangevallen; rots blokken vliegen als kiezelsteentjes in de lucht en bankovervallen zijn aan de orde van de dag. Tandenknersend en met van woede verwrongen cowboygezichten moe ten de boeven echter toezien hoe Zorro hen telkens weer de baas blijft en tenslot te en hoe kan het ook anders de ge rechtigheid laat zegevieren. Opmerkelijk is weer het grote uithoudingsvermogen van de vechtersbazen. Van maandag tot en met donderdag draait „De hel van Silverrock". (Cinema P a 1 a c e). Even populair als voetbal in Nederland, is rugby of wel Americain football in Amerika. Vooral op de universiteiten, waarvan de rugby-ploegen elkaar met grote hevigheid de eer van de overwinning bestrijden. Dit alleen voor mannetjesputters geschikte spel heeft men tot onderwerp gemaakt voor een film (ten onrechte „Koning Voet bal" genaamd), waarin men hoofdrollen creëerde voor de komieken Dean Martin en Jerry Lewis. De een is de sportheld bij uitnemendheid, de ander de sloomheid in persoon. Als men evenwel het geduld op kan brengen om de bar traag tot een ont knoping leidende, grappig bedoelde film tot het einde toe te volgen, weet men dat sloomheid en onstandvastigheid overwon nen kunnen worden als men maar een handig rugbyspeler weet te zijn gedurende enkele minuten. (Luxo r) Waarschijnlijk met het oog op een filmbewerking schreef Graham Greene „De verliezer wint", een zoge naamd „entertainment"-verhaal over een in Monte Carlo getrouwd paar, dat tever geefs wacht op de directeur van het be drijf, waaraan de man is verbonden. Het echtpaar logeert in een duur hotel en als DJAKARTA (ANP) De Indonesische regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat de nieuwe in- en uitvoervoorschriften, welke in juni in werking zijn getreden en die in feite neerkwamen op een verkapte devaluatie van de rupiah, in de maand juli een bedrag van 855 miljoen rupiah aan buitenlandse deviezen hebben opgeleverd. Dit was het grootste bedrag dat sinds 1951 in een maand aan deviezen werd ont vangen. De Indonesische goud- en deviezenreser ves zijn blijkens de jongste balans van de bank Indonesia in de afgelopen week ge stegen met 0,21 percent tot 12,24 percent van de geldcirculatie en andere opeisbare verplichtingen. Deze stijging was een gevolg van het toenemen van de deviezenvoorraad met 61 miljoen tot 1.890 miljoen rupiah. In de op 31 juli gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Alge mene Verzekeringsmaatschappij Universum n.v. te Amsterdam werd besloten het maatschappelijk kapitaal te verhogen tot 1 miljoen gulden, waarvan geplaatst 500.000 gulden. In het kapitaal werd onder meer deelgenomen door de Agrippina Allgemeine Versicherungs A.G. Keulen, welke behoort tot het Agrippina Concern, door Bankhaus Delbruck von der Heydt und Co. te Keulen en door n.v. Slavenburg's Bank te Rotter dam. de directeur niet komt opdagen, neemt het zijn toevlucht tot het Casino. Eerst verliest de man, hij bedenkt een systeem en wint dan constant. Zijn speelwoede ver vreemdt hem echter van zijn vrouw en het fatale ogenblik komt, dat zij hem ver laat. Wanhopig geworden geeft de man uiteindelijk het spelen op, verscheurt zijn goksysteem, maar wint daardoor weer de sympathie van zijn vrouw. Verloren in het spel, gewonnen in de liefde. De film „Trouw nooit in Monte Carlo" is een vrij getrouwe weergave van het verhaal, dat nogal oppervlakkig, doch als onspannings- lectuur zeker onderhoudend is. Hetzelfde kan gezegd worden van de film, die een goede en kleurrijke schildering geeft van de mondaine sfeer in en rond het Ca sino, waar mensen hun ondergang tege moet gaan en anderen soms een for tuin verdienen. (Lido) De merendeels jeugdige bezoe kers beleefden nog wel enige hilariteit aan de vertoning van „Piloot Quax naar Afrika" in de voorstelling, welke wij bezochten. Toch is de film maar een rommelig vervolg op „Quax de brokkenpiloot", waarin Heinz Rühman stukken leuker was dan hij in deze enscenering geacht wordt te zijn. De humor is bejaard, de film lijkt ons ook zo jong niet meer. (Frans Hals) Ook al een gerenom meerde komiek maakt zijn rentree met „Nattigheid". Het is George Formby, die altijd wel goed is voor een serie dwaze situ aties, waarin hij zijn oliedomheid glansrijk ten toon spreidt om tenslotte met veel heldhaftigheid roem en liefde in de wacht te slepen. (Rembrandt) Het kon niet anders: na „Sissi" nu „Sissi, de jonge keizerin". De romantiek viert hoogtij. (Studio) In de middagvoorstellingen de zeer mooie en ontroerende Spaanse film „Marcelino, brood en wijn". Des avonds een wel heel contras terende lach en gierfilm „Charlies Tante". (Minerva) Tot en met zondag een circusfilm „Koning der manege". Daarna tot vrijdag des middags „Abbot en Castello en de Rock 'n Roll. Maandagavond Duvi- viers verfijnde historie „Het balboekje". Tot en met donderdagavond tenslotte de film „De glorie van het leven". KOEALA LOEMPOER (Reuter) De vorsten van de staten op Malakka hebben de vorst van Negri, Sembilan, gekozen tot eerste constitutionele monarch van de fe deratie Malakka. De koning, Tuanku Sir Abdul Rahman Ibni Almarhum Tunku Mo hammed, zal twee dagen nadat Malakka (op 31 augustus) onafhankelijk geworden zal zijn, plechtig geïnstalleerd worden. De sultan van Selangor is gekozen tot onder koning. Sir Abdul Rahman zal vijf jaar regeren. Hij zal moeten aftreden als de andere vorsten het er over eens zijn dat hij als gevolg van ziekte of afwezigheid daartoe niet meer in staat is. Zijn bevoegdheden zijn door de nieuwe grondwet zeer beperkt, doch als geestelijk leider van de moham medanen zal hij grote invloed hebben op de moslem-bevolking, die de helft van de totale bevolking van Malakka uitmaakt. De nieuwe monarch is op 24 augustus 1895 geboren. Hij staat bekend als een des kundige op het. gebied van constitutionele kwesties. Hij heeft veel officiële functies bekleed en verscheidene malen Engeland en Europa bezocht. AMSTERDAM Het verliesbegin deze week van de aan delen Unilever blijkt achteraf ongegrond te zijn geweest. De laatste drie dagen is dit verlies niet alleen geheel ingehaald, maar vrijdag werden zelfs nog enige punten daarboven genoteerd. Deze verbetering moet weer in hoofdzaak worden toege schreven aan de kooplust voor Londense rekening, terwijl daarnaast ook het publiek zich voor het margarinefonds interesseer de. 's Middags werd geopend op 440^4- Hierna trok de koers aan tot 446, tegen donderdag 440Va. Het fonds verliet de markt op vrijwel de hoogste koers van de dag. Philips bleef rustig en kon zich goed handhaven op 288. Koninklijke Olie kan de opwaartse ten dentie maar niet te pakken krijgen. Hoe wel de aandelen niet flauw in de markt la gen, moest toch een kleinigheid op de koers van donderdag worden ingeboet. De voort durende olieprijsverlaging tengevolge van de grote voorraden in Amerika, vormen hier geen haussemotief. Zwitserland bood wat steun, rond de 220.AKU pas prijs houdend, I8IV2 en K.L.M. fractioneel la ger, op pariteit Amerika, f 133.10. De om zetten bleven hier wederom zeer gering. Scheepvaarten waren verdeeld met me rendeels iets lagere noteringen. Van de cul tuurfondsen waren Deli Mij. ongeveer 1 pet. hoger, Amsterdam Rubber onveran derd en H.V.A. goed prijshoudend. De staatsfondsen vertoonden een herstel, speciaal voor de staffellening, die opliep van 84 1/8 tot 84'/2 en zich derhalve, dank zij de verplichte f 200.000 vraag in een lege markt, 3/8 pet. kon verbeteren. Nu de trekking van de premielening Amsterdam '56-2 achter de rug is, heeft dit een terug slag op de obligaties tengevolge gehad. De koers werd geadviseerd op 90 laten, tegen een laatstgedane koers (voor de trekking) van 97'/s. Aandelen fridor onveranderd. De obligaties een percentje hoger. Prolongatie 4yK pet. (ANP) NEW YORK Met een hevige koopactiviteit rond de spoorwegwaarden kwam een eind aan de beurs van vrijdag, die overigens geken merkt werd door het normale verloop van een weekend-markt. De vraag naar spoor wegaandelen ontstond, toen laatbeurs be kend werd dat de federale handelscommis sie vandaag een besluit zal nemen over het verzoek van de spoorwegmaatschappijen om de vrachttarieven te verhogen. Men is ter beurze algemeen van oordeel, dat het verzoek zal worden ingewilligd. De koers winsten van de spoorwegaandelen varieer den van één tot anderhalve dollar. Het industriegemiddelde sloot 1,11 punt lager op 505,10. Het gemiddelde voor open bare nutsbedrijven sloot 0,09 lager op 69,69. Hoewel de activiteit rond de spoorweg waarden de affaire opwaarts stootte, kwam zij toch te laat om de omzet aanzienlijk te vergroten. De omzet van 1.610.000 aandelen bleef 50.000 bij die van donderdag ten achter en was de geringste sinds 25 maart. Ongeveer een dozijn fondsen in bijzon dere situaties fluctueerde sterk in beide richtingen, hoewel de lijst over het alge meen vast was met een smalle marge. De metaalaandelen waren zwak in ver band met de onzekerheid betreffende de prijzen in deze industrie. Van de 1.101 verhandelde fondsen sloten er 438 lager, 409 hoger en 254 onver anderd. (UP) Nieuws in het kort Aanbesteding. De rijkswaterstaat in het arrondissement Friesland heeft te Leeuwarden aanbesteed het maken van verhardingen on de omleggingen te Har- lingen van rijksweg no. 9 met bijkomende werken. Er kwamen 14 aanbiedingen bin nen. Hoogste inschrijver was W. L. Zee- len te Harlingen met f 798.000 en laagste gegadigde de n.v. Aannemingsmaatschap pij P. C. Zaanen te Heemstede met f 497.000. Het lid van de Provinciale Staten in Noordholland, de heer W. Mensink (Arb.) heeft aan Gedeputeerde Staten enkele schriftelijke vragen gesteld over een on dragelijke stank, die in het bijzonder in de gemeente Velsen niet alleen thans maar ook op andere tijden wordt verspreid en afkomstig is van een vismeelfabriek of iets dergelijks in de IJmond. De heer Mensink vraagt, of het aan het college bekend is, dat de verspreiding van de stank plaatsvindt over een zeer uitge breid gebied, dat de grenzen van de betref fende gemeente en zelfs van de IJmond in zijn geheel overschrijdt. Gevraagd wordt, of Gedeputeerde Staten het noodzakelijk achten, dat van de zijde der provincie wordt bevorderd, dat aan de situatie een einde wordt gemaakt, althans dat de om vang en de intensiteit van de stankver spreiding worden beperkt. Tenslotte vraagt de heer Mensink of reeds stappen in deze zijn ondernomen en, zo Gedeputeerde Staten niet over de nood zakelijke bevoegdheden beschikken, of het college dan mogelijkheden ziet, die be voegdheden alsnog te verkrijgen. Alamak, 4 verw. aank. St. Vincent. Antonia, 3 verw. Portswettenham v. Singapore Axeldijk, 3 verw. New Orleans v. Rotterdam. Aliolh, 2 te Rotterdam. Aldabi, pass. 2 Madeira n. Antwerpen. Alpherat, 2 v. New York n. Curasao. Ampenan, 3 te New York. Amsteislot, 31 v. Panamakanaal n. Portland. Bab T, 31 v. Stocka n. Zaandam. Bennekom, 2 c. La Guaira n. Puerto Cabello. Batu, pass. 2 Kreta n. Beyrouth. Bengkalis, 2 v. Aden n. Singapore. Borneo, 3 v. Port Said n. Suez. Boskoop, 2 te Rotterdam. Camitia, 5 Shellhaven verw. Cistula, 7 verw. Curagao. Cradle of Liberty, 1 660 m. z.o. St. Helena naar Philadelphia. Colytto, 2 dw. Miami n. Rotterdam. Eljo, 1 te Middlesborough v. Londen. Elsa, 1 te Zaandam v. Kotka. Esso Den Haag, pass. 3 Kaap Bon n. Antwerpen. Eos, 2 v. Cartagena n. Rotterdam. Eemland, 2 v. Amsterdam n. Buenos Aires Guineekust, 2 15 m. z. Wight v. A'dam n. Bor deaux. Ghanakust. 3 te Baidjane te Abidjan. Hera, 1 560 m. n.o. Barbados n. Amsterdam. Hilversum, 2 v. Bandarmashur n. Landsend. Ha uierwij k, 3 verw. Rotterdam. Ilias, 2 v. Rotterdam n. Philipville. Joost 31 v. Soernaes n. Zaandam. Johan v. Oldenbarnevelt, 2 v. R'dam n. Halifax. Japara KRL, 3 te Napels. Kaap Falga, 31 te Amsterdam v. Zaandam. Kaap St. Vincent, 28 te Hangö v. Rotterdam. Khasiella, 4 verw. Curagao. Kiebsla, 9 verw. Miri. Krvptos, 5 verw. Buenos Aires. Kara, 6 verw ."Singapore. Kellia, 2 te Punta Cardon n. Rotterdam. Kermia, 3 v. Geelong n. Auckland. Khasiella, 3 te Willemstad. Kieldrecht, 3 v. Rangoon n. Colombo. Lekhaven, 2 v. Fernando Noronha 11. Rio de Jan. Leuvekerk, 3 v. Karachi n. Aden. Lieve Vrouwekerk, 2 v. Port Said n. Antwerpen of Rotterdam. Lissekerk, 3 te Duinkerken 6 te A'dam verw. Malvina, 4 verw. Singapore. Modjokerto, 5 te Colombo verw. v. Penang. Marisa, 9 bij Landsend vo. verw. Murena, 6 verw. Bunju. Midas, 1 v. Amsterdam n. Le Havre. Maaslloyd, 3 te Rotterdam. Maasland, 3 te Recife. Merwede, 3 te Takoradi. Mijdrecht, 3 v. Oldkilpatrick 11. Perzische Golf. Nero, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Naess Commander, 4 te Bandarmashur verw. Notos, 2 v. Rotterdam n. Tunis. Noordam, 5 te New York verw. Osiris, 1 640 m. z.w. Fayal n. La Guaira. Oranjefontein pass. 2 Dakar n. Kaapstad. Omala, 3 te Larnaca. Oberon, 2 v. Puerto Rico n. Antwerpen. Purfina Nederland, 2 v. Kuwait n. Genua. Peperkust 2 216 m. zzw Capeblanca n. Freetown. Plato, 1 v. Valencia n. Malaga. Phidias, 1 v. Rotterdam n. Lissabon. Pavo, 25 te Ala v. Ostrand. Ponza, 31 v. Antwerpen n. Trolhattan. Polydorus, 2 v. Liverpool n. Port Said. Purfina Hellas, pas. 2 Bermuda n. Amuabay. Rondo 2 van Colombo verw. Djibouti. Rempang, 2 te Rotterdam. Rijndam, 2 v. Southampton n. New York. Stad Arnhem, 3 aank. Wabana n. Rotterdam. Stentor, 2 v. Maracaibo n. Curagao. Sidajoe, 3 te Priok verw. v. Balikpapan. Sambas, 2 v. Bandjermasin n. Sampit. Sommelsdijk, 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Stad Maassluis, 3 te Amsterdam. Salatiga, 3 te Bandar Shapour. Sirrah, 3 v. Rastanura n. Bombay. Slamat, 30 v. Suez n. Halifax. Sloterdijk, 3 te Philadelphia. Soestdijk. 2 te Antwerpen. Straat Lombok, 4 Fremantel verw. str. Lombok. Teiresias, 2 v. Tjilatjap n. Palembang. Tiberius, 1 te Amsterdam n. Pernis. Tilly, 31 te Sundsvall v. Zaandam. Trajanus,, 2 te Amsterdam. Teucer, 3 te Djeddah. Vivipara, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Westerdam, 5 verw. te H. v. Holland n. R'dam. Waterman, 3 te Rotterdam. Westertoren, 2 v. Punta Cardon n. Rotterdam. Witmarsum, 3 te Galveston. Zonnekerk, 3 te Aden verw. v. Suez. Zaankerk, 3 te Caen. SLEEPVAART Cycloop! 1 320 m. n. Maracaibo n. Maracaibo. Friesland, 1 v. Rotterdam op proeftocht. Gele Zee, 31 v. Maracaibo n. New Orleans. Humber, 1 210 m. z.z.w. Kaap Hatteras n. Blyth. Oostzee, pass. 1 Ouessant n. Southampton. Poolzee, 1 te Port Au Prince. Thelidomus, 5 verw. Singapore- Door een vertraging in de ontvangst zijn wü tot onze spijt genoodzaakt deze rubriek zeer beknopt af te drukken. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. M. de Jong, van Noordw.hout (Bed. H. Doop). 10.30: Idem. 7: Ds. J. M. de Vries van Harlingen. Ned. Prot. Bond. 10: Dr. J. Maarse van Krommenie. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. Vos, van Londen. Geref. Kerk Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. Zwart, van Haren (Groningen). Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uud: Dhr. W. Steenbergen, van Apeldoorn. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Lees- diensten. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE Geboren: Adriaan Johan Willem, z. van J. S. v. d. Veken en C. J. A. van Zutphen. Ondertrouwd: G. Tolen en A. M. v. d. Linden. Getrouwd: Th. J. Meijer en M. C. v. cL Eist; B. J. Hesseling en P. C. de Ridder.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9