Haarlemmer was lelijkste DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Rolschaatswedstrijden in Marnixstraat Jordaankampioenen tegen Haarlemse finalisten Vakantiespelen op woensdag 7 augustus Speeltuin-competitie „Vondelkwartier" plaatst zich in de finale Ir. W. Koppen overleden Kabinetschef van Verkeer en Waterstaat overleden Communistische fractie steunde motie-Hellema Den Haag verhoogt de schouwburgprijzen Examens ZANDVOORT Uitstapje van bejaarden Zwemwedstrijden tussen badgasten en inwoners BENNEBROEK Geen christelijke technische schooi in Middelburg Zwijgende Amerikaanse professor veroordeeld Vertegenwoordiger ging zijn boekje te buiten Britse actie in Oman kan morgen beginnen Versterkingen worden nog steeds aangevoerd Beroep op VS. en USSR Amerikaans konvooi kwam Sovjet-controle niet voorbij Rapport over werking van het plan-Eisenhower Gesprek in Roemenië heet in Belgrado een succes Borba wijst op ontslag van Molotov c.s. Syrië en Jordanië bakken weer zoete broodjes Vele doden in Algerije bij zware gevechten Van Goghhuis wordt in gebruik gesteld DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 Deze foto, overgeno men uit het blad Stockton Record dat in de Amerikaanse staat Californië ver schijnt, toont naast het beeldschone meis je links een jonge man, die wellicht door beoefenaren van de waterpolosport in Haarlem herkend zal worden: het is name lijk de 22-jarige John Felix uit Haarlem- Noord. Hij liep in Haarlem de hbs-b af, maakte deel uit van het Nederlandse Jeugd Poloteam en stond bekend als een vaii de beste polospelers van Haarlem, die zich ook in interland wedstrijden onder scheidde. Hij kreeg een studiebeurs voor een opleiding tot sportleraar van de regering der Verenig de Staten en ging naar het College of Pacific in Stockton. Daar werd dezer da gen een groot feest gehouden, waarbij de schoonste leerlinge van het instituut, de 20-jarige Pamela Morey, en de lelijkste jongen gezamenlijk een gemaskerd bal hebben geleid. Tot deze „lelijkste jongen van de campus" werd onze John Felix gekozen, maar de foto toonde, dat hij niet zichtbaar onder die kwalificatie leed. In de Marnixstraat tussen de Pijnboom- straat en de Zaanenlaan, zullen Amster damse en Haarlemse jongelui, die zich op rolletjes onderscheiden hebben, woensdag middag hun krachten meten. De eerste door Haarlems Bloei georganiseerde rolschaats wedstrijden hebben namelijk dit interessan te aspect, dat de winnaars van de onlangs verreden wedstrijden om het kampioen schap van de Amsterdamse Jordaan hierbij tegen de Haarlemse finalisten zullen uit komen. Die finalisten zullen er echter eerst nog uit moeten komen, vandaar, dat een aan zienlijk deel van de middag besteed wordt aan onderlinge wedstrijden van Haarlemse jongelui. Om half twee beginnen de series snelheidswedstrijden voor alle groepen, waarna de eerste helft van een hockeywed strijd op rolschaatsen tussen Haarlem en Amsterdam wordt gespeeld. Hierop volgen de series van de handicapwedstrijd, waar aan alle vijftig ingeschrevenen deelnemen. Na de finale van de series der jongste groe pen van de snelheidswedstrijden komt de tweede helft van de hockeywedstrijd en daarop volgt de finale der oudere groepen om de Grote Prijs van Haarlem. Deze fina listen komen vervolgens tegen de Amster dammers uit. De leiding van' het 'geheel Berust bij de heer W. van der Peyl. De start is bij de Pijnboomstraat en de finish bij de Zaanen laan. Via een geluidsinstallatie zal het pu bliek van de ontwikkeling op de hoogte ge houden worden. Voor alle speeltuinen van het Haarlemse speeltuinverbond: 10 uur: zwemfeest Stoop's bad. R.K. speeltuin Kindervreugd (Godfr. van bouillonstraat)tweede kleuterdag in Groenendaal; 10 uur: filmvoorstelling voor kinderen vanaf 7 jaar; 11 uur: voetbal wedstrijd tussen Kindervreugd en speel tuin Don Bosco (Weesp). Elba (Ged. Schalkburgergracht)9.45 uur: tekenwedstrijd aan Spaaime. Zaanenoord (Zaanenstraat): 10 en 2 uur: filmvoorstelling in gebouw van speeltuin Noordervreugd; 9.45: tekenwedstrijd aan Spaarne. Hofvan Eden (Geusevesperstraat)9 uur: vertrek voor tekenwedstrijd aan Spaarne. Noordervreugd (Ambachtsstraat): 2 uur: te kenwedstrijd aan Spaarne. 1014 jaar; 10 uur: filmvoorstelling. Maandag is op het terrein van de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg in Oud-Schoten het voet baltoernooi van de vakantiespelen van het Haarlemse Speeltuin Verbond voortgezet met de westrijden in de tweede poule. Tegen elkaar kwamen uit de elftallen van „D. V. S", „V. Z. O. D.", „Frans Hals", „Klarenhof" en „Het Vondelkwartier". De jongens van ,Het Vondelkwartier" traden na vier wedstrijden even zoveel keer als overwinnaar uit het strijdperk zodat zij zich met het elftal van „Buitenrust", de winnaar van de eerste poule, verzekerd hebben van een plaats in de finale, welke op 15 augus tus op het E. D. O.-terrein zal worden ge speeld. De winnaar van de derde poule, waarin „Centrum", „Oosterkwartier", ..Nieuw Leven", „Flora" en „Te Zaanen" uitkomen, zal zich nog moeten presenteren. De elf tallen van deze speeltuinen ontmoeten el kaar op vrijdag 9 augustus. De uitslagen van maandag luiden: KlarenhofFrans Hals 12; V.Z.O.D.Vondelkwartier 12. Frans Hals—D.V.S. 0—1; Klarenhof—V.Z.O.D. 0—5 VondelkwartierFrans Hals 100; D. V. S. —Klarenhof 1—0: V.Z.O.D.—D.V.S. 0—1; VondelkwartierKlarenhof 60; Frans Hals—V.Z.O.D. 0—1; D.V.S.—Vondelkwar tier 1—3. Op 73 jarige leeftijd is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woning in Over- veen overleden ir. W. Koppen, oud-directeur van de N.V. Haarlemsche Machinefabriek v/h. Gebr. Figee. De heer Koppen, die in 1884 in Haarlem is geboren, behaalde in 1907 het diploma van werktuigkundig inge nieur in Delft en trad het jaar daarop in dienst van de Haarlemse machinefabriek Figee. Aanvankelijk was hij hier werkzaam als ingenieur, later als hoofdingenieur, ad junct-directeur en directeur. Deze laatste functie heeft hij tot 1949 bekleed. De crematie van het stoffelijk overschot zal donderdag om 13.29 uur in Westerveld plaats hebben. Na een langdurige ziekte is op 61-jarige leeftijd overleden de heer H. van "Wolfe- ren, referendaris bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, hoofd van de af deling kabinet en secretarie. Na aanvanke lijk van 1915 af in verscheidene functies bij de P.T.T. werkzaam te zijn geweest, ging hij in 1932 als adjunctcommies over naar het toenmalige ministerie van Wa terstaat waar hij geleidelijk opklom. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau en officier in de orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Buiten het ambtelijk ver band maakte hij zich in de laatste jaren onder meer verdienstelijk als lid van het landelijk bestuur en als voorzitter van de afdeling 's-Gravenhage van het zeekadet- tenkorps „Luitenant-admiraal Prins Ber nard". Zijn stoffelijk overschot is in alle stilte gecremeerd. Naar aanleiding van de vragen, die het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer H. C. Hennevelt (Comm.), aan B. en W. heeft gesteld over de huurverhoging van wo ningwetwoningen, schreven wij dat de motie-Hellema, die er bij de regering op aandringt deze verhoging niet hoger te laten zijn, dan strikt noodzakelijk is, door alle fracties in de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal werd aangenomen, met uit zondering van de Communisten, die een meer radicale motie hadden ingediend, die was verworpen. Deze mededeling, die het gevolg was van een onduidelijkheid in de Kamerverhandelifigënj"blijkt Lrifet juist te zijn. Wél is de communistische motie ver worpen, maar de motie-Hellema, die daar na aan de orde kwam, is zonder hoofdelijke stemming, dus ook met steun van de com munistische Eerste Kamer-fractie aan vaard. De toegangsprijzen voor de Koninklijke Schouwburg in Den Haag zullen met in gang van het nieuwe seizoen met gemid deld twaalf percent worden verhoogd. Door de gestegen exploitatiekosten is een verhoging van de entrees namelijk onver mijdelijk geworden. Voor de hoogste rangen bedraagt de vei-hoging vijftig cent. Haarlem: voor de hoofdakte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. H. Souwer te Haarlem; de heren: J. J. A. Sörensen te Amstelveen, A. L. M. Veltman te Amsterdam, W. de Weger te Weesp. Voor gedeelte A: mej. L. C. F. Kruijff te Den Helder, de heer B. F. Verfaille te Den Helder. Voor gedeelte B: de heren: E. Pit stra te Koedijk, H. Wageningen te Heilo, L. Wigchert te Den Helder, C. J. Steur te Volendam. Geslaagd voor de gehele akte: mej. C. T. Sombroek te Heiloo, de heren: G. J. G. Dottelaar te Heemstede, J. A. M. van Loon te Amsterdam. Voor gedeelte A: de heer C. P. L. Lafère te Den Helder. Voor gedeelte B: de heren: H. C. Zürlohe te Haarlem, L. Broekhuizen te Den Helder, mej. W. A. v. d. Woerdt te Amsterdam. Utrecht. Voor het examen Frans m.o. (a) is geslaagd mej. M. Chr. de Jong te Haarlem. Het comité „Ouden van dagen Zandvoort" heeft het jaarlijks uitstapje voor de Zand- voortse bejaarden bepaald op woensdag 28 augustus. Waarheen de tocht dit jaar zal voeren, zal voor de deelnemers nog een verrassing blijven. ZANDVOORT SPAARDE. Aan het postkantoor te Zandvoort werd bij de afdeling Rijkspostspaarbank gedu rende de maand juli ingelegd een bedrag van f 148.511,24 en terugbetaald f 114.093.84. Het aantal nieuw geopende rekeningen be droeg 34. De zwemwedstrijden tussen badgasten en inwoners, die dit jaar voor het eerst door stichting „Touring Zandvoort" worden ge organiseerd, zullen worden gehouden op donderdag 15 augustus, 's avonds om zeven uur in Richebad. Er blijkt voor deze wed strijden zeer veel animo te bestaan. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: A. B. C. Dannenburg en J. P. van den Bosch. VARKENSMARKT LEIDEN. LEIDEN, 6 aug. Aanvoer: 161 vette var kens. Noteringen: per kilogram levend ge wicht: lichte varkens f 1.75, f 1.80 en f 1.82, zeugen f 1.50 tot f 1.56. Handel tamelijk. Zware varkens geen notering. De gemeenteraad van Middelburg heeft het voorstel van de meerderheid van het college van burgemeester en wethouders om een noodzakelijkheidsverklaring af te geven voor het stichten van een protes tants-christelijke lagere technische school, verworpen. Deze school zou de eerste christelijke lagere technische school in Zeeland zijn geworden. Begin van dit jaar had de stichting voor Protestants-Christelijk Technisch Onder wijs in Zeeland zich tot het gemeentebe stuur van Middelburg gewend met het ver zoek mede te werken aan het stichten van een lagere technische school in Middel burg. B. en W. lieten nagaan of samen werking mogelijk was tussen de Stichting voor Protestants-Christelijk Technisch On derwijs in Zeeland en de reeds meer dan 75 jaar bestaande ambachtsschool te Mid delburg. Bij besprekingen daarover bleek dat deze samenwerking niet te bereiken was. Tegen het voorstel stemden de leden van de fractie van de Partij van de Arbeid op één na, de V.V.D. en de C.H.U., totaal elf stemmen. Voor stemden de A.R., de Staatkundig Gereformeerde Partij en één lid van de Partij van de Arbeid, totaal zes stemmen. GRAND RAPIDS, Michigan (UP). Horace Chandler Davis, professor aan de universiteit van Columbia, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en een boete van 250 dollar, omdat hij enige jaren geleden geweigerd heeft een aantal vragen inzake zijn beweerde communistische acti viteit, welke hem door de Congrescommis sie voor onamerikaanse activiteit gesteld werden, te beantwoorden. Davis blijft vrij op borgtocht, hangende de behandeling van zijn beroep bij een hogere rechtbank. Toen de 37-jarige vertegenwoordiger A. P. M. W. uit Rotterdam van vakantie terugkwam, kreeg hij spoedig bezoek van de recherche. Het feit, dat hij naar de Rivièra was geweest bracht de reclame- handel, waai-voor hij werkte, op het idee dat er met het innen van de gelden voor geplaatste orders wel eens iets niet in de haak kon zijn. Een onderzoek bracht dat uit. Tegelijk kwam nu aan het licht, dat W., die incasseerder was voor een Utrecht se verzekeringsmaatschappij, ook van deze maatschappij gelden onder eigen beheer had gehouden. De schade van de reclame- handel bedraagt f 800, die van de verzeke ringsmaatschappij f 1700. W. heeft boven dien bekend een kennis voor f 2000 te heb ben opgelicht. BAHREIN (UP) In Muscat en Boerai- mi voltooien Britse -Scottish Cameroons - en inheemse - Trucial Levies - troepen hun voorbereidingen, morgen tegen de aanhan gers van de opstandige imam van Muscat op te trekken. MANAMAH (Reuter) Zes „Venom"- straaljagers hebben maandag vluchten ge maakt boven het gebied van de opstande lingen. Bij een luchtaanval werden twee vrachtauto's beschadigd, aldus is officieel te Manamah op Bahrein bekendgemaakt. Naar te Manamah verluidt, komen nog steeds Britse legereenheden in Oman aan. De bevelhebber van deze strijdkrachten, brigade-generaal Robertson, is van Bahrein naar Oman gegaan, waar de militaire een heden van de sultan zich gereed maken voor een aanval op Nizwa, het hoofdkwar tier van de opstandelingen. LONDEN (UP) De opperbevelhebber van de Britse landstrijdkrachten in het Nabije Oosten, luitenant-generaal Sir Geof frey Bourne is vertrokken uit het gebied van de Perzische Golf, waar hij aanwezig was bij de voorbereiding van het offensief tegen de opstandelingen. CAIRO (UP) De politieke commissie van de Arabische Liga zal vandaag in Cairo bespreken op welke wijze de imam van Oman steun kan worden verleend „in zijn strijd tegen het Britse imperialisme". De vergadering zal worden bijgewoond door de diplomatieke vertegenwoordigers der Arabische landen in Cairo. NEW YORK (UP) Elf leden van de Afro-Aziatische groep in de UNO hebben maandag gesproken over een informatief rapport betreffende Oman, dat men de Veiligheidsraad wil voorleggen. Volgens goed-ingelichte kringen wordt in het rap port de Britse interventie veroordeeld. De vertegenwoordiger van de opstandige imam van Oman in Cairo heeft een beroep op president Eisenhower en de Russische president Vorosjilov gedaan er bij Groot- Brittannië op aan te dringen de agressie te staken. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Raymond A. Hare, heeft maandag besprekingen gevoerd met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken dr. Fawzi. DJAKARTA (ANP) Vrijwel alle Indo nesische politieke partijen hebben het Britse gewapende optreden in Oman ver oordeeld. Volgens de waarnemende secre taris-generaal van de P.K.I., Njono, moeten de Bandoeng-landen gevolg geven aan het verzoek van de iman om steun in de onaf hankelijkheidsstrijd van het volk van Oman. BERLIJN (UP) Een konvooi Ameri kaanse vrachtauto's, op weg van West- Berlijn naar West-Duitsland, is bij het controlepunt Babelsberg aan de grens van Berlijn opgehouden door Russische wacht posten. De wachten eisten, dat elk van de 82 Amerikaanse soldaten, die het konvooi be geleidden, zijn identiteitspapieren zou tonen. ADVERTENTIE reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 A'dam - Tel. 86211 - Telex 12282 WASHINGTON (UP). - In zijn eerste verslag over Eisenhowers-plan voor het Nabije Oosten, gericht tot de Amerikaanse Senaat, zegt president Eisenhower, dat dit programma, dat de V.S. de eerste vier maanden 174 miljoen gekost heeft, een be langrijk aandeel heeft gehad in de verbe tering van de toestand in het bedreigde gebied. Het plan is een onmiskenbare waarschuwing geweest aan het interna tionale communisme tegen alle vormen van agressie, zo wordt in het verslag ge zegd. BELGRADO (Reuter) Het officiële Joegoslavische partijblad „Borba" heeft in een eerste commentaar op de conferentie van Tito en Kroesjtsjev in Roemenië ver klaard, dat de besprekingen een „groot succes" zijn geweest en dat zij door het Joegoslavische volk met instemming zijn begroet. De conferentie heeft de weg vrij gemaakt voor ontwikkeling der Joegosla- visch-Russische samenwerking, die be lemmerd was door geschillen die voor Joegoslavië, de Sovjet-Unie en het socia lisme schadelijk waren. De wens om de be trekkingen te normaliseren heeft een toe stand opgeheven, die op een bepaald ogen blik ernstig is geweest, aldus het blad. Het ontslag van Molotov, Kaganowitsj en Ma- lenkov heeft volgens Borba ongetwijfeld bijgedragen aan het opheffen van de ge schillen en moeilijkheden. (A.F.P.) Het Weense onafhankelijke blad „Die Presse" verklaart uit goedinge- lichte Joegoslavische bron vernomen te hebben, dat Tito Kroesjtsjev op diens verzoek aan boord van zijn eigen jacht in Roemeense territoriale wateren heeft ontvangen. Volgens het blad heeft Tito een overwinning behaald en zijn de dagen van de Hongaarse premier Kadar, de Albanese leider Hoxa en andere Oosteuropese poli tici die tegen Tito ageren, geteld. WASHINGTON (UP) Het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken toont zich zeer terughoudend over de be sprekingen tussen Kroesjtsjev en Tito. De betekenis van die besprekingen, zo ver klaart men, kan pas over enige maanden blijken. In welingelichte diplomatieke kringen in Washington heeft men de in druk, dat Tito's positie sterker geworden Op het bordes van paleis Soestdijk luistert de koninklijke familie - in het midden de jarige Prinses Irene - naar een aubade van het tamboerkorps van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene". is, met name ten opzichte van Bulgarije, Albanië en Hongarije. LONDEN (UP) In diplomatieke krin gen te Londen verwacht men dat de ont moeting tussen Tito en Kroesjtsjev wel licht zal leiden tot eerherstel voor Imre Nagy, de Hongaarse premier, die kort na zijn vertrek met een vrijgeleide uit de Joegoslavische ambassade te Boedapest werd gearresteerd en naar Roemenië ge bracht. Naar algemeen wordt aangenomen verblijft Nagy in Sinaia, een vakantiever blijf van de voormalige koning Carol, ten noorden van Boekarest. AMMAN (Reutex-) De Syrische zaak gelastigde Achmed Rahabi is maandag uit Damascus te Amman teruggekeerd, waar hij met de Jordaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Samir Rifai, een onder houd heeft gehad over wat genoemd wordt de Syrische perscampagne tegen Jordanië. Een woordvoerder van de Jordaanse re gering deelde mee, dat „deze vriendschap pelijke ontmoeting heeft geleid tot rege ling van de kwestie". Het onderhoud is het begin van een nieuw stadium „van broederlijke betrekkingen tussen beide landen", zo zei hij. DAMASCUS (AFP) President Sjoekri El-Koewatli van Syrië, die besloten had uit Zwitserland, waar hij een medische behandeling ondergaat, naar zijn land terug te keren, is van dit besluit terugge komen, toen hij vernam, dat de betrek kingen tussen Syrië en Jordanië beter wa ren geworden. ALGIERS (Reuter) Eenentwintig militairen van een afdeling Franse ca valerie zijn in de nacht van zondag op maandag gesneuveld bij een treffen met Algerijnse opstandelingen vijftig kilo meter ten zuidoosten van Algiers, aldus is van Franse militaire zijde medegedeeld. Volgens de Franse autoriteiten zijn in het afgelopen weekeinde meer dan honderd rebellen gesneuveld in felle gevechten met Franse troepen. Vele opstandelingen werden gewond. Het zwaarste gevecht werd geleverd in het noorden van het dis trict Constantine, nabij de Tunesische grens. Hierbij vonden veertig verzets lieden de dood. In West-Algerije werd een bende in het gebergte in de omgeving van Tlemcen op gevangen. De bende bestond uit jonge Al gerijnen, die op weg waren naar Marokko, om aldaar voor de verzetsstrijd in Algerije te worden opgeleid. Zij waren in het bezit van nieuwe lichte machinegeweren van Britse makelij. PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft laten weten dat alles in het werk wordt gesteld om een einde te maken aan de nieuwe „golf van terrorisme", die thans over Algerije gaat en die, naar wordt aan genomen, is ontketend met het oog op het komende debat over Algerije in de UNO- Assemblee te New York. (UP) De regering heeft ook een plan ter aansporing van gedemobiliseerde Franse soldaten om zich in Algerije te vestigen bekendgemaakt. Dit programma, dat belangrijke leningen van de schatkist zal vergen, is voor een deel ontworpen om jonge en ambitieuze Franse kolonisten, die naar Frankrijk zijn gevlucht uit het Noordafrikaanse gebied een nieuwe kans te geven. Volgens de regering is het „on mogelijk" te zeggen, hoevelen dat land hebben verlaten. Ir. W. van Gogh zal op 14 augustus hei geheel gerestaureerde „Van Gogh-huis" de huidige pastorie van ds. Griffioen in Nuenen - officieel in gebruik stellen. Te zelfdertijd wordt een speciale Van Gogh" tentoonstelling voor het publiek geopend" Het is geenszins de bedoeling om jn het Van Gogh-huis permanent een ten. toonstelling te houden. Exposities kunnen slechts incidenteel worden gehouden. Dit huis, waarin dominee Theodoof van Gogh van 1883 tot eind issj woonde, werd in 1763 door de gemeente gebouwd. Het huis, dat tot woonplaats had gediend van diverse predikanten, was sinds 1923 in eigendom van particulieren. Thans is men gereed gekomen met een grondige restauratie, die het gebouw weer het uiter lijk: en het interieur heeft gegeven, dat Vincent van Gogh in zijn Nuenensé tijd kende. De restauratie werd mogelijk °e. maakt door de medewerking, die de Neder', lands Hervormde gemeente ontving van Monumentenzorg, provincie, gemeente nn ir. W. van Gogh. In het gebouw is onder andere te zien de oude mangelkamer, waar Vincent inder tijd zijn atelier gevestigd had. De Eind" hovense Kunstkring heeft er in 1930 een gedenksteen aangebracht met de tekst' „Hier leefde en werkte Vincent van Goah in de jaren 1883—1885". 5 AMSTERDAM De lagere prijzen voor de vrachttarieven van kolen en graan hebben de daling in de scheepvaarthoek wederom doen voort zetten. Na een vrij normale opening, waarbij de koersen ongeveer 1 percent beneden het slot van vrijdag lagen, zakte de koers in het verdere beursverloop slechts met lichtelijk aanbod verder in. Zo verloor Van Ommeren ongeveer 6 pun ten, Holland-Amerika Lijn 3, Van Nievelt Goudriaan 4 en Scheepvaart Unie ook 3 punten. De overige waarden leden ver liezen van ongeveer 1 punt. De internationale toestand, zowel op po litiek als financieel gebied is van dien aard, dat het op de effectenbeurzen in Europa heel erg stil is omdat de arbitrage niet tot zaken kan komen. De zwakke mo netaire toestand van de Franse franc wordt duidelijk gedemonstreerd in de prijs voor fijn goud van 500.000 francs per kilo hetgeen een record aller tijden is. Eenzelfde record geldt de effectendollar die 539 francs doet. Ondanks het feit dat de Franse regering bekend heeft ge maakt dat de franc niet zal devalueren, is dit niet de mening van het publiek en financiële kringen, die beide in buiten landse effecten en goud duiken. Tegenover het geringe aanbod in Kon. Olie stond vrijwel geen vraag. Dit had uiteraard lagere koersen tot gevolg en in aanmerking nemend, dat deze aandelen in een dergelijke marktsituatie zeer kwetsbaar zijn, viel de daling erg mee en verloor Kon. Olie ongeveer f 1,50 bij slot vrijdag en was f 1 onder pariteit New York. Unilever miste de steun van Lon den en verloor ongeveer 3 punten; Phi lips eveneens 3 en AKU 2 punten lager; handel minimaal. K.L.M. gaf een gulden prijs, en- was. zestig.,cent beneden pariteit New York. In de staatsfondsenhoelc was kortlopend papier gevraagd en waren investerings certificaten en Nederland 1962-64 (cum- men) een kwart percent hoger terwijl het langlopende papier was aangeboden. Staf fels waren x/g percent lager. Van de cul tures waren Amsterdam Rubber en H.V.A. vrijwel onveranderd, Deli Mij een half puntje lager. Londen was geheel gesloten en in Brus sel waren alleen de banken gesloten. Di- videndvoorstellen: Rouppe van der Voort's Industrie en Handel Mij n.v. 6 percent (onv.). Advieskoers 86-88 (onv.). N.V. Auto-service 6 percent (10 percent). Koers onveranderd 93. Prolongatie 4# percent. (ANP). NEW YORK De aandelen daalden een tot vijf dollar, wellicht tengevolge van pogingen om het koersniveau wat aantrekkelijker te maken, zodat er een nieuwe vraag uit kan ont staan. De omzet bedroeg 1.790.000 aandelen, 180.000 meer dan vrijdag, maar niettemin verre van omvangrijk; een indicatie van het gebrek aan werkelijke verkoopdruk, aldus meent men ter beurze. Tengevolge van een daling in alle groe pen kwam het industriegemiddelde van 505,10 op 500,78. Het gemiddelde voor spoorwegen kwam van 150.55 op 149,25 en dat voor openbare nutsbedrijven van 69,69 op 69.88. Vooral de metaalaandelen werden flink getroffen in verband met de nog steeds verwarde situatie in die industrie Alcoa verloor drie dollar, evenals Magma Cooper, Miami Copper daalde bijna drie dollars, Aluminium en Reynolds elk ongeveer twee dollar en Mclntyre Porcupine vijf dollar. Bij de olies daalden Continental en Rich field meer dan drie dollar. Van de 1156 verhandelde fondsen sloten er 659 lager, slechts 232 hoger en 265 on veranderd. (UP.) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur VA Nederl. '47 84 84 3 °/n Nedl. 1962/64 89 '/8 89% A. K. U 179% 180% Calvé Delft 350 350 Van Gelder Zonen 188 186 K. N. Hoogovens 296 296 Nederl. Ford 253% 250 N. Kabelfabriek. 271 271 gew. Philips Gloeil. 285% 284 pref.PhilipsGloeil. 150 150» Unilever 442 439 Wilton Fijenoord 228% 226 Dordtsche Petrol. 1033% 1025 Konkl. Petroleum 218,80 216,80 A'dam Rubber 70% 70% K. L. M 132,— 131,70 Holl. Amer. Lijn 167% 167 N. Scheepv. Unie 156% 155 Phs. v. Ommeren 242 240 H. V. A 116% 116 Verg. Deli Mij en 83 83% Amsterd. Bank 202% 203 Ned. Handel Mij. 157 157* Rotterd. Bank 166% 166 Twentsche Bank 167% 167%» Anaconda Copper 64-% 64 Bethlehem Steel 49% 48% U. S. Steel 69% 69 General Motors.. 45 44% Shell Union 88% 87% 35% 34%

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10