3en Costen veroverde leiderstrui in eerste etappe naar Doorn Summer Pearl als mooiste gladiool op speciale keuring bekroond Zuid-zestal bereikte eerste plaats in ploegenklassement NORIT De klassementen Laat Uw vakantie Uw maag! Verkeerde weg B er grit* Bert Oomen verdween in een groezelige sloot Deel van pyjamafabriek van Nobelt in gebruik Tilburger reed bejaarde vrouw op trottoir aan Bandenspoor logenstrafte verklaring aan politie UIT STAD EN STREEK Jeugdkampioenschappen atletiek in Den Helder J. B. Veltman gehuldigd met zilveren jubileum Amerikaans studentenkoor in Openluchttheater Bekende oud-Haarlemmer Ds. G. W. C. Vunderink tachtig jaar SCHOONHEID IN KLEUR EN VORM Dahliatentoonstelling in Hillegom Westduitse bloemeninvoer sterk toegenomen Passagier bij botsing uit N.Z.H.'bus geworpen Jaarverslag ziekenhuis St. Joannes de Deo Burgerl;'ke Stand van Haarlem uiNSDAG 6 AUGUSTUS 1957 HAAKLbMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'l kamp bleek na uitvoerige berekeningen dat Ben Costen de Muggentrui van Tonny Joosten had overgenomen. Bij de B-klas- sers (de kleinere jongens) was Ben Oomen de snelste, terwijl de ploeg uit de Bomen- en Transvaalbuurt als geheel het best ge klasseerd werd. Dit alles werd bekend gemaakt na de maaltijd, waarbij de jongens zestig ballen gehakt, zestig kilo aardappelen, vijfentwin tig pond worteltjes, acht liter jus en vijf entwintig liter havermoutpap opaten. OORN, MAANDAG. De eerste étappe van de derde Haarlemse Vlutóenronde is zonder al te veel moeilijkheden verlopen. Omstreeks zes r arriveerde de karavaan in Doorn waar Ben Costen van de West- "emengde ploeg zich veruit de sterkste toonde in een individuele tijdrit 'ver een afstand van driehonderd meter. Ben mag morgen dus in de \juooentrui starten. De ploeg uit de Bomen- en Transvaalbuurt verzamelde nieeste winstpunten tijdens deze rit, zodat deze jongens morgen aan het hoofd van het peloton met de oranje petjes op het hoofd zullen starten. Zonder moeilijkheden is de étappe verloopen, zeiden we dus. Dat is volkomen juist waneer men de lenigheden, die aan een eerste rit dwars door Utrecht verbonden zijn, over het hoofd ziet. Zo was bijvoor beeld de reparatiewagen gedurende een half uur vol- komen zoek, even later dook Bert Ooms in een sloot 3 en weer iets later in de middag koos de geluidswagen aan het hoofd van het peloton een geheel verkeerde route zodat de jongens ongeveer tien kilometer te ver reden. Al deze kleinigheden waren echter niet in staat het goede humeur van de renners en de ploegleiders te bederven. Daarvoor scheen de zon te vriendelijk en waren de mensen langs de weg te belangstellend, waar door de jongens steeds weer fris door de dorpjes fietsten. En terwijl de jongens onderweg waren werkte in Apeldoorn een ploeg mannen aan het opzetten van de acht tenten die 's avonds toen de jongens in het kam- peercentrum „De Bonte Vlucht" arriveerden keurig in het gelid waren opgezet. Bovendien stonden de gamellen met eten gereed zodat de jongens direct konden aanvallen. En dat deden ze. Op zo'n geweldige wijze dat na een half uurtje de enorme ketels volkomen leeg waren. Even voorbij Aalsmeer - toen de tocht door Haarlem achter de rug was - beleef den de volgers van de Muggenronde en de jongens zelf de schrik van hun leven. De renners peddelden rustig voort toen men een kanaal voor Uithoorn bereikte. Daar stonden twee auto's op de doortocht van de jongens te wachten toen een auto bus op het toneel verscheen. De chauffeur van ae bus trachtte nog uit alle macht te remmen, maar dat liep op niets uit. In volle vaart reed de bus op de twee auto's in die naar het fietspad werden gedrukt, waar juist de laatste renners passeerden. Alles liep wonderwel af. De jongens schrokken wel, maar konden ongehinderd verder rijden, op weg naar Uithoorn en Mijdrecht. Dit laatste dorp was net in rep en roer, omdat een van de twee Duitse ontvluchten uit Scheveningen daar gesig naleerd was. Een van de leden van het wakkere politiekorps stoof als een razende over de landweggetjes. Niet zonder resul taat overigens, want even later reed hij met een van de gevangenen in het zijspan triomfantelijk door zijn dorp. De volgauto's kregen het even later bij zonder moeilijk op de landelijke weggetjes tussen Wilnis en Breukelen, maar bij Ter Aar was al het leed al weer geleden, want daar werd aan de kant van het Merwede- kanaal gegeten. De jongens aten een hele kist brood, tien pakjes margarine en acht pond lever op en gesterkt door een flesje koele limonade begon men om twee uur aan het vervolg van de rit. Op dat moment gaf de brommer van ploegleider Karei Hellemink er echter de 'orui aan, waardoor Cees van Geem en Arie Koblens weer konden uitstappen om de brommer te repareren. Dat vergde nogal enige tijd en het gevolg was dan ook dat alle Muggenrijders in geen velden of wegen te zien waren toen het kleine groepje aan de achtervolging begon. Tot overmaat van ramp koos men een verkeerde route en pas na een uur had men weer aansluiting gekregen met de hoofdmacht. Daar hoorden de mecaniciens dat de heer Mooiekind, die de uitstekend gevulde fouragewagen in beheer heeft, in middels de lekke banden van Rob Hoek (Vogelenbuurt), Kees Hoogland (Centrum) en Henk van Os (Zuid) had geplakt. By deze laatste reparatie was Bert Oomen zo ijverig om Henk van Os bij te staan, dat hij zo van zijn fiets in de sloot stapte. Tot zijn middel verdween hy in een groezelig slootje. Hij werd er snel uit opgevist en ploegleider Gerard Bilderbeek gaf de Zuid jongens onmiddellijk opdracht door te fiet sen. omdat Henk anders misschien kou zou vatten. Nu was de kans daarop niet bijster groot, want de zon was inmiddels steeds feller gaan schijnen, zodat Henk spoedig weer droog was. 8 De uitslag van de tijdrit luidde: A-klassement: 1. Ben Costen (West- jjj gemengd) die de 300 meter aflegde in '6 29.3 sec. 2. Willy de Korte (Bomen- P Transvaal) 30,5. 3. Jan van Bezu (West- Gemengd) 30,6. 4. Gerard Tennis (Indi- P, sche buurt) 30,8. 5. Fred Ausona (Indi- i sche buurt) 31,8. B-klassement: 1. Bert Oomen (Zuid) '6 32 sec. 2. John Munk (Vogelenbuurt) 32. 3. Gerard de Keizer (Slachthuisbuurt) 32,3. 4. Dick Ramakers (Rivieren, Schil- ders) 32,8. 5. Gerard Ekelmans (Zuid) 34. Het algemeen klassement is gelijk aan 8 de uitslag van de tijdrit. b Het ploegenklassement luidt: 1. Bomen en Transvaal 120 punten; 2. In- 8 dische buurt 119 pnt. 3. Rivieren 112 pnt. p 8 4. West-Gemengd 102 pnt, 5. Zuid 92 pnt. g 6. Slachthuis 87 pnt. 7. Amsterdamse 8 g buurt 84 pnt. 8. Vogelenbuurt 67 pnt. 9. 8 3 Centrum 57 pnt. en 10 Thorbeckebuurt 9 31 pnt. <XXXX>OXXC<XXX»a>3CCOMCOCCX>COOOOCOOOOOOCOOOOOCOOCOCOOOC Maandagmorgen is een deel der nieu we pyjamafabriek van Nobelt n.v. op het Phoenix-terrein in Haarlem zonder enig officieel vertoon geopend. De gereedge komen ruimte omvat voornamelijk het atelier, waar de coupe-, naai-, controle- en strij kaf delingen zijn onde-gebracht. Het front van dit atelier bestaat uit een grote glaswand, waardoor zoveel mogelijk licht naar binnen komt. De grote zaal zelf is ruim opgezet en beslaat een opper vlakte van ongeveer achthonderd meter. Tal van nieuwe snufjes zijn toegepast: zo zijn er wagentjes, waarmee de grondstof fen gemakkelijk door het atelier kunnen worden gereden. Verder zijn boven de naaitafels kleine luidsprekers aange bracht, zodat de muziek onder het werk wel gehoord kan worden, maar niet irri terend hard door het gehele gebouw klinkt. De waterkranen in het gehele ge bouw zijn zo geconstrueerd, dat het wa ter, zelfs als de kraan helemaal open staat, niet kan spatten. Aan de andere gedeelten van het com plex, dat is ontworpen door de Rotter damse architecten ir. F. C. de Weger en J. P. van der Aa, wordt momenteel nog gewerkt en men verwacht, dat het gehele project begin september zal zijn voltooid en in dienst kan worden gesteld. Dinsdag leidt de tweede etappe over 77 kilometer naar Velp. In deze rit is een „bergrit" tegen de hoogte van de Posbank opgenomen, waarin Ben Costen dus zijn leidende positie zal moeten verdedigen. Een taak, die hem moeilijk zal vallen, want onder zijn concurrenten zijn renners die bijzonder veel in hun mars hebben. ADVERTENTIE niet bederven door Verandering van voedsel en lucht - daar komen gemakke lijk maag- en darmstoomissen van. Laat Uw vakantie niet be derven. Neem Norit mee op reisl tegen maag- en darmstoornissen Op het trottoir van de Lange Heren singel is een 66-jarige Haarlemse vrouw maandagmorgen door een auto aangereden waarvan de bestuurder de macht over het stuur was kwijtgeraakt. De bestuurder, een 44-jarige Tilburger had de politie eerst meegedeeld, dat de vrouw onverwachts de weg was overgestoken en daardoor was aangereden, maar later bleek de geheel andere toedracht. Tegen de Tilburger is proces-verbaal opgemaakt. De vrouw brak door de aanrijding haar rechter onderbeen en kreeg een lichte her senschudding. alsmede verwondingen aan haar hoofd. Zij moest naar de Mariastich- ting worden overgebracht. Na de verkla ring van de bestuurder gehoord te hebben, stelde de politie het gebruikelijke onder zoek ter plaatse in en daarbij ontdekte zij iets vreemds: namelijk dat de bandsporen van de desbetreffende auto van de weg het trottoir op leidden. Zij haalde onmid dellijk de autobestuurder weer op, die in Haarlem bij kennissen logeerde, en deze ontkende eerst, maar bekende later, dat de toedracht geweest was zoals de politie die had gereconstrueerd. Hij had door het in werking stellen van een reserve-brand stoftank de macht over het stuur verloren en was het trottoir opgeschoven, waar de auto de 66-jarige Haarlemse aanreed, die daar met twee kleinkinderen wandelde. De Tilburger werd vrijgelaten nadat er proces-verbaal tegen hem was opgemaakt. Nieuws in het hort Geen spreekuur De wethouder van onderwijs, lichamelijke opvoeding en sport, jeugdzaken, kunstzaken en vreemdelingen verkeer te Haarlem, de heer D. J. A. Ge luk, zal donderdag geen spreekuur houden. Betrapt. Zaterdagmorgen is een Haar lemse vrouw op heterdaad betrapt, toen zij in een confectiebedrijf in de binnenstad van Haarlem een japon ter waarde van ongeveer acht gulden wegnam. Na proces verbaal te hebben opgemaakt is zij op vrije voeten gesteld. Aanrijding. Maandagmorgen om kwart voor tien werd een 55-jarige voet gangster uit Heemstede, vermoedelijk doordat zij bij het oversteken niet op het van links naderende verkeer lette, op de hoek van de Hazepaterslaan en de Wagen weg aangereden door een personenauto uit Lisse. Zij werd met een hersenschud ding in het Diaconessenhuis opgenomen. Bezoek. De tentoonstelling van histo rische diorama's van dr. W. G. L. Wieringa, die gedurende de maand juli in de Vlees hal werd gehouden is blijkens een mede deling van Haarlems Bloei door 6760 men sen bezocht, hetgeen als een uitstekend resultaat wordt beschouwd. Onder de be zoekers waren veel buitenlanders. Gunningen. Aan het aannemersbe drijf G. Hulsebosch te Bloemendaal heb ben B. en W. van de gemeente Utrecht het maken van grond-, riolering en bestra tingswerkzaamheden opgedragen in de aan te leggen Reactor-, Kern- en Neu- tronweg voor de door haar ingeschreven som van f 195.000. De Nederlandse Heide maatschappij heeft aan dezelfde firma op gedragen het graven van leidingen en het aanleggen en verbeteren van een weg met een tweetal opritten in de Willemspolder te Echteld-Lienden, voor de door haar in geschreven som van f 299.000. Matinee luchtacrobaten. Woensdag middag om drie uur zal op het EDO-ter- rein in Haarlem-Noord een matinee wor den gegeven door Willi Bügler's lucht acrobaten, waarbij kinderen uit weeshui zen en mensen uit bejaardentehuizen zijn uitgenodigd. Donderdagavond zullen twee Haarlemse meisjes, Hannie la Court en Lony Weber met Franz Bügler een motor rit over de hooggespannen draad maken. Ben Costen won de eerste eta-ppe van de Muggenronde en verkreeg daarmee het recht de leiderstrui te dragen. Temidden van alle deelnemers wordt Ben voor zijn prestatie gehxddigd. Maandagmiddag werd in Doorn een tijdrit over driehonderd meter gehou den. Hier zien wij twee jongens van de West-gemengde ploeg over de finish gaan. Links Rob Pieke, rechts Bernhard van der Voort. Het peloton was inmiddels - misleid door een opgebroken weg - een volslagen ver keerde richting uitgegaan, zodat de jongens een dikke tien kilometer te veel reden Niemand had daar echter bezwaar tegen vooral niet toen de renners, terug op de goede weg, er 'n fiks tempo inzetten, zodat men met nauwelijks een kwartiertje ver traging in Doorn arriveerde. In de Hoog straat werd een keurig parkoers uitgezet, oplopend tegen een heuveltje en daar moesten de jongens met twee tegelijk een individuele tijdrit rijden. Alles werd vlot afgewerkt en later in het Zondag werden in Den Helder de jeugd kampioenschappen van het Noordhollandse district van de KNAU georganiseerd. Of net nu de vakanties waren of het feit, dat 9en Helder wel enigszins uit het centrum 'igt, vooral voor de jongelui beneden het Noordzeekanaal, is nog niet uitgemaakt, doch de opkomst voor deze toch voor de jeugd belangrijke wedstrijden was zeer matig. Bovendien bleek het in Den Helder flink te waaien, zodat de prestaties in het alge meen maar povertjes waren. Evenals in •Amsterdam op de seniorenkampioenschap- Pen wisten ook hier de „Haarlem" atleten vier titels te veroveren. Mej. L. Meijland van „Holland" zorgde door een overwin- nin§ op de 60 m. horden meisjes, dat er Pog een jeugdtitel naar de Spaarnestad ging. De uitslagen luidden: 100 m.: 1. B. Steen bergen in 11.2 sec.; 800 m.: 1. J. Visser in 2min. 8.8 sec.; vèrspringen: 1. M. Meuwese met 6.00 m., 2. B. Steenbergen 5.86V2 m.; "oogspringen: 2. H. Joacim met 1.65 m.; speerwerpen: 3. J. Schildwacht met 42.80 m.; 4x100 m. estafette: 1. H.A.V. Haarlem «•0 sec., 2. A.A.C. Amsterdam 46.4 sec. f Onder grote belangstelling is de heer J. B. Veltman zaterdag gehuldigd ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum als voorzitter van de rooms-katholieke woning bouwvereniging „St. Bavo-Noord". Talrijke bloemstukken gaven het lokaal in de St. Catharinaschool aan de Rijksstraatweg in Oud-Schoten, waar de huldiging plaats had, een feestelijke aanblik. Verscheidene spr. brachten hun dank en waardering voor hetgeen de heer Veltman voor „St. Bavo" tot stand heeft gebracht onder woorden. De heer H. J. van Galen, een van de be stuursleden van de vereniging, betrok in zijn welkomstwoord in het bijzonder de heer D. Beers een van de oprichters van „St. Bavo". Spreker las een schriftelijke gelukwens voor van de wethouder van Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, waarin de prettige samenwerking tussen het gemeentebestuur en de heer Veltman werd genoemd. Vervolgens bood hij de heer Veltman namens diens mede-bestuursleden een album aan met foto's van het woning- bezit van de vereniging. Het voormalige hoofd van het gemeen telijk bureau voor huisvesting, de heer W. Hazevoet sprak de jubilaris toe, evenals de heer J. H. van Meijgaarden namens de Roomskatholieke bond van Woningbouw verenigingen. Eén van de oudste bewoners van de woningen van „St. Bavo-Noord", de 76-jarige heer W. de Beus dankte de heer Veltman. voor hetgeen deze voor be jaarden had gedaan en de heer A. Onken- hout vertolkte de dank van het gemeente- bestuur.Tot slot sprak de heer Veltman een woord van dank tot allen, die van hun be langstelling hadden blijk gegeven. Hedenavond zal het Openlucht theater te Bloemendaal het Austin College Choir optreden. Dit koor wordt gevormd door veertig studenten uit Texas. Het zal morgenochtend op Schiphol in ons land aankomen en hier slechts twee voorstellin gen geven: een in Bloemendaal en een in het openluchttheater „Zuiderpark" in Den Haag. Het koor maakt een toernee van vijf weken door Europa. Ds. G. W. C. Vunderink te Zeist, oud predikant-directeur van het internaat van het christelijk lyceum aldaar, zal dinsdag 13 augustus tachtig jaar worden. Voor vele Haarlemmers is ds. Vunderink geen onbekende, daar hij ruim zestien jaren in de Spaarnestad als predikant werkzaam was. Hij vervulde hier tal van functies: ondermeer is hij secretaris geweest van het bestuur der hervormde scholen, voorzitter "an de bond van christelijke scholen in Haarlem en omstreken, bestuurslid en la ter voorzitter van de vereniging „Kinder- zorg", voorzitter van het protestants mili tair tehuis, bestuurslid van de hervormde broederschap (predikantenvereniging) en kerkvisitator in de provincie Noordholland Ds. George Willem Cornelis Vunderink werd op 13 augustus 1877 geboren te Gro ningen, waar hij het stedelijk gymnasium bezocht en later aan de rijksuniversiteit studeerde. Op 25 november 1900 werd hij in Dokwerd en Wierum in het ambt be vestigd, nadat hij in september van dat jaar tot de evangelisatiebediening was toe gelaten. Na enkele jaren in Hoogeveen predikant te zijn geweest, vertrok ds Vunderink in 1906 naar Amersfoort. Na vijf jaar vertrok hij naar Haarlem waar hij ruim zestien jaar als predikant werkzaam was Op 1 april 1927 ontving hij hier eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus wegens zijn benoeming tot predikant-directeur van het internaat van het christelijk lyceum in Zeist. Nog ruim 21 jaar heeft ds. Vunderink zijn beste krachten aan het internaat geschonken, tot hij op 71-jarige leeftijd op 1 september 1948 werd gepensioneerd. Vele functies heeft de thans tachtigjarige in zijn actief leven vervuld. In Haarlem richtte hij een jeugdkerk, een afdeling van de patroonsvereniging „Boaz" en een coöperatieve Boazbank op. Voorts heeft hij hier een wijkgebouw en een evan gelisatievereniging gesticht. Van zijn hand verschenen vele jeugd preken onder de titel „Uit de jeugdkerk", alsmede enkele brochures over pedagogische onderwerpen. Ds. Vunderink hield op tal van plaatsen lezingen en spreekbeurten voor volksuni versiteiten, op inspectievergaderingen van scholen, voor de unie „Een school met de Bijbel" en „Patrimonium". (Van onze medewerker voor 1 bloembollencultuur) Maandagmiddag was in de Keuringszaal van het Krelagehuis te Haarlem duidelijk te zien, dat de gladiolus van subtropische afkomst is.Het prachtige voorjaar en de droogte van de laatste dagen,warer^ Jj,et geschikte klimaat voor deze planten, die bloemen hebben voortgebracht, zoals men ze maar zelden ziet. Aren met acht kelken, een enkele keer zelfs tien, in volmaakte kleur en vorm zijn geen zeldzaamheid. Hoe veel er door de gladiolenkwekers wordt ge kruist kon men hier zien: er waren voor de speciale gladiolenkeuring niet minder dan zeventien kleuren ingezonden! De fir ma H. J. Salman Zonen te Noordwijk is de beste hybridisateur, want zij won de wisselbeker met de mooiste gladiolus van de keuring, de rose Summer Pearl. Tien jaar geleden begon de actieve Ne derlandse Gladiolusvereniging met speciale gladiolenkeuringen. Zij stelde een wissel beker beschikbaar voor de mooiste bloem van de keuring. Deze moet aan vele kwali teiten voldoen; gelet wordt op de vorm van de aar, moet recht zijn, de plaatsing van de kelken op regelmatige afstand van el kaar, de vorm van de kelken en de kleur. Twaalf deskundige juryleden beslissen daarover en hun ontgaan maar weinig fouten. Zij verrichtten hun taak in een zaaltje, waar een temperatuur van 22 tot 24 graden heerste. De bloemen ondergingen dus wel een vuurproef. Ze deden echter de warmte vergeten, zo ongenaakbaar stonden ze op de tafels te pronken. De uitstekend ge vormde witte Regina Coeli zag men, als mede de eveneens witte, maar gefranjerde Antarctic. Deze kleurklasse kon men met recht wit noemen. Met veel minder recht kan men van een klasse „zwart" spreken. De door de licht bakken schijnende zon maakte van To- broek en Black Jack diep bruine bloemen. Er is in de bloembollencultuur nog steeds geen zwarte bloem. Thomas A Stone werd eerlijk donkerblauw genoemd. Er schuilen onder de gladiolen juweel tjes van kleur. Dat Summer Pearl hoge ogen gooide in het rose kan men duidelijk zien, maar dat vleugje oranje in Royal Prinses maakte haar qua kleur toch ook wel zeer aantrekkelijk. In het purper vin den we Juliette met een heel fijn wit rand je. Bijzonder charmant maar niet mooi genoeg van vorm om in de getuigschriften als de beste kleur te komen. Maar kopers redeneren meestal anders dan juryleden. Waarschijnlijk zouden de dames wel woor den van lof uiten over de beslissing van de jury om My Love in de „gestreepte" klasse tot de beste uit te roepen. Deze is om en nabij wit, maar er lopen prachtige lilastreepjes naar de randen. Het is moeilijk namen te bedenken, want in de rode klasse zien we Flaming Fire, Kiss of Fire, Fire King ingezonden, die inderdaad wel iets vurigs in zich heb ben, als ze in de zon staan. Al die vurige namen konden echter niet verhinderen, dat Scarlet Leader toch de baas werd In deze klasse. De opvallendste groep is nog altijd de gevlekte. Er zijn bijzonder brutale vlekken in de kelen soms. Witte bloemen met oranjerode kelen zijn hier geen zeldzaam heid. Pittoresque, Mary Housely en d'Ar- tagnan zijn zulke stoutmoedig de aandacht trekkende bloemen. Orchid Beauty zet rustig paars in een rookkleurige blauwe omgeving, alsof ze een rookzuil met acht regelmatig gerangschikte vlammetjes voor stelt. Dreaming Maid is gewoon paars met een crêmige vlek! „Rook"-kIeurige bloemen heeft men ook. Daarbij is het alsof de bloemen een waas over hun kleuren hebben getrokken. „Lief hebbers bloemen" worden ze genoemd, omdat ze niet in ieders smaak vallen. Vanity Fair en Indian Maid hebben echter de verdienste géheel uit bruine streepjes te bestaan. Homerus is roodachtig met een heel fijn blauw randje. La Grande Blue is aan de rand blauw, dan komt crème wit en de keel tenslotte ist,'dóhkérblhtttv.'';Maiy Gold is gèél, even als Vink's Glory en .Füfóal Flower Song is de mooiste in dit groepje, waarin Golde- nes Prisma niet thuisbehoorde volgens de jury. Ze werd abrikooskleurig genoemd en vormde een nieuwe kleur in haar eentje. Toen eindelijk alle mooiste bloemen uit de verschillende klassen waren geselec teerd ging men beslissen over de mooiste van allemaal. Van de zeventien vazen wa ren er negen van de fa. H. J. Salman Zn. te Noordwijk. Summer Pearl was een van haar favorieten en, zoals bleek, niet ten onrechte. Hiermede veroverde de heer Salman de wisselbeker definitief. Vijf maal werd een van zijn bloemen de beste; de winnaar werd de beste bloem van de af gelopen tien jaar. De voorzitter van de Nederlandse Gla diolen Vereniging de heer L. Krouwel heeft aan het einde van de keuring een felicita tiewoord gesproken. Van 6 tot en met 8 september wordt dit jaar de jaarlijkse grote dahliatentoonstel ling van de Nederlandse Dahliavereniging gehouden in het Hillegomse beursgebouw „Treslong". Deze tentoonstelling wordt van steeds groter betekenis; tal van kwekers uit het gehele land zullen hun kweekkunst tonen. Men zal de resultaten kunnen zien van de vele tijd. die amateurs aan het kweken van de bloemen besteden. In vele gevallen kunnen zij met hun dahlia's met die van beroepskwekers wedijveren. Op de expositie zullen de dahlia's in fraaie arran gementen te zien zijn. De Westduitse invoer van bloemen is in het seizoen 1956-57 sterk toegenomen en had een waarde van bijna 43 miljoen d.m. tegen iets minder dan 32 miljoen d.m. in het voorgaande seizoen. Naar een woord voerder van de Westduitse importeurs van bloemen mededeelde is de grotere invoer vlot door de markt opgenomen, zonder dat dit tot een verstoring leidde van de afzet van de binnenlandse produktie. De voornaamste leveranciers in het seizoen 1956-57 waren wederom Nederland met een invoer van 20,4 miljoen d.m. (vorig jaar 18,7 miljoen d.m.) en Italië met een invoer van 19,9 miljoen d.m. (vorig jaar 11,3 miljoen d.m.). Een botsing, waarbij een Schiedamse tim merman uit een bus van de N.Z.H. op straat werd geworpen en enige andere inzittenden lichte verwondingen kregen, speelde zich maandagmiddag om kwart voor zes af op de hoek Merovingenstraat-Hannie Schaft- straat-J. J. Hamelinkstraat in Haarlem- Oost. Er reed een vrachtauto met aanhangwa gen door de Merovingenstraat in de rich ting van de Schipholweg, die geen voorrang verleende aan de van rechts uit de Hame linkstraat genaderde autobus. De botsing onttakelde de vrachtauto zozeer, dat deze later weggesleept moest worden. Door de schok werd een 69-jarige passagier, een timmerman uit Schiedam, door de uitgang op straat geworpen, maar hij kwam er met enkele ingrijpende kleerscheuren af. De schok had voorts enige passagiers lichte verwondingen bezorgd. Het verpleegde aantal patiënten vertoont stijgende lijn Zojuist is verschenen het jaarverslag over 1956 van het ziekenhuis St. Joannes de Deo, Haarlem. Hierin wordt onder meer gezegd dat het gehele afgelopen jaar in het teken heeft gestaan van de nieuw bouw van het behandelingsgebouw, waar in zullen worden ondergebracht de reuma afdeling, de röntgenafdeling, de labora toria. de operatie-afdeling en het centrale ketelhuis voor het gehele complex, als mede van het semi-permanente verpleeg- gebouw voor vrouwelijke patiënten. Er wordt de verwachting uitgesproken, dat de gehele nieuwbouw in het begin van 1958 gereed zal zijn en in gebruik kan wor den genomen. Dit zal een grote verlichting betekenen voor het druk bezette zieken huis, in het bijzonder voor de overbelaste behandelingsafdelingen. In 1956 zijn in totaal 2651 patiënten ver pleegd. Er werden 2350 patiënten ontslagen en er overleden er 184. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 57.600 tegenover 59.301 in 1955. Het grootst aantal aanwezige patiënten bedroeg 164 op 15 en 16 maart. Het kleinst aantal: 121 op 24 december. Uit een overzicht van de laatste tien jaren blijkt, dat het aantal patiënten in de Deo een langzaam sttijgende lijn vertoont. Zo werden in 1947 in totaal 16Ó1 patiënten verpleegd. In 1948 werd een sprong ge maakt tot 2006 en van 1949 af waren de cijfers: 1797, 2042, 2260, 2450, 2573, 2557. 2538 en 2651. Het aantal verpleegdagen liep hiermee parallel. Naar de maanden gerubriceerd blijkt het, dat de toename van het aantal patiënten in november het grootst was (102), in de maanden april en mei het kleinst (in beide gevallen één). Januari en februari vertonen een vermin dering (respectievelijk van 7 en 18). De meeste patiënten kwamen uit Haar lem, maar ook uit de. omliggende gemeen ten waren vele afkomstig. Het laboratorium verrichtte in 1956: 63.976 onderzoeken. Tenslotte vermeldt het verslag het aan tal en de aard van de ziektegevallen, die zijn behandeld. HAARLEM, 5 augustus 1957 ONDERTROUWD: 5 augustus: M. E. M. Taverne en E. Laarhoven; C. M. Rooijers en C. Vintges; H. van Hamburg en J. C. J. Arons; J. M. Thierry en T. Blauw; T. de Waard en J. M. Volsamer. GEHUWD: 5 augustus: C. M. Mulder en A. C. van Druten; Ph. J. J. Gordijn en J. Th. H. de Vries; B. J. Serné en G. E. Schaap; T. de Groot en A. J. van Dam. BEVALLEN van een zoon 31 juli: E. J. Hofhuizen-De Wolf; 3 augustus: IT. van Kempen-Gottmer; W. M. J. Hoenderdos- Nelissen; A. C. Blijleven-Philippo; C. van de Kuil-Van den Berg; C. Zandvoort- Veerbeek: 4 augustus: M. A. J. Nelemans- Gerritsen; C. van Beek-Houtzager; J. A. Magito-Helm; Th. J. Rooswinkel-Dikker; M. Boeser-Bruijn; H. G. J. Verhagen-Vee- ninga; 5 augustus: M. Verhoeven-Breed; J. Verschuur-Boezerooij; A. H. Velu-Van Dusseldorp. BEVALLEN van een dochter: 2 aug.: R. de Mooij-Verhoef; 3 augustus: I. Been hakker-Huls; M. L. Wiedijk-Klinkenberg; M. M. J. Tutert-Van der Heide; E. J. Zwaan-Van Veenhuizen; 4 augustus: J. W. E. de Jong-Erdsieck; 5 augustus: M. E. Zethof-Jansen; A. M. Peper-Hulleman. OVERLEDEN: 1 augustus: A. C. Diesel, 61 j., Stuijvesantstraat; F. J. B. van Ger- wen, 63 j., Zaanenlaan; 2 augustus; J. de Jong, 59 j„ Gasthuisvest; A. Vos, 66 j„ Amsterdamstraat; A. M. Wolvers-Van der Meer, 73 j„ Hunzestraat; J. E. Dubbeling- Mij jer, 69 j., Kamperlaan; A. Spijkerman- Olivier, 67 j., Timorstraat; W. H. Vos-Van der Laan, 75 j., Gasthuisvest; 3 augustus: J. J. Bouckeart, 73 j„ Schouwtjeslaan; W. Dorreman, 83 j., Teijlerplein; B. Wijn schenk-De Kromme, 61 j., Gasthuisvest; C. J. Minck-Van Berkel, 71 j., Kamper laan.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9