Bezuinigen èn versoberen is voor Frankrijk geboden 57755 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ministerraad moet vandaag een beslissing nemen MORRIS"^ HET WEER Koningin met kaakslag op Lord Altrincham gewroken Elf doden in het verkeer Zorin stelt drie vragen over de Westelijke plannen Nieuwe moeilijkheden voor de Franse financiën Critiek zal haar uitwerking op het karakter van het hof niet missen Het overleg wordt vandaag voortgezet Schatgraven aan zee Rustkuur deed Prinses Wilhelmina veel goed Het woord is aan ore/* Indonesië brengt kwestie- Irian weer voor de UNO Ruimere handel met China door Amerika goedgekeurd Haarlems Dagblad OM EER VAN ENGELSE VORSTENHUIS Enkele opklaringen Koninklijke onderscheiding uitgereikt aan papoea's V erkeersongelukken I Dit jaar: 710 doden j 72e JAARGANG No 24 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1957 302e JAARGANG No 17 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De nieuwste attractie onder de vakan- tiespelen vormt het schatgraven. Voor de meesten der ruim tweeduizend kin deren op het Noordwijkse strand kwam het dinsdagmiddag weliswaar meer neer op „gatgraven", maar de animo was er niet minder om getuige deze aanblik van een wriemelende, wroetende kluwen delvers. De particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede, dat de voorge schreven rustkuur de Prinses veel goed heeft gedaan. Dit neemt echter niet weg dat de Prinses voor een groot gedeelte deze rust nog moet voortzetten. Inay at Khan Geen daad kan als zonde of deugd wor den bestempeld; het is de verhouding van de daad tot een bepaalde ziel, die hen tot zonde of deugd maakt. (Van onze correspondent in Parijs) Er is alle reden aan te nemen, dat, wanneer de Franse regering vandaag na i veel moeite eindelijk tot de zeshonderd miljard francs bezuiniging zal hebben besloten, het evenwicht van de begro ting, toch weer opnieuw zal worden be dreigd. De vertegenwoordigers van de vakbonden van de ambtenaren hebben gistermiddag een onderhoud met de minister-president gehad en daarbij aangekondigd dat zij binnenkort met eisen tot een salarisverhoging van ge middeld tien percent zouden komen. Kosten voor de schatkist: honderd mil jard francs per jaar. Zij hebben tevens reeds laten doorschemeren, dat wanneer bun eisen niet worden ingewilligd, de regering na de vakantie, dus in septem ber, wel kan rekenen met stakingsbe wegingen onder de miljoen ambtenaren, die bij de salarisverhoging belang hebben. Met dat zwaard van Damocles boven zich zal vanmiddag een zitting van de mi nisterraad te Parijs worden gehouden. President Coty zal, om deze te kunnen voorzitten expresselijk per vliegtuig van zijn zomerverblijf, het kasteel Vizelle, in de buurt van Grenoble, naar Parijs ko men. Tijdens de zitting zal dus of tot de bezuiniging worden besloten, of minister Gaillard, en met hem waarschijnlijk nog drie andere bewindslieden, zal uit cle re gering treden, hetgeen naar alle waar schijnlijkheid dan ook het aftreden van het kabinet Bourgès-Maunoury met zich zal brengen. Vannacht om twee uur bestonden er nog steeds moeilijkheden over de bezui niging op de begroting van defensie. En de beide ministers Morice (Defensie) en Gaillard (Financiën) zouden vanochtend weer een bespreking voeren, die de mi nister van Financiën „van doorslaggeven de betekenis" heeft genoemd. Gaillard eist zekerheden Een andere moeilijkheid, waarvoor Gaillard zich gesteld ziet, is dat de, vele bezuinigingen, die voor de verschillende departementen zijn voorgesteld, in zijn ogen niet reeël genoeg zijn. Men heeft zo iets in de loop der jaren al vaker gezien. Op een bepaald ogenblik wordt tot bezui nigingen besloten en in de loop van het ADVERTENTIE jaar worden zij door allerlei manipulaties en disponeringen op toekomstige kredie ten weer te niet gedaan. In dat opzicht zou de minister van financiën vanmiddag stellig de nodige zekerheden van zijn col lega's verlangen. De noteringen van de Parijse goud beurs zijn gisteren verdeeld geweest. Zij hebben iets meer weerstand getoond dan de dag te voren. De gouden Napoléon, waarvan de vorige koers 3980 francs was, noteerde gisteren voorbeurs 4025, en on- derbeurs 4010 na 4000. Nabeurs is hij op 3970/80 verhandeld. De notering van 4000 frs. was sedert vijf jaar niet bereikt. In maart 1952 is de hoogste koers 5100 frs. geweest. Politieke achtergrond (Reuter) Volgens waarnemers is de strijd om de laatste vijftig miljard francs meer van politieke dan van financiële aard. Het zou in wezen gaan om Algerije. De voornaamste tegenkanting tegen Gail- lards bezuinigingen komt van volgelingen van Pierre Mendès-France, die van me ning zijn dat de economie niet in even wicht gebracht kan worden zolang er nog in Algerije gevochten wordt. Minister Morice, verklaarde echter vo rige week dat de militaii-e inspanning in Algerije niet verminderd zal behoeven te worden door bezuiniging op de defen sie-begroting en dat de zich uitbreidende Franse economie de kosten in Algerije wel kan opbrengen. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 PLASTIC REGENT ASSEN ƒ9.75 DJAKARTA (ANP) Een woordvoer der van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat Indonesië zijn geschil met Nederland over West-Irian (Nederlands-Nieuw-Guinea) dit jaar opnieuw aan de UNO-Assemblée zal voorleggen. Indonesië zal eerst de Aziatisch-Afrikaanse groep in de UNO raadplegen. (Reuter) De nieuwe Indonesische UNO- afgevaardigde, Ali Sastroamidjojo, die dinsdag in New York wordt verwacht, zal zich met deze kwestie bezig houden. De Indonesische UNO delegatie heeft op een bijeenkomst van de Aziatische en Afri kaanse UNO-leden in New York een ont- werp-memorandum over de kwestie- Nieuw-Guinea ingediend. In het ontwerp-memorandum, dat bij het verzoek zou worden gevoegd, wordt Ne derland beschuldigd van versterking van -onderdrukkende maatregelen" in Nieuw- Guinea, aldus genoemde kringen. Volgens Indonesië heeft Nederland militaire ver sterkingen naar Nieuw-Guinea gezonden, waardoor de vrede en rust van het gebied bedreigd worden. De gehele kwestie is een blijvende belemmering voor verbetering van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, aldus het memorandum. Te Washington is bekendgemaakt, dat Amerika is gezwicht voor verzoeken van hun bondgenoten om een verdere verzach ting van de beperkingen op de handel met communistisch-China. In de verleden week gehouden bijeenkomst van de NAVO-com- missie voor de handel met China heeft de Amerikaanse afgevaardigde in opdracht van het departement van Buitenlandse Zaken ermede ingestemd, dat de uitvoer wordt toegestaan van bepaalde machine- werktuigen, chemicaliën, metaalprodukten, transportmiddelen en schepen. Volgens Amerikaanse regeringsfunctio narissen waren de Verenigde Staten ge noodzaakt toe te geven wegens het op 30 mei door Engeland genomen besluit om op de handel met China geen andere beper kingen toe te passen dan die, welke voor de handel met de Sovjet-Unie en de andere Oosteuropese landen gelden. De Verenigde Staten zullen echter hun volledig verbod op de handel met China handhaven. Dit maakt deel uit van Ame- rika's economische en diplomatieke boy cot van China. Regeringsfunctionarissen deelden mee, dat de commissie te Parijs contingenten heeft vastgesteld voor onge veer vijfentwintig belangrijke goederen, die tot dusverre sedert de Koreaanse oor log niet meer aan China mochten worden geleverd. Bij de besprekingen in de com missie bleek, dat Engeland, West-Duisland, Frankrijk, Italië en Japan grotere contin genten wensten dan Amerika. Met ingang van morgen 8 augustus wordt het tele foonnummer van ons bijkan toor in Haarlem-Noord gewijzigd in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Londen) De critiek van Lord Altrincham op ko ningin Elizabeth heeft een lawine van reacties ontketend. Hij heeft duizenden brieven ontvangen, waarvan zestig percent met hem instemt. De Britse pers staat vol met stukken voor of tegen Altrincham en gisteravond werd de Lord door een man in het gezicht geslagen, nadat hij voor de commerciële televisie ondervraagd was over zijn standpunt. De aanvaller, de vice- voorzitter van de „Leaque of Empire Loya lists" zal vandaag voor het gerecht ver schijnen. beschuldigd van verstoring der openbare orde. Tegenover verslaggevers verklaarde hij: „De bond van rijksgetrou- wen besloot dat het traditionele antwoord gegeven moest worden op de belediging van een dame: een kaakslag". Lord Al trincham zei: Dit is een dwaas gebaar. Bovendien kunt u niet slaan, het doet geen pijn. Tijdens het televisie-interview weigerde Lord Altrincham (spreek uit: Oltring'm) namen te noemen van hofdignitarissen, die volgens hem voor de „reactionaire geest" aan het hof verantwoordelijk zijn. „Het heeft geen zin hen te attaqueren", zo zei hij, „omdat zij, naar zij zelf toegeven, niet meer dan betaalde lakeien zijn. Als er iets met de monarchie of het hof niet in orde is, blijft er niets anders over dan de „chef" te critiseren. Want alleen de „chef" kan slechte dienaren ontslaan. Zij stelt ze aan en ontslaat ze en zij alleen is verantwoor delijk". Het gemeentebestuur van Altrincham, een stad in de buurt van Manchester, heeft in een televisie vraaggesprek met een wet houder laten weten dat er tussen Lord Altrincham en de gemeente geen enkele connectie bestaat. Voor hem is het een grote eer cle naam Altrincham te dragen, t~rv~<xrxxxxxxxxx)o<xxxyrcc<xxc''C<r S VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar een bui. Van nacht plaatselijke mist. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapportea op pagina twee. xecoooooooooooooot DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Dinsdagavond diende zich de 2500ste bezoeker van de tentoonstelling van werken van Kees Verwey in de Haar lemse Vishal aan. Het was mejuf frouw M. Moolenaars, Prinsen Bolwerk 56, Haarlem. Namens het comité Vrs- haltentoonstellingen biedt prof. Otto de Kat de jubileum-bezoekster een aquarel van Kees Verwey aan. Verder ziet men op de foto v.l.n.r. mevrouw Verwey, de schilder Kees Verwey en Hans Wiesman, lid vant de tentoon stellingscommissie. De tentoonstelling zal geopend blijven tot dinsdag maar het is voor Altrincham allerminst een eer zijn naam te dragen. Geen stad in Engeland is de koningin meer toegewijd dan de gemeente Altrincham". Niet alleen in Groot-Brittannië is Lord Altrincham's aanval op koningin Elizabeth en de samenstelling van haar hof het ge sprek van de dag. Er kan geen twijfel over bestaan dat deze eerlijke aanval, hoezeer grote delen van het Britse pu bliek deze als „ongepast" veroordelen, van grote invloed zal zijn op het karakter van de Britse monarchie. Uit Canada en Ame rika heeft Lord Altrincham uitnodigingen ontvangen om daar voor de televis!e te verschijnen. In gesprekken met Britten komt men al spoedig tot de slotsom, dat velen van hen het in hun hart met de edelman eens zijn, speciaal over de manier van spreken van de koningin. De figuur van de koning is voor het Britse bewustzijn echter on aantastbaar als symbool van de eenheid van het Gemenebest. Het valt dus te be grijpen dat men geschokt is over de open hartigheid van Altrincham's critiek. Verzot (Reuter) De Britse Liga tegen wrede sporten heeft Lord Altrincham in een verklaring gelukgewenst en verklaard, dat het hoog tijd is dat aan de invloed van de halfzachte, op aarden verzotte onbenullen, waarop hij zinspeelt, op het openbare en sociale leven van dit land een eind komt. „Ons land is geen privé- eigendom van de jagende en vissende kliek meer". Gedempt BRUSSEL (Reuter) Het Belgische socialistische partij orgaan Le Peuple zegt dat deze kwestie in hoge mate alle landen, waar nog monarchieën bestaan, aangaat. Volgens Le Peuple heerst er een vreemde schuwheid en terughouding omtrent za ken die het Belgische hof betreffen. „Men levert op koning Boudewijn slechts met gedempte stem en in het geheii i cri tiek, hetgeen ronduit gezegd nogal huichel achtig is", aldus het blad, dat voorts van mening is dat Lord Anti'incham België een goed voorbeeld geeft, omdat deze cri tiek uit de gezondste van alle democra tieën ontsproot. Oneerbiedig ROME (AFP) De „Osservatore Ro mano", het blad van het Vaticaan, ver klaart dat het Britse volk en de Britse pers niet zonder reden protesteren tegen de critiek van Lord Altrincham, omdat het „een aanval is op de prerogatieven van het staatshoofd", dat bovendien een vrouw is. De persvrijheid geeft iemand nog niet het recht dergelijke oneei'biedige en weinig ridderlijke critiek op de konin gin te uiten, aldus de „Osservatore Ro mano". NEW YORK (Reuter) „Omwille van het aanzien der vrouwen moet koningin Elizabeth die tijdschrift-redacteur, die zegt, dat haar toespraken niet zijn aan te horen, negeren", aldus een artikel in de „New Yoi'k World Telegram". Blijf zo aardig als je bent, Liz, het feit, dat de koningin „net een schoolmeisje is", zoals Lord Altrincham heeft gezegd, aldus het blad, is juist een van haar aantrekkelijk ste eigenschappen. De „New York Times" vindt het inte- i-essantste van de kwestie de drukte, die in Engeland om het artikel van Lord Altrincham wordt gemaakt. Hedenmorgen heeft de gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, in de kampong Moltmer op Biak aan de drie moedigste redders bij de ramp met de „Neutron" de gisteren aangekondigde ko ninklijke onderscheidingen uitgereikt aan Barnabas Wakum, Jacob Kafiar en Janus Simbiak. In zijn in het Maleis gehouden toespraak bracht de gouverneur de moedige daad van de redders in herinnering. Hij zei, dat H.M. de Koningin hem drie onderscheidingen ter uitreiking had toegezonden om daarin haar warme dank voor de betoonde hulp tot uitdrukking te brengen. Dr. Van Baal speldde vervolgens de man nen de koninklijke onderscheidingen op. waarna hij de bijbehorende oorkonden uitreikte. De bronzen medailles dragen aan de voorzijde het opschrift: „Voor menslievend hulpbetoon" en aan de ach terzijde: „H.M. de Koningin aan met respectievelijk de namen der redders. Namens de president-directeur van de K.L.M. overhandigde de vertegenwoordi ger van de nationale luchtvaartmaatschap pij op Biak armbandhorloges uit aan twaalf andere; papoea's, die zich eveneens verdienstelijk" hebben gemaakt bij het reddingswerk. Tengevolge van verkeersonge- i i lukken in ons land zijn in 1957 om i het leven gekomen 710 personen, van wie 134 kindei-en. i Bij een verkeersongeluk tussen Alme lo en Vriezenveen is het 21-jarige meisje F. S. uit Vriezenveensewijk om het leven gekomen. Zij reed als duopassagiere mee op een motor, bestuurd door H. S. uit Vriezenveen. Vóór hen uit reed een motoiTijder, die linksaf een zijweg wilde inrijden. Juist toen hij de bocht nam werd hij in de flank aangereden door de motor van H. S. Het meisje werd bij deze botsing zo ernstig gewond, dat zij korte tijd latei- is overleden. Op de Aalsterweg te Eindhoven is de 52-jarige heer F. C. Verhoeven met zijn 11-jarige zoontje Frans dodelijk veronge lukt. De heer V. werd, toen hij met zijn bromfiets, waarop ook zijn zoontje gezeten was, de rijbaan overstak, aangereden door een achterop komende bestelauto. De heer V. en zijn zoon waren vrijwel op slag dood. Op de Zwolseweg bij W i 1 s u m is de 26-jarige J. Weerdmeester uit Kampen op zijn motor, met de 20-jarige G. van der Wetering eveneens uit Kampen als duo passagier, tegen een uit de tegenoverge stelde richting komende personenauto ge botst, die naar links uithaalde om een ge parkeerde melkauto te passeren. Bij de botsing werd W. gedood en Van de W. ernstig gewond. De toestand van de laatste is nog zorgwekkend. Bij een autobotsing op de provinciale weg te Zaandam is de 33-jarige Am sterdamse goochelaar H. Wagenaar met een bestelauto geslipt en van de rechter- naar de linkerwegkant geschoven, juist toen uit de tegenovergestelde richting een bestelauto uit Obdam naderde. De slippen de wagen werd in de flank aangereden. De heer Wagenaar was op slag dood. De achtjarige H. Stam uit Dubbeldam is overleden na in de Dordtse Bies bos c h door een landbouwmachine te zijn geraakt. Het knaapje had zijn vader eten gebracht en was nog even blijven kijken hoe zijn vader met een tractor en een daaraan gekoppelde landbouwmachine over het land reed. Toen de tractor een bocht nam kreeg de jongen een klap tegen het hoofd. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is overleden de 12-jarige Rob Bak ker. Vorige week vrijdag werd hij op de Amstelveenseweg bij een aanrijding met een personenauto ernstig gewond. In het St. Jozef-ziekenhuis te Heerlen is overleden de heer J. Luyten uit Amsten- rade, die maandagmiddag op de Aker straat te Hoensbroek werd gewond bij een botsing tussen de door hem bestuurde scooter en een personenauto. De 36-jarige echtgenote van de land bouwer B. Boomkamp uit Doetinchem is met haar bromfiets tegen een met paard bespannen melkwagen gebotst, die van links uit een zijweg kwam. Mevrouw B., moeder van twee kinderen, werd zwaar gewond. Ze is later in een ziekenhuis in Doetinchem overleden. De 22-jarige D. Omen uit Oegstgeest, matroos le klasse van de Koninklijke Ma rine te Den Helder, die per motor uit de richting Zaandam op de Nieuwe Hemweg te Amsterdam reed, is bij de Centrale Hemweg op de kruising van de spooi-rails geslipt. O. verloor de macht over het stuur en botste tegen een lichtmast in de weg berm aan de rechterkant. Hij overleed ter plaatse. Op de weg te Kiel Windeweer (Gr.) liei de 38-jarige W. Reinders zich voorttrekken door een bromfietser. Toen zijn pet afwoei en hij er naar greep, kwam zij voorwiel tegen de bromfiets, waardoor hij met het hoofd op de weg viel. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen over gebracht, waar hij is overleden. LONDEN (AFP-Reuter) De Russische vertegenwoordiger in de subcommissie voor ontwapening van de UNO, Zorin, heeft dinsdag te Londen drie vragen gesteld over de westelijke voorstellen voor inspectie te land en in de lucht om een verrassings aanval onmogelijk te maken. De vragen zijn: 1. Waarom zijn ir. de gebieden voor inspectie uit de lucht Noord-Afrika, het Nabije Oosten, Turkije en Pakistan en andere gebieden, waar de Verenigde Staten, de NAVO en de ZOAVO bases hebben, niet begrepen? 2. Waarom moet de instelling van een inspectiezone in Europa afhangen van De verkoop van de toegangsbewijzen voor de voorstelling van „DOORNROOSJE" op zaterdag a.s. des middags half- drie in het Openluchttheater te Bloemendaal, geschiedt in een vlot tempo. Meer dan de helft der plaat sen is reeds verkocht. Wij kondigden reeds eerder aan Prijs der toegangsbewijzen, afge haald aan ons kantoor Grote Hout straat 93 (95 uur) en aan ons bij kantoor Soendaplein te Haarlem- Noord (912 en 1.305 uur) 50 ct, aan het Openluchttheater afgehaald 75 ets. aanvaarding door de Sovjet-Unie van één van de voorstellen voor een zone op het westelijk halfrond? 3. Moet er overeenstemming over een inspectiestelsel worden bereikt vóór het van kracht worden van een gedeeltelijke ontwapeningsovereenkomst of kunnen de besprekingen over een akkoord worden uitgesteld tot na het sluiten van een der gelijke ontwapeningsovereenkomst? De Amerikaanse vertegenwoordiger, Stassen, beantwoordde de eerste twee vra gen. Hij wees erop, dat het Russische voor stel van 30 april voor inspectiezones niet het gehele noordelijke halfrond geldt. Het westen heeft grote gebieden in Azië, die verbonden zijn met de Sovjet-Unie, niet in de voorstellen opgenomen, omdat zulks misschien aanleiding zou kunnen geven tot moeilijke politieke problemen. Stassen zei te verwachten, dat de inspectiezones later zullen kunnen worden uitgebreid. De wes telijke landen zijn van oordeel, aldus Stas sen, dat het inspectiestelsel in de eerste periode de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie moet omvatten om de andere betrok ken landen bescherming te bieden. In antwoord op de derde vraag zei de Franse vertegenwoordiger, Moch, dat het de bedoeling van de westelijke landen is, dat het inspectiestelsel zal gaan werken op het ogenblik, dat een gedeeltelijke ontwa peningsovereenkomst van kracht wordt. Hij wees op het westelijke voorstel, waarin wordt aangedrongen op vorming van een groep deskundigen voor onderzoek van de technische problemen van een inspectie. De subcommissie, die dinsdag vijf kwar tier bijeen is geweest, houdt vanmiddag weer een vergadering.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1