Verrassende zege van Amsterdammer Frans Mahn in Acht van Chaam Haagse overheersing in tennis toernooi voor oudere jeugd Piet Steenvoorden won bij de amateurs Ajax speelde gelijk tegen Wuppertaler SV EHS won met ruim verschil van DCO Amerikaanse reis van zwemsters nog onzeker Vandaag definitief antwoord uit Amerika Amerikaan Brickner staakte de strijd in het Kanaal Zondag worden de nationale atletiekkampioenschappen gehouden Germar egaliseerde het Europees record 10 yards Misrekening Koersen op Duindigt Walkiire veel sneller dan Wala in Joffersprijs Sterk veld renners in Ronde van Beverwijk Huldiging van Van Vliet in Olympisch Stadion Het open schaakkampioen schap van Nederland Sterk Russisch schaakteam naar Wenen Nederlandse zeilers naar het buitenland Sport in het kort De nationale tennis kampioenschappen Australië kampioen in toernooi tennisleraren Fangio uitgedaagd door Amerikaanse uitgever Oplichting voor f 50.000,. in hoger beroep behandeld Problemen rond de praktijk van de huurverhoging Zeepost Bouwvak in het klein uüRDAG 8 AUGUSTUS 1957 Voor 10.000 toeschouwers werd in Wup- pertal een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen Wuppertaler SV en het Amsterdamse Ajax. De ontmoeting eindig de in een gelijk spel 22, de ruststand was 11. Het eerste doelpunt van de Amster dammers werd gescoord door Michels, het tweede door Van der Kuil. De Haagse eerste divisieclub SHS heeft woensdag met 26 verloren van Watten scheid '09, dat in de tweede liga west uit komt. Bij de rust was de stand 22. Voor de Haagse club scoorden Van Geen en Huntink. In het Utrechtse stadion is woensdag avond een lichtwedstrijd gespeeld tussen DOS en Racing Club de Paris. De Fransen wonnen de ontmoeting met 40. Bij de rust leidden zij met 20. Voor ongeveer 8.000 toeschouwers is te Groningen een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Groningse eredivisieclub GVAV en de Berlijnse vereniging Union. GVAV won met 30, de ruststand was 20. Om de Umans-beker DCO verloor kansloos van EHS in de op woensdagavond gespeelde verliezers finale om de „Umans-beker" (rust 0-21. Het zat DCO niet mee dat de ex-EDO- speler P. Prins niet meer opgesteld mocht worden. Volgens telefonisch bericht van de KNVB zou deze overschrijving pas op 1 oktober van kracht worden. De win naars-finale wordt niet vanavond (don derdag) doch op zaterdagavond gespeeld, tussen RCH 2 en Bloemendaal, aanvang half zeven. De K.N.Z.B. heeft woensdagavond de reeds gereserveerde plaatsen in het vlieg tuig voor New York afbesteld. Nog steeds was op dat moment geen bericht uit Amerika ontvangen dat de oplossing moest brengen van de problemen, welke uit de verwarde telegrammen omtrent de Ameri kaanse uitnodiging voor vijf Nederlandse zwemsters zijn ontstaan. Zoals bekend, had de K.N.Z.B. verleden week een invitatie ontvangen om vijf zwemsters op kosten van de organisatoren te laten deelnemen aan de Amerikaanse zwemkampioenschappen voor dames, die van 12 tot en met 15 augustus in Houston (Texas) zullen worden gehouden. Nadat de Zwembond de uitnodiging had aanvaard, kwam uit New York het bericht, dat alle reiskosten voor Nederlandse rekening zul len zijn. De sportcommissie van de K.N.Z.B. heeft daarop in een telegram haar verwondering uitgesproken over deze merkwaardige wijze van onderhandelen. Men kon uiteraard niet ingaan op een „uitnodiging", die de K.N.Z.B. ruim dertigduizend gulden zou gaan kosten. Op dit telegeram is tot nu toe geen ant woord ontvangen. De zwemsters hebben thans van de sportcommissie opdracht ge kregen zich tot vrijdag gereed te houden. Er bestaat echter weinig hoop, dat de Ame rikanen op de invitatie, zoals die in eerste instantie was geformuleerd, zullen terug komen. Woensdagavond laat is bij de sportcom missie van de K.N.Z.B. een telegram uit New York binnengekomen, dat misschien als voorloper van een oplossing kan worden beschouwd. De inhoud kwam er op neer, dat de organisatoren alle mogelijke moeite doen de overtocht te regelen. Een definitief antwoord zal vandaag worden gegeven. Zondag 11 augustus zullen Nederlands beste dames- en herenatleten op de nieu we Haagse sintelbaan aan de Zuidlaren- straat de strijd aanbinden om de hoogste eer: de nationale titels. Sinds enige jaren hebben deze wedstrijden zeer aan belang rijkheid gewonnen, doordat de deelnemers een scherp gestelde minimum-prestatie hebben moeten verrichten om op deze Ne derlands kampioenschappen te mogen uit komen. De verwachting is dan ook, dat ge zien de inschrijvingen, op verschillende nummers de strijd een spannend karakter zal hebben. Het nummer bijvoorbeeld, dat de laatste tijd in het middelpunt van de belangstel ling staat, de 800 meter, zal ongetwijfeld harde strijd te zien geven tussen de Ne derlandse recordhouder Meindert Blanken- stein, de Amsterdammer Janssen, Heida, Yska en Koudijs. Ook de 1500 meter is sterk bezet met als favorieten de Limbur gers Delnoye en Roovers van Thor. Henk Viset, de man die in Brussel op schitteren- de wijze de 10.000 meter won, start op de 5000 meter. Op de hordennummers is Parlevliet vrij wel zeker van een titel op de 400 meter horden, maar hij zal op de 110 meter hor den felle strijd moeten leveren met Eef Kamerbeek en Peter Nederhand. Op de 400 meter „vlak" zien wij naast de oude garde Harry de Kroon en Bart Verwey, de oprukkende jongeren, zoals Haus, Van dei- Knaap, Kalkman en Moerman. Op de tech nische nummers verwachten wij een in teressante strijd bij het discuswerpen tus sen Ben Rebel en Kees Koch en bij het hoogspringen tussen Nummerdor, Van Kleef en Pommee. Niet minder sterk is de inschrijving bij de dames. Op de sprintnummers zal Han- nie Bloemhof (Arnhem) geduchte concur rentie moeten verwachten van de Rotter damse Joke Claus, Ine Spijk en Ria van Knik (01.48). Op de 80 meter horden start de Zeeuwse atlete Willy Cysouw tegen Selma Heystek en Corrie van der Bosch. Stien Scharleman zal zich na een ziekte periode op de 800 meter moeten verdedi gen tegen Co Beentjes. Een in letterlijke en figuurlijke zin „hoogstaand" duel ver wachten wij bij het hoogspringen tussen Dinie Hobers en Nel Zwier. Bij het discus werpen en het vèrspringen maken respec tievelijk Corrie Huygen en Wemmy Scholt- meyer een goede kans op de titel. De Duitse atleet Manfred Germar heeft tijdens internationale wedstrijden in Lud- wigshafen het Europese record 100 yards geëvenaard. Germar won de race in 9,6 seconde met een handbreedte verschil voor de Amerikaan Collymore, die even eens 9,6 sec. voor zich liet afdrukken. Het Europees record staat op naam van de Brit MacDonald Bailey. Manfred Germar had een week geleden inv Keulenah§è Europees record -200 meter met 0,2 secopdg verbeterd en gebracht op 20,4 sec. erThét Europese record 100 meter van zijn landgenoot Heinz Fütterer (10,2) geëgaliseerd. Martin Lauer, Duitslands beste horden loper, verbeterde tijdens de wedstrijden in Keulen zijn Europees record tof 13,7 sec., maar werd toen door de Amerikaan Gilbert met 0,1 seconde verschil ver slagen. Woensdag in Ludwigshafen werd het geen revanche voor de Duitser. Gilbert won de 110 meter horden in 13.6 seconde. Manfred Lauer herhaalde zijn prestatie van Keulen en noteerde 13,7 sec. n<XCOCOCOOCODC030COC<XXXyXXlCOOOOOOCOOOCOCCOOCXXOOOCXXXOO Een Italiaanse vrachtautochauffeur werd in hoge mate geïrriteerd door het j claxonneren van een man, die hem in\ een kleine auto wilde passeren. Hij bracht zijn wagen tot stilstand zo dat j de man niet kon passeren, stapte op de bestuurder, een physiek weinig indruk wekkend persoon, af en sloeg hem in j het gezicht. Het personeel van de ambulance en de politie deden hem de omvang van zijn fout inzien. Het kleine mannetje, dat hem met een slag bewusteloos had 8 geslagen, was de Europese kampioen lichtgewicht boksen, Duilio Loi. COOOCOOOODOCOCXXXXXMOOOOCCOOOOOOOCODOCCOCCOOCOOCCCCOOOCC De uitslagen van de woensdagmiddag op Duin digt gehouden draverijen en rennen luidden: Highwaymanprijs (2040 m.): 1. Victor Hanover 1.29.6; 2. Vina van Barke 1.30.3; 3. Riolette 1.30.2. W. £1.50, p. f 1.20, 1.50, 2.10, k. f 4.20, cov. f 3.60. O Lapize K-prijs (2100 m.): 1. Urban I-Iollandia 1.26.9; 2. Umber 1.27.7; 3. Skippy M 1.28.2. W. f 2.20, p. f 1.30, 1.40, k. f 2.30, cov. f 3. Jonkerprijs (1300 m.): 1. Wim Hollandia 1.36.5; 2. Walter Hollandia 1.37.1; 3. Wings 1.44.-. W. f 1.50, p. £1.10, 1.10, k. £2.20, cov. £3.10. Joffersprijs (1300 m.): 1. Walkiire 1.28.9; 2. Wala 1.31.2; 3. Wiebeline Wip 1.31.9. W. £2.80, p. f 1.10, 1.20, 1.10, k. f 7.10, cov. f 3.70. Lord Maire-prijs (2100 m.) 1. Pearl Spencer 1.22.9; 2. Peter Spencer 1.32.2; 3. Rita Belwin 1.25.9. W. f 5.30, p. 2.10 3.40, 1.40, k. f 15, cov. f 11.60. Nacivee-prijs (1350 m.) 1ste deel: 1. Col d'Or 1.25.6; 2. Hykala; 3. Young Nicky. W. £26.90, p. £2.40, 1.30 1.50, k. 17, cov. f 4. 2de deel: 1. Roddelaar 1.26.3: 2. Princesse Mar tha; 3. Douce France. W. f 2.80, p. 2.90, 1.50, 1.60, k. f 7.20, cov. 5. Dianaprijs (2400 m.): 1. Wervelwind 2.50.-; 2. Monpti; 3. Csibesz. W. 1.70, p. f 1.10, 1.20, k. 6.30, cov. f 3.50. Xotalisatoromzet f 68.486.50. JAARVERGADERING COVS. De alge mene jaarvergadering van de Centrale Or ganisatie van Voetbal Scheidsrechters zal zondag 11 augustus in Esplanade in Utrecht worden gehouden. In verband met het 25-jarig bestaan van de COVS zal deze vergadering 'n feestelijk karakter dragen. VICTOR BOUCHOUEV. Tijdens de In ternationale Spelen in Moskou heeft de Rus Victor Bouchouev het wereldrecord drie Olympische oefeningen in de lichtge wichtklasse verbeterd. Hij kwam tot een totaal van 385 kg. Het oude record stond sinds 14 oktober 1955 op naam van zijn landgenoot Kostylev met 382.5 kg. IBBOTSON. De Brit Derek Ibbotson, wereldrecordhouder op de mijl, heeft tij dens wedstrijden in Naadendal deze af stand in 3 min. 58.7 sec. gewonnen. Twee de werd de Fin Olavi Vuorisalo, die door de felle strijd die hij met de Brit uitvocht eveneens onder de vier minuten kwam. Hij noteerde 3 min. 59.1 sec. ASIEL. Twee Poolse atleten, die hebben deelgenomen aan atletiekkampioenschap pen in het Zweedse plaatsje Christian- stad, hebben nu om politiek asiel ver zocht. Zij verblijven nu bij een kennis. OS fsur fiiaw 1 shos .9iiofiil BERGBEKLIMMERS GEVONDEN. E$n reddingsteam uit het Franse Chamonix heeft de stoffelijke overschotten gevon den van de drie bergbeklimmers, die gis teren bij de afdaling van de Aiguille du Chardonnet een val maakten van ruim 500 meter. Het waren toeristen uit een bergdorpje. CHEN TSIN KAY. Tijdens de Inter nationale Spelen in Moskou heeft de Chi nees Chen Tsin Kay het wereldrecord sto ten in de bantamklasse, dat sinds 29 no vember 1956 met 135.5 kg op zijn naam stond, verbeterd tot 139.5 kg. „Een rappe man zal hier kunnen win nen" was gisteren de mening van de Bel gische oud-wereldkampioen Brik Schotte voor de aanvang van de oudste klassieker, de Acht van Chaam. Schotte meende in zijn landgenoot Rik van Steenbergen de grote favoriet te zien voor deze koers. Er wer den trouwens nog meer voorspellingen ge daan voor de start. De één noemde Gerrit Schulte, de ander Wim van Est. Maar nie mand dacht aan de snelle Amsterdammer Frans Mahn, die vorig jaar het wereld kampioenschap amateurs in Kopenhagen op zijn naam bracht. In deze zware Acht van Chaam over 160 km was Frans Mahn in puike conditie, zat overal waar slag ge leverd werd en toen de kopgroep van elf man na 160 km nog bijeen was, was hij het die alle voorspellingen belachelijk maakte. Met groot gemak wees hij de Bra bander Leo van der Brand en de Zeeuw Bram van der Sluys terug. Zo kunnen de Amsterdammers in Waregem over tien da gen toch weer op de snelle Mahn rekenen als hij tenminste ook daar de afstand kan uitrijden. Het is een fraaie wedstrijd geworden, een hard wielergevecht, dat al na onge veer 25 km begon met een vlucht van Toon van Oers, in gezelschap van Van der Sluys, Piet van Est en de Belg Marcel Janssens. Er ontwikkelde zich een kop groep van tien man, die behalve uit de reeds genoemden bestond uit Van der Pluym, Van Wijchen, Hijzeldoorn, De Bruy, Van der Broek en Wagtmans. Inmiddels stond de Belgische wereldkampioen Rik van Steenbergen met een lekke band, maar kon spoedig weer in het peloton terug ko men. Ook Marcel Janssens werd de dupe van een lekke band en verdween later, na nogmaals plat te hebben gereden, uit de strijd. Zo verging het ook Jan Plantaz en veel Piet Steenvoorden, winnaar bij de amateurs, na de huldiging. Op het wielerparcours in het sportpark „Adrichem" houdt de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" zondag 11 aug. weer een wielerronde van Beverwijk voor onafhankelij ken en amateurs. Tal van bekende renners, waaronder verschei dene streekfavorieten, hebben voor deze ronde ingeschreven, zodat er in het sport park een spannende en aantrekkelijke strjjd verwacht mag worden. Deze wielerronde van Beverwijk wordt ingezet met een wedstrijd voor nieuwe lingen over zestig kilometer, waarvoor 74 renners hebben ingeschreven. Onder hen bevinden zich alle renners van „Kenne merland", de Haarlemmers Rutte, Van Eg- mond en Van der Geest, Geuzebroek uit Santpoort en vele anderen. De start is om één uur. Om kwart voor drie gaan de onafhanke- lijken en amateurs van start voor een wed strijd over 120 kilometer. De meest beken de en favoriete deelnemers van de 71 man zijn: de Hagenaar Ab van Egmond (die in de wegploeg voor het wereldkampioen schap is opgenomen), de Beverwijkers Dik de Ruiter, Chris de Nijs, Henk de Droog en Aad Kuilman, Geurt Pos uit Vreeland, de Haarlemmers Hein Koger, Tonny Pe ters en Flens Koek, de amateur-stayers Henk Buis uit Vijfhuizen en Arie van Iiouwelingen uit Sassenheim, de Noord wij ker Jan van Wetten, de Rotterdammer Theo Sythof, Coen Visser uit Santpoort, de Amsterdammers Rinus Janissen, Wim Kle- bach, Joop Wuurman, Lode Stoete en Harry Moolenijzer, Mik Snijder uit Half weg, Bertus Lute uit 's-Graveland en de pas uit Australië teruggekeerde Jan Buis. Het veld deelnemers is ditmaal bijzonder sterk omdat er gereden wordt onder het hoogste px-ijzenschema. Vijf uitlopers: op de voorgrond Hame link, Daan de Groot, Frans Mahn; daar achter Van der Brand en Van der Zanden. later Wout Wagtmans en tal van buiten landse cracks, zoals de Italiaan Nino Defi- lippis. Na 76 km waren de vluchtelingen tot de order geroepen. Toen viel de beslissing met nog 72 km voor de boeg. Nadat de Oosten rijker Adolf Christian door het publiek, dat over het parkoers liep, gehinderd de strijd had verlaten vormde zich een kopgroep van zes renners met Kesten, De Groot, Hamelink, Van der Brand, Van der Zande en Frans Mahn. Kersten viel door een lekke band terug en ook Hamelink werd het slachtoffer van een lekke band. Van Steenbergen was intussen weer bij de kop gekomen, maar weer reed hij lek waar door hij in het peloton kwam. Gerrit Voor- ting deed nog een poging de kopgroep te bereiken, maar hij slaagde niet. Met elf man aan kop werd de strijd in de sprint uitgevochten, een strijd, die dus door Frans Mahn werd gewonnen. De klassementen De uitslag was: 1 Frans Mahn (Amster dam) de 160 km in 3 uur 47 min. 16 sec., 2 Leo van der Brand (Schijndel), 3 Bram van der Sluys (Vlissingen), 4 Martijn Wolffs (Vlijmen), 5 Daan de Groot (Am sterdam), 6 Leo van der Pluym (Dussen). 7 Kees van der Zande (Halsteren), 8 Mi chel Stolker (Utrecht), 9 Piet de Jongh (Made), 10 Gerrit Pos (Vreeland), 11 Theo van Wychen (Goes) allen in dezelfde tijd als de winnaar, 12 Van Borst (Etten) op 36 sec. 13 Rik van Steenbergen (België) op 43 sec., 14 Nest Sterckx (België) z.t., 15 Piet van As (Roosendaal). Spoedig na het begin van de amateur wedstrijd, waarvoor 139 renners startten, bleek dat het een ware slijtageslag zou worden. Het tempo was bar hoog en naar mate de strijd vorderde vielen steeds meer renners door vermoeidheid of pech af. De sterkste renner bleek uiteindelijk de Heemstedenaar Piet Steenvoorden, die de gehele wedstrijd had getoond in een bij zonder goede vorm te verkeren. De strijd werd slechts door 35 renners uitgereden. De wedstrijd voor amateurs over 168 km had het volgende resultaat: 1 Steenvoorden (Heemstede) 4 uur 7 min. 46 sec., 2 Scholten (Den Haag), 3 Syt- hoff (IJsselmonde), 4 Swanefeld (Dor drecht), 5 Damen (Lieshout), 6 Van der Putten (Den Haag), A. Roks (Sprundel), 8 Van Vliet (Rotterdam), 9 Van Egmond (Scheveningen), 10 Blauw (Arnhem) al len in dezelfde tijd als de winnaar. Arie van Vliet, die dit jaar afscheid neemt van de wielersport, wacht op 22 augustus in het Olympisch Stadion in Am sterdam een grootse huldiging. Op die avond worden de revanches van de we reldkampioenschappen gereden, waarbij het puikje van de internationale wieler sport aanwezig zal zijn. Voor de huldiging van Van Vliet is di recteur Bessem op idee gekomen om van elke wielerclub een of twee afgevaardigden uit te nodigen met de clubvlaggen voor het vormen van een erepoort bij de intocht van Van Vliet. In Bodegraven is het schaaktoernooi om het open kampioenschap van Nederland voortgezet met het spelen van de partijen van de vierde ronde. De resultaten waren: Van WezelRoessel 1-0, DiemerDonk afgebr., PlokkerBre- dewout 0-1, BeyeHoogendoorn afgebr., QuakkelaarDries 1-0, KloostraVan Perlo 0-1. De uitslagen van afgebroken partijen luiden: 2e ronde: Van WezelDiemer 1-0; 3e ronde: DiemerKloostra 1-0, Dries Van Perlo 0-1. De stand luidt thane: 1. Van Wezel 4 pnt. 2. Bredewout 2ih pnt. 3 en 4. Diemer en Quakkelaar beiden 2 pnt. en 1 afgebr. partij, 5 en 6. Roessel en Van Perlo beiden 2 pnt. 7 en 8. Donk en Hoogendoorn beiden U/2 pnt en 1 afgebr. partij. 9. Plokker 1 pnt en 1 afgebr. partij, 10. Kloostra 1 pnt. 11. Beye V2 pnt. en 3 afgebr. partijen. 12. Dries 0 pnt. Van 18 tot 22 augustus zal in Wenen het congres gehouden worden van de F.I.D.E.. de Internationale Schaak Federatie waar aan afgevaardigden van 21 landen deelne men. De Kon. Ned. Schaakbond wordt vertegenwoordigd door zijn voorzitter ir. H. J. van Steenis. Na afloop van het congres begint de fi nale van het eerste Europese kampioen schap voor teams (van tien spelers), die tot 27 aug. duurt. Voor deze finale hebben zich Rusland, West-Duitsland, Tsjechoslo- vakije en Joegoslavië gekwalificeerd. De Russen komen met een zeer sterke ploeg, bestaande uit Smyslov, Keres, Bronstein, Tal, Petrosian, Taimanov, Averbach, Spas ski, Tolush en Korchnoy. Reserves zijn Aronin, Furman en Abramov, en als leider van de ploeg treedt Boleslavski op. De an dere drie landen vaardigen eveneens hun beste spelers af. De Brit Golombek is hoofd van de arbitrage. Gustav Adolphe Brickner, een 45-jarige metaalarbeider uit Pensyllvania, heeft zijn pogingen om het Kanaal over te zwemmen, gestaakt. Twee uur nadat Brickner bij Kaap Griz Nez in het water stapte, werd hij, alleen nog met de armen zwemmend, uit het water in het begeleidende vissers bootje gehesen. En Brickner denkt er ern stig over nooit van zijn leven nog een teen in het water te zullen steken Van start af had Brickner last van kramp en hij kon al spoedig zijn benen niet meer gebruiken. Hij zette door, maar na twee uur werd het te erg en trok men hem tegenstribbelend aan boord. Om twee uur kwam de „Roland Sonia" met de ontmoe digde Brickner de haven van Calais binnen - en Brickner zal in ieder geval, naar hij bibberend zei, het Kanaal nooit meer tarten. De Nederlandse zeiler G. van Wijk uit Woubrugge zal deelnemen aan de wed strijden om het Europees kampioenschap in de Drakenklasse, die van 18 tot en met 25 augustus in Travemuende worden ge houden. Dit is echter een officieus kam pioenschap, daar de wedstrijden niet on der auspiciën van de International Yacht Racing Union worden gehouden. De Draken-zeiler Van Duyl zal van 27 augustus tot en met 7 september deel nemen aan wedstrijden in de Draken- klasse in Caiscas (Portugal). De -eerste drie dagen wordt gezeild om het Portu gees kampioenschap, waarna de wedstrij den van 1 tot en met 7 september gaan om de Coupe Virginie Heriot. BOKSCARRIÈRE GEËINDIGD. De lichtgewicht bokser Bobby Courchesne, die na een wedstrijd op 29 juli met een hersen bloeding in een ziekenhuis was opgenomen voor een operatie, mag naar zijn woning terugkeren. De dokters zijn tevreden over zijn toestand, maar hij zal de ring voor al tijd vaarwel moeten zeggen. ARCHIE MOORE Nadat de wereld kampioen halfzwaargewicht Archie Moore een geneeskundig onderzoek had onder gaan heeft de bokscommissie van de staat Californië zijn licentie vernieuwd. De licen tie voor Californië was in 1955 ingetrok ken, volgens de bokscommissie wegens hartzwakte van Moore. Hij heeft echter wel in andere Amerikaanse staten mogen boksen en ook in Duitsland. Moore zal zijn titel op 20 september in Los Angeles ver dedigen tegen Tony Anthony. Op de tennisbanen van het Kennemer Lyceum in Overveen is gisteren het ten nistoernooi om de „Kea Bouman-vaas" en de „Van Lennep-beker" een toernooi voor de oudere jeugd beëindigd. Bij de jongens plaatsten de Hagenaars H. Bies heuvel, W. Maris en F. Koerts zich in de demi-finale met J. v. Toor uit het district Rotterdam. H. Biesheuvel van Thor/RW had weinig moeite met J. v. Toor: 6-3 en 6-1, terwijl W. Maris van Leimonias F. Koerts klopte met 6-2 en 10-8. In de finale versloeg H. Biesheuvel zijn stadgenoot W. Maris met 6-4 en 6-1. Bij de meisjes heeft Riet Tervoort uit Beverwijk van het district Noordholland- Noord het tot de finale gebracht. Zij ver sloeg in de demi-finale H. Ruinen uit Utrecht en moest in de eindstrijd aantre den tegen de sterke Haagse speelster J. Marinkelle, die in de halve finale H. v. Rijn uit Amsterdam met 17-15 en 6-2 terugwees. Riet Tervoort won de eerste set met 6-4, maar moest in de beide vol gende sets toch de kracht van de Haagse vertegenwoordigster erkennen: 6-2 en 6-0. De uitslagen luidden: Jongens, laatste ronde: H. Biesheuvel (Den Haag) sl. E. Meijnders (Gelderland) 6-1 en 6-1; J. v. Van maandag 12 tot en met vrijdag 16 augustus worden in Scheveningen de na tionale tenniskampioenschappen gehouden. Ter verdeling over het lotingsschema heeft de Koninklijke Nederlandse Lawntennis Bond de volgende opstelling gemaakt van de geplaatste spelei-s naar sterkte in de verschillende nummers: Herenenkelspel: 1. Dehnert, 2. Karamoy, 3. Van Dalsum, 4. Goris, 5. Krijt, 6. Van Meegeren, 7. Van Eijsden, 8. Kloezen. Damesenkelspel: 1. mevr. F. de Soet-Ten Bosch, 2. mevr. Thung, 3. mevr. Peters, 4. mej. Wienese, 5. mevr. Rouwenhorst, 6. mej. F. Marinkelle, 7. mej. Grosveld, 8. mej. J. Marinkelle. Herendubbelspel: 1. Dehnert-Van Dalsum, 2. Goris-Karamoy, 3. Maris-Van de Weg, 4. Van Eijsden-Kloezen. Damesdubbelspel: 1. mevr. Roos-mevr. Van der Storm, 2. mevr. Thung-mevr. Peters, 3. mevr. De Soet-mej. Ferir, 4. mevr. Hennink Versteege-mevr. Roolker. Gemengd dubbelspel: 1. mevr. Van der Storm-Dehnert, 2. mevr. Peters-Goris, 3. mej. Ferir-Karamoy, 5. mevr. Thung-Van Eijsden. Toor (Rotterdam) sl. A. Tervoort (Noord- holland-Noord) 3-6, 6-4 en 6-3; W. Maris (Den Haag) sl. H. Steffelaar (Haarlem) en F. Koerts (Den Haag) sl. R. Lansdorp (Amsterdam) 7-5, 3-6 en 6-2. Halve finale: H. Biesheuvel (Den Haag) sl. J. v. Toor (Rotterdam) 6-3 en 6-1 en W. Maris (Den Haag) en F. Koerts (Den Haag) 6-2 en 10-8. Finale: H. Biesheuvel (Den Haag) sl. W. Maris (Den Haag) 6-4 en 6-1. Meisjes, laatste ronde: J. Marinkelle (Den Haag) sl. I. Commandeur (Overijsel) 7-5 en 6-2; H. v. Rijn (Amsterdam) sl. H. Schepens (Utrecht); H. Ruinen (Utrecht) sl. K. Okker (Haarlem) 6-2 en 10-8 en R. Tervoort (Noordholland-Nooi-d) sl. W. v. Harskamp (Utrecht) 6-1 en 6-0. Halve finale: J. Marinkelle (Den Haag) sl. H. v. Rijn (Amsterdam) 17-15 en 6-2; R. Ter voort (Noordholland-Noord) sl. H. Ruinen (Utrecht) 7-5 en 6-2. Finale: J. Marinkelle (Den Haag) sl. R. Tervoort (Noordholland- Noord) 4-6, 6-2 en 6-0. In Doetinchem is de finale van het lan- dentoermooi voor tennisleraren tussen Australië en Frankrijk gespeeld. Australië zegevierde met 30. De gedetailleerde re sultaten waren: Cawthorn (A.) versl. Iemetti (Fr.) 75 63; Mulloy (A.) vex-sl. Contet (Fr.) 75 64; Cawthorn en Mully versl. Iemetti en Contet 64 62. De finale van de verliezersronde tussen Oostenrijk en Groot-Brittannië, die in Leidschendam wei-d gespeeld, is in een 21 overwinning voor Oostenrijk geëin digd. In Noordwijk is het toernooi om de in ternationale kampioenschappen van Ne derland voor tennisleraren vooi-tgezet. De 1-esultaten waren: Enkelspel, le ronde: Mustaq (Pakistan) versl. Scholte (Ned.) 6—1 6—2; Van der Bijl (Ned.) versl. Heemskerk (Ned.) 64 2—6 6—2. Tweede ronde: Buytelaar (Ned.) versl. Poot (Ned.) 6—2 6—2; Sellier (Fr.) versl. Mustaq (Pakistan) 63 1315 75; Mul der (Ned.) versl. Van der Bijl (Ned.) 62 61; Gi-ange (Zwits.) versl. Warmenho- ven (Ned.) 6—1 6—0. Derde ronde: Mulder (Ned.) w.o. wegens niet opkomen van Specht (Oostenr.). Dubbelspel, le ronde: Sellier en Grange (Fr./Zwits.) versl. Lege, en Kauling (Did./ Ned.) 63 62; H. Hemmes en Mulder (Ned.) versl. Heemskerk en Th. Dekkers (Ned.) 62 60; Noor Ahmed Khan en Mustaq (Pakistan) versl. J. van der Torre en K. van der Torre (Ned.) 6—3, 6—3. _J) In de Verenigde Staten is men minfler onder de induk van Fangio's pestaties dan overal elders. „Fangio meent dat hij etn groot coureur is", zo heeft dezer dagen de Amerikaanse uitgever Floyd Clymer ver- klaad, „maar ik weiger hem als zodanig t« beschouwen zolang hij niet uitgekomen is in de Grote Prijs van Indianapolis". Clymer heeft een reeks uitdagingen ge- richt tot de beroemde Argentijnse coureur' Hij is bereid 1000 dollar te betalen als Fan^ gio er in zou slagen zich voor de race in Indianapolis te plaatsen in de kwalificatie- ritten. Mocht Fangio in de race eindigen bij de eerste vier. aan het stuur van een Amerikaanse wagen, dan wil Clymer er 2500 dollar van maken. En zou Fangio zulks in een Europese wagen doen dan zou den die 2500 dollar aangroeien tot vijfdui zend Een medewerker van de Parijse Sport blad L'Equipe, die van dit alles melding maakt, weet ook te vertellen hoe Fangio on deze uitdagingen gereageerd heeft. De we- reldkampioen bleef kalm en gereserveerd en stelde vast dat in Europa, waar werke lijk wedstrijden worden gehouden, circus vertoningen minder in trek zijn dan in Amerika. En hij stelt 10.000 dollar beschik baar voor de Amerikaanse coureur die goed genoeg zou rijden om met een Amerikaanse wagen een plaats te veroveren bij de eer ste vijf in een Grote Prijs op de Nuerburg- ring. Want op dat circuit gaat het er niet alleen om domweg de gaspedaal in te druk- doch komt het op echte rijkust aan. Het wachten is nu op wat uit al die uit dagingen over en weer zal ressorteren. De 38-jarige schrijver A. L. S. die, zoals hij heeft bekend, oplichtingen en ver duisteringen heeft gepleegd voor ongeveer 50.000, heeft voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terechtgestaan. De man had met allei-lei verzinsels over acties in Indonesië, zoals het uit een vliegtuig werpen van pamfletten en het zenden van legionairs naar Australië, een Haagse vrouw voor naar hij zelf zegt f 37.500 opgelicht. Volgens de vrouw zou het nog meer zijn. Voorts had S. enige kléine 00- lichtingen gepleegd. Ee bedrag van 300, bestemd voor de bestrijding van onkosten, die hij als -dvertentie-acquisiteur zou maken, had hij opgemaakt. De procureur-genei-aal, die zei dat S, langzamerhand een beroepsoplichter is geworden, meende dat de door de recht bank opgelegde straf een jaar ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van voor arrest wel juist was. Hij vroeg het hof de schrijver een gevangenisstraf van één jaar, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, met aftrek van zeven maanden voor arrest op te leggen. De verdediger, mr. A. G. Veldhuis, vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Het hof zal op veertien augus- «g Zaterdag in KRO-programma: 1 In het K.R.O.-programma „Echo" van zaterdagavond 10 augustus zal de K.R.O.- verslaggever Dick de Vree een vraagge sprek hebben met de heer W. Dam, hoofd van de afdeling voorlichting van het mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Het onderwerp van dit gesprek is: „Problemen rond de praktijk van de huurverhoging". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië, s.s. „Highland Monarch", 13 aug.; Australië, s.s. „Water man", 10 aug.; Brazilië, m.s. „Alcor", 13 aug.: Canada: m.s. „Prins Frederik Wil lem" 12 aug., s.s. „Soestdijk" 15 aug., s.s. ..Nieuw Amsterdam" 17 aug.; Chili, via New York 15 aug.; Indonesië s.s. ..Rhesus" 14 aug.; Ned. \ntillen m.s. „Daohnis". 12 aug.; Ned. Nw. Guinea m.s. „Weltevreden" 15 aug.: Nieuw Zeeland, via Engeland 17 aug.: Suriname s.s. „Boskoop" 14 aue.: Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Athlone Castle" 17 aug.; Brits-Oost-Afri- ka via Frankrijk 17 aug. Drieëntwintig aanstaande timmerlieden en metselaars hebben zich in het zweet ge werkt om hun examenproeven aan de am bachtsschool in Haarlem met goed gevolg af te leggen. Dinsdag waren een aantal jonge metselaars-in-de-dop heel naarstig een muurtje aan het bouwen, hetgeen hen, gezien de handigheid waarmee zij de spe cie van de troffel op de stenen mikten, goed af ging. Van te voren hadden zij zelf de profielen moeten stellen, zoals dat in de vakwereld heet. Toen het samenbindsel van stokken en latten, planken en palen, provisorisch in elkaar was gezet, werden de stenen aangevoerd, kwamen de krui wagens in actie en werden de tekeningen ter hand genomen, terwijl de leden van de examencommissie nauwlettend toezagen. De heer A. Rooyers is een van die leden. „Of alles naar wens verloopt?" „Ja, ze kla ren het wel, hoewel de maatvoering moei lijk is". De jonge arbeiders werken ijverig door. af en toe een liedje fluitend of schert sende opmerkingen over en weer kaatsend. In twee lokalen van de ambachtsschool gaat het heel wat minder rustig toe dan bij de metselaars, die hun ambacht op de bin nenplaats verrichten. In die lokalen wordt de bekwaamheid van de timmerlieden na melijk op de proef gesteld. Het is een ge- schaaf, gekras en gezaag, dat horen en zien vergaat. De houtkrullen vliegen in het rond. Onder de vaardige handen ontstaan kozijnen, deuren en andere onderdelen van wat een keet voor een sportveld moet wor den. Het werkstuk, dat de examenkandi daten gezamenlijk maken, zal later in el kaar woi-den gezet en worden gebruikt. Vandaag werden de examens beëindigd en werden de prijzen uitgereikt.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10