S7755 Cats van Hamburg;! Gaillard krijgt de vrije hand met zijn versoberingsplan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Afwiizins: van looneisen n 'i.w:ii Afwijzing van looneisen doet het ergste vrezen HET WEER Russische spion aangeklaagd in de Verenigde Staten V astfiOTLideiidllieidl éeëMORRIS heforet/oe/tiv'// Hij zou aan het hoofd van de Sovjet- spionage in Amerika hebben gestaan Franse ministerraad is het eens geworden Haarlems Dagblad Jongen in Haarlems zwembad verdronken Het woord is aan Duitser Wilke wilde de hand aan zichzelf slaan Hij zit nu in een isolatiecel onder voortdurend toezicht Vier doden in het verkeer V erkeersongelukken Dit jaar: 714 doden Zware bewaking voor Russen in Oost-Berlijn Duitse militarisme is een slimme vijand Vrij warm Haven van Surabaja door wrak geblokkeerd 2e JAARGANG No 25 DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 302e JAARGANG No 178 Hoofdredacteur: Simon Koster \dj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 g T I 1 11 I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1 I I I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 1| 11 j 1 8™^ ill I I 1 I J f 1 Sl J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 A JL Ja Ja JL JL fajP ifr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A" DAM TEL. 717162 SCOOTER BROMFIETSKLEDING Enige weken geleden werd Artis ver rijkt met een kleine yak, een rund dat men aantreft op de Tibetaanse hoog vlakten. De yak-baby met name Ali groeit voorspoedig, al is hij nog een echt moederskind. NEW YORK (Reuter) Een te Moskou geboren inwoner van de Amerikaanse stad Brooklyn (New York), Rudolf Ivanovitsj Abel, is woensdag aangeklaagd wegens spionage voor de Sovjet-Unie. Volgens Amerikaanse ambtenaren is A' ei een ko lonel van de Russische geheime dienst, die zich voordeed als kunstenaar. De man zou aan het hoofd van de Russische spionage in de Verenigde Staten ebben gestaan. Het telefoonnummer van ons bijkantoor in Haarlem-Noord is gewijzigd in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De tienjarige Haarlemse jongen Ben van Klooster is woensdagmiddag tijdens het baden in het gemeentelijk zwembad aan de Kleverlaan te Haarlem verdronken. Een badmeester vond na het sluitingsuur in een der badhokjes een hoopje kleren. Na korte tijd zoeken vond men het stoffe lijk overschot in het diepe gedeelte van het bad. De jongen kon niet zwemmen en was nog nooit in het zwembad geweest. De Russische delegatie die gisteren in Oost-Berlijn is gearriveerd zag meteen een staaltje van Duits militarisme op het erepodium tijdens het défilé van de Oostduitse erewacht. V.l.n.r. Ulbricht, Kroesjtsjev, Ebert (burgemeester van Oost-Berlijn); Gromyko, Mikojan en Grotewohl. Volgens de aanklacht heeft de 55-jarige Abel, die op 21 juni te New York werd gearresteerd, sinds 1948 inlichtingen over de Amerikaanse defensie doorgegeven aan de Sovjet-Unie. Ambtenaren deelden mee, dat Abel de hoogstgeplaatste Russische staatsburger is, die wegens spionage in de Verenigde Staten is gearresteerd. In de aanklacht worden nog vier personen genoemd, die voor de Sovjet-Unie zouden hebben gespioneerd. Tegen hen werd echter geen aanklacht ingediend. Abel zou in zijn fotostudio in Brooklyn microfoto's van documenten hebben ge maakt en met de vier anderen munten, manchetknopen, pennen, spijkers, oor ringen en andere voorwerpen hebben uit gehold om daarin de microfoto's te ver zenden. Ook zou hij voor het verzenden en ontvangen van geheime inlichtingen een kortegolf-installatie gebruikt hebben. (AFP) Het „State Department" heeft bekendgemaakt, dat een van Abels mede plichtigen, Mikhail Swirin, lid van de Sovjet-delegatie bij de UNO is ge-veest dat hij ook deel heeft uitgemaakt van het UNO-secretariaat in New York. Swirin heeft in 1956 de Verenigde Staten ver laten. Een tweede Russische employé "e in de acte van beschuldiging genoemd wordt, een zekere Korotkov, blijkt nooit in de Verenigde Staten vertoefd te heb ben. aldus deze verklaring. De Sovjet-ambassade in Washington heeft geen commentaar willen leveren, „omdat zij niets van de zaak afweet". Als derde medeplichtige wordt Vitali Pavlov genoemd, die na de oorlog de atoomspionage vanuit de Sovjet-ambas sade in Ottawa leidde. De ontdekking van deze spionage leidde tot de arrestatie van de Britse atoomgeleerde Klaus Fuchs en de terechtstelling van Julius en Ethel Rosenberg in de Verenigde Staten. Als vierde medeplichtige wordt een zekere Haynen genoemd, die na een con ferentie met Abel en Swirin in Moskc u in de zomer van 1952 naar de Verenigde Staten zou zijn gekomen. (UP) Abel is sinds 1927 in dienst van de Russische geheime dienst. Hij werd gearresteerd in de stad McAllen in Texas, even buiten het grensgebied met Mexico. Daar hij zesduizend dollar bij zich had vermoedt men dat hij n->ar Mexico wilde vluchten. Abel werkte onder de pseudo niem Mark Collins en Emil Goldfus. Hij had zijn hoofdkwartier ingericht tegen over het gerechtsgebouw in Brooklyn. In het Prospect Park en elders had Abel regelmatig contact met de leden van zijn Amerikaanse organisatie. ADVERTENTIE FRANS HALSSTRAAT 23 - TEL. 16566 DAMES KAPSALON Beschaafde prettige bediening SCHOONHEIDSSALON le etage Gezichtsmassage - Lichaamsmassage Wimpers en wenkbrauwen verven Harsontharing van bovenlip en kin. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦•♦♦•♦O»» De jonge Franse minister van Financiën, Gaillard, doet zijn naam - voor zover men die tenminste niet met „olijkerd" wil ver talen alle eer aan. Want het Franse zelf standige naamwoord „gaillard" betekent vooral: flinke kerel, aanpakker, doorzetter. En deze Felix Gaillard moge in de ogen van zijn landgenoten dan al even weinig een olijkerd zijn als Lieftinck en Hofstra dat ooit in de onze zijn geweest, zij kun nen niet ontkennen dat hij de laatste dagen bewezen heeft een flinke kerel, een aan pakker en een doorzetter van de eerste rang te zijn. Minister Gaillard is er door zijn vasthou dendheid in geslaagd, het voorziene tekort op de Franse staatsbegroting 1958 met meer dan veertig percent te verminderen. Daar bij ging het om een bezuiniging, overeen komend met ongeveer 5500 miljoen gulden. Hij heeft dit geweldige bedrag moeten af knabbelen van de departementale ontwerp begrotingen van bijna al zijn ambtgenoten. (Alleen de begrotingen van Onderwijs en Posterijen schijnt hij zo goed als onaange tast te hebben gelaten.) Dat hij daarbij op een ontzaglijke tegenstand moest stuiten - niet zozeer van de ministeis zelf als van het ambtenaren-apparaat dat zij vertegen woordigen en van de groepsbelangen die zich in de ministeries voelbaar maken - heeft hij kunnen voorzien. Maar dat heeft hem niet weerhouden, het volle pond van zijn zeer ingrijpende bezuinigingen te eisen. Bij het beramen van die bezuinigingen had hij echter al rekening gehouden met twee zeer gevoelige punten in de Franse nationale economie, die tevens uiterst ge voelige punten van nationale eer - of beter gezegd eerzucht - uitmaken: de strijd in Algerije en het vijf-jaren-plan voor kern energie. De strijd in Algerije kost de Franse natie kapitalen, van welker omvang men zich ongeveer een voorstelling kan maken als men bedenkt dat daarmee (volgens de schatting van een Nederlands diplomaat) drie Delta-plannen per jaar zouden kunnen worden gefinancierd. Dat Frankrijk het uitgeven van zulke bedragen, die voor de staatshuishouding grotendeels verloren gaan, niet heel lang kan voortzetten, is voor iedereen duidelijkbehalve voor miljoenen Fransen. Voor hen is het behoud van Algerije een erezaak en daarvoor moe ten offers worden gebracht; men is het er alleen niet over eens, wie die offers uit eindelijk zal moeten betalen. Dat in elk geval de vakverenigingen niet van zins zijn, er veel aan bij te dragen, blijkt wel uit hun aankondiging van nieuwe looneisen welke zij de volgende maand aan de regering willen voorleggen. Intussen heeft Gaillard, ondanks al zijn flinkheid en vasthoudend heid op ander gebied, het niet gewaagd ook maar iets af te knabbelen van die ruï- neuse uitgaven voor de strijd in Algerije - en het toont aan hoe de gemoedsgesteldheid in Frankrijk is, dat hij het nodig heeft gevonden om hierop de algemene aandacht te vestigen als ware het een punt in zijn voordeel. Wèl heeft hij krachtig het mes gezet in de begroting van Defensie in 't algemeen, maar daarbij is uitdrukkelijk gestipuleerd dat de militaire uitgaven voor Algerije onaangetast blijven. Aan het vijf-jaren-plan voor kernenergie, zoals dit door het Franse parlement is goedgekeurd, zal al evenmin geknabbeld worden en er is reden om te vrezen, dat Gaillard's inschikkelijkheid in dit verband niet zozeer het gevolg is van de wens om Frankrijks energie-voorziening zo gauw mogelijk te moderniseren en te vergroten, maar eerder van het feit, dat Frankrijk geen afstand wil doen van zijn aanspraken op de rol van 's wereld vierde atoombom- mogendheid. Dat het niet minder dan Don- Quichotterie is, zulk een (overigens weinig imposante) rol te willen spelen als men uit geldgebrek zelfs dringende projecten voor de verbetering van wegen en bruggen voor onbepaalde tijd moet uitstellen, wil er bij het Franse volk althans bij zijn regering en parlement - blijkbaar niet in. Het is jammer dat Gaillard bij zijn krachtprestatie van de afgelopen dagen voor deze twee zo uiterst belangrijke kwes ties heeft gekapituleerd. Want daardoor is er op de begroting 1958 een tekort van meer dan 7500 miljoen gulden overgeble ven, een tekort dat weliswaar kleiner is dan dat van 1957, maar dat toch nog veel te groot is om van Frankrijk weer een economisch gezond en krachtig land te maken. Dat kan het pas worden, als het Franse volk bereid is de tering ook in politiek op zicht naar de nering te zetten en dus zowel de campagne in Algerije als het streven naar atoombom-„prestige" af te schrijven. Simon Koster Inayat Khan: Welslagen wordt bereikt, wanneer de vrije wil overeenstemt met de omstan digheden. en kapitialatïe U MOET ZICH NU WERKELIJK HAASTEN als u nog kaarten wilt kopen voor de voorstelling van „DOORNROOSJE" op zaterdag a.s. des middags half- drie in het Openluchttheater te Bloemendaal. Er zijn niet veel plaat sen meer. Prijs der toegangsbewijzen, afge haald aan ons kantoor Grote Hout straat 93 (9—5 uur) en aan ons bij kantoor Soendaplein te Haarlem- Noord (912 en 1.305 uur) 50 ct. Een van de Duitsers, die vorige week donderdag uit de strafgevangenis te Sche- veningen ontsnapte, de 20-jarige Ludger Johannes Wilke, heeft gisteren een poging gedaan de hand aan zichzelf te slaan. Hij is daarom overgebracht naar een isolatiecel, waar hij onder voortdurend toezicht staat. Evenals zijn mede-vluchteling Frese was Wilke na zijn vlucht in een gewone cel inge sloten in plaats van in een strafcel. Hij had nog vier maanden gevangenisstraf voor de boeg. Op 30 november zou hij vrijgelaten worden, maar de vier dagen, die hij na zijn ontsnapping in vrijheid heeft doorgebracht, zullen bij zijn straftijd worden geteld, zodat hij nu op 4 december zal worden ontslagen. Frese komt om dezelfde reden ook vier da gen later vrij, namelijk op 2 juni 1958. Zij kregen hun straffen (Wilke een jaar en Frese een jaar en zes maanden) wegens in braken in het oostelijk deel van ons land. De verscherpte bewaking van de gevange nis, waarover minister Samkalden vrijdag mededelingen deed, is inmiddels ingesteld. Kort na de ontsnapping van „De Zwarte Ruiter" in april is in de centrale peniten tiaire inrichting te Scheveningen een aan tal werktuigen ontdekt, die gebruikt zou den kunnen worden bij een ontsnapping. Men is er nooit achter kunnen komen hoe ze daar gekomen zijn. Tol van de wetenschap Op Groenland zijn de eerste slachtoffers van het internationale geofysische jaar gevallen. Het zijn de Brit Michael Holland en de Deen Carsten Vilsboe, die op een on derzoekingstocht in het westen van Groen land door een storm overvallen en om het leven gekomen zijn. De 69-jarige Ileemsteedse mevrouw M. J. Mutsaers, die maandagmorgen bij het oversteken van de Wagenweg te Haar- 1 e m door een auto uit Lisse werd aan gereden en met een hersenschudding in het Diaconessenhuis werd opgenomen, is aldaar overleden. In de afgelopen nacht is overleden de 23-jarige Leidse student in de medicijnen, de heer J. A. van der Meulen. De heer Van der Meulen, die van Friese afkomst is, is vrijdag te Alphen aan de Rijn bij een aanrijding ernstig gewond. Ter hoogte van het vogelpark Avifauna reed hij met vrijwel onverminderde vaart tegen een bromfietser op. die plotseling enkele meters voor de motorrijder van rechts naar links de Rijksstraatweg overstak. In het stadsziekenhuis te Kampen is de heer G. van de Wetering overleden, die dinsdagavond zwaar gewond raakte bij het verkeersongeluk op de Zwolseweg onder W i 1 s u m (gemeente IJsselmuiden). Hij was evenals het andere slachtoffer J. Weerdmeester ongehuwd. De 23-jarige gehuwde bromfietsrijder A. S. uit Uden is, toen hij uit een zij weg de Geuzendijk bij Weert opreed, door een uit Weert komende dienstautobus overreden. De man was op slag dood. a Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 714 per- sonen, van wie 134 kinderen. len waarover de komende dagen gespro ken zal worden. (UP) Premier Grotewohl heeft van daag op een door Kroesjtsjev bijgewoonde zitting van het Oostduitse parlement ver klaard dat Oost-Duitsland als staat zal blijven bestaan tot het communisme in ge heel Duitsland is veilig gesteld. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse ministerraad is het gis teren voorlopig eens geworden over de zeshonderd miljard francs bezuini gingen die minister Gaillard (Finan ciën) van zijn collega's had geëist als een eerste stap op weg naar een sa nering van de staatsbegroting. Het te kort is thans teruggebracht althans op papier van 1450 miljard tot 850 mil jard francs. De gevolgen van de te nemen maatregelen zullen, in het kort samengevat, de volgende zijn: a. Voor het einde van het jaar zullen ongeveer honderdduizend dienstplich tigen en reservisten worden gedemobili seerd en teruggevoerd naar het econo mische leven. Nadrukkelijk is verklaard, dat deze vermindering van bet effectief alleen betrekking heeft op het moeder land en niet op de bestrijding van het nationalisme in Algerije. b. Er zullen geen kredieten worden gegeven voor de bouw van de tunnel onder de Mont Blanc. c. De „France", bet nieuwe passa giersschip voor de transatlantische vaart, zal niet worden gebouwd en de „Pasteur" dientengevolge niet aan West- Duitsland verkocht. d. Het „Huis voor de radio" te Parijs zal voorlopig niet worden afgebouwd (de werkzaamheden zijn tot de fun deringen gevorderd). e. Alle werkzaamheden tot verbete ring van wegen en bruggen in Frank rijk zullen worden stopgezet. f. De uitvoer zal op alle mogelijke manieren worden bevorderd. opheffing van de Franse invoerbeper kingen, twee punten waaraan Frankrijk geen gevolg kan geven. Het Congres van de Verenigde Staten is daarenboven ge kant tegen iedere toeneming van de fis cale lasten en dit zou het gevolg zijn van rechtstreekse hulp aan Frankrijk. Vandaar dat de particuliere Ameri kaanse banken de enige hoop uitmaken vande Franse minister van Financiën. Haar vertegenwoordigers hebben hem echter reeds duidelijk te verstaan gegeven, dat onderhandelingen alleen succes kun nen hebben, wanneer de plannen tot her stel van de economische en financiële si tuatie van Frankrijk een werkelijk reële basis hebben en wanneer de koers van de franc overeenkomt met die, welke hij op de internationale valutabeurzen heeft. Met andere woorden: wanneer bezuinigingen, plannen tot economisch herstel en deva luatie een onverbrekelijk geheel zullen vormen. (AFP) In economische kringen wordt opgemerkt, dat door het vooruitzicht van een overeenstemming in de ministerraad over het plan-Gaillard de goudprijs op de Parijse beurs reeds aanzienlijk daalde. Op de deviezenmarkt ontstond eveneens een zekere ontspanning, waarbij de dollar koers daalde van 432 francs tot 423 francs Zowel Bourgès-Maunoury, de minister president, als minister Gaillard hebben gisteren na het einde van de kabinets zittingen verklaringen afgelegd, waaruit bleek dat de genomen maatregelen nog slechts een begin vormen en dat er nog vele zullen moeten volgen. Bourgès-Mau noury heeft in het bijzonder de nadruk gelegd op het feit, dat de regering onmogelijk aan de eisen tot ver hoging van lonen tegemoet zal kun nen komen, om dat zulks hetgeen hij noemde „de volslagen ruïne" ten gevolge zou hebben. Hij heeft daarmede eigen lijk het doodvon nis van zijn be wind voor sep tember getekend, want de leiders van de vakbon- ECCCCOCCCCCOOCOOCOOOOCCOOCOOOOOOOOCOOCOCOOCCOCCOOOOOCCCc den hebben reeds verscheidene ma- Minister Gaillard. len laten weten, dat zij bij de zogenaam de „ontmoeting van september" met dui delijk omschreven eisen zullen komen, voor welke geen alternatief bestaat. Naar Washington Minister Gaillard heeft aangekondigd, dat hij eind september naar Washington zal gaan ter bijwoning van de bijeenkomst van het Internationaal Monetair Fonds (I.M.F.). Men kan aannemen, dat hij voor al zal zoeken naar de mogelijkheid van het sluiten van een lening bij de particu liere Amerikaanse banken. Zowel de mo gelijkheid om te lenen bij West-Duitsland via het I.M.F., als bij de Verenigde Staten lijkt voorlopig uitgesloten. De Westduit sers hebben duidelijke tegenprestaties verlangd, onder meer snelle toepassing van de verdragen van de Euromarkt en 8 VERWACHTING, medegedeeld door f het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van i donderdagavond tot vrijdagavond, e gemaakt om 11.15 uur: Vanavond en vannacht enkele verspreide onweersbuien. Mor- jj gen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Vrij warm. Volledige weerrapporten op pagina twee Kcoxoooooooooooooooocooaxxooooooccooooooeoooooocoo DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S BERLIJN (DPA) Voor de ontvangst van de Sovjet-delegatie in Oost-Berlijn hadden de Oostduitse veiligheids- en volkspolitie gisteren ingrijpende maatrege len getroffen. Het station was geheel door de politie afgezet. Zelfs op het dak van het gebouw stonden politieposten. Ondanks de dichte rijen politiemannen gelukte het een negerstudent uit Nigeria het kordon te ver breken en Mikojan en Kroesjtsjev enkele verzoekschriften om een visum in de hand te drukken. De Oostberlijnse radio-omroep meldde dat Kroesjtsjev c.s. „met een snelheid, ge lijk aan die waarmede de aarde om haar as draait", naar Oost-Berlijn waren ge vlogen. In een welkomsttoespraak verklaarde eerste partij-secretaris Ulbricht dat Oost- Duitsland, als „een soevereine staat" met gelijke rechten tot het socialistische kamp was toegetreden. Men verwacht dat dit het hoofdthema zal zijn van het bezoek der Sovjet-leiders: Oost-Duitsland, dat door het westen niet wordt erkend, is een „onafhankelijke staat". Kroesjtsjev dankte vervolgens de Oost- Duitsers in het Russisch voor hun „harte lijke ontvangst". „Wij zijn verheugd te zien dat het Oostduitse „nationale front", onder leiding van de (communistische) So cialistische Eenheidspartij, met niet afla tende volharding worstelt tegen herleving van het militarisme in West-Duitsland en voor hereniging van Duitsland op vreed zame en democratische basis", zo zei hij. Woensdagavond werd in het Oostber lijnse stadhuis een receptie gegeven, tij dens welke Ulbricht in een korte toe.spraal- verklaarde dat zijn partij de Duitsers heefl opgeroepen bij de Westduitse verkiezingen in september „het Duitse imperialisme en militarisme, de grootste oorlogsgevaren ir Europa, de nederlaag toe te brengen". Kroesjtsjev verklaarde, dat Oost-Duits land vooraan staat in de strijd voor vred< en socialisme en het hoofd moet bieder aan de zeer krachtige en slimme vijand di' het Duitse militarisme is. Volgens her hebben de Oostduitse partijleiders zie' knap aan de gecompliceerde toestand i' Duitsland aangepast. De eerste besprekingen van woendag- middag tussen de partijdelegaties zijn vol gens een kort communiqué van het Oost duitse persbureau ADN ,in een geest var broederlijke saamhorigheid en proletarisch internationalisme" gevoerd. In een com muniqué over de eerste besprekingen oy regeringsniveau wordt gezegd, dat men ir het algemeen van gedachten heeft gewis seld over kwesties van wederzijds belang Besloten is een aantal punten op te stel- DJAKARTA (UP). - Geen schip dat gro ter is dan zeven en een halve meter kan de haven van Surabaja in of uit, omdat de Indonesische boot „Belantik" in de havenmonding is gezonken na een botsing met het KPM-lijnschip „Plancius".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1