jehcïx BOUILLON Tradities Van dag tot dag Doodvonnis voor honderd Veluwse herten <~Prcicitótoel Nederlandse huisvrouwen oogsten nieuwe lof Roodwildstand moet drastisch worden beperkt 35 ct per dubbel tablet HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 L- Kernwapen aan een ballon tot ontploffing gebracht Twaalfde proef van deze serie in Nevada Honderdduizend mensen uit Oost-Duitsland gevlucht Aanvaring bij Vlaardingen van kostelijk vlees voor krachtiger soep! Voorhoedegevechten in Oman zijn vanmorgen begonnen Valse girostrookjes moesten verduistering „dekken" Eis van negen maanden De woningbouw in juni overtrof oude record Kerkelijk Nieuws Een rustig zitje, een koioje koffie en een baby-uitzet.... Antiquairs opgelicht Wereldraad wil onderzoek naar godsdienstvrijheid Nauwere banden DON1)ERDAG 8 AUGUSTUS 1957 Het bericht over de rigoureuze liquidatie jn de kortst mogelijke tijd van liefst hon derd herten in het bosgebied van de ge meente Ede, waartoe het besluit is genomen n3 overleg met het hoofd van de afdeling wildschade van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, zal door menigeen met begrijpelijke ontstelte nis zijn vernomen. Het motief: de enorme «chade, die deze in het wild levende dieren aanrichten op de akkers van de boeren en in de aanplantingen van nieuw bos, heeft men uiteraard als een feit te aanvaarden. Wie er uit eigen ervaring geen weet van heeft, is geneigd die schade nogal te onder schatten. Geen enkel jong gewas is veilig voor het roodwild, dat bovendien door zijn schuwe aard zijn activiteit op een betrek kelijk groot operatieterrein snel verplaatst. Maar deze materiële hinder erkennende kan men zich toch afvragen: was er nu geen andere, dierlievender oplossing dan een massaal doodvonnis mogelijk? Men zou bij voorbeeld kunnen denken aan de over plaatsing naar een ander gebied. Bij informatie is ons gebleken, dat men deze kwestie geenszins lichtvaardig heeft geregeld. De heer Schuitemaker, de boven bedoelde departementale autoriteit, heeft er zelfs zijn vakantie voor onderbroken. Per slot van rekening kan men geen plaag tolereren, zoals die in Australië door konij nen en vossen wordt veroorzaakt. Vroeger droeg de overigens ongewenste jacht van stropers er toe bij, dat er althans een zeker evenwicht in de natuur werd bewaard, doch tegenwoordig wordt een dergelijk misdrijf zwaar gestraft. Er is dus een over schot van door hun vraatzucht grote ver nielingen van ook voor de voedselvoor ziening belangrijke gewassen teweegbren gende dieren. Nu zou men - al gaat dit met aanzienlijke en kostbare moeilijkheden ge paard - een aantal daarvan kunnen vangen met de bedoeling, die naar elders over te brengen. Die mogelijkheid is inderdaad overwogen. Maar waar zouden ze heen moeten? In de hertenkampen, zowel die der steden als de natuurreservaten, bestaat reeds een overbevolking. Vooral edelherten en dam herten vertonen een snelle degeneratie, zo dat er een jaarlijkse selectie noodzakelijk is. Daar is dus zeker geen plaats. De Ken- nemerduinen dan? Dit gebied, waar al her ten zijn, is kleiner dan dat in Ede, waar zich de moeilijkheden voordoen. De dieren zouden hier vermoedelijk binnenkort hun jacht op voedsel uitstrekken naar de be woonde omgeving en tevens de verkeers veiligheid in gevaar brengen. Datzelfde zou zich voordoen als er oude bossen - maar waar? - voor de dieren gevonden konden worden. Daarna gaan de gedachten in de richting van Ameland, hoewel het te be twijfelen is of daar voldoende levensmid delen te vinden zijn. Dan echter doet zich in verscherpte mate de voornaamste belemmering voor, die van het transport. Het gaat hier namelijk om reeën en die laten zich niet opsluiten, het geen toch voor het vervoer noodzakelijk zou zijn. Volgens verzekeringen van des kundigen moeten deze dieren binnen enkele uren na hun gevangenneming al worden losgelaten: zij rammen zolang tegen hek ken, muren of houten wanden, tot zij er dood bij neervallen. Alleen met flessen grootgebrachte herten berusten in opslui ting. De enige zinrijke conclusie van mede lijden is dan ook het uitspreken van de verwachting, dat men het in de toekomst nooit meer zover zal laten komen, dat een dusdanige omvangrijke „opruiming" nood zakelijk is. Deze vreselijke slachtpartij was wellicht te vermijden geweest, als men eer der de thans niet anders te keren bedrei ging van welvaart, natuurschoon en volks gezondheid had herkend. Het verschil is meer dan gradueel. De A.N.W.B. wegwijzers zullen worden uitgerust met verlichtingsarmaturen. Bij een proefneming op het Schelde- plein in Amsterdam kan men thans een wegwijzer zien met een „hoedje". GOOCHELAARSCONGRES Op 15 en 16 augustus zal in Santa Mar- gherita Ligura, een badplaatsje aan de Ita liaanse Rivièra, een internationaal goochel- congres worden gehouden, waaraan de Nederlander Tony van Dommelen wiens specialiteit is dat hij dozijnen flesjes bier uit zijn jaszakken kan „toveren" zijn medewerking verleent. LAS VEGAS (Reuter) Boven de woestijn van de Amerikaanse staat Nevada is woensdag een kernwapen, dat aan een ballon vijfhonderd meter boven de aarde hing, tot ontploffing gebracht. De explosie had een kracht van 20.000 ton t.n.t. Het was de twaalfde ontploffing in de huidige reeks proeven. Een onbemande waarne mingsballon van de marine, die boven de woestijn hing, werd van zijn ankers losge slagen en kwam vijftien kilometer verder brandend neer. (AFP) De pacifisten die dinsdag aan gekomen waren om tegen het nemen van pi-oeven met kernwapens te protesteren, hebben de proefneming kunnen zien. De elf betogers die waren gearresteerd omdat zij getracht hadden het terrein van de proefneming te betreden, zijn na een voor waardelijke veroordeling vrijgelaten. Zesde slachtoffer HIROSJIMA (UP) In het ziekenhuis te Hirosjima is het zesde slachtoffer dit jaar aan de eerste atoombom en zijn gevolgen overleden. De man overleed aan verharding van de lever, een complicatie van blootstelling aan radio-actieve stralen, twaalf jaar na de explosie van de bom bo ven Hirosjima BONN (UP) Gedurende de eerste helft van dit mar zijn ruim 113.000 Oostduitsers naar het westen gevlucht. Gedurende het gehele jaar 1956 weken 279.189 Oostduit sers uit. Van de 24.280 Oostduitsers die in juli hun land verlieten was meer dan de helft jonger dan 25 jaar. Het grootste aan tal vluchtelingen komt via Oost- en West- Berlijn. WENEN (UP) Het aantal Joegoslaven dat de afgelopen maanden in Oostenrijk politiek asyl heeft verzocht is aanzienlijk gestegen. In juni bedroeg hun aantal 500, in juli 796. ADVERTENTIE Honderd herten op de Veluwe zullen in de kortst mogelijke tyd moeten worden geschoten, omdat de schade die zij aan richten op de boerenakkers en in de bos- aanplantingen de laatste tijd zulk een om vang heeft aangenomen, dat deskundigen slechts in een rigoureuze likwidatie van het roodwild een oplossing zien. Na een bespreking tussen Ede's ge meentebestuur, vertegenwoordigers van de n.v. „Unitas" (die eigenares is van het land goed Planken Wambuis) en de heer Schui temaker, hoofd van de afdeling jacht- en wildschade van het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, is besloten dat op het ongeveer achthonderd hectare grote bosbezit van de gemeente Ede en op het ongeveer zestienhonderd hectare grote bosbezit van „Unitas" slechts vijftig herten in leven mogen blijven. Naar schatting bevinden zich in deze bosgebie den honderdvijftig herten, hetgeen dus voor honderd herten een doodvonnis betekent. De gemeenteraad van Ede heeft besloten de jacht op het gemeentelijk bosbezit te verpachten aan een jager uit Olst, die bij contract verplicht is het aantal herten en reeën op de gemeentelijke bezittingen vóór 1 maart 1958 terug te brengen tot een derde van de toegelaten vijftig dieren: zeventien stuks. Bovendien moet hij er zorg voor dragen, dat de roodwildstand ook de vol gende jaren dit maximum niet overschrijdt. Een dergelijke overeenkomst zal deze jager ook met „Unitas" sluiten. Een der raadsleden informeerde, waarom de jacht niet bij openbare inschrijving was verpacht. Volgens de burgemeester leverde dat teveel moeilijkheden op, omdat de tijd dringt en omdat er maar weinig jagers zijn, die een afschotvergunning hebben en die tevens voor een dergelijk ingrijpend plan het vertrouwen van het departement genieten. Een openbare inschrijving zou geen baat hebben gebracht, ook al niet om dat de pachter van de jacht moet zorgen voor jachttoezicht en voor voerakkers. Des kundigen hebben becijferd dat één hert de jagers ongeveer duizend gulden gaat kosten. Deskundigen van de „United States Li nes" stellen op het ogenblik een onderzoek in naar eventuele schade aan het 8453 brt. metende s.s. „American Trapper", welk schip vanochtend bij Vlaardingen een aan varing heeft gehad met het Britse s.s. „Copsewood". De „American Trapper" was onderweg van Boston met stukgoed en is inmiddels in de Merwehaven te Rotterdam aange komen. Ook de „Copsewood", die met ko len onderweg was van Rotterdam naar Londen, heeft de reis vervolgd en bevindt zich reeds op de Noordzee, zodat, naar men aanneemt, dit schip weinig of geen schade heeft opgelopen. De Nederlandse huisvrouw heeft al heel wat complimentjes verdiend voor haar kookkunst. Jaja, ere wie ere toekomt, onze vrouwen koken bijzonder goed (applaus van de man nen! Red.) Nu oogst zij nieuwe lof Want sinds kort komt er nóg krachtiger soep uit de keuken, en nóg fijnere saus, groente, ragoüt, puree, hachee enz. 't Geheim? Een pas ontdekte „smaakverfijner": Knorr bouil lon uit Zwitserland! Van één zo'n dubbel Knorr tablet tovert ook met kokend water een hele liter bouillon: door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten; licht gezouten en gekruid, precies zoals u alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als „smaakverfijner". U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct, met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. ZWITSERLAND Vorvoordlgd onder llceniio eo conirolo »on Knorr A.G. Thoyngen Zwifjo'land. door Mondo N.V. Brunei. BAHREIN (UP) Vanochtend is het tot een treffen gekomen tussen aanhan gers van de imam en de troepen, die uit Izz optrekken tegen Nizwa, dat 25 kilo meter verder ligt. Verborgen in de heu vels openden de opstandelingen met ge weren het vuur op de kolonne, die zich door de passen voortbewoog. Het plaatsje Rada is door de Britten en het leger van de sultan bezet. Tegen een Zandvoorts boekhouder werd vanmorgen door de officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bauman een gevan genisstraf van zes maanden onvoorwaarde lijk en drie maanden voorwaardelijk ge- eist^ Hij, was van maart 1955 tot mei 1956 in dienst geweest bij een koopman te Haar lem en had uit diens zaak drieduizend gul den laten overschrijven op rekening van zijn gescheiden echtgenote. Om dit in de boekhouding te dekken had hij vervolgens door het vals opmaken van twee giro strookjes het doen voorkomen alsof er eerst duizend en later nog eens tweeduizend gulden aan inkomstenbelasting betaald was. Bij het vooronderzoek had de verdachte overigens reeds te kennen gegeven, dat hij hiertoe mede gekomen was omdat hem een belangrijk bedrag aan provisie ont houden was. De officier van justitie con cludeerde uit 's mans strafregister, dat er een element van oneerlijkheid bij hem aanwezig is, dat echter niet doorlopend blijkt, alleen als hij in de knauw zit, zoals nu het gezin van zijn vroegere vrouw in kommervolle omstandigheden verkeerde. Zijn raadsvrouwe, mr. S. Boekman, con stateerde, dat hij zich precies het totaal had toegeëigend, waar hij naar zijn me ning als provisie recht op kan doen gel den. Zij herinnerde eraan, dat het vorige feit van zijn strafblad twintig jaar geleden plaats had, „zodat wanneer de officier van justitie het optreden van zijn oneerlijkheid periodiek noemt, wij nu dus tot 's mans 76ste verjaardag niets meer hebben te vrezen"Zij herinnerde er aan, dat de boekhouder nog veel meer voor eigen be stemmingen had kunnen overschrijven ge zien de gebrekkige controle. De rechtbank zal op donderdag 22 augsutus uitspraak doen. In juni 1957 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 7.250 woningen gereed gekomen. Nooit te voren werden in de maand juni zoveel woningen opgeleverd. Het hoogste juni- cijfer tot nu toe genoteerd was 6258 in het jaar 1956. Het totaal aantal in het eerste half jaar van 1957 gereed gekomen wonin gen is 41.114. Het voor 1957 behaalde half jaarsrecord werd in 1954 genoteerd met 28.480 voltooide woningen. In het eerste halfjaar van 1956 kwamen 28.405 woningen gereed. In juni 1957 werd met de bouw van 8456 woningen aangevangen (in juni 1956 met 9406 woningen). Doordat er in juni 1957 met meer woningen werd begonnen dan er in die maand gereed kwamen steeg het uitvoeringsniveau opnieuw. Op 1 juli 1957 waren 101.269 woningen in aanbouw. Een nieuw hoogtepunt. Er werd in het eerste half jaar in totaal een aanvang gemaakt met de bouw van 48.622 woningen, terwijl in dezelfde periode van het vorig jaar aan 39.994 woningen werd begonnen. In de in iuni gereed ge komen woningen zijn 557 systeemwonin gen begrepen. Sedert de bevrijding zijn 549.275 nieuwe woningen opgeleverd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosthuizen-Beets („De Zee- vang"-gemeente) (toez.): S. Riemens, eme ritus-predikant te Zeist. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (als missie-predikant voor West-Borneo): J. Klamer, kand. te Roodeschool. ADVERTENTIE Deze ideale combinatie bieden wij u. speciaal >n de ochtenduren. Zij wordt u. a.s. Moeder, voorgescho teld door ervaren en zeer vakkundige verkoopsters. voor BABy en KLEUTER ANEGANG 46 De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft twaalf maanden ge vangenisstraf geëist tegen de 44-jarige vertaler Z. R., wegens oplichting van een tweetal antiquairs te Amsterdam. De vertaler, die de Israëlische nationali teit heeft, kocht voor f 7000 kostbare boe ken bij een Amsterdams antiquariaat. Bo vendien leende hij van de directeur f1700. Hij gaf voor deze bedragen cheques af op de Midland Bank in Londen. Later bleek dat deze cheques niet gedekt waren. Hetzelfde geschiedde bij een andere Am sterdamse antiquair, waar de vertaler voor f5390 aan boeken kocht en f 1065 leende. Ook hier betaalde hij met een ongedekte cheque. De vertaler had de antiquairs ver teld, dat hij namens een comité in Brussel wetenschappelijke boeken kocht voor het inrichten van een bibliotheek. Toen later hleek dat de cheques niet gedekt waren, werd de man op Schiphol gearresteerd, toen hij uit Brussel in ons land aankwam. De gekochte boeken zijn later in Brussel achterhaald. De verdachte ontkende de op zet tot oplichting, omdat hij, naar hij zei, °P het moment dat hij de aankoop deed niet geweten zou hebben, dat zijn bank rekening uitgeput was. Uit enkele andere landen zijn rapporten binnengekomen waaruit blijkt dat de man zich ook daar aan strafbare feiten zou hebben schuldig gemaakt. De raadsman, mr. J. C. S. Warendorf, ?ing uitvoerig in op de levensomstandig heden van zijn cliënt, die geboren is in Polen. De raadsman wees op de grote be gaafdheid van de vertaler en op zijn moei- Üjke gezinsomstandigheden als gevolg van fie preventieve hechtenis en vroeg clemen tie. De rechtbank zal op 20 augustus uit spraak doen. Een Engelse Lord heeft, tot grote ontsteltenis van een groot deel der natie, een aan tal spreekwoorden in prak tijk gebracht door zijn open hartige critiek op de situatie aan het Engelse Hof. Hij heeft de stoute schoenen aangetrokken, de koe bij de horens gevat, de knuppel in het hoenderhok geworpen en de kat de bel aangebonden. Misschien zal blijken dat hij ook nog de lont in het kruit vat heeft geworpen; want het is mogelijk dat zijn wre velige aanmerkingen grote gevolgen zullen hebben. Dat hij slapende honden heeft gewekt, staat boven alle twijfel verheven. Met betrekking tot de Britse tra dities lijkt het woord „sla pen" immers zeer toepasse lijk. 1-Iet onderhouden van te veel tradities en het teveel waarde hechten aan tradities veroorzaakt een slaapproces, dat gedachten doet rijzen aan het schone sprookje van Doornroosje. In het door een ondoor dringbare doornenhaag van de wereld gescheiden kas teel sliep deze aanminnige prinses haar honderdjarige slaap, terwijl het leven daar buiten veranderde onder de zweepslag van de voort jagende tijd. En iedereen weet, hoe genadig 't sprookje afliep, namelijk met een kus van de prins, die moedig ge noeg was geweest om de doornen te trotseren. Het zou niet juist zijn, de Engelse Lord te vergelijken met de sprookjesprins. En van opwekkende kussen is ook geen sprake. Maar in ze ker opzicht is er toch wel een vergelijking te trekken. De Engelse edelman heeft im mers ongetwijfeld een goede dosis moed opgebracht en hij is op dit moment nog druk bezig zich de doornen van het lijf te houden. Dinsdagavond heeft de moedige peer een klap in het gezicht ontvangen van een wrekende burger, die de aan merkingen van de edelman op de situatie aan het Hof bleek te hebben opgevat als een belediging van Hare Ma jesteit de Koningin. Deze burger is dus een van de doornen in de haag, en hij is een van de vele. Want die haag is dik, zij is honderden jaren oud en is welig ge groeid rondom het heiligdom der tradities, terwijl de we reld daarbuiten voortging met zich te ontwikkelen en met rasse schreden door de eeuwen stapte naar het tijd perk van heden, dat zich kenmerkt door een rigou reuze afbraak van onwerke lijkheden en waardeloos heden. De Engelse Lord heeft met zijn critiek slechts het belang van het Koningshuis op het oog, aldus heeft hij zeer na drukkelijk betoogd. Dat is wel aan te nemen. Want wie zou willen volhouden, dat het in het belang van de beval lige Doornroosje zou zijn ge weest, wanneer men haar rustig had .laten doorslapen? Er zijn in de wereldge schiedenis talrijke voorbeel den van ondubbelzinnige duidelijkheid, die aantonen dat gevestigde instituten van traditioneel karakter slapend hun eigen ondergang voor bereidden. Zij lieten het le ven langs zich heen kab belen, zoals een dromende visser het water van de beek negeert. Zij stonden buiten de maalstroom op de rots vast geheide palen hunner tradities, die zij tot eeuwige onveranderlijkheid hadden gewijd. Zij domineerden hun omgeving als vestingen op een bergkam terwijl aan de voet van de bergen de mensen en dingen verander den in aard en activiteit. Dat ging dan jaren goed doch op zeker moment ver hief zich iemand op een katheder of enkel op een stoel, iemand die de frisse lucht van nieuwe tijden had ingeademd en de dwaasheid van dat onaantastbaar lijken de bouwsel van anachronis men daarboven op de berg in nuchtere bewoordingen be schreef. De wereld schrok, de wereld verstijfde. De we reld dacht dat zulke stoute taal niet ongestraft kon blijven. En toch de wereld hoor de waarheden die niet te weerspreken waren, hoorde een vonnis over dingen die zichzelf reeds lang veroor deeld hadden. Toen bleken de hechte palen der tradities verrot en vermolmd en het ganse instituut wankelde plotseling op de gevaarlijke rand boven de afgrond. De wereldgeschiedenis kent deze voorbeelden bij tiental len. Er zijn altijd nieuwlich ters geweest, voortrekkers, pioniers, verlichten, zieners en hervormers, die de kwaal ontdekten waaraan iedereen onnadenkend voorbijliep. Veroudering is een kwaal, waarvoor hervorming en vernieuwing de geneesmid delen zijn. Het zijn medi cijnen die vaak bitter sma ken, doch heilzamer werken naarmate zij snel en met zelfbeheersing worden inge nomen. Misschien heeft deze En gelse Lord zulk een bitter re cept bereid, in de oprechte wens een geneesheer te zijn en mede te werken aan het behouden van wat op ver molmde grondvesten rust. Doch niettemin is het be grijpelijk, dat dit alles hem kwalijk wordt genomen. Sommige dingen worden als heilig beschouwd, omdat zij zo oud zijn. Zoals Sinterklaas, bijvoor beeld. Een Engelse traditie wil, dat ter gelegenheid van de kroning van een nieuw staatshoofd een met Middel eeuws harnas getooid ridder te paard Westminster Abbey binnenrijdt en uitroept, dat hij bereid is een ieder met zijn lans te doorboren, die vorst of vorstin te na durft te komen. Deze moedige man heet of ficieel de „Champion" van de vorst, en hij ziet er ook als zodanig uit, wanneer men althans de ogen welwillend wil sluiten voor het feit dat intussen de twintigste eeuw is aangebroken. Degenen die van mening zijn dat de kloeke critiek van de Engelse Lord op het Hof een belediging van de Vorstin inhield, vroegen zich uiteraard met veel zin voor traditie af wat de „Champion" zou doen. Deze heer is naar zijn mening ge vraagd, doch wie verwacht had dat hij te paard het huis van de Lord Knuppelgooier zou binnendringen en de be woner met zijn Middeleeuwse lans zou doorboren, is bitter teleurgesteld. De „Champion" liet namelijk weten, dat hij geen tijd had vanwege een dringende vakantie. De „Champion" ligt dus in een waarschijnlijk Middel eeuws badpak te zonnen aan de Rivièra; zijn lans, wapen uitrusting en paard zijn vei lig opgeborgen, ingevet en wel, in een Londens pakhuis en aan zijn heldhaftige woor den van zo kort geleden denkt hij niet meer. Ziedaar de waarde ener traditie. Wij mogen ons niet aan matigen, de daden van bui tenlandse staatshoofden aan critiek te onderwerpen, wan neer deze daden niet onmid dellijk onze nationale be langen gelden. Daarom ligt het niet op onze weg, de En gelse Lord Critikaster gelijk of ongelijk te geven. Zijn woorden zullen ongetwijfeld op het nuchtere Engelse ge moed die snaren raken, welke gestemd zijn op moderne ak koorden. De Engelse maat schappij zal zonder twijfel reageren op een wijze, die de werkelijke waarde van het koningschap versterkt en de onwaarachtige franje ver wijdert. Misschien zullen Middeleeuwse ridders in mindere getale heldhaftige uitroepen doen horen bij de toekomstige Engelse plech tigheden. Wellicht ook zal aan het Engelse Hof een aan tal figuren zijn intrede doen, die wijze lessen medebrengen vanuit de wereld buiten de doornenhaag. Dat alles kan slechts de band versterken, die Vorstin en Volk van Groot-Brittan - nië en Ierland bindt een band die tenslotte geweven dient te zijn uit de denkbeel den van deze tijd, de praktijk der moderne maatschappij en de inzichten van mensen die leven op de barricaden tus sen heden en toekomst. En voor de „Champion" is waarschijnlijk wel een bezig heid te vinden, waarbij hij niet telkens weer dingen be hoeft uit te roepen die hij niet volvoeren kan. J. L. p de De Hope-diamant Jazeker, ik heb de diamant-tentoonstel ling bezocht, die intussen weer beëin digd is. Interesseert u zich niet voor diamanten? Behoort u tot de mensen, die van het standpunt uitgaan, dat edelstenen in we zen hetzelfde zijn als gekleurd glas? U hebt ongelijk. Glas is een silicaat en diamant is ge kristalliseerde koolstof. Een verschil als tussen limonade en belegen Bourgogne, als tussen buurman en mijn eigen man, als tussen gewone kinderen en die van onszelf, als tussen een brief van een leverancier en een gedicht van A. Roland Holst. Wanneer u ook maar eenmaal eerlijk omgang hebt gehad met edelstenen valt u mijn vergelijkingen bij. Ik bedoel „eer lijk" in de zin van oprecht. Zoals wanneer u, de stad uitlopend, aan de rand ervan ineens de weilanden lichtgeel van het bloeiend koolzaad ziet en de geur u in wol ken tegemoet komt. En het verrast u en zonder voorbehoud denkt u: „Wat mooi en wat heerlijk ruikt het". Zo kwam ik op de diamant-tentoonstel ling. Zonder één diamant aan mijn vin gers, zonder één diamant in mijn bezit. Ik had getennist en op weg naar huis liep ik bij de diamanten binnen. En daar zag ik, dat de robijn diep onder zijn rode lichtrode en donkerrode-stralen, binnen zijn aller donkerste rode hart, een geheim bewaart, dat uw blik steeds ontglipt. Het is nog donkerder dan het donkerste rood en juist als ge denkt het te vatten is het weer buiten uw gezichtsveld geraakt. En de topaas is warmhartig, warm goud geel. Naar alle kanten wil hij zijn harte lijkheid uitstralen, onuitputtelijk hartelijk is de topaas. De amethist is ingetogen, rustig, donker, paars. Maar ongetwijfeld vriendelijk. Zie zijn lichtpaarse glanzen naar de kanten toe. zachtzinnig, doorschijnend licht, op kleurverliezen af. En de saffier. Voor de saffier staat ge even met ingehouden adem. Gestolde koelte van het blauwste blauw, geheel be sloten in zich zelf, dat is de saffier. Omdat ik de tijd had wilde ik, pour acquis de conscience, ook de Hope-diamant zien. In een rechtop gezette glazen doos, ge flankeerd door tivee andere beroemden, ieder in eenzelfde glazen doos, lag hij uit gestald. Vóór zijn doos was een hekje aan gebracht. Misschien ter eerbiedige onder scheiding? Ik weet het niet, maar ik ging op het hekje leunen. Want ge kunt niet zomaar langs de Hope-diamant heenlopen. Ge spert uiv ogen open bij het ontmoeten van zulke schoonheid in delfstof. Ge moet erbij gaan leunen om te kijken en te kijken. Grijsblauw is deze diamant, als de zee. Als ge uw hoofd even naar links buigt, dan ziet ge een donkere glans als vanuit diep zee omhoog komen, stil en langzaam om hoog komen om halverwege in zijn eigen d.onkerte weer om te keren. En ineens is daarboven een stroom van lichtblauw, dichter aan het oppervlak, dichter bij het licht, terwijl nog hoger een zachtgroene weerschijn reikt, die al licht schijnt te ont vangen. En van rechts beneden lijkt zich een onweerswolk, rookzwart, te zullen ver spreiden door de hele diamant. Maar als ge recht voor en recht boven op de steen kijkt, ziet ge zachtblauw in duizend schaduwen. Hij lag achter glas. hij zal wel altijd achter glas liggen, de Hope-diamant. Ik had hem zo graag willen voelen, het is een steen om lief te hebben. Hij zou ongeluk aanbrengen? Ach kom. de Hope-diamant lijkt op de ogen van mijn dochtertje. Maps Valk Anti-roomse resolutie van dominee Niemöller werd verworpen NEW HAVEN (AFP) De centrale commissie van de Wereldraad van Kerken heeft een resolutie aanvaard, waarin het bestuur wordt uitgenodigd een onderzoek in te stellen naar „het vraagstuk van de godsdienstvrijheid in de rooms katholieke landen en elders". De resolutie was inge diend door de aartsbisschop van Canter bury, dr. Fisher, die van mening is dat men op deze wijze „een rechtstreeks con tact met de roomse kerk kan krijgen ten aanzien van vraagstukken, waarvoor zowel zij als wij ons zien geplaatst". O'er dit onderwerp waren talrijke reso luties ingediend, onder andere een door ds. Niemöller, die in zeer felle bewoordingen aan het adres van de roomse kerk was gesteld. Deze resolutie werd echter ver worpen. Het debat begon naar aanleiding van een resolutie over de moeilijkheden, waaronder de protestanten in Columbia lijden. De Lutherse bisschop van Hann over, Hans Lilje, die pas een bezoek aan Columbia heeft gebracht, verklaarde dat de bisschop-coadjutor van Bogota en de minister van Buitenlandse Zaken van Co lumbia hem hadden toegezegd, dat de verhouding tussen de protestanten en de rooms-katholieken zal verbeteren. Mede op instigatie van bisschop Lilje, die zei: „Wij willen helpen en niet alleen beschul digen", werd alleen de resolutie van de aartsbisschop van Canterbury aanvaard. (Reuter). - De centrale commissie van de Wereldraad van Kerken, die negen dagen bijeen is geweest, heeft haar zitting woensdag beëindigd met een oproep tot aanknopen van nauwere banden tussen alle christenen. Tevens spreekt zij er haar dankbaarheid over uit dat men thans bezig is dergelijke banden te smeden en dat de broederschap tussen mensen van alle ras sen groeit. In zijn slotrede wees de voorzitter, dr. Betrus Olaf Bersell op de onwil van het centraal comité,, te stemmen over het lid maatschap van dr. Hromadka van het uit voerend comité. Dr. Hromadka zou zich in tijdschriftartikelen hebben verzet tegen de uitspraak van de Wereldraad, waarin de opstand in Hongarije werd gerechtvaar digd. Dr Hromadka werd niet met algemene stemmen in het uitvoerend comité geko zen. Dr. Bersell, die zich van stemming onthield, had een herstemming over de kandidaten afzonderlijk verzocht, doch zijn verzoek werd niet ingewilligd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5