Oliver Hardy overleden Amerikaanse Senaat aanvaardt wet op de burgerrechten Verwaterde versie is in strijd met de wensen van president Eisenhower 5 Theoclitos van Achaia nu primaat van Griekenland Wreker van Elizabeth moet een pond boete betalen Smakeloos voorval nog smakelozer gemaakt Hongaars verweer tegen de V.S. en het UNO-rapport Washington stuurt geen gezant naar Boedapest Wolkenkrabber in plaats van Carnegie Hall ZUB (ier om m te bijten! Amerikaanse student weer aangehouden in Moskou Partij-apparaat in Polen wordt ingekrompen Zuivering in de vereniging van Chinese schrijvers Opnieuw verzetsgroepen hij Hanjang ontdekt 1 oen kans op benouci van j en aan het feit, dat talrijke boeren hun Rusland zegt Syrië steun toe bij ziin ontwikkeling Zonder inmenging in de binnenlandse zaken St. James's Theater Het overwicht van de „dikke" op de „dunne" Maarschalk Smigly-Rydz stierf natuurlijke dood MacMillan kiest minister voor Europese Zaken Invoerrechten Prof. F. A. Eschauzier overleden Eisenhower koos fabrikant als minister van Defensie Poolse officieren monsteren op Nederlandse schepen Examens Kort nieuws PONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 l\ran onze correspondent in Washington) ne goedkeuring, met 72 tegen achttien •temmen, door de Amerikaanse Senaat van f wet inzake de burgerrechten werpt meer "ragen op dan zij beantwoordt. De lezing L de Senaat van de wet geeft, is zo ver sierd, vergeleken met de wet, die eerder Lr het Huis van Afgevaardigden was angenojnen, dat de beide versies moeilijk Lulkaar in overeenstemming zullen zijn te brengen, met het gevolg, dat er moge- liikerwijs helemaal geen wet voor de bur gerrechten komt. De Senaat schrapte alle voorzieningen van het oorspronkelijke wetsvoorstel, die niet met het stemrecht van de negers hadden te maken. Vervol gens amendeerde zij de wet met bepa lingen aangaande jury rechtspraken voor '^berechting van degenen, die worden beschuldigd van inmenging bij het uitoe fenen van het stemrecht. Volgens het standpunt van de regering maakt dit de kracht van de wet om het stemrecht van de negers te garanderen, twijfelachtig. Plaatselijke juries, meestal ujt blanke inwoners samengesteld, hebben de neiging blanken, verdacht van dwars boming van de rechten van de negers, vrij te spreken Om dit gevaar te vermijden liet het. oorspronkelijke wetsvoorstel, zoals het werd aangenomen door het 1-Iuis, de be- rechtiging over aan de federale rechter, zonder jury. De volgende ontwikkelingen zijn thans mogelijk. Het Huis kan de versie van de Senaat goedkeuren. Dit wordt echter on waarschijnlijk geacht, gezien de sterke op positie van de zijde van president Eisen hower tegen de door de Senaat aange brachte amenderingen. Indien het Huis de versie van de Senaat niet goedkeurt, zul- n het. Huis en de Senaat afgevaardigden bonoemen om een compromis tussen de "«•'de versies uit te werken, die dan op nieuw door Huis en Senaat moet worden goedgekeurd. Veel waarnemers vrezen dat deze onder handelingen zoveel tijd in beslag zullen nemen, dat de wet niet meer van kracht kan worden gedurende deze zittingsperi ode van het Congres. Doch zelfs indien Senaat en Huis tijdig zouden instemmen met een compromis, is er toch nog de mo gelijkheid van een presidentieel veto, in dien de wet nog bepalingen inzake de jury-rechtspraken zou bevatten. V er hie zings strijdvraag Afgezien van de inhoud van de wet, zijn er belangrijke partijbelangen in het spel. Sommige Republikeinen zouden het graag de Democraten bij de verkiezingen van vol- id jaar in de schoenen schuiven, dat zij uitvoering van een daadwerkelijke ga rantie van het stemrecht voor de negers hebben tegengehouden. Zij zouden er niet voor terugdeinzen volgend jaar de zaak weer ter sprake te brengen, in de hoop negerstemmen te winnen door een drama tisering van de Democratische oppositie tegen de wet kort voor de verkiezingen. Andere Republikeinen hebben echter meer belang bij het aanvaarden van een wet, zelfs indien deze minder effectief is dan de oorspronkelijke. De Republikeinse se nator Javits vertolkte deze mening aldus: „Ik ben teleurgesteld over de wet, maar ik wil een wet en niet een verkiezings strijdvraag". Zouden Huis en Senaat instemmen met een wet, berustend op een compromis dan zal ook president Eisenhower moeten be sluiten of hij een wet wenst of een ver- kienzingsstrijd, door zijn veto-recht wel of niet te gebruiken. De zeventien tegenstemmers in de Se naat waren Democraten uit het zuiden en senator Wayne Morse, uit Oregon, die het wetsontwerp niet krachtig genoeg achtte. Onaanvaardbaar President Eisenhower heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard dat het amendement on de jury-rechtspraak het gehele federaal rechtsbestel in gevaar brengt. Hij weigerde te zeggen of hij de wet in ziin huidige vorm zal verwerpen wanneer deze hem ter bekrachtiging wordt voorgelegd. Van de ziide der Renuplikeinse fractieleiders is te kennen gegeven, dat men het ontwerp ..civil rights bill", zoals de Senaat het geamendeerd heeft, onaan vaardbaar acht voor de president. ATHENE (Reuter) De Griekse bis schoppen hebben te Athene bisschop Theo clitos van Achaia met 31 tegen 28 stemmen tot primaat van Griekenland gekozen. Het vorige hoofd van de Griekse orthodoxe kerk, aartsbisschop Dorotheos, overleed vorige week te Stockholm na een hersen operatie. Hij was 69 jaar oud. De nieuwe primaat die reeds 33 jaar bis schop is heeft onder meer naam gemaakt door zijn moedig optreden tegen de Duitse bezetters in de oorlog en later tegen de communisten. Hij is een krachtig voorstan der van de beweging, die aansluiting van Cyprus bij Griekenland voorstaat. Als primaat wordt hij automatisch voorzitter van het nan-hellenistische comité, dat de Griekse Cyprioten in hun strijd steunt. (Van onze correspondent in Londen) De 64-jarige Londenaar Philip Kinghorn Burbidge, de man die Lord Altrincham dinsdagavond een klap in het gezicht gaf wegens „belediging der koningin" is gis teren veroordeeld tot een boete van een pond sterling (tien gulden). De rechter voegde aan zijn vonnis toe „zeker 95 per cent van het Britse volk is met afschuw vervuld over wat Lord Altrincham heeft geschreven, maar ik denk dat 99.9 percent zou aarzelen u als zijn voorvechter te kie zen. U hebt een smakeloos voorval nog slechts smakelozer gemaakt". Lord Altrincham heeft tegen deze rech terlijke opmerking geprotesteerd: „Van de afzenders van de honderden brieven en telegrammen, die ik heb ontvangen, staat twee derde aan mijn kant en ik weet ook, dat de brieven, die de kranten hebben ont vangen, niet voor 95 percent tegen mij zijn", zo zei hij. De „Daily Mail" geeft Lord Altrincham gelijk. Maandag was één per cent der brievenschrijvers voor Lord Al trincham, maar dinsdag vijftien percent en gisteren 45 percent. Hieruit blijkt dus, dat vele Britten Al trincham in hun hart niet helemaal onge lijk geven, al kunnen zij weinig waarde ring hebben voor de onverbloemde wijze, waarop hij zijn grieven formuleerde. In New Haven, waar hij de vergadering van de Wereldraad van Kerken bijwoont, gaf de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, een verklaring uit, waarin hij Lord Altrincham's artikel scherp afkeurde.- Ook Menzies, de Australische premier, ver klaarde in Sydney, dat hij het artikel „af schuwelijk" vond. Nadelige gevolgen In het labourblad „Daily Herald" schrijft de assistent-hoofdredacteur van het humo ristische blad „Punch", B. A. Your.g, dat koningin Elizabeth te weinig aandacht besteedt aan cultuur en kunst. Young schrijft, dat de koningin in mei, juni en juli 34 maal in het openbaar verscheen en wel 26 maal voor het „leggen van eerste stenen en zo", vijf maal was zij voor haar plezier uit en slechts drie maal had het iets met cultuur te maken. Young meent, dat het negeren van de kunst door de ko ninklijke familie een ernstig feit is, dat op de lange duur nadelige gevolgen voor het land zal hebben. De „Daily Sketch" verklaart, dat vier van elke tien reacties voor Altrincham zijn. Lord Altrincham zal vandaag opnieuw voor de televisie verschijnen. Hij zal in het programma „Youth wants to know" in Manchester geïnterviewd worden door 120 jongelui. WENEN (Reuter) De Amerikaanse re gering heeft de Hongaarse autoriteiten meegedeeld, dat er geen nieuwe Ameri kaanse gezant in Boedapest zal worden benoemd, zo heeft het Hongaarse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Boeda pest laten weten. Een woordvoerder zei, dat de Hongaarse regering dit Amerikaan se besluit, een onvriendelijke maatregel vindt. De laatste Amerikaanse gezant in Hongarije, Wailes, is in februari uit Boe dapest vertrokken. Hij was in november aangekomen toen Nagy nog premier was, doch voor hij zijn geloofsbrieven kon overhandigen kwam Nagy ten val. Het Hongaarse ministerie heeft de Ver enigde Staten er verder van beschuldigd dat zij ernaar streven, het UNO-rapport over Hongarije zo spoedig mogelijk in de UNO-Assemblee te doen bespreken om de Hongaarse regering niet de gelegenheid te geven stukken op te stellen, die bewijzen, dat de verklaringen in het rapport ver zonnen zijn. Volgens deze Hongaarse ver klaring heeft de UNO-commissie, die het -aonort heeft opgesteld, ernaar gestreefd de activiteit van „imperialistische agenten n spion agecen tra tegen het Hongaarse te verbloemen. De Hongaarse re- vindt het, wegens haar eerbied de UNO, van groot belang, dat zij "a antwoord geeft op het rapport. De "nissie heeft niets vermeld over de '".derden miljoenen dollars die de Ameri- kvvm hebben uitgegeven voor ondermij nende activiteit in de communistische lan den en over de ballonnencampagne en de opruiende pamfletten, waarmee de Ameri kanen vorig jaar het land hebben over stroomd. Slechts op één of twee plaatsen is melding gemaakt van „Radio Vrij Euro- po". hoewel dit „propaganda- en spionage- centrüm" een leidende rol heeft gespeeld in de contra-revolutie. Proletarische plicht In het rapport wordt ontkend, dat na het uitbreken van de opstand gewapende contra-revolutionaire benden het land zijn binnengekomen, aldus de Hongaarse ver klaring. Verder wordt in de verklaring Sezegd, dat voor oktober van vorig jaar verscheidene groepen spionnen, voorzien van radiozenders van Amerikaanse spio- nagecentra, zijn gearresteerd. Op verzoek van de rechtmatige regering heeft de Sovjet-Unie, „getrouw aan haar Proletarische internationale plicht, ons volk geholpen bij het afslaan van de aan val van contra-revolutionaire benden en westelijke imperialisten", aldus de ver klaring. NEW YORK (Reuter) Volgens welin gelichte kringen te New York is het „ta melijk zeker", dat. de UNO-Assemblee op 10 september bijeenkomt om het rapport over Hongarije te bespreken. NEW YORK (UP) De Carnegie Hall, het vermaarde concertgebouw in New ^'ork, zal in 1959 vervangen worden door wolkenkrabber van vierenveertig ver diepingen. Met de bouw van de nieuwe vermiljoenkleurige wolkenkrabber zal worden begonnen zodra het Philharmonic Symphony Orchestra zijn nieuw gebouw het Lincoln Park, dat in 1959 vol tooid moet zijn, in gebruik kan nemen. ADVERTENTIE MOSKOU (AFP) De 21-jarige Ameri kaanse theologische student Stan Mum- ford, die het jeugdfestival in Moskou bij woont, is tweemaal in een week tijds bij een zelfde spoorbrug in Moskou gear resteerd, omdat hij foto's maakte van een fabriek. Nadat hij de vorige week reeds was verhoord en vrijgelaten toen hij ver klaarde, dat hij „zo maar foto's nam", ver scheen hij woensdag weer met zijn camera bij dezelfde brug. Hij werd prompt weer aangehouden. Na een nieuw verhoor, dat een uur duurde, is hij weer vrijgelaten, zo deelt de Amerikaanse ambassade in Mos kou mede. (UP) Na zijn eerste arrestatie had hij zich in verbinding gesteld met het Ameri kaanse consulaat te Moskou, dat hem de naam en de plaats van de fabriek vroeg om een onderzoek te kunnen instellen. Mumford zei dat woensdag te hebben ge poogd. Hij werd door de fabrieksautoritei- ten allervriendelijkst behandeld, doch zijn film werd ten tweede male in beslag geno men. De eerste maal kreeg hij vijftien roe bel schadevergoeding. Na zijn vrijlating werd hij door leden van een festival-com missie nogmaals ondervraagd. Stepilov gesignaleerd Een groep westelijke journalisten, die in het Botkin ziekenhuis zieke festivalgan gers uit het westen bezocht, heeft daar de voormalige russische ministers van Buiten landse Zaken Sjepilov gezien. Sjepilov is kennelijk herstellend van een ziekte. Sinds hij met Malenkov, Kagano- vitsj en Molotov werd uitgestoten had men niets meer van hem vernomen dan dat hij „met andere werkzaamheden was belast". PARIJS (AFP) Tijdens de achtste plenaire zitting van het centrale comité van de verenigde Poolse arbeiderspartij, in oktober 1956, is besloten tot een drastische inkrimping van het partij-apparaat, zo meldt het Poolse persbureau PAP. Er zijn 8669 politieke functionarissen ontslagen en thans werkzaam in de industrie, in de handel of in overheidsdienst. Zestienhon derd partijfunctionarissen studeren nu aan universiteiten en driehonderd zijn land bouwer geworden. (Reuter) De administratieve staf van de vakbonden is, in de strijd tegen de bureaucratie, sedert oktober met 2600 man, 45 percent van het totaal, ingekrompen. PARIJS (AFP) Het communistische persbureau „Nieuw China" meldt, dat op de voltallige bijeenkomst van de vereni ging van schrijvers der Chinese commu nistische partij te Peking „een anti-partij- kliek" is ontmaskerd, waartoe onder meer mevrouw Ting Ling, vice-voorzitster van de vereniging van schrijvers, en de schrijf ster Tsjen Tsji Hsia behoorden. Deze twee schrijvers hadden stelselmatig de richt lijnen, die de partij ten aanzien van de letterkunde heeft uitgegeven, gesaboteerd en geijverd voor „het burgerlijke indivi dualisme" en de „heldenverering". Gebruik makend van de campagne om de fouten uit het verleden te herstellen, hadden zij onder de letterkundigen en cineasten aanhangers geworven voor een grote ideologische aan val op de partij. Volgens „Nieuw China" heeft Tsjen Tsji Hsia haar „fouten" er kend. Mevrouw Ting Ling is hiertoe echter niet te ewegen. Pekingse dagbladen hebben onthuld dat nog twee revolutionaire groepen zijn ont dekt, waarmee in twee weken tijds het totaal op zeven is gekomen. Deze groepen opereerden in centraal China, niet ver van Hanjang, waar midden juni de middelbare scholieren ongeregeldheden hadden ver oorzaakt. De groepen waren op militaire leest geschoeid. De leidende „generaals" begonnen in oktober 1956 anti-communis tische jeugdgroepen te vormen en tracht ten rekruten te werven voor sabotage daden en om een guerilla in de heuvels te beginnen. Zwarte handelaars HONGKONG (Reuter) In Jangtsjou, ongeveer tachtig kilometer ten noord-oos ten van Nanking, zijn 51 Chinezen gearres teerd op beschuldiging van illegale handel in granen, aldus meldt radio-Peking. Het partijox-gaan „Volksdagblad" meldt dat een aantal landbouwcoöperaties zich bezighou den met „wat vrijwel neerkomt op een zwarte markt in granen". (AFP) Radio-Peking meldt, dat de regeringsorganen voor de inkoop van land- bouwprodukten slechts de helft van de voorgestelde hoeveelheid produkten van de boeren hebben kunnen aankopen. Het ministerie van voedselvoorziening schrijft de onvoldoende leveranties van graan aan de staat toe aan „rampzalige overstromin gen", die de provincie Sjantoeng, een der rr\ 1 i iii graanschuren van China hebben verwoest MOSKOU (Reuter) Na veertien dagen besprekingen in Moskou hebben vertegen woordigers van de Russische en van de Syrische regering een gemeenschappelijk communiqué ondertekend, waarin volgens Tass wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie bereid is met Syrië samen te werken bij de aanleg van wegen, spoorwegen en ïrri- gatiewerken en bij de bouw van water krachtcentrales en de realisering van an dere industriële projecten. Deze samen werking zal zich eveneens uitstrekken tot geologische en andere onderzoekings werkzaamheden. Om dit te bereiken zal er een Russische economische delegatie naar Syrië gaan, aldus het communiqué. De Sovjet-Unie zal het verlenen van kredieten aan Syrië voor de bestrijding van de kosten, ver bonden aan het onderzoekingswerk en aan de levering van de benodigde uitrusting, in welwillende overweging nemen. Rus land zal geen politieke of andere voor waarden verbinden aan deze samenwer king, die zal geschieden op basis van ge lijkheid en wederzijds economisch voor deel en zonder inmenging van Russische zijde in de binnenlandse aangelegenheden van Syrië. Beide partijzen zijn verder van mening dat er maatregelen moeten worden ge troffen, die leiden tot ontwikkeling van de handel tussen beide landen. Met het oog op de wensen van Syrië zal de Sovjet- Unie de verkoop aan Syrië van machine rieën, uitrustingstukken, grondstoffen en andere goederen in welwillende over weging nemen, evenals de aankoop van graan, dat dit jaar in Syrië is geoogst en de grotere aankoop van ruwe katoen en andere goederen, aldus het communiqué. De leider van de Syrische delegatie, de Syrische minister van staat voor Defen sie Azem, heeft er op een receptie zijn dank voor uitgesproken dat de Russen „de deuren van hun militaire fabrieken" voor zijn delegatie geopend hadden. DAMASCUS/CAIRO (AFP en UP) Volgens de Syrische en Egyptische pers berichten heeft de Russische partij secretaris Kroesjtsjev, tegenover de Sy rische delegatie verklaard dat de Sovjet- Unie Syrië zal verdedigen, wanneer het zou worden aangevallen. In het koninklijk zeiljacht „Bluebottle" nam de hertog van Edinburgh met prins Charles deel aan de beroemde Coives Regatta voor het eiland Wight. Zij eindigden als vierde. Men ziet v.l.n.r. prins Philip aan het roer, de bekende zeiler mr. Uffa Fox, prins Charles en commander Alastair Easton. LONDEN (UP) Er is dinsdagavond een nieuwe mogelijkheid voor het voort bestaan van het veelomstreden St. James's Theater bekendgemaakt. De afbraak is voor een aanzienlijke tijd uitgesteld, zo werd meegedeeld van de zijde van de Bia- rex Property Investment Company, de fir ma die de grond heeft aangekocht waarop de schouwburg staat. Deze onder leiding vai- Felix Fenston staande maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen is bereid te onderhandelen over het opge ven van haar bouwplannen, die zij wilde uitvoeren na de afbraak. De firma heeft hieraan echter een be langrijke voorwaarde verbonden. Tevoren moet een som bijeengebracht zijn van ten minste drieëneenhalf miljoen gulden voor de aankoop van het theater, voor de nood zakelijke vernieuwingen eraan en voor verdere onkosten. Oliver Hardy In zijn woning te Hollywood is woens dag op 65-jarige leef tijd overleden de wereldberoemde film komiek Oliver Hardy, partner van Stan Laurel uit meer dan tweehonderd films. Oliver Hardy werd in september van het vorig jaar getroffen door een beroerte. Hy kon niet meer spre ken noch lopen. Van 1927 af heeft hij met Stan Laurel samenge werkt. Hy ontmoette Laurel voor het eerst in 1919. Hun films werden veel eerder dan andere in vijf talen opgenomen: Engels, Spaans, Frans, Duits en Italiaans. In 1937 keerde Hardy naar het toneel terug, waar hij komische rollen bleef spelen. Vóór zijn filmcarrière had hij nog rechten gestudeerd - hij was de zoon van een advocaat - maar zijn hart trok naar het toneel. Zijn compagnonschap mét Stan Laurel is niet altijd zonder con troversen verlopen. Samen echter hebben zij een komiekenpaar in het leven geroe pen, dat met recht onafscheidelijk was en het hart won van jong en oud. Daaraan deed het feit geen afbreuk dat men vele hunner films kan rangschikken onder de gooi en smijtfilms. Zoals zij gooiden en smeten kon het niet doeltreffender. Men raakte ervan aan de lach. Na de glorie van Watt en half Watt, de lange en de kleine, een glorie die rond de dertiger jaren begon te tanen, heeft het komiekenpaar Stan Laurel en Oliver Hardy de publieke gunst snel veroverd, ditmaal in het meer horizontale vlak van de dunne en de dikke; Hardy was de dikke. Ofschoon Laurel en Hardy hun verschijningen creëerden op basis van de pantomime, heeft de geluidsfilm hen geen afbreuk gedaan. De basis was te solide. Zij vervulden met hun voorkomen de voorwaarden zelf, die men aan de film moet stellen: uitdrukking in beelden te zijn. Daarin pasten zij volkomen: zij waren de film, waarin zij optraden. Dat zij in iedere film voortdurend improviseer den en geen enkel draaiboek precies vast legde wat Hardy en Laurel zouden doen, volgde uit de spontane creativiteit van hun kunst, die beweging was in de beweging en zich daarmee vereenzelvigde. Wanneer de komieken al eens domineerden kon men dat altijd hun regisseur verwijten, niet henzelf. Zij schiepen een geheel komische persoonlijkheid in de twee-eenheid, welke zij vormden. Laurel werd opgediend als het kind van de rekening, dat op het laatste ogenblik toch nog slim genoeg bleek om zijn incasseringsvermogen niet helemaal uit te putten. Hij was de man, die altijd gestuurd werd en wie hem stuurde was de dikke, Oliver Hardy. Men kan niet be weren dat Hardy dat immer erg zachtzin nig deed, maar dat hoorde bij zijn opge blazen wangen en kleine krentenoogjes, die duidelijk suggereerden dat hij een bolle krachtfiguur was, die zijn overwicht nooit voor niets spendeerde, integendeel, de plompverloren dikke had er goede gronden voor - al was het alleen maar om zelf buiten schot te blijven. Dat laatste kreeg het mannetje Laurel dan wel door en zulks impliceerde dan ook dat Hardy vaak de klappen kreeg, die hij eigenlijk voor Laurel had bedoeld. Sinds 1937 is het duo Hardy en Laurel haast niet meer voor de film opgetreden. Zij maakten in 1949 nog „Robinson Crusoë", zouden ook voor de televisie gaan samen werken, maar kwamen er niet meer toe. In juli 1955 werd Stan Laurel door een beroerte getroffen. Hardy, veel omvang rijker en door eenzelfde gevaar bedreigd, leefde toen streng volgens dieet. Hij ver magerde zienderogen, maar toch trof hem in september vorig jaar eveneens een at taque. Sindsdien was hij verlamd en kon niet meer spreken. Laurel herstelde, maar Hardy vond geen genezing meer. eigen belangen boven die van de natie stellen. Radio-Peking zegt, dat „doeltref fende maatregelen" worden genomen om aan het euvel van de onvoldoende graan- leveranties een einde te maken. LONDEN (Reuter) Het Poolse lite raire weekblad „Nowa Kultura" heeft ont hullingen gedaan over het lot van maar schalk Edward Smigly-Rydz, de man die in september 1939 het bevel voerde over de Poolse strijdkrachten en na de neder laag naar Roemenië uitweek, waar hij werd geïnterneerd. Later ontsnapte hij maar over zijn verdere lot tastte men in het duister. Het Poolse blad meldt nu, dat de maar schalk na zijn ontsnapping uit Roemenië zich in Polen aansloot bij het ondergrondse verzet. Hij stierf een natuurlijke dood en zijn stoffelijk overschot werd onder een valse naam op een begraafplaats in War schau ter aarde besteld, aldus ,.Nowa Kul tura". Er is nog een mysterie aan de naam Smigly-Rydz verbonden. In juli 1951 werd nabij Monte Carlo in een zak het lijk ge vonden van de weduwe van de maarschalk, Marta Smigly-Rydz, die, na uit Polen te zijn gevlucht, in Monte Carlo een terugge trokken leven leidde. Het hoofd en de lede maten ontbraken aan het stoffelijk over schot. De moordenaar heeft men nooit kunnen vinden. (Van onze correspondent in Londen) Premier MacMillan heeft Reginald Maudling, thans „betaalmeester-generaal" (men kan deze functie vergelijken met „minister-zonder-portefeuille"), tot minis ter voor Europese Zaken benoemd. Hij zal voortaan de Britse regering vertegenwoor digen bij alle besprekingen en onderhan delingen met continentale landen over de vorming van het West-Europese vrijhan- delsgebied. Maudling, die de minister van energievoorziening Lord Mills bijstaat, zal deze taak blijven vervullen, daar zij nauw samenhangt met wat er op dit gebied in West-Europa gebeurd. Uit deze benoeming blijkt, dat het de Britse regering ernst is met haar plannen tot aansluiting bij het te vormen vrij han delsgebied. Sinds enige maanden zijn er in Londen besprekingen gaande over de pro blemen, die met Groot-Brittannië's toe treding samenhangen en men verwacht, dat er in oktober rechtstreekse onderhan delingen met vertegenwoordigers van de Euromarkt kunnen worden geopend. Een woordvoerder van de Westduitse re gering heeft medegedeeld, dat de verlaging der invoerrechten op industrieprodukten van 25 percent, welke oorspronkelijk op 15 augustus van kracht zou worden, pas op 20 augustus in werking zal treden. In to taal 40 posten zullen niet onder deze ver laging vallen. Op zijn landgoed „Zwanenburgh" te 's Graveland is gistermiddag prof. F. A. Eschauzier, architect en buitengewoon hoogleraar in de decoratieve kunst aan de Technische Hogeschool te Delft, op 68-ja rige leeftijd onverwacht overleden. Prof. Eschauzier studeerde in Engeland en Oostenrijk. Hij legde zich vooral toe op het bouwen van grote landhuizen. Een van de meest bekende is dat van de kunstsver zamelaar Van Beuningen in Vierhouten. Voorts heeft prof. Eschauzier de verbou wing van het interieur van het Rijksmu seum te Amsterdam verzorgd en de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum. Het kantoorgebouw van de Amstelbrou- werij in de hoofdstad was eveneens een schepping van prof. Eschauzier, evenals het interieur van een aantal grote schepen, zoals de „Nieuw Amsterdam" en de „Wil lem Ruys". Hij heeft ook enige kerken ge bouwd. Het laatst gereed gekomen kerk gebouw was de Ned. Hervormde kerk in Oosterbeek. Ook het nieuwe provinciehuis te Assen was door prof. Eschauzier ont worpen. De teraardebestelling zal vrijdagmiddag om half vier geschieden op de begraaf plaats Westerveld. In de stad Cheyenne in de Amerikaanse staat Wyoming zijn de jaarlijkse „Fron tier Days" gehouden, een feest waarbij gedurende een week herinneringen aan het verleden, waarin Cheyenne tot het werkelijk „wilde" westen behoor de, nieuw leven worden ingeblazen. Ergens trof de fotograaf, die het feest versloeg, deze tot de tanden gewapende feestganger, die op weg was naar een „saloon" om een flesje melk naar binnen te slaan. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft Neil McElroy, president van een zeepmaatschappjij (Proctor and Gamble) benoemd tot minister van Defen sie als opvolger van Charles Wilson, die zijn ontslag heeft ingediend. De Senaat moet de benoeming van McElroy nog goed keuren. McElroy is 51 jaar, vijftien jaar jonger dan Wilson Hij heeft aan de universiteit van Harvard gestudeerd, waarna hij bij de advertentie-afdeling van „Proctor and Gamble" kwam. Hij heeft nu een salaris van 285.000 dollar per jaar, tien maal zo veel als het salaris dat hij als minister zal krijgen. (25.000). McElroy is in Washington geen onbekende. In 1955 was hij voorzitter van een conferentie over onderwijsvraag stukken in het Witte Huis. Voorts was hij lid van de adviesraad van het ministerie van Handel, waarin vooraanstaande za kenlieden zitting hebben. McElroy is ook directeur van „General Electric" en de „Chrysler Corporation", die veel defensie opdrachten uitvoeren. Er zijn echter maat regelen getroffen om te voorkomen dat McElroy's zakelijke belangen in strijd zul len komen met zijn ministeriële plichten. WARSCHAU (Reuter). - Het Poolse vak bewegingsblad „Glos Pracy" schrijft, dat met het oog op de werkloosheid van Poolse zeelieden en vissers ruim tien jonge Poolse officieren te werk zullen worden gesteld bij Nederlandse scheepvaartmaatschap pijen, die op het Nabije en het Verre Oos ten varen. Zes officieren zullen op schepen onder Indonesische vlag gaan varen. Na overleg met Noorse zeeliedenbonden is be sloten, dat Poolse zeelieden en werktuig kundigen zullen gaan werken op Noorse schepen. Het blad schrijft verder, dat er te Oslo en Reykjavik onderhandelingen aan de gang zijn over tewerkstelling van Poolse vissers. Er zijn ongeveer duizend werkloze zee lieden en vissers in Polen. Haarlem. Voor de hoofdakte-examens zijn geslaagd (gehele akte): mej. A. F. T. Zijlstra te Koog a. d. Zaan; de heren: H. Th. J. Verheyen te De Rijp, F. Spanjerberg te Amsterdam, W. Prins te Uitgeest en F. J. A. Müter te Tiel. Voor gedeelte A: de heer L. van Noord te IJmuiden. Voor gedeelte B: de heren J. F. de Haas te Santpoort en W. R. Lindenburg te Santpoort. Amsterdam: Geslaagd voor Engels M.O. (A): P. H. Klipp, Haarlem. HAARLEM. Geslaagd voor de hoofd akte-examens (gehele akte): mej. E. J. M. Amende te Amsterdam, mej. C. A. de Vriend te Badhoevedorp; de heren: H. R. A. Westerveld te Opperdoes, A. J. Vlas 'e Amstelveen, A. Vogel te Den Helder, H. L. H. de Vos te Badhoevedorp, C. J. Ver- heule te Opperdoes. Voor gedeelte B: de heren: A. Koningsbruggen te Haarlem, H. Nobel te Amsterdam, A. W. Post te Beverwijk, Th. Meijer te Haarlem, A. Ver burg te Alkmaar. Zes maanden. De rechtbank te Maas tricht heeft een 30-jarige bakker uit Val kenburg tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij, toen hij dronken was, met zijn bestelauto een bromfietser had aangereden, die, naar later bleek, een oom van hem was. De bromfietser werd ernstig gewond en overleed twee weken na het ongeluk. Het rijbewijs van de bakker werd voor drie jaar ingetrokken.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9