De schepraderen houden kubieke meter water in 95 miljoen beweging 8 landen on. de Gouden Helm Finale van zeer geslaagd klein kunstconcours DKW 1 SPAARNDAMS GEMAAL IS UNIEK BlIOfef snel Fa. C. van blaren Rijnland regelt hiermee een ingewikkelde waterhuishouding van 207 polders 12 Misverstand aanleiding tot val met scooter Medische verzorging tijdens weekeinde Burgerlijke Stand van Haarlem Voorbarige buiseigenaren 10 AUGUSTUS 195 7 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aan de achterkant van het gemaal ziet raderen. Hier, ongeveer 35 centimeter men het water in heftige beroering: hoger, stroomt het door de twee zijka- het is zojuist Rijnland uitgegooid door nalen naar het Noordzeekanaal. Het tien grote, naast elkaar liggende schep- gemaal „verwerkt" in volle actie ten minste 2000 kubieke meter per minuut. ZONDAG 11 AUGUSTUS 1837 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. D. ter Steege, van Santpoort. 7: Dr. P. Elderenboseh, v. 's Gra- venhage. Woensdag 8: Avondstilte. Ds. W. van Limburgh, em. pred. te Bennebroek. Gretha Krom, sopraan, Hendrik Lasschuit. organist. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10; Ds. J. van Dok, van Ens (N.O. Polder). Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. F. Brouwer, van Hillegom. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. M. van Asperen, H. Avondmaal. Bakenesserkerk, Vrouwestraat 9.30: Kinderkerk. Dhr. K. Spaans. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Arth. Mulder, van Naarden. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Burger. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Aula Chr. Lyceum, Emmakade. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 4.30: Ds. J. van der Wiel. Eglise Wallonne. 10 h. 30: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Pfarrer P. Stein. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. 1.30: Doopdienst in Begijnhofkapel. Evange list D. Koppelle, uit Laren. Woensdag 7.30: Bidstond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3, 15: Dienst met H. Avond maal. Dinsdag 19.30: Bijbelstudie o.l.v. evan gelist E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bid stond in de Spoorstraat 4 rd. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woens dag 3: Contactbijeenkomsten met gerepa- trieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespre- king, Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evangelisatie op Geref. grondslag, Nassau- plein 8. 10 en 5: Dhr. J. v. Woerden, van Stolwijk. Woensdag 7.30: Ds. A. J. Timmer, van Huizen. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10: A. Bouwens, Haarlem. 7: J. Jansen. Woensdag 8: Bijbellezing. Zui derkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Jan van Gijs, Evang. te Amsterdam. 5: Ds. J. Visser, A'dam. 8: Jeugdsamenk. o.l.v. G. Abbink. Donderdag 8: Dhr. Th. Dikkes, Evangelist te Leiden. Bijbelbespreking en Bidstond. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst aan de Dreef. Broedergemeente, Parklaan 34. 10.30: Ds. H. Schutz, Preekdienst en H. Avondmaal. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. K. van der Horst, uit Overveen. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. T. Mayer, van Leiden. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 9.30: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. C. Goeman. Zuid-Oosterkerk, Richard Hol- kade 125. 9.30: Ds. C. Goeman. 5: Ds. H. de Moor. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstr. 9: Ds. H. de Moor, van Enschedé. 5: Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. J. Mulder, van Goes. Ger. Gem., Lange Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gemeente in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Du Marchie, van Voorthuizen. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhof kapel. 10.30 en 19: Ds. H. J. Stukker, Nw. Weerdinge. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dins dag 20: Zusterhulp. Leger des Heils, Schag- chelstraat 26. 10: Heilingssamenkomst. 6.45: Gpenluchtsamenkomst. 7.30: Verlossingssa menkomst o.l.v. K.K.L. Zr. B. Schut en de K.K. Brigade van Haarlem-C. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Sa menkomst. (Broodbreken). Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Koudenhorn 46 A rood. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Sa menkomsten. De Christengemeenschap, Wilhelminastr. 60 10: Mensenwijdingsdienst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9 10.15: Aanbiddingsdienst met Bijbelse preek 8: Bijbelstudie voor iedereen o.l.v. B. Ri chardson. Ged. Oude Gracht 47, zaal 2. Don derdag 8: Evangelisatiesamenkomst. Spr. B. Richardson. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergemeen te). Elim-kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare Samenkomst. 7: Opwekkingssa menkomst. Verschillende sprekers. Donder dag 8: Gebedssamenkomst (voor gemeente leden). Zaterdag 7.309: Openluchtdienst in het Julianapark Z. Z. Immanuëlkapel, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. v. Ingen, van Overveen. H. Avondmaal. 7.30: Dhr. J. v._ d. Bergh, v. Wassenaar. Dond. 8: Bidstond Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: Dhr. S. Priester. 5: Dhr. E. Schuurman. Donderdag 7.45: Bidstond Schotersingel 99. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6 Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Hersteld Apost. Zendinglcerk, Wil- helminastraat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Jehova's Getui gen, Kamerlingh Onnesstraat 83. 6—7. Vrij dag van 7.309.30. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. van Dorp, van 's Graven- hage. ïmmanuëlkerk. 10: Ds. G. J. van Andel van Doetinchem. 7: Ds. J. Heidinga, van Haarlem. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarn- darn-West). 10.30: Ds. Jac. Poort. 7: Ds. J. Poort Jr. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55—57. 9.30: Ds. J. Kleijne. 5: Ds. W. J. Otterlo. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. W. J. Otterlo. 3.30: Ds. J. B. Voge laar. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkatraat. 9.30: Ds. J. B, Vogelaar. 5: Ds. J. Kleijne. Geref. Kerk, in geb. N. P. B., Berkenstraat 10. 9: Leesdienst. 2.45: Ds. J. Mulder, van Goes. Jehova's Getuigen, geb. N. P. B. Ber kenstraat 10. 6.457.45. Woensdag 7.309.30. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili- gingsdienst. 12: Compagnie. 7: Openlucht- meeting. 8: Verlossingssamenkomst. Maan dag 7: Straatzang, Bloemendaal (Spoorweg) Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Woensdag 7.30: Toortsdragers. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 8.30: Ds. van Nieuwen huijzen. 10: Ds. G. A. Barger. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. A. J. Oostenrijk, Vloot- predikant te Vlissingen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch, 10: Ds. van Rhijn, Den Hoorn. Texel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16 10.30: Ds. J. Nooter, Dg., Den Haag. Geref. Kerk, Koediefsiaan. 10: Ds. J. Thomas, van Hilversum. 5: Ds. J. Wiersema. van Am sterdam-West. Pinksterkerk, 10: Ds. J. Wiersema, 5.30: Ds. J. Thomas. Geref. Kerk Herenweg 111. 10 en 5: Ds. H. J. Nijenhuis, van Overschie. Jehova's Getuigen. Binnen weg 79 c. 2 tot 3: Gezamenlijke Bijbelstudie. Woensdag 7.30 tot 8.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maan dag. Ir. Lelvlaan 63. 8 tot 9: Huis-Bijbel studie. Donderdag, Crayenestersingel 7. 8 tot 9: Huis-Bijbelstudie. Doopsgez. Kring, in „De Olijftak". 10.30: Ds. C. Soutendijk. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. P. A. Elderenboseh, van Voorburg. Rel. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Mej. Ds. W. H. Buys, N.H.. Bentveld. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. D. E. Boeke. Geref Kerk 10 en 5: Ds. T. Snilker. Maassluis BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. H. van Grieken, van Arnhem. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.30: Prof. Dr. J. T. Bakker, van Kampen. 7.30: Ds. G. van Duinen,'van Was senaar Zuid. (dienst voor belangstellenden) Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag geen dienst. Donderdag (Ma ria Hemelvaart). 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. R. H. O Idem an, van ZdndVho'rt'.'Marine Hospi taal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 19: Ds. N. Streefkerk, van- rOldebroek. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. J. H. Pop. em. nred. te Sassenheim. 5: Ds. F. Brouwer. Ned. Prot. Bond 10: Ds. J. de Pree, van Hoorn. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. H. Schippers. Jehova's Getuigen. Nutsgebouw aan de van de Endelaan. 2.30 tot 3.30: Gemeen schappelijke bijbelstudie. Dinsdag 8 tot 10: Praktische opleiding voor de predikings- dienst. Donderdag, Oosteindelaan 42. 8 tot 9: Huisbiibelstudie. Donderdag, Gele Vin- kestraat 61, Nw. Vennep. 8 tot 9: Huisbij belstudie. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 4.30: Ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk 9.30 en 6.30: Ds. G. J. Grafe, van Epe. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Meilink, van Badhoevedorp. Abbenes 9.30: Dhr. de Wit, van Noordwijk. Bethelkapel 10: Ds. J. A. v. Boven. H. Doop 's Avonds geen dienst. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. van der Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk geen op gave. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. P. Riemer- sma. van Bennekom. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. H. B. Meyboom, Utrecht. 19: Ds. D. ter Steege. Adventskerk (Ziekenhuis- kerk). 10: Ds. K. M. J. W. Zevenboom, Heerenveen. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 9: Duitse dienst. Voorganger: Landes- pfarrer Puffert. 10.30: Ds. Jac. Poort, eme ritus pred. te den Haag. 19: Ds. A. Hoffman, pred. te Schiedam. Jeugddienst. Woensdag Avondwijding en concert op gramofoon- Dlaten. Ds. R. H. Oldeman. Ned. Prot. Bond Brugstraat 15 geen dienst. Geref. Kerk, Ju- lianaweg 9. 10.30 en 17: Ds. M. Wildschut, pred. te Amsterdam (W.). Ned. Chr. Ge- meenscbapsbond geen samenkomsten. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. B. C. Vis ser, van Oegstgeest. 10.30: Dr. G. W. Locher van Oegstgeest. 5: Dr. P. A. Elderenboseh, van Voorburg. Ned. Prot. Bond geen dienst Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk art. 31. Ds. H. v. Ommen, van Oud- Loosdrecht. Geref. Gemeente 10 en 4: Lees- diensten. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. A. Hilbers, van Enschedé. Oud-Geref. Ge meente. 9.30 en 3: Leesdiensten. ADVERTENTIE jg betrouwbaar ©verveer? Te' 23523 De zeiler, die zich op het Noorder Buitenspaarne zachtjes laat voortdrijven door de wind, kijkt vergenoegd naar het schilderachtige Spaarndam. De helle rode menie van zijn nieuwe ophaalbrug en de ferme kranen, die tussen de oude huizen zich verheffen, geven op zon vriendelijke zomermiddag overigens duide lijk te kennen, dat het dorp er niet louter voor de sier ligt, maar zo zijn eigen bedrijvigheid heeft. En dan vermoedt die zeiler nog niet eens wat zich afspeelt in de merkwaardige hallen op de voorgrond van het fort, die zijn opgetrokken in een stijl, welke vroeger voor zakelijk gold en aan verouderde stationsge bouwen doet denken. Dat gebouw met zijn lage zijvleugels, waar het water vrij binnenspoelt, verricht een functie, die voor het grootste deel van de randstad- Holland onmisbaar is. Het is het gemaal van Spaarndam, een van de vier eind- gemalen, waarvan het Hoogheemraadschap Rijnland zich bedient om een zeer uitgestrekte waterhuishouding 207 ha polderland te beheersen. Vrijdagavond omstreeks negen uur is een 22-jarige scooterberijder met zijn scooter op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Zaanenlaan in Haarlem ten val gekomen, waarbij hij twintig meter over het asfalt schoof. Met een zware hersenschudding en een bloedende hoofdwond werd de man in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opge nomen. De scooter werd enigszins bescha digd. De scooterberijder, die met matige snel heid reed, remde bij de Zaanenlaan te plot seling af voor een personenauto. De jonge man dacht namelijk, dat de bestuurder van een auto, die uit de Zaanenlaan kwam hem geen voorrang zou verlenen. Terwijl wij al pratend met de eerste machinist van het gemaal, de heer K. Na- ber, tegen het hek van de rode ophaalbrug leunden en over het glinsterende water vlak tussen ons en de stad Haarlem keken, deed al dat water ons weldadig aan. Voor al op warme zomerdagen voelt men het levensbelang ervan. Dank zij gemalen als dat in Spaarndam wordt het nooit dood water. De eerste machinist maakte over de brugleuning heen een verzamelend ge baar met zijn beide handen. „We trekken op deze manier al het water over de boe zems heen deze kant uit", zei hij, „als het nodig is natuurlijk. Dat maken wij niet uit. Dat doet Rijnland. Daar hebben ze het overzicht van de hele zaak en dat hebben wij hier aan de noordkant natuurlijk niet. We krijgen een telefoontje: malen tot zó- en-zó-laat of malen tot nader order. En dan beginnen we". Regelmatige arbeid kan men het werk op het gemaal eigenlijk nauwelijks noemen, zo bleek ons uit de uiteenzetting van de eerste machinist. In een natte winter moet er vaak weken achtereen gemaald worden en dan lossen de eerste en de tweede machinist el kaar af. Nu verdampt het Maar op zomerdagen als deze doen zij allerlei onderhoudswerk, terwijl de grote schepraderen van het gemaal stil liggen in het klotsende water. Er ver dampt in deze dagen zóveel, dat ondanks de inbrenging van grote hoeveelheden wa ter via de Gouwe in Rijnlands boezemge- bied, het peil geen bemaling hier aan de noordkant noodzakelijk maakt. Wanneer men hier op hete dagen met veel ver damping tóch maalt, is dat meestal voor verversing van het boezemwater, waartoe onder meer ook de Haarlemse stadsgrach ten behoren. Dan veroorzaakt dit gemaal in Spaarndam of dat in Halfweg een lang zame maar zekere trekking naar het noor den in dat hele, uitgestrekte boezemge- bied, dat een inhoud heeft van 95 miljoen kubieke meter. „Van die trekking in het water kun je hier voor het gemaal niet veel zien", vertelde de heer Naber. „In Halfweg, waar het toevoerwater nauwer is, ziet men die trekking heel goed, maar hier zitten we voor een breed watervlak". Het verse water, dat via de Gouwe bin nenstroomt, verspreidt zich op deze wijze ook over de boezem, dat wil zeggen dat het hele stelsel van kanalen, rivieren, meren, tochten en grachten een langzame verversing ondergaat. En niet alleen voor die langzame doorspoeling worden er bij Gouda vaak miljoenen kubieke meters water binnengelaten, maar ook omdat de polders in dit gebied ten behoeve van de landbouw en vooral ook voor de veeteelt water uit de boezem binnenlaten. 't Kan ook anders Dat moet Rijnlands waterhuishouding kunnen verwerken: dat er nu eens van allerlei kanten grote hoeveelheden water aan de boezem worden onttrokken en dat er dan weer door alle polders overtollige hoeveelheden water op die boezem wor den uitgemalen. In het laatste geval, dat zich natuurlijk vooral in natte winters vaak voordoet, werkt het Spaarndamse gemaal vaak weken achtereen en dan komt het ook wel eens aan zijn maximum toe. Dat betekent, naar de eerste machinist ons uitlegde, een „opbrengst" van 2,8 mil joen kubieke meter per 24 uur, dat is per minuut ongeveer 2000 kubieke meter. Deze reusachtige watermassa's stromen dan ongeveer 35 centimeter hoger via de zijkanalen B. en C. af naar het Noordzee kanaal en de sluizen. En het gebeurt dan wel, dat schepen op het Noordzeekanaal even zijwaarts uit de koers gedreven wor den door de krachtige stroming uit de zij- kanalen. „In 1936 is het hier van een stoomge maal in een motorgemaal veranderdver telde de heer Naber, terwijl we de enorme onderhoudsruimte vóór de machinekamer binnenliepen. „Vandaar dat we hier zoveel ruimte hebben. Vroeger stonden hier de ketels". Even later stonden we voor twee reusachtige zes cylinder Werkspoormoto ren, die in werking gezet worden met een luchtdruk van 30 atmosfeer. Zij maken 180 omwentelingen per minuut en aangezien de schepraderen niet méér omwentelingen dan zes per minuut mogen maken, wordt de beweging via twee grote „vertragings- kasten" op de assen van de tien schepra deren overgebracht. Kuil in het water De heer Naber, die in 1950 op het ge maal in dienst is gekomen en ongeveer anderhalf jaar geleden de eerste machinist opvolgde, was vroeger machinist op de grote vaart. Toen zag hij ook het water onder zich doorstromen, maar wel op een heel andere manier. Bij zijn vroegere ma- chinistenbaan kon het hem gebeuren, dat hij schipbreuk leed, zoals hem in 1929 overkwam op de Adonis voor de Noord kust van Afrika. Nu kan hij meer het ge voel hebben het water te beheersen. Hii liep naar de registrator en keek naar de waterstand. Die wordt heel eenvoudie door het water zelf bijgehouden: de beweging van een vlotter, drijvende op het water oppervlak, wordt overgebracht' op een schrijfstift, die in het apparaat constant een curve tekent. Over één etmaal gaf de re gistrator een daling van de stand van 56 N.A.P. tot 73 N.A.P. weer. Gedurende die tijd was er gemalen, legde de eerste machinist uit. Sindsdien was de stand weer tot 60 N.A.P. opgelopen. „Dat gaat zo met het malen", zei de heer Naber. „wij trpWon als het ware een kuil in het wa- W. die langzaam weer volstroomt Dat is natuurlijk een overdreven voorstelling, maar zo kun je het toch noemen, wanneer hier het water over een grote oppervlakte door het malen lager staat dan verderop in het boezemgebied. Zoiets gebeurt meest al bij windstil weer. Als de wind goed doorstaat naar deze kant, dan krijgt zo'n kuil meestal geen kans zich te vormen". Centraal punt Korte tijd later spraken wij ir. P. de Gruyter, een van de ingenieurs van Rijn land, in het gebouw van het Hoogheem raadschap te Leiden, waaruit de orders naar de gemalen worden doorgegeven. Hij vertelde, dat die orders weer afhankelijk zijn van de gegevens, die in Leiden regel matig worden ingewonnen van een cen traal punt in het uitgestrekte boezemge bied: een observatorium in Oude Wete ring, dat reeds in 1870 is gebouwd. Men richt zich naar de boezemstand, het neer- slagcijfer, de windrichting en de wind kracht, die daar worden opgegeven. Op dat punt heeft men bovendien het uitzicht op tien molens, zodat men tevens kan con stateren of de polders aan het uitmalen zijn. De ervaring van tientallen jaren heeft uiteraard een aantal betrouwbare maat staven opgeleverd, waar men het boezem- beheer naar kan regelen. Als men bijvoor beeld in de natte tijd van Oude Wetering verneemt, dat er tien mm regen is ge vallen, dan staat het wel vast, dat alle vier de gemalen in werking moeten komen. De heersende windrichting is een factor, die meebeslist over de vraag, welke gemalen worden aangezet. En aangezien de wind zeker 65 percent van de tijd uit het zuid westen waait, is het gemaal in Spaarndam van grote betekenis. Bovendien vernamen wij van ir. De Gruyter, dat dit wel een uniek gemaal is geworden door de combinatie van diesel motoren en schepraderen. Schepraderen I behoren namelijk tot de verleden tjjd, maar in Spaarndam komen zij zo uitste- i kend van pas omdat de opvoerhoogte ge ring is. Maar het gemaal loopt een goede kans het enige ter wereld te zijn, dat nog met schepraderen werkt. Twee cjrote zes cylinder viertact Diesel-Werkspoormotoren hebben de stoomaandrijving van het gemaal in 1936 vervangen. Zij ontwikkelen samen 270 paardekrachten. De finale van het te Haarlem gehouden moet van die begeleiding nog eens enkele kleinkunst-concours voor amateurs heeft zich vrijdagavond niet op het Prinsenhof in de openlucht kunnen afspelen. De wis selvallige weersomstandigheden hebben dit onmogelijk gemaakt. De organisatoren van de wedstrijd vonden een veilige toe vlucht in de aula van het stedelijk Gym nasium, die echter veel te klein bleek om alle belangstellenden voor de slot-avond te bevatten. Met ongeveer vijfhonderd toe hoorders was deze gehoorzaal, met zijn geschikte toneelaccommodatie, tjokvol. De jury (die weer gevormd werd door Wouter Denijs, Jan Willem Hofstra en Jan Kraak man met Didi Sanders en Leo Kuyk na mens „d'Oprechte Amateur") kon maar beschikken over een minimale bewegings vrijheid om schriftelijk een oordeel vast te leggen. Het zou bij deze finale gaan spannen. De jury had bij de twee voorronden een selectie gemaakt, zeker geen eenvoudige aangelegenheid, niet alleen door de over het algemeen heel goede prestaties, maar ook door het onvergelijkbare van veel van deze uitingen van kleinkunst, die lang niet alle hierbij ondergebracht konden worden. En wat zijn dan de normen waarop een oordeel moet gaan berusten? Gelukkig hebben wij ons bij dit concours daarover niet het hoofd behoeven te breken. Dat De winnaar: Richard Blanken. kwam door het ongedwongen, prettige ka rakter van deze kunstzinnige strijd, waar aan alle deelnemers, althans diegenen met een noodzakelijk verantwoordelijkheidsbe sef, met plezier hun krachten hebben ge geven. Daarom is dit concours van zoveel belang geweest, zowel voor de vorming als voor de waardering van een gezond amateurisme. Het was te verwachten, dat er bij de finale veel herhalingen zouden komen van uitvoeringen, die bij de voor-gaande twee avonden waren gegeven. Zo kwamen de „Accordos" weer de aandacht vragen voor hun vlotte, ritmisch stevige vertolkingen van Italiaanse melodieën. Bram van der Wal nam ons maar weer eens mee op een reisje naar Parijs, waarbij we weliswaar afstand moesten doen van reële ervarin gen, maar waarbij we met sneltekeningen toch een aardige compensatie kregen. Al berto Noretti befloot weer de zin van het geven van rozen in Tirol en kweelde er verder allerverleidelijkst op los, met een gitaarbegeleiding van hem zelf. Noretti akkoorden herzien. Dat zal de moeite on getwijfeld lonen! De „Amerikaanse" trou badour Richard Blanken kwam ook met een paar liederen die hij bij zijn eerste optreden zong. Maar hij deed dit weer zo mooi, zo innemend en menselijk van voor dracht, dat dit alles als nieuw klonk. Wat mij betreft, ik hoop dat hij met die liedjes nog vaak op de planken komt! De zangeres Tonnie Verschoor zong deze keer operette fragmenten. Die beheerste zij uitstekend. Haar goede voordracht kreeg met de innige koptonen nog een bijzonder expressief accent. De tweede vocalist, de bas M. G. Droog, heeft zijn fraaie stem- middelen en zijn nobele muzikaliteit bij een zeer gewaardeerde vertolking van een aria van Verdi gedemonstreerd uit „Don Carlos". Tom van Ek trad op als voor drachtkunstenaar met het fijn-humoristi sche schetsje „Anna, de eendagsvlieg" van Godfried Bomans en met een episode uit het huwelijksleven, die wel grappig was, maar die toch niet kon tippen aan het niveau van het eerste werkje. Een symbool van menselijke ellende en ondergang, maar ook een navrante klacht en een roep om bevrijding is het gedicht „De trap" van Ed. Hoornik, dat met grote, aangrijpende zeggingskracht als een reflex van een diepe eigen ontroering werd voorgedragen door Ida van Dolen-Rooijers. Er waren weer de contrasten met deze levensernst, waarmede het toch goed is geconfronteerd te worden. Mr. Jack was er met zijn knappe goocheltoeren en de begeleidende geestige conversatie. En „Los Spaarnegajos" zongen en speelden hun „Spaanse" wijsjes heel aantrekkelijk, maar naar mijn gevoel te veel in een Engels sentimentele „croon"-sfeer. Verder zorg den de zes „Greenhorns" voor een aller gezelligst, koddig slot van de avond met cowboyliedjes, die geweldig insloegen. Het was jammer, dat de jury zo gauw klaar was met de beraadslaging over het toe kennen der prijzen. Want dat betekende ook het einde van het optreden van deze vlotte Haarlemse cowboys met hun inne mende cowgirl. Voordat Jan Kraakman namens de jury de prijswinnaars bekend maakte sprak hij zijn grote voldoening uit over het verloop van dit concours. Hij loofde de initiatief nemer Wim de Ree. die ook op deze avond de afwerking van het programma zo vlot geleid had. Men hoopt het volgend jaar weer een dergelijk toernooi te organiseren. De directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, dankte in een slotwoord de jury, de deelnemers en allen - inclusief enkele gemeentelijke instanties - voor hun medewerking om deze wedstrijd zo te doen slagen. Hier volgen tenslotte de toegekende HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend tele- fonisch, firma Mathot, tel. 11990. Dierenarts: J. D. Beijers, Raamsingel 28 tel. 13164. Apotheken: Schoterbos-Apotheek, Rijks, straatweg 19, tel. 50155; fa. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495, Teyler-Apo-- theek, Teylerplein 79, tel. 17946. HEEMSTEDE: Artsen: C. de Geus, Pieter Aertzlaan 6 telef. 39875 en R. J. P. Muller, Raadhuis plein 6, telef. 36550. Wijkverpleging: zuster G. E. van dei- Hoek, Laan van Rozenburg 33, telef. 36389 (en in de week van maandag 12 tot en met zaterdag 16 augustus, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, telefoon 38320 (en van zaterdag 10 tot en met vrijdag 16 augus tus, des avonds na zes uur). BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, Bloemendaal, tel. 54003. Overveen: Dokter C. R. Post, Rollands laan 35, Overveen, tel. 10367. Aerden- hout: Dokter J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerdenhout, tel. 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgerweg 16, Bloemendaal, tel.' 24413 en zuster A. G. Haagsma, Spiege- lenburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 26994 bgg. 27343. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 17 augustus voor spoedeisende gevallen ge opend de Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station, tel. 025608249 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, Heemstede, tel 38320. (ook voor Aerdenhout). ZANDVOORT: Artsen: Dokter B. Entzinger, Brederode- straat 1, tel. 2181; dokter J. van dei- Meer, Julianaweg IA, tel. 2499. Dierenarts: J. D. Beijers, Raamsingel 28, Haarlem, telefoon 13164. Wijkverpleegster: Zuster M. E. Niezen, Brederodestraat 11, telefoon 2774. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Apotheken: Gedurende de maand augus tus zijn de beide te Zandvoort gevestig de apotheken, t.w. de Zandvoortse apo theek J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telefoon 2389 en de Zeestraatapotheek M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073, alle dagen, óók de zon dagen, geopend van 8 uur v.m. tot 10.30 uur n.m. In de week van 10 t/m. 16 augustus nachtdienst van 22.30 tot 8 uur: Apotheek Kerkhoven, Zeestraat no. 71, telefoon 3073, echter uitsluitend voor doktersrecepten en spoedgevallen. De nachtdienst wisselt op zaterdagavond om 22.30 uur. BENNEBROEK: Arts: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, tel. 02502—300. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, tel. 02502—618. LISSE: Arts: F. L. J. M. Haase jr., Heereweg 337, ted. 3685. HILLEGOM: Arts: Dr. H. F. ten Hoopen, Stationsweg 2, tel. 5417. HALFWEG: Arts: D. A. Rijnders, Amsterdamse straatweg 60, tel. 593. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dr. Bult, tel. 6320; Nieuw- Vennep: dr. G. Nugteren, telefoon 220; Badhoevedorp: dr. Faber, tel. 2377. Haarlem, 9 augustus 1957 BEVALLEN van een zoon: 7 aug.: J. N. Holder-Van der Griend; 8 aug.: C. M. van der Westen-De Vries; M. A. Singelenberg- Lamens. BEVALLEN van een dochter: 6 aug.: F. A. Hendriks-Van Kuyk; 8 aug.: J. E. Hoo- gewerf-Houtkamp; W. Siegerist-Jordans; A. M. van Rijn-Platei; G. J. Th. Turken burg-Bult; 9 aug.: C. W. van Leeuwen- Boogers. OVERLEDEN: 7 aug.: B. A. M. A. van Klooster, 10 j., Meester Joostenlaan; R. A. J. Elleswijk, 60 j., Kamperlaan; 8 aug.: F. M. J. van Ees-Van Wijk, 84 j., Grote Hout straat; M. Karhof-Kwakman, 87 j., Wester- houtpark; C. M. Twisk-Michel, 50 j., Nieuwe Gracht. Het ministerie van Financiën heeft de afgelopen dagen de ervaring opgedaan, dat er huiseigenaren zijn die voorbarig de helft van de verhoging van hun huur opbrengst zelf blokkeren. Bij het ministe rie zijn stortingen van huiseigenaren ont vangen. hoewel er nog geen enkele ver plichting tot betaling is opgelegd. De te blokker-en gelden dienen bovendien niet aan het ministerie van Financiën te wor den gezonden, maar moeten worden ge stort op de girorekening van de directeur van het Grootboek Huurblokkering en deze rekening bestaat nog niet. Het mi nisterie zal de gelden zolang bewaren tot de girorekening er is en ze dan over schrijven. De oorzaak van deze handelswijze van enkele huiseigenaren moet wellicht ge zocht worden in de hoop, dat de gestorte gelden direct rente zullen gaan dragen. Deze hoop is echter ongegrond, daar de rente pas ingaat nadat de huiseigenaren officieel in het Grootboek zijn ingeschre ven en voor hen officieel de verplichting tot betaling is ontstaan. Het ministerie hoopt, dat huiseigenaren met betaling zullen wachten, daar er an ders administratieve verwikkelingen kun nen ontstaan. prijzen. De eerste prijs was voor Richard Blanken, de tweede voor „The Green horns", de derde voor Ida van Dolen- Rooijers, de vierde voor de heer M. G. Droog. P. 7,waanswijk ADVERTENTIE Maandag 12 augustus, 8 uur, naar het Stadion Amsterdam (GOLD PLATE) NEDERLAND - AUSTRALIë ENGELAND - NOORWEGEN DUITSLAND - ZWEDEN - DENEMARKEN - Z.-AFRIKA Grootste en laatste Speedway Programma 1957

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 12