Drie visies op toekomstig Haarlems Stationsplein in beeld gebracht LINDBERGH REISBURFAUX Britse troepen in Oman zijn op heftige tegenstand gestuit Tentoonstelling „Het Station" geopend ONTHULLEND FEUILLETON Gecompliceerde botsing op Vergierde weg HOLLANDSCHE SOCIËTEIT Straaljagers bestoken de rebellen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Herenteam van DWT uitgeschakeld ,Pierhoofden HET MODERNE STATION IN OUDE VLEESHAL Bod op v^um-pref. aandelen Vereenigde Kleeding Haarlems aspect Scheepvaart Burgerlijke Stand van Haarlemmerliede Andere stations ZANDVOOR1 Opbrengst Rode Kruisactie LISSE Lisse tegen Lisser Boys Speeltuin in trek VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. SLOT DEFECT? Getuigen zwegen „om gezondheidsredenen', Ambtenaar keerde niet terug van vakantie Supertanker in Amsterdam te water gelaten India wijst beschuldiging van Pakistan af ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 9 De waterpolocompetitie nwT is uitgeschakeld voor het verder „romotie maken in de eerste klasse heren p de zomercompetitie KNZB. Op eigen J' rein had DWT reeds het onderspit moe- L delven in de strijd tegen DJK, dat in t Mirandabad in Amsterdam gisteren n\VT ontving. Op dit grote veld de ximum maat ontplooiden de Amster- ;a'mmers een spel waartegen de Haarlem- jn het geheel niet op konden. Re gelmatig speelde DJK met de snelle zwem- lers Rein Prins, Ritton en Vega de n\VT-verdediging uit elkaar en behaalde inde eerste helft een drie—nul voorsprong. Ook in de tweede helft schoot DWT in '•rechten te kort om de DJK aanvallen te 'Ven. Het werd negen—nul waartegen over T)WT £een enkel doelpunt kon stellen. njK gaat door met het spelen van pro motiewedstrijden; DWT zal in de volgende competitie wederom in de tweede klasse worden ingedeeld. Haarlem (heren), dat zonder winstpunten de zomercompetitie heeft beëindigd, gaat .-een degradatiewedstrijden spelen. Haar hui heeft verzocht hiervan vrijgesteld te worden en wil het volgende seizoen in de tweede klasse uitkomen. HPC (dames), dat op overtuigende wijze kampioen van de derde klasse afdeling B geworden, gaat voor promotie spelen. Op dinsdag 13 augustus om half acht is de eérste ontmoeting vastgesteld in het zwembad „De Heerenduinen" in Velsen De strijd gaat dan tegen DAW uit Alk maar. ADVERTENTIE slavernij in Amerika VOORDAT GISTERMIDDAG EEN aantal genodigden voor het eerst een rondgang maakte over de tot expositieruimte voor de tentoonstelling „Het Station" getransformeerde Haarlemse Vleeshal, was er in restaurant Brinkmann op de Grote Markt een bijeenkomst, waar, in tegenwoordigheid van burge meester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem, directieleden van de N.Z.H., vele raadsleden en andere genodigden, de propagandachef van de Nederlandse Spoorwegen, de heer D. Otten, een kort overzicht gaf van de totstandkoming van de tentoonstelling. De heer Otten herinnerde eraan, hoe enige maanden geleden het bestuurslid van Plaarlems Bloei, de heer J. H. Bartman, na een bezoek aan de tentoonstelling „Het Station" in het Rotterdamse Bouwcentrum contact met de spoorwegen had opgenomen met het verzoek of een dergelijke tentoonstelling ook in Haarlem gehouden zou kunnen worden. De N.S. hadden onmiddellijk welwillend tegenover het plan gestaan en de heer Otten wilde de initiatiefnemer, die door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, hartelijk danken voor zijn vele bemoeiingen. Voorts bracht hij dank aan het gemeente bestuur van Plaarlem en de stichting Plaarlems Bloei, die het hadden mogelijk gemaakt dat de Vleeshal als expositieruimte kon worden ingericht. gang van het station voor taxi's, terwijl aan de zuidkant van het vergrote plein parkeergelegenheid wordt geschapen. Op de hoek van de Vergierdeweg en de Vondelweg in Haarlem is vrijdagmorgen om kwart voor negen een gecompliceerde botsing gebeurd waarbij twee personen auto's waren betrokken. De botsing ont stond doordat de bestuurder van een per sonenauto die de Vondelweg in westelijke richting bereed, waarschijnlijk geen voor rang verleende aan een auto, die op de Vergierdeweg in zuidelijke richting reed. Een van de wagens werd aan de rechter zijde geschampt, draaide een halve slag om en kwam tegen het trottoir tot stilstand. De andere wagen reed het trottoir op, ramde een tuinmuur en reed door een heg heen om tenslotte tot stilstand te komen in de tuin van een woning aan de Vergier deweg. Beide auto's werden zo ernstig be schadigd. dat zij met kraanwagens moes ten worden weggeslept. De bestuurders van de wagens kregen de schrik van hun leven, maar werden niet ernstig gewond. Wel klaagden zij over pijn in de rug en in de borst. De Amsterdamsche Bank n.v. deelt hou ders van cum. pref. winstdelende aandelen in de Vereenigde Kleedingmagazijnen n.v. te Amsterdam mede, dat zij een aanbod doet deze aandelen te kopen tot de koers van 150 per-cent. Dit bod is geldig tot lö september a.s. De kosten van'verkoop, zo als provisie, zegel, enzovoorts, komen ten laste van de koper, zodat aandeelhouders voor een aandeel van nominaal f 1.000 netto f 1500 zullen ontvangen. Deze foto geeft een beeld van het toekomstige Stationsplein in Haarlem volgens ontwerp van de N.Z.H. In het midden zijn drie eilandperrons in de lengterichting van het plein geprojecteerd. Vervolgens gaf de chef van de stede- bouwkundige afdeling van de Nederlandse Spoorwegen, de heer H. D. E. M. Koop- mann, een uiteenzetting van het doel van de tentoonstelling. „Het station is niet alleen een visite kaartje van een stad" aldus de heer Koop- mann, „het is tevens een trefpunt van alle openbare vervoermiddelen in een stad". In het kort zette de spreker uiteen, van welk een groot belang het is, dat een station en het bijbehorende stationsplein een harmoniërende functie krijgen in het stadsbeeld. Tenslotte sprak de directeur van de stichting „Haarlems Bloei", de heer W. van Willige, een dankwoord tot de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Hierna werd de genodigden gelegenheid gegeven een rondgang door de Vleeshal te maken. Voor de Haarlemmers is de aantrekke lijkheid van de tentoonstelling gelegen in het feit, dat hier voor het eerst de plan nen, gewijd aan de reorganisatie van het Stationsplein, te zien zijn. Twee maquettes en een tekening hebben hierop betrekking: een maquette van het toekomstige Sta tionsplein, zoals de directie van de N.Z.H.V.M. dat denkt; een tekening, met de visie van de dienst van Openbare Wer ken der gemeente Haarlem en een ma- Dit is de maquette van het toekomstige Stationsplein in Haarlem, ontworpen door de Nederlandse Spoorwegen. Het stationsgeboupw bevindt zich op de voorgrond, van waaruit twee perron vleugels het midden van het plein omsluiten, waar een aantal perrons in dwarsrichting is gedacht. Deze maquet te is. evenals die van de N.Z.H. en een tekening van het plan van Openbare Werken van Haarlem, te zien op de tentoonstelling „Het Station", die in de Vleeshal in Haarlem wordt gehouden ADVERTENTIE AMSTERDAM Tel. 49956 HAARLEM 17229 ARNHEM 21662 Voor diverse uitstekend verzorgde hotelreizen per luxe touringcar zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Vraagt het uitvoerig programma. Abbedijk, 8 v. Havana n. Vera Cruz. Abbekerk, 9 te Port Swettenham. Annenkerk, 9 v. Aden n. Port Said. Antonia, 10 te Tjilatjap. Aldabi, 10 te Rotterdam. Almdijk, 10 v. Rotterdam n. Galveston Arendsdijk, 9 te Rotterdam. Aagtekerk, 10 te Genua. Adonis, 9 v. New York n Port Au Prince Alphacca, 10 te New York. Aludra, 9 v. Norfolk n. Nederland. Ahvaki, 10 te Kobe. Amstelkroon, 9 v. Cristobal n, Curacao. Bawea», 9 te Seattle. Balticborg, 9 te Amsterdam. Bonaire, 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Bloemfontein, 9 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Celebes, 9 te Tandiong Mani. Ceronia, 10 te Singapore. Camitia, 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Cottica, 10 te Georgetown. Drente, 10 te Tandjong Mani. Delfland. 11 te La Guaira verw. Eenhoorn, 9 v. rede Ceriphos n. Emden. Pelipes, 10 te Telokanson. Gaasterkerk, 9 v Rotterdam n. Marseille. Gaasterland, 9 dw Kaap Verd. eil. n. L. Palmas. Houtman, 10 te Belawan Helder, 10 te Sdn Juan (Puerto Rico). Hoogkerk, 9 v Marseille n Genua. japara KPM. 10 te Mombasa. ■khnnnes Frans 8 v. Baltimore n Seven Islands Kermia, 9 v. Auckland n. New Plymouth. Veldiecht, 10 te Cochin. Kloosterdvjk, 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Korovina, 9 v. Rotterdam n. Fredericia. Kinderdiik, 10 te Philadelphia. ^opionella, 9 v. Lourenco Marques n. Abadan. jCryptos. 9 v Buenos Aires n. Curacao. Eeopoldskerk, 9 v. Mombasa n. Aden. Leuvekerk, 9 v. Aden n. Port Said. lieve Vrouvvekerk, pass. 9 Gibraltar n. R'dam. larenberg, 9 v. IJmuiden n. Huelva. Eawak, 9 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Maaskerk, 10 te Bombay. Muiderkerk, 10 te Port Said. Nieuw Amsterdam, 9 v. New York n. Cobh. Nias, 10 te Cebu. Oranje, pass 9 Socotra n. Aden. Orion. 9 te Ceuta. Polydorus, 11 te Port Said verw. Pr. Joh. Willem Frlso, 10 v. R'dam n. Montreal. Rondo, 9 v. Port Said n. Napels. Radja, 9 dw. Miami n. Houston. Raki, 9 te Abadan. Ridderkerk. 9 v. Suez n. Aden. Roepat, 9 nog te Khorramshar. Rijndam, 10 te New York. Stad Vlaardingen. 9 v. Narvik n. Amsterdam. Steen wijk, 10 te Amsterdam verw. Sumatra. 10 te Port Swettenham. Senegalkust, 10 te Amsterdam. Scherpendrecht, 9 v. Nynashamn n. Sidon. Sloterdijk, 9 v. New York n. Antwerpen. Stad Dordrecht, 9 v. Setubal n. Sluiskil. Tabinta, 10 te Semarang. Themis, 9 te Emden. Theobaldius, 10 te Aden. Tomocyclus, 10 te Suez. Tomori, 9 te Rotterdam. Tamo, 9 v. Buenos Aires n. Antwerpen. Taria, 10 te Port of Spain. Tegelberg, 10 te Rio de Janeiro. Tjisadane, 10 te Durban. Tomocyclus, 10 te Suez. Utrecht. 11 te Tj. Priok verw. Vivpara. 11 te Port Said verw. Vasum, pass. 9 Landsend n. Rotterdam. Weltevreden, 9 v. Antwerpen n. Southampton. Wieldrecht, 9 v. Rastanura n. Bremen. Willem Ruys. 9 v. Southampton n. Port Said Woensdrecht, 9 te Punta Cardon. Wonogirl, 10 te ;Port Said. Zaankerk, 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Zuiderkerk, 9 op red Beira. quette van het toekomstige plein, ont worpen door de n.v. Nederlandse Spoor wegen. Drie visies op één onderwerp: interes sant vergelijkingsmateriaal. Temeer de moeite van het bekijken waard, omdat twee van de drie plannen te weten dat van de dienst Openbare Werken en dat der Nederlandse Spoorwegen voor het eerst in de openbaarheid worden gebracht. Het plan van de N.Z.H.V.M. is in ons blad van zaterdag 3 augustus uitvoerig beschreven. Het feit, dat de drie uiteenlopende plan nen, drie uitgangspunten vertegenwoor digen, springt onmiddellijk naar voren. De vervoersmaatschappij gebruikt het toe komstige Stationsplein als busstation en zal dus trachten te bewerkstelligen, dat het plein aan deze doelstelling beant woordt. De gemeente heeft niet alleen rekening te houden met de honderden aan- en afrijdende bussen, doch ook met de vele te parkeren auto's en de voetgangers, om van de stedebouwkundige vormgeving maar te zwijgen. Voor de Nederlandse Spoorwegen is het plein een soort „voor portaal" voor het station en een verbin dingsader tussen stad en station. Overigens trachten alle drie instanties aan de eisen van alle soorten reizigers tegemoet te komen. De plannen van de gemeente Haarlem en de Spoorwegen verschillen aanmerkelijk met dat van de N.Z.H.V.M.; het verschil tussen het ontwerp van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken en dat van de N.S. is echter klein. Zoals reeds mede gedeeld, hebben B. en W. het plan van de busvervoersmaatschappij geaccepteerd, na dat ook de gemeentelijke Verkeerscom- missie haar fiat eraan had gegeven. De drie plannen zijn afgestemd op een vergroot Statior splein, aan de zuidzijde begrensd door de voorkant van de huizen rij aan de Lange Molenstraat. In de visie van de N.Z.H. kan het vergrote plein wor den geschapen door aanleg van drie lang gerekte eilandperrons voor de bussen en een klein perron onmiddellijk voor de in- In België veroordeeld. De rechtbank te Brugge heeft de Nederlander L. II. uit Biervliet veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf en 2000 frank boete. Hij had zich in België voor politieagent uitgegeven en zich schuldig gemaakt aan diefstal on der bedreiging. GEBOREN: Evert Johannes Hypolitus. z. v. H. Smit en M. E. Kassing; Gerardus Cornelis Maria, z. v. C. v. Opzeeland en van M. E' Heeremans; Johannes, z. v. J Tichelaar en T. G. M. Berentsen; Frederi- cus Stephanus, z. v. J. B. Wesseling en van M. Th. Valent; Irene Maria, d. v. R. J. v. Meelen en M. A. de Waal. ONDERTROUWD: A. G. G. van Schie en J. Suir; M. J. Droogh en A. C. Duijndam; J. G. M. Willemse en C. M. J. v. Warmer dam; G. J. Poelgeest en M. Mientjes. GETROUWD: J. A. M. v. Bruggen en C. P. v. d. Aar; H. N. v. Schie en C. M. Schul pen. OVERLEDEN: E. Hoogeveen, oud 91 j., weduwe van C. Zandvliet. Wie de maquette van de Spoorwegen beziet, krijgt onmiddellijk twee uitlopende vluchtheuvels in het oog, die aan de west en oostzijde van het stationsgebouw zijn geprojecteerd. Daartussen ligt het bus station. In het lengte van het gebouw liggen twee perrons en dwars op het stationsgebouw een veertiental kleine per rons, waar de bussen kunnen parkeren. In het midden van Kruisweg en Jansweg zijn drie verkeersgeleiders geprojecteerd. Tus sen de beide uitlopende vluchtheuvels die doen denken aan in zee uitstekende „pierhoofden" en de rijweg van beide wegen ligt een klein perron, dat met de vluchtheuvel een kleine parkeerruimte om armt. Het busstation wordt afgeschermd met een langgerekte en breeduitlopende verkeersheuvel, op het brede gedeelte waarvan een wachtkamer kan worden ge bouwd. De „hoofden" van de twee vlucht heuvels en twee aan de straatzijde ge legen perrons zijn met de zuidzijde van het plein door oversteekplaatsen voor voet gangers verbonden. Het gemeentelijke plan vormt in zoverre een afwijking van dat der Spoorwegen, dat het busstation wat aan ruimte inboet ten behoeve van het particulier vervoer, waarvoor ruimere parkeermogelijkheden zijn ontworpen. De twee in het gemeente lijke plan ontworpen parkeerplaatsen bie den plaats aan ruim veertig personen auto's. Het plan van de Spoorwegen is wat betreft het busstation niet zo ruim opge zet als dat van de N.Z.H., zodat men zich mag afvragen, of by realisering van het eerste plan een vlotte dienstregeling van de bussen evenzeer gediend zal zijn als bij uitvoering van het plan der busonder neming. Tentoongesteld zijn voorts de maquettes van moderne stationsgebouwen met de daarbij behorende pleinen van onder meer Rotterdam, Eindhoven, Nijmegen, 's-Her- togenbosch, Weert, Leiden en Groningen en foto's van de verschillende gebouwen, waarop de verfraaiing door het aanbren gen van beeldhouwwerken opvalt. Voorts ziet men een interessant model van een ideaal stationsplein, waarbij met neon- buizen de verschillende routes voor de diverse weggebruikers kunnen worden aangegeven. Een grote maquette brengt de tunnelwerken bij hét Nijmeegse station in beeld. Met een statistiek wordt de groeien de intensiteit van het treinverkeer aan gegeven. Aan het bekende NX-beveiligingsysteem wordt eveneens aandacht geschonken. Voorts kan men modellen zien van mo derne' locomotieven en treinstellen,vooral voor de technisch ingestelde bezoekers een aantrekkelijk onderdeel. Op de bovenver dieping van de Vleeshal is onder de hane- balken een expositie ingericht van spoor wegaffiches uit Europese landen, die niet alleen een reclame voor de spoorwegen, doch ook voor de verschillende landen vormen. Wij hopen op de resultaten van deze toegepaste grafische kunst nader terug te komen. De opbrengst van de actie, vorige week in Zandvoort gehouden t.n bate van het Rode Kruis, heeft opgebracht een bedrag van 2.705,54. De afdeling Zandvoort be tuigt haar dank aan allen, die hun bij drage aan de actie hebben geleverd. Lisse speelt vanavond om half zeven tegen Lisser Boys, een krachtmeting, die altijd vele honderden toeschouwers in het Lissese sportpark brengt. De opstellingen van de elftallen is als volgt: Lisse: J. Baak, doel; Jac. v. d. Zwet en K. v. d. Zwet, achter; P. Wassenaar, J. v. d. Poel en A. van Diest, midden; J. van Kesteren, A. Bon, A. v. d. Zwet, Th. Castien en Fr. Arrachart, voor. Lisser Boys: W. Warmerdam, doel; W. Wijnhout en B. in 't Veld, achter; K. van 't Wout, C. Jousma en P. Wassenaar, midden; G. Hagen, L. Broekhuizen, A. Imanse, J. Mondriaan en J. van Stein, voor. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Wilhelmina Maria Johanna, dochter van A. van den Berg en van J. P. Wessels, Vreewijk 32. ONDERTROUWD: G. J. G. I. van Leeu wen te Voorhout en A. M. Warmerdam te Lisse; W. A. A. van der Ham te Noordwijk en M. W. de Haas te Lisse. GEHUWD: L. J. Weijers te Lisse en C. M. M. Schenk te Lisse; A. P. Hogervorst te Iiisse en A. M. Wijsman te Lisse. GEEN BESTEDINGSBEPERKING Bij de Rijkspostspaarbank te Lisse werd in juli ingelegd f 53.845,66 en terugbetaald i' 54.735.66. De speeltuin „Marijke" achter de Gla- diolenstraat in Lisse is nu twee weken in gebruik en over belangstelling hiervoor heeft het bestuur van de speeltuinvereni ging niet te klagen. Het bestuur is hier over uiteraard bijzonder tevreden. Minder enthousiast is men over het feit, dat nu al tien plastic ballen zijn ontvreemd en dat kinderen van niet-leden steeds maar weer op de lidmaatschapskaart van een ander trachten in de tuin te komen. Nu de belangstelling groot blijft, is er een mogelijkheid om over het aanschaffen van meer en grotere speelwerktuigen te gaan spreken. Op het verlanglijstje staan onder andere nog een Chinese schommel en een grote glijbaan. De aanschaf hier van zou enkele duizenden guldens vergen, en over zo'n bedrag beschikt de vereni ging natuurlijk niet. Het bestuur wil ech ter trachten met behulp van handige le den zoveel mogelijk werk zelf te doen, zo als ook de afgelopen winter het geval was. WASHINGTON 1852. Geheel Amerika verkeert in grote beroering. De oorzaak hiervan is een feuilleton, dat in de „Na tional Era" staat afgedrukt, een in dit land verschijnend tijdschrift. Het feuilleton wordt geschreven door een predikantsvrouw. Harriet Beecher Stowe, en is getiteld „De hut van Oom Tom". Op waarlijk ontroerende wijze vertelt de schrijfster daarin over de arme negersla ven, die aan de willekeur hunner meesters zijn overgeleverd. Het verhaal van een jonge vrouw, Eliza genaamd, die met haar jongetje over de schotsen van de Ohio naar Canada vlucht om haar kind uit de klauwen van de slavenkoper te redden, heeft in de Noordelijke sta- ten diepe ont roering, maar ook grote ver ontwaardiging teweeg gebracht. De hulp, tot nu toe reeds aan ontvluchte slaven verleend, zal door dit feuilleton voorzeker worden aangemoedigd. De Hollandsche Sociëteit van Levensver zekeringen stelde in dat jaar voor het eerst een vaste medische adviseur aan, die tot taak kreeg de aangeboden overlijdensver zekeringen te beoordelen. Anderhalve Eeuw Levensverzekering HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C. - TELEFOON 49100 KERSJA (Reuter) De expeditiemacht van brigade-generaal Robertson, ongeveer 700 man sterk, is vrijdag in de omgeving van de waterbronnen bij het dorp Kersja gebleven, nadat zij donderdag was teruggetrokken, toen zij bij het vliegveld van Firq op krachtige tegenstand van de opstandelingen van de imam van Oman stuitte. Kersja ligt zeventien kilometer ten zuiden van het hoofdkwartier van de immam. Generaal Ro bertson is naar Bahrein gevlogen voor overleg met de Britse politieke resident van het eiland, Burrows Aangenomen werd, dat de generaal met het oog op eventuele inter nationale gevolgen niet heeft willen overgaan tot be schieting van Firq met mortieren of tot luchtaanvallen. De militairen hebben veel last van de hitte (54 graden celsius). Hei water in de radiator van vrachtauto's ging koken. Vele ande re wagens bleven staan doordat de benzine verdamp te voordat zij in de cilinders kwam. MANAMAH Brigade-generaal Robertson, die het bevel voert over de troepen van de sultan van Mus cat, is vandaag na besprekingen met Sir Bernard, per vliegtuig in Midden-Oman teruggekeerd. Volgens UP zijn vandaag Britse straaljagers in actie gekomen tegen de rebellen. Een tweede, uit militairen van de sultan samengestelde colonne, die een opmars vanaf de kust van Muscat is begonnen, rukt via het ongeveer dertig kilometer ten zuidoosten van Nizwa gelegen Izki naar Nizwa op. CAIRO (Reuter) Said Mohammed El Harty, vertegenwoordiger te Cairo van de iman van Oman, is uitgenodigd heden een bijeenkomst der politieke commissie van de Arabische Liga bij te wonen, teneinde de commissie-leden in te lichten over de toestand in Oman. De Arabische Liga overweegt of zij bij de Veiligheidsraad een klacht tegen Groot-Brittannië zal in dienen wegens „agressie in Oman". El Harty, heeft na een gesprek met de Chi nese ambassadeur te Cairo, Tsjen, mee gedeeld, dat de regering te Peking bereid is Oman te helpen. (Reuter-AFP) Jordanië heeft de politieke commissie van de Arabische Liga medegedeeld, ermee in te stemmen, dat de Liga de kwestie-Oman bij de Vei ligheidsraad aanhangig maakt. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST' LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Tegen de 26-jarige Amsterdammer, bij genaamd „Utrechtse Jantje", heeft de offi cier van Justitie bij de rechtbank te Am sterdam wegens mishandeling met zwaar lichamelijk letsel als gevolg, tien maanden gevangenisstraf geëist. In de nacht van 19 april was een 38- jarige confectionair op de Oudezijds Ach terburgwal in een opstootje verzeild ge raakt en daarbij tegen een man opgebotst, waarna een vechtpartij was ontstaan. De confectionair was gestompt en daarna ge vallen. Bewusteloos en met een gebroken rechteronderbeen werd hij naar het zieken huis gebracht. „Utrechtse Jantje", die van deze mishan deling werd verdacht, ontkende. Hij kon zich, naar hij zei, van het voorval niets herinneren. Het slachtoffer herkende de verdachte niet als zijn aanvaller. „De hele buurt weet, dat hij het gedaan heeft, doch niemand wil het om gezond heidsredenen verklaren," zo deelde een rechercheur mede. Wel zei een der getui gen van de verdachte: ,,'t Is een schat van een jongen". De officier van Justitie zei van de ver dachte: „Hij is een beestmens en bruut als hij dronken" is. Drie mishandelingszaken had hij wegens gebrek aan bewijs moeten intrekken. Deze mishandeling achtte hij echter bewezen. Ook de officier wees er op. dat de berechting van deze zaken wordt bemoeilijkt doordat de bewoners van deze buurt, die zijns inziens onder druk staan van een gering aantal raddraaiers, altijd uit vrees zwijgen. De rechtbank zal over een week uit spraak doen. De Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken, Samir Rifai, heeft de commissie, die zonder Jordaanse vertegenwoordiger in Cairo vergaderd heeft, telegrafisch la ten weten, dat Jordanië tevens elke reso lutie zal steunen, die door de Liga met be trekking tot Oman is goedgekeurd. Een der landelijke ochtendbladen maakt melding van de „verdwijning" van een ambtenaar van het ministerie van Marine, die niet van vakantie is teruggekeerd en die „belangerijke stukken" over de elek tronische apparatuur van de Nederlandse vloot zou hebben meegenomen. Naar onze Haagse correspondent ver neemt, is van een „spoorloze verdwijning" geen sprake. Het tegenwoordige adres van de ambtenaar, die inmiddels ontslag heeft genomen, de 34-jarige F. C. D., is in Den Haag bekend. Van de zijde van de Ko ninklijke Marine wordt verklaard, dat hij niet op de hoogte kan zijn van enig militair geheim. Hij is begin juli met vakantie naar Brus sel vertrokken. Daar is hem een betrekking aangeboden in de Belgische Kongo, waar door hij zijn positie aanzienlijk zou ver beteren. Hij heeft schriftelijk bij het mi nisterie van Marine zijn ontslag ingediend (hij was arbeidscontractant) en tevens het adres van zijn nieuwe werkgever opgege ven. Officieel wordt voorts medegedeeld, dat er geen stukken op het ministerie zijn ver dwenen. Bij de Nederlandsche Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam is het 39.000 ton metende enkelschroef-turbine- tankschip „Rein" in aanbouw voor de Skips a/s Polar Front te Tromsö te water gelaten. De „Rein" is een tanker van het grootste tvpe. dat de N.D.S.M. maakt en het eerste schip dat voo** de Noorse rederij wordt gebouwd. Het schip, dat een waterverDlaatsing van 51.460 ton heeft, is 213 meter lang en 28.50 meter breed. Bij een diepgang van 11 meter heeft het een draagvermogen van 39.000 ton. De voortstuwing geschiedt door een stoomturbine-installatie. het maximum vermogen zal de snelheid 17.5 knoon be dragen. Er is een - ccomodatie voor 61 be manningsleden, elk een eigen hut. NEW YORK (Reuter) India heeft aan de Veiligheidsraad medegedeeld, dat de Pakistaande beschuldigingen inzake het Indische beleid in Kasjmir ongegrond zijn. Pakistan beschuldigde India ervan, dat het door kolonisatie van niet-mohamme- danen in het door India bezette deel van Kasjmir de meerderheid van de moham medanen in Kasjmir te niet wil doen met het oog op een eventuele volksstemming over aansluiting van dit gebied bij Pa kistan of India.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3