DE GNZICHTBAREN Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem Haarlems gemeentebestuur ontvangt oorkonde voor mooiste stadhuis Orgelbespeling door Viktor Lukas taudvoort r ons vervolgverhaal"! door alfred 1köstnër Kort en bondig MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Als resultaat van enquête na hivq-excursie: VAKANTIESPELEN OP DINSDAG 13 AUG. Oplichter veroordeeld Zweefvliegtuigdemonstratie ging niet door Vuurwerk spat boven Zandvoort uiteen Zware materiële schade bij aanrijding Boomtak vernielt dak en televisiemast Examens Clubhuis van DVS eind volgende maand in gebruik Inbraak in Haarlemse sigarenwinkel Dame ernstig gewond bij aanrijding door auto Haarlem was zaterdag geheel „vol" Piet Kee speelt werken van Franse componisten Inbeslagneming Heringa Wuthrich Postduiven vliegen v. In de uit 1622 daterende vroedschaps kamer van het stadhuis te Haarlem heeft zaterdagmiddag een gezelschap Hagenaars eer bewezen aan het Haarlemse gemeente bestuur. Deelnemers aan een onlangs door het Haagse Instituut voor Volksontwikke ling gehouden excursie naar een achttal stadhuizen in westelijk Nederland zijn na melijk tot de conclusie gekomen, dat Haar lem het mooiste stadhuis van de randstad Holland bezit. Onder het motto „Het H.I.V.O. eert Haar lem'' heeft zaterdagmiddag een gezelschap van bijna vijftig HlVO-leden een bezoek ge bracht aan het Haarlemse stadhuis. Bij deze gelegenheid is aan het Haarlemse gemeen tebestuur een oorkonde overhandigd, waar in het gunstige oordeel van de Hagenaars over het stadhuis tot uitdrukking is ge bracht. Staande in de voorname vroed schapskamer met haai- twee grote schou wen, zware eikenhouten zolderbalken en het speciaal voor deze kamer vervaardigde zeventiende eeuwse wandtapijt heeft de Haarlemse gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, deze voor Haarlem zo eervolle oor konde in ontvangst genomen. Namens het HIVO werd de oorkonde overhandigd door de heer J. J. Mostard, die als leidei- van het Haagse gezelschap op trad. De heer Mostard bracht in herinne ring, dat het HIVO destijds een excursie naar een aantal stadhuizen in de randstad Holland had gehouden, waaraan een enquê te onder de deelnemers over het mooiste stadhuis was verbonden. Bezocht werden de stadhuizen van Den Haag (buiten mededinging), Leiden, Haar lem, Amsterdam, Hilversum, Utrecht, Oude water en Gouda. Het Haarlemse stadhuis spande daarbij de kroon, gevolgd door Lei den en Gouda. danken aan een toegewijde staf van men sen, die in onze dagen hun beste krachten aan de instandhouding ervan geven. De waardering voor hun arbeid, tot uitdruk king gekomen in dit huldeblijk, zal hen aanmoedigen om op de ingeslagen weg voort te gaan" aldus mr. Phaff. Aan de plechtigheid in de vroedschaps kamer ging een rondgang door het prach tige stadhuis vooraf, waarbij de gemeente secretaris zich een charmant en bekwaam gids toonde. Op boeiende wijze gaf hij een toelichting op de plaatsen, welke het ge zelschap passeerde, waarbij hij blijk gaf van een uitnemende kennis van de historie van het bouwwerk. De jeugdige Zuidduitse organist Viktor Lukas, een Zwaab uit Kempten, die za terdagavond een orgelbespeling gaf in de Haarlemse Grote Kerk, heeft mijn jongste ervaringen op het gebied van de orgel klank, waarover ik jongstleden zaterdag in „Erbij" het een en ander verteld heb, niet weinig verlevendigd. De jonge kun stenaar, komend uit een streek waar de kleur van de zuivere orgelklaiik, die geen nabootsing wil zijn van enig ander instru ment, tot de traditie behoort en waar trou wens alles kleur en licht is in de barokke bedehuizen en de orgels organisch opgaan in het geheel, bracht iets mee van die helderheid en wist deze op de rijke speel tafel van ons beroemde orgel van Chris- tiaan Müller te manifesteren. Waaruit bleek tot welke wonderlijke kleurwisse- lingen dit instrument in staat is! De zil- „Door zijn stijl, eenvoud en aristocratie verklank, verweven met de helderste tin- heeft het Haarlemse stadhuis geappelleerd aan ons gevoel" zo lichtte de heer Mostard de keuze van de Hagenaars toe. Mr. H. E. Phaff nam namens het Haar lemse gemeentebestuur het huldeblijk met duidelijk genoegen in ontvangst en bracht dank voor de eer en sympathie, welke Haarlem met deze geste werd bewezen. „De tegenwoordige toestand van het stad huis is, behalve aan onze voorvaderen, te Centrum (Wilsonplein) 10.30 uur: Zeep kistenraces om de grote prijs van het Spaarne. 's Middags speurtocht met verrassingen. Oosterkwartier (Zomervaart) 10.30 uur: Zeepkistenraces, 's Middags speurtocht. Jeugdland (Theemsplein) 10.30 uur: Zeep kistenraces. 's Middags speurtocht. Flora (Van Oosten de Bruynstraat) 10.30 uur: Zeepkistenraces, 's Middags speur tocht. Glasblazers (Papen torenvest) 10.30 uur: Zeepkistenraces, 's Middags speurtocht met verrassingen. Frans Hals (Schotersingel): Zeepkisten races om 10.30 uur en 's middags speur tocht. m Te Zaanen (Antony Fokkerlaan): Zeep kistenraces om 10.30 uur en 's middags grote speurtocht. D.V.S. (Vondelweg): Zeepkistenraces om 10.30 uur en 's middags grote speurtocht. V.Z.O.D. (Nieuwlandstraat)Zeepkisten races om 10.30 uur en 's middags speur tocht. Weltevreden (Spaarndammerweg): Zeep kistenraces om 10.30 uur en 's middags speurtocht met verrassingen. Vondelkwartier (Vergierdeweg): Zeepkis tenraces om 10.30 uur en 's middags speurtocht. Klarenhof (Brouwersplein)Zeepkisten races om 10.30 uur en 's middags speur tocht. Nieuw Leven (Spaarndam): Zeepkisten races om 10.30 uur en 's middags speur tocht. Buitenrust (Van Zompelstraat-Schalkwij- kerweg): Zeepkistenraces om 10.30 uur en 's middags grote speurtocht. W.I.K. (Oude Weg): Zeepkistenraces om 10.30 uur en 's middags grote speurtocht. De start van de zeepkistenraces om de grote prijs van het Spaarne heeft plaats nabij de speeltuin Te Zaanen. Er wordt in twee klassen gereden en wel de A-klasse (12-15 jaar) en de B-klasse (9-12 jaar). Het programma van de katholieke speel tuinen luidt: Kindervreugd (Godfried van Bouillon straat): Uitgaansdag voor alle kinderen van zeven jaar en ouder. Don Bosco (Phoenixstraat): Spelendag om vele prijzen. Elba (Gedempte Schalkburgergracht) 9.30 uur: vertrek vanaf de tuin voor voet balwedstrijd tegen Noordervreugd op O.G.-terrein. Om 1.30 uur wandel-puzzel7 tocht voor jongens en meisjes van 8-14 jaar. Zaanenoord (Zaanenstraat aan het Spaar ne): Oefenen voor de sportdag. Om 2.30 uur puzzel-wandeltocht voor kinderen van 9-14 jaar, gezamenlijk met de andere noordelijke tuinen. Hof van Eden (Geusevesperstraat)Sport en spel op de tuin. Om 10.30 uur vertrek naar Noordervreugd voor een wandel- puzzeltocht voor kinderen van 9-14 jaar. Des avonds om zeven uur slagbal- of volleybalwedstrijden. Noordervreugd (Ambachtstraat): Voetbal wedstrijd NoordervreugdElba op het O.G.-terrein. 's Middags 2 uur wandel- puzzeltocht voor kinderen van 9-14 jaar. De Alkmaarse rechtbank heeft de sedert 4 mei gedetineerde 25-jarige N. de V. uit Alkmaar wegens oplichting veroordeeld tot acht maanden gevangenis met aftrek van de preventieve hechtenis. De officier van Justitie had veertien dagen geleden acht maanden geëist. De verdachte, die reeds negen maal eer der was veroordeeld hoorde op 28 april in een stationskoffiehuis toevallig hoe een chauffeur uit Bergen aan een collega wat geld te leen vroeg voor een reis naar Am sterdam, omdat hij vergeten had 's och tends zijn portemonnee bij zich te steken. De V. knoopte dit in zijn oren, begaf zich naar Bergen en vroeg de echtgenote van de chauffeur hem de portemonnee en de sleutels voor ha,ar man mee te geven. Dit deed zij omdat ze meende dat De V. te goeder trouw was. De verdachte spoedde zich met het geld (f 200) naar Amsterdam en kocht er enige kleren voor. Bij zijn ar restatie op 4 mei had hij nog f 60 over. De sleutels had hij inmiddels aan de chauf feur teruggestuurd, met de vermaning voortaan wat voorzichtiger te zijn. ten, het klare en toch nooit zich hinderlijk opdringende mixtuurwerk dat, zuiver af gewogen met de grondstemmen, karakte ristieke, maar steeds zingende timbres op riep, die de meest verwikkelde contra- puntiek doorzichtig hield het deed mij denken aan de sensaties die de orgels van Gabler, Riepp, Holthey en Stumm zo kort geleden nog bij mij wekten op onze excur sie tussen het Odenwald en de Beierse Alpen. Ook waar men het althans op ons or gel niet verwacht zou hebben, bijvoor beeld in Toccata, Adagio en Fuga in C van Bach, toonde Viktor Lukas zich trouw aan zijn klankideaal. Een andere verras sing in dit stuk was van dynamische aard, waar de organist het slot van de fuga ge leidelijk in klanksterkte liet afnemen. Of dit de gewenste oplossing is voor deze zel den bevredigende coda, wil ik in het mid den laten het was ten minste een inte ressante poging. De Passamezzo-variaties van Samuel Scheidt boden de organist stof te over om zijn kleurzin op het in strument bot te vieren en ik moet zeggen dat hij met smaak zijn contrasterende tim bres wist te kiezen en niet in de oneven wichtigheid van het experiment ver zandde. In twee koralen van Bach bleek de ver houding ook uitnemend geslaagd. Met ster ke contrasten werkend wist Viktor Lukas het vaak géhoorde"„Lfifdniës" van 'Jehan Alain tot een treffende evocatie in Franse stijl te'fhcfken. De tot ftög toe bescheiden aangewende tongwerken mochten nu ge past aan bod komen. Met dat al bereikte de organist bij een duidelijke tekening een prachtige climax. Tot slot kreeg de Prelude en fuga op de naam Alain van Maurice Du- ruflé een imposante herschepping, die de reeds opgedane indrukken bevestigde om trent het technisch en muzikaal meester schap van de organist Viktor Lukas. Jos. de Klerk De vliegtuigmodellen van leden van de Haarlemse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, waarmee afgelopen zaterdag in samen werking met een Haarlemse firma van technisch speelgoed in het Noordersport park demonstraties zouden worden ge geven, zijn met het oog op het slechte „vliegweer" op de begane grond gebleven. De stormachtige wind zou aan de kost bare modellen alleen maar onherstelbare schade hebben gebracht. Men deelde ons mede dat getracht zal worden in de loop van deze week, wanneer de weersomstan digheden gunstiger zijn, deze demonstratie alsnog doorgang te doen vinden. HET LEEK ER VEEL OP of de natuur had zaterdagavond een korte rustpauze in gelast in de stormachtige periode van het afgelopen weekeinde. De windstilte kon zaterdagavond worden gebruikt om 'n groot vuurwerk op het strand voor de Rotonde af te steken. Een vuurwerk, dat elk jaar in augustus door de stichting „Touring Zandvoort" aan badgasten en inwoners wordt geboden. De felle Zuidwester had eerder op de dag degenen, die het vuur werk moesten opstellen, vele hoofdbrekens bezorgd, doordat zij geen gelegenheid kreeg de grote stukken op te zetten, het geen pas zaterdagavond laat kon geschie den. Doch toen omstreeks negen uur de wind zo goed als geheel was gaan liggen, waren - hoewel niemand dit had verwacht - de weersomstandigheden ideaal en het regen buitje, dat tijdens het afsteken neerviel, kon toen geen van de duizenden belang stellenden die zich in dichte rijen op de Boulevard verdrongen, verdrijven. Toen om precies tien uur een zware, luchtkanonnade het begin van het pyro- technische festijn aankondigde, werd het licht in de badplaats overal gedoofd en bood het fraaie spel van vuur, licht en kleuren aan de hemel met de woelige zee op de achtergrond een waarlijk fascinerend schouwspel. De firma, die dit vuurwerk had ver zorgd, bracht vele nieuwe snufjes op het gebied der pyrotechniek. Prachtig lucht- werk, zich hoog in de lucht ontplooiend in waaiers van veelkleurig licht, werd afge wisseld door grote stukken, waaronder watervallen in hel magnesiumlicht, draai ende zonnen en vuurspuitende fonteinen. Ook het slotstuk met als tekst: „Circuit 18 augustus nationale motorraces" was bij zonder fraai van opzet. Enkele komische stukken, waaronder een olifant, zorgden voor de nodige afwisseling. Opnieuw bleek, dat vuurwerk aon de kust bij het publiek een zeer gewilde at tractie is. Een attractie, die leven en ver tier, brengt in de badplaats, want toen om ruim half elf met enkele daverende knal len dit evenement ten einde was, ver spreidde zich een duizendkoppige menigte door het dorp, waar nog lang een gezellige drukte bleef heersen. Rijbewijzen van Hillegommer ingevorderd Op de Herenweg bij de Hartenkamp in Heemstede zijn zondagavond twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Beide wa gens werden beschadigd: persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De bestuurder van een bestelauto, die in de richting Bennebroek reed, ontmoette een tegenligger, die op het midden van de weg reed. Om deze te dwingen meer naar rechts te gaan, haalde de bestuurder van de bestelauto naar links uit. De andere wagen reed echter ook naar links, waar door een botsing ontstond. De bestuurder van de uit Bennebroek komende auto, een 31-jarige Hillegommer, bleek onder de invloed van sterke drank te verkeren. De politie heeft zijn rijbewijs ingevorderd. De wagen vam.de Hillegom mer moest worden weggesleept. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur werd de Haarlemse politie ervan op de hoogte gesteld, dat in een tuin van een woning aan de Oosterhoutlaan in Haarlem een boom was omgewaaid. Het bleek hij nader inzien echter slechts een grote tak te zijn, die door de hevige wind was afgeknapt. Het dak van de woning werd beschadigd, een televisiemast werd vernield. De brandweer heeft de tak met een touwstrop verankerd en een zeil over het dak ge spannen, om lekkage te voorkomen. In de komende week zal de boom op last van de brandweer worden gerooid. HAARLEM. Geslaagd voor de hoofd akte-examens (gehele akte) de heren B. Th. Oudejans te Edam; A. Woestenburg te Purmerend; H. A. Mol te Duivendrecht; J. Pereboom te Amsterdam; L. M. Duijm te Volendam. Voor gedeelte A: de dames A. E. Roggeveen te Haarlem; M. Oepts te Amsterdam. Voor gedeelte B: mejuffrouw W. B. Kloet te Aalsmeer en de heer L. Koning te Bloemendaal. De bouwwerkzaamheden aan het nieuwe clubhuis van de speeltuinvereniging „D.V.S." aan de Clovisstraat in Oud- Schoten zijn thans zover gevorderd, dat de officiële ingebruikneming ervan aan het eind van de volgende maand tegemoet kan worden gezien. Men is thans bezig met de binnenbetimmerig. Het leggen van de vloer heeft enige stagnatie veroor zaakt, omdat de reeds gelegde betonnen onderlaag door de gebouwencommissie van het Haarlems Speeltuin Verbond werd afgekeurd. Van gemeentewege zal nu een vloer volgens een geheel nieuw cementprocédé worden gelegd. Het van hout opgetrokken gebouw, een ontwerp van architect H. Tuninga uit Haarlem, waarvan de uitvoering in handen is van aannemer P. W. Kroon, eveneens uit Haarlem, belooft in het bijzonder voor de Vogelbuurt een welkome aanvulling in het tekort aan zalen voor feestjes en ver gaderingen te worden. In de eerste plaats echter zal het winterclubwerk van D.V.S. met dit ruime clubgebouw, dat plaats kan bieden aan circa honderd vijftig personen, een flinke stoot in de goede richting krij gen. Sedert de verplaatsing van haar tuin in 1955 van de Eksterstraat hoek Vondel- weg naar de Clovisstraat heeft D.V.S. steeds gesukkeld met bet probleem, hoe haar winterclubs onder te brengen. De „inwoning" in de nabijgelegen noodschool betekende weliswaar een redding in de nood maar van een behoorlijke ontplooiing van het clubwerk kon echter nimmer worden gesproken. De vereniging, die mo menteel ongeveer vierhonderd leden met om en nabij duizend kinderen telt, krijgt wanneer zij straks de beschikking over het nieuwe clubhuis heeft, de gelegenheid deze vorm van jeugdwerk op het vroegere peil terug te brengen. Het bestuur van D.V.S. houdt in de wetenschap, dat aan de inrichting van het gebouw nog vele kosten gemoeid zullen zijn, op het ogen blik onder de leden en begunstigers een actie om aan de benodigde gelden te ko men. Daarnaast heeft een aantal vakkun dige leden zich spontaan beschikbaar ge steld in hun vrije tijd een gedeelte van de betimmering en het schilderwerk in het gebouw belangeloos voor hun reke ning te nemen. Dit is weer eens een staal tje van de zelfwerkzaamheid, welke zo kenmerkend voor het speeltuinwerk is en zonder welke een verantwoorde vrije tijdsbesteding aan duizenden Haarlemse kinderen niet mogelijk zou zijn. Sigaretten en geld buitgemaakt In de afgelopen nacht werd ingebroken een sigarenwinkel aan de Kruisweg in Haarlem. Na de deur, waarschijnlijk met behulp van een schroevendraaier, te heb ben geforceerd, heeft men een speurtocht door de eerste en tweede verdieping onder nomen en alle laden en kasten overhoop gehaald, waarbij de inhoud over de vloer verpreid werd. Ondanks de grote moeite, die de inbrekers zich hebben getroost, was de buit nog vrij gering. Met vijftien pakjes sigaretten, alsmede een portemonnee in- inhoudende tien gulden, gingen zij naar huis. Zaterdagavond omstreeks tien uur is op de Hcemsteedse Dreef bij het Julianaplein in Heemstede een 69-jarige Haarlemse ernstig gewond, nadat zij bij het overste ken door een auto was aangereden. In levensgevaarlijke toestand is zij naar het St. Elisabeth's gasthuis in Haarlem overgebracht. Vanmorgen was haar toe stand redelyk wel. De automobilist, die uit de richting Ben- Hu... wat zaten die ra's van de zeilen daar akelig hoog in de mast, en wat slinger- den ze heen en weer! Want met elke beweging van het schip zwaaiden de masten natuurlijk ook mee. Soms dorst ik niet naar beneden te kijken, omdat ik bang was, uit de mast te vallen- maar daar wende ik op den duur toch wel aan. En met de andere matrozen zat ik daar dan op de ra en trok aan de touwen14.^ Hoogtepunt toeristenbezoek Een onverwacht hoogtepunt heeft het toeristenbezoek aan Haarlem zaterdag opgeleverd. Het informatiebureau van Haarlems Bloei werd zaterdag overstelpt met aanvragen voor nachtverblijf, waar bij vooral het grote aantal Franse bezoe kers opviel. Haarlems Bloei heeft alle aanvragers tevreden kunnen stellen, ten koste van inspannende arbeid op het informatie bureau, die tot na elven 's avonds aanhield. Het grote bezoek was waarschijnlijk een gevolg van het slechte weer, waardoor de trek naar de badplaatsen werd onder broken. De pensiongelegenheid in Haar lem werd door bemiddeling van Haarlems Bloei nagenoeg uitgeput, zodat de stad dit weekeinde letterlijk „volgepropt" was. Dinsdagavond van acht tot negen uur zal Piet Kee op het orgel van de Grote Kerk te Haarlem werken van Franse compo nisten ten gehore brengen. Zijn program ma luidt: Grande pièce symphonique op. 17, An dantino serioso - Allegro non troppo e maestoso, Andante - allegro - andante, Allegro - andantino - allegro - andante, Beaucoup plus largement?" César Franck (1822—1890). Fugue. Arthur Honegger (1892—1955). Suite évocatrice op. 74, Grave, Tierce en taille et récit de cromorne, Flute d'echo, Jeu doux et voix humaine. Caprice. Char les Tournemire (18701939). Choral III. César Franck. De politie van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen zal in opdracht van de offi- van Justitie te Rotterdam motorrijwielen en scooters in beslag gaan nemen Van een ieder, die erop betrapt wordt deze voer tuigen zonder rijbewijs te berijden. Deze actie zal morgen beginnen en de officier van Justitie te Rotterdam hoopt, dat zo doende meegewerkt wordt het aantal ver keersongevallen te verminderen. Daarnaast wordt de actie begonnen op verzoek van de kantonrechter te Rotterdam, die het rij den zonder rijbewijs te berechten krijgt; op het ogenblik is er te veel tijd tussen de overtreding en de uitvoering van een von nis, zodat een straf weinig effect sorteert. Als het voertuig in beslag is genomen en men dezelfde dag een rijbewijs kan to- nebroek kwam, wilde via de doorgang bij het Julianaplein linksaf de Dreef oprijden. Hij zag pas on het allerlaatste ogenblik de dame, die de weg overstak. Ondanks krachtig remmen kon een aanrijding niet worden voorkomen. De voetgangster liep een meervoudige breuk aan het rechterbeen, een hoofd wond en inwendige kneuzingen op. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES nen krijgt men het terug. Anders moet men wachten, totdat de zaak voor de kanton rechter dient. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam deel aan een wedvlucht voor jonge duiven van St. Quentin af over een afstand van 295 km. Gelost om 7.15 uur keerde de eerste duif zondag reeds om 9.39 uur terug op het hok. De uitslagen waren als volgt: J. de Leeuw 1, 13, 14, 22; Corns. Koper 2, 12, 16; J. B. Koper 3, 4; Th. v. d. Meulen 5, 15; C. Visser 6, 8; C. K. Draijer 7; J. Schrander 9, 19; G. Driehuizen 10, 21; A. Dorsman. 11; H. Lansdorp 17; Joh. Koper 18 en J. Donker 20. 43. Toen ik hem beloofd had niet vóór de morgen van de volgende dag te zullen vertrekken, ging de Gusul heen en liet mij in grote nervositeit achter. Wanneer deze armband mij wérkelijk naar het graf van Dzjengis-Khan zou brengen, dan zou ik naar de dichtstbijzijnde stad ijlen om een expeditie uit te rusten. Niets zou mij daarvan kunnen weerhouden, en niet in het minst protesten van de Mongoolse geestelijkheid. De volgende dag was de zon nog maar nauwelijks opgegaan, of de Gusul, vergezeld door een andere lama, stond al voor mijn tent. Ik zag aan het ingeweven gele rad, dat het rode kleed van de tweede monnik sierde, en aan de geen vouwen vertonende mantel, dat hij de abt van het klooster, de Gulun zélf, moest zijn. Beide monniken begroetten mij als was ik een hoog geplaatste geestelijke en zij deden alle mogelijke moeite om in het bezit te geraken van het kostbare kleinood. Ik bleef echter op mijn standpunt staan en verklaarde tot in de treure toe, dat ik het sieraad zélf zou brengen naar de plaats, waar het behoorde. Ik liet de abt het sieraad zien. Hij nam het van mij aan en maakte daarbij talrijke buigingen, die bepaal delijk niet mij golden, en bekeek het aandachtig. Zou de Gulun de ingegraveerde schrifttekens kunnen ontcijfe ren? Het had er alle schijn van. Toen ik hem vroeg om mij die tekens te verklaren, antwoordde hij: „Deze tekens zeggen mij alles. Zij zijn een open boek voor mij. Maar ik mag niets zeggen. Ik mag het niet. Graag zou ik het doen, want ik wéét, dat u dan uw plannen zou opgeven. Maar ik mag dat niet" Hij keek mij met zijn verstandige, donkere ogen sme kend aan en herhaalde zijn verzoek of hij de armband, die hij tussen zijn vingers heen en weer draaide, mocht behouden. Toen hij eindelijk inzag, dat ik niet tot andere gedach ten was te brengen, gaf hij mij het sieraad terug en zei treurig gestemd: „Houdt u die armband dan maar en ga uw verderf tegemoet. Nu slaat u iedere goede raad nog in de wind, maar u zult daar spoedig bitter spijt van hebben. Ik zou u me4- geweld kunnen ontnemen, wat u niet vrijwil lig wilt overhandigen. Maar dat mag ik niet, dat is mij verboden. Ik ga nu heen en laat u alleen. Als de scha duwen het korst zullen zijn, weest dan paraat. Eén van mijn lama's zal u daarheen brengen, waar uw eigen I ongeluk zal beginnen". (Vertaald uit het Duits Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJ1N) „Hoe ver is dat van hier?" vroeg ik snel, terwijl mijn hart luid bonsde. De beide monnikken hadden zich intussen al omge wend en liepen langzaam naar het klooster terug. Op mijn vraag draaide de Gulun zich echter nog even om en zei: „Driemaal zal de zon ondergaan, dan bent u bij het doel. Tot het zover is, heeft u echter nog alle gelegen heid om uw plannen te laten varen. Bedenk u goed! Probeer de juiste weg te bewandelen! Denk er goed over na!" De tent had ik al afgebroken en de beide paarden bepakt toen tegen het middaguur een lama van lage rang het klooster verliet, een paard met zich mee voerend. Hij begroette mij en zei, dat hij mijn gids was. Kort daarop galoppeerden wij over de steppe. Mijn gemoed was overvol. Ik had het liefst mijn vreugde luid uitgeschreeuwd over de wijde steppe, die zich voor ons uitstrekte. De zon ging onder, kwam weer op, zonk weg en ver scheen weer boven de kim, doch veel te langzaam naar mijn zin. Eindelijk echter, toen op de derde dag de schemering inviel, hield mijn zwijgzame begeleider zijn paard bij een hoge muur, die bekroond werd door tinnen en machtige wachttorens, in. Hij hief zijn hand op en zei: „Wij zijn er!" Het was al zo donker, dat ik het klooster achter de hoge muren niet meer kon zien. Wij sprongen uit het zadel en mijn begeleider verdween zo snel door een poort, dat het wel leek alsof hij door de aarde verzwol gen was. Het duurde niet lang, of er verschenen enkele lama's, die een jurtte opstelden, waarvan de binnenkant met gele zijde overtrokken was. Vergeleken met de jurtten die ik tot nu toe had leren kennen, was deze bijzonder voornaam ingericht. Wérkelijk, toen ik mij 's avonds laat op het zachte bed liet vallen en mij eindelijk weer een mens voelde, overviel mij een wonderlijk gevoel van geborgenheid. Spoedig sliep ik in en ontwaakte pas, toen ik stemmen hoorde, die de jurtte naderden. Snel sprong ik op. Het volgend ogenblik werd het zware zijden gordijn voor de ingang terzijde geschoven en voor mij stondde boodschapper! Ik staarde hem aan als was hij een wezen van een andere planeet. Zijn hoofd werd bedekt door een hoge, gele muts, omwonden door een band van dezelfde kleur. Zijn kleding was vervaardigd uit zware gele zijde en werd om het middel bijeengehouden door een rode zijden gordel. Het was de kleding van een Chamba, een zeer hoge lama. Hoe kwam die boodschapper hier? Ik gunde mij echter geen tijd om er over te piekeren. Met enige terughoudendheid begroette ik hem, schoof hem een zijden kussen toe en ging zitten. Nadat de Chamba ook was gaan zitten, keek hij mij doordringend aan. „Dat u mij hier zoudt treffen, had u waarschijnlijk niet verwacht". „Nee, maar dat doet er niets toe", antwoordde ik kalm en keek hem strak in de ogen. „Uw metgezel heeft destijds mijn raad niet opgevolgd. Hij was blind en doof en werd slechts door één gedachte bezeten. Het is uitsluitend zijn schuld, dat hij nu dood is en dat de wolven thans huilend rond zijn graf van rotsstenen sluipen". Ik voelde mij grenzeloos bang worden en koude rillin gen liepen mij over de rug. Hoe kwam hij aan al deze wetenschap? Ik onderdrukte echter gauw het onbehaag lijke gevoel. Mij zul je evenmin bang maken als Komo- roff, dacht ik. „Waarom vertelt u mij dit?" „Opdat u tenminste eindelijk zult inzien, dat het ook uw noodlot zal worden, als u niet van uw plannen afziet. Denk eens goed na: Heb ik uw metgezel zijn noodlot niet voorspeld? Wilt u soms weten, wat u te wachten staat als u uw voornemen niet opgeeft?" „Doet u geen moeite", antwoordde ik, terwijl ik een lach forceerde. „Ik zal precies doen, wat ik mij voor genomen heb". De Chamba haalde de schouders op. „Uw noodlot ligt in uw eigen hand. Ik mag u nergens toe dwingen, alleen maar raad geven. Ik mag u alléén waarschuwen. Ik wist, dat u zou komen en dat u zich niet zou laten weerhouden de weg in te slaan, die naar het verderf voert. Maar u dient te weten, dat u door zo te handelen de wraak van de Goden uitlokt". (Wordt vervolgd Druivenfeest. Van 3 tot 7 september zal voor de zesde keer in het Westland, met Naaldwijk als centrum, het druiven- feest worden gevierd. Het zal op 3 septem ber 's middags om half twee beginnen met de landing van de druivenprinses per pelikopter in het Westbroekpark te 's-Gra- venhage. Zij zal dan in een oogststoet var, vijftien wagens naar Naaldwijk rijden. Naast allerlei feestelijkheden, zoals een aruiventaptoe, kinderspelen, vendel- zwaaien, een lunapark, concerten, een ca baretavond en roeiwedstrijden zal een druiven- en bloemenexpositie worden ge houden en een tentoonstelling van beeld houwwerken en van foto's. Friese prijs. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de Gijsbert Japicxprijs 1957 voor poezie toegekend aan de Friese dichter D. A. Tamminga te IJsbrechtum voor zijn bundel „Balladen" (1956). Mijten. De bewoners van een huis in een zijslop van de Kijkduinsestraat te Loosduinen hebben op het ogenblik te lij den van een onbekend soort mijt, dat met miljoenen bezit heeft genomen van de wo ning. Alle voorwerpen in de keuken zijn als het ware met een laagje van deze klei ne diertjes bedekt. De zolder van het huis wordt gebruikt als hooizolder. Misschien schuilt daarin de oorzaak van de mijtplaag. Venus van de Lijnbaan. De Rotter damse Lijnbaan wordt op het ogenblik op gefleurd door een aantal beelden. Een van deze kunstwerken stelt een zittende man voor, die een boek leest. Het boek hield hij met uitgestrekte arm voor zich: „hield", want zaterdag probeerde een zevenjarig meisje of de man het boek en haar er bij zou kunnen dragen. De arm brak bij de schouder af, zodat de Maasstad nu kan bogen met verontschuldigingen aan de kunstenaar op een halve mannelijke venus van John Petri. Binnenbrand. Zaterdagmiddag is een felle binnenbrand uitgebroken in het ar chief van kantoorboeken- en enveloppen- fabriek aan de Rijswijkseweg in Den Haag. De brandweer, met groot materiaal üitgerukt, kon verhinderen, dat het vuur door het dak naar buiten sloeg, hetgeen bij de felle zuidwestenwind een ramp be tekend zou hebben. Met zeven stralen en twee nevelkanonnen werd het vuur aan gepakt en in een half uur bedwongen. Een groot deel van het archief ging verloren. Terug. De beruchte Hilversumse in breker Maarten Erkamps, gaatjesboorder en specialist in het lichten van kasregis ters, die veertien dagen geleden op zondag morgen uit het Amsterdamse Huis van Be waring aan het Kleine Gartmanplantsoen ontsnapte, heeft zich vanmorgen vrijwillig bij de politie in Hilversum gemeld. Een uur later zat Maarten weer in het Huis van bewaring. Hij was kort voor zijn ontsnapping tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld en wachtte in Amsterdam op overbrenging naar een der strafgevangenissen. Voorhistorische vondst. Voor de ze vende keer heeft men in de Westerschelde gevist naar overblijfselen van voorhistori sche dieren. Een dergelijk onderzoek wordt eens per jaar in de Westerschelde ingesteld. Bij de vondsten waren een atlas van een walvis, een schouderblad van een voorhistorisch varken, overblijfselen van potvissen en een neusgedeelte van een walvis. Bij ongeval gewond. Op de rijksweg nr. 2 nabij Utrecht is een uit Dusseldorp afkomstige personenauto door een rukwind van de weg geraakt en gekanteld. Twee van de vier inzittenden, de heer en me vrouw J. E. Niemand-Wilt werden ernstig gewond en naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overgebracht. De heer N., 48 jaar, is er het slechtste aan toe. MAANDAG 12 AUGUSTUS Minerva: „Anna Karenina", 18 jaar, 20.15 uur. Lido: „Daar is de dokter", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Studio: „De geheime dienst grijpt in", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Plet nichtje uit Texas", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tyfoon over Nagasaki", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Heuvels in vlammen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Een huishouden van Jan Steen", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Niets dan pech", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Begijnhofkapel: Interkerke lijke samenkomst. Spreker ds. A. van Gent uit Wormerveer. Zangdienst van 19.30 uur af. Gebouw „Ons Nest" (Bloemendaalse strand): Grote Youth for Christ-rally, 20.30 uur. DINSDAG 13 AUGUSTUS Minerva: „Het Tom en Jerry-festival" alle leeft., 14.30 uur. „Anna Karenina", 18 jaar, 20.15 uur. Lido: „Daar is de dokter", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Kinderprogramma, alle leeft., 10.30 uur. „De geheime dienst grijpt in", 14 jaar. 14.15. 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: Vakantie- jeugdprogramma. alle leeft., 10.30 uur ..Het nichtje uit Texas", alle leeft., 14, lfU5, 19 en 21.15 u. Rembrandt: Montagne's jeugd- variété, alle leeft., 10.30 uur. „Tyfoon over Nagasaki", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Hals: „Heuvels in vlammen" 14 14.30 en 20 uur. Luxor: „De woestijn leeft" en „Stormy", alle leeftijden, 10.30 uur „Een huishouden van Jan Steen", alle leeftijden, 14, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Niets dan pech", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door Piet Kee, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6