Nederlander Derksen wereldkampioen sprint na finale tegen Van Vliet Taveri, Sandford, Campbell en Liberati wonnen in Belfast Rousseau sterkste bij amateurs; Wierstra in eindstrijd voor stayers Beverwijker Geldermans bij de laatste vier Belg Van Daele won eerste etappe GROTE PRIJS VAN ULSTER Derksen op 22 augustus in Olympisch Stadion Driedaagse Antwerpen Wereldtitel motocross Zweed Nilsson voor Grote Prijs van Zweden voor Moss en Behra BAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 5 pe Nederlanders in Rocour op het middenveld en op de tribunes juichten toen Jan Derks sen, al in de regenboogtrui 'éstoken, minutenlang met stralende lach op het gelaat naar je menigte rondom hem stond te zwaaien. Derksen op de hoogste tree tijdens de ceremonie protocolaire, Arie van Vliet als goede tweede aan zijn rechterzijde en aan de andere kant de Fransman Gaignard. Nog nooit hadden twee Nederlanders de finale van de profs sprint onderling uit gevochten. Wel streden eenmaal in de historie van de wie- lersport twee Nederlandse sprinters om de wereldtitel, maar jat was bij de amateurs in 1925, toen Mazairac en Meier Je buit moesten verdelen. Na een spervuur van de foto- „rafen, die wel voelden dat een finale tussen de oudste twee Jeelnemers Jan Derksen is 38 jaar en Arie van Vliet 41 wel niet zo spoedig meer zal terugkomen, werd Derksen Joor de radioreporters weggesleept om aan de luisteraars jn Nederland te vertellen, hoe het allemaal was gegaan. De nieuwe wereldkampioen, die elf jaar geleden in Zurich even eens de titel bij de profs veroverde, nadat hij vlak voor het uitbreken van de oorlog, in 1939 in Milaan, titelhouder bij Je amateurs was geworden, is een internationale figuur. In rap Frans stak Derksen dan ook zijn verhaaltje nog een keer De grootste sensatie was wel, dat Reg Harris, die in een door hemzelf mede- ondertekend protest tegen de indeling met Gaignard, de voornaamste kanshebber voor de titel werd genoemd, tegen deze Fransman al in de kwartfinales zijn Wa terloo vond. Harris had de eerste rit met moeite gewonnen en verloor de tweede en 'erde met miniem verschil, waarbij de finishfoto de beslissing moest geven. In die derde rit had Gaignard een tijd van 11.2 sec. over de laatste 200 meter gemaakt, een fantastische prestatie, gezien het koude weer en de harde wind. Er werden tijdens deze kampioenschappen trouwens toch veel uitstekende tyden gemaakt. Maspes won in de kwartfinales gemakkelyk van Von Büren en Van Vliet had het ook al niet te moeilijk met de Italiaan Oriani. Derksen echter had drie ritten nodig om Sacchi naar de kleedkamer te verwyzen. Vooral in die tweede rit kregen de Nederlanders op de tribunes weinig verstandig ryden van Derksen te zien, die dan ook prompt verloor. Hy herstelde zich schitterend in de beslissende rit. Halverwege de laatste ronde demarreerde Derksen en nam enkele lengten voorsprong, genoeg om de fel spurtende Sacchi op de eindstreep een paar centimeter voor te blijven. Arie van Vliet stak het niet onder stoe len of banken, dat hij maar wat blij was, dat Harris gewipt was, want de Woerde naar reed in de halve finales veel liever tegen Gaignard. In de eerste rit gleed de Fransman in de voorlaatste bocht naar beneden en liep een paar onbeduidende schaafwondjes op. Er moest dus opnieuw gestart worden. Op dezelfde plaats, waar hij even tevoren gevallen was, probeerde Gaignard nu verrassend weg te schieten, maar Van Vliet was op zijn hoede. Hij ging mee en versloeg de Fransman in een schitterende eindspurt. In de tweede rit kroöp het duo over de baan, Gaignard op de kop en steeds ach terom loerend naar zijn veel oudere tegen stander. Na precies één ronde stopte Gaignard af om een duel sur place aan te gaan, waar Van Vliet blijkbaar geen zin in had. De Woerdenaar ging door, reed in de volgende bocht omhoog en schoot toen als een pijl weg. Gaignard was verrast en kon de 20 meter achterstand niet meer goed maken. De ontmoeting tussen Derksen en titel houder Maspes leverde een summum aan spanning op. In de eerste rit ving Derksen in de laatste bocht Maspes op en toen volg de het duel waarvan niemand de uitslag kon bepalen; zo gering was het verschil op de streep. De finish-foto wees echter Derk sen als winnaar aan, zodat onze landge noot met één been in de finale stond. Het kostte hem echter veel moeite om ook het tweede been erbij te krijgen. Want in de tweede rit beging hij de zelfde fout als tegen Sacchi, hij liet Maspes bij het ingaan van de laatste bocht onder door gaan en was zo wijs zich daarna niet meer te forceren om zijn krachten te spa ren voor de beslissende rit. En in die rit verloor Maspes de titel. De Italiaan rea geerde te laat, toen de op kop rijdende Derksen demarreerde, en gaf zich op het '"vfste rechte eind gewonnen. Het stond dus vast, dat de titel het zij bij Derksen, hetzij bij Van Vliet zou hf'anden en op het middenterrein werden "-kies gemaakt. Van Vliet had immers en- ele maanden geleden aangekondigd, dit maal voor het laatst te ryden. Maar ge beld, dat hij de wereldtitel won. In dat wal zou er nog wel een jaartje by ko men voor de Woerdenaar. Toen alles achter de rug was en Van Vliet dus niet de regenboogtrui mocht aan trekken. kondigde hy het definitieve einde aan. „Misschien ga ik deze winter nog voor een tournee naar Australië. In dat Reval ston ik er eind maart 1958 mee. Maar als ik niet wegga, dan gaat de fiets in oktober van dit jaar op stal. Weet je wel, dat ik op mijn eigen wielen ben verslagen? Jan had geen goede wielen meer en heeft er een paar van mij geleend voor de finale Gaignard derde In de strijd om de derde plaats trof Gaignard een uitgebluste Maspes, die to taal geen zin meer in fietsen had. Spor tief was de houding van de ex-wereldkam pioen, die zijn kans nauwelijks verdedigde, niet. Maar begrijpelijk is het wel. Een derde plaats dus voor Gaignard, die na deze aangrijpende dagen tijdens de cere monie protocolaire aandoenlijk stond te huilen Derksen leverde zaterdagmiddag reeds een prestatie van de bovenste plank. Hij had drie ritten nodig om zich uit de serie direct in de kwart finales te rijden, maar dat deed hij op zo'n grootse wijze, dat nie mand aan zijn oppermacht twijfelde. De eerste maal vloog Derksen al blij lachend als eerste over de streep, toen vlak achter hem De Bakker inmiddels zijn hand had opgestoken wegens een lekke band. Er moest overgereden worden. Toen probeerde Potzernheim onze kam pioen omhoog te drukken om zo een gat voor De Bakker te maken, maar Derksen had het spelletje door en lag naast de Belg in volle snelheid in de bocht op het mo ment dat deze weer lek reed. Driemaal is scheepsrecht dacht Derksen en hij maakte ar de derde maal een lange spurt van, nam Reen enkele risico en noteerde een tijd van U.6 sec. de snelste van de dag. af voor de Franse radio en daarna was het de beurt aan de baanmanagers, die zicb verdrongen om hem te contracteren. Jan Derksen heeft het in deze wedstrijden niet gemakke lijk gehad. Hij heeft hard moeten vechten om in de finale te komen. Vooral zijn duel met Maspes in de halve eind strijd zal de toeschouwers nog lang bij blijven. Het merk waardige is, dat Derksen alleen in de finale tegen Van Vliet slechts twee ritten nodig had, terwijl hij tevoren, zowel in de series tegen De Rakker en Potzerheim, in de kwartfinale tegen Sacchi als in de halve finale tegen titelhouder Maspes, driemaal moest starten, alvorens een stapje verder te komen op de weg naar de top. Maar toen die top de finale eindelijk was bereikt, zat Derksen op rozen. Ditmaal was hij zijn zenuwen de baas en vreesde hij Van Vliet niet zoals in vorige jaren. In de twee finaleritten gaf Derksen, die er dit weekeinde goed in was, een pure demonstratie van kracht. Beide malen nam Derksen resoluut de kop, vex*hoogde aan de overkant van de baan het tempo en versloeg Van Vliet kansloos. In de tweede rit kon Derksen zelfs al voor de streep de hand triomfantelijk omhoog steken. In de kwart en halve finales was het heel wat spannender toegegaan. Rousseau Van Vliet had in de serie'helemaal geen moeite met de jonge Fransman Gerard en de Luxemburger Gillen, terwijl het van te voren vaststond dat Schotman het tegen Sacchi en Plattner zou moeten afleggen. In de herkansing verraste Schotman de Duitse kampioen Potzernheim door op kop rijdend het tempo plotseling zo fel te ver hogen, dat er een gat viel groot genoeg om hem de overwinning te bezorgen. Schot man kwam dus in de herkansingsfinale van vijf, reed uitstekend, maar moest de eer laten aan de Italiaan Oriani, die vóór De Bakker, de Australiër Tressider en Schotman over de streep ging. De Austra liër had even te voren een „zenuwen oorlog" tegen Plattner gewonnen, die zo langzamerhand wel zijn snelheid, maar zeker niet zijn streken aan het verliezen is. Plattner maakte het in zijn ritten zo bont, dat het publiek al begon te loeien als hij zich maar even vertoonde. Peacock staakte De Engelsman Peacock overleefde even min de eerste dag. Alleen deed hij vrij willig afstand van zijn kans na een rit die twee protesten had opgeleverd: één van de Zwitser Pfenninger tegen de Franse kam pioen Gaignard en één van Gaignard tegen Peacock, die als winnaar over de streep was gegaan. Dat was toen al de tweede keer geweest, dat het drietal had gereden, want de eerste maal had Pfenninger een lekke band gekregen. En hoewel iedereen het er over eens was, dat Gaignard de oorzaak van de protesten was, moest men de serie toch weer laten overrijden wilde men Pfenninger niet onnodig straffen. En toen vertikte Peacock het verder en Gaig nard. won daarna gemakkelijk van Pfen ninger. Prolongatie De 21jarige Fransman Rousseau slaag de erin zyn titel by de amateur-sprinters, die hij het vorig jaar in Kopenhagen had veroverd, te prolongeren. Rousseau was, nadat hij in Melbourne ook de Olympische titel had behaald, opnieuw favoriet en be vestigde dit door zonder moeite in de fi nale door te dringen. De Italiaan Lombardi en Gasparella konden hem in de kwart- en halve finales niet bedreigen en tenslotte moest ook hun landgenoot Pesenti er aan geloven. Pesenti had in de kwartfinale de Deen Melby aan zijn zegekar gebonden en kwam daarna tegen de Rus Romanov, In zijn eerste rit tegen Romanov zag het er naar uit, dat de Rus op een gemakke lijke manier in de finale zou komen. In de laatste ronde spurtte hij plotseling op het rechte eind tegenover de eretribune weg, zodat Pesenti genoodzaakt was tot een snelle reactie. Wat er precies gebeur de weet niemand. Sommige mensen zei den, dat de band van Pesenti's achterwiel er afliep en anderen dat dit wiel plotseling blokkeerde. In ieder geval schoten de toe schouwers, waaronder zich veel Italiaanse mijnwerkers bevonden omhoog, want Pe senti smakte tegen het cement en bleef kreunend liggen. Door verpleegsters werd de onfortuinlijke Italiaan, die uit vele won den bloedde, weggedragen en de Italiaanse kolonie zat in zak en as. Maar de verwon dingen van Pesenti vielen mee. Een kwar tiertje later kwam hij vol geplakt met pleisters onder luid gejuich hinkend weer terug. Hij moest meteen aan de start ko men voor de ritten tegen Romanov. En de Rus was kansloos, zodat Pesenti, nog altijd hinkend het uiteindelijk met Rousseau moest gaan uitvechten. In de eerste rit werd wel duidelijk, dat het hinken bij de show behoorde. In de voorlaatste bocht schoot Pesenti, die blijk baar helemaal geqn last meer had van zijn blessures, naar beneden, nam zeker tien meter voorsprong, waarop Rousseau zich gewonnen gaf. De volgende rit toonde een precies om gekeerd beeld. Nu demarreerde Rousseau en bood Pesenti weinig tegenstand meer. In de beslissende rit probeerde Pesenti het spelletje nog eens te spelen. Maar Ros- seau had op hetzelfde moment precies de zelfde bedoeling. De Fransman, meester in de lange sprint, ving de Italiaan op en versloeg hem kansloos. De Nederlandse kampioen Gerritsen en Captein, die zich zaterdag in de achtste finales hadden gereden, kwamen niet ver der. Gerritsen reed tegen de Fransman Gruchet, die hem in de voorlaatste bocht dwong de kop te nemen waarna de Frans man gemakkelijk won. Captein lette niet op toen de Italiaan Lombardi na de eerste ronde afstopte, schoot hem voorbij en werd op het laatste rechte eind verslagen. Captein had daarvoor in de enige rit a deux de Zwitser Meier gedecideerd ver slagen en Gerritsen liet de vroegere Bel gische kampioen Leemans en de Rus Khmel zijn wielen zien op een wijze, dieweer deed denken aan zijn rijden in het Neder lands kampioenschap. De Nederlander Schutte was zowel in de serie tegen de Australiër Middleton en de Zwitser Gassner als in de herkansing tegen Meier en de Hongaar Bicksei kans loos. Achtervolging De grootste teleurstelling, die de Neder lands0 kolonie zaterdag te verwerken kreeg was. Van Bruggen er niet in slaagde zich hii de laatste acht in de amateur navolging te nlaatsen. Dé Amsterdam mer zou aanvankeliik als laatste alleen over de baan gaan, maar door lekke ban den in voorgaande series kreeg hij toch pen tegenstander, de Jöégoslaviër Poku- nec. een felle renner, die na de start een kleine voorsoroong nam. Van Bruggen kwam na enkele ronden pas goed op dreef, werkte zijn achterstand weg en had één ronde voor het einde een goede kans om de West-Duider Gieseler, die met 5 min. 13.6 sec. als achtste geklasseerd stond, van die plaats te verdringen. Maar hij stopte een halve ronde te vroeg af, werd wel enkele tientallen meters verder gewaarschuwd dat hij door moest gaan, doch had zoveel tijd verloren, dat hij er niet meer aan te pas kwam. Geldermans had zonder veel moeite in zijn serie tegen de Zwitser Maurer de uit stekende tijd van 5 min. 9 sec. gedraaid, waarmee hij samen met de Engelsman Gambrill de vierde en vijfde plaats be zette. Jan Derksen bij de huldiging, links Van vliet. De rit van Gambrill tegen de Italiaan Gandini had heel wat voeten in de aarde gehad. Pas na talloze starts ging het goed Er ging eenmaal een gejoel uit het pu bliek op toen de starter zelfs het tweetal wegschoot zonder dat zij op hun fietsen zaten Ab Geldermans, die zich zaterdag vri. gemakkelijk bij de laatste acht van de amateur achtervolgers had gefietst, reed zondagmiddag een uitstekende race tegen de Engelsman Gambrill, die in de kwal! ficatieritten evenals Geldermans 5 min. 9 sec had laten noteren. Na enkele ronden had Geldermans een voorsprong genomen die steeds groeide. De Beverwijker, die zondagmiddag veel soepeler reed dan de dag tevoren, perste er tenslotte in de laatste ronde nog een ferm sprintje uit en liet de uitstekende tijd van 5 min. 5.6 sec. afdrukken. Hij komt nu dinsdag in de halve finales tegen de Italiaan Gandini die zaterdag met 5 min. 3.6 sec. veruit de snelste van het veld was geweest, maar zich in de kwartfinales tegen de West-Duit ser Gieseler niet behoefde in te spannen zodat hy „slechts" 5 min. 8.8 sec. noteerde In de andere halve finale rijdt de Italiaan Simonigh, die in 5 min. 5 sec. van de Belg Denoyette won, tegen de Engelsman Sheill. Stayers De Belg Verschueren slaagde er zater dag in voor eigen publiek de eerste serie van de stayers te winnen. Het was een tamme vertoning, waarin de Spanjaard Timoner naar onze smaak wel wat te voor zichtig met de Belg omsprong. Alleen in de laatste minuut herkenden wij weer de vurige Spanjaard van ruim een week ge leden uit het Olympisch Stadion. Timoner ontnam toen in een wilde rush Wierstra de tweede plaats, hetgeen overigens van geen betekenis was want de eerste drie: Verschueren Timoner en onze nat'onale kampioen Wierstra kwamen toch direkt in de finale. Koblet, de debutant in het stayerskam pioenschap, stapte na 42 minuten rijden af. Hij had even te voren de eerste serieuze aanval van Wierstra moeten door staan, raakte na één rondje helemaal uit geput los en verdween in de catacomben omringd door een schare nieuwsgierigen. Evenals de eerste was ook de tweede serie van de stayers een saaie vertoning De Zwitser Bucher, als laatste gestart, lag na een kwartier on kon en lapte al zijn tegenstanders, van wie de Australiër French de tweede en de Belg De Paepe de derde plaats bezetten. Vreeswijk stelde teleur. Hij had toch nog meer last van zijn knieën dan hij tevoren wel had willen toegeven, draaide niet soe pel, reed bovendien met een te hoge ver snelling en wilde er halverwege de brui aan geven. Maar men beduidde hem van de kant verder te gaan en dus reed Vreeswijk de wedstrijd uit. Zijn achterstand groeide echter voortdurend en bedroeg op de eind streep negen ronden. Hij krijgt dinsdag avond nog een tweede kans in de herkan sing. waaruit de eerste twee in de finale komen. Met miniem verschil gaat Jan Derksen vóór Van Vliet over de eindstreep. Donderdagavond 22 augustus krygen de wielermlnnaars ln het Olympisch stadion in Amsterdam de gelegenheid de nieuwe wereldkampioen Jan Derksen te huldigen, tegeiyk met Arie van Vliet, die dan af scheid neemt van de wielersport. Directeur Bessem heeft zondag onmid dellijk de vijf beste sprinters van het wereldkampioenschaptoernooi, te weten Derksen, Van Vliet, Gaignard, Maspes en Harris gecontracteerd, terwijl ook Ad Schotman zal uitkomen. Voor de revanches in Amsterdam zijn tevens als zes stayers gecontracteerd: Wierstra, Verschueren, Guillermo Timo ner, De Paepe, Bucher en French. Het veld wordt gecompleteerd door de twee finalis ten, die dinsdagavond uit de herkansing komen. De stayers rijden in Amsterdam een rit van 100 km. Druk programma Jan Derksen heeft, dank zij het behalen van de titel, voor de komende maanden een groot aantal contracten gekregen. Het eerst zal hij zaterdag in Keulen rijden, daarna op 20 augustus in Manchester op de baan van Harris, vervolgens op 22 augustus in het Olympische stadion in Amsterdam en dan met tussenpozen van twee a drie da gen in vrijwel alle Europese steden, waar wielerbanen zijn, o.m. Kopenhagen, Le Havre, Parijs en Milaan. Derksen heeft al zoveel aanbiedingen gekregen, dat hij eerst alles eens goed moet bekijken om te zien of hij het wel kan accepteren in verband met het heen- en weerreizen. NIELSEN KAMPIOEN. In de finale van de Deense tenniskampioenschappen won Kurt Nielsen van Torben Ulrich met 62, 6—3, 6—1. De eerste etappe van de Driedaagse van Antwerpen een rit over 200 km door de Kempen is een triomf geworden voor de Belg Van Daele. Hy versloeg in de eindsprint zyn landgenoten Zaegers, die de beslissende aanval had ingeleid en Mertens. Zaegers sprong 54 km voor de eindstreep, bij Rijkevorsel, uit het peloton weg. Geruime tyd behield hij een voor sprong, maar dichtbij Antwerpen werd hij tenslotte ingehaald door Van Daele en Mertens. Voor de aanval van Zaegers was de strijd vooral gekarakteriseerd door de Belgen Schils en Schroeders en onze land genoot Wagtmans. Schils ontsnapte al na 36 km, bij Herenthals. Enkele kilometers verder voegden Schroeders en Wagtmans zich bij hem. Het trio bouwde een voor sprong op, die ondanks twee tegenaan vallen van Lauwers voortdurend ruim drie minuten was. Na 115 km leidde een felle jacht van een groep van vijftien renners tot een hergroepering. Schils en Wagtmans, beiden vermoeid door de in spanningen, vielen spoedig terug, Schroe ders gaf zich na 128 km gewonnen. De renners bereikten Antwerpen met kleine tijdsverschillen, die mede werden veroorzaakt door een valpartij (15 km voor de finish), waarvan Brankart, Van- nitsen, Schils en Van Kerckhove de voor naamste slachtoffers waren. Wim van Est eindigde ais eerste Neder lander; hij werd ex aequo als 28ste geklas seerd met een achterstand van ruim een minuut op Van Daele. Piet van Est werd 44ste (op 2 min. 9 sec.), Van der Pluym in dezelfde tijd 45ste, Maas 50ste (op 2.53), De Jongh 51ste (z.t.), Wagtmans 58ste (op 7.09), Mahn 66ste. Het tweéde onderdeel van de Driedaag se van Antwerpen, een ploegentijdrit over 15 km, moest worden afgelast, nadat reeds vier ploegen hadden gereden. Een felle onweersbui zette de wegen onder water en maakte rijden onmogelijk. De Zwitser Taveri heeft zaterdag op het Dundrod-circuit bij Belfast de wedstryd om de „Grote Prys van Ulster" (125 cc klasse) gewonnen vóór de Italiaan Tar- quinio Provini, die reeds zeker is van het wereldkampioenschap-1957 in deze klasse. De wedstryd telt mee voor de competitie om de wereldtitel. Mist en lichte regenval maakten het rij den zeer moeilijk voor de negen coureurs. Provini vertrok, door motorpech, als laat ste, maar op voortreffelijke wijze passeerde hij al zijn concurrenten uitgezonderd Taveri, op wie hij bij de eindstreep een achterstand van slechts 1 seconde had De uitslag was: 1. Taveri (Zwits.) met MV Agusta, 120 km in 56 min. 43 sec. (gem. snelheid: 126,24 km/u); 2. Provini (It.) Mondial, 56 min. 44 sec.; 3. Venturi (It.) MV Agusta, 56 min. 47 sec.; 4. Chadwick (G.B.) MV Agusta; 5. Miller (GB) Mondial; 6. Webster (GB) MV Agusta. De race in de 250 cc-klasse werd een weinig interessante wedstrijd. Van de eerste tot en met de laatste ronde voerde de Mondial-rijder Cecil Sandford (G.B.) het veld aan. Toen, na amper twee ronden, de MV-Agusta van de Italiaan Luigi Taveri uitviel, was de spanning er in het geheel uit. Even later moest ook Venturi de strijd staken. Zonder bedreigd te zijn werd Sandford na 1 uur 4 min. 6 sec. als win naar afgevlagd. Met precies 1 minuut ach terstand kwam zijn landgenoot Chadwick op een MV-Augusta als tweede binnen. De Australiër Campbell won de wed strijd in de 350-cc-klasse en daardoor werd zijn positie in de competitie om het we reldkampioenschap onaantastbaar; zijn concurrenten kunnen de achterstand niet meer wegwerken. Campbell nam onmiddellijk na de start een voorsprong. Hij behield deze, ondanks felle aanvallen van de Brit John Surtees (MV Agusta), die tenslotte in de veertien de ronde door motorpech werd uitgescha keld. De grootste concurrent van Camp bell, de Italiaan Liberati (Gilera), eindigde als derde, achter Campbell's landgenoot Keith Bryen. Veel belangstelling was er voor het rij den van Geoffry Duke. Zijn optreden werd geen succes: na twee ronden reed hij met zijn Gilera naar de pits-motorpech. Hij had de leiders geen moment bedreigd. De Italiaan Luigi Liberati heeft, met een Gilera, de race in de 500 cc-klasse van de Grote Prijs van Ulster gewonnen. In de derde ronde verbeterde John Sur tees met een MV het ronderecord. Hij bracht het op 153,99 km/u. Luigi Liberati, de Italiaanse Gilera-rijder, heeft na de wedstrijden om de Grote Prijs van Ulster, alleen de leiding in de competitie om het wereldkampioenschap motorrenners 500 cc-klasse. Na vier races deelde hij met de Schot Bob Mclntyre en de Engelsman John Surtees de eerste plaats met 14 punten. een De Grote Prys van Luxemburg, motocross over 64,8 km, welke geldt voor het wereldkampioenschap, is gewonnen door de Zweed Lundin met Monarch in 1 uur 7 min. 5 sec. Op de tweede plaats ein digde de Belg Scaillet met FN in 1 uur 7 min. 45 sec. De snelste ronde (3,6 km) kwam op naam van Lundin met een tyd van 3 min. 37 sec. Hoewel de Zweed Nilsson niet in de uit slag voorkomt, is hij thans reeds zeker van de wereldtitel. Geen der motorrenners kan ondanks het feit, dat er nog één wedstrijd voor dit kampioenschap meetelt de Grote Prijs van Denemarken het pun tentotaal (34) van Nilsson bereiken De beste vijf prestaties tellen voor de eindrang schikking. Nilsson heeft reeds drie wed strijden gewonnen hiervoor kreeg hij steeds 8 punten en hij veroverde één tweede en één derde plaats. Al zou zijn landgenoot Lundin de Grote Prijs van Denemarken winnen dan nog kan hij slechts tot een totaal van 30 pun ten komen. Liberati Thans heeft Liberati 22 punten, Mclntyre twee de op de ranglijst 20 en John Surtees, die in de vierde ronde wegens motorpech moest opgeven, 14 punten. Het was John Surtees, winnaar in Assen, die vier ronden lang het rennersveld aan voerde. Toen kreeg hij moeilijkheden met zijn ontsteking. Met Liberati op de eerste, zyn stalgenoot BobMelntry oo de tweede en de Australiër Keith Campbell op de derde plaats ging de strijd door. Nadat Campbell in de zesde ronde pech kreeg, kwam Duke in derde positie. Met de drie Gilera's op kop ging wel het tempo om hoog, maar in de rangschikking kwam geen verandering. Stirling Moss en Jean Behra hebben met hun Maserati de race om de Grote Prijs van Zweden beheerst. De verwachte felle stryd tussen de Ferrari's en de Maserati's om de eerste plaats is uitgebleven. Niet omdat de Ferrari's zoveel minder snel waren, doch eerder doordat de 27-jarige Stirling Moss al in het begin van de wed strijd zijn meesterschap toonde. In elke ronde liep de Maserati met het nummer 7 verder weg van zijn achtervolgers. Slechts één wagen bleef dicht achter de leider. En dat was de Maserati van Jean Behra. Na twee uur kreeg Behra echter motorpech, waardoor de wedstrijd voor hem afgelopen scheen. Zijn laatste wapenfeit was een verbetering van het ronderecord, dat hij in de 45ste ronde op 2 min. 20,9 sec. bracht, hetgeen betekent dat ziju gemiddelde boven de 167.021 km/u lag. Stirling Moss ging, na het uitvallen van Behra, onverstoorbaar door. Halverwege de race leidde de Brit met bijna 1 minuut. De Ferrari van Collins lag op dat moment op de tweede plaats en diens stalgenoot Musso was derde. Het was inmiddels gaan regenen, doch desondanks Bleef het hard gaan. Na 90 ronden had Moss al zijn concur renten gelapt. Als laatste viel dat lot ten deel aan de Ferrari van Collins. Nog zette de Brit zijn opmars voort en toen hij, na 98 ronden, aan het stuur werd vervangen door de uitgevallen Behra, bedroeg zijn voorsprong meer dan een ronde. Moss nam de Maserati van de Amerikaan Shell over, die door panne een achterstand van acht ronden had opgelopen. Veel geluk had Moss aanvankelijk niet, want kort nadat hij het stuur van Shell had overgenomen moest hij opnieuw stoppen. Na zes minuten kon de vechtlustige Brit de strijd voort zetten. De uitslag was: 1. Maserati (bestuurders: Stirling Moss (G.B.) en Jean Behra (Fr.), afgelegd in 6 uur: 145 ronden (947.865 km); 2. Ferrari (Collins (G.B.) en Hill (G.B.) op 1 ronde); 3. Maserati (Bonnier (Zweden) en Shell (V.S.) op 7 ronden); 4. Ferrari (Hawthron (G.B.) en Musso (It.) op 11 ron den); 5. Jaguar (De Chang (België) op 13 ronden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9