Hoogspanningsnet Haarlem versterkt Vlees hóóp erbij Inbedrijfstelling 50 kV station aan de Linnaeuslaan In één jaar twintig percent meer personenauto's WOL NEDERLAND MOTORISEERT NAALDKUNST 7 Evert rust met 9n Jubilerende rector Wolf benoemd tot officier O.N. Burgerlijke Stand van Haarlem BEIAARDSPEL IN DE REGEN door Sjef van Balkom Koeien op afbetaling Twee arbeiders gewond bij bedrijfsongevallen Gecompliceerde botsing op het Spaarne Twee organisten bespelen eenendertigtoonsorgel Voorbereidingen voor bloemenexposities Nu bij bloemkool en jonge groenten SAUCIJZEN Politierechter te Haarlem Eén week voor dronken bromfietsers Wachtverbod ingesteld op deel van Vergierdeweg Ds. G. H. P. C. Kok bedankt voor beroep naar Haarlem UIT STAD EN STREEK Onbekende man rooft tas van meisje Prof. dr. A. D. Fokker zeventig jaar VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 DOOR OP EEN KNOP te drukken werd een transformator van het 50 kV-station zUid aan de Linnaeuslaan te Haarlem in werking gesteld en dat betekende de officiële inbedrijfstelling van het station. Deze handeling verrichtte burgemeester mr. O. P. F. M Cremers donderdagmiddag nadat de directeur van het Gemeentelijke Energie bedrijf ir. J. H. Kouwenhoven een uiteenzetting had gegeven van de maatregelen die na 1950 getroffen zijn om het hoogspanningsnet voor het leveringsgebied Haarlem te versterken. Aan het einde van 1955 is het station-noord aan de Spaarndamseweg in «ebruik genomen en gistermiddag het station-zuid. Burgemeester mr. Cremers had in zijn toespraak de aanvankelijke ongerustheid van het gemeentebestuur tot uiting gebracht, toen er plannen gemaakt waren het station aan de Linnaeuslaan op te richten, maar het is B. en W. gebleken, dat de plaats de juiste is en dat het gebouw, dat door de heer D. Heiloo ontworpen is, in de omgeving uitstekend tot zijn recht komt. In een „cel" van het Söieuwe gebouw kwamen de genodigden bijeen. Onder hen waren de wethouder voor de bedrijven, de 'neer A. J- M. Angenent, de gemeentesecre taris, mr. H. E. Phaff, en de directeur van het provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord holland, ir. J. den Boesterd. Voorlopig wordt de cel niet gebruikt, maar als het in de toekomst nodig zal zijn het aantal transformatoren van twee op drie te bren gen, dan kan deze ruimte er voor ingericht worden. Ir. Kouwenhoven noemde de inbedrijf- stelling van het station-zuid van grote be tekenis voor het G.E.B. en de elektriciteits voorziening van Haarlem en Heemstede. Zij kan beschouwd worden als een sluitsteen van een plan tot versterking van het hoog spanningsnet en daarom geschiedt de inbe- drijfstelling op officiële wijze. Na 1945 herstelde het economische leven zich in Haarlem op snelle wijze en er was een grote toeneming van gebruik van elek triciteit waar te nemen. In 1950 was het «ebruik 73 °/o hoger dan kort voor 1940 en het was dus noodzakelijk het distributie apparaat te versterken. De energie werd opgewekt in de centrale aan de Harmen- jansweg en van daar uit werd zij naar alle delen van de stad gedistribueerd. Om in 1950 aan de behoefte der energie te voor zien, zou het nodig zijn de centrale aan de Harmenjansweg uit te breiden, maar de ruimte was daar te beperkt. Daarom is besloten het voorzieningsgebied Haarlem te verdelen in drie delen, namelijk noord, midden en zuid. Voor noord en zuid zijn nieuwe stations gebouwd en „midden" krijgt energie uit de centrale. De heer Kouwenhoven gaf een technische uiteenzetting over de keuze een 50 kV- station in te richten, waarin stroom wordt omgeschakeld van 50.000 op 6000 volt. De gemeente Haarlem werkt samen met het P.E.N. en met de n.v. PEGEM, die 50.000 volt gebruiken en voor koppeling op deze bedrijven is het noodzakelijk, dat er over eenstemming bestaat. De gemeenteraad van Haarlem besloot op 20 december 1950 een krediet van vijf mil joen gulden beschikbaar te stellen. Het bedrag is niet toereikend gebleken. Verder deed de heer Kouwenhoven mede delingen over de uitbreiding van de ener gie na 1940. De opwekkingscentrale aan de Harmenjansweg was na 1940 niet vergroot, hoewel dat noodzakelijk was. Na rijp be raad is besloten met ingang van 1 januari 1954 een contract aan te gaan met het P.E.N. inzake het kopen van energie en gebleken is dat deze overeenkomst econo mischer is dan uitbreiding van de bestaan de centrale of de bouw van een nieuwe. De heer Kouwenhoven vertelde over de Inrichting van het gebouw aan de Lin naeuslaan, dat voorlopig kan voorzien in de levering van energie aan Haarlem-Zuid en Heemstede, welke gemeente elektriciteit van Haarlem engros koopt. Er is op uit breiding gerekend en als in de toekomst een derde transformator nodig is, dan be staat daartoe de gelegenheid. Ook is er ruimte voor vergroting van het aantal kabels. De heer Kouwenhoven merkte op, dat het gebouw aangepast is aan de om geving en bracht hulde aan de heer D. Heiloo, die het ontworpen heeft en aan Lex Horn, die een mozaïek aan de buitenzijde, uitbeeldend de elektriciteit, zoals die zich in het dagelijks leven in concrete vormen voordoet, heeft gemaakt. Spreker eerde de nagedachtenis van de heer J. G. Rijkeboer, die aanvankelijk belast was met de inrich ting van het gebouw, en dankte de heer T. J. de Maar die het werk heeft voort gezet. Burgemeester mr. Cremers merkte op, dat de heer Kouwenhoven om begrijpelijke redenen niet meegedeeld heeft, dat de plannen tot de bouw van het station-zuid niet vlot het gemeentebestuur gepasseerd zijn. Leden van het college hadden bezwa ren tegen de plaats, omdat zij aantasting van het natuurschoon vreesden. Andere plaatsen werden genoemd, maar de directie van het G.E.B. zette uiteen, dat deze plaat sen om financiële redenen niet geschikt waren. Het gemeentebestuur moest zich bij de plannen neerleggen en was geestdriftig, toen het de tekeningen van het gebouw zag. Nu het gebouw gereed is, is spreker van mening, dat de architect een goede greep heeft gedaan en dat het gebouw geen ontsiering voor de Hout en de om geving betekent. Als binnenkort de weg er langs gereed komt, zal blijken, dat het ge bouw een mooi element vormt. De burgemeester bracht hulde aan de heren Heiloo en ir. Kouwenhoven met zijn staf voor hun arbeid en hoopte, dat het gebouw vele jaren storingvrij zal werken tot zegen van die Haarlemmers die van de energie zullen genieten. Vervolgens stelde de burgemeester een transformator in werking. Ir. J. H. Kouwenhoven (links) geeft aan genodigden, onder wie burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, wethouder A. J. M. Angenent en ir. J. den Boes terd, een uiteenzetting in het 50 kV- station aan de Linnaeuslaan. ADVERTENTIE EVEREST -Neem 50 zeldzaam lekkere Everest sigaretten mee in het rode blikje ^met de witte berg. Dat is de ideale vakantie-verpakking! Niet uitdrogen, niet natworden, niet breken, altijd vers. Rector L. J. H. Wolf van het Joseph- internaat in Bloemendaal heeft donderdag zijn veertigjarig priesterschap gevierd. In de zeventien jaren, dat de rector aan het internaat is verbonden, heeft hij zich ook verdienstelijk gemaakt voor de parochie van de H. Drievuldigheid in Bloemendaal. Hij is ondermeer medewerker van de Ca- tholica-gespreksgroepen. Voorts is de ju bilerende rector de pater spiritualis van de „Vrouwen van Nazareth" te Vogelenzang. De feestelijkheden werden gistermorgen ingezet met H. mis in de kapel van het zus terhuis. Een koor van zusters en meisjes van het observatiehuis zong hierbij, 's Mid dags werd een receptie gehouden, waarop zeer vele geestelijken en vrienden uit de parochie hun gelukwensen kwamen aan bieden. Van familieleden en de zusters ont ving de jubilerende rector een televisie toestel. Een deputatie van de „Vrouwen van Nazareth" bood een album met foto's aan. Later op de dag bracht de burgemeester van Bloemendaal dr. D. H. Peereboom Vol ler, rector Wolf een bezoek. De burgemeester heeft de jubilaris medegedeeld, dat deze is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau, waar na de versierselen, behorende bij de orde, werden uitgereikt. De jubilaris heeft deze onderscheiding ondermeer verkregen we gens zijn grote verdiensten voor de litur gische verenigingen voor het internaat, waaraan een observatiehuis voor meisjes is verbonden. Hierbij was mede van be lang, dat rector Wolf enkele jaren, van 1930 tot 1938 als onder-directeur aan het groot-seminarie te Warmond verbonden is geweest. Haarlem, 15 augustus 1957 GEHUWD: 15 aug. A. Hendriks en E. M. van Norden, E.C. Oosterbroek en E. M. Kerkman, L. F. van As enA. G. Visser. BEVALLEN van een z o o n: 13 aug. M. M. Tijsterman-de Visser, 14 aug. S. E. Schem- mekes-Martineau, 14 au-g. C. G. van Wen cel-Timmerman, 14 aug. S. A. Hendriks- lansen, 15 aug. E. Zweegman-Jansen. BEVALLEN van een dochter: 14 aug. A. Soellaart-Toorenent, E. H. A. Steensma- •lansen, J. Th. van Kessel-van Dinther, •L A. Kempenaar-Bannink, 15 aug. P. Haak man-van Thiel. OVERLEDEN: 14 aug. E. Winkel, 71 jaar, Oasthuisvest, A. J. M. Minderhoud, 63 jaar, Gasthuisvest. Het extra beiaardconcert, dat Sjef van Balkom, de stadsklokkenist van 's-Her- togeribosch, donderdagavond op het toren- instrumeht van de oildë Haarlemse St. Bavo verzorgde, trof niet de aangename zomerse avond, die voor het welslagen van een dergelijke manifestatie nodig is. Ter wijl de beiaardier daarboven hoog en droog zijn kunstvaardigheid demonstreerde, trac- teerde Pluvius de luisteraars beneden op een miezerig buitje nattigheid, genoeg om de gewenste stemming te blussen. Alleen de leden van de vereniging „Haerlem", die zoals gewoonlijk in de tuin van het Kan tongerecht de bespeling beluisterden, kon den daar, in de door lampions verlichte fietsenstallingen, aan het ergste van die plagerij ontsnappen. Maar met dat al heerste er toch ook niet de vereiste sfeer om daarin de schoonheid van de klokken- muziek intens mee te beleven. Ook klam- migheid en koude voeten kunnen de stem ming bederven. En dan kwam daar nog bij, dat er een vrij langdurig hiaat in de vertolking van het programma kwam. Pas had Sjef van Balkom een maat of vier van mijn „Dansje" gespeeld of het klokkenspel zweeg. Wij begrepen direct dat er een draadverbinding van de toets naar de klepel afgeknapt was. En eer zo'n euvel dan weer hersteld is verloopt er heel wat tijd, waardoor de spanning bij de luiste raar gebroken is. Bovendien was die ver loren tijd oorzaak, dat de beiaardier zijn programma moest bekorten en hij de ge wenste expansie niet kon geven aan de improvisatie, waarmee hij zijn bespeling besloot. Want klokke negen kwamen Piet en Hein naar oud gebruik de zege der Haar lemmers bij Damiate verkondigen en het concert moest dus afgelopen zijn. Doch laat ik de ongunst der omstandig heden niet overdrijven. Want vóór dat Plu vius zijn boze muts opzette had Sjef van Balkom met de „Toccata jubilante" van Jac. Bonset het Haarlemse klokkenspel reeds duchtig op zijn waarde getoetst door er een briljante verklanking van te geven. Ook had hij met fraai genuanceerd spel een tweetal oud-Nederlandse volksliederen ten gehore gebracht. De bewerking van „De winter is vergangen", waarbij de me lodie op drieërlei wijze zeer kunstig om speeld werd, maakte vooral een treffende indruk. Tevens hadden wij met genoegen geluisterd naar een rustig preludium ge volgd door een opgewekt rondo van Pur- cell, ook vooral om de charme van de expressieve nuancering. Dynamische ver scheidenheid en contrastwerking betracht te Van Balkom eveneens in een reeks Engelse volksdansen. Minder duidelijke in drukken kreeg ik van de mooie „Passe- pied" van Willem Pijper en trouwens van de rest van het programma, waaronder de bewerking die Arie Peters maakte van „Het was er een Maghet suver en net". De prelude daarvan leek mij in verhouding tot het eigenlijke lied nog al lang uitge sponnen. Dat de Bossche beiaardier de klokken weet te doen zingen en ze met virtuoos élan weet te hanteren, had hij in de eerste helft van zijn programma reeds overtui gend getoond. Jos. de Klerk De politie heeft in zijn woning aange houden de 35-jarige veehandelaar A. G., die verdacht wordt van verduistering. De man had in het begin van het jaar vijftien koeien gekocht van een financieringscom binatie op huurkoopovereenkomst. Van de f 17.388, die hij moest betalen had de veehandelaar slechts f 5.745 betaald, zodat de financieringscombinatie aangifte had gedaan. Een 56-jarige arbeider liep donderdag middag om een uur een hersenschudding op toen een haspel in een draadnagelfa- briek in de Waarderpolder te Haarlem op zijn rug viel. De man was bezig draad van, de haspel in een spijkermachine te doen. Hij heeft dit waarschijnlijk niet op de voorgeschreven wijze gedaan. De haspel kantelde en raakte de man. De arbeider is ter verpleging in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. Toen een 53-jarige magazijnbediende donderdag, staande op een trap, enige do zen chocolade op een stelling zette in een chocoladefabriek aan de Harmen Jansweg in Haarlem, verloor hij het evenwicht en viel van een hoogte van een meter. Hij kwam zo ongelukkig ten val, dat hij met een hersenschudding naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo moest worden over gebracht. Doordat de bestuurder van een bestel auto donderdagmiddag omstreeks vier uur van de losplaats van het Spaarne ter hoog te van de Turfsteeg in Haarlem plotse ling achteruit reed, waarschijnlijk zonder op het verkeer te letten, kon de bestuurder van een personenauto, die het Spaarne in noordelijke richting bereed, slechts een aanrijding voorkomen door krachtig te remmen. De auto slipte hierdoor en botste tegen een personenauto, die uit tegenover gestelde richting naderde. De bestuurder van een personenauto, die eveneens het Spaarne in noordelijke richting bereed, kon op zijn beurt een aanrijding met de beide auto's niet meer voorkomen. De drie wagens werden vrij zwaar beschadigd. De bestuurders kwamen er echter zonder schrammen af. De organisten Piet Halsema en Bernard Bartelink zullen zondagmiddag 1 september een uitvoering geven op het eenendertig toonsorgel in het Teyler-Museum in Haar lem. Het programma bestaat uit drie mu ziekwerken in acht toongeslachten, volgens de regel van Guler samengesteld uit de intervallen van zuivere kwint, terts en sep tiem. Piet Halsema speelt achtereenvolgens „Sette pezzi per organo trentunisono solo" van Jan van Dijk en „Guleriana parva" van Arie de Klein en Bernard Bartelink besluit met een reeks van kleine klank stukken van Henk Badings. Bovengenoem de werken werden gecomponeerd in op dracht van de Studio Basel ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat twee- honderdvijftig jaar geleden de Zwitserse wiskunstenaar Leonhard Guler werd ge boren. In het begin van dit jaar is van deze werken tijdens een uitvoering op het Haar lemse eenendertigtoonsorgel een opname gemaakt door de Nederlandse Radio Unie. De banden werden naar Basel gestuurd en op 17 mei in de studio te Basel, Gulers ge boortestad afgedraaid bij een voordracht over Gulers muziektheorie door prof. dr. A. D. Fokker, die het orgel in het Teylers- Museum bouwde. Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het totaal aantal motorrijtuigen in Nederland (zonder de bromfietsen) op 1 juli van dit jaar 713.050. Dit was onge veer 16,4 percent meer dan een jaar te voren. In dezelfde periode nam het aan tal personenauto's naar een schatting van de K.N.A.C. met 20 percent toe. De afgelopen jaren hebben steeds het beeld te zien gegeven, dat het aantal per sonenauto's percentsgewijs sneller toe nam dan het totaal aantal motorrijtuigen. Het Nederlandse personenwagenpark groeit percentsgewijs zelfs belangrijk ster ker dan in het algemeen in West-Europa het geval is. Bij de geringere autodicht heid, welke Nederland ten opzichte van de meest andere Europese landen heeft, betekent dit, dat de achterstand thans in snel tempo wordt ingelopen. Het aantal personenauto's was volgens berekening van de K.N.A.C. op 1 juli 378.400 (twintig percent méér dan op 1 juli 1956); het aantal vracht- en bestelauto's was 128.000 (18 percent meer dan een jaar tevoren), het aantal autobussen 7900 (11,2 percent meer), het aantal motorrijwielen en scooters 176.900 (10,8 percent meer). Het aantal bromfietsen bereikte volgens K.N.A.C.-schatting tegen half '57 een to taal van 760.000 (20 percent meer dan half '56). Opmerkelijk in deze cijfers is onder an dere het versnelde tempo van aanschaf fing van autobussen. Van half '54 op half '55 steeg hun aantal met 6 percent, van ADVERTENTIE 350 KLEUREN IN 50 SOORTEN en een keur van BREIPATRONEN GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR Activiteit bij „Zonder Werken Niets" in Oud-Schoten Een bloemententoonstelling is, of het nu een grote internationale expositie met duizenden inzendingen of een verzameling van meer bescheiden opzet betreft, voor de bloemenliefhebber altijd een boeiend kijkspel. Hij weet dikwijls niet wat hij meer bewonderen moet, de schoonheid van de bloem zelf, de fraaie tekening van het blad of de nimmer falende kleuren- compositie van Moeder Natuur. Niet vaak staat de toeschouwer echter stil bij de gedachte hoeveel geduld, zorg en vakman schap er nodig is alvorens het door hem bewonderde exemplaar door de teler te pronk 'kan worden gezet. In de volks- tuindersvereniging „Zonder Werken Niets" in Oud-Schoten is men op het ogenblik druk bezig met de toebereidselen voor de bloemententoonstellingen, welke voor de deur staan. Om te beginnen is er op za terdagmiddag 31 augustus de jaarlijkse dahliakeuring. Dit is het sluitstuk van de onderlinge wedstrijd, waarin het er om gaat wie de beste tentoonstellingsdahlia's weet te telen. De leden van de dahliaclub van „Zonder Werken Niets", die op dit gebied een zekere vermaardheid hebben verworven, strijden in alle stilte uiter aard om de zilveren wisselbeker en de wissellauwertak. Daarnaast kunnen alle leden van de vereniging aan de wedstrijd deelnemen en meedingen naar de kunst voorwerpen, welke als prijzen zijn uitge loofd. De Dahliaclub zal ook een inzending verzorgen voor de nationale tentoonstel ling van de Nederlandse Dahlia Vereniging, welke op 6, 7 en 8 september in restaurant „Treslong" te Hillegom wordt gehouden. Tenslotte komt „Zonder Werken Niets" op 14 en 15 september met een eigen „Bloemenshow" in het clubgebouw aan de Geusevesperstraat nabij het Schoten terrein. Deze expositie trekt telkenjare grote belangstelling en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het aantal bloemen liefhebbers dat van de vorige keren zal overtreffen. Wij vernamen namelijk dat het bestuur, nu de grote bloemen- en plantententoonstelling ook dit jaar in de Haarlemse Vleeshal geen doorgang kon vinden, het plan heeft opgevat van de bloemenshow van „Zonder Werken Niets" iets bijzonders te maken. ADVERTENTIE Hoe *t ook rij r Publikatie van de Verenigde Slagers in Haarlem e.o. half '55 op half '56 met 10 percent en van half '56 op half '57 dus met 11,2 percent. Scooter wint veld Verder ziet men de scooter steeds meer veld winnen. Van half '54 op half '55 kwa men er volgens C.B.S.-gegevens 17.000 nieuwe motorrijwielen bij, maar in de zelfde periode vielen er 10.000 af. Even eens in dezelfde periode werden 8300 nieuwe scooters op de weg gebracht, ter wijl er volgens het C.B.S. vrijwel nog geen oude scooters van de weg verdwenen. Van half '55 op half '56 was de verschuiving nog belangrijk meer spectaculair: 15.000 nieuwe motorrijwielen er bij, 12.000 ver sleten motorrijwielen er af, 12.800 nieuwe scooters er bij, praktisch géén scooters er af. Tevens is er een verschuiving van lichte naar zwaardere motorrijwielen en van lichte naar zwaardere scooters. Kleine auto's favoriet Bij de personenauto's gaat de ontwikke ling juist in omgekeerde richting. In 1951 was het aantal lichtere personenauto'^ (onder de 1000 kg) ongeveer 48 percent van het totaal, thans is dit ruim 60 per cent. Typisch is, dat laatstgenoemde ver schuiving in de provincie Limburg het snelst verloopt. De politierechter mr. N. Reeling Brou wer heeft vrijdagmorgen tijdens een zit ting te Haarlem een Beverweker, een Vel- senaar en een IJmuidenaar wegens het besturen van een fiets of een bromfiets, terwjjl zjj onder invloed van drank ver keerden, veroordeeld tot een gevangenis straf van een week. De Beverwijker bleek reeds eerder ver oordeeld te zijn wegens het besturen van een fiets, terwijl hij dronken was. De laat ste keer had hij drie glazen cognac en een aantal glazen bier gedronken, voor hij zich met zijn fiets in het verkeer begaf. Overeenkomstig de eis werd hij gestraft met één week. Een grondwerker uit Velsen was ten laste gelegd, dat hij zich in de avond van 2 juni te Velsen in het drukke verkeer had begeven met zijn bromfiets, nadat hij alcoholhoudende dranken had gebruikt. „Ik had last van duizeligheid en had de gehele dag niets gegeten", verdedigde de Velsenaar zich, die voorts meedeelde dat hij zijn bromfiets verkocht had, cmdat hij niet meer aan het verkeer wil deel nemen. De politierechter herinnerde de ver dachte er aan, dat deze stomdronken is ge weest en ter ontnuchtering is ingesloten. Het is al zo moeilijk zich in het verkeer te begeven en als men dan dronken is dan is het gevaar zeer groot, afdus de politie rechter. In zijn requisitoir merkte de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo op, dat de verdachte zodanig onder invloed van drank verkeerde, dat hij omviel met zijn fiets. Dergelijke mensen zijn een gevaar voor de weg en daarom meende spreker, dat een straf van drie weken en ontzegging gedu rende een jaar motorrijtuigen te besturen, moest volgen. De officier zeide nog, dat hetgeen verdachte gedaan heeft vergeleken kan worden met poging tot doodslag op een ongelimiteerd aantal mensen. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van een week en ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen, dus ook bromfietsen. Ook tegen een IJmuidenaar, die negen glazen bier had gedronken en daarna op zijn bromfiets was gaan rijden, luidde de eis van de officier van Justitie een ge vangenisstraf van drie weken en ontzeg ging gedurende een jaar motorrijtuigen te besturen; het vonnis luidde een gevange nisstraf van een week en twee jaar ont zegging motorrijtuigen te besturen. B. en W. van Haarlem hebben een wachtverbod ingesteld voor de oostelijke weghelft van de Vergierdeweg tussen de Leeuwerikstraat en de Nachtegaalstraat. Tot deze maatregel wordt overgegaan, omdat het parkeren van auto's aan beide zijden van de Vergierdeweg verkeersop stoppingen deed ontstaan. Het wachtver bod is ingesteld voor de oostelijke weg helft, omdat zich aan de andere kant van de straat vele winkels bevinden. Ds. G. H. P. C. Kok, predikant bij de Evangelisch Lutherse gemeente- te Weesp, die beroepen was tot predikant bij de Lu therse gemeente te Haarlem (vacature wij len ds. W. Spliethoff) heeft voor het beroep bedankt. Nieaws in het kort Tweehonderd per dag. In vijf dagen hebben duizend dames en heren een be zoek gebracht aan de tentoonstelling „Het station", die op het ogenblik in de Vleeshal te Haarlem wordt gehouden. Verlofganger gedupeerd. Een 46-jarige verlofganger uit Nieuw Guinea, die in Haarlem verblijft, is gistermiddag om streeks vijf uur op weg van het Houtplein naar het station in de omgeving van de Kleine Houtweg zijn portefeuille verloren, waarin zich, behalve zijn rijbewijs en spaarbankboekje, een biljet van duizend gulden en twaalf van honderd gulden be vonden. Donderdagavond omstreeks tien uur heeft een onbekende man, met zwart haar en gekleed in een donkere regenjas, het tasje van de bagagedrager van de fiets van een negentienjarig meisje in de Fon teinlaan weggegrist. De dief fietste hierop ijlings de Helenalaan in. Het meisje slaag de er niet in hem te achterhalen. De dief heeft echter niet datgene gevonden, wat hij ongetwijfeld zocht. Het tasje bevatte slechts een portemonnaie met twee gulden en enige familiefoto's. (Speciale berichtgeving) De oud-Haarlemmer prof. dr. A. D. Fok ker, die de Leidse universiteit meer dan een kwart eeuw als bijzonder hoogleraar in de natuurkunde vanwege de Teylers- stichting te Haarlem heeft gediend, wordt morgen zeventig jaar. Prof. Fokker, die thans in Beekbergen woont, werd 17 augustus 1887 te Buiten zorg geboren. In 1894 repatrieerden zijn ouders naar Den Haag, waar hij zijn schoolopleiding genoot. In Delft studeerde hij voor mijnbouwkundig ingenieur, doch zijn veelzijdige en fantasierijke geest vond hierin geen volledige bevrediging. Hij leg de zich nadien toe op de studie van de klassieke talen, om deze richting in 1906 te verwisselen voor de wis- en natuurkunde. Deze studie sloot hij af met een promotie bij prof. dr. H. A. Lorentz te Leiden. De grote geestelijke en intellectuele gaven van Lorentz, Einstein en Rutherford hebben een duidelijk stempel op zijn vorming en latere wetenschappelijke arbeid gedrukt. Tijdens de eerste wereldoorlog was dr. Fokker ingedeeld bij het vierde regiment infanterie te Leiden. In die periode was hij tevens werkzaam als privaat-docent in de natuurkunde aan de universiteit. Van 1917 tot 1919 was hij assistent in de theoretische natuurkunde te eLiden, waarna hij tot 1921 voor herstel van gezondheid in Arosa te Zwitserland vertoefde. Teruggekeerd in ons land was hij twee jaar leraar aan het gymnasium te Delft en van 1923 tot 1927 hoogleraar aan de technische hogeschool aldaar. Prof. Fokker was vervolgens een jaar werkzaam als conservator van het natuurkunde te Leiden, waarna hij tot Iers-stichting te Haarlem en werd tijdens het vervullen v^n die functie op initiatief van prof. dr. Lorentz benoemd tot bij zonder hoogleraar vanwege de Teylers- stichting aan de Leidse universiteit, welk ambt hij op 26 september 1928 aanvaardde, met het geven van een openbare les, ge titeld: „Natuurkundige concepties van buiten-natuurkundig belang". Groot is zijn belangstelling voor en kennis van de muziek. Prof. Fokker heeft uit wiskundige beginselen nieuwe „toon geslachten" samengesteld, die sterk af wijken van de octaaf-indeling. Op grond van deze berekeningen heeft hij een orgel doen construëren, dat in 1952 in gebruik werd genomen en thans regelmatig wordt bespeeld in de Teylers-stichting te Haar lem. In oktober 1955 vroeg prof. Fokker ontslag als bijzonder hoogleraar, een ont slag dat hem op de meest eervolle wijze werd verleend. Met zijn heengaan ver dween een markante, originele, rijkbegaaf- de en zeldzaam menselijke figuur uit de rijen der eLidse hoogleraren en uit de actieve Leidse gemeenschap, die hij met zijn bijzondere gaven in alle opzichten op voorbeeldige wijze had gediend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11