Haarlemse jongelui bespelen De MallemolecuuV' Manifestatie op EDO-terrein ondanks regen een succes Onafhankelijkheidsdag wordt in Indonesië gespannen afgewacht Haarlemse Speeltuin Verbond DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Nerveuze militaire bedrijvigheid rondom het paleis van Sukarno LACHEN OP „HET ATOOM" Ph. Steysel nam afscheid van Heemsteedse politie Gaat u met vakantie? Geen telefooncel in Vogelenzang Twee aanrijdingen in Hillegom Drie grotonderzoekers op 500 m diepte geïsoleerd Onderzoek naar prijs van vaccin-Salk in de V.S. BestevaerTyson kreeg een onderscheiding In de Poolse stad Lodz is alles weer rustig Amerikaan directeur van Atoompool Ku Klux Klan ranselt negers af in Alabama Maar de autoriteiten weten nergens van Scheepvaart VRiJOAG 16 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99- tiis de bezoekers van de internationale le„toonstelling „Het Atoom" op Schiphol -ich, figuurlijk gesproken, hebben vol meten niet allerlei wetenswaardigheden ner isotopen, atomen, neutronen, protonen, Elektronen en moleculen - positief of nega tief, geladen of niet geladen - raken zij letterlijk onder zeil in de „lol-hoek" van de mtoonstelling. Daar moeten zij dan weer u'ot op adem komen na een vermoeiende en jiies van de hersens vergende tocht. Onder 1st zeil spelen in een sterk geïmproviseerd en zeer provisorisch theatertje enige jon- aslui in 'ie£ cabaret „De MallemolecuuV'. j-0t en met 26 augustus treedt het Amster- (jiims Studentencabaret in het theatertje D_ Daarna bespeelt 's middags, nu en cali 's avonds tot de sluiting van de ■^toonstelling op 15 september een Haar lemse groep „De Mallemolen-cuul" - en u,ej het Haarlems studentencabaret „De Kem"- De bezoekers moeten in het „Atoom"- theater weer aan het lachen worden ge maakt. Dat is geen gemakkelijke opgave voor de studenten. Zij hebben slechts een kleine ruimte om te spelen, waar zij amper met enkele mensen naast elkaar kunnen staan. Wanden heeft het theatertje niet, alleen een zeildak. De wind doet het zeil klapperen, wat veel lawaai veroorzaakt. Links van het theater verblijven de zee leeuwen, die ook lawaai produceren en van rechts komen allerlei geluiden van het vliegveld. De spelers moeten dus enorm veel van hun stem vergen. Temeer omdat de mensen aan en aflopen, pratend en druk, soms met dreinende kinderen. Het theatertje heeft honderdvijftig zit plaatsen, maar de belangstelling is steeds zo groot, dat de bezoekers schouder aan schouder staan. Het is moeilijk om het publiek te amuseren. „Er komen zulke uit eenlopende mensen. Je moet gewoonweg met je publiek vechten; er wordt bijzonder veel van je krachten gevergd", vertelden Jan Langereis en Han Reiziger, twee leden van ,.De Kern", die reeds als invallers in nDe Mallemolecuul" hebben gespeeld. De commentaren van het publiek zijn niet van de lucht. „Jongens, d'r komt een toneelstuk. Oh nee, joh, 't is maar slap smoezen. Kijk, daar komt die gekke vent weerHet publiek schatert al bij het zien van een bolhoedje. De spelers schreeu wen zich soms hees om zich maar verstaan baar te maken. Het tocht constant en vooral de vrouwelijke leden van het gezel schap moeten met haar kleding daarbij rekening houden. „De Kern" bestaat niet geheel uit stu denten. Alle leden, op één na, zijn wel oud leerlingen van het Coornhertlyceum. De cabaretgroep is trouwens op het lyceum ontstaan - nu ongeveer zes jaar geleden. De leerlingen traden op tijdens schoolfees ten en kwamen uit in de interscholaire wedstrijden. Na hun schooltijd bleven zij spelen op besloten bijeenkomsten van per soneelsverenigingen en dergelijke. Zes leden presenteren zich op „Het Atoom": Maaike Hobbel, Margriet de Groot, Henny van Dijk, Jan Langereis. Han Reiziger en Pim Haak. Van de dames zal de eerste binnenkort een poppentheater oprichten, de tweede studeerde aan de Toneelschool in Amsterdam en werkt thans bij Wim Kan en de derde werkt bij de Nederlandse Spoorwegen. De heren stu deren respectievelijk Nederlands M.O., so ciale aardrijkskunde en theologie. Menselijk aspect Het programma, dat de Haarlemmers zullen uitvoeren, zal het menselijke aspect van de atoomwereld belichten. Het mag niet te lang zijn en duurt slechts achttien minuten. Bij het Amsterdams Studenten cabaret bestond het programma voorname lijk uit conférences en enkele kolder-num mers, de Haarlemmers zoeken het in de liedjes. Dit was volkomen naar de wens van organisator Jack. Kleiboer:, „Zingen jullie maar lekker, jongens, dat vinden de mensen fijn." Twee nummers heeft „De Kern" van het Amsterdams Studenten cabaret overgenomen: het openingslied en „De kernreactor", een kolderschets, waarin een vrouw in een reactor wordt gesplitst en er uitkomt als engeltje en duiveltje. De Haarlemmers hebben hun reeds be staande programma „Schavotterie" enigs zins omgewerkt. Zij zingen bijvoorbeeld een liedje over de „Muzikale familie", die niet aan de atomen kan geloven en zich alleen houdt bij Mozart, Handel en Beet hoven. En twee meisjes krijsen een liedje als persiflage op het gekweel van allerlei „zingende zusjes". Een ander liedje heet „De atomische les" en ook wordt gezongen van „De vrije vrouwen in het atoomtijd perk". „We hebben heel hard moeten werken om alles op tijd klaar te krijgen. Nog steeds wordt er gerepeteerd, dat bezorgt ons aller lei kopbrekens, want óf de mensen zijn op vakantie, óf zij hebben het al druk. Er mag geen tel speling in het programma zitten. Het moet in een sneltrein-vaart worden afgewerkt", vertelden Jan Langereis en Han Reiziger, terwijl zij de teksten voor de liedjes zaten te bestuderen. Han Reiziger zal het elektronisch orgel bespelen, een instrument, dat de vaart wel een beetje remt, maar ja.het is elektro nisch. Decors worden niet gebruikt, alleen een paar zetstukjes. Deze zijn ontworpen door Ernst van de Wetering uit Sassen- heim, eveneens oud-leerling van het Coorn hertlyceum, thans studerend aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Hun enthousiasme over de komende uit voeringen laten Han Reiziger en Jan Lan gereis duidelijk blijken: „We vinden het natuurlijk prachtig, dat we „Het Atoom" kunnen bespelen. En trouwens: het ver dient aardig, geld dat we voor een volgend programma nodig zullen hebben". Wat zJjn de plannen na september? Maaike Hobbel werkt aan een voorstelling met haar poppen en Margriet de Groot blijft by Wim Kan spelen. We hebben plannen om volgend jaar geregeld in Haar lem te spelen, bijvoorbeeld in de Vleeshal of in een ander sfeervol gebouw. Hierover worden al besprekingen gevoerd". Men kan er dus van verzekerd zyn, dat „De Kern" voorlopig niet zal worden gesplitst. Integendeel, de Haarlemse cabaretgroep is zo positief geladen, dat hy spoedig weer van zich zal laten horen. Vanmorgen heeft de heer Ph. J. H. Steysel, adjunct-commies bij de admini stratie van de Heemsteedse gemeente politie, na 38 jaar bij het korps in dienst te zijn geweest, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in het ver versingshuis Groenendaal te Heemstede afscheid genomen van zijn superieuren en collega's. Namens het gemeentebestuur van Heem stede werd de scheidende functionaris toe gesproken door de loco-burgemeester, wet houder E. J. van Lent. „De heer Steysel heeft niet alleen onze gemeente gediend, maar in het bijzonder de gemeenschap. Hiervoor zijn wij hem zeer erkentelijk", aldus de heer Van Lent, „Hij stond altijd klaar de burgerij te helpen". Hierna voerde onder meer het woord de korpschef van de Heemsteedse gemeente politie, hoofdinspecteur A. Berentsen, die de heer Steysel van het begin van diens loopbaan af aan heeft meegemaakt. „Ik ken hem door en door en weet wat hij waard is", aldus de heer Berentsen, die besloot met te zeggen, dat het korps hem node zou missen. Onder de vele belangstellenden bevon den zich onder meer de gemeentesecreta ris van Heemstede, de heer T. M. Schelling, de oud-korpschef, de heer C. M. Kemper en vele oudgedienden en collega's van de scheidende functionaris. De heer Steysel kreeg vele geschenken, waaronder enige boeken, sigaren en een aquarel. DE HAREN PIEKERIG NAT van de regen maar niettemin opgewekt keuvelend vulde een schare van enige honderden kinderen donderdagmorgen de hoofdtribune op het EDO-terrein in Haarlem-Noord. Het waren kinderen van de speeltuinen van het Haarlems Speeltuin Verbond, die bijeen waren gekomen om deel te nemen aan het volksdansen, een volleybal- en een voetbaltoernooi, welke een onderdeel vormden van de vakantiespelen van dit verbond. De kinderen troffen het aanvankelijk niet al te best met het weer. Zo nu en dan keken zij bedenkelijk naar het laaghangende loodgrijze wolkendek van waaruit zonder ophouden de ene regenbui na de andere neerplensde: „Zou het dan nooit eens droog worden?" Maar daar klonk de stem van de heer J. Martens, de voorzitter van de vakantiecommissie, door de luidsprekers met de mededeling, dat, „om de moed er in te houden", alle kinderen een toverbal zouden krijgen, welke versnapering met luid gejuich werd begroet. Ook de door de geluidswagen geproduceerde vrolijke wijsjes droegen er toe bij dat de goede stem ming behouden bleef. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee daeen voor uw vertrek en wel als volet' Naam vast adres: van: naar t/m De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE Loonsverhoging voor bioscooppersoneel Het college van rijksbemiddelaars heeft Sunstig beschikt over voorstellen van de sociale commissie voor het Nederlandse bioscoopbedrijf tot verbetering van de lo ten van het bioscooppersoneel. Het premie aandeel van deze werknemers in het op komst zijnde bedrijfspensioenfonds wordt volledig gecompenseerd. Als gevolg daarvan is een loonsverhoging afgekondigd van 3%, bie vanaf 1 januari jl. van kracht is. Bij inwerkingtreding van het fonds worden de ionen nogmaals verhoogd met een yz°lo. De lonen voor de werksters en de leer ling-operateurs zijn extra verhoogd, en wel wet ingang van de eerste volle loonweek ta 7 augustus. Nadat eerst nog een poging om met het programma te beginnen door een klein wolkbreukje in de kiem was gesmoord, kon de heer Martens eindelijk het was in middels één uur geworden de leidsters met hun kinderen verzoeken zich voor het volksdansen op het veld op te stellen. Met de „Zevensprong", „Moeder Wiets", „De drie boertjes" en andere gezellige volks dansen was het regenleed spoedig vergeten. Nu eens in grote kringen dan weer in lange rijen of in paren dansend boden de ver schillende groepen op de gladgeschoren grasmat een aantrekkelijk schouwspel. De algehele leiding was bij de heer S. Mooij- man in goede handen. Volleybal Intussen was op het bijveld een begin gemaakt met het volleybaltoernooi voor meisjes en jongens. De uitslagen bij de meisjes waren als volgt: Jeugdland-Flora 2-0; WeltevredenHet Vondelkwartier 2-0. In de finale tussen de ploegen van Jeugd land en Weltevreden toonden de meisjes van Jeugdland zich technisch iets beter; zij wonnen twee sets en verloren er één zodat zij voor een jaar beslag legden op de Van Dijk-wisselbeker. Bij de jongens hadden de wedstrijden het volgende resultaat: Het Vondelkwartier Klarenhof 2-0; Het OosterkwartierTe Zaanen 1-2; FloraBuitenrust 2-0; Te ZaanenFlora 0-2. De finale tussen Von delkwartier en Flora was bijzonder span nend. De Florajongens speelden en combi neerden echter zuiverder waaraan zij dan ook hun 2-0-overwinning dankten. Tweede werd Het Vondelkwartier en' verder luidde de rangorde: 3. Te Zaanen; 4. Oosterkwar tier; 5. 'Klarenhof; 6. Buitenrust. Voetbal De hierna volgende finale van het voet baltoernooi van de vakantiespelen, waar voor Flora, Buitenrust en Vondelkwartier zich hadden geplaatst, bood de toeschou wers volop spanning en verrassende mo menten. In de eerste wedstrijd tussen Bui tenrust en Vondelkwartier kwam dat nog niet zo tot uiting. Vondelkwartier bleef namelijk betrekke lijk gemakkelijk met 4—0 in de meerder heid. Het treffen tussen de elftallen van Flora en Vondelkwartier was echter van een geheel ander gehalte. De goed combi nerende voorhoede van Vondelkwartier kreeg nu van de hechte verdediging van Enige tijd geleden heeft het gemeente bestuur namens de ingezetenen van Voge lenzang erop aangedrongen in de buurt schap Vogelenzang een telefooncel te plaat sen. Pe P.T.T. heeft hierop echter afwij zend beschikt. De vraag naar telefoonaan sluitingen is overstelpend groot, zodat voorlopig geen mogelijkheid bestaat, de buurtschap van een telefooncel te voor zien. De P.T.T. meent echter tevens, dat zo'n cel in de buurtschap niet voldoende rendabel zal zijn, zodat de bewoners van Vogelenzang hun verlangens wat dit be treft voorlopig wel niet verwezenlijkt zul len zien. Donderdagmiddag had op de Pastoors laan ter hoogte van Leewenstein te Hille gom een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een door een Duitser be stuurde personenwagen. De vrachtautobe stuurder wilde een inrit aan de linker kant van de weg inrijden, op het ogenblik, dat van de tegenovergestelde zijde de perso nenauto naderde. Deze laatste botste met grote kracht tegen de vrachtauto. De Duit se bestuurder werd ter observatie in het Diaconessenhuis in Haarlem opgenomen. Een naast hem zittende Indiër liep enige ontvellingen op. Op de Van den Endelaan in Hillegom heeft zich een aanrijding voorgedaan tus sen twee auto's, die achter elkaar reden. De botsing ontstond doordat de voorste wagen plotseling krachtig remde. Beide wagens werden beschadigd. Flora weinig kans om gevaarlijk te wor den. Toen Flora kort na rust op enigszins gelukkige wijze de stand op 10 had ge bracht en zwaar ging verdedigen leken de kampioenskansen voor Vondelkwartier verkeken. Kort voor tijd echter rondde de Vondelkwartier-midvoor een voorzet van rechts op prachtige wijze met een kopbal af en het was 11. De laatste wedstrijd tussen Flora en Buitenrust moest toen de beslissing brengen. De jongens van Bui tenrust boden zo verrassend goed tegen stand, dat er voor de voorhoede van Flora geen doorkomen aan was. Flora, dat win nen moest om nog gelijk met Vondelkwar tier te kunnen eindigen, wilde een beslis sing forceren maar de scheidsrechter hield de touwtjes goed strak. De kleine keeper van Buitenrust speelde de wedstrijd van zijn leven. Onvervaard wierp hij zich keer op keer op de bal en aan hem was het in hoofdzaak te danken dat het deze keer geen nederlaag voor zijn ploeg werd. Na afloop van de wedstrijd, die dus eindigde zonder dat er een doelpunt was gescoord, namen de jongens van Vondelkwartier deze Bui tenrustdoelman op de schouders, want dit gelijke spel tussen Flora en Buitenrust betekende voor Vondelkwartier het kam pioenschap van de vakantiespelen 1957. De eindstand in deze voetbalfinale is: Vondelkwartier 2 1 1 0 3 51 Flora 2 0 2 0 2 1—1 Buitenrust 2 0 111 04 De heer Martens reikte tot slot met een toepasselijk woord aan de aanvoerders (sters) van de onderscheidene ploegen de prijzen uit. De meisjes en jongens ant woordden met een driewerf hoera uit te brengen op de vakantiecommissie. Een welverdiende hulde, want dank zij het en thousiaste werk van deze commissie en haar medewerkers(sters) werd deze half verregende dag toch nog een succes. SAINT GAUDENS (UP). - In de „Coume Ouarnède", een grot in de Pyreneeën nabij de stad Saint Gaudens in Frankrijk, heeft een plotselinge stijging van de waterstand, die veroorzaakt is door de zware regenval van de laatste dagen, drie Franse grot onderzoekers van de buitenwereld geïso leerd. De drie speleologen bevinden zich 500 meter onder de grond. Zondagmiddag, toen een zeven leden tel lende expeditie drie man vooruitgezonden had om een gang van de grot te gaan ver kennen, begon het water plotseling te stij gen. De ingang, waardoor de drie mannen verdwenen waren, kwam onder water te staan. De expeditie, die een studietocht van twee weken gemaakt had en bezig was zich met al zijn hulpstukken terug te trek ken, blijft nu in de grot. De vier mannen, die contact met de buitenwereld hebben, wachten dichtbij de gang, waarin hun drie kameraden verdwenen zijn, tot het water peil zal dalen. Zodra het water daalt en de doorgang vrijkomt zullen reddings pogingen worden ondernomen. De drie opgeslotenen zijn Jean Nalin, Andre Nunzi en Pierre Weidert. De expe ditie staat onder leiding van Nobert Cas- teret. een van de bekendste speleologen van Frankrijk. WASHINGTON (Reuter). - Een subcom missie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft critiek geleverd op de manier waarop de regering de strijd tegen de kinderverlamming voert. De kosten van het regeringsprogram bedragen vijftig miljoen dollar De sub commissie beschuldigt de regering van ver spilling. Ook zegt zij dat vermoedelijk een „komplot" bestaat om de prijzen van het vaccin-Salk en andere geneesmiddelen die aan de regering geleverd worden, op een kunstmatig hoog peil te houden. Het Amerikaanse departement van Ju stitie is reeds begonnen met een onder zoek naar beschuldigingen van prijsafspra ken voor de levering van het vaccin-Salk, dal door zes grote fabrieken in de Vere nigde Staten wordt vervaardigd. WASHINGTON (UP) De Amerikaan se piloot Samuel Tyson, die een vliegtuig met 67 mensen aan boord 1000 km heeft weten te laten vliegen op twee motoren de andere twee waren uitgevallen heeft donderdag voor de derde maal in zijn militaire carrière een Distinguished Flying Cross gekregen. De eerste kreeg hij voor 83 vluchten met een B-24 in oorlogstijd, de tweede omdat hij in 1954 een C-124 „Globemaster" met 122 mensen aan boord veilig thuisbracht, nadat een van de vier motoren uit elkaar gesprongen was. De derde „moeilijkste vlucht" van Sa muel Tyson begon in Californië, 45 kilo meter voorbij het punt op de route, waar na de vlieger geen benzine genoeg meer heeft om nog terug te vliegen. Voorbij dat punt raakten twee motoren defect. Zes uur lang, heeft Tyson het toestel toen, soms enkele meters boven de golven, in de lucht weten te houden en het heelhuids op Hawaii neergezet. LODZ (UP). Hedenochtend zijn de laatste soldaten van de detachementen, die naar Lodz waren gedirigeerd om de tram- slaking te breken, uit de stad weggetrok ken en de zwaarbewapende patrouilles van leger, politie en militie, die sinds maandag het stadsbeeld van deze Poolse stad hebben beheerst, hebben zich eveneens terugge trokken. Het tramverkeer is weer normaal. Onge veer 1000 van de 5000 stakers keerden nog niet naar het werk terug, maar het is moei lijk te zeggen waarom. AMSTERDAM Het zag er op de niet-officiële ochtend- beurs naar uit, dat het Damrak een eigen koers zou gaan varen, los van Amerika, dat met een flauwe marktstemming was afgekomen. Koninklijke Olie werd ver handeld op 216,60, hetgeen 1 gulden boven pariteit New York betekende. Philips deed 294 en Unilever 456; alle boven pariteit. De grootste handel vond niet in effecten, maar in valuta's plaats en zo kwam de effectendollar op een hoogte van 3.91 om daarna weer in te zakken tot 3.86. De Ne derlandse Bank kwam met een maatregel, die uiteindelijk een bescherming van de gulden inhield. Direct hierop veranderde het beurssentiment in een draaimolen, waarbij men bij het uitstappen niet meer wist waar men stond. Koninklijke Olie daalde tot ƒ215, Unilever tot 449 en Phi lips tot 289. Plotseling deden ook de ge ruchten de ronde, dat de Nederlandse Bank een groot bedrag aan dollars zou hebben afgegeven om de dispariteit tussen dollar en gulden tegen te gaan. Op de officiële beurs in de middag schommelde olies rond de 215,30 en ver loren ongeveer 2,70, mede in verband met de zwakke stemming voor oliewaarden in Wallstreet. Voor arbitrage was hier niets te doen. Unilever opende vast op 459, 3 punten boven woensdag op middenkoers- vraag, maar kon deze top niet houden en zakte tot 454, om op ongeveer 456 te slui ten. Philips rond de 290, verloor tenge volge van de marktpositie aldaar ongeveer 3 punten. Hiertegenover staken aandelen AKU trots af met een winst van 3 punten op 190. KLM rustig en een tikje lager. Scheepvaarten bleven gevraagd. De in ternationale actie om het varen onder een goedkope vlag tegen te gaan, is hier on getwijfeld een stimulans voor de aandelen. Scheepvaartunie en Van Ommeren 3 pun ten beter, de overige waarden een half tot anderhalf punt hoger. De cultuurmarkt werd nadelig beïn vloed door de financiële chaos in Indone sië. Deli Mij. verloor ruim 2 pet., Amster dam Rubber en HVA 1. De staatsfondsen waren flauw, speciaal voor het kortlopen de papier, dat ruim 1 pet. lager was dan woensdag. Ook de staffels leden weer on geveer pet. verlies en kwamen op 8014. De affaire was belangrijk minder dan woensdag. Prolongatie 414 pet. (ANP). NEW YORK De aandelenkoersen ondergingen donder dag uiteindelijk een lichte stijging, nadat eerder gedane pogingen daartoe mislukt waren. De stijging was echter onbeteke nend in vergelijking met de onlangs ge leden verliezen. De koerswijzigingen waren verdeeld en over het algemeen gering. Van de 1139 verhandelde fondsen sloten er 467 lager, 391 hoger en 281 onveranderd. De affaire bestond voor het grootste deel uit beroepshandel. De omzet evenaarde die van woensdag, namelijk 2.040.000 aandelen. Door bedrijfsnieuws trokken enkele in dividuele fondsen de aandacht, zoals Wes tern Maryland dat anderhalve dollar steeg en Pittston Co., dat twee dollar steeg, bei de na gunstige kwartaalberichten. Het industriegemiddelde sloot 1.37 hoger op 487,30; spoorwegen 0,02 hoger op 142,20 en openbare nutsbedrijven 0,16 hoger op 68,50 (UP.) 3% °/o Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 80 86 194 368 199 304 256 291 290 148 455 240 102654 214,90 71/4 f 128,60 176 164 25054 116 8254 205 159% 16754 164 62% 48% sm 4554 8654 36^ Heden 13.45 uur 77 'A 84% 192 368 200 305 256 290 288 148* 452 241 1017 f 213,60 71 126,50 177 166 255 116 83 205 159% 167 164* 6254 4854 69'/a 45% 8454 36 DJAKARTA (ANP) Op zaterdag 17 augustus zal Indonesië voor de twaalf de maal de afkondiging van zyn onafhan kelijkheid vieren. Terwyl de bevolking zich voor de feestelijkheden opmaakt, hebben speciale veiligheidstroepen, welke voor een deel met machinegeweren waren uitgerust, vrijdag alle gebouwen, welke nabij het paleis van president Sukarno in Djakarta zyn gelegen, doorzocht. Alle regeringsgebouwen en particuliere kan toren, alsmede alle winkels in de om geving van het „Merdeka"-paleis, werden aan een zorgvuldig onderzoek onderwor pen, terwyl alle voorbijgangers werden aangehouden om hun identiteitspapieren te laten zien. Ook in andere delen van de met vlaggen getooide hoofdstad werden soortgelijke maatregelen genomen. Volgens de woordvoerder van het leger is dit geschied op last van de garnizoens commandant van Djakarta, als voorzorgs maatregel tegen eventualiteiten, welke zich tijdens de plechtigheden op zaterdag in het paleis zouden kunnen voordoen. Donderdagavond werden wederom handgranaten gegooid naar het hoofd kwartier van de communistische partij in Djakarta en de woning van de waar nemend chef-staf van de landmacht, ko lonel Dahlan Djambek, in Kebajoran, de satellietstad van Djakarta. Dit was de vierde maal in een periode van vijf weken, dat er aanslagen met handgranaten wer den gepleegd. De procureur-generaal Suprapto deelde mede, dat zijn parket zich met het leger in verbinding heeft gesteld over een ge wapende beweging, die omverwerping van de huidige regering beoogt door het scheppen van wanorde. Het parket van de procureur-generaal zal worden belast met de behandeling der zaken tegen de personen, die in verband met dit complot werden gearresteerd. Donderdag heeft de commandant van de Indonesische luchtmacht een verbod tot het in bezit hebben van vuurwapens en springstoffen ingesteld. De bevolking werd eraan herinnerd, dat iedereen die vuurwapens bezit, te allen tijde een ver gunning daarvoor moet kunnen overleg gen. Bij gebreke daarvan kunnen krach tige maatregelen worden genomen 'en er kan zelfs executie ter plaatse door leden van de luchtmacht volgen. In een toespraak tot de bevolking van de trappen van het paleis, zal president Sukarno zaterdagochtend een overzicht geven van de twaalf jaren van onafhan kelijkheid. Naar verluidt, heeft hij een rede voorbereid van tachtig pagina's. Des avonds zal hij tijdens een plechtige bij eenkomst in het Ikada-stadion in Djakarta zijn „nieuw leven"-beweging afkondigen. Deze is, zoals bekend, gericht op een gees telijke revolutie onder het volk als een der middelen om de tal van problemen van de jonge staat te boven te komen. Trieste perscommentaren De onafhankelijke „Times of Indonesia" schreef vrijdag in een hoofdartikel, dat dit wellicht de donkerste onafhankelijk heidsdag is, die Indonesië heeft gevierd. „Financieel en economisch zitten we aan de grondde parlementaire demo cratie is zo goed als dood.de spectacu laire communistische successen bij de jongste verkiezingen op Java, gepaard met de onmacht der nationalistische par tij om daar iets aan te doen, zijn de voor tekenen van onheil voor het land", aldus het blad. NEW YORK (Reuter) Donderdag is te New York vernomen, dat de Verenigde Staten de voorwaarden hebben aanvaard, waaronder de Sovjet-Unie bereid is in te stemmen met de benoeming van een Amerikaan tot directeur-generaal van de internationale organisatie voor de kern energie, de z.g. Atoompool. Een woordvoerder der Amerikaanse af vaardiging naar de in oktober te Wenen te houden internationale conferentie van ver tegenwoordigers der 81 landen, die deel zullen hebben aan het tot stand komen der organisatie, verklaarde, dat Sterling Cole, voormalig voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor de kernenergie, waarschijnlijk als kandidaat voor deze post zal worden voorgedragen. Van andere zijde wordt vernomen, dat de Sovjet-Unie, als prijs voor haar instem ming, heeft bedongen, dat twee directeurs- posten door Russen zullen worden bezet Ook werd gezegd, dat Sovjet-Rusland wil dat, na afloop van de ambtsperiode van de eerste Amerikaanse directeur-generaal waarschijnlijk een periode van vier jaar een Rus de tweede directeur-gene raal wordt. Op dit bericht kon van de zijde der Amerikaanse delegatie geen commen taar worden verkregen. De directeur-generaal zal worden ge kozen door de ingestelde raad van gouver neurs. Zijn benoeming moet door de afge vaardigden naar de conferentie van Wenen worden bekrachtigd. MONTGOMERY, (UP) Vier negers, onder wie twee geestelijken, zijn donder dagavond te Evergreen, in het zuiden van de Amerikaanse staat Alabama, door ge maskerde leden van de Ku Klux Klan af geranseld. De vorige week hebben leden van de K.K.K. eveneens gemaskerd ter wijl de wet het dragen van maskers door de Klan verbiedt in Maplesville een aantal negers afgeranseld en ook elders in de staat Alabama zijn zulke uitbarstingen voorgekomen. De negers in de nabijheid van de „ran- selarijen" wagen zich niet meer alleen op straat na donker en houden hun deuren op slot. De justitie in Alabama weet er officiëel echter niets van, omdat „geen klachten ons langs de voorgeschreven weg bereikt heb ben". De procureur-generaal van de staat Alabama was niet bereikbaar en zijn naaste medewerkers wisten van niets. „Laat een ieder onder ons, die in Indo nesië gelooft, bidden dat God in zijn on eindige goedheid en wijsheid ons wil hel pen een weg uit onze moeilijkheden te vinden", zo besloot de „Times of Indo nesia". Andere perscommentaren waren van gelijke strekking. Het partijorgaan van de nationalistische partij, „Suluh Indonesia" schreef te hopen, dat de „nieuw leven"- beweging tot verbetering zal leiden. Als een van de zaken, die daar behoefte aan hebben, noemde het blad de chaos op poli tiek gebied. Het linkse dagblad „Republik" beschul digde de Indonesische leiders ervan te hebben gefaald in de uitvoering van de revolutionaire idealen. De in de Neder landse taal verschijnende „Nieuwsgier" wijdde een artikel aan de huidige finan ciële en militaire crisis en aan de moei lijkheden, welke door de rebellerende bui tengewesten zijn geschapen, en merkte op: „We hebben het grootste probleem vergeten, namelijk, dat we moeten wer ken, dat we harder moeten werken". Abbekerk, 16 te Bangkok. Annenkerk, 15 v. Alexandrië n. Genua. Almkerk, 16 te Lourenco Marques. Alnati, 15 te Montevideo. Amstelland, 16 te Buenos Aires. Amstelsluis, 15 v. New Orleans n. Japan. Arnedijk, 16 te Le Havre. Amsteldijk, 16 te Rotterdam. Anker, 15 te Amsterdam. Agamemnon, 15 te La Guaira verw. Amerskerk, 15 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Albireo, 15 v. Bremen n. Antwerpen. Alioht, 15 300 m. n.n.o. St. Paulsrocks n. Rio de Janeiro. Alphard, pass. 15 St. Vincent n. Las Pa}mas. Argos, 15 150 m. n.n.o. Alexandrie n. Tel Aviv. Ariadne, 15 in Dardanellen n. Istanbul. Alkaid, 16 te Bahrein. Amstelbrug. 21 te Osaka verw. Bloemendael, 15 v. Coryton n. Sondefjord. Breda, 15 te Hamburg. Bcnnekom, 15 v. Guanta n. Ciudad Bolivar. Britsum, 15 te Suez. Billiton, 16 te Aden. Beninkust. pass. 15 Las Palmas n. Le Havre. Caltex Pernis, pass. 15 The Brothers n. R dam. Charis, 15 te Maracaibo. Caltex Nederland, 16 v. Sidon n. Rotterdam. Camerounkust, 15 te Amsterdam. Cirrus, (weersch.), 15 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Cradle of Liberty. 15 te Philadelphia verw. Castor, 15 te Cartagena v. Curasao. Cradle of Liberty, 15 te Philadelphia v. Mena. Caltex The Hague, 15 90 m. z.z.o. Deodalus Rif Delfland, 15 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Corilla, 16 te Bombay. Diemerdijk, 15 v. Rotterdam n. Bremen. naar Stockholm. Daphnis, 15 v. Amsterdam n. West-Indie. Delfshaven, 15 v. Honolulu n. Mojl. Eemland, 15 te Bahia. Eos, 16 v. Amsterdam te Rotterdam Enggano, 15 v. Aden n. Suez. Elizabeth B, 16 te Honolulu. Gaasterkerk, 16 te Genua. Graveland, 15 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Groote Beer, pass. 15 Belle Isle n. Rottetrdam. Houtman, 15 v. Tj. Priok, 24 te Shanghai verw. Hilversum, 14 8 m. z. Gibraltar n. Antwerpen. Hoogkerk, 15 te Port Said v.Genua. Hera, 16 te Amsterdam. Hector, 15 75 m. w.n.w. Oran n. Tunis. Johannes Frans, 15 v. Seven Islands n. Baltimore. Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 v. N. York n. Rdam. Jason, 14 v. Guanta n. Fort Liberte. Krebsia, pass. 15 Grootbarrièrerif, 20 te Sydney verwacht. Kosicia, 18 te Rotterdam verw. Korovina, 16 te Schiedam (dokken). Kermia, 15 720 m. o. Sydney n. Singapore. Kalabahi, 18 te Menado verw. n. Sanggir eil. Kellia, 16 te Rotterdam. Kenia, 15 v. St. Vincent n. Monrovia. Karimata, 17 te Singapore verw. Kota Inten, 15 v. Mahe n. Mombasa. Lieve Vrouwekerk, 16 v. Rotterdam n. Antw. Laertes. 15 te Londen. Lekkerkerk, 15 nog te Khorramshar. Louis Lantz, 16 te Rotterdam. Laagkerk. 17 te Chittagong verw. Larenberg, pass. 16 Kaap Finisterre n. Huelva Laurenskerk. pass. 15 The Brothers n. Antw, Lemsterkerk, 16 te Londen verw. v. Hamburg. Matarram, 15 v. Belawan n. Aden. Merwelloyd, 15 te Bremen. Mitra, 16 te Melbourne. Meerkerk, 17 te Marseille verw. v. Rotterdam. Munttoren, 16 te Rotterdam verw. Metula. 18 te Dunedin verw. Muiderkerk, 15 v. Aden n. Mena Al Ahmadi. Modiokerto, pass. 15 Aden n. Suez. Mentor, 14 150 m. z.w. Fayal n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 16 te Southampton. Nw. Holland, 15 te Melbourne verw. v. Sydney. Notos, 14 v. Malta n. Piraeus. Oranje, 16 te Napels. Oberon, 15 te Maracaibo v. Curacao. Ondina. 15 te Maracaibo v. Curagao. Osiris. 15 te Barranquilla. Oranjefontein, 15 te Pt. Elizabeth v. Kaapstad. Orion. 16 te Rotterdam. Polvdorus, 16 te Aden. Pr. Fred. Hendrik, pass. 15 Fatherpoint n. Antw. Pygmalion, 16 te New York. Rotula. 15 v. Singapore n. Bangkok. Raki, 15 60 m. n. Ras Al Hadd n. Singapore. Rita, 15 te Bukom v. Telokanson. Sommelsdijk, 15 te Philadelphia. Sumatra, 15 v. Belawan n. Colombo. Sarangan, 15 in Panamakanaal. Stad Leiden, 15 v. Wabana n. Engeland. Senegalkust, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Stad Utrecht, 15 te Rotterdam. Steen wijk, 15 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Soestdijk, 15 te Antwerpen verw. v. Bremen. Stanvac Ogan, 17 te Kuching v. Sungeigerong. Statue of Liberty, 15 24 m. n.w. Pantellaria naar Port Said. Schie, 15 v. Port Au Prince n. Ciudad Trujillo. Schiediik, 15 v. New York n. Antwerpen. Sloterdiik, 15 350 m. n Flores n. Antwerpen. Stentor, 15 te New Orleans verw. v. Houston. Salatiga, 15 v. Bahrein n. Abadan. Samarinda, 15 v. L. Marques n. Dar Es Salaam. Sirrah. 16 te Abadan v. Bombay. Stanvac Selo. 15 v. Semarang n. Sungeigerong. Straat Cook, 15 v. Brisbane n. Melbourne. Stad Rotterdam, 19 te Middlesborough verw. Sawega, 15 580 m. w. eil. Enano n. Djeddah. Straat Madura, 15 300 m. z.z.o. Cooktown naar Makassar. Teucer, 15 te Penang. Tjisadane, 17 te Mauritius verw. Trompenburg, 15 te Le Havre. Themis, 15 te Rotterdam. Titus. 15 v. Rotterdam n. Bremen. Tiibantiet 17 te Singapore. Theobaldius, 15 v. Port Said n. Gibraltar. Trajanus, 14 v. Pta. Delgada n. Curacao. Tjiwangi, 15 v. Makassar n. Buleleng. Van Neck. 16 te Wellington. Vasum. pass. 15 Finisterre n. Mena Al Ahmadi. Vlist, 15 v. Hamburg n. Norfolk. Waterman, pass. 15 Kp. St. Vincent n. Pt. Said. Wieldreeht, 15 dw. Aden n. Bremen. Wonosari. 15 te Bandar Shapur. Willemstad, 16 te La Guaira. Westertoren, 15 te Rotterdam. Westland, 15 v. Buenos Aires n. Montevideo. W. Alton Jones, pass. 15 Bermuda n. Ph.delphia. Wonorato. 16 v. Calcutta n. Belawan. Zijpenberg, pass. 15 Kp. St. Vincent n. Sluiskil. Zuiderkerk, 16 te Lourenco Marques. KLEINE VAART Alcetas, 15 te Rotterdam n. Palermo. Boreas," 14 v. Tanger n. Ceuta. Bab T, 14 te Mantyluoto v. Zaandam. Draco. 15 te Bordeaux n. La Pallice. Elsa, 14 v. Vestervik n. Zaandam. Joost, 14 te Stockholm v. Gent. Kaap Falga, 10 te Kristinehamn v. Otterbacken. Kaap St. Vincent, pass. 14 Kiel n. Mantyluoto. Midas, 14 v. Barcelona n. Tarragona. Nero, 15 te Rotterdam n. Le Havre. Phidias, 14 v. Genua n. Amsterdam. Plato, 14 v. Hamburg n. Amsterdam. Pavo, pass. 14 Kiel n. Gefle. Tilly, 14 v. Zaandam n. Karlstad. SLEEPVAART Clyde en Oceaan, 15 150 m. o. zuidp. Kioesjoe naar Hikarl. Cycloop, 15 te New Orleans. Loire, 14 v. Philadelphia n. Gent. Noordholland. 15 15 m. o. Matermillos (Cuba) naar Maracaibo. Noordzee, 15 te Le Havre verw. Thames, 15 te Maassluis. Titan, 14 360 m. z.w. Abidjan n. Barbados. Witte Zee, 13 op de Tyne.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7