DE ONZICH I BAREN Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem Moskee in Duitsland Jan Zwart herdacht door Feike Asma SLOT DEFECT? r Kort en bondi ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 KERKELIJK LEVEN Ronde van St. Bavo in Noordwijkerhout Veelzeggende interpretatie „Haarlem" in Spanje Kunstzwemploeg oogst nog meer successen De waterpolocompetitie Burgerlijke Stand van Haarlem Medische verzorging tijdens weekeinde Zó boeiend is nu PANORAMA Prijsuitreiking in gebouw St. Bavo op 27 augustus „Inter Nos" weer terug uit Zwitserland ONS VERVOLGVERHAAL V. DOOR ALFRED KOSTNER J IN HAMBURG, dicht b\j het beroemde dierenpark van Hagenbeek, werd onlangs de eerste moskee in de Bondsrepubliek ge opend. Deze werd gebouwd door een isla mitische sekte. Het platte dak heeft twee koepels, minarets zijn er nog niet aange bracht. Bij de inwy dings-plechtigheid sprak een vertegenwoordiger van het hoofd dezer mohammedaanse sekte, die mee deelde, dat het in de bedoeling lag ook moskeeën op te richten in Neurenberg, Hannover en in het Rynland. In de laatste jaren verrezen moskeeën in Engeland, Frankrijk, Nederland (Den Haag), nu ook in Duitsland en Scandinavië. Een mohemmedaanse zendeling heeft zich in Göteberg gevestigd en werkt vandaar uit in alle noordelijke landen. Men heeft niet willen geloven, dat er in het oude, christelijk-noorden veel arbeid voor een dergelijke islamitische zendeling te doen viel, maar thans bericht het Noorse Chris telijke Persbureau, dat jonge gymnasias ten in Noorwegen tot de Islam zijn over gegaan. Geheel vrijwillig hebben zij zich onderworpen aan de zelfdiscipline, die de profeet uit de verre Arabische woestijn zichzelf en zijn gelovigen heeft opgelegd: bidden, vasten en aalmoezen geven. Er zijn talloze tekenen, die erop wijzen, dat de islam bezig is zijn macht en invloed te consolideren, zowel in het oosten als in het westen. Tentoonstellingen Op de enorme wereldtentoonstelling 1958, die in Brussel zal worden gehouden, zal de rooms-katholieke kerk vertegen woordigd zijn met een grote afdeling, ge naamd „Civitas Dei". Ook de protestantse kerken zullen deelnemen. Zo komt in de afdeling Kongo een belangrijke stand van de zending, met een zaal voor filmver toningen en lezingen en een bureau met leeszaal. In de afdeling grafische kunsten verzorgt het Belgische Bijbelgenootschap een stand met verschillende bijbeluitgaven. Een paar weken geleden is de eerste steen gelegd voor de bouw van het pro testantse paviljoen. De gezamenlijke pro testantse kerken van België zijn, geholpen door vele zusterkerken in het buitenland, bezig de benodigde gelden bijeen te bren gen voor de moderne kerk en tentoonstel lingshal. Het is de bedoeling dat er tijdens de tentoonstelling dagelijks kerkdiensten in verschilleden talen gehouden zullen worden. Er zullen ook koren zingen en er zullen orgelconcerten gorden gegeven en lezingen worden gehouden. Het evangelie in Siberië Uit de verbanningsgebieden in Noord- Rusland, Siberië en Midden-Azië hebben verscheidene christenen van Duitse her komst aan hun familie in West-Duitsland dankbetuigingen verzonden voor het stu ren van bijbels, en dringend om verdere christelijke lectuur gevraagd. Uit deze brieven blijkt, dat duizenden gezinnen, die vroeger aan de Wolga, aan de Zwarte Zee, in de Kaukasus of in andere gebieden woonden, ook onder de moeilijkste om standigheden en na hun deportatie, vast hielden aan hun geloof. Sedert de amnestie-wet van het Krem lin hen in september 1955 de burgerrechten en geloofsvrijheid teruggaf, kan zich de „catacombenkerk" van deze christenen weer breder ontplooien en kunnen zij hun gemeenten weer inrichten en kapellen stichten. Op één enkele Russisch-Duitse predikant na in Akmolinsk, houden in deze gemeenten lekepredikanten bijbelcursussen en godsdienstoefeningen. Situatie in Oostenryk Tengevolge van de presidentsverkiezin gen in dit voorjaar heeft de Oostenrijkse regering onder voorzitterschap van Bonds kanselier Raab een comité van ministers gevormd, dat onderhandelingen zal voeren met de rooms-katholieke kerk over een concordaat. Dit comité heeft tevens tot opdracht om besprekingen te voeren met de evangelische kerk over een nieuwe „protestantenwet". De evangelische kerk is vanzelfsprekend zeer geïnteresseerd bij de vraag naar een concordaat. Zij verwacht, dat de Oosten rijkse staat, indien het deze ernst is met de gelijkstelling der kerken, de evange lische kerk niet anders zal behandelen dan de rooms-katholieke. Sinds 1945 is de r.-k. kerk bezig om de erkenning te verkrijgen van het in 1933 gesloten concordaat. Tot nu toe mislukte dit, omdat de socialistische partij zich hiertegen verzette. Deze be strijdt de rechtsgeldigheid van dit con cordaat, omdat het door een rompparle- ment tot stand werd gebracht, waaruit de sociaal-democraten al w; ren geweerd. Ook de evangelische kerk heeft tegen de er kenning van het concordaat van 1933 grote bezwaren. Met name de huwelijkswet geving, die van de r.-k. principes uitgaat, maar waaraan ook niet-rooms-katholieken zich moeten onderwerpen, heeft grote tegenstand gewekt bij de protestanten. Hetzelfde geldt voor de maatregelen, die ten aanzien van het onderwijs in het con cordaat werden opgenomen, omdat daar door de protestantse ouders gedwongen werden hun kinderen r.-k. onderwijs te doen volgen. In al deze vragen schijnen zich thans mogelijkheden voor te doen voor een com promis, waarin ook de evangelische kerk kan toestemmer Dit bestaat enerzijds in de invoering van facultatieve kerkelijke huwelijksinzegening, anderzijds in de er kenning van protestantse scholen. De r.-k. kerk staat echter nog op het standpunt, dat zij alleen officieel erkend dient te worden, maar de' vice-kanselier, die pro testant is, dr. Pittermann, heeft uitdrukke lijk verklaard, dat hij alleen geporteerd is voor een regeling, die uitgaat van de ge lijkberechtiging der beide kerken. De Leidse wielervereniging „Swift- Combinatie" houdt in samenwerking met het plaatselijke V.V.S.B. op zondag 18 augustus voor de dertiende maal de wie lerronde van St. Bavo op het terrein van de St. Bavostichting in Noordwijkerhout. De nieuwelingen, waaronder Cuvelier (Nieuw Vennep), Jansen (Noordwijker hout) en de Haarlemmers Rutte en v. d. Aar, rijden zestig kilometer en starten om een uur. De amateurs en onafhankelijken starten om drie uur voor een wedstrijd over honderd kilometer. Tot de deelnemers behoren onder meer: de gebr. Van Wetten (Noordwijkerhout), Plasmeyer (Voorhout), Van Houwelingen (Sassenheim), Enthoven (Amsterdam), de Haarlemmers Vaars, Pe ters en Van Weeren; Lute ('s-Graveland), Wim Snijders en Mik Snijder (Halfweg). De organist Jan Zwart, die twintig jaar geleden in Zaandam overleed, wordt dit jaar op grootscheepse wijze herdacht door zijn discipelen en vereerders. Dit lijkt op persoonsverheerlijking, waar hij zelf - ik ben er van overtuigd - een hardnekkig tegenstander van was. Maar zo is het niet. Het gaat niet om zijn persoon, maar om het ideaal, dat hij als organist, als componist, als orgelkenner en publicist nagestreefd heeft. In de aanvaarding van het orgel als element in de diensten van de protestantse kerken zag Jan Zwart niet louter de taak om de gemeentezang te begeleiden, maar ook een middel tot prediking in muziektaal, het esthetisch beginsel kwam daarbij op de tweede plaats. Van nature kon hij zich ver eenzelvigen met de gemeente, die hij diende. Zijn rondborstige aard, zijn geest drift en zijn groot geloof, deden de rest om hem tot een muzikale volksprediker te maken. Onbuigzaam voor de weerstand die hij ondervond op het artistieke plan, agres sief zelfs in felle polemieken, stond hij op de bres om een orgelkunst te propageren, die, op basis van d£ melodieën van psalmen en geestelijke gezangen, de kerkelijke ge meenschap in haar geheel zou aanspreken. In die zin heeft Zwart een vrij aanzienlijk oeuvre voor orgel geschreven en in die zin vervulde hij ook zijn taak als organist. Zijn geestdrift kon daarbij stijgen tot uitbundig heid. die men om haar eerlijkheid diende te aanvaarden, al ging ze wel eens de per ken te buiten. Velen zijn onder de indruk gekomen van de bezieling waarmee deze vurige apostel van de Nederlands-protes tantse orgelmuziek zijn ideaal voorstond. En zijn adepten, waaronder vooral zijn leerling Feike Asma, hebben het levens werk van Jan Zwart in de twintig jaren, die na zijn overlijden verstreken zijn, niet zonder succes gepropageerd. De enorme belangstelling, die vrijdagavond getoond werd voor het herdenkingsconcert in de Haarlemse Grote Kerk, getuigde ervan. Behoudens een vertolking van de Fan tasia en Fuga in g van Bach, hoorde men, gespeeld door Feike Asma, een aantal com posities van Jan Zwart, die zijn streven overduidelijk toelichtten. In „Orgelhymne", een parafrase op „Wilt heden nu treden voor God den Heere", in „Fantasie over Psalm 24 vers 4" en in „Postludium en Fuga over Psalm 72" werd men geconfron teerd met de geestdriftig jubelende compo nist, wiens eerlijk pathos zich moest uiten in klankgeweld. Wat Jan Zwart in de drie Orgelkoralen en vooral in het trio over Psalm 6 en het Canonisch voorspel tot Psalm 84 muzikaal presteerde, wekte, bij de verzorgde uitvoeringen die Feike Asma er van gaf, een indruk, die nog meer dan zijn wat ongebreidelde toepassing van de klankmiddelen, een religieuse oprechtheid verraadt, die veel zegt in een klein bestek. Velen zullen wellicht aangegrepen worden door «ie daverende Orgelhymne od het ,Wilt heden nu treden", maar zij, die de ontroering ondergaan, die Zwart, in mo menten van bezinning en beheersing, bij het componeren van het Trio over Psalm 6 moet bewogen hebben, peilen naar het diepere wezen van deze muzikale volks prediker. De tendens van Zwart's orgel kunst werd aan het slot van de avond bevestigd door het gemeenschappelijk zin gen van Psalm 72 vers 11, aansluitend op de Fuga over deze melodie. Jos. de Klerk Ook de afgelopen week heeft de kunst- zwemgroep van de Zwemclub „Haarlem" in Spanje een aaneenschakeling van suc cessen behaald. Nadat de gehele ploeg met de jongens van „Haarlem", die voor de sportuitwisseling in Manresa verblijven, onder leiding van Cor Braasem een dag in de bergen had doorgebracht, vertrok ken de dames naar de Costa Brava en ga ven 's avonds een zeer geslaagde uitvoe ring in Mataro. Dinsdagavond was er weel een uitvoering in Sabadell voor een in Nederland bij zwemfeesten ongekend aan tal toeschouwers van meer dan 3.000 per sonen. In Vich was op woensdagavond de belangstelling zo groot, dat de organi serende vereniging verzocht de volgende dag nog een herhaling van de uitvoering te geven. Hoewel deze dag als rustdag be stemd was, voldeden de meisjes gaarne aan deze uitnodiging en oogstten daarbij voor een wederom uitverkocht zwembad opnieuw een groot succes^ Heden- en zondagavond volgen de laat ste uitvoeringen in het grote zwemstadion Monjuich in Barcelona, dat na de laatste uitbreidingen plaats biedt aan 12.000 toe schouwers. Op uitnodiging van de Club de Nataciön Barcelona maken de voor aanstaande Robben-meisjes onder leiding van Jan Stender een toer door Spanje en zullen hier ook voor het eerst starten, zo dat dit wel echt Nederlandse zwemfeesten beloven te worden. De belangstelling in Spanje voor de prestaties van deze we reldrecordhoudsters is buitengewoon groot en men verwacht hier beide avonden een uitverkocht stadion. Om het waterpolokampioenschap van de reserve derde klasse heren, afdeling C competitie KNZB gaan DWT 2, Neptunus Zaandam 2 en DAW 3 een halve competitie spelen. Zaterdagavond kwart over zeven krijgt DWT 2 in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem Neptunus 2 uit Zaandam op bezoek. Maandag 19 augustus speelt Neptunus in Zaandam tegen DAW 3 en moet DWT 2 dinsdag 20 augustus naar Alkmaar om de strijd tegen DAW 3 aan te binden. Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers. Aula en Koffiekamers ADVERTENTIE ,DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Haarlem, 16 augustus 1957. GEHUWD: 14 aug.: K. J. Briedé en F. C. Polack; 16 aug.: H. W. van Dam en G. Fierst v. Wijnandsbergen; G. A. Dorré en G. M. Th. Veringa; P. Stenvers en Q. M. van Keulen; B. de la Rie en A. Grootenhuis. BEVALLEN van een Zoon: 15 aug.: G. Visser-Miedema; J. van Dixhoorn-Horjus; J. G. Blesgraaf-van Amstel; 16 aug;: E. M. van Drie-van Druten, M. P. F. J. Dirks- Beccari. BEVALLEN van een DOCHTER: 15 aug.: J. M. A. van Millingen-de Ruijter; T. Ja- nus-Puijpe. OVERLEDEN: 15 aug.: E. ten Wolde, 31 j., Hazepaterslaan; J. Beekman-Becker, Schoterveenstraat. HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend tele fonisch, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Jongkind, Kenaupark 13, tel. 14524. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal-apotheek, Gx-ote Houtstraat 78, tel. 10500; Bos- en Vaartapotheek, Bos en Vaartstraat 26, telefoon 13290. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 23449. Overveen: Dokter P. M. Wijk- mans, Julianalaan 130, Overveen, tel. 10071. Aerdenhout: Dokter W. E. Ulrici, Spiegelenburghlaan 20, Aerdenhout, tel. 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kex-kplein 2, Bloemendaal, tel. 25769, bgg. 10920 en zuster H. J. G. Lugt- hart, Anjeliei-enlaan 5, Aerdenhout, te lefoon 26876. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181; Apotheek De Wilde, Broekber- genlaan 42, Santpoox-t-Dorp, tel. 02560 8284 en de Aerdenhout Apotheek, Zand- voor-tselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. HEEMSTEDE: Artsen: J. L. Tombrock, Kerklaan 40, telef. 38032 en J. Laeijendecker, Raad huisplein 9, telefoon 38103. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dx-eef 30 (flat 13), telefoop 39818 (en in de week van maandag 19 tot en met zaterdag 24 augustus, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken. Aerdenhout Apotheek. Zand- voortselaan 164, telefoon 26772 (en van zaterdag 17 tot en met vrijdag 23 augus tus, des avonds na zes uur). ZANDVOORT: Artsen: Dokter H. K. van Es, Kostver- lorenstraat 4, telefoon 2058; dokter C. F. M. Robbers, Koninginneweg 34, tele foon 2813. Dierenarts: J. Jongkind, Kenaupark 13, Haarlem, telef. K 250014524. Wijkverpleegster: Zr. A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dienst apotheken: Gedurende de maand augustus zijn de beide te Zandvoort ge vestigde apotheken, t.w. de Zandvoox-tse apotheek, J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telef. 2389 en de Zeestraat-apotheek M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073, alle dagen, ook 's zon dags geopend. In de week van 17 tot en met 23 augustus nachtdienst van 22.30 tot 8 uur: Apotheek Wijnne, Haltestraat 8, telefoon 2389, echter uitsluitend voor doktex-sx-ecepten en spoedgevallen. BENNEBROEK: Artsen: dokter G. Manschot, Rijksstraat weg 34, tel. 02502—430. Wijkverpleging: zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 22, Aerdenhout, tel. 0250026994, bij geen gehoor 27343. HALFWEG: Artsen: dokter A Hoekstra, Kerkhoflaan 87, tel. 454 te Zwanenbux-g. LISSE: Artsen: dokter N. Bet, Nassaupark 4, »teL3996.- a wi.>ri i HAARLEMMERMEER: HooMdbrp: 'dokter Nannirtga, tel.' 6220; Nieuw-Vennep: dokter Van der Weg, tel. 280; Badhoevedorp: dokter Den Ouden, tel. 2368; Zwanenburg: dokter A. Hoekstra, Kerkhoflaan 87, tel. 454. IIILLEGOM: Artsen: dokter H. F. ten Hoopen, tele foon 5417. Daar schoten Kees en Ankie over in de lach. Die Job... ze zagen het voor zich, hoe hij die kapitein zomaar de volle laag uit die emmer in zijn gezicht gooide! „Ja", zei Ouxue Job. „Maar ik lachte toen niet hoor, heus niet! Een standje van de kapitein was lang niet mals!" Maar zelf lachte hij nu ook mee. „Maar dat waren nu nog allemaal maar kleine voorvalletjes", vertelde Ouwe Job verder. „De grote avonturen kwamen later!" 24-25 ADVERTENTIE het vertrouwde merk maand tampon» géén gordel - géén verband onmerkbare onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In het bekende blauw/witte doosje. Het past In het kleinste handtasje. Uw apotheker ol drogist heelt het. Interna 10 tampons I 1.20 Interna x.k. -..v.- (zonder Lx" inbrengsysteem)' Ev, 10 tampons 11.- ADVERTENTIE ®F SP De Haarlemse Muggenronde De uitreiking van de prijzen aan de deelnemers van de derde Haarlemse Mug- genronde zal plaats hebben op dinsdag 27 augustus in gebouw St. Bavo in de Smedestraat te Haarlem. Op deze avond zal onder meer aan de winnaar van de ronde, Ben Corsten, de grote wisselbeker die is uitgeloofd door de directie van Haarlems Dagblad/O.H.C. worden over handigd. Aan deze feestelijke prijsuitreiking zal wprden meegewerkt door het jeugdvariété onder leiding van Gerry Montagne en voorts zal waarschijnlijk de film, die de heer K. Hellemink van de tocht maakte worden vertoond. "Do avoTidj'die'bm acht uur begint, is toe gankelijk voor de Muggen zelf, hun ouders en enkele ^genodigden. Het Haarlemse jeugdkoor „Inter Nos" is dezer dagen teruggekeerd van een verblijf van enkele daggn in Zwitserland. Opnieuw men herinnert zich, dat dit Haarlemse koor reeds enkele malen in voorgaande jaren naar de alpen ging om er uitvoerin gen te geven heeft het onder leiding van de heer Jan Booda een hartelijk ont haal gevonden bij aankomst en waardering voor de prestaties, die er werden geleverd. In het plaatsje Stennisbux-g bij Thun in midden-Zwitserland hebben de jeugdige zangers een kerkconcert gegeven waarvoor grote belangstelling werd getoond. In de nieuwe kurzaal van Thun gaf Inter Nos een uitvoering van de bekende sprookjes cantate „De keizer en de nachtegaal" van Möller. Hiermee oogsten de kinderen in het bijzonder succes. Met een jodelvereni- ging uit Seftigen heeft het koor een „ge moedelijke avond" doorgebracht en even min als vorige jaren heeft „Inter Nos" zich de kans laten ontgaan te genieten van het natuurschoon. 48. „Wedergeboren. Ja, dat worden wij allemaal. Maar vergeet u niet, dat het zichtbare leven om ons heen duizendvoudig is, doch het onzichtbare leven duizenden malen veelvuldiger! Want niet alleen de mens, het dier en de plant leven, nee, ook de steen, het metaal en vele andere dingen, waarvoor wij geen naam hebben, ver bergen leven in zich. Al mogen wij het misschien niet onderkennen, het is aanwezig. Hoe oneindig groot moet niet het aantal van èlle levende wezens zijn! Maar wie zegt, dat wij weer als mens wedergeboren worden? Ook uw volk zal vele sagen kennen, waarin door tal van generaties wensen en verlangens werden verwor ven. En steeds en overal is het bijgeloof dieper gewor teld in de harten der mensen, dan in het geloof zélf! Meestal gaan geloof en bijgeloof zelfs hand in hand. Uw overleden vriend en u hebben één van de geheime verlangens van mijn volk nagejaagd. U vervolgde ech ter een schaduw. Daaraan is uw vriend ten onder ge gaan en ook uw weg liep vlak langs het eeuwige duister. Ja, zo is het! Ach, de mensen! Ze vechten vaak om een klinkende scherf, maar letten niet op het goud, dat daar naast ligt, omdat de glans er van door het stof dof is geworden. Het zou voor alle mensen beter zijn, als ze zich niet zo zeer bekommeren om het spektakel in de wereld, maar wat meer om zichzelf. Wat om u heen gebeurt, is slechts schijn, in uw binnenste draagt u de wereld met u mee". De vreemde glimlach speelde nog steeds om de mond van de Gusul, toen hij tenslotte opstond. „U kunt de tempel binnengaan, zo vaak als u maar wenst en er in rondzoeken hoe lang u wilt. Dat echter, wat u zoekt, zult u niet vinden. Hier niet en elders ook niet. Uw hart is vermoeid. Moe van het vele zwerven, van het lange zoeken. Maar ook uw hart zal weer tot rust komen. U bent nog jong. Het zal in schone har monie met een ander hart Woppen, dat precies zoals het uwe zoekt Voor velen is de weg, die de mensen naar zichzelf leidt, moeilijk De geestelijke vertrok. In gedachten verzonken bleef ik nog lange tijd op mijn legerstede liggen. Ik kon maar niet begrijpen, dat de koorts mij al die beelden, die zo levendig in mijn herinnering stonden, voorgetoverd zou hebben. Ik voelde een gapende leegte in mijn binnenste, ik voelde mij uit gebrand. Het leven scheen mij zelfs zin- doelloos toe. De zomerzon had de onafzienbare steppe, die zich voor (Vertaald uit het Duits Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) het klooster golvend tot de einder uitstrekte, geelbruin verbrand. Slechts aan beide oevers van de rivier, die niet ver van het klooster liep, strekten zich nog groene, malse grasstroken uit. Ik kon natuurlijk niet in het binnenste van de Gusul kijken. Zou hij de waarheid gesproken hebben? Nog steeds twijfelde ik er aan, hoewel ik de tempel al meer dere malen grondig had onderzocht. Zwaar drukte deze onzekerheid op mijn zielerust en ik werd er dagelijks door geplaagd. Ik lag in het gras, het hoofd in beide handen gestut, en keek naar de grond. Een rode mier spande zich tot het uiterste in om een larve met zich mee te slepen. Was ik eigenlijk ook niet een mier, die zichzelf kwelde rnet een last, drie keer groter en drie keer zwaarder dan hij zelf? Was de opgave, die ik mij gesteld had, te zwaar en zou ik ik er soms nimmer in kunnen sla gen haar op te lossen? Een kleine, geel-groen gespikkelde kever kroop langs een grashalm omhoog. Toen hij niet verder kon, keerde hij terug en liep vervolgens doelloos door de hoge gras sprieten rond. Hij kon zo leek het mij tenminste toe zijn weg in de wirwar van halmen niet vinden. Was het met mij eigenlijk niet precies hetzelfde? Kon ik in het duistere, ondoordringbare woud van het leven wel de weg vinden, verslagen en onmachtig als ik was? Ja, ik was blind en kx-achteloos! Blind? Nee, dat toch niet! De beelden uit het verleden stonden immers nog steeds duidelijk in mijn herinnering. Ik bespeurde de gloed weer, die mijn hart als het ware wilde verzengen. Toen, ja, toen! Hoe lang was dat nu al wel niet geleden! Wat vroeger eenmaal was, werd nu zonder mededogen vernietigd, wat kiemen en bloeien wilde, vertrapt. Ver knoeid en vergiftigd was het leven, was mijn leven! Ik deed slechts mechanisch wat het uur van de dag gebood te doen. Ik was een soort raderwerk geworden, dat mij zelf steeds verder voortdreeefIets in mij scheen echter defect te zijn en niet meer te repareren. Wederom gingen weken voorbij en eindelijk meende ik krachtig genoeg te zijn om de tocht naar Oeljasoetai te vervolgen. De zomer was reeds voorbij en de herfst neigde al naar de winter. Al het leven, dat de lente verwekt had, wilde zich nu weer moe ter aarde leggen. Heuvel-op, heuvel-af reed ik, dwars door de steeds meer vergelende steppe, die, verbrand door de zon, zich voor mij uitstrekte in al haar oneindigheid. Ik had geluk. Vóór ik Oeljasoetai bereikte, trof ik een karavaan, die op weg was naar Kiakhta. Ik voegde mij in haar gelederen en bereikte in een kleine drie weken het stadje. Toen de eerste huizen aan de gezichteinder opdoem den, kwam er na vele maanden eindelijk weer eens een gevoel van geluk over mij en ik hoopte, dat ik mijn geestelijk evenwicht spoedig zou weten terug te vinden. Door mijn oude bekenden erd ik allerhartelijkst be groet. Er wederom moesten mijn gastheer en ik iedere avond ergens op bezoek gaan en steeds weer moest ik over mijn avonturen vertellen. De dood van Komoroff werd door iedereen, die hem gekend had, diep betreurd, terwijl ik daarentegen gelukwensen in ontvangst mocht nemen voor mijn behouden terugkeer. Ook met McKing had ik al vrij spoedig een gesprek en een afspraak ge maakt om elkele dagen later Komoroffs eigendommen aan hem te overhandigen. Zo zat ik dan op een goede namiddag tegenover hem en vertelde hem nog eens uitvoerig hoe Komoroff aan zijn einde was gekomen. McKing, een man in de beste jaren van zijn leven, had het ene been over het andere geslagen en luisterde aan dachtig toe. De rimpel tussen zijn ogen werd daarbij steeds duidelijker. Zonder ook maar één woord te zeg- gein, luisterde hij totdat ik was uitgesproken. Toen pas vroeg hij: „Heeft Komoroff u nooit verteld, dat hij een Engels man was?" Verrast keek ik op. „Ja, dat dacht ik wel. Het overvalt u kennelijk. Komo roff sprak er niet graag over. Hij voelde zich volkomen een Rus, alhoewel zijn vader en ook hij In Engeland werden geboren en opgevoed. De Komoroffs hadden in Petersburg een grote export-firma. In de tachtiger jaren van de vorige eeuw stichten zij in Londen een filiaal, dat gedreven werd door twee broers, die zich later lie ten naturaliseren. Eén van die broers was Komoroffs grootvader. Zijn ouders zijn al gestorven. Alleen zijn grootmoeder, die een Tartaarse moet zijn, leeft nog". (Wordt vervolgd Door de stroom gedood. De 24-jarige ongehuwde schilder H. Schepex-s uit XJlft, werkzaam aan een transformator bij dé Koninklijke DRU, is in aanraking gekomen met een hoogspanningskabel, waarop een spanning van tienduizend volt stond. Hij was onmiddellijk dood. Prinses Beatrix. Het ligt in het voor nemen van Prinses Beatrix op vrijdag 20 september het nieuwe gebouw van de Stichting Centrale Amersfoox-tse Werk. plaats voor Aangepaste Arbeid officieel le openen. Insluiper. De Apeldoornse politie heeft de 32-jarige W. V. uit Enschedé aan. gehouden, die door vex-schillende politie- instanties gezocht werd. Hij was met proef-verlolf uit een psychiatrische inrich ting ontslagen, maar heeft na zijn ontslag heel wat diefstallen, kleine zowel als grote, gepleegd, vooral door insluiping in zomer huisjes. Dat gebeurde o.a. zes maal in Apeldoorn en voorts te Lunteren, Eex-beek en Max-kelo. Rectores magnifici. Bij Koninklijk Besluit zijn voor het studiejaar 19 571958 benoemd tot rector magnificus van de rijksunivex-siteit te Leiden: px-of. dr. S. E. de Jongh; te Utrecht: prof. dr. L. Seekes, en te Groningen: prof. dr. F. H. L. van Os. Schapenweek. Nu de heide in volle bloei staat, zal te Ede van 17 tot 25 augustus een „schapenweek" worden ge- houden. Het schaap als nuttig en tegelij. kex-tijd schildei-achtig element op de schaarse heidevelden, welke in ons land nog zijn overgebleven, zal dan in het mid- delpunt van de belangstelling staan. Gedu. rende die dagen zullen er breiwedstrijden, spindemonstraties, ringrijderijen en mode shows met van wol vervaardigde kleding georganiseerd worden. Het geheel wordt gecompleteerd door een landelijke scha- penmarkt. Geloofsbrieven. De heer T. Elink Schuurman, de nieuwe ambassadeur van Nederland in Portugal, heeft zijn geloofs brieven aangeboden aan de president van de Portugese republiek, generaal Craveiro Lopez. ZATERDAG 17 AUGUSTUS Minerva: „Als de kat van huis is....", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „The kid", alle leeft., 19 en 21.30 u. Roxy: „De zoon van Sinbad", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Zet je zox-gen op zij", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De babysitters van de mari ne", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Studio: „Daar is de dokter", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Lido: „Als de Alpenrozen bloeien", alle leeft., 19 en 21.15 uur. „Verboden vrucht", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals museum: Avondopenstelling met floodlight, bloemen, kaarsen en oude muziek, 20.30 22.30 uur Noordersportpark: Groot vuur feest van de stichting „Haarlem-Noord", 19.30 uur. ZONDAG 18 AUGUSTUS Minerva: „Als de kat van huis is alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cine ma Palace: Jeugdprogramma voor alle leeftijden, 10.30 uur. „Te kid", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De zoon van Sinbad", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Naar het rijk der In ca's", alle leeft., 11 uur. „De babysitters van de marine", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Lassie's grote avontuur", alle leeft., 11 uur. „Als de Alpenrozen bloeien", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Vakantieprogramma voor alle leeftijden, 10.30 uur. „Sport staalt spieren", alle leeft., 14 en 16.15 uur. „Daar is de dokter", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Zetje' zorgen opzij", alle leeft., 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Linnaeushof. .Zomertuin, dage lijks geopend. Openluchttheater Bloemen daal: Sangerknaben vom Wienerwald, 20.30 uur. Zuiderkapel: J. Schultz, 10 en 17 uur. Jeugddienst onder leiding van H. Spoor, 20 uur. Immanuëlkerk: Opwekkingssa menkomst, voorganger is evangelist B. J. Robert uit Indonesië, 19.30 uur. Grote Kerk: Bijzondere kerkdienst o.l.v. ds. Kalf, 19 uur. MAANDAG 19 AUGUSTUS Minerva: „Als de kat van huis is....", alle leeft., 14.30 uur. „Het balboekje", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: Vakantiejeugd programma, alle leeft., 10.30 uur. „The kid", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.30 uur. Frans Hals: „Zet je zorgen op zij", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft" en „Stormy", alle leeft., 10.30 uur: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 4, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Montag- ne's jeugd-variété", alle leeft., 10.30 uur. „De babysitters van de marine", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: kinderprogramma, alle leeft., 10.30 uur. „De knock en rolfilm", alle leeft., 14.15 uur. „Daar is de dokter", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Lido: „Als de Alpenrozen bloeien", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Begijnhofkapel: Interkerkelijk Evangeli satie comité, onderwerp: „Bij God is alles mogelijk", 20 uur, zangdienst van 19.30 uur af. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6