Coopvaert DE ON ZICHTBAREN fe Agenda voor Haarlem Vier instanties zoeken naar oorzaak van treinramp Ouwe Job vertelt zijn avonturen Renault Frégate WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 4 Nieuw nuttig werk op volkenrechtelijk gebied Siergewassen naar Rusland Werkzaamheden van Gedeputeerde Staten Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Klachten van Valkenburg door ANVV beantwoord Hoofdstad Operette gaat „Een Walsdroom" spelen De moord in Beugen Gezochte vrouw in Amsterdam gevat Faillissementen Winnares van opstelwed strijd naar Ned. Antillen Kerk en dienstweigeraars Ontevredenheid bij lager en middelbaar personeel der belastingen DOUWE EGBERTS Een nieuwe melange van de fijnste baaitabakken Restitutie Loonbelasting wegens verhoging van de loongrens Mooie „strandsteen" vloog pippeling in, brand Communistisch journalist beledigde dr. Hatta VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER GARAGE „DEN HOUT" Ambassadeur Kapur wordt hoge commissaris in Ghana De spoorwegongevallenraad is thans een zelfstandig onderzoek naar de oorzaken van de treinramp bij Eindhoven begonnen. Zoals reeds gemeld is, staat deze raad on der voorzitterschap van mr. H. R. de Zaayer. Ook twee ingenieurs van de Rijks verkeersinspectie zijn met onderzoekingen bezig. Deze instantie staat rechtstreeks onder de minister van Verkeer en Water staat. Maandag heeft op het baanvak Eind hovenBest een treinstel voor de ver- keersinspectie een proefrit gemaakt, om na te gaan hoe het uitzicht is geweest van de machinist van de trein uit Eindhoven, toen hij Woensel naderde. Hierbij bleek, dat dit uitzicht door het seinhuis en door de por talen van de hoogspanning wordt belem merd. Tengevolge hiervan heeft de ma chinist de trein uit de richting Best pas zeer laat opgemerkt; een omstandigheid, die overigens de botsing niet veroorzaakt maar ten hoogste verergerd kan hebben. Ook de politie heeft processen-verbaal over de ramp gemaakt, die als grondslag zullen dienen voor een eventuele straf rechterlijke vervolging. De justitie kan tot vervolging overgaan, indien er mensen schuldig worden bevonden aan dood door schuld of het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, al of niet de dood ten gevolge hebbende. In dit verband is het denkbaar, dat de Nederlandse Spoorwe gen hiervoor worden aangesproken, indien de justitie blijkens de resultaten van het onderzoek daartoe termen aanwezig acht. Een en ander hangt af van de schuldvraag. Op het ogenblik zijn dus vier instanties ijverig op zoek naar de oorzaken van de botsing. Het onderzoek van de N.S. De enquête-commissie van de Neder landse Spoorwegen is namelijk onmiddel lijk na de botsing reeds met een gemeen schappelijk onderzoek - begonnen. Deze commissie bestaat uit drie leden: chef van de exploitatiedienst, de chef van het sein- wezen en de chef van de dienst van weg en werken. Als voorzitter fungeert de chef van de dienst van exploitatie, ir. J. Loh- mann. Het gemeenschappelijk onderzoek van de Nederlandse Spoorwegen dient mede om de strafvoorstellen, die aan de directie zullen worden gedaan, te bepalen. Iedere spoorman, die bij de botsing betrok ken is geweest, wordt door de commissie verhoord en zijn verklaringen worden schriftelijk vastgelegd. Nadat de verhoorde met zijn eigen verklaring akkoord is ge gaan, krijgt hij nog 48 uur gelegenheid, daarin wijzigingen aan te brengen. Vervol gens doet de commissie op grond van de stukken voorstellen voor disciplinaire (Van onze parlementaire redacteur). Veertien dagen geleden zijn de poorten van het in. de tuin van het Vredespaleis gelegen gebouw van de Academie voor internationaal recht gesloten, maar thans zijn zij opnieuw geopend. Eerst hebben in genoemd gebouw onge veer vierhonderd toehoorders, afkomstig uit meer dan veertig landen, een reeks van belangwekkende voordrachten gevolgd, ge geven door professoren van verschillende nationaliteit. Daarbij kwam onder meer heel wat inzake volkenrechtelijke theorie in het algemeen aan de orde, alsook het nodige omtrent enige bepaalde onderdelen. Voorts werden ook vraagstukken van inter nationaal privaatrecht besproken. Thans zijn weer toehoorders in het ge bouw van de Academie voor internationaal recht bijeen, nu om zich zes weken lang ijverig bezig te houden, helemaal niet al leen met luisteren, doch ook met zelf door studie een en ander ter belichting van diverse volkenrechtelijke kwesties bij te dragen. Met andere woorden, het gezel schap van hiertoe uitgekozen dertig juristen, de helft Frans sprekenden en de helft Engels sprekenden, zal, gelijk dit vooral aan Amerikaanse universiteiten gebeurt, in samenwerking met een tweetal „studieleiders", wetenschappelijke vorsers- arbeid gaan verrichten. Dr. Kopelmans, rechtsgeleerde raadsman van de economi sche commissie voor Europa en dr. Free man, die als rechtsgeleerd ambtenaar aan de Amerikaanse Senaat verbonden is en in het bijzonder werkt voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen, zijn de studie-leiders. Twee uitspraken van het Internationaal Gerechtshof zullen de deel nemers aan het volkenrechtelijk studie centrum, dat met gelden van de Rockefel- ler-stichting tot stand is gekomen, in onderzoek nemen. De Amerikaan dr. Free man heeft behalve in Amerika, ook in Europa gestudeerd. Eerst te Genève en vervolgens schreef hij een proefschrift aan de universiteit te Luik. Waarschijnlijk heeft hij in beide steden zijn kennis van de Franse taal aanmerkelijk verrijkt. Een feit is, dat hij het spreekt als een geboren Fransman, iets wat met de meeste Ameri kanen niet bepaald het geval pleegt te zijn. Dat er temidden van deze woelige wereld nog gewerkt wordt in het belang van de ontwikkeling van de wetenschap van het volkenrecht, is verheugend te noemen. Er bestaat dan ook alleszins reden om de uit breiding van de wetenschappelijke werk zaamheden onder de rook van het Vredes paleis een gelukkig verschijnsel te noemen. De Sovjet-Unie heeft enkele orders van bescheiden omvang op Nederlandse sier gewassen gedaan. Dit bescheiden begin is, naar het Pro- duktschap voor Siergewassen hoopt, het sein van herleving van leveranties naar de USSR. Voor "914 was Rusland een der belangrijkste afnemers van siergewassen, vooral ook van bloembollen. Drie tentoonstellingen, in 1946, 1955 en 1956 van bolgewassen en bloemisterij- produkten te Moskou, alsmede wederzijdse bezoeken van Nederlandse en Russische deskundigen en belanghebbenden, hebben tot dit herbegin van de leveranties geleid. Ir. W. J. L. J. Merx, die gekozen is tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord holland in de vacature wijlen de heer L. Bouwman, heeft de werkzaamheden over genomen van zijn voorganger. Hij beheert de afdelingen onderwijszaken, ambtena renzaken, verkiezingen en culturele zaken in samenwerking met de heer P. Blaau- boer en heeft verder zitting in de commis sies uit het college, die onder leiding staan van de heer P. Blaauboer. straffen aan de directie. De directie kan van de voorstellen afwijken en andere straffen opleggen. Indien de gestraften met de strafmaat niet akkoord gaan, kunnen zij hun zaak voorleggen aan een scheids gerecht. Dit bestaat uit drie man, waarvan er een door de gestrafte wordt aangewezen en een door de N.S. De voorzitter is een onafhankelijke figuur, die niet uit spoor wegkringen afkomstig is. De directie heeft zich totnutoe altijd bij de uitspraken van het scheidsgerecht neergelegd. ADVERTENTIE Haarlem De directeur van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenver keer heeft geantwoord op de brief van bur gemeester en wethouders van Valkenburg, waarin deze bezwaar maken tegen de op zet van de toeristische informatiedienst van Nederland op de Wereldtentoonstelling te Brussel. Vooral maakten B. en W. er be zwaar tegen dat drie informatrices de taak zouden hebben de bezoekers aan de We reldtentoonstelling ervan te overtuigen, dat met name West-Nederland „dichter bij Brussel ligt dan menigeen denkt". In zijn antwoord heeft de directeur van de ANVV nu geschreven, dat het zeker niet de bedoeling is slechts de aandacht te ves tigen op een bepaald deel van ons land, maar dat de ANVV voor geheel Nederland wil werken. Van de zijde van de ANW deelt men verder nog mee dat in het blad „Vreemde lingenverkeer", dat op VW-kantoren, reis bureaus en dergelijke in heel Nederland komt, een advertentie is geplaatst, waarin gegadigden voor de functie van informa- trice worden opgeroepen. Uit Limburg is geen enkele sollicitatie ontvangen. De drie meisjes,, die tenslotte zijn uitgekozen, zul len zich in alle delen van Nederland van toeristische mogelijkheden op de hoogte stellen, voordat zij hun werk in Brussel beginnen. In het komende seizoen zal de Hoofdstad Operette, de voortzetting van de Fritz Hirsch Operette, onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner, „Een walsdroom" van Oscar Straus ten tonele brengen in een veertigtal plaatsen van ons land. In de voornaamste rollen treden on der andere op Frits Steiner, Otto Aurich, Jan Handerson, Claire Clairy, Rosy Par- rish, Marga Graf, Herman Valsner, Ad Heerings en Walter Fein. Voor de vrouwe- Gisteravond heeft de Amsterdamse recherche in een woning aan de Brouwers gracht de zesendertigjarige geesteszieke Riek Jansen gearresteerd. Deze vrouw werd, zoals men weet, gezocht in verband met de moord op de bijna tachtigjarige weduwe Van Vonderen in het Brabantse dorp Beugen. Vyf man van de centrale recherche drongen het huis binnen, maar de arrestatie verliep rustig en zonder dat de omgeving er iets van merkte. Riek Jansen pleegde geen verzet. Men neemt aan, dat zij woensdag j.l., direct na haar aankomst per trein uit Hel mond, in Amsterdam naar dit onderduik adres gegaan is en het huis aan de Brou wersgracht, waar een oude kennis van haar woonde, sindsdien niet verlaten heeft. De Eindhovense rijkspolitie had de centrale recherche in Amsterdam verzocht, op een paar adressen in de hoofdstad, waar de vrouw sinds haar ontsnapping uit de psy chiatrische inrichting te Grave enkele maanden gewoond had, een onderzoek in te stellen. Doch dit bleef aanvankelijk zonder resultaat. Toch had men sterk het vermoeden, dat Riek Jansen zich ergens in de oude binnenstad van Amsterdam schuil hield. Zij was een keer met de Amster damse politie in aanraking geweest en op het hoofdbureau had men een foto van haar. De laatste dagen schaduwde de recherche bepaalde Amsterdamse relaties van de geesteszieke vrouw en via hen leidde het spoor naar het huis aan de Brouwersgracht. Gisteravond om acht uur ging men tot een inval over en vond daar de gezochte. „Ik ga niet terug naar Grave," was alles wat zij zei. Nadat men haar kalmerend had toegesproken, ging de vrouw gewillig mee naar het hoofdbureau. In de loop van de avond heeft zij daar een poging tot zelf moord gedaan, die echter mislukte. Zij is thans onder voortdurende bewaking, en onder behandeling van een psychiater ge steld. In de woning werd voorts een man aangetroffen. In hoeverre deze bij het schuilhouden van Riek Jansen betrokken is, zal nog worden onderzocht. Vandaag zal de vermoedelijke daderes van de moord te Beugen op transport ge steld worden naar Eindhoven, waar recher cheurs van de rijkspolitie haar zullen ver horen. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: de n.v. Mul ler en Co. Bloembollenbedrijf, te Hille- gom. Rechter-commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., ad vocaat en procureur te Haarlem, Kenau park 29. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: J. A. van Thillo, zaak drij vende onder de firma van Thillo's Han delsonderneming, Jhr. Mockkade 35, te Hillegom. Rechter-commissaris: mr. N. Smits en curator: mr. J. Spreij, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65; en dat van W. Pekelder, han delende onder de firma Aannemersbedrijf „Bowa", Da Costalaan 16, te Driehuis. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling lijke hoofdrol, die van Franzi, onderhan- j Brouwer en curator: mr. C. F. M. van delt de directie op het ogenblik met een J Koppen, advocaat en procureur te Haar- vooraanstaande Weense operettezangeres. lem. Sehotersingel 141. Na haar verblijf van twee weken in Suriname, is het Nederlandse meisje Riekje Brand per K.L.M. doorgereisd naar Cura sao. Ook op de Antillen zal zij ongeveer twee weken vertoeven en daarna via Noord-Amerika naar Nederland terugke ren. Zoals reeds werd bericht, heeft dit meisje een opstellenprijsvraag, uitgeschre ven door de koninklijke vereniging „Oost en West" in Nederland gewonnen en werd haar deze reis door „Oost en West" in samenwerking met de Stichting voor Cul turele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen en het Koninklijk Instituut voor de Tropen aangeboden. Zij houdt gedurende haar reis een dagboek bij, dat door de vereniging „Oost en West" wordt uitgegeven. Van de Surinaamse re gering kreeg zij als afscheidsgeschenk een exemplaar van het boek „Suriname, de geboorte van een nieuw volk" geschreven door Lou Lichtveld (Albert Helman). Op de eerste pagina staat geschreven: „Ter herinnering aan je verblijf in Suriname" getekend door dr. J. H. Ferrier, minister president van Suriname. De commissie voor de geestelijke ver zorging van dienstweigeraars, begin van dit jaar door de generale synode der Ne derlands Hervormde Kerk ingesteld, is thans met de praktische uitvoering van haar opdracht aangevangen. Zij heeft de kerkeraden verzocht, haar te berichten, wanneer zich een erkende dienstweigeraar in de gemeente bevindt. Met de instelling van deze commissie heeft de synode tot uitdrukking willen brengen dat de kerk, evenals tegenover de militairen, een verantwoordelijkheid en een taak heeft tegenover dienstweige raars en deze pastoraal heeft bij te staan. Demonstratieve vergadering belegd De Bond van Personeel bij 's Rijks Be lastingen heeft voor zaterdag 7 septemoer op aandrang van de leden een demonstra tieve vergadering belegd in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te Den Haag, teneinde op deze wijze uiting te geven aan de grote ontevredenheid van het lager en middelbaar personeel bij 's rijks belastingen over de geringe pro motiekansen en de slechte salariëring. Op deze vergadering zullen de volgende onderwerpen behandeld worden: 1) ver betering van het salarispeil in verband met de uitzonderlijke positie welke de be lastingambtenaar onder het rijkspersoneel inneemt; 2) verbetering van de promotie kansen voor de lagere en middelbare amb tenaren, daar deze kansen naar het oor deel van de ambtenaren bepaald slecht zijn vergeleken bij die van ambtenaren, werkzaam bij provincie en gemeente; 3) een grondige wijziging in het georgani seerd overleg met de regering, aangezien het tegenwoordige overleg „een wassen neus is" en men met dit overleg „aan een lijntje wordt gehouden" De leden van de bond wensen thans van de regering daden en wel „op zeer korte termijn". ADVERTENTIE in handige tabakszak! Toen we 'n eindje van het schip weg waren, stond Govert op, haalde de riemen in en pakte een lange vislijn. Aan de haak had hij een homp spek gedaan, want daar zijn haaien gek op, zei hij. Maar nou moet je horen; nauwelijks had hij het aas in 't water laten zakken, oj daar had een knaap van 'n haai het spek al te pakken. En Govert hield de lijn stevig vast. Maar dat monster was zo sterkdat trok ons bootje met >'n reuzenvaart vooruit, want Govert wou niet loslaten en de haai ook niet! 30-31 Zoals men weet, kunnen loontrekkenden de inspecteur der Belastingen verzoeken, vermindering van Loonbelasting toe te staan wegens kosten van verwerving en persoonlijke verplichtingen, die in een ka lenderjaar meer dan f 100 bedragen, als ook wegens buitengewone lasten of wegens giften aan bepaalde instellingen. Deze ver zoeken konden in het verleden worden af gewezen ,als het jaarinkomen van de be lastingplichtige op meer dan f 6000 werd geschat en de belastingplichtige door af wijzing niet in moeilijkheden zou geraken. In deze gevallen toch zou achteraf bij het opleggen van een aanslag in de Inkomsten belasting met de gevraagde vermindering rekening kunnen worden gehouden. Bij de wet van 19 juni 1957 is de loon grens boven welke een aanslag in de In komstenbelasting wordt opgelegd, ver hoogd van f 6000 f 6900 en wel met in gang van 1957. Tegelijkertijd werd welis waar ook de grens, tot welke voor de loon belasting aftrek kon worden gevraagd, verhoogd tot f 6900, maar dat kon alleen voor de toekomst effect hebben (van de dag van inwerkingtreding der wet, 6 juli 1957, af). Daardoor kunnen zich gevallen voor doen, waarin verzoeken om vermindering bij de heffing van Loonbelasting aanvan kelijk terecht zijn afgewezen, maar die nu voor inwilliging in aanmerking komen. De inspecteurs der belastingen zullen nu aan de belastingplichtigen in de hierboven genoemde gevallen de teveel betaalde Loonbelasting („teveel", omdat bij de hef fing van deze belasting geen aftrek is toe gepast wegens hogere verwervingskosten, persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten en giften) terug kunnen betalen. Een bewoonster van de CareJsha,ven- straat te Den Haag vond op het Scheve- ningse strand een mooie steen, die zij in haar mandje met badgoed stopte, toen zij met een bus van de H.T.M. naar huis ging Groot was haar verbazing en ook de con sternatie in de bus, toen plotseling het mandje met badgoed in brand stond. De bus stopte en de brandweer werd gealar meerd. Het raadsel van de vuurverschijn- selen in het badmandje was spoedig opge lost: de „mooie steen" bleek een stuk rode fosfor te zijn, dat tot zelfontbranding was gekomen. Het vuur werd met een emmer water geblust. De vloer van de bus werd door de brandweer schoongekrabd en van fosforresten ontdaan. DJAKARTA (ANP) De hoofdredacteur van het communistische dagblad „Harian Rakjat" heeft dinsdag voor het landgerecht te Djakarta terecht gestaan wegens het publiceren van een artikel, waarin de goede naam van oud-vice-president dr. Hatta werd aangetast. Een jaar geleden schreef dit blad, dat Hatta in een corrup tieschandaal zou zijn betrokken. Na voorlezing van de dagvaarding werd de zitting op verzoek van de beklaagde uit gesteld tot 27 augustus. 51. Op een terras bij de voordeur stond een hoge strandstoel, die de daarin zittende nagenoeg geheel aan het oog onttrok. Een oude vrouw genoot van het maartzonnetje. Een magere, lange hals droeg een klein hoofdje en de naar voren springende, sterk gebogen neus gaf het gerimpelde, geplooide gezichtje iets van een vogel. Toen ik het terras betrad, greep het oude vrouwtje haar stok. Langzaam en met moeizame bewegingen stond ze op. „Ja, ja, daar komt hij", zei ze met zwakke stem en liet zich toen weer in haar stoel terugvallen. Ik begroette haar en zei wie ik was. Het vrouwtje wees met de stok naar een lege stoel. „Komt u even bij mij zitten. Mijn achternicht kan ieder ogenblik terugkomen. Zij wist niet, wanneer u zou komen. Ja, ja, ze geloofde mij niet, toen ik haar zei dat u zou komen wandelen. Nee, nee, ze geloofde mij niet". Zachtjes begon ze te giechelen. Wéér kreeg ik dat vreemde gevoel, dat ik het oude vrouwtje al eens gezien had, dat ik met haar had ge sproken. Het bracht me enigszins van m'n stuk. „Ik ben de grootmoeder", zei het vrouwtje. „Eigenlijk ben ik dat wel niet, ja ja, maar ze noemen me allemaal zo. Mijn kinderen zijn al lang geleden gestorven en toen mijn dochter stierf, heeft mijn zwager mij naar hier meegenomen. Ik ben gebleven, toen zijn zoon het huis overnam. Maar dat is allemaal al zo lang geleden, zo héél lang geledenZo velen zijn intussen ook al heen gegaan, ook mijn zwager. Ze legde de handen in haar schoot en keek mij aan. Haar blik ging dwars door mij heen alsof ze mij niet zag. Om haar mond lag een vreemd lachje en de dunne, bloedloze lippen hadden dezelfde eigenaardige trekken als die van de boodschapper Ik voelde mij plotseling niet meer op mijn gemak, maar ik kon mijn blik niet van dat gerimpelde gezichtje afkeren, dat er uitzag alsof het niet van deze wereld was. „Iedereen draagt een geheim met zich mee", begon zij. Half weggezonken in de grote rieten stoel geleek ze op een vogeltje, dat in zijn nestje zat weggedoken, slechts de gebogen snavel en de fonkelende oogjes boven de rand uitstekend. „Ja, ja, dat is het. Men weet nooit, wat komen zal, (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN nóóit. Maar wanneer het komt, dan lijkt het meestal alsof het niet anders had kunnen lopen. Tussen het vermoeden en de overtuiging ligt een lange weg. En die is even lang als de weg tussen de gedachte en de daad. Maar wie denkt daaraan?" Hoe is het mogelijk?, dacht ik. Is de geest in dit ge brekkige lichaam nog zó helder, dat zij de onder de oppervlakte van het leven werkende dingen nog vermag waar te nemen? Het leek wel, of het oude vrouwtje mijn gedachten gelezen had, want ze ging verder: „Ja, ja, ik krijg vaak de indruk, dat de mensen denken dat iemand anders zich van mijn tong bedient". Ze gichelde zachtjes. Snelle stappen kwamen naderbij en enkele ogenblik ken later stond de vrouw des huizes voor mij. Een lange, slanke verschijning, misschien nog midden in de veer tiger jaren, misschien iets ouder, maar wie kan precies de leeftijd van vrouwen schatten? Nadat ze mij begroet had en verontschuldigingen had aangeboden voor haar afwezigheid bij mijn komst, vroeg ze of ik mee naar binnen wilde gaan. Voordat ze mij voor ging, wendde ze zich nog even tot het oude mensje. „Voor u is het ook tijd om naar binnen te gaan, groot moeder! Het is wel mooi weer, maar de maartwind is nog koel". De grootmoeder had het hoofdje op de borst laten zinken en haar witte handen met de blauwe aderen lagen in haar schoot. Toen haar achternicht tegen haar begon te spreken, had ze het hoofd opgericht, geknikt en wezenloos naar het park gestaard. Maar haar ogen zagen niet de oude eiken, de hoge, bloeiende olmen. Haar ogen schenen vervuld te zijn van het verleden, van bonte beelden uit een lang leven. „Ja, ja", zei ze tenslotte langzaam. „Je hebt gelijk, meisje. Ik zal naar binnen gaan". „Daar doet u goed aan, grootmoeder", antwoordde mevrouw Komoroff met een promptheid, die aantoonde dat ze volkomen ongeïnteresseerd was. „Ja, ja, wat heeft de zonneschijn voor nut, wat zelfs de lente, als er geen sap meer is, geen kracht meer in de dorre botten. Ja, ja, het was mooi in de zon, maar het moet nog mooier zijn de ogen te sluiten en te slapen. Ja, dat ga ik nu doen". In de ruime hal brandde een open haard. In de grote, vrij donkere ruimte lagen tal van tapijten op de vloer, terwijl de wanden bedekt waren met olieverfschilderijen. Uit zwaar vergulde lijsten keken mannen en vrouwen uit een voorbij tijdperk naar beneden. De meestal zeer diep uitgesneden kleding der vrouwen toonde vrijgevig hun vormen. De parelsnoeren om hun hals waren even kostbaar als de armbanden en rijk met edelstenen ver sierde ringen. Om hun lippen speelde een licht, fijn lachje. De mannen keken echter ernstig of spottend en zij waren gekleed in ouderwetse uniformen, jachtkledij, hoog gesloten geklede jassen of in fluwelen jasjes, rijk met kant versierde hemden en getooid met poeder pruiken. Mahoniehouten stoelen met hoge rugleuningen ston den om een ronde tafel geschaard, terwijl nabij de open haard een ouderwetse clubfauteuil stond met daarvoor een voetenbankje. Een brede, met een dikke loper be legde trap, rijk versierd met beeldhouwwerk, voerde naar boven. Alles was oud, maar goed verzorgd en on derhouden, smaakvol en toch sober. Een bediende bracht mij naar mijn kamer. Toen ik later weer beneden kwam, werd ik opgewacht door mevrouw Komoroff. „Nu wij even alleen zijn, mijnheer Bühler, wil ik u aanraden om maar niet al te veel op de woorden van grootmoeder te letten. Ze is nogal vreemd, zoals veel heel oude mensen, en zegt vaak dwaze dingen. Er zijn mensen die zeggen, dat ze de gave van het tweede gezicht heeft en dat ze tegelijkertijd op verschillende plaatsen kan zijn. Ze zou zelfs de tijd en de ruimte weten te overwinnen en in staat zijn zowel het verleden als de toekomst van een mens te zien!" Ze begon te lachen en greep naar een sigaret. „Ja, dat is waar ook. Mijn man heeft gezegd, dat u Oostenrijker bent. Klopt dat? U moet namelijk weten, dat je bij mijn man nooit precies weet waar je aan toe bent. Hij haalt vaak alles door elkaar. Ik kom uit Wenen". Ze was intussen Duits gaan spreken. „Ik vind het altijd weer prettig om een landgenoot te ontmoeten. Al ben ik dan ook al meer dan 25 jaar ge trouwd en woon ik hier in Engeland, mijn oude geliefde Wenen trekt mij nog steeds sterk aan". (Wordt vervolgd). Voedselvergiftiging. Twee landbou wers uit Fleringen, gemeente Tubbergen, de heren K. en H. hebben zaterdag een ernstige voedselvergiftiging gekregen na het eten van soep, die twee dagen tevoren bereid was. Zij kregen hevige pijnen en werden naar het ziekenhuis in Almelo overgebracht. Vanmorgen zou bij beiden het levensgevaar geweken zijn. Per huifkar door Nederland. Een groep verkenners uit Hierden nabij Harderwijk is vertrokken voor een trektocht door Ne derland van ongeveer 300 km. De tocht zal naar Zuidafrikaans gebruik worden gemaakt met een door de verkenners zelf vervaardigde huifkar, getrokken door een paard. Deze tocht wordt gemaakt in ver band met het 50-jarig bestaan van de groep Hierden. Buren en Oranje. Van maandag 26 augustus tot en met maandag 2 septem ber wordt in het onlangs gerestaureerde nutsgebouw te Buren (Betuwe) een ten toonstelling gehouden over de persoon van Philips Willem van Nassau, graaf van Buren, de oudste zoon van Willem de Zwijger, „vader des vaderlands". Bij de opening van de tentoonstelling zal mr. A. P. van Schilfgaarde, rijks-archivaris van Gelderland, een inleiding houden over Philips Willem. Zomercursus taal en kuituur. In de aula van de Rijksuniversiteit te Utrecht is de zomercursus voor Nederlandse taal officieel geopend door het hoofd van de afdeling Buitenlandse Betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. B. J. E. M. de Hoog. De cursisten zijn voornamelijk afkomstig uit Frankrijk, België en Italië. Prof. dr. J. A. Huisman, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, heeft de leiding van de cursus. Het druivenplukken. Aangezien een aan tal jonge Nederlanders in augustus, sep tember en oktober naar Frankrijk trekt om deel te nemen aan de druivenpluk bij wijze van vakantie, heeft het Nationaal Frans Verkeersbureau te Den Haag ge gevens over de mogelijkheden daartoe verzameld. Men kan zich als vrijwilliger bij een druivenplukkerskamp laten in schrijven. Ook is het mogelijk zich als tij delijk werknemer bij een wijnbouwer te laten inschrijven. ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf 7.990. De ambassadeur van India in ons land, de heer B. K. Kapur, is benoemd tot hoge commissaris van zijn land in de nieuwe staat Ghana. Ghana onderhoudt alleen diplomatieke betrekkingen met Groot- Brittannië en India. De heer Kapur was in 1946 secretaris van de Indische dele gatie naar de algemene vergadering der Verenigde Naties. In september 1955 kwam hij als ambassadeur in Nederland. WOENSDAG 21 AUGUSTUS Minerva: „Annie get your gun", alle leeftijden, 20.15 uur. Roxy: „De klok kenluider van de Notra Dame", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „The kid", alle leeft., 19 en 21.30 uur. Frans Hals: „Zet je zorgen op zij", alle leeft., 19 en 21.15 uur, Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De babysitters van de marine", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Studio: „Daar is de dok ter", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Lido: „Als de Alpenrozen bloeien", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Grote Kerk: Avondstilte, ds. Kalf, 20 uur. DONDERDAG 22 AUGUSTUS Minerva: „Annie get your gun", alle leeftijden, 14.30 en 20.15 uur. Roxy: „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: Vakantiejeugdprogi-amma, alle leeft., 10.39 uur, „The Kid", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.30 uur. Frans Hals: ,,Zet je zorgen op zij", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft" en „Stormy" alle leeft., 10.30 uur, „Liefde langs de weg" 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Montagne's jeugdvariété", alle leeft., 10.3') uur. „De babysitters van de marine", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: kinderprogramma, alle leeft., 10.30 uui. „De knock en rolfilm", alle leeft., 14.15 uur, „Daar is de dokter", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Lido: „Als de Alpenrozen bloeien", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Concertgebouw: Derde zomerconcert van het N.Ph.O., 20.15 uur, Grote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 15 uur, Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6