DE ONZICHTBAREN Agenda voor Haarlem Ouwe Job vertelt zijn avonturen Kort en bondig Amsterdamse Beurs MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 Basketbaltoernooi van The Typhoons groot succes Begin van brand in de duinen Bromfietsrally te Spaarndam Meer internationaal contact tussen invaliden Spionnenkoorts in de V.S. In Denemarken bleven 88 Poolse toeristen achter Het ontwapeningsoverleg NAVO-raad bespreekt nog meer concessies Herstelbetalingskwestie groeit uit tot geschil Indonesië zoekt steun bij Joegoslavië Egyptische pers verbolgen over beraad in Stamboel Scheepvaart Wederzijdse beschuldigin gen van Israel en Jordanië Syrische militaire attaché vraagt asiel in Italië r ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER Op het buitenveld van de speeltuinver eniging „Het Oosterkwartier" aan de Zo- mervaart in Haarlem hield de basketbal- vereniging The Typhoons zondag een ge slaagd toernooi en het was voor de or ganiserende vereniging bijzonder jammer dat de laatste wedstrijd tussen de heren- teams van The Typhoons en het Haagse SSD na zeven minuten spelen met een 103 voorsprong van de Haarlemmers ge staakt moest worden wegens de slechte weersomstandigheden. Het Helderse Zee machtteam had eerder kans gezien de Haarlemmers een puntje te ontfutselen (1515), doch tegen het sterk verjongde Amsterdamse DED behaalde The Ty phoons een nuttige 2826 zege. Door deze resultaten behaalde de organiserende ver eniging The Typhoons de fraaie Gretha de Bruyn-wisselbeker, terwyl DED de zeer eervolle tweede plaats bezette. Het Haagse SSD zonder Kong On en international Guda, doch mèt enkele nieuwe aanwinsten van de vereniging Azimma, stelde tijdens dit toernooi teleur, want zelfs het Helderse Zeemachtteam ging de Hagenaars voorbij. Bij de dames ging de eerste prijs dit jaar naar de gewestelijke kampioen, het Haarlemse HOC, want de HOC-dames za gen kans het Amsterdamse DED te ver slaan (37—16), terwijl ook de nieuwe dis- trictklasser The Typhoons lang niet opge wassen bleek tegen de kampioenen en met een 30—9 nederlaag genoegen moest ne men. De beste prestatie leverde in deze dames-klasse zonder twijfel bekerhoud ster Antilopen, want tegen het Antilopen- team behaalde HOC slechts een 146 overwinning. Door deze resultaten werd de totaalstand: Heren: 1. The Typhoons (Haarlem); 2. DED (Amsterdam); 3. Zeemacht (Den Hel der); 4. SSD (Den Haag). Dames: 1. HOC (Haarlem); 2. Antilopen (Haarlem); 3. The Typhoons (Haarlem); 4. DED (Amsterdam). Tijdens de prijsuitreiking memoreerde de voorzitter van The Typhoons, de heer A. J. Dinkelberg nog eens het nut van deze krachtmeting voor het begin van de nieuwe competitie en reikte de fraaie prij zen met een toepasselijk woord aan de winnende teams uit. Zaterdagavond omstreeks acht uur werd de Zandvoortse brandweer gealarmeerd voor een brand, welke bleek te zijn ont staan in de dennen-aanplant bij de A. J. van der Moolenstraat. Mede met het oog op de sterke wind werd met groot mate rieel uitgerukt doch bij aankomst behoefde niet te worden opgetreden, daar het vuur, dat was ontstaan aan de rand van het den nenbos, inmiddels door in de nabijheid wonenden was gedoofd. Enkele dennen bomen liepen slechts schade op. De oor zaak is niet bekend. Nadat de commissie „Koninginnedag" te Spaarndam vrijdagavond reeds met genoe gen op het door haar voorbereide ringste ken heeft kunnen terugzien, mag ook de zaterdagmiddag verreden bromfietsrally in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Er hadden zich bijna dertig deelnemers gemeld, waarvan de eerste omstreeks drie uur de startplaats verliet. De rijders werden hiervoor in het bezit gesteld van instructies, welke zoals ge woonlijk in vage aanduidingen de route vermeldden van een veertig kilometer lang parcours door Spaarndam, Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. De rit moest met een gemiddelde snelheid van vijfentwintig kilometer worden verreden, waarbij ver schillende deelnemers door de krachtige stormwind gedwongen, op de open land wegen stevig moesten bijtrappen om aan dit voorschrift te kunnen voldoen. Onder weg waren nog enige controleposten inge steld, waarvan het missen twintig straf- punten opleverde. Eén aanduiding in de opgave heeft som mige deelnemers veel moeilijkheden be zorgd. Daardoor arriveerde de laatste rij der pas om zes uur bij de finish. Daarna kon een begin worden gemaakt met het berekenen van de strafpunten. De prijzen v/aren door een plaatselijke bromfiets- handel belangeloos beschikbaar gesteld. De uitslag was: 1. Els Kwaak, met 6 straf punten (kilometerteller); 2. H. van Beye- ren, met 8 strafpunten (duo); 3. J. de Vries jr., met 11 strafpunten (strandzak); 4. Jb, Visser, met 18 strafpunten (luxe tasje) en K. Drescher, met 21 strafpunten (stofbril). De laagst geklasseerde deelne mer had niet minder dan 198 strafpunten. De prijzen voor de rally en het ringste ken van vrijdagavond zullen zaterdag 31 augustus in café Van der Putte, aan de Kolkweg worden uitgereikt. Zaterdag is in het Henri Dunanthuis van het Nederlandse Rode Kruis te Zeist een internationale vijfdaagse studiebijeenkomst gesloten, die de Nederlandse Centrale ver eniging voor gebrekkigenzorg en het Rode Kruis hebben gehouden ter bespreking van de problemen der vakantie- en andere vrije tijdsbesteding voor invaliden. Opgericht werd de Fior (Federation In ternationale pour l'Organisation de rencon tres des Handicapés), die zich ten doel zal stellen het bevorderen van internationaal contact tussen invaliden met alle techni sche, sociale en psychologische aspecten die daarbij een rol spelen. In discussies bespraken de vertegenwoor digers van organisaties van en voor inva liden in zeven landen, de vakantiemogelijk heden voor invaliden. Onder meer werd gesproken over de inrichting van vakantie kampen voor invaliden. WASHINGTON (Reuter) Boris Mor- ros, die als lid van de Amerikaanse con- tra-spionage negen jaar zogenaamd voor de Russen heeft gewerkt, verklaarde zon dag in een televisievraaggesprek, dat ver scheidene Amerikanen in overheidsdienst Russische spionnen waren. Het waren ge leerden en deskundigen en verwanten van vooraanstaande en rijke mannen in Euro pa. Zij hebbe de Verenigde Staten verla ten. Morros wilde niets naders over deze spionnen zeggen, behalve, dat twee van hen zusters zijn, waarvan er een met een zeer rijke Europeaan getrouwd is. KOPENHAGEN (UP) Volgens Deense scheepvaartkringen is het Poolse schip „Batory" donderdagnacht met achterlating van 88 toeristen uit Denemarken vertrok ken. Volgens de politie hebben tot dusver zestig Polen asiel gevraagd. Men neemt aan, dat de ander 28 zich verborgen hou den, of met roeiboten getracht hebben over te steken naar Zweden. Er worden enkele bootjes vermist aan de kust tussen Kopen hagen en Elsinore. Vermoedelijk zal de Zweedse politie hen uitleveren, omdat de Scandinavische landen overeengekomen zijn, dat politieke vluchtelingen asiel moe ten vragen in het land, waar zij het eerst aankomen. Volgens enkele achtergeleven Polen, wa ren de 772 toeristen op de Batory gewaar schuwd niet om asiel te vragen in Dene marken, omdat dit land hen toch zou uit leveren aan Polen. Er is echter geen geval bekend, dat dit gebeurd is. Verscheidene Polen willen emigreren naar de Verenigde Staten, Canada of Australië. Tot nog toe heeft de Poolse ambassade in Kopenhage geen stappen bij de Deense regering gedaan. (Reuter) Het hoofd van de Deense vreemdelingendienst, V. Hansen, heeft ver klaard dat mogelijk negentig opvarenden van de „Batory" zullen verzoeken als poli tieke uitgewekenen in Denemarken te mo gen blijven. De Polen zijn voorlopig in een gevangenis van Kopenhagen ondergebracht. De Deense autoriteiten overwegen hen in een speciaal kamp te doen onderbrengen. Reuter meldt uit Stockholm, dat zes Poolse passagiers van de „Batory" hebben gepoogd via Malmö Zweden binnen te komen. Zij zijn naar Kopenhagen terug gezonden. Zweedse autoriteiten hebben verklaard dat de Polen, indien zij zich in Zweden willen vestigen, visa in Kopen hagen moeten aanvragen, nadat hun het recht is verleend als politieke vluchtelingen in Denemarken te mogen blijven. LONDEN (UP) In het ontwapenings plan, dat maandag in de NAVO-raad be sproken zal worden, wil het Westen tege moetkomen aan de Russische tegenwer ping, dat in Dulles' plan voor wederzijdse inspectie verschillende Amerikaanse ba ses, bijvoorbeeld in Noord-Afrika, nog buiten de inspectie blijven. Men wil nu, volgens gzeaghebbende bronnen hieraan tegemoetkomen door de inspectie op de grond uit te breiden tot die bases, die niet onder de luchtinspectie' kunnen vallen. Dit is dan met het jongste voorstel tot stopzetting der kernproeven voor een tijd van twee jaar de belangrijkste concessie die aan de Russen gedaan wordt. Aan de Russische eis tot een verbod van alle ge bruik van kernwapens wil het Westen volgens gezaghebbende bronnen tegemoet komen met een compromisvoorstel, vol gens hetwelk gebruik van kernwapens verboden wordt behalve in gevallen van zelfverdediging. Dit voorstel zou dan pa rallel lopen met artikel 51 van het hand vest van de UNO, dat landen toestaat zon der verlof, van d§0.y^P ove^, tf, gaan tot het hanteren van militair geweld, zodra ze aangevallen worden. De ontwapeningsconferentie begint dinsdag weer. Het ontwapeningsplan van het Westen zal worden aangeboden, zodra de goedkeuring van de NAVO binnen is. hetgeen, naar men hoopt, nog deze week of minstens begin volgende week het ge val zal zijn. LONDEN (UP) Radio-Moskou heeft zich afwijzend uitgesproken over het wes telijke voorstel tot stopzetting van kern proeven voor twee jaar op voorwaarde dat Rusland dan akkoord gaat met de andere ontwapeningsvoorstellen. „Het zou goed mogelijk zijn om overeenstemming te bereiken over het stopzetten van de proe ven met kernwapens, zonder hieraan an dere ontwapening te verbinden. Rusland heeft daartoe reeds een voorstel gedaan, zei radio-Moskou. „De onderhandelingen over ontwapening hebben nu al meer dan tien jaar geduurd. Telkens als er een goe de mogelijkheid was voor een overeen komst heeft het Westen weer een aantal voorwaarden gesteld, waardoor een over eenkomst uitbleef. Als de onderhande lingen nu nóg weer tien jaar zouden du ren, zou dat betekenen, dat de kernproe ven geen einde nemen, hoewel heel de wereld dat wenst. Het laatste voorstel van het Westen betekent geen essentiële ver andering in zijn houding tegenover het ontwapeningsvraagstuk". DJAKARTA (ANP) De Joegoslavische vice-president, Svetozar Vukmanovic, is maandagochtend na een bezoek van twaalf dagen aan Indonesië uit Djakarta naar Bangkok vertrokken. In een afscheidsrede legde hij de nadruk op de nauwe banden, die de volkeren van Indonesië en Joegosla vië verenigen. Hem werd op het vliegveld van Djakarta uitgeleide gedaan door minis ter-president Djuanda en leden van het Indonesische kabinet. Volgens politieke kringen in Djakarta zal Joegoslavië Indonesië steunen in de kwes tie met Japan over de herstelbetalingen. In deze kringen werd verwezen naar een ver klaring die de Joegoslavische vice-presi dent voor zijn vertrek aflegde, waarin hij echter deze kwestie niet met name noemde. De Indonesisch-Japanse besprekingen over herstelbetalingaen zijn de vorige maand in Djakarta hervat en zouden sinds de vorige week op grote moeilijkheden stuiten als gevolg van de sterk uiteenlopende stand punten ten aanzien van het door Japan te betalen bedrag als „zuivere" herstelbetalin gen. Vukmanovic zeide evenwel, dat het Joegoslavische volk ten volle de eisen van Indonesië begreep. „Indonesië behoort tot die landen, die tijdens de tweede wereld oorlog zware schade opliepen. Zelfs nu zijn de sporen van vernieling nog zichtbaar. Het is hoog tijd, dat dit volk wordt geholpen zijn industrie, steden, verbindingen en cul- tuurondernemingen te herstellen. Het Joe goslavische volk begrijpt tenvolle de ge rechtvaardigheid van het verzoek om scha devergoeding van het Indonesische volk. Eis en bod Inmiddels heeft het nationalistische partijblad „Suluh Indonesia" krachtige cri- tiek laten horen op het Japanse aanbod, dat een betaling aan Indonesië van 200 miljoen Amerikaanse dollars zou inhouden. „Geeft dit niet de indruk dat Japan op zettelijk de regeling van deze kwestie uit stelt en Indonesië om de tuin leidt?", aldus dit blad. Naar verluidt zou Indonesië een bedrag van 400 miljoen dollar hebben gevraagd als „zuivere" herstelbetalingen en eenzelfde bedrag in economische samenwerking. „Saïuh Indonesia" deed voorts de waar schuwing horen, dat het Indonesische volk nog niet de ervaringen van de Japanse bezetting heeft vergeten. CAIRO (AFP) De Egyptische pers wijdt lange artikelen aan de besprekingen te Stamboel, waar koning Hoessein van Jordanië, diens achterneef koning Feisal van Irak en Loy Henderson, de deskundige van het Amerikaanse „State Department" over kwesties betreffende het Nabije Oosten hebben gesproken. Volgens de Egyptische bladen bereiden „de officiële Amerikaanse kringen" een aanval op Syrië voor, omdat dit land een satelliet van Moskou zou zijn geworden. STAMBOEL (Reuter) Koning Hoes sein en koning Feisal hebben zaterdag te Stamboel tweemaal geconfereerd met de Turkse president Cecal Bayar en de pre mier van Turkije Adanan Menderes over de gespannen toestand in het Nabije Oosten. Er zijn geen bijzonderheden over deze besprekingen bekendgemaakt. Intus sen pleegde Henderson overleg met de Amerikaanse ambassadeur in Turkije, Fletcher Warren. Volgens een ambtenaar van het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken zal met Henderson onder meer gesproken worden over het gevolg van de gebeurtenissen in Syrië voor de veiligheid van Turkije. Een militaire maat regel tegen Syrië kan niet het onderwerp van de besprekingen zijn, aldus deze Turkse ambtenaar. In studie WASHINGTON (Reuter) De commis sie van het Pact van Bagdad, die belast is met de strijd tegen ondermijnende activi- te;t, zal op 27 september te Londen bij eenkomen ter bestudering van de ma'e van Russische infiltratie in Syrië, aldus is van Amerikaanse regeringsambtenaren ver nomen. De Verenigde Staten nemen deel aan de werkzaamheden van deze com missie. hoewel zij geen volledig lid van Bagdad zijn. MADRID (Reuter) Koning Hoessein is uit Stamboel in Spanje aangekomen voor een particulier bezoek van twee weken. Aalsdijk, 25 v. Tandjong Priok n. Surabaja. Aalsum, 25 te Singapore. Abbedijk, 24 v. Houston n. New Orleans. Alhena, 25 te Ilheos. Almdijk, 26 te Houston. Alphard, 25 te Antwerpen. Alpherat, 25 te Montevideo. Ampenan, 26 te Djeddah. Annenkerk, pass. 25 Kp. St. Vincent n. Antw. Appingedijk, 25 te Paranagua. Arendskerk, pass. 25 Str. v. Messina n. Pt. Said. Antonia, 25 te Pladju verw. Antonia, 26 v. Pladju n. Tj. Priok. Aludra, 25 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Arendsdijk, 25 te Rotterdam. Almkerk, 25 te Beira. Amstelmeer, pass. 25 Panamakan. n. Yokkaichi. Banda, 27 te Chalna verw. Bantam, 26 te Aden. Batu, 26 te Mena Al Ahmadi. Bengkalis, 26 te Manokwari. Bloemfontein. 25 v. Las Palmas n. Southampton. Blijdendijk, 24 v. Antwerpen n. New York. Borneo, 25 v. Surabaja n. Belawan. Britsum, pass. 25 Gibraltar n. Falmouth. Bussum, 25 de Azoren gepass. n, Houston. Baarn, 24 v. Amsterdam n. Bremen. Breda, 24 v. Amsterdam n. Curasao. Bali, 26 te Marseille. Billiton, 27 te Singapore verw. Caltex Leiden, pass. 25 Bizerta n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 25 Kp, Vilano n. St'holm. Camerounkust, pass. 26 Las Palmas n. Freetown. Celebes, 25 v. Belawan n. Penang. Cistula, 25 te Dakar. Congokust, 26 te Freetown. Castor, 25 te New York. Charis. 25 te Port of Spain. Cradle of Liberty, 25 v. Pta. Cardon n. R'dam. Camitia, 24 v. Amsterdam n. Curasao. Caltex Nederland, pass. 26 Finisterre n. R'dam. Colytto, 25 v. Rotterdam n. Boston M. Delft, 25 te Punta Cardon. Dinteldijk, 24 v. Panamakanaal n. Antwerpen. Dongedijk, 26 te Cristobal. Eemland, 25 v. Santos n. Rio Grande Do Sul. Ena, 25 v. Oslo n. Rotterdam. Erinna, 26 te Chittagong. Etrema, 25 v. Recife n. Vltoria. Friesland KRL, pass. 25 Malta n. Mobile. Gaasterkerk, 26 te Aden. Gadila, 26 te Surabaja. Giessenkerk, 25 te Genua. Graveland, 25 v. Cabedelo n. Las Palmas Guineekust, 26 te Lagos. Gaasterland, 26 v. Aden n. Colombo. Hestia, 26 te San Juan. Heemskerk, 26 te Moji. Hermes, 24 te Rotterdam. Hera, 24 v. Amsterdam n. Barbados. Jagersfontein, 24 v. Southampton n. Las Palmas. Johan v. Oldenbarnevelt, 25 te Rotterdam. Kara, 26 te Singapore. Kota Baroe, 25 v. Belawan n. Colombo. Kieldrecht, 24 v. Port Said n. Genua. Kota Agoeng. 26 te Suez verw. v. Port Sudan. Kennemerland, pass. 25 Finisterre n. Rio de Jan. Kermia, 24 te Balikpapan. Kloosterdijk, 24 te Philadelphia. Karimata, 26 te Penang. Langkoeas, 25 v. Djeddah n. Padang. Leopoldskerk, 2/9 te Antwerpen verw. Loppersum, 25 te Savannah. Lawak, 26 te Long View. Lemsterkerk, 25 te Amsterdam. Loosdrecht, 26 te Port Said. Malvina, 27 te Hongkong verw. Mataram, 25 v. Aden n. Port Said. Molenkerk, 25 v. Bombay n. Karachi. Moordrecht, 25 v. Port Said n. Philadelphia. Musilloyd, 26 te Semarang. Mijdrecht, 24 v. Mena Al Ahmadi n. Houston. Mariscal Lopez, 26 te Monvetideo. Meliskerk, 26 te Duinkerken. Montferland, 26 te Santos. Mariekerk, 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Maaslloyd, pas. 26 Guardafui n. Belawan. Malea, 28 te Yokohama verw. Noordam, 25 v. Rotetrdam n. New York. Ootmarsum. 25 v. Hamilton n. Houston. Polydorus, 25 te Penang. Peperkust. 24 v. Pointe Noire n. Luanda. Purfina Hellas, 24 te Genua. Prins Frederik Hendrik, 25 te Antwerpen. Prins Johan Willem Friso, 25 te Quebec. Prins Willem III, 24 te Montreal. JERUZALEM (AFP) - - Een woordvoer der van het Israëlische leger heeft ver klaard dat uit Jordanië gekomen Arabie ren zaterdag ten zuidwesten van Jeruza lem twee Israëlische Druzen hebbenver" moord. Volgens radio Jeruzalem is dit de tweede daad van agressie die Jordanië in' de vorige week tegen Israel heeft gepleegd AMMAN (Reuter) Ee"> woordvoerder van het Jordaanse leger heeft meegedeeld, dat bij de Jordaans-Isrneh'schj bestands- liin nabij Jenin een landmün is ontploft die een vrachtauto vernielde. Jordanië heeft een klacht ingediend bij de gemeng de wapenstilstandscommissie. Een UNO- groep bestudeert de toedracht van het in cident. ROME (Reuter). Kolonel Ibrahim Hoesseini, tot voor kort Syrisch militair attaché te Rome, heeft de Italiaanse re gering om politiek asiel verzocht. De Sy rische regering heeft de kolonel ervan be schuldigd te hebben deelgenomen aan een Amerikaanse samenzwering tot omverwer ping van de Syrische regering. Hij had be vel gekregen naar Damascus terug te keren. AMMAN (Reuter). Kolonel Omar Kabani, de Syrische militaire attaché in Amman, heeft meegedeeld, dat de Syri sche minister van Defensie zijn ontslag aanvrage heeft aanvaard. Hij had ontslag genomen uit protest tegen „de huidige toe stand in Syrië". Da's een mooie geschiedenis, bromde Govert. Nou zitten we hier moederziel alleen midden op de oceaan, en ze hebben ons vergeten. Er zat niets anders op, dan dat Govert de riemen nam en maar begon te roeien. Waarheen? Tja, dat wisten we niet. En het akelige was, dat ik overal spitse vinnen door het water om ons heen zag schieten. Ik tuist heel goed, wat dat was: haaien, die hongerig om onze boot zwom men, en die ons als een welkom hapje beschouwden. 38-39 Prins Frederik Willem, pass. 24 Anticosti eil. naar Montreal. Prins Philips Willem, 25 v. Sarnia n. Chicago. Ridderkerk, 26 te Zanzibar. Raki, 24 v. Singapore n. Manilla. Rita, 26 te Telokanson. Rondo, 24 120 m. n.o. Finisterre n. Amsterdam. Salatiga, 25 v. Abadan n. Karachi. Sirrah, 26 te Karachi. Stad Alkmaar, 25 v. Gibraltar n. Bagnoli. Stad Breda, pass. 25 Cherbourg n. Emden. Stad Dordrecht, 25 v. Melilla n. Rotterdam. Stad Leiden, 25 te West-IIartlepool. Statue of Liberty, 26 te Mena Al Ahmadi. Steenwijk, 26 te Hampton Roads. Schiedijk, 24 te Rotterdam. Stad Delft, 24 te Rotterdam. Stad Utrecht, 25 te Rotterdam verw. Straat Madura, 26 te Singapore verw. Straat Cook, 27 te Fremantle verw. Senegalkust, 24 v. Amsterdam n. Bordeaux Tegelborg, 25 v. Buenos Aires n. Santos. Tero, 25 v. Bahia n. Buenos Aires. Tibia, 25 te Bullenbaai. Tomocyclus, 25 v. Liverpool n. Curacao. Trajanus, 26 te Curacao. Tawali, 26 te Bombay v. Karachi. Tjibantjet, 28 te Moji verw. v. Manilla. Ternate, 24 v. Surabaja n. Balikpapan. Triton, 26 te Punta Delgada. Trompenberg, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Utrecht, 25 v. Balikpapan n. Dar Es Salaam. Vlist, 27 te Hampton Roads verw. Van Cloon, 26 te Tsingtao v. Tientsin. Vasum, pass. 26 Aden n. Mena Al Ahmadi. Waterman, 25 v. Aden n. Fremantle. Weltevreden, 25 te Genua. Westland, 25 Fernando Noronha gepass. Wonosari, 25 te Basrah. Woensdrecht, 25 te Rotterdam. Westertoren, 25 te Amsterdam. Zaanland, 24 te Santos. SLEEPVAART Barendszee, 25 te Ferrol. Blankenburg, 24 v. Gibraltar na Ferrol Cycloop, 24 40 m. n.w. Little Cayman n. Maracaibo. Gele Zee, 25 te Maracaibo. Holland, 25 van Terschelling n. Duitse Gerhard Elfring. Hudson, 25 110 m. w. Kp. Bougaroni n. Calcutta. Humber, 25 v. Lowestoft n. Blight Noordzee. 26 v. zee te Hoek van Holland. Oceaan, 25 v. Toknama n. Corinthe (Nicaragua). Oostzee, 24 260 m. n. Golf v. Maracaibo. n. Mara caibo. Poolzee, 25 30 m. n.n.w. Golf van Maracaibo naar Maracaibo. Rode Zee, 25 510 m. w. Kp. Finisterre n. St. Naz. Titan, 24 1100 m. z. St. Vincent n. Barbados. Tyne, 24 te Ferrol. Witte Zee, 24 70 m. n. Burlings n. Pt. Moresby. Slotkoers lieden 1 nnonx»»? fnnn vrijdag 13.45 uur „f. 3% Nederl. '47 81% 81% 3 °/n Nedl. 1962/64 W/s 87% A. K. U 180 177 Calvé Delft 352 350 Van Gelder Zonen 191 189 K. N Hoogovens 295 295 Nederl. Ford 242 230 N. Kabel fabriek 282% 282 gew. PhilipsGloeil 277% 272 pref.PhilipsGloeil 141% 141 Unilever 423% 413% Wilton Fijenoord 240 235 Dordtsche Petrol 96914 940 Konkl. Petroleum i 204,20 f 198,50 A'dam Rubber 69 68 K. L. M f 124,70 f 123,50 Holl. Amer. Lijn 166 163% N Scheepv. Unie 15814 155 Phs. v Ommeren 248 241 H. V. A 120 118 Verg. Deli Mijen 80 77% Amsterd. Bank 19914 199% Ned. Handel Mij 15314 154% Rotterd Bank 166 166 Twontsche Bank 160 160 Anaconda Conpei 56% 55 Bethlehem Steel 46% 45% S. Steel 66% 65% General Motors.. 44 43% Shell Union 85% 83'/2 Tidewatpr 34% 33% 55. Het oude vrouwtje zocht in één der zakken van haar rok en haalde er tenslotte een klein doosje uit te voorschijn. Met trillende handen opende ze het en haalde er een ring uit. Het was een brede, plomp be werkte gouden ring, waarin een opaal zat gevat, die bedekt was met geheimzinnige tekens. Ik meende te zien, dat deze schrifttekens in vorm en uitvoering ge- ieken op die, welke ik met brandende ogen had getracht te ontcijferen op Temoedsjins armband. „Draag deze ring, zoon!", onderbrak de oude vrouw mijn gedachten. „De steen beschermt je voor de demo nen, de opaal brengt je geluk. Geheimzinnige krachten liggen er in verscholen. Steeds wisselt zij van kleur. Dan is zij doffer, dan weer helderder, zonder aanwijs bare oorzaak. Vol geheimen is deze steen. Zij straalt krachten uit, die beschermen en het vijandige afweren. Zolang je deze ring draagt, hebben de onzichtbaren slechts geringe macht over je. Oer-oud is dit sieraad, veel ouder dan je denkt, en degene, die haar eens droeg, was één der machtigsten uit zijn tijd. Neem deze ring, zoon, neem hem. Hij zal je helpen. De Goden willen het zo, geloof mij!" Zij greep naar mijn hand en schoof de ring aan mijn vinger. „Ja, ja, Mary zal blij zijn, wanneer ze deze ring aan je hand ziet. Zij kent die ring goed". Haar ogen schenen weer naar verre verten af te dwalen en haar vogel-hoofdje boog zich luisterend naar het vuur. „Wanneer je bevrijd wordt, kan ik niet zien. Demonen verhinderen mij het uitzicht op de stroom der tijd. Wan neer? Ja, wanneer? Maar wat betekenen dagen, maan den? Kan niet één uur van zuiver geluk tientallen jaren van leed opheffen? Geluk echter en deugd zijn steeds vijanden van elkaar geweest en zij zullen dit blijven ook". Haar verdere woorden gingen verloren in een onver staanbaar gemompel. Terwijl ik de ring bekeek en overlegde of ik zulk een kostbaar geschenk wel kon aannemen, drong de stem van het stokoude vrouwtje weer tot mijn oor door. „Ja, ja, zoon, je mag gerust de ring, die ik van mijn voorvaderen heb geërfd, van mijn aannemen. Er is een geheimzinnige geschiedenis aan verbonden, maar daar over mag ik niet met je spreken. Behoudt rustig, wat ik je gegeven heb, uls dank voor de moeite, voor de (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN trouw, die je John bewezen hebt. En ga nu slapen! Je sluimer zal vannacht diep en rustig zijn en geer dromen zullen je kwellen. Ga slapen, zoon! Hij wacht al op je, de slaap, de broeder van de dood ja, ja, hij wacht al.." Toen ik de volgende ochtend, na diep en zonder dro men geslapen te hebben, in de trein zat, die mij naar de kust zou brengen, overdacht ik nog eens alles, wat gebeurd was, van het eerste samentreffen met Komoroff af tot aan de avond van gisteren toe. Hoe vreemd en bizar worden toch vaak door het leven de draden van het lot met elkaar vervlochten! Het levenstapijt met al zijn tekeningen en kleuren, versieringen en symbolen, wie ziet de diepere zin van dat alles, het hogere plan, waar het naar geweven werd Ik reisde nu het vaderland weer tegemoet, Maria tegemoet. Hoe zou het vaderland mij ditmaal ontvan gen? Zou het mij soms wéér niet vast kunnen houden? Ik voelde al, dat ik geen rust mocht vinden. En „Tau- sendblum"? Slechts aarzelend en met onrustig gemoed kon ik aan mijn jeugdliefde denken, aan Maria, die als Mary de verloofde van Komoroff geweest was, mijn overleden reiskameraad. Ik wist, dat ik een wonde in haar zou openrijten als ik haar de armband zou terug geven en zou vertellen over Komoroffs einde. En daar na? Ik was er bang voor! Vertwijfeling en hoop ver scheurden mijn hart.... Sedert weken ben ik nu al weer in Wenen. Ik geloof de, dat ik eindelijk, nadat ik mijn gruwelijke belevenis sen had geschreven, weer tot rust was gekomen. Maar ach, het mocht niet zo zijn! De duistere beelden uit het jongste verleden staan steeds weer voor mijn geestes oog, pijnigen mij, kwellen mijdrijven mij de waan zin tegemoet. Dag en nacht word ik vervolgd door de af schuwelijke geschiedenis, nergens vind ik rustOver al, waar ik ook mag zijn, word ik vervolgd door het verleden. Geen nacht meer brengt mij een verkwikkende slaap.... rusteloos draai ik mij in mijn bed om en om, schaduwen en schimmen snellen door mijn kamer.... Slaap ik eindelijk voor korte tijd in, dan zijn het demo nische dromen, die mij beangstigen, waaruit ik steeds weer trillend en naar adem snakkend ontwaak.... Wat in hemelsnaam gebeurt er met mijMijn handen trillen.... mijn hartslag stokt.... koude rillingen lopen mij over de rug, steeds weer, alsmaar door.... op mijn voorhoofd parelen zweetdruppeltjesIk houd het tussen de vier wanden niet meer uitik kan het er eenvoudig niet meer uithouden Gelijk de hemel grijs betrokken is, is ook mijn gemoed Zal ik de beelden uit het verleden nimmer meer ver geten? Hoe moet dat verder gaan? De gehele dag zwerf ik doelloos door de stad, de ene straat uit, de andere inal die murenal die mensen! Overal word ik aangekeken door angstige Aziaten-ogen. Het is ontzet tend! Daar, lier, overal!.... Niets anders dan deze scheef staande, vreselijke ogen! Wat is er met mij ge beurd? Heeft soms de vervloeking, de oer-oude vervloeking mij getroffen?.... Woelt soms de ziekte, die mij daar op de steppen heeft neergeworpen, gelijk honderden, neen, duizenden mieren in mijn hersenen rond?Tot in de oogkassen, tot in de oren? Word ik waanzinning?Maria, ach, Marianu ben ik vrij. Nee, nu ben jij vrijen ikik sta in de ban van Temoedsjin, jajahet is de ver vloeking.... de waanzinninge vervloeking.... of.... ofde vervloekte waanzin, die mij in zijn kluisters gevangen houdt! Is er dan geen rust meer voor mijgeen mens, die mij nog helpen kan?Dokter Vogelmijn oude studievrienddie is neuroloogneuroJa, mis schien wel hij!Neen!of tochja, tóch1 HOOFDSTUK V SCHEMERING De nacht had reeds lang zijn zachte sluiers over de stad heengespreid. Diep ademend sloot de arts de map papieren van Georg Bühler. „Arme vriend!", mompelde hij, diep getroffen door wat hij gelezen had, diep getroffen, als had hij het zélf meegemaakt. „Arme vriend, hoe verschrikkelijk moet je wel geleden hebben!" Wat was echter waarheid, wat verdichtsel?, vroeg dokter Vogel zich af. Wat was verbeelding, suggestie? Hij schudde het hoofd en greep naar een sigaret. Toen stond hij moeizaam op en liep naar het venster. Hij schoof het gordijn terzijde en keek naar buiten. (Wordt vervolgd) Gestikt. Zaterdag is een 74-jarige we. duwe uit de Drievriendenstraat in Rotter dam gestikt in een stukje vlees. Een mede. bewoner had de vrouw horen hoesten en was naar haar gaan kijken. Tot zijn ont steltenis vond hij de weduwe dood. K.L.M. naar Houston. Onder de func tionarissen die het eerste vliegtuig op de nieuwe K.L.M.-route naar Houston in Ame. rika zullen begroeten is de Nederlandse ambassadeur dr. R. H. van Royen. Het toe. stel van de K.L.M. dat de nieuwe lijn Am sterdam-Montreal-Houston zal openen komt op 4 september ter bestemder plaatse aan. Men verwacht dat de Nederlandse mi nister van Verkeer en Waterstaat, J. Al- gera, de openingsvlucht zal maken. Nog gezonder. B. en W. van Schier monnikoog hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend om de gehele bevol king iedere twee jaar te laten onderzoeken op de algehele lichamelijke gezondheid. Het gezondheidspeil op het eiland staat al zeer hoog, zo wordt in de toelichting ge zegd, maar zal door deze maatregel, een unicum in Nederland, nog verbeterd wor den. Op straat overleden. Zaterdagavond meldde een vrouw uit Antwerpen aan de politie in Maastricht, dat haar 75-jarige echtgenoot spoorloos was verdwenen. Het echtpaar nam deel aan een uitstapje per touringcar. Terwijl de vrouw winkels ging kijken, is haar man, die aan aderverkal- king leed, blijkbaar gaan wandelen. Na urenlang zoeken werd hij 's nachts dood aangetroffen in Heer bij Maastricht. Hij was overleden tengevolge van hartverlam ming. Polderbusdiensten. Donderdag wordt in de Haagse dierentuin in Den Haag een openbare zitting van de Commissie Ver gunningen Personenvervoer gehouden over de vraag, wie het groepsvervoer per auto bus in de nieuwe polder Oostelijk Flevo land krijgt. De autobusondernemingen Sal- land, VAD en Van Maanen alsmede het „Openbaar Lichaam de Zuidelijke IJsel- meerpolders" te Emmeloord, zijn kandida ten voor dit busvervoer. Visum voor Zuid-Afrika. De A.N.W.B. deelt mede dat visa voor Nederlandse rei zigers naar de Unie van Zuid-Afrika voortaan 12 maanden geldig zullen zijn, in- plaats van 6 maanden, zoals tot dusverre het geval was. De A.N.W.B. voegt hier aan toe dat het aantal inreizen op een dergelijk visum onbeperkt is. Meisje viel uit raam. Het zevenjarige meisje Elisabeth van de Craats te Voort huizen is vrijdag uit het raam van de bo venverdieping van haar ouderlijke woning gevallen. Ernstig gewond werd zij naar het academisch ziekenhuis te Utrecht ver voerd. Tijdens dit vervoer overleed zij. Kasteel. De stichting „Vrienden der Geldersche kastelen" heeft zich tot Gede puteerde Staten van Gelderland gewend met het verzoek om voor de aankoop van het kasteel „Ammerzoden" een renteloze geldlening te ontvangen van f 100.000, af te lossen in 50 gelijke jaarlijkse termijnen. Gedeputeerden stellen de Provinciale Sta ten voor, aan dit verzoek te voldoen, om dat het kasteel op de voorlopige monu mentenlijst staat en een der weinige kaste len in de provincie is waarvan het geslo ten middeleeuwse karakter goed bewaard is gebleven. Van 1876 tot 1945 was het kasteel een klooster, maar de bewoonsters verlieten het slot nadat het door oorlogs handelingen werd beschadigd. MAANDAG 26 AUGUSTUS Minerva: „Anna Karenina", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De ben de van Walter Black", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de overkant". 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cine ma Palace: „Een theehuis voor Tobiki". alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Der Bettelstudent". alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Studio: „Do: man met de wassen beelden". 18 jaa.. 19 en 21.15 uur.Begijn- hofkapel: Evangelist J. van Gijs over: „De kracht van het gebed", 20 uur! Zangdienst van 19.30 af. Linnaeushof: Zomertuin, da gelijks geopend. DINSDAG 27 AUGUSTUS Minerva: „Fra Diavolo", alle leeftijden, 14.30 uur; „Anna Karenina", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar. 14.30 en 20 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 iaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de overkant", 18 jaar, 14 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor Tobiki". alle leeftijden. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: Der Bettelstudent", alle leeftijden, 14, 16 15. 19 en 21.15 uur. Studio: Vakantieprogramma voor kinderen van alle leeftijden, 10.30 uur; „Bij de kannibalen van Nieuw-Gui- nea", alle leeftijden, 14.15 uur; „De man met de wassen bee" den", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Linneaushof: Zomertuin, dage lijks geopend. Grote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 20 uur. Terrein Wagen weg: Circus Jos Mullens, gala-première, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6