Zandvoort zal talrijke gasten blijven trekken Plannen van het Rode Kruis in de Haarlemmermeer yleer recreatiemogelijkheden en betere accommodatie zijn gewenst **ÏB>rieven aan de redactie DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 11 Prognoses van in 1970 verwacht aantal gasten Gauwdief stal kostbaar collier in Den Haag Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst G. H. Vallo overleden Viering verjaardag Prinses Wilhelmina Jeugdige voetballer tijdens wedstrijd gewond Amsterdam critiseert de huurverhoging Felle brand te Kampen Scheepvaart Betonwerker, die zwager met dolkmes stak, tot IV2 jaar veroordeeld MLLEGOM Jongen ernstig gewond bij aanrijding DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT In het midden van de vorige eeuw, toen de eerste badgasten zich in Zandvoort aan landgenoegens overgaven, betekende een bezoek aan de nog bescheiden badplaats, dat men er moest overnachten. De reis met rijtuig of omnibus duurde zo lang en was io vermoeiend, dat een bezoek van één dag geen genoegen mocht worden genoemd. Er konden trouxvens slechts weinig mensen tegelijkertijd naar Zandvoort worden gebracht, daar het rijtuigje maar een paar zitplaatsen bood. Een grote verbetering in ie verbinding met de badplaats trad dan ook in, toen de trein in 1881 tussen Haarlem en Zandvoort ging rijden. De tijd voor een meer massaal strandbezoek was echter nog lang niet aangebroken. De tram, welke verbinding vanaf 1899 dateert, icas beter geschikt voor het vervoer van daggasten. Ook de verbetering van de tnegen heeft mede de groei van het aantal daggasten bevorderd. In het sociaal-geografische rapport over Zandvoort, uitgebracht door het Geogra fisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht wordt uitvoerig over de ontwikke ling van het vreemdelingenverkeer in de badplaats geschreven en worden prognoses gedaan voor het bezoek in de toekomst. Uiteraard is van groot belang voor deze ontwikkeling de verbetering in de sociale voorzieningen, waardoor ook de mensen met een bescheiden beurs zich meer dan in vroeger jaren de genoegens van een uitstapje of van een vakantie in de badplaats konden veroorloven. In een vorig artikel werd er al op gewezen, dat het aanvankelijk de gezeten burgers waren, die in Zandvoort tijdens de zomermaanden ka mers huurden. Zij bleven echter geen bevoorrechte groep, want later werd het aantal badgasten uit het middenstandsmilieu steeds groter en daarna kwamen niet alleen de arbeiders als dagjesmen sen naar de badplaats, doch ook als kamerhuur ders. In de laatste jaren heeft het aantal daggas ten geschommeld tussen 0.000 en 900.000 per sonen. Het eerste getal heeft betrekking op 1954, toen het voor de vele Zandvoorters, die leven van het seizoenbedrijf, dus geen gunstig jaar was. Het tweede cijfer geeft het dagbezoek in 1949 weer. Een kwart van deze daggas ten werd per trein aan gevoerd, per bus kwam 37,5 percent, een kwart kwam per fiets en een achtste per auto. Het bezoek van de daggasten is uiteraard sterk afhankelijk van de weers omstandigheden. Want zij komen dan pas, als de reiskosten voldoende worden ge compenseerd door de strandgenoegens, waarvan slechts bij warm, zonnig weer kan worden gesproken. Voor een massaal be zoek kunnen de zondagen en de vakantie periode slechts worden gebruikt, zodat in de maanden juli en augustus en op warme zondagen de meeste bezoekers worden geboekt. Volksbadplaats Zandvoort is door zijn ligging ten op zichte van Amsterdam en Haarlem voor bestemd tot volksbadplaats, waar mensen uit alle lagen van de bevolking ontspanning kunnen zoeken. Alle factoren zijn aanwezig om veel bezoekers te blijven trekken. Het brede strand stelt de drommen stedelingen in staat van de zee te genieten. Voor de kinderen is het strand één grote zandbak. Voor minder goede stranddagen is een prachtige uitwijkmogelijkheid geschapen, namelijk in het duingebied. Zee, strand en duinen lenen zich, speciaal in Zandvoort, bijzonder goed voor de vestiging van een vreemdelingen-„industrie". Pioniers De hotelgasten zijn in Zandvoort de pio niers van de badgasten geweest en dit een halve eeuw lang gebleven. Vele jaren lang hebben vooraanstaande gasten zich het zëe- water in het hotel laten brengen. Het duur de een halve eeuw voordat zij bereid waren zelf de zee in te gaan. Uit die periode dateren de eerste pensions. Rond de eeuw wisseling beleefde de badplaats een gouden tijd, maar daarna trad een teruggang in. De hotel-pensions hebben vooral in de periode tussen de eerste en tweede wereld oorlog vele moeilijkheden ondervonden. De na-oorlogse modernisering biedt weer mo gelijkheden voor een betere bezetting. In de laatste jaren valt weer een toenemend aantal gasten in de hotel-pensions waar te nemen. In 1951 nog boekten de hotel pensions drieduizend gasten en 21.000 over nachtingen. In 1956 waren deze cijfers reeds gestegen tot respectievelijk twintig duizend gasten en 77.000 overnachtingen. De gemiddelde verblijfsduur is echter de laatste jaren bijna voortdurend afgenomen. Deze teruggang werd aanvankelijk gedeel telijk veroorzaakt door de relatieve afname van het aantal Amsterdamse gasten. Sterk toegenomen is het aantal Duitse gasten. In 1951 maakten zij zeven percent uit van het totaal aantal hotel- en pension gasten en in 1956 was dit percentage ge stegen tot 56. In de toekomst kan op een geleidelijke toename van de Duitse bezoe kers worden gerekend. Een voor de badplaats belangrijke groep vreemdelingen is die van de kamerhuur ders. In 1954 hebben naar schatting. 10.000 badgasten een kamer gehuurd. Deze groep bestaat hoofdzakelijk uit gezinnen, die voor langere duur - bijvoorbeeld drie weken of een maand - een kamer huren. De kamer huurders komen hoofdzakelijk uit eigen land. Het langst blijven in de badplaats de in het buitenland wonende Nederlanders, die in het moederland hun vakantie komen doorbrengen. De meeste Duitsers hebben - gezien het feit, dat zij buitenlanders zijn - een vrij lange verblijfsduur van ongeveer drie weken. Een derde van deze groep bad gasten blijft echter slechts een of twee dagen in Zandvoort. De vreemdelingen zoeken niet alleen in de badplaats hun ontspanning. De meeste gasten begeven zich bij goed weer naar het strand en bij matig weer zijn duinwande lingen zeer in trek. Vooral de Nederlanders voelen zich hiertoe aangetrokken. Ook- de Duitsers wandelen veel, maar niet zo over wegend in de duinen. De buitenlanders zoeken ook buiten de badplaats hun ver tier. Zij maken autotochten naar Haarlem en Amsterdam, ook naar Marken en Volen- dam. Verwachte groei Verwacht wordt, dat Zandvoort in de toekomst grote groepen badgasten zal blij ven trekken. Grootse initiatieven hiervoor behoeven niet te worden genomen. Het reeds bestaande apparaat zal wel moeten worden vervolmaakt. Verbetering van de recreatiemogelijkheden en de accommoda- Het Zandvoortse strandleven in 1870. Slechts een bescheiden groepje men sen zocht in die jaren zijn ontspanning aan zee. Een juwelier uit de Haagse binnenstad belde maandag de politie op met de mede deling dat een man in een geruite jas hem een kostbaar briljanten collier voor f 25 wilde verkopen. Juist was op het politie bureau een oude dame wezen klagen, dat haar zo'n collier ter waarde van f 4.000, ontstolen was. Voor de man met de geruite jas, de 61-jarige musicus L. A. J. B., zat verder weinig muziek in de zaak. Hij werd in de kraag gegrepen en met de dame ge confronteerd. Zij hadden samen op een bankje tegenover het paleis Noordeinde zitten rusten. De dame was met het col lier in haar tasje op weg naar een juwe lier om het te laten vermaken. De musicus had haar op het bankje slinks het kleinood ontstolen Hij geloofde niet dat het echte briljanten waren en vroeg daarom f 25, Dat werd zijn noodlot. Ook dit jaar kunnen weer enige jonge kunstschilders voor een koninklijke sub sidie in aanmerking komen. Schilders of schilderessen, die wensen deel te nemen aan de inzending daarvoor kunnen de voorwaarden per briefkaart aanvragen bij de secretaris der jury: de heer M. Kolt- hoff, Oranje Nassaulaan 6, Amsterdam. Een schets van het boulevardcentrum, ontworpen door de architecten ir. J. A. Lucas en ir. H. E. Niemeyer. De plan nen voor dit boulevardcentrum, dat zal worden gebouwd onder auspiciën van de stichting „Recreatieoord Zandvoort", zullen vanavond in de Zandvoortse ge meenteraad worden besproken. Het ligt in de bedoeling, dat reeds volgend jaar met de bouw van het centrum aan de kop van de Zeestraat wordt begonnen. Ondermeer zullen een grote winkel galerij met terrassen, een café-restau rant, een motel èn flatwoningen ver rijzen. Later zullen nog een hotel en een congresgebouw of vermaakscen trum worden gebouwd. Het hoge ge bouw links op de tekening is het hotel, waarvan de bouw voorlopig nog achterwege moet blijven. tie, alsmede goedgerichte reclame zijn ge- ufenst. Goede toegangswegen zullen mede nodig zijn om de bezoekers in groten getale naar de badplaats te doen stromen. Op grond van de geschatte bevolkings toename wordt aangenomen, dat het aantal daggasten in 1970 zal schommelen tussen 500.000 en 1.300.000 bezoekers, welk aantal uiteraard sterk afhankelijk van de weers omstandigheden is. Het aantal gasten in luxe hotel-pensions wordt voor 1970 ge raamd op 3000 tot 4200 en voor meer een voudige hotel-pensions op 11.000 tot 17.000. Verwacht wordt voorts, dat het aantal kamerhuurders in 1970 zal schommelen tussen 11.000 en 11.500 met 360.000 tot 400.000 overnachtingen. In het Diaconessenhuis te Haarlem is in de afgelopen nacht overleden de heer G. H. Vallo, die als exploitant van „Bad Zuid" in Zandvoort zowel bij badgasten als in woners grote bekendheid en algemene achting genoot. Van 1937 tot 1939 was de overledene, die de leeftijd van 52 jaar bereikte, lid van de Zandvoortse gemeenteraad voor de mid denstandsgroepering, welke functie hij moest neerleggen, toen het gemeentebe stuur hem belastte met de leiding van het Zuiderbad. Na de oorlog, toen bleek, dat voorlopig van herbouw van het Zuiderbad geen spra ke kon zijn, nam de heer Vallo met een intussen door hem gevormde combinatie, het initiatief om een provisorisch bad te stichten waarvoor hem 'door de gemeente het geredde deel van de inventaris van het Zuiderbad werd beschikbaar gesteld. Daar na ontstond „Bad Zuid", dat tot heden op het strand als badinrichting uitstekend voldoet. In het winterseizoen was de heer Vallo gedurende de laatste jaren werk zaam bij het bureau „Huisvesting". Ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van Prinses Wilhelmina houdt de Oranjevereniging „Zandvoort" zaterdag festiviteiten. Des middags is er feest voor de jeugd. Dan zal de muziektent op het Raadhuis plein bevolkt worden door het variété gezelschap „Rang", dat onder de titel „Rang die zit" een jeugdprogramma zal verzorgen. Des avonds zal het gezelschap Tonny van Zwol de volwassenen vermaken met een programma, waaraan medewerken „De Wama's", Matla, de man op de kogel, Johnny Blanzee, evenwichtskunstenaar op de draad en het acrobaten-trio „De 3 Willy's". Voor ouderen (boven de 65 jaar) is ook nu weer een beperkt aantal zitplaatsen be schikbaar. Tijdens een voetbalwedstrijd tussen een Hillegoms en een Haarlems aspirantenelf tal, die zondagmiddag werd gespeeld kwam een vijftienjarige Haarlemse jongen in botsing met een tegenstander. Met inwen dige kneuzingen moest de onfortuinlijke voetballer in een Haarlems ziekenhuis wor den opgenomen. Herziening van Bijdrageregeling voor woningwetwoningen bepleit In een buitengewone vergadering, be legd op verzoek van de C.P.N.-fractie, heeft de Amsterdamse gemeenteraad maandagmiddag de huurverhoging be sproken van de woningwetwoningen, val lende onder de bijdrageregeling 1950. Wethouder In 't Veld achtte het „inder daad een verkeerde situatie dat er nu loontrekkenden zijn, die meer dan een kwart van hun inkomen verwonen in plaats van het zevende of zesde deel". Dit valt onder de huidige bijdragerege ling echter niet te bereiken. Bij de staatssecretaris van Volkshuis vesting heeft wethouder In 't Veld, die ook voorzitter is van de Nationale Wo ningraad, er thans weer op aangedrongen, dat de bijdrageregeling herzien wordt. Hij acht een regeling op basis van een voor de verschillende gemeenten glijdende schaal wenselijk. Ook is hij een voorstan der van premiebouw door woningbouw verenigingen. „Kwantum in gevaar" Onder de huidige regeling loopt Am sterdam het ernstige gevaar, aldus de wethouder, dat het jaarlijks te bouwen kwantum van 4000 woningen niet kan worden gehandhaafd. B. en W. zijn doen de, een andere basis voor de berekening van de huui-verhoging te vinden, die een billijker resultaat zal hebben. Wanneer men met de regering besprekingen heeft gevoerd over de toepassing van de richt lijnen zal er voor de huurders wel enige verlichting kunnen worden bereikt. De beslissing kan «chter pas omstreeks no vember worden tegemoet gezien, die dan terugwerkende kracht heeft tot 1 augus tus j.l. De raad kon zich met deze mededelingen verenigen en verwierp met 26 tegen 10 stemmen een motie van de C.P.N., beogend de huurverhoging ongedaan te maken en B. en W. uit te nodigen bij de regering aan te dringen op verhoging van dé bijdrage aan woningwetwoningen. Een hevige brand is hedenmorgen om half zes uitgebroken in de grasdrogerij van de firma Stoker aan de Nieuwe Weg naar Oostelijk Flevoland te Kampen. De brand is ontstaan in het gedeelte, waar ruim 300 ton lucernemeel opgeslagen was, die een waarde heeft van 25 cent per kg. Deze hoeveelheid ging geheel verloren. Door de gunstige windrichting bleef het machine park behouden. Er was echter zeer grote waterschade. Hedenmorgen om acht uur waren de blussingswerkzaamheden nog in volle gang. Men had de brand wel bedwongen, maar er moest steeds doorgespoten worden in het grasmeel, waaruit telkens de vlam men weer oplaaiden. Het centraal bestuur van de afdeling Haarlemmermeer van het Nederlandse Rode Kruis is maandagavond in Hoofddorp in vergadering bijeen geweest ter bespre king van de plannen, die in de afdeling en in de verschillende onder-afdelingen ten uitvoer zullen worden gebracht in het ko mende seizoen. Ook werd een terugblik geworpen op hetgeen in de afgelopen maanden werd verricht. Zo hebben onder meer twee meisjes en een jongen gratis een periode mogen doorbrengen in het Henri Dunanthuis te Zeist, welke vakan tieweken aan invalide kinderen werden aangeboden door het Jeugd Rode Kruis. Over de collecte was men zeer tevreden, omdat dit jaar in totaal ongevear 9500. werd ingezameld; in het bijzonder werd hierbij melding gemaakt van de uitzonder lijk hoge prestaties, welke in Vijfhuizen werden bereikt. In de komende maanden, te beginnen op 21 september, als de Rode Kruisrit wordt gehouden, zal in de afedling en de onder afdelingen een grootscheepse ledenwerf actie worden gehouden. Men hoopt hierbij het ledental op tienduizend te kunnen brengen. Om het werk van de Tijdschriftendienst te bevorderen waardoor lectuur aan zie ken wordt verstrekt zullen in de ver schillende onderafdelingen lectuurhuisjes worden geplaatst, waarin de burgerij tijd schriften en weekbladen kan deponeren. Besloten werd dat de onder-afdelingen ook dit jaar hun medewerking zullen ver lenen aan de Klaprooscollecte, die in no vember zal worden gehouden ten bate van het werk van het Nederlands Oorlogsgra ven Comité. „Polderrijders" Verleden jaar hebben de leden van de Automobielclub „De Polderrijders" uit Halfweg voor het eerst een rit gehouden waarvan de opbrengst ten bate kwam van het Rode Kruiskorps Haarlemmermeer. Deze werd besteed voor het aanschaffen van een ambulance-auto, welke intussen reeds vele goede diensten heeft bewezen. Ter gelegenheid van het negentigjarig bestaan van het Rode Kruis zal dit jaar door de „Polderrijders" opnieuw een der gelijke rit worden gehouden, om het Rode Kruis Korps in staat te stellen verdere uit rustingsstukken aan te schaffen. Deze rit is bepaald op zaterdag 21 september. De inschrijving sluit op 31 augustus aan staande. De rit wordt in twee gedeelten verreden. Het eerste deel is een kaartleesrit, het De recht1"'-'* te 's-Gravenhage heeft de 27-jarige betonwerker Hendrik J. T. uit 's-Gravenhage wegens het plegen van zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot een gevangenis straf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest. Tijdens een vechtpartij op de avond van 10 maart 1957 had T. zijn zwager, de 29- jarige chauffeur Herman Tepas met een dolkmes in de borst gestoken. Deze liep hierop weg, maar zakte na ongeveer tach tig meter te hebben gelopen tengevolge van bloedverlies in elkaar en stierf. De officier van Justitie had tegen de betonwerker wegens doodslag een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest gevorderd. Tijdens de zitting had een bokser enkele stoten gedemonstreerd, zoals het slacht offer die zeer goed kon boksen ver moedelijk op de avond van de vechtpartij had gegeven. tweede een rit volgens routebeschrijving De start is om twaalf uur in Hoofddorp en de pauze in Lage Vuursche. De deel name is opengesteld voor auto's, motor rijwielen met en zonder zijspan en scoo ters. Het totale traject zal ongeveer 150 km bedragen. Na afloop volgt in „De Beurs" een feest avond, waarop ook de prijsuitreiking zal plaatsvinden. Aan de feestavond werken mee Chiel de Boer, Diny van Amstel, het Kerko-cabaret en de Vrolijke Vrijbuiters uit Aalsmeer (o.a. met een lichtshow). Een 19-jarige jongeman uit Lisse, die zondagavond op de Weeresteynstraat in Iiillegom ter hoogte van de Amerikastraat door een auto werd aangereden, is met ernstige hoofd- en beenwonden naar de Mariastichting in Haarlem overgebracht Zijn toestand is zorgwekkend. De jongen fietste met zijn meisje op het fietspad en stak ter hoogte van de Amerikastraat de weg over. Hij heeft waarschijnlijk niet voldoende op het verkeer gelet en werd aangereden door een personenauto, die uit de richting Leiden kwam. De jongen werd op de motorkap geworpen, sloeg tegen de voorruit van de auto en werd vervolgens een zestal meters weggeslingerd. Bewuste loos bleef hij op het wegdek liggen. Met eenrichtingverkeer in Hoofdstraat wordt hand gelicht De politie heeft tientallen bestuurders van personenauto's bekeurd, die zich niet hielden aan het éénrichtingverkeer in de Hoofdstraat in Hillegom. De politie vestigt er nogmaals de aandacht op, dat geen waar schuwingen zullen worden gegeven, maar onmiddellijk bekeurd zal worden. (Verkort weergegeven) Liquidatie Centrumcomité Koninginne dag. Het besluit tot liquidatie van het Centrumcomité Koninginnedag is er een van ernstige aard, dat misschien nog zou kunnen worden herroepen. Maar dan zal een oplossing moeten wor den gevonden voor de moeilijkheden waarin het comité buiten zijn schuld is geraakt. Is het in het belang van onze stadsbe volking, dat op nationale feestdagen geen feesten meer in Haarlem-centrum door het centrumcomité worden georganiseerd? In dat geval zal op die dagen Haarlem een „dode" stad worden, omdat in Amsterdam en andere steden wel volop feest is. Geef het centrumcomité gelegenheid om door te kunnen gaan met het organi seren van nationale feesten. Plaats de vermakelijkheden en kramerijen voor het centrum van de stad op de Parklaan. Mochten er onoverkomelijke bezwaren zijn, waarom deze vermakelijkheden dan niet op de Gedempte Oude Gracht tussen Verwulft en Raaks? De markt, die daar zaterdags en maandags wordt gehouden kan eventueel verplaatst worden, als het zo uitkomt, dat 30 april of 5 mei op ge noemde dagen valt. Er moet een oplossing komen. Het kan toch niet de bedoeling van enkele ingezetenen van onze stad zijn om het Centrumcomité Koninginnedag te dwingen zijn werkzaamheden te staken. Dat kan niet en dat mag niet! G. P. VAN DIJK (UP). AMSTERDAM De politiek in het Nabije Oosten be heerste de markt op het Damrak. Men is bevreesd dat niet alleen Syrië maar ook Joi'danië minder prettige tijden te wach ten staan; het publiek werd onrustig en kwam als verkoper aan de markt. Daarbij komt nog, dat Amerika zaterdagmorgen met overwegend flink lagere koersen af kwam, omdat men daar aan de conjunc tuurontwikkeling voor Amerika begint te twijfelen. Er wordt in de Verenigde Sta ten drastisch bezuinigd ten aanzien van de legeruitgaven en de financiële hulp die het land aan vele andere landen in de wereld wil blijven bieden, vormt een steeds grotere oppositie tegen Eisenhower en de zijnen. Op 22 mei heerste er op de beursvloer in Amsterdam een feeststemming en gin gen de vlaggen, bij wijze van spreken, in top, omdat de aandelen Koninklijke Olie de f 200 (oude omrekening 1000 percent) hadden bereikt. Na een verdere stijging tot ver boven de 1100 percent, trad een terugslag in ten gevolge waarvan de aan delen Koninklijke Olie vandaag „geruis loos" door de f 200 zakten tot f 196.80, te gen vrijdag f 204,Er werd een verlies geleden van f 7,50 of ruim 35 punten door publieke verkopen in een markt, waarbij bijna geen kooplimites aanwezig waren. Ook aandelen Philips daalden van 272 tot 268%, tegen 277 slotkoers vrijdag. Uni lever, dat verleden week ruime verliezen leed, werd ook niet gespaard en verloor ongeveer 13 punten. A.K.U. hield zich nog het best en leed een verlies van 4 punten, terwijl K.L.M. f 1,50 verloor. In de scheepvaarthoek was de stem ming al niet veel beter en eveneens in een kleine markt zonder kooplimites zakten de koersen snel en moesten flinke ver liezen worden geïncasseerd. Zo verloor Van Ommeren 8 punten, Van Nievelt 9, Scheepvaartunies 6 en de overige fondsen 2 tot 4 punten. Van de cultuurmarkt lag Deli Mij. aangeboden en noteerde onge veer 2% percent lager. Ook H.V.A. was in mineur, min 4 percent, en Amsterdam Rubber min 2. Tegen de hele stroom in lagen de staats fondsen wederom gevraagd in de markt en over de gehele linie werden koerswin sten genoteerd. Deze bedroegen voor de staffellening een half percent en voor het kortlopende papier ongeveer 1 percent prolongatie 5 percent (ANP). NEW YORK De koersverliezen varieerden van een tot zeven dollar bij een sterk toegenomen om zet die bij beurssluiting 2.680.000 aandelen bedroeg tegen 1.960.000 op vrijdag. De to tale waarde der ter beurze genoteerde fondsen nam af met meer dan twee miljard dollar. De daling, welke een voortzetting was van de verkopen van vorige week, trof alle groepen en de meeste koersen zakten in tot het niveau v^n 12 februari, toen de laagste noteringen van dit jaar werden bereikt. Het industriegemiddelde daalde met 5,60 tot 470,14; dat voor spoorwegen met 2,82 tot 135,39 en dat voor openbare nutsbedrij ven met 0,31 tot 67,20. Er waren geen ex terne factoren die de verkopen hadden kunnen veroorzaken en beursdeskundigen schrijven de ontwikkeling dan ook toe aan interne beursfactoren; zij achten de ver koopdruk niet zwaar. De gestegen omzet is voor een belang rijk deel toe te schrijven aan American Gold en Platinum dat met aandeleublok- ken, zelfs tot honderdduizend aandelen, in de markt kwam. Het fonds daalde met 3/9 dollar tot 9. Van de 1.173 verhandelde fondsen sloten er 821 lager, 148 hoger en 204 onveranderd. Abbekerk, 26 v. Hongkong n. Shanghai. Adonis, 26 v. Puerto Ordaz n. Emden. Aegis, 27 te Maracaibo. Alcor, 26 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alcyone, 27 te Amsterdam. Aldabi, 27 te Antwerpen. Alhena, 27 te Bahia. Amstelkroon, 28 te Amsterdam verw. Amstelveen, 29 te Dakar verw. Antonia, 28 te Tandjong Priok verw. Alphard, 27 te Buenos Aires verw. Aludra, 26 v. IJmuiden n. Hampton Roads. Argos, 27 te Izmir. Arkeldijk, 29 te Alexandrië verw. Artemis, 27 40 m. z.z.w. Kingston n. La Guaira. Bali, 26 v. Marseille n. Amsterdam. Banda 27 te Chalna. Bantam, 26 v. Aden n. Djibouti. Bengalen, 27 te Songkhla. Bennekom. 26 600 m. n.n.o. Barbados n. R'dam. Beninkust, 26 v. Amsterdam n. Antwerpen. Billiton, 27 te Singapore verw. v. Belawan. Bogowono, 27 te Tj. Priok verw. v. Pandjang. Breda, 26 Landsend gepass. n. Curagao. Britsum, 26 60 m. n. Lissabon n. Falmouth. Blankenburg, 26 bij Kaap Mendano n. Ferrol. Caltex Pernis, 26 te Vlissingen. Camerounkust, 26 260 m. n. Cape Blanco naar Freetown. Casamance, 26 v. Kaclack n. Ziguinchor. Charis, 26 v. Port of Spain n. Amsterdam. Celebes, 26 v. Penang n. Colombo. Cinulia, pass. 26 Kp. Bon n. Curagao. Corilla, 26 v. Bombay n. Abadan. Coryda, 27 te Pladju. Clyde, 26 480 m. n.w. Marcus eiland n. N. Orleans. Cycloop. 26 70 m. n.o. Jamaico n. Maracaibo. Diemerdijk, 27 te Rotterdam. Dordrecht, 27 te Vlaardingen. Doris, 28 te Maracaibo verw. Duivendijk, 28 te Vancouver verw. Eemland, 27 te Rio Grande. Elizabeth B, 27 1930 m. w. Balboa n. Balboa. Enggano, pass. 2S Pantellaria. Eos, 26 v. Tunis n. Piraeus. Ebro, 27 met Ali S (mach.schade) n. Rotterdam. Farmsum, 27 v. Houston n. Brownsville. Friesland, 31 te Rotterdam verw. Groote Beer. 26 v. Rotterdam n. Montreal. Guineekust, 24 v. Winneba n. Lagos. Hathor, 27 te Lissabon. Heemskerk, 27 te Kobe. Helena, 27 te Ciudad Trujillo verw. Hera, 26 dw. Beachyhead n. Barbados. Houtman, 29 te Tientsin verw. Iberia, 24 te IJmuiden. Isis, 28 v. Pt. Au Prince n. New Vork. Ittersum, 26 v. Port Sulphur n. Engeland. Jagersfontein, pass. 26 Finisterre n. Las Palmas. Japara KRL, 26 te Rotterdam. Karimata, 26 te Penang. Kermia, 26 v. Balikpapan n. Hongkong. Khasiella, 26 v. Ardrossan n. Key West. Kieldrecht, pass. 27 Messina n. Genua. Koningswaard, pass. 25 S. Miguel (Az.) n. Curagao. Krebsia, 27 200 m. z.z.o. Thursday n. Miri. Laurenskerk, pass. 26 Kp. St. Vincent n. Antw. Loenerkerk, 26 te Abadan. Loosdrecht, 27 v. Suezkanaal n. Aden. Loire, 26 570 m. w.n.w. Flores (Az.) n. Gent. Maasdam, 26 rede Nassau. Maashaven, 26 te Antwerpen. Maiea, 28 te Jokohama verw. n. Miri. Marnelloyd, 26 v. Tandjong Priok n. Singapore. Meerkerk, 27 v. Aden n. Karachi. Molenkerk, 27 te Karachi. Muiderkerk, 27 te Kuwait. Naess Commander, 26 v. Fawley n. Band.mashur. Osiris, 27 te New York v. Philadelphia. Ovula, 26 v. Singapore n. Balikpapan. Papendrecht, 26 te Rotterdam. Peperkust, 26 v. Luanda n. Novo Redondo. Prins Willem van Oranje, 27 te Antwerpen. Polyphemus, 26 te Amsterdam. Pygmalion, 25 te Jacksonville verw. Raki, 26 300 m..z.o. Saigon n. Manilla. Roggeveen, 26 v. Surabaja n. Auckland. Rondo, 26 te Amsterdam. Rotti, 28 te Semarang verw. Ruys, 26 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Senegalkust, pass. 26 Ouessant n. Bordeaux. Sibajak, 27 v. Sydney n. Melbourne. Sibigo, 27 te Singgora verw. Sidajoe, 28 te Tandjong Priok. Sinabang, 27 v. Sydney n. Melbourne. Singkep, 27 te Belawan. Sirrah, 27 v. Karachi, 31 te Rastanura verw. Sliedrecht, 26 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Soestdijk, 27 te New York. Solon, 27 te Amsterdam. Sommelsdijk, 26 v. Newport News n. New York. Stad Amsterdam, 26 v. Melille n. IJmuiden. Stad Utrecht, 26 te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 27 dw. Stavanger n. Rotterdam. Stanvac Lirik, 27 te Chettagong v. Calcutta. Stanv. Selo, 27 te Singapore verw. v. S'geigerong. Steenwijk, 27 te Hampton Roads. Stentor, 26 v. Curagao n. Georgetown. Straat Cook, 27 te Freemantle verw. Straat Lombok, 27 te Lourenco Marqués. Tabian, pass. 26 Guardafüi n. Tandjong Priok Tabinta, 26 v. Surabaja n. Makassar. Tamo. pass. 26 Madeira n. Antwerpen. Telamon, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Tero, 27 te Buenos Aires. Teucer, 27 te Pladju. Tiberius, 25 v. Demerara n. Trinidad. Tibia, 26 v. Curagao n. Port Elizabeth. Themisto, 31 te Rotterdam verw. Theobaldius. 26 te Rotterdam. Trajanus, 26 te Curagao verw. Transporter, 29 te Boston verw. v. Bremen. Triton, 27 v. Porto Delgada n. Amsterdam. Tjibantjet, 28 te Moji verw. Titan, 26 560 m. n.o. Recife n. Barbados. Van Neck, 29 te Sydney verw. Vlist, 23 1200 m. o.n.o. Chesapeakebaai n. Norfolk. Waal, 27 te Rotterdam. Waterman, pass. 26 Kaap Guardafui n. Fremantle. W. Alton Jones, 26 110 m. o. Gibralt. v. Ph.delph. Westland, 26 38 m. n.w. St. Paulsrock naar Las Palmas. Wieldrecht, pass. 26 Gibraltar n. Bremen. Willemstad. 26 v. Cartagena n. Aruba. IJssel, 27 te Rotterdam verw. v. Hamburg. Zuiderkruis, 27 te Rotterdam. SLEEPVAART Barentszee, 25 te Ferrol. Blankenburg, 24 v. Gibraltar n. Ferrol. Cycloop, 24 40 m. n.w. Little Cayman n. Maracaibo. Gele Zee. 25 te Maracaibo. Holland, 25 v. Terschel. n. Gerhard Elfring. Hudson, 25 110 m. w. Kp. Bougaroni n. Calcutta. Humber. pass. 25 Lowestoft n. Blyth. Noordzee, 26 van zee te Hoek v. Holland. Oceaan. 25 v. Tokyuama n. Corinte (Nicaragua). Oostzee, 24 260 m. n. Golf van Maracaibo naar Maracaibo. Poolzee, 25 330 m. n.n.w. Golf v. Maracaibo naar Maracaibo. Rode Zee. 25 510 m. w. K. Finisterre n. S. Nazaire. Titan, 24 1100 m. z. St. Vincent n. Barbados. Tvne. 24 te Ferrol. Witte Zee, 24 70 m. n. Burlings n. Pt. Moresby. KLEINE VAART Bab T. 23 Brunsbiittel gepass. n. Zaandam. Elsa. 23 v. Rotterdam n. Karlstad. Joost, 22 v. Sundsval n. Zaandam. Kaap Falga, 24 Brunsbiittel gepass. n. Gefle. Kp. St. Vincent. 21 v. Mantyluoto n. IJsselmonde. Ponza, 23 v. Rotterdam n. Otterbacken. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 264 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: zware 1.67—1.69- lichte 1.78—1.82 en 1.85; zeugen 1.52—1.58. Han del vlot. 3% °/o Nedei'l. '47 3 °/n Nedl 1962/6-1 A. K U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 81l5/io 88 Vi 174% 344 189 290 220 273 269% 140% 410% 225 928 f 197,10 67 122,80 162 152 240 116% 77 Va 200 153 164 158 55'/i6 44% 65% 42lB/is 84% 33% Heden 13.45 uur 82 88 "/ie 178 345 190 290 230 275 271 140%» 413 228 938 198,— 66% 122,- 164 154 241 117 76% 200 153 164 158* 55% 45 64% 42% 82% 33

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3