WALES ANTRACIET „De Spaarnestad" J. Houwen neemt afscheid van Prinses Mar grietschool Over een Haarlems meisje en haar hobby: dieren verzorgen WOL Wethouder Happé opent rijdende tentoonstelling in Haarlem „De Tulp" en „De Narcis" willen teeltrecht ongewijzigd laten ECHTE SNAALDKUNST Moderne woninginrichting in zeer beperkte ruimte DINSDAG 27 AUGUSTUS 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 HET BEGON MET EEN PARKIETJE Nog 4 dagen ZOMERPRIIZEN! VOOR TRECHTERHAARDEN BRANDSTOFFENHANDEL Burgerlijke Stand van Haarlem Aantal Heemstedenaren toegenomen met 153 School in Junoplantsoen bestaat vijfentwintig jaar Alb. de Klerk speelt werken van familie Bach Dutch Swingcollege in Haarlems Concertgebouw helpt snel MEDICINAAL NORIT Winkelactie in Generaal Cronjéstraat Meisje aangevallen op de Zeeweg Arendsman zegevierde in Tour de Lisse IN DE DUTRYSTRAAT in Haarlem- noord. woont een meisje, dat dol is op die ren. Willy is 21 jaar en van beroep tand artsassistente. Nu zijn er wel meer Haar lemse meisjes, die veel van dieren houden. Er zijn echter maar weinig meisjes, die er zoveel dieren op na houden als Willy. Het is allemaal begonnen met een verfomfaaid parkietje. Nu heeft zij drieëntwintig tropi sche vogels en nog vele andere dieren. Hoe ze aan al die beesten komt? Ze koopt ze op de markt, adopteert ze en wat het be langrijkste is ze omringt ze met alle mogelijke zorg. Iedereen in de buurt kent haar en weet hoeveel zij van haar dieren houdt. En daarom brengen de kinderen uit de straat haar eenden, zwerfkatten en mussen met gebroken pootjes. „Wat ze er aan doet om die mussen weer beter te ma- hen?". „Oh, dat is heel eenvoudig", legt zij uit, „hun pootjes spalk ik met een lucifer houtje, dan is het leed gauw geleden". Wanneer men door haar huis aan de Dutrystraat loopt, waant men zich in de Ark van Noach. Er zijn kippen, kraaien, duiven, honden, katten, kanaries en nach tegalen. En er is een egel. In de tuin staat de volière, waar Willy erg trots op is. Een huis van glas en gaas met drieëntwintig tropische vogels, die pronkend op hun stangen zitten. Zo is er ook een Japans nachtegaaltje, dat elke avond concerteert. Maar toen Willy met haar hobby begon, was er alleen maar een vleugellam par kietje. Nek omdraaien De hele familie van Willy houdt van dieren. En Willy zelf heeft haar hele leven zowat tussen de dieren rondgezworven. In haar vakanties logeerde zij namelijk op een boerderij in Friesland. Een broer vai\ Willy, die in Brabant woont, heeft ook een grote kooi met vogels. Eens werd in die kooi een parkietje geboren, dat nooit zou kunnen vliegen. Omdat het beestje waarschijnlijk door de andere vogeltjes zou worden doodgepikt, besloot haar broer het diertje maar de nek om te draaien. Willy sprong voor het beestje in de bres. „Dat kun je niet doen. Geef het mij maar. Ik zorg er wel voor". Aldus geschiedde. Het arme vleugellamme parkietje werd een vrolijk hippende, door en door ge zonde parkiet, die af en toe over haar werktafel sprong, want vliegen kon het dier nog altijd niet. En het bleef niet bij dat ene parkietje, want het vogelgezel schap is in de loop van de tijd aanzienlijk uitgebreid. Het kleine kooitje aan de muur, waarin de hele geschiedenis begon, werd vervangen door de grote ruime volière, die een kwart van de tuin beslaat. Willy heeft veertien verschillende soorten vogels, bijna allemaal op de vogelmarkt gekocht. „De vogels, die je op de markt koopt zijn het sterkst, die worden niet zo vertroeteld", zegt Willy. In de volière fladderen Japanse nach tegalen, rijstvogels en kanaries rond. „De kanaries leggen een heleboel eieren", ver telt Willy trots. „Ze raken alleen altijd zoek. Het is alsof de vogels ze verstop pen", voegt zij er een beetje treurig aan toe. „En dan heb ik. nog een Oranje Wever. Dat is zo'n pracht, helemaal fel ADVERTENTIE veel warmte - weinig as weegt ca. 75 kg per hl. „CORNNIC" 20/30 ƒ12.60 „SEVEN élSTERS" 20/30 ƒ14.— „VICTORIOUS" Super 20/30.. ƒ15.60 en CENTR. VERWARMING afm. 8/15 (viertjes) „CORNNIC" ƒ10.50 „SEVEN SISTERS" ƒ11.— „VICTORIOUS" (Super) ƒ11.50 Ook alle andere soorten en afmetingen uit voorraad leverbaar Vraagt onze prijscourant. FRIESE VARKENMARKT 6-10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 oranje van kop tot staart. Alleen 's win ters, dan is ie grauw-grijs, net een mus". Zij lacht. „In de winter zeggen de men sen, die naar de volière komen kijken, dat ik een mus gevangen heb. Ik heb ook een heel zeldzame vogel". Trots vertelt Willy, dat het een Witoor Bull-Bull is. Het beest je is zeer zeldzaam. „Bull-Bull zal wel altijd vrijgezel moeten blijven, want ik geloof niet, dat ik er ooit een tweede van krijg". Vroeger heeft er in de tuin ook een bad kuip gestaan, waar eendjes in rond zwom men. Op een dag kwam Willy ze was zoals gewoonlijk naar de markt geweest thuis met onder iedere arm een eend. Maar wat moest ze met die beesten aan? Een nobele buurman, die zijn badkuip toch graag kwijt wilde het was een oud bakbeestje en stond hem toch maar in de weg stelde deze ter beschikking van Willy. Zo kregen de eenden hun privé- vijver met echt kroos uit de sloot. Daarna kwamen de krielhaantjes, een zwerm post duiven, kraaien, een hond en een egel. Egel in de put Het was op een koude winterdag, toen zij bij een bakker uit de buurt in een put klom om een egel te redden. Het dier was half bevroren en het duurde een hele tijd, voordat het beest weer enigszins op ver haal was gekomen. De verzorging van de dieren kost veel tijd. Willy moet er een uur eerder voor op staan wat ze er overigens graag voor over heeft om de beesten te voeren. De vogels hebben zes verschillende soorten ADVERTENTIE voor schooltruien STERK, WARM en v.a. 2.40 p. 100 gr. GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR voer nodig en 's winters krijgen ze lever traan en aspirine. Willy's salaris verdwijnt door haar dure liefhebberij als sneeuw voor de zon en daarom is het noodzakelijk er een boekhouding op na te houden Zij heeft echter ook een bron van inkom sten, want soms komen er wel eens jon gens „wildvreemde", zegt ze bij haar om vogels te kopen. Van het geld koopt Willy weer nieuwe dieren op de markt. Maar er is een groot verschil tussen de vogels, die ze krijgt en die ze weggeeft. Want de zwakke verfomfaaide piepkui kens worden fraaie glanzende vogels, dankzij de levertraan en een liefdevol kloppend hart van hun „bazin". Hartewens Een hartewens van Willy is verpleeg ster te worden. Een bekende Haarlemse dierenarts heeft haar al verscheidene malen aangeboden assistent van hem te worden. Dat heeft ze echter geweigerd. „Misschien meld ik mij het volgende jaar aan als leerling-verpleegster", zegt zij, „Dan zet ik de wekker een uurtje eerder, om toch nog mijn vogels te kunnen verzor gen". Want, wat er ook moge gebeuren, Willy zal haar hobby nooit opgeven. „Voor geen geld", zegt zij. Willy met haar vogels. De dagelijkse schoonmaakbeurt in haar volière kan gaan beginnen. W~\ Met een korte redevoering, waarin hij in het kort de betekenis van de expositie uiteenzette, verklaarde wethouder W. F. Happé maandagavond de rydende tentoon stelling van de n.v. Bouwkas Nederlandse Gemeenten, die momenteel haar stand plaats heeft gekozen op het Frans Hals plein in Haarlem, voor officieel geopend. Met deze tentoonstelling tracht men een indruk te geven van de mogelyk- heden, die men tegenwoordig in een vrij beperkte ruimte by het inrichten van een woning moet benutten. En daarby blijkt, dat men deze mogelijkheden zodanig kan uitbuiten, dat, ondanks de geringe ruimte, die men tot zijn beschikking heeft, toch een zekere sfeer van gezelligheid en com fort kan worden geschapen. De directeur van het kan Dor Haarlem van de n.v. Bouwkas Nederlandse Ge meenten, de heer C. H. van Brero, wees er op, dat vroeger veel ruimte ging verloren door de grote en ouderwetse meubels, waarmee men veelal een zekere vorm van welstand trachtte te suggereren. Dit is thans niet meer het geval, temeer daar de beperkte ruimte, die men tot zijn beschik king heeft, zich niet meer leent voor grote meubelstukken. Bovendien wordt tegen woordig elke mogelijkheid bij het inrichten van een woning eerst grondig overwogen. Zo valt in de wagen, waar de tentoon stelling is ingericht en waar vele moderne snufjes bij de woninginrichting zijn aan gebracht, ook een kinderhoek je te be wonderen, waar het kind in een betrekke lijk kleine ruimte vele mogelijkheden tot zijn beschikking heeft om zich in het spel uit te leven. En dat kan het kind dan doen, zonder dat er gevaar bestaat, dat het beschadigingen aan meubilair of aan be kleding van de woning aanricht. Het kind heeft zelfs de beschikking over een school bord, waar het naar hartelust met krijt op kan kliederen en een kast, waar op de meest praktische wijze het speelgoed kan worden opgeborgen. Voorts kan de huis vrouw een uiterst modern ingerichte keu ken bewonderen, die van alle gemakken is voorzien. Zoals een oven, waarin de taart nooit kan mislukken en ineenzijgen, als de ovendeur wordt geopend, omdat zich achter de ovendeur nog een glazen plaat bevindt. Ook is er een kast, met een lade, die tevens als broodtrommel dienst kan doen en een ingebouwde ijskast. In de woon kamer treft men een toiletkast aan met een spiegel, die in elke gewenste stand kan worden ingesteld en een bankstel-met-rits- sluiting. Bovendien wordt een indruk ge geven van de mogelijkheid een woning door gebruikmaking van speciale tocht- strippen geheel tochtvrij en waterdicht te j maken. Hoe harder de wind waait des te i minder kans men heeft, dat tocht kan ontstaan en lekkages zich zullen voordoen. De wind blaast immers de tochtstrippen nog dichter tegen de kozijnen aan. Deze tochtstrippen doen overigens geen afbreuk aan de harmonie van het interieur, omdat ze zorgvuldig in het kozijn zijn ingewerkt en aan de buitenzijde door een laag bak stenen aan het oog worden onttrokken. Zo krijgt men in een zeer beperkte ruimte toch een goede indruk van een efficiënte en verantwoorde woninginrichting. Wethouder Happé achtte de betekenis van de rijdende tentoonstelling niet even redig aan de omvang ervan. „Deze ten toonstelling heeft een zeer grote beteke nis", aldus de wethouder, die er voorts op wees, dat een eigen woning in de tijd van de „massamens" een beroep doet op het individuele in de mens. „In een eigen wo ning kan men zijn eigen goede smaak tot uiting laten komen", zei de wethouder. Tot slot sprak de wethouder de hoop uit, dat vele Haarlemmers een bezoek aan de ten toonstelling zullen brengen om de ideeën, die zijbij hun bezoek opdoen, bij de in richting van de eigen woning in de prak tijk te brengen. ADVERTENTIE BEVALLEN van een zoon: P. M. Pij- 'ers-Krapels; W. M. Többen-Dornseiffen; A. H. J. van der Vooren-Tilleman; 25 aug.: L. de Wit-Visser; W. Vos-Zorge; P. C. Bou- lonois-Heijstek; P. Eggermond-Rebel; 26 aug.: A. I. M. van Krugten-van Dam. BEVALLEN van een d o c h t e r: 24 aug.: J. de Bruin-van Koperen; J. M. H. Wie- dijk-Bank; 25 aug.: M. A. van Beneden- Spaargaren; C. Alders-van Baaren; 26 aug.: Y. H. E. Keijner-Anthonijsz. OVERLEDEN: 23 aug.: E. M. Buijs-Eek- hout, 30 j., Zuidschalkwijk; H. M. Henne- kam-van der Heijden, 75 j., Palamedes- straat; 24 aug.: H. M. de Vries-de Wilde, 74 j., Gen. Joubertstraat; G. de Graaf- Does, 77 j., Pijlslaan; J. H. Gozems-van Brussel, 55 j., Kamperlaan; E. Beek-Otten- bros, 73 j., Hagestraat; M. A. van Veen- Lemmers, 53 j., Kamperlaan; W. Peper, 56 j., Pieter Kiesstraat; 25 aug.: C. P. M. Zuiderhoek-Sampers, 74 j., Kleverlaan; D. Craije, 66 j., Rollandslaan. ONDERTROUWD: 26 aug. L. Hennekes en L. v. d. Monde; J. Schuitemaker en C. M. Kooij; J. Lamper en A. M. Leijenaar; A. Haasdijk en A. H. Eekhout; M. Overste en F. G. A. Baas; T. W. Drogtrop en E. M. Mes. GEHUWD: 26 aug. E. C. A. Schaeffer en M. C. Tijl. In het afgelopen kwartaal is het aantal inwoners in Heemstede gestegen met 153; op 1 april waren er 25.381 (vorig jaar 25.466) en op 30 juni 25.534 (25.511). Er vestigden zich 556 personen en er ver trokken er 449. In Heemstede werden 60 kinderen geboren en elders 36 kinderen van Heemsteedse ouders. Overleden zijn 50 inwoners. Het aantal huwelijken be droeg 60, waarvan er 44 kerkelijk werden ingezegend. Er werden gedurende het kwartaal 693 paspoorten (857) aangevraagd; het aantal verleningen bedroeg 180 (667) en 't aan tal afgegeven bewijzen van Nederlander schap 104 (147). Aan legesgelden werd in het tweede kwartaal ontvangen een bedrag van f7.927 (vorig jaar f8.503), waarvan voor uittreksels uit het bevolkingsregister f437 (f504), voor bouwleges f2.567 (f 1.074), voor huwelijksvoltrekking f 1.260 (f 1.951) en voor leges paspoorten f 1.386 (f 1.696). Op 30 juni bedroeg het aantal inge schrevenen voor huisvesting 605 tegen 601 aan het einde van het eerste kwartaal. De verdeling was als volgt: twee personen 306; drie personen 102; vier personen 87; vijf personen 40; zes personen 33; zeven en meer 37. In het kwartaal werden 37 woningen opgeleverd, namelijk zeven aan de Molenwerfslaan, vijftien aan de Dr. Schaepmanlaan en vijftien aan de Goe man Borgesiusstraat. Afgegeven werden 284 vergunningen. Het aantal leerlingen op de Heemsteed se scholen bedroeg op 16 januari 4.080 (4.072) en op 16 mei 4.042 (4037). Op laatst genoemde datum waren er 919 leerlingen op de openbare lagere scholen. 336 op de openbare u.l.o.-scholen, 677 op de protes tantse lagere scholen, 132 op de px-otestant- se u.l.o.-scholen, 1438 op de r.-k. lagere scholen, 485 op de r.-k. u.l.o.-scholen en 55 op de r.-k. school voor v.g.l.o. In vergelijking met het tweede kwar taal 1956 is het gasgebruik afgenomen met 1,79 percent, het watergebruik toegenomen met 0,45 percent, het elektriciteitsgebruik toegenomen met 7,13 percent. Ten behoeve van de straatverlichting werden tweeëntwintig lichtmasten ge plaatst en op het Valkenburgerplein wer den tien masten met armaturen 2 maal 20 W vervangen door armaturen 3 maal 20 W. De brandweer is in het tweede kwar taal zeven keer uitgerukt (vorig jaar acht keer), waarvoor een maal voor terrein- brand, tweemaal voor binnenbrand, een maal voor schoorsteenbrand, twee maal voor uitslaande brand en een maal voor loos alarm. De schade bij de uitslaande branden bedroeg f 8.000 en bij de binnen branden f210. In twee gevallen was de oorzaak van de brand het wegwerpen van een sigaret en een keer hebben kinderen met vuur gespeeld. De politie maakte 14 keer proces-ver- baal op wegens misdrijven en 158 (248) terzake van verkeersovertredingen. Er deden zich 92 (100) verkeersongevallen voor, waarvan 1 met dodelijke afloop, 9 met zwaar lichamelijk letsel, 18 met lichamelijk letsel en 64 met materiële schade. NA VIJFENVEERTIG JAAR bij het openbaar lager onderwijs werkzaam geweest te zijn zal de heer J. Houwen, hoofd van de Prinses Margrietschool aan het Juno plantsoen in Haarlem-Noord, zijn functie neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Vrijdagavond 30 augustus wordt in de gymnastiekzaal een afscheidsbijeenkomst gehouden. Na 1 september zal de heer Houwen tijdelijk werkzaam zijn bij het uitgebreid lager onderwijs (u.l.o.) en als waarnemend hoofd van de Prinses Margrietschool zal optreden de heer J. Y. Berger. De gemeenteraad van Haarlem moet nog in de vacature voorzien. Kwart eeuw De afdeling Haarlem- mermeer-Aalsmeer en omstreken van de Bond van Loodgieters en Fitterspatroons zal op donderdag 12 september het 25- jarig bestaan vieren. Van twee tot vier uur zal op die dag in café-restaurant „Van ouds de Waterwolf' te Badhoevedorp een receptie worden gehouden. De heer Houwen is in juni jongstleden vijfenzestig jaar geworden en met ingang van 1 juli is hem eervol ontslag verleend. Daar nog geen opvolger benoemd was is de heer Houwen in functie gebleven en zaterdag legt hij zijn taak neer. Het scheidende hoofd is zijn loopbaan bij het onderwijs begonnen in 1911 als onderwijzer in Ter Apel. Op 1 juli 1918 vertrok hij naar. Vlagtwedde, waar hij hoofd van een school werd; twee jaar later (1 december 1920) volgde zijn benoe ming tot hoofd in Lonneker, waar hij tot 30 september 1926 bleef. De heer Houwen werd toen hoofd te Enschedé. Sedert 15 oktober 1930 is hij te Haarlem als hoofd ener school werkzaam. Eerst was hij ver bonden aan school 15 (Linschotenstraat) op 1 september 1933 volgde zijn overplaat sing naar het Weltevredenplein (school 44) en een jaar later werd hij hoofd van de derde centrale school aan de Friese Var kenmarkt. Toen de gemeenteraad in 1940 besloot deze school op te heffen werd de heer Houwen hoofd van de Wouwerman- school. In 1945 werd hij overgeplaatst naar de Prinses Margrietschool aan het Juno plantsoen. In onderwijskringen is de heer Houwen een geziene figuur en ook bij ouders, leer lingen en oud-leerlingen staat hij in hoog aanzien. Hij vervult het secretariaat van een afdeling van de commissie tot wering van schoolverzuim, is een groot aantal jaren secretaris geweest van de voetbal club „Bloemendaal" en ook is hij opge treden als leider van de Natuurwacht van de Natuurbeschermingscommissie voor Zuid-Kennemerland. De Prinses Margrietschool, waaraan de heer Houw- twaalf jaar zijn krachten heeft gegeven, bestaat een dezer dagen vijfentwintig jaar. Op zaterdag 3 septem ber 1932 kwamen velen in het gymnastiek lokaal der school bijeen voor de officiële ingebruikneming. Een jaar tevoren be stond de school eigenlijk al. Onder leiding van de heer J. J. Klimbie werd van 1 sep tember 1931 af les gegeven aan leerilngen van twee klassen, die in de Linnaeus- school aan de Wilgenstraat bijeenkwamen. In de vergadering van de gemeenteraad van 12 'ecember 1930 was reeds gesproken over het bouwen van een nieuwe school in het Junoplantsoen; ruim een half jaar later (1 juli 1931) besloot de raad met in begrip van de waarde van de grond van f 14.339, zomede de kosten van meubilair en eerste inrichting van f 7221 een krediet van f 98.716 ter beschikking van B. en W. te stellen voor de bouw van een gebouw met zeven klassen. Bij de opening van de school op 3 sep tember 1932 voerde de toenmalige wet houder van onderwijs de heer W. Rooden- burg het woord, die onder meer opmerkte dat het door de crisis met de scholenbouw anders was gelopen dan verwacht was. De school was de laatste in een serie en het was toen moeilijk te zeggen of spoedig nieuwe scholen gebouwd konden worden, hoewel er vele plannen waren. De wet houder deelde mee, dat het gemeentebe stuur gemeend had, dat de nieuwe school in Haarlem-Noord een opleidingsschool moest zijn. Het was eerst de bedoeling de school langzaam te laten groeien, maar de noodzakelijkheid van reorganisatie van het lager onderwijs heeft gemaakt, dat dade lijk alle zes klassen gevuld waren. Het hoofd der school in die periode, de heer Klimbie, heeft tot 1 april 1934 de lei ding gehad, waarna hij de functie van hoofd bij het uitgebreid lager onderwijs aanvaardde. Daarna werd de heer A. van Eerden hoofd van school in het Junoplant soen, nadat deze de leiding had gehad van de school aan de Soendastraat. Na diens pensionering heeft de heer Houwen hem opgevolgd en deze heeft thans de leeftijd van vijfenzestig jaar bereikt. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op heden dinsdagavond van acht tot negen uur door Albert de Klerk vermeldt wer ken der familie Bach. 1. Fantasia G. Dur; a. Trés vitement, b. Grave, c. Lentement, Joh. Seb. Bach. 2. Fughetta g moll, Wilhelm Friedemann Bach. 3. Thema con Variazioni, Carl Ph. Emanuel Bach. 4. Twee koraalvoorspelen: a. Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ; b. Jesus Christus, unser Heiland, der von uns den Zorn Gottes wand; Joh. Seb. Bach. 5. Fuga c moll, Johann Christian Bach; 6. Preludium und Fuge e moll, Jo hann Seb. Bach. Zondagavond 8 september zal de „Dutch Swing Collegeband", onder leiding van Joop Schrier in het Haarlemse concertge bouw optreden. Het orkest zal worden ver sterkt met twee bekende Amerikaanse negersolisten: de trompettist Bill Coleman en de klarinettist Albert Nicholas. De beide Amerikaanse gasten van de „Dutch Swing" zijn voor menig Nederlands jazz-liefhebber geen onbekenden. Zij musiceerden in de af gelopen jaren meermalen in het Amster damse concertgebouw en het Scheveningse Kurhaus. Beide musici verwierven grote naam bij tal van bekende bands, zoals Fats Waller, Kid Ordy, King Oliver, Bunk Johnson en Sidney Bechet. tegen maag- en darmstoor nissen van tijdelijke aard (oprispingen, branderigheid, maagzuur enz.). Haal t vandaag nog in huisl Op donderdag 29 augustus beginnen de leden van de winkeliersvereniging „Gene raal Cronjé" in Haarlem-Noord een grote actie, waarbij het publiek in de gelegen heid wordt gesteld tal van prijzen te winnen. De actie, die wordt verdeeld in drie ge deeld van elk veertien dagen, sluit op 15 oktober. Iedereen, die tien zegels van de leden van de winkeliersvereniging in zijn bezit heeft, kan aan de actie deelnemen. Bij iedere aankoop van één gulden wordt een zegel verstrekt. Men kan zijn kansen ver groten door naast deze tien zegels, aparte Cronjézegels van een kwartje te kopen. Bij aankoop van drie van dergelijke zegels krijgt men er één cadeau, waardoor men in totaal vijf kansen op een prijs heeft. Het ligt in de bedoeling, dat deelnemers vijf vragen beantwoorden en een rijmdicht vervaardigen. Voor elk gedeelte van de actie worden prijzen ter waarde van in totaal v5.erdui- zend gulden beschikbaar gesteld. Een twintigjarig meisje, werkzaam in Zandvoort en wonende in Haarlem, miste maandagavond om kwart over elven de tram, die naar Haarlem vertrekt. Dit werd opgemerkt door een automobilist, die het meisje voorstelde, met hem mee te rijden, omdat hij toch naar Haarlem moest. In- plaats van de Zandvoortselaan koos de man de Zeeweg, waar hij zijn wagen langs de kant van de weg plaatste en pogingen in het werk stelde tot aanranding. Het meisje verzette zich hevig en een worste ling volgde, waarbij het vrij ernstig ge wond werd. Hevig ontdaan meldde het meisje zich enkele uren later op het politiebureau te Zandvoort. De korpschef van politie te Zandvoort verzocht hun, die inlichtingen kunnen verstrekken, zich tot hem te wenden op het bureau van politie te Zandvoort, Hogeweg, telefoon 3043. De verdachte is tussen 25 en 28 jaar oud, was donker van uiterlijk en had een haviksneus; hij reed in een kleine rode wagen, type Goggomobiel. De narcissenkwekers hebben maandag middag vergaderd in Haarlem, onder lei ding van de voorzitter van de vereniging „De Narcis", de heer Th. R. de Vroomen. Het onderwerp was belangrijk want het Produktschap voor Siergewassen wilde weten of de narcissenkwekers dezelfde oppervlakte wilden betelen als verleden jaar of vijf percent minder. De meerder heid (79 stemmen) wilde de zaken maar laten zoals zy zijn. Vijenveertig stemmen wilden vyf percent „krimpen", zoals dat kort, maar niet helemaal juist, wordt ge noemd. De voorzitter Opende de vergadering met zijn spijt te betuigen, dat men in deze drukke tijd moest vergaderen. Er zat ech ter niets anders op, want voor 1 september moet advies aan het P.V.S. worden uitge bracht. Hij herinnerde nog aan de afspraak om de narcissen te behandelen door middel van koken tegen tarsonemus. De'leverbare bollen moeten een uur en het plantgoed twee uur in water van 43Yz graden Celsius. Over de te beplanten oppervlakte waren de meningen in het bestuur verdeeld. Er waren voorstanders voor honderd percent en leden, die slechts negentig percent wil den laten betelen. Het compromis was vijfennegèntig percent. De heer A. War- naar viel de mening van het bestuur aan, dat de export verleden jaar met 7.680.000 stuks was teruggelopen. Hij was van me ning, dat niet de verkoop maar het aan bod te gering was. Dan kon hij een over schot van één en een kwart miljoen stuks geen surplus noemen bij een uitvoer van meer dan 150 miljoen stuks. „We klaren het aardig zo met elkaar", aldus de heer Warnaar, die het areaal dus op honderd percent wilde houden De heer Damen was bevreesd dat de exporteurs minder zouden gaan verkopen als het areaal zou worden verkleind. De tegenaanvallen waren gering, zodat men al spoedig tot stemmen overging. Dit had tot gevolg dat de secretaris werd opge dragen het bestuur van het P.S.V. te ver zoeken het areaal ongewijzigd te hand haven. Veel roerender was men het eens over een verkeerde indeling van de narcissen in het systeem van de minimumprijzen. Het Landbouw Economisch Instituut heeft de kostprijzen berekend van trompet-, bi- color- en dubbele narcissen en dan van een groep „overige". Dat was niet juist, volgens de voorzitter. Het L.E.I. zal wor den verzocht in de toekomst een aantal grootkronige ook hieronder te berekenen. Voor dit jaar zal men het Produktschap voor Siergewassen verzoeken deze grove narcissen in de eerste prijsklasse op te nemen. De heer P. A. van Saase stelde voor dit te verzoeken voor alle grootkro nige. Niemand had hiertegen iets in te brengen. Eveneens met algemene stemmen kwam men tot de conclusie, dat de minimumprijs van de kleinste leverbare maten, de zoge naamde drieën, hoger moet worden. Er wordt er geen één minder door verkocht. „De Tulp In het Krelagehuis te Haarlem hebben de afgevaardigden van de vijf kringen van de vereniging „De Tulp" maandagmiddag medegedeeld hoeveel stemmen in de kring vergaderingen zijn uitgebracht voor een handhaving van het araal van 1956 of een verkleining hiervan met vijf percent. Deze verkleining heet in vakjargon „inkrimp". Ondanks de kans op een groter surplus dan verleden jaar bleek de meerderheid toch van mening, dat de oppervlakte teelt- recht toch niet moest worden verkleind. Van de 1535 stemmen bleken 920 voor het zelfde areaal en 615 voor een „inkrimp" met vijf percent. In zijn openingsrede liet de voorzitter, de heer Chr. Eggink, een fel protest horen tegen het feit dat men een beslissing moest nemen over de grootte van het teeltrecht voor er een besluit was genomen over de minimumprijzen. Daar alle argumenten reeds in de kringvergaderingen te berde waren gebracht kon men in deze vergade ring volstaa met de mededeling van de uitslag der stemmingen. Ook op deze vergadering besprak men de opkoop van afwijkende tulpen, het zo genaamde abnormaal, die tot veevoeder worden vermalen, te laten vervallen. De voorzitter deelde mee, dat men dit punt eigenlijk op de agenda wilde zetten, maar dat het achterwege is gelaten, daar men in tijdnood kwam. Het probleem zal echter in de aanstaande winter ter spraken komen. Volgens de heer Eggink bestond er veel kans, dat het uit de maatregelen zal wor den geschrapt. De kwekers zullen dit jaar gesplitste afrekening van de Stichting Bloembollensurpiusfonds ontvangen, na melijk ov het surplus van leverbare bol len en over het abnox-maal. Alleen het laatste wordt door de kwekers betaald, aan het eerste draagt de export bij. De voorzitter bracht ook het nieuwe sy steem van de minimumprijzen in discussie, die in de algemene vergadering van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zullen worden behan deld. Er zit -namelijk een vaagheid in, die het wantrouwen van een aantal leden ge wekt heeft. De commissie van bijstand wil enkele uitzonderingen maken op de prij zen, zonder deze met name te noemen. Het aanvaarden van het voorstel komt dan weer neer op het tekenen van een blanco cheque. Deze leden drongen er bij het be stuur van „De Tulp" op aan, dat een heftig protest zal worden gezonden aan de Ko ninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De voorzitter werd zo onder Iruk gezet, dat hij tenslotte beloofde dit in een spoedvex-gadering van het be stuur te behandelen. De secretaris-penningmeester van Bloembollencultuur, de heer H. A. G. de la Mar, verduidelijkte nog, dat de minimum prijzen door de vereniging worden behan deld om een eens-luidend advies aan het Produktschap voor Siergewassen uit te brengen. Zouden de groepen elk voor zich een beslissing nemen dan was de kans niet uitgesloten, dat er dx-ie verschillende maatregelen zouden worden voorgesteld. De kans was dan groot, dat het P.V.S. dan maar zelf een beslissing zou nemen. Maandagavond om zeven uur is op de Spekkelaan de Tour de Lisse voortgezet en vijftig renners vertrokken. De eerste ronde werden de jongens in toom gehou den, de tweede werd het tempo wat opge voerd en de derde en vierde ronde mocht men zo hard gaan als men wilde. Het ging dan ook hard! De laatste tweeënhalve i'onde (een afstand van ruim elf km) werd afgelegd in 15 minuten en 31 seconden. Het slot was bijzonder spannend. Bij het in gaan van de laatste bocht waren drie jongens bij elkaar en wel K. Arendsman, Nic. Castien, de gele truidrager en de win naar van de eerste étappe Joop van Diest. Op het laatste rechte stuk kon Van Diest Castien en Arendsman niet meer houden. Met een banddikte verschil ging Arends man het eerst over de eindstreep, maar Castien behield zijn gele trui. De uitslag: 1. K. Arendsman; 2. N Cas tien; 3. J. van Diest; 4. G. Kaspers; 5. W. Glas; 6. T. Warmerdam; 7. B. Hagen, 8. L. Meyland 9. H. v. Kesteren; 10. W. Lange- veld en 11. A. Barten. Alg. klassement: 1. N. Castien 6 pnt.; 2. K. Arendsman 9 pnt.; 3. J. v. Diest 11 pnt.; 4. Th. Warmerdam 25 pnt.; 5. W. de Vreede 34 pnt.; 6. L. Meyland 36 pnt.; 7. P. v Zeist 41 pnt.; 8. Fr. de Koning 43 pnt.; 9, H. v Kesteren 43 pnt.; 10 G. Kaspers 45 pnt. Vanavond wordt de vijfde étappe en morgenavond de zesde en laatste étappe verreden. Winkeldiefstal Maandagmiddag is een 46-jarige vrouw in een groot Haarlems warenhuis aangehouden, verdacht van diefstal van enige stukken zeep, pakjes shampoo, een paar nylonkousen en wat levensmiddelen. Tijdens een verhoor door de politie vei'klaarde zij in juli eveneens enige artikelen in hetzelfde warenhuis te hebben gestolen. Toen zou zij blikjes ananas en zalm, alsmede enige stukken toiletzeep hebben weggenomen. Nadat proces-verbaal tegen de vrouw was opge maakt, werd zij weer op vrije voeten ge steld.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7