Vijftig jaar geleden Internationaal jeugdcongres in Rome is geëindigd Van dag tot dag Jonge arbeiders opgeroepen de arbeid te adelen door het geloof Renault Frégate <^Pra.atótczl WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 Kroesjtsjev: Malenkov was een werktuig van Beria Stalin s zwakheden ten eigen hate gebruikt Katholieke protestmars in Indische staat Kerala Protest tegen staatstoezicht op alle scholen Nog geen integratie op r.-k. scholen in Louisiana Nog steeds strijd in Oman? Mendès-France naar Tunis Ruggespraak van enige UNO-leden over Hongarije Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf f7.990. GARAGE „DEN HOUT" Lord Londonderry biedt zijn nederigste excuses aan Lord Altrincham heeft zijn antwoord gereed Wnd. chef-staf Djambek in Zuid-Sumatra India leidt personeel van Egyptische luchtmacht op Onbekende onderzeeboot in Kaaps kustwater geramd Oude klanken op links congres in Indonesië Minister Dalles past op zijn woorden Dulles: Geen uitwisseling van journalisten met China Tsjechoslowakije vraagt maatregelen van UNO Senaat schenkt Eisenhower meer dollars voor hulp Uit Haarlems Dagblad van 28 augustus 1957 De ontwapeningsbesprekingen van de UNO-subcommissie te Londen staan op het ogenblik onder hevige druk van de Sovjet-Unie, die met diplomatiek geweld haar enige en onveranderlijke voorstel tot onvoorwaardelijke stopzetting der atoom- bomproeven wil doordrijven. De bekend making van Moskou over de geslaagde proefneming met een intercontinentaal stratosfeerprojectiel is te zeer op het juiste moment gekomen om toevallig te zijn. Rus land heeft deze onthulling wellicht als een „doorslaand argument" willen gebruiken om de tegenpartij duidelijk te maken, dat zij door een uitstel van het ontwapenings akkoord niet de tijdwinst verkrijgt, die zij waarschijnlijk beoogt, doch steeds meer achterop raakt in de bewapeningswedloop. Nu komen van verschillende zijden in het westen sceptische en laatdunkende com mentaren over de Russische bekendmaking. Men gelooft haar niet, men gelooft haar slechts gedeeltelijk, men twijfelt aan de waarheid van de bekendgemaakte feiten. Afgezien van de overweging dat men altijd beter het zekere voor het onzekere kan nemen, is het nut van deze specula tieve twijfels in de huidige situatie aller minst duidelijk. Wat doet het ertoe, of dit spectaculaire projectiel inderdaad in een stadium van praktische bruikbaarheid ver keert of niet? Het ligt binnen de technische mogelijkheden en de verwezenlijking is, zo zij nog niet een feit mocht zijn, slechts een kwestie van tijd. Men kan met een (on)gerust hart aan nemen, dat het angstwekkende apparaat binnen afzienbare tijd in het bezit van de beide politieke rivalen zal zijn en dat het een nieuwe bijdrage zal betekenen tot het besef, dat een bewapeningswedloop nooit eindigt met het overwicht van de ene partij over de andere, doch altijd voortgaat met schommelingen naar links en naar rechts. Een uitstel van het bewapeningsakkoord met de bedoeling, in de tussentijd zulk een overwicht te behalen, moet dan ook vol komen nutteloos worden geacht Een tijde lijk overwicht is echter evenmin een argu ment om de tegenpartij te dwingen tot capitulatie aan de conferentietafel. Zo zou men kunnen betogen, dat beide partijen ter ontwapeningsconferentie naar het onmogelijke en onbereikbare streven, waardoor de kans op succes van de confe rentie wordt vernietigd en het uitzicht op een akkoord op dit ogenblik volkomen is afgesloten. Het droeve einde van de ontwapenings- besprekingen kan niet ver meer zijn. De hervatting van de zinneloze ren naar de sprookjesachtige suprematie - met alle gevaren van dien lijkt eveneens nabij. Van redelijk overleg in het licht van de realiteit is ook dit keer geen sprake ge weest. LONDEN (UP) Radio-Moskou heeft een opsomming gegeven van beschuldi gingen die partijsecretaris Kroesjtsjev de laatste tijd geuit heeft aan het adres van oud-premier Malenkov in zijn verhouding tot Stalin en Beria. Malenkov stond vol komen onder de invloed van Beria, zo zei Kroesjtsjev en daarom is Malenkov ook te laken voor de wijze waarop „de ge zworen vijand van het volk, de provoca teur Beria" misbruik maakte van de te kortkomingen van Stalin. „Malenkov was Beria's schaduw, een wapen in diens hand". Maar Malenkov heeft ook zelf, al dus Kroesjtsjev, in de laatste jaren van Stalin's leven diens zwakheden ten eigen bate uitgebuit. Verscheidene keren heeft hij Stalin aangezet tot daden die een ern stige veroordeling verdienen. Kroesjtsjev heeft deze beschuldigingen, volgens radio-Moskou, geuit in drie toe spraken tussen mei en juli voor kunste naars en partijleden. (Op 3 juli werd de uitstoting van Malenkov, Molotov en Ka- ganovitsj bekendgemaakt). Kroesjtsjev begon zijn aanvallen op Malenkov met aanvallen op Stalin, van wie hij zei dat diens al door Lenin opge merkte karakterfouten vooral tot uiting kwamen in de laatste jaren van zijn leven, toen hij afweek van het leninistische be ginsel van collectief leiderschap en alleen beslissingen nam, die door de partij en de regering genomen hadden moeten worden, en toen zijn banden met de brede lagen der bevolking verzwakt waren. Op deze fouten hadden Beria en Malenkov voort gebouwd. (Reuter) Hoewel Stalin grote tekort komingen had, aldus Kroesjtsjev, was hij de gedachten van het marxisme-leninisme toegewijd en een onwrikbaar revolutionair. Kroesjtsjevs redevoeringen zijn opgeno men in het jongste nummer van Kommu- nist, het officiële blad van het centrale comité van de communistische partij. Vernietigend Kroesjtsjev zei ook nog, dat hij in de stalinistische periode, toen er fouten ge maakt werden die te wijten waren aan de persoonsverheerlijking, de schrijver Maxim Rylsky, de auteur van het gedicht „Een moeder", tegen „vernietigende critiek verdedigd had. De hoofdreden van deze critiek was, dat in het gedicht de naam Stalin niet was genoemd. Kagano- vitsj, die kruiperig de verheerlijking van Stalin had gepredikt, had Rylsky een bur gerlijke Oekrainse nationalist genoemd. Kroesjtsjev verklaarde, dat de pers het voornaamste ideologische wapen van de partij is. Daarom moeten de kranten in handen van de betrouwbare communisten blijven. De redactie van een aantal letter- (Van onze correspondent in Rome Rome is sedert enkele dagen tjokvol van een soort toeristen, dat bij deze stad, bin nen welks muren ook het Vaticaan ge legen is, het beste past, namelijk pelgrims. Deze pelgrims zijn zonder uitzondering jong en behorén tot de werkende stand. Voor hen behoeft de politie, die het een paar dagen voor hun aankomst heel druk had met de vreemdelingen, geen bijzon dere maatregelen te nemen. Laten we nu eerst verklaren, wat de politie met de vreemdelingen van doen had: onlangs be klaagden twee domme gansjes zich in een ingezonden stuk in de Torinese „Stampa" erover, dat zij in Venetië onvriendelijk bejegend waren omdat zij in de stad rond liepen in „shorts", die zij gewoon waren aan het strand te dragen. Daargelaten, dat men zo niet in een stad behoort te lopen dienden zij te weten, dat Venetië de meest roomse en meest preutse stad van Italië is. Het gevolg van haar domme klacht was, dat de patriarch van Venetië meteen de voorschriften liet verscherpen waarbij het aan personen, die niet volledig gekleed zijn (voor de vrouwen zijn lange mouwen verplicht) en vooral aan vrouwen in pan talon om van shorts niet eens te spre ken verboden is de Sint Marcuskerk of zelfs maar de voorhal van die kerk te betreden. Onmiddellijk daarop verscheen in de „Osservatore Romano", het orgaan van Vaticaanstad, een artikel, waarin werd gezegd, dat tal van toeristen, zonder reke ning te houden met het gewijde karakter van de stad, onwelvoeglijk gekleed in Rome rondlopen. Tot zover is alles in orde. Er zijn inderdaad toeristen, die denken, dat Italië één grote badplaats is en al zouden zij liever zien, dat men alleen maatregelen nam tegen personen, die daarbij zondigen tegen de esthetica (dik buikige oude heren in shorts of dames met roodgebrande armen, waar de vellen bijhangen), toch begrijpen wij heel goed, dat het Vaticaan alle naaktheid uit den boze acht. Onvoldoende gekleed Wat ons minder beviel, is, dat 24 uren later, alsof Rome niet de hoofdstad van Italië, maar van de rooms-katholieke kerk ware, een politieverordening werd uitge vaardigd, inhoudende, dat personen, die onvoldoende gekleed zijn (en wie zal dit bepalen) op beleefde wijze verwijderd zul len worden van plaatsen, die respect ver dienen (lees de omgeving der kerken). Wanneer zij tegenstribbelen zal dit ter kennis worden gebracht van hun ambas sades en consulaten en zullen zij voor de rechter worden gedaagd. Of die drastische maatregelen veel zullen uithalen betwij felen wij: sedert de grijze oudheid heeft de overheid getracht 't exhibitionisme van het schone geslacht in te tomen, maar zonder veel succes In ieder geval geeft de rooms-katho- lieke arbeidersjeugd, die thans Rome vult, zeker geen aanstoot. Zij komen uit alle vijf werelddelen. Dertigduizend jongelui zijn met extra-treinen, autobussen, schepen, vliegtuigen gekomen, naar, wat voor de rooms-katholiek het vaderhuis is. Uit Groot-Brittannië, Ierland, Schotland zijn het er honderden, maar uit Frankrijk, België, West-Duitsland en vooral uit Ne derland komen ze bij duizenden (ongeveer een tiende van de congressisten spreekt Nederlands of Vlaams). Ook uit Oost-Duitsland, Polen, Joego slavië hebben rooms-katholieke jongeren gehoor gegeven aan de oproep. En an deren komen van heel ver: Nieuw-Zee- land, Australië, Chili en Japan. Vrij tal rijk zijn ook de zwarte congressisten uit landen als Frans en Belgisch Congo, uit de Kameroen uit Nigeria, uit Roeanda Oeroedi. Deze jonge negei-s, ruim honderd in getal, zijn stellig de vrolijksten en trek ken het meest de aandacht. Waardige ontvangst Deze UNO der rooms-katholieke jeugd, opgericht door monseigneur Joseph Car- dijn, een Belg, stelt zich ten doel: Chris tus terug te brengen tot de arbeidersklasse en de arbeid te adelen door het geloof. Zij willen apostelen zijn in fabrieken en werkplaatsen. Het is een sympathiek soort pelgrims, omdat zij hun reis met zoveel vreugde en ten koste van zoveel kleine offers hebben verwezenlijkt. Jaren lang heeft ieder elke week een kleinigheid terzijde gelegd om het grote doel, een reis naar Rome, te verwezenlijken. En Rome heeft ze waardig ontvangen. De meesten zullen wel gedacht hebben, dat ze hier ondergebracht zouden worden in een ten tenkamp. Integendeel: voor allen is er huisvesting in kleine hotels, in pensions eh vooral in de talrijke kloosters, die in de zomermaanden, wanneer een deel der ge wone inwoners afwezig is, wel een plaatsje hebben voor pelgrims. Het doel van al deze jongelui is zoveel mogelijk te zien van het christelijke Rome: de cata comben, de oudste kerken, de grote basi lieken, en voor alles Sint Pieter, met als hoogtepunt de ontmoeting met de Paus. Raad van vierhonderd Donderdag zullen de jeugdleiders uit hun midden een „Raad van vierhonderd" kiezen, die, dan verdeeld in verschillende secties, de gestelde onderwerpen zullen bespreken. Het zijn allen leken met uit zondering van een sectie, bestaande uit jeugdaalmoezeniers. Aan het einde van het congres wordt het algemene bestuur der internationale rooms-katholieke jeugdorganisatie gekozen. Als dit gebeurt zullen de vrolijke groepen, die nu Rome vullen met hun zangen en hun vaandels, voor het merendeel hun land van her komst reeds hebben bereikt. (AFP) De bijeenkomst is maandag avond geëindigd met een massale inter nationale folkloristische manifestatie, waaraan Italiaanse, Portugese, Neder landse, Belgische, Senegalese, Japanse, Canadese en Amerikaanse groepen deel namen. De Italiaanse vice-premier Pella verklaarde in een toespraak, dat de „so ciale orde die wij wensen, langs wettelijke weg en niet door middel van geweld, op gebouwd moet worden". „Wij geloven, al dus Pella, dat de nieuwe wereld slechts opgebouwd kan worden als de weg naar het collectivisme, dat slechts tot opoffe ring van al onze vrijheden en ons reli gieuze ideaal zou leiden, wordt afge sloten". Monseigneur Cardijn verklaarde onder donderend applaus: „Wij zullen ge zamenlijk een beschaving opbouwen die de meest onterfde arbeiders van de wereld recht zal laten wedervaren". TRIVANDRUM (Reuter) Duizenden katholieken uit verscheidene delen van de Indische staat Kerala, waar de communis ten aan het bewind zijn, trokken maandag door de straten van de hoofdstad Trivan- drum om te demonstreren tegen een wets ontwerp van de regering, dat beoogt alle scholen onder staatstoezicht te brengen. De katholieken, die een derde van de be volking van Kerala uitmaken, beschou wen het wetsontwerp als een bedreiging van hun scholen. Op de 9.000 lagere scho len zijn 6.000 particulieren, waarvan de helft rooms-katholieke. De communistische partij heeft de r.-k. bisschoppen, priesters, en leken in India beschuldigd van het organiseren van een haatcampagne, omkoperij en moord om te verhinderen, dat de scholen door de rege ring worden overgenomen. Op een bijeenkomst na de mars zijn twee resoluties goedgekeurd, waarin intrekking van het „aanstotelijke" wetsontwerp wordt geëist en de bevolking van India gewaar schuwd wordt voor „de kanker, die in ons democratische stelsel is geslopen." NEW ORLEANS (UP) De rassen-inte gratie op de rooms-katholieke scholen van het bisdom New Orleans zal deze herfst nog niet ingaan zoals eerst de bedoeling was. Men neemt aan, dat dit voor een groot deel te wijten is aan de wetten, die on langs door de staat Louisiana aangekon digd werden, volgens welke de belasting faciliteiten zouden komen te vervallen voor de scholen die rassen-integratie voor staan. (De staat Louisiana is een van de weinige Amerikaanse staten, die subsidies verleent voor het bijzonder onderwijs). Aartsbisschop Joseph Rummel, die enige jaren geleden de rassenscheiding brand merkte als zonde, had aangekondigd, dat de integratie op de parochiescholen op zijn laatst in september 1957 doorgevoerd zou worden. CAIRO (Reuter) Het bureau van de imam van Oman in Cairo heeft meege deeld, dat Britse straaljagers nog steeds dorpen in Oman met raketwapens be stoken. Er zouden vele doden en gewon den gevallen zijn in de steden Berin en Tanoef. Het bureau zegt dat deze ver liezen, hoewel ze zwaar zijn, de nationa listen van Oman niet ontmoedigen. Zij zetten hun strijd voor de onafhankelijk heid voort, aldus het bureau. Mendès France LUZERN (AFP) Oud-px-emier Pierre Mendès-France van Frankrijk heeft te Burgenstock in Zwitserland, een onder houd gehad met president Bourguiba van Tunesië, die daar met vakantie verblijft. De Franse politicus is voor een bezoek aan Tunesië uitgenodigd. NEW YORK (UP) Maandag zijn in New York besprekingen gevoerd tussen Amerika en de landen van West-Europa over het opstellen van een ontwerp-reso- lutie voor de behandeling in de UNO van de kwestie-Hongarije. De Amei-ikaanse de legatieleider Henry Cabot Lodge is van plan deze week ook met Aziatische en Latijns-Amerikaanse delegaties over Hon garije te spreken. In de resolutie, die uit deze besprekin gen zal voortkomen, zal naar men aan neemt worden gewezen op het feit, dat Moskou zich niet aan de vroegere resolu tie van de UNO heeft gehouden om zijn troepen uit Hongarije terug te trekken en, als Amerika zijn zin krijgt, zal er ook ge sproken worden over de tegenwoordige arrestaties en vervolgingen in Hongarije. Er is nog weinig hoop, dat er een spe ciale zitting over Hongarije zal plaatsvin den vóór de opening van de gewone zit ting op 17 september. Daar was door ver scheidene landen op aangedrongen. Naar men verwacht, is Amerika ervoor, dat het speciale Hongarije-comité, dat na de op stand werd ingesteld, blijft bestaan en de bevoegdheid krijgt om de UNO ook op de hoogte te houden van de tegenwoordige toestand in Hongarije. Kardinaal Feltin. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, heeft toegezegd op 22 oktober een spreekbeurt te houden in Roosendaal over het onderwerp: „La situation religieuse en France". Het zal de enige spreekbeurt zijn die de kardinaal in Nederland zal houden. ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT (Van onze correspondent in Londen) De negentienjarige Loi'd Londonderry heeft in het openbaar „nederig zijn excuus aangeboden voor zijn slechte manieren". Elf dagen geleden verklaarde hij in een ingezonden brief in een links weekblad het volkomen eens te zijn met de critiek van Lord Altrincham op de Britse konink lijke familie „met hun tandpasta-glim lach en jammei-lijke smaak op het gebied van kleding". De brief wekte grote op schudding in zijn familie. Londonderry's 77-jarige grootmoeder zijn ouders zijn jong gestorven noemde de brief van haar kleinzoon in een verklaring „vulgair, kinderlijk en dwaas". Blijkbaar zijn er binnenskamers harde noten gekraakt. De jonge lord verklaart zich nu „een onbete kenend persoon die niet gerechtigd is tot het oefenen van critiek". „Ik heb volledig begrip voor de weerzin van hen die mij beschuldigen van lafheid, door iemand aan te vallen, die zich niet kan verdedigen. Het spijt mij zeer, dat ik op de koninklij ke familie een persoonlijke aanval heb gepleegd", aldus zijn verklaring. (Reuter) De 33-jarige Lord Altrincham, die begonnen is met de critiek, heeft mee gedeeld, dat hij in het volgende nummer van zijn „National and English Review" de critici zal antwoorden. Hij verklaarde dat hij sinds zijn eerste artikel meer dan duizend brieven heeft ontvangen, waar van meer dan driekwart der schrijvers het kundige en kunstbladen is de laatste tijd met hem eens is. Zijn artikel is getiteld: tekort geschoten, doordat zij hun beginsel j „De herrie en erna" (The rumpus and loslieten. after). DJAKARTA (ANP) Kolonel Dahlan Djambek, plaatsvervangend chef-staf van de Indonesische landstrijdkrachten, die de vorige week zijn ontslag heeft ingediend, is in Padang aangekomen, de hoofdstad van de autonome provincie Zuid-Sumatra. Hij werd door zijn hele gezin vex-gezeld. Djambek zeide bij aankomst, dat hij „met verlof" was in afwachting van het ant woord van de regering op zijn verzoek om van zijn functie te worden ontheven. Het parlementslid Noor (Masjumi) heeft inmiddels de regering schriftelijk gevraagd of er enige waarheid is in de berichten, dat Djambek zijn ontslag heeft ingediend naar aanleiding van de jongste arrestaties, om dat deze in strijd zouden zijn met de wet. Volgens Noor is Djambek een belangrijke figuur bij de pogingen om tot een oplos sing te komen van de vraagstukken in het leger zelf en tussen de centrale regering en de opstandige bewegingen in de buiten gewesten. Zijn huis is ook het doel van een bomaanslag geweest. NIEUW DELHI (AFP) Verscheidene leden van de Egyptische luchtmacht heb ben eefï opleiding gehad aan inlichtingen van de Indische luchtmacht en verschei dene Indische instx-ucteurs zijn „uitge leend" aan de Egyptische regering, aldus heeft de Indische onderminister van Landsverdediging, Soei-djit Singh Madji- thia, in antwoord op een vraag van een parlementslid meegedeeld. Wanneer de Indische regering personeel van de Egyp tische luchtmacht kan opleiden, zal zij, omdat Egypte een bevriend land is, doen wat in haar vermogen ligt, aldus de on derminister. Tsjechoslo wakjj e PRAAG (AFP) De Egyptische minis ter van Handel, dr. Aboe Nosseir, heeft dinsdag een onderhoud gehad met de Tsjechoslowaakse minister van Buiten landse Zaken, Vaclav David. Volgens Nos seir zijn tijdens het onderhoud „talrijke economische maatregelen genomen, die zullen bijdragen tot verzekering van Egypte's onafhankelijkheid". Bij een drukkerij in Amsterdam is men bezig een opdracht van het NAVO- hoofdkwartier uit te voeren: 300 we reldkaarten van 2,40 X 1,30 m. De kaarten worden in één keer gedrukt volgens zeefdruk-systeem. Ongeveer 100 liter verf zal voor de oplage ge bruikt moeten worden: geel, rood, grijs en blauw. KAAPSTAD Iin Zuid-Afrika is be kend gemaakt dat met grote zekerheid mag worden aangenomen dat de Noorse tanker Thorsov (10.314 ton) enige tijd ge leden in de Kaapse kustwateren een on bekende onderzeeboot heeft geramd. Vol gens het rapport van de duiker-, die een onderzoek heeft ingesteld naar de schade, die de tanker opliep, is het schip getroffen door een bewegend voox-werp. Zuidafri- kaanse scheepvaartdeskundigen bevestig den dat de scliade naar alle waarschijnlijk heid veroorzaakt is door 'n botsing met 'n onder water varende onderzeeboot. Op de plek van de botsing, in een druk bevaren scheepsroute, is nog nimmer enig obstakel gesignaleerd. Bovendien blijkt uit de ver klaringen van de opvarenden van het Noorse schip dat zich na de botsing een gx-ote olievlek over het water verspreidde. DJAKARTA (ANP) Het linkse „Indo nesische volkscongres" heeft er bij de re gering op aangedrongen een „bevrijdings- week voor Nieuw-Guinea" te organiseren, voordat de Algemene Vergadering der UNO zal beginnen met de debatten over de Indonesische aanspraken op dit ge biedsdeel. Het congres stelde voorts voor de Nedex*- landers tot „agressors" te verklaren, indien zij geen gevolg geven aan een eventuele uitspraak van de UNO. Het congres is geopend met een rede van president Sukarno, die er de nadruk op legde, dat „leiderschap" nodig is om een krachtige onafhankelijke eenheidsrepu bliek te creëren „van Sabang tot Me- x-auke". cis T oer Voor mijn Amerikaanse vrienden, die 's zomers Amsterdam kon.en doen, heb ik een soort routine-programma opgesteld. Het bestaat hoofdzakelijk uit: tochtje met rondvaartboot, maaltijd in typisch Hollands eethuisje, drankjes in befaamd Hollands proeflokaal, de Nachtwacht en de sluizen van IJmuiden. Marken en Volendam tracht ik altijd te ontlopen, maar volledigheidshalve moet ik het facultatief stellen en zo gebeurde het, dat ik onlangs toch weer eens, in gezel schap van drie vrolijke Yankees, op de boot naar Marken zat. De andere passa giers behoorden zonder uitzondering tot een Amerikaanse Cook's Party zodat mijn vrienden zich direct thuis voelden. En hun enthousiasme steeg ten top toen zij, een maal op het eiland aangekomen, onze on sterfelijke Sijtje Boes ontwaarden, die opgewekt snappend, nette, in drie talen gedrukte kaartjes uitreikte, waarop de uitzonderlijke kwaliteiten van haar bin nenhuisjes en soevenirwinkeltjes stonden beschreven. Zo kochten wij dus klompen, fotogra feerden talloze onschuldige kinderen, waarvan sommige in tranen uitbarstten en anderen door handophouding van meer commerciële aanleg blijk gaven, en ten slotte bezichtigden wij een echt Marker binnenhuisje, „just the way we live!" Alles ging dus op rolletjes en weer in Volendam teruggekeerd sprak het vanzelf, dat het dagje mooi besloten moest worden met een bezoek aan een typisch Volendams restau rant. We stelden terdege en proefondervinde lijk vast, dat Schiedam niet voor niets een wereldfaam heeft en bestelden daarna de door traditie geheiligde paling. Lichtvoe tige schonen, gehuld in ons mooie natio nale costuum, droegen de schalen aan en- vulden onze bokalen. Door de vensters zagen wij hoe de stoere vissers doende wa ren op hun schilderachtige botters. Aan lijnen, gespannen tussen schuin opstaande staken, wapperde het typisch Hollandse wasgoed. Bij de koffie kwamen de reisverhalen los. Ze gingen niet alleen over Holland want mijn vrienden hadden vrijwel heel Europa (met uitzondering van de U.S.S.R.) „gedaan" en namen van talloze Europese toeristen-oorden spetterden als vuurwerk in het rond. Ook Italië kwam natuurlijk ter sprake en plotseling stond ik in ge dachten weer achter de balie van dat reisbureau in Rome, waar een (beeld schone) juffrouw mij eens vertelde hoe zij een volle dag - met een gezelschap Amerikanen de Eeuwige Stad had door kruist. 's Avonds, in een typisch Romeins „ris- torante", zei een opgeruimde deelnemer aan de toer: „Geweldig interessant, hier in Athene." „Athene?", zei de signorina onthutst, „maar u bent hier toch in Rome!" „Heil, than I'm on the wrong tour!" riep de Amerikaan verontrust uit. Hij greep naar zijn ticket en liet aan alle aanwezigen zien, dat hij wel degelijk in Athene behoorde te zitten. Kennelijk was hij, tengevolge van een misverstand in Zwitserland bij de verkeerde toer in gedeeld. De aardigheid was er voor hem af. Want wat heb je eigenlijk aan het Col- losseum en het Forum Romanum als je, volgens de papieren, de Akropolis en het Theater van Dionysos had moeten aan schouwen? Am. de Vita WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie op de vraag, of hij nog steeds van mening is dat een overwinning van bondskanselier Adenauer in de komende Westduitse verkiezingen goed zou zijn voor de eenheid van Europa, geantwoord, dat deze vei'klaring vier jaar geleden, bij de vorige Westduitse verkiezingen, ten onrechte was uitgelegd als een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de bondsrepubliek en dat hij daarom de uitspraak niet zou hei-halen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse conferen tie verklaax-d, dat eventuele aanvragen van Chinese journalisten om toestemming voor een bezoek aan de V.S. zullen worden beoordeeld ovex-eenkomstig de wet. Op grond van de immigratiewetten zou de minister van Justitie speciale toestemming moeten verlenen voor de toelating van communisten. Of deze minister dat zou doen in het licht van de huidige betrek kingen tussen de V.S. en China, zei hij niet te kunnen zeggen. Van een automa tisch toelaten van Chinese journalisten, als tegenprestatie voor een besluit van Peking om 24 Amerikaanse correspondenten toe te laten, kan echter geen sprake zijn, aldus Dulles. (UP) Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard dat de Chinese be schuldiging, als zou Amerika een aantal journalisten als spionnen naar China wil len sturen, fantasie is. Hij zei dat de Ame rikaanse regering deze beschuldiging met verontwaardiging afwijst. HONGKONG (Reuter) De meesten van de Amerikaanse verslaggevers die in Hongkong wachten op een visum om China binnen te komen, hebben besloten ten minste nog drie dagen in de Britse kroon kolonie te blijven in de hoop, dat de visa zullen worden verstrekt. Het stralingsgevaar NEW YORK (AFP) Tsjechoslowakije is van mening, dat de UNO onmiddellijk maatregelen moet nemen om toeneming van radioactieve uitstx-aling te verhinde ren en een internationale wetenschappe lijke conferentie moet beleggen ter bespre king van de uitwerking van radio-activi teit op de mens en zijn omgeving. Deze opvatting is vervat in een memo randum, dat maandag is ingediend. Enkele weken geleden heeft Tsjechoslowakije verzocht, de kwestie van de gevolgen van de straling op de agenda van de aanstaan de Algemene Vergadering der UNO te plaatsen. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse Senaat heeft met 62 tegen 25 stem men een wetsontwei-p voor het verlenen van hulp aan het buitenland tot een be drag van 3.692.710.000 dollar goedgekeurd. De Senaat bevestigde daarmee het besluit van zijn begx-otingscommissie om de mili taire hulp van 1.250.000.000 op 1.475.000.000 dollar te brengen. (Reuter) Het bedrag voor hulp, waar op de Senaat is gekomen, is 500 miljoen hoger dan het totaal dat het Huis van Af gevaardigden heeft willen toewijzen. Huis en Senaat zullen nu in een gemeenschap pelijke commissie moeten proberen dit verschil weg te werken. President Eisenhower had krachtig te gen de bezuiniging van 500 miljoen dollar door het Huis geprotesteerd. Senator Knowland heeft verklaard, dat het bedrag dat de senaatscommissie aanbeval, voor de president bevredigend is, ook al was het bijna 750 miljoen dollar minder dan hij aanvankelijk als minimum had gesteld. De algemeene vergadering van de Haarlem-Zandvoort Spoorwegmaat schappij is gehouden. Uit het daarin uitgebrachte verslag blijkt, dat de in komsten der exploitatie f 69.747 of f 8205 per kilometer per jaar hebben bedragen. De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van f 23.728; de vergadering besloot daax-- van f 15.000 of f 25 per aandeel, als dividend uit te keeren en het overige, na aftrek der verschuldigde bedrijfsbe lasting, op nieuwe rekening over te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5