DE ONZICHTBAREN Ouwe Job vertelt zijn avonturen Nederlandse bridgers versloegen Oostenrijkers in Wenen Nieuw stadion in Rome Agenda voor Haarlem Geen genade voor Russische voorstellen op FIS A-congres Indeling hoofdklas se - afdelingen met Haarlemse verenigingen Europese titelstrijd in 1958 in Poznan DE BASKETCOMPETITIE Kort en bondig WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 4 Oostenrijkse Voetbalbond vroeg 7000 kaarten Opstellingen van Haarlem en EDO De Engelse league Fortuna versloeg een Israëlische ploeg Winst voor Aston Villa Amsterdamse Biljartbond niet in de N.N.B.B.? Bergbeklimmer omgekomen „Waterratten" in België Oosteuropese sportlieden toch naar Duitsland Hans Sleeswijk tiende in Napels Helder en Van Meggelen naar Beieren Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER Jurii Kalougine, de leider van de Rus sische delegatie op het congres van de In ternationale Roeibond heeft dinsdag heel wat keren moedeloos het grijze hoofd ge schud. Van de waslijst met voorstellen, die hij had ingediend voor het FISA-congres, werden slechts enkele praktische kleinig heidjes door de westerse meerderheid aan vaard. Het was voor de Rus vechten tegen de bierkaai. Al maandag kon men uit de stemming in de wandelgangen opmaken, dat het westen niet van plan was zich na de overweldigende successen van de Oost- Europese dames ook nog eens de wetgeving in de FISA door de Russen te laten decre teren. En zo werd voorstel na voorstel weggestemd of verdween in de „ijskast". En dat laatste betekent bij de FISA uit stel voor vier jaren als het wijzigingen van de statuten of reglementen betreft. Want alleen in het jaar na de Olympische Spelen kunnen in de internationale roeiersorgani satie dergelijke wijzigingen ingediend wor den. In de ijskast, dat wil zeggen in studie bij het bestuur, ging het Russische voor stel om eens in de twee jaren zowel voor heren als dames wereldkampioenschappen te houden, waax-bij dan de Olympische roeiwedstrijden eveneens als wereldkam pioenschappen zouden moeten gelden. De Roemeen Bax-ani zag nog liever ieder jaar wereldkampioenschappen en dan net als bij de krachtsport de Europese titel voor het hoogst geplaatste Europese land. Helemaal geen genade kregen de Rus sische vooi-stellen om het lidmaatschap, het stemrecht en de bestuursvorm van de FISA te veranderen. Aanvaard werd onder meer de eveneens Russische suggestie om bij Europese en Olympische roeikampioenschappen een uitloop van tenminste 100 meter verplicht te stellen. Maar het Russische verzoek om bij de dameskampioenschappen vrouwe lijke kamprechters te laten optreden ging volgens voorzitter Mullegg toch wel wat te ver. „Toen wij vijf jaar geleden besloten Europese kampioenschappen voor dames te laten verroeien, hebben wij uitdrukke lijk vastgesteld, dat daarbij geen vrouwe lijke kamprechters zouden worden inge schakeld. En van dat standpunt wensen wij niet af te wijken. Waarom trouwens? Wij hebben nu een korps van 130 interna tionale mannelijke kamprechters en zijn die niet goed genoeg?" aldus de heer Mulleg en toen zweeg de heer Kalougine. Onder de westerse voorstellen, die alle werden geaccepteerd, was er één die juist over dat grote korps internationaal be voegde kamprechters handelde. In het vervolg zal elke internationale race door zulk een erkend functionaris gejureerd moeten worden. Gezien de opgedane erva ringen werd bepaald, dat de inschrijvin gen voortaan 18 dagen voor de wedstrij den inplaats van 12 zoals thans het geval is, binnen moeten zijn. In 1958 naar Polen De Europese kampioenschappen 1958 voor dames en heren werden door het con- Voor A msterdam De aanvrage voor kaarten voor de wed strijd Nederland-Oostenrijk, die op 25 sep tember in het Olympisch stadion in Am sterdam wordt gespeeld voor de voorron den van het toernooi om het wereldkam pioenschap-voetbal, is overweldigend groot. Nog nooit, zo wordt van de zijde van de KNVB medegedeeld, was er zoveel belang stelling voor een internationale wedstrijd. Ook uit het buitenland komen talrijke aan vragen binnen. Van Oostenrijkse zijde werd een kwantum van 7000 kaarten verlangd. Aan dit verzoek kon de KNVB geen ge volg geven. Er werden slechts 1000 kaarten aan de Oostenrijkse Voetbalbond verstrekt. Evenmin als dit in het verleden het ge val is geweest, kan aan particulieren, ook al zijn deze in het buitenland woonachtig, kaarten worden verkocht. Wel heeft het bestuur van de KNVB 4000 kaarten ter beschikking gesteld van het Rode Kruis, welke instelling deze kaarten op de gebrui kelijke wijze onder het publiek zal ver delen. Kaarten voor de wedstrijd Luxemburg- Nederland, op 11 september in stadion- Feijerioord, zijn nog beschikbaar. In lichtwedstrijd In de op morgenavond te spelen licht- wedstrijd Haarlem-EDO zijn de elftallen als volgt samengesteld: Haarlem: doel: Snijders; achter: Oepkes en Tielrooy; midden Kilian, De Voogd en Boom; voor: Brokx, Degenaar, Flens, De Graaf en Berendregt. EDO: doel: Koelemey; achter: Petterson en Berends; midden: Van Kampen, Van Dijk en Leonhard; voor: J. Kops, Spiers, Duivenvoorden, Belfroid en L. Kops. De wedstrijd begint om 8 uur. De uitslagen van de op dinsdag gespeel de wedstrijden voor de Engelse league wa ren: eerste divisie: ArsenalWest Brom- wich Albion 2-2, BurnleyPreston North End 2-0; tweede divisie: Grimsby Town- Cardiff City 1-1. Fortuna heeft dinsdagavond, zonder Ap pel, Notermans en Angenent, in Geleen voor 4000 toeschouwers een 31 overwin ning behaald op de Israëlische club Pe- tahtikva Hapoel. De Limburgers bouwden voortdurend goede combinaties op en had den gedurende vrijwel de gehele wedstrijd een overwicht. De doelpunten werden ge scoord door Carlier (43ste minuut), Huis (18 minuten na de rust), de Israëliër Zeli- kovitz (36 minuten na rust) en Jongen (vier minuten voor tijd). Donderdag speelt Petahtikva Hapoel te Utrecht tegen DOS. gres definitief toegewezen aan Polen. De wedstrijden zullen van 22 t/m 31 augustus worden gehouden op het Malta-meer bij Poznan. Men beschikt daar over een haan van 2500 meter lengte en een breedte va riërend van 120 tot 400 meter. Er zullen dus evenals in Duisburg zes ploegen tege lijk kunnen starten. De baan bij Poznan heeft aan het begin een diepte van 3% meter aflopend in de laatste honderd meter tot 2 meter. Er is ac commodatie voor 15.000 toeschouwers. Tsjechoslowakije moest van het aanbod om de kampioenschappen in 1959 te organi- seren afzien, waarop Frankrijk (Macon) zich direct kandidaat stelde en ook als zodanig werd aanvaard. De Oostenrijkers tenslotte die alleen maar over een goede 1000-meter baan beschikken, waren dol- verheugd, toen hun verzoek om in 1960, het Olympische jaar waarin geen heren- kampioenschappen zijn, de Europese titel strijd voor de dames te mogen organise ren, werd ingewilligd. De bestuursverkiezing Voorzitter Gaston Mullegg werd bij acclamatie herkozen. Zonder stemming werd ook het aanblijven van de Zwitser Riolo als secretaris-penningmeester goed gekeurd. In plaats van de Duitser dr. Wal ter Wulfig zou in 1958 de Poolse bonds voorzitter, Stevan Marchlewski als een der vice-presidenten zitting hebben in het FISA-bestuur. Dr. Walter Wuifing kreeg bij de stem ming tussen hem en de Roemeen Barani kandidaat van de Russen om een plaats in de technische adviescommissie de meeste stemmen: 3614. Het congres, dat veel langer duurde dan gewoonlijk, wex-d namens de Nederlandse Roeibond bijgewoond door bondsvoorzitter ir. E. Ruempol, secretaris C. E. van der Ploeg en vice-voorzitter J. D. Ferman. Aston Villa, de club die vorig seizoen de Engelse voetbalbeker gewonnen heeft, heeft bekend gemaakt dat zij in dat sei zoen een winst van 678 pond heeft ge maakt. Het seizoen daarvoor leverde een verlies van 42.581 pond op. In het jaarverslag van de club werd er op gewezen dat 't grote verlies in '55'56 grotendeels het gevolg was van de aan koop van spelers om degradatie naar de tweede divisie te vermijden. Verteld werd dat de club een moeilijke financiële periode beleeft en dat hoewel enige op luchting gebracht zal worden door ophef fing van de vermakelijkheidsbelasting op toegangsprijzen, projecten als terreinver lichting voorlopig uitgesteld moeten wor den. Dinsdagavond is in Amsterdam een oriënterende bespreking gehouden tussen de bij de Amstex-damse Biljartbond aan gesloten verenigingen over een mogelijke toetreding van de A.B.B. tot de Nieuwe Ne derlandse Biljart Bond, die onlangs werd opgericht en die inmiddels is erkend door de UIFAB. Enkele weken geleden had reeds een voor-bespreking tussen verte genwoordigers van de N.N.B.B. en een be stuurslid van de Amsterdamse Bond plaats gevonden. Het resultaat was, dat de verenigingen besloten de kwestie te bestuderen in de leden-vergaderingen. Een lijvig dossier over de zaak werd dinsdagavond langdurig besproken. De heer Ooms (voorzitter van de ABB) deelde na afloop mede, dat er naar zijn mening weinig kans bestaat dat de Amster damse Bond zal toetreden tot de N.N.B.B., temeer omdat zijn ox'ganisatie op het ogen blik nog geen overzicht heeft van het aan tal verenigingen en leden, dat bij de Nieu we Nederlandse Biljart Bond is aangeslo ten. Een Amerikaan is zondag bij het be klimmen van de Grossen Watzenstein in de Beierse Alpen gevallen en gedood. De Haarlemse Zwem- en Poloclub „De Waterratten" heeft met succes deelge nomen aan de wedstrijd 4500 meter zwem men die in Bredene (België) is gehouden. Rob Terpoorten slaagde er in om in 1 uur 9 min. 1 sec. beslag op de eerste plaats te leggen. J. Bood plaatste zich als vierde in 1 uur 10 min. 9 sec. Bij de dames was de vijfde plaats voor Ali Orogtrop die 1 uur 20 min. 35,3 sec. liet noteren. Dinsdag is in Bonn een bespreking ge houden tussen de minister van Buitenland se Zaken Von Brentano en de president van de Westduitse Sportfederatie, W. Dau- me, over het besluit van de regering in Bonn om geeix visa te vei-strekken aan sportlieden uit Oost-Europese landen. Het resultaat van het onderhoud was, dat de voetbalwedstrijd tussen de stede lijke elftallen van Hamburg en Moskou en de interlandhandbal- en kano-wedstrijden, waartegen de Westduitse regering aanvan kelijk bezwaren bad, zullen kunnen door gaan. In een gemeenschappelijke verklaring wordt gezegd, dat er volledige ovex*een- stemming bestaat. Minister Von Bx-entano heeft de heer Da'ume de politieke x-edenen toegelicht, die voor hem aanleiding waren om in de huidige omstandigheden ex-nstige bezwaren te hebben tegen bilateraal con tact tussen Westduitse sportbonden en sportbonden uit Rusland en andere Oost europese landen. De minister stelde uit drukkelijk vast, dat hij niet de bedoeling heeft om door bindende bepalingen de vx-ij- heid van de sportbonden te beperken. Naxiwelijks was de volgende morgen de zon opgegaan of ik teas alweer wakker. Ik wreef m'n ogen uit en keek om me heen. En toen wist ik gelijk weer, wat er gebeurd was. En nog zag ik overal in het rond niets dan golven en nog eens golven, en boven ons de strakke blauwe lucht. Nee, toch niet. Wat zag ik daar opeens, links van ons? Vergiste ik me, ofNee, het was waar! „Govert", schreeuwde ik, hem wakker makend. „Govert, kijkeen eiland!" 42-43 Over enkele weken zullen de basketbal lers starten en het is wel bijzonder verheu gend dat ook enkele Haarlemse hex-enteams de komende wintermaanden geplaatst zijn in de landelijke competitie. Deze landelijke competitie is ingedeeld in twee afdelingen van niet minder dan tien teams, zodat het Haarlemse sportpubliek deze competitie In de twaalfde ronde van het toernooi om het open bridgekampioenschap van Europa heeft het Nederlandse team een voortreffelijke prestatie verricht door met een verschil van tien internationale match- punten van Oostenrijk te winnen. De eind stand was 50 matchpunten tegen 40 match- punten. Nederland behield daardoor de tweede plaats, achtwr Italië, dat IJsland versloeg. Na de eerste zitting in de wed strijd Nederland-Oostenrijk was de stand 32-19. De uitslagen waren: Nederland wint van Oostenrijk met 50 tegen 40 matchpunten. Duitsland verliest van Frankrijk met 58 te gen 69 matchpunten. België wint van In Rome wordt een nieuw stadion ge bouwd op de plaats van het oude „Torino" stadion, dat nu gesloopt wordt. Het nieuwe stadion zal wat oppervlakte betreft nagenoeg even groot zijn als het oude, maar zal een capaciteit hebben, die twee keer zo groot is; men werkt n.l. meer naar „boven". Van de 50.000 plaatsen zijn er 7000 overdekt. Onder de overdekte tribune komen nog een zwembad, worstel- en bokslokalen en zelfs sauna's. Men verwacht, dat het nieuwe stadion in 1959 gereed zal zijn. Op de foto ziet men een opname van een plastic maquette van de nieuwe arena. Zwitserland met 58 tegen 43 matchpunten. Italië wint van IJsland met 69 tegen 28 matchpunten, Spanje wint van Polen met 68 tegen 43 matchpunten, Denemarken wint van Zweden met 75 tegen 50 match punten. Finland verliest van Noorwegen met 56 tegen 68 matchpunten. Ierland wint van Libanon met 77 tegen 42 matchpunten. Engeland was in deze ronde vrij. In de achtste ronde van het toernooi om het Europese kampioenschap voor dames, heeft het Nederlandse team na de eerste zitting een achterstand van 39 matchpun ten op Denemarken. De stand is: Neder land 9 matchpunten, Denemarken 48 matchpunten. Bij Napels is men begonnen met de wedstrij den om het Europees kampioenschap een- manszwaardboten, waarvoor in de finn- jollen-klasse wordt gezeild. Winnaar van de eerste race werd de Fransman Harin- kouck in 1 uur 26 min. 35 sec., voor de Deen Scharz (1.26.55) en de Belg Nelis (1.27.13). Onze landgenoot Hans Sleeswijk bezette de tiënde plaats in de tijd van 1 uur 39 min. 12 sec. Bij de wedstrijden om het Europese kampioenschap tweemans-zwaardboten, die van 9 tot 14 september op de Chiemsee in Beieren worden gehouden, zal Neder land worden vertegenwoordigd door Jaap Helder (stuurman) en J. G. van Meggelen (bemanning). Deze zeilers zijn bij de wed- strijden om het wereldkampioenschap in de Flying dutchman klasse in Rimini op de tweede plaats geëindigd achter Mulka, voor Bredow (Duitsland). DUBBELSPEL. De Australiërs Coo per en Fraser hebben in de finale her-en dubbelspel van de Amerikaanse kampioen schappen dubbelspel met 46, 63, 97, 63 van de Amerikanen Mulloy en Patty gewonnen. ADVERTENTIE Haarlem kan genieten van vele goede hoofdklasse wedstrijden. Want niet alleen zijn de reeds bekende gewestelijke herenteams in deze afdelingen ingedeeld, ook de sterkste Am sterdamse en Helderse ploegen zijn thans opgenomen. De sterkste Amsterdamse ploegen als The Blue Stars, The Wolves, Herly, DED en AMVJ zullen zeker zorgdragen voor vele aantrekkelijke en spannende wedstrijden, waardoor het Haai-lemse spelpeil zeker zal stijgen. Afdeling A: Zeemacht (Den Helder) KVH (Den Helder) HAV (Den Helder) The Blue Stars (Amsterdam Thor (Amstei-dam) Herly (Amstei'dam) Fortuna (Amsterdam) Landlust (Amsterdam) Flamingo's (Haarlem) ZBVS (Santpoort) Afdeling B: The Arrows (Rotterdam) SSD (Delft) Argus (Den Haag) Punch (Delft) The Wolves (Amsterdam) DED (Amsterdam) AMVJ (Amsterdam) US (Amsterdam) Antilopen (Haarlem) The Typhoons (Haarlem) Indien wij deze indeling bezien komen wij tot de slotsom dat de B-afdeling sterker is dan de A-afdeling en zonder twijfel ook meer interessant. Bij de A-klassers zien wij het technisch uitstekend spelende The Blue Starsteam uit Amsterdam ingedeeld bij enkele stadgenoten; dx-ie Helderse ploegen met Zeemacht als sterkste en de Haax-lem- se ploegen The Flamingo's en ZBVS. Hef Flamingo's ploegje heeft gedurende de ge hele zomer hard getraind en vermoedelijk zal deze training wel de nodige vruchten afwerpen voor Meenhorst c.s. Anders is het gesteld met het Santpoortse ZBSV, want de Santpoortenaren missen aanvoerder Bart Melis, die verhuisd is naar Vlissingen, terwijl ook de lange mid voor Jack Otto wegens militaire plichten niet aanwezig zal zijn in deze winter. Ofschoon een aanvulling van jeugdspe lers aanwezig is, zullen de ZBVS-mannen zeker in deze afdeling de nodige moeite hebben om zich te handhaven. De B-afdeling, waarin Antilopen en The Typhoons zijn opgenomen, is de afdeling van de fijnproevers, want behalve de reeds bekende teams The Arrows (Rotterdam), SSD (Delft) en Argus uit Den Haag, zijxx hierin ook de topteams van de Amsterdam se competitie opgenomen. Nog steeds spelen The Wolves, DED en AMVJ met vele internationale krachten in Amsterdam een grote x-ol en ook in de nieu we landelijke competitie zal dit zeker het geval zijn. Tegen deze teams zullen zowel Antilopen als The Typhoons het zeker hard te verdu ren krijgen, doch de ontmoetingen zullen bijzonder aantrekkelijk zijn en de Haarlem mers krijgen in de andere ontmoetingen toch nog voldoende kansen om zich te handhaven in deze landelijke competitie. 57. „Waarde vriend, luister nu eens. Moeilijk schijnt ons alleen dat toe, wat wij niet wagen. Maar laten wij nu eens onder de loep nemen wat je allemaal hebt beleefd. Wat voor reëls blijft er eigenlijk over, als wij afzien van al het bijkomstige bovenzintuiglijke? Je vriend en reisgenoot meende, het graf van Dzjengis- Khan te kunnen vinden. Goed, jullie trokken er dus op uit. Vuil geworden, zoals te begrijpen valt na een tocht van weken, ne^m je een bad. Ook je metgezel verlangt er naar om het vuil van weken kwijt te raken. Je waar schuwt hem, omdat intussen de zon is ondergegaan en een koude wind is gaan waaien. Je vriend is echter niet van zijn voornemen af te brengen. Hij vat een fikse kou en sterft later aan een longontsteking, ondanks je op offerende zorgen. De zorg voor de zieke, de onmogelijk heid om hem een goede behandeling te geven, de magere voeding, de eenzaamheid in de oneindige steppe, de ongelooflijke ontberingen, dit alles doet ook jóu ziek worden. Je hebt echter het grote, schier ongelooflijke geluk, dat een geneeskundige je onder zijn hoede neemt. Wekenlang x-aast de koorts in je rond en je hersenen, die zich de laatste maanden bijna uitsluitend met het graf van de grote Aziatische veroveraar hebben bezig gehouden, werken tijdens je ziekte verder. De koorts goochelt je beelden en gebeurtenissen voor ogen, je oververhitte fantasie laat je de armband vinden, leidt je naar het graf, kortom: ze laat je de dingen zien, die je allemaal beschreven hebt. Als eindelijk de koorts wijkt, en je nog zwak en krachteloos op je legerstede ligt, begin je te piekeren en te tobben. Wat je werkelijk beleefd hebt en datgene, wat je hebt gedroomd, ver mengen zich met elkaar. Maar wat was nu de werkelijk heid? Dat vraag je je steeds weer af. Deze vraag, die je maar niet kunt beantwoorden, is volgens mij de hoofdoorzaak van je toestand, die je zoveel pijn en moeilijkheden bezorgt. Hier komt dan nog bij, dat je in Engeland een oude vrouw ontmoet, die je met haar overigens onschuldige waanzin volledig van je stuk brengt. En tenslotte is er nog het feit, dat als gevolg van een louter toeval juist de man, die je je meisje ontnomen had, dag en nacht bij je is geweest en zelfs in je ai-men is gestorven. Hij wist dat niet, maar jij bent daar pas veel later achtergekomen. Nu moet je echter naar „Tausendblum" gaan om Maria Techen de armband te brengen en om haar te vertellen, dat haar vroegere verloofde is overleden. Je (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN houdt nog steeds erg veel van haar en je zou graag met haar willen trouwen, maar je wordt daarin door allerlei omstandigheden geremd. Je bent er vooral bang voor, dat de vervloeking in vervulling zal gaan, omdat je meent de ax-mband van de Mongool op het graf van Dzjengis-Khan te hebben gelegd, en je wilt het meisje niet mét jou in het ongeluk storten. Dat is eigenlijk alles, Bühler! Je wilt toch de naakte waarheid te weten komen? Ik ken je echter goed genoeg om te weten, dat je er zélf tot wilt doordringen. Nu, dat kan ook. Luister maar naar mijn raad". „Ik spreek morgen één van onze meest begaafde neurologen, professor Beringen. Jij gaat met mij mee. Hij heeft in Perchtoldsdorf een eigen kleine kliniek. Je zult verbaasd zijn, hoe snel je daar weer op verhaal komt en weer helemaal de oude wordt. Voel je er wat voor?" „Als je denkt, dat het mij zal helpen", zei Georg Bühler aarzelend. „Anders zou ik je dat voorstel toch niet gedaan heb ben?" riep Vogel uit. „Zou je morgen al naar Percht oldsdorf kunnen gaan?" „Nee, dat kan niet. Ik moet éérst nog naar „Tausend blum". „Waarom? Kun je daar niet mee wachten totdat je weer helemaal hersteld bent?" „Nee", antwoordde Bühler, een beetje beschaamd lachend. „Ik wil.... ik moet éérst Maria zien. Ik wil éérst met haar spreken...." In gedachten verzonken liep Vogel heen en weer. „Goed dan maar! Nu je dit eerst wilt doenga je gang, alhoewel het zowel voor jou als voor haar juffrouw Techen.... beter zou zijn als je dat bezoek nog een paar weken zoudt uitstellen. Je hebt er tenslotte jaren voor nodig gehad om haar weer te vinden, en dan komen een paar weken er toch niet meer op aan?" „Nee, Vogel", zei Bühler nerveus. „Ik kan niet langer wachten, ik móét haar weer zien, daar helpt geen lieve moeder aan „Nu ja, ik wil je 't ook niet verbieden.t H HOOFDSTUK VI DAGERAAD Dokter Vogel stond op het perron en keek lachend naar Gerg Bühler, die uit het coupé-raam naar buiten hing. Toen wierp hij even een blik op de grote klok: over enkele seconden zou de trein vex-trekken. De perronopzichter kwam al aanlopen. Verlate reizi gers, witkielen en couranten-verkopers renden nog heen en weer. Stoom ontsnapte luid sissend uit de locomotief en steeg langzaam op tot het glazen dak van de grote hal. Pox-tieren werden dichtgeslagen, het vertreksein gegeven. Snel wisselden de twee vrienden nog een stevige hand druk. Toen zette de trein zich langzaam in beweging. De arts zwaaide met zijn hoed ten afscheid, totdat de laatste wagon het station uit daverde. Zwaar zuchtend ging Bühler zitten. Al zijn gedachten en al zijn wensen waren geconcentreerd op de eerst komende uren. Voor de zoveelste keer zag hij het beeld van Maria voor zich, helder en duidelijk. Misschien was alles wel anders gelopen, als hij er destijds niet vandoor was gegaan. Maar had hij wel anders kunnen handelen dan hij had gedaan? Neen! En mocht hij op dit moment de vyl van het lot veronachtzamen? Langzaam reed de trein de stad uit, voorbij fabrieken en volkstuintjes, langs bosjes en beken, weiden en hel lingen. Het grauwe lint van een autosnelweg liep lange tijd parallel met de spoorbaan; de wit gekalkte stammen van de accacia's lichtten fel op in het scherpe zonlicht. Telegraafpalen vlogen voorbij en in haar draden zong de wind. De lucht was schoongeveegd en aan de halmen op de akkers fonkelden nog de druppels, die de nach telijke lenteregen had achtegelaten. De bossen wasem den geurig en vaak weerklonk het getsjilp, gefluit en geschreeuw van vogels. Het landschap, waardoor de trein zijn gebaande weg 1 ging, was een bont schildersboek gelijk, waarvan steeds een bladzijde werd omgeslagen. Bühler staarde dromerig uit het raam naar de wisseling van het decor: akkers en bossen, dorpen en heuvels. Lijkt het hele leven eigenlijk niet op een voorbij schie tend landschap?, overpeinsde hij. Een gedurig komen en gaan, een gedurig wisselen van licht en schaduw? Nu, in zijn leven was totnutoe meer schaduw dan licht geweest, hij had meer yerloren, dan hij had ontvangen. Wordt vervolgd) i „Pardon, mag ik effevroeg een passagier van een eivolle Haagse tram, terwijl hij naar de uitgang van de tram schuifelde. Zijn medepassagiers keken op e. schikten in. Een der passagiers echter stak zijn hand uit en sprak plechtig „in naam der wet". En toen mocht de pas sagier „effe mee" naar het bureau met een rechex'cheur in burger, die weliswaar een vrije dag had, maar het toch de moeite waard vond, de beleefde man, die hij her kende als de 47-jax-ige schipper H. V., ge zocht wegens 'n reeks kleine diefstallen en oplichterijen, in te rekenen. Aanbesteding Deltawerken. Het ma ken van een werkhaven met bijkomende werken aan de zuidelijke oever van het Hollands Diep in de gemeente Willemstad is heden door de dienst Deltawerken-Noord van de rijkswaterstaat aanbesteed. Laagste inschrijver was de firma D. Blankevoort en Zn. te Bloemendaal met f 923.800. De firma A. A. Kraayeveld Pzn. te Zwijn- drecht schreef met f 1.350.000 het hoogste in. De gunning is aangehouden. Nieuwe hoogleraren. Benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen zijn: dr. A. Arends (algemene ziek tekunde en de ziektekundige ontleedkun de) en dx\ H. N. Hadders (bijzondere ziek tekunde en de gerechtelijke geneeskunde) beiden thans wetenschappelijk hoofdamb tenaar bij de pathologische anatomie aan deze universiteit. Bezoek uit de Congo. De vice-gouver- neur-generaal van de Belgische Congo, dr. H. A. A. Cornelis, zal op uitnodiging van de minister van Economische Zaken, van 2 tot 4 september een bezoek aan Neder land brengen. Brandweercommandant. In Amster dam is per 1 november a.s. een nieuwe commandant der brandweer benoemd. Het is de heer P. A. Riedel, thans kapitein ter zee der Koninklijke Maxüne en hoofd van het bureau aanbouw mijnenvegers van het ministerie van Marine. Gedurende de laat ste oorlog was hij onder meer belast met het bevel over de dienst torpedomotorbo ten te Curapao. Later was hij werkzaam bij de Nederlandse regeringsvertegenwoor digers in de Combined Chiefs of Staff in Washington. Na de oox-log was hij onder meer directeur van de rijkswerf in Den Helder. De heer Riedel is 50 jaar en offi cier in de orde van Oranje Nassau. Prinses Irene. Prinses Irene heeft met goed gevolg het examen voor het autorij bewijs afgelegd. Brand in zaadmagazijn. In het maga zijn van een zaadhandel in 's-Hertogen- bosch is dinsdag een felle brand uitgebro ken. De brand ontstond op de bovenverdie ping, die geheel gevuld was met gras- en klaverzaad van de nieuwe oogst en die over een lengte van ongeveer 30 meter uitbrandde. De brandweer had de uitslaan de brand weldra onder de knie, maar het nablussen heeft tot ver in de avond ge duurd. De schade is zeer groot, doordat ook de bijzonder watergevoelige voorraden graan op de andere verdiepingen veel wa terschade hebben opgelopen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Brand door bliksem. Dinsdagavond is door blikseminslag een grote landbouw- schuur in Zuid veld (Groningen) door brand totaal verwoest. Een varken en een groot aantal oogstprodukten en landbouw voertuigen werden een prooi der vlammen. Te Sellingerbeetse zijn na blikseminslag twee korenmijten in vlammen opgegaan. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Minerva: High society", alle leeft., 20.15 uur.Roxy: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 19 en 21.15 uu. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de overkant", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor To- biki", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Der Bettelstudent", alle leeftijden 19 en 21.15 uur. Studio „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Linnaeushof: Zomertuin dagelijks geopend. Terrein Wagenweg: Circus Jos Mullens, 20 uur. DONDERDAG 29 AUGUSTUS Minerva: „High society" alle leeft. 14.30 en 20.15 uur. Roxy: „Dwars door de vuur linies", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de over kant", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor To- biki", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Der Bettelstudent", alle leeftijden 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Vakantiepi-ogramma voor kinderen van alle leeftijden 10.30 uur; „Bij de kanniba len van Nieuw-Guinea", alle leeftijden, 14.15 uur; „De man met de wassen beel den", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Linnaeus hof: Zomertuin, dagelijks geopend. Terrein Wagenweg: Circus Jos Mullens, 15 en 20 u. Concertgebouw: Vierde zomerconcert N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends, solist, Pierre Jetteur, 20.15 uur. Grote Kerk: Hendx-ik Lasschuit bespeelt het orgel, 15-16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6