Zandvoortse raad aanvaardt plan boulevardcentrum Circus Mullens biedt rijk amusement in zeer gevarieerd programma Bond van Bloembollenhandelaren over Verdrag Europese Gemeenschap „Kunstkring Apollo" ontving nieuwe instrumenten Zandvoortse circuit zal spoedig worden verbeterd Architecten menen dat aan wensen zo veel mogelijk is tegemoet gekomen DIKTAAT KAHIERS de Rooij Verscheidene hoogtepunten van zeer hoog gehalte ^dBrieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Pakknecht mishandelde collega met stuk ijzer Drie jaar gevorderd Afscheid van zendelingen in Zuiderkapel kROuue Moeiteloze rijkunst van h ogeschoolrijder Schumann Raadsleden stellen vragen Verkeefslichteai in aanleg bij Houtbrug Laatste zomeravondconcert De Watergeus ligt nog steeds voor Den Briel Rechter zal thans beslissen Abbé Pierre - in been kappen - bij de Koningin Engelse scholieren danken Nederlandse gastheren Burgemeester van Holborn brengt bezoek aan Haarlem Schriftelijke gelukwensen van B. en W. aan Polygoon WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 MET TWEE STEMMEN TEGEN heeft de gemeenteraad van Zandvoort dinsdag avond het plan voor de stichting van een boulevardcentrum aan de kop van de Zee straat aanvaard. Daarmee worden de architecten zo weinig mogelyk moeilijkheden in de weg gelegd bij de verdere uitwerking van de schetsen. Enige raadsleden zouden liever gezien hebben, dat de architecten ir. J. A. Lucas en ir. H. E. Niemeyer nog eens met de raad zouden komen praten, teneinde te bereiken, dat aan enkele bezwaren nog zou worden tegemoet gekomen. Het schetsontwerp is echter ongeveer negen maanden ter bestudering by de dienst Publieke Werken van de gemeente geweest en het stichtingsbestuur „Recreatie-oord Zandvoort" zou thans spoed willen betrachten om reeds volgend jaar februari of maart de bouw te doen beginnen. De architecten meenden overigens, dat aan de bezwaren van de raadsleden, geuit by een in het vorig jaar gehouden bespreking van de schetsen, zoveel mogelyk is tegemoet gekomen. Verscheidene raadsleden hebben hun waardering voor het schetsontwerp laten horen en er hun verheugenis over uitge sproken, dat het stichtingsbestuur van „Recreatie-oord Zandvoort" ondanks de huidige geldnood, nog voldoende mogelijk heden ziet om de plannen - zij het voor lopig nog niet geheel - te verwezenlijken. De heer T a t e s (V.V.D.) stond hier ech ter zeer sceptisch tegenover, gezien de huidige financiële moeilijkheden. Hij vroeg zich af, of B. en W. ten aanzien van de bouw van het grote hotel, het congresge bouw en de bioscoop aan het stichtings bestuur een termijn kunnen stellen. Men kan toch moeilijk op de economische situa tie vooruit lopen. De heer Siegers (K.V.P.) vond, dat de architecten met de opmerkingen van de raadsleden weinig of niet hadden rekening gehouden. Er is bijvoorbeeld toch een bocht in de boulevard aangebracht. De flatbouw zou het uitzicht voor de erachter gelegen gebouwen ontnemen. De meeste bezwaren had de heer Koning (Alg. Zandv. Bel.) tegen de overkapping van een gedeelte der boulevard en tegen de flauwe bocht, die in de boulevard is ge projecteerd. De overkapping noemde hij een „steen des aanstoots". „Het is precies een poort; die hadden we misschien in de Middeleeuwen nodig, maar nu niet meer". En verder zei de heer Koning: „Over die kromme boulevard kan ik heenstappen of springen, maar over die overkapping niet". Bij deze bezwaren voegde spreker zijn teleurstelling over het feit, dat de bouw van het grote hotel voorlopig achterwege zal blijven. „We hebben meer behoefte aan een hotel dan aan flats, want die zijn toch onverkoopbaar. Met dit plan kan ik dan ook niet in zee gaan." Warm voorstander Een geheel ander geluid liet ir. Van Kuyck (Arb.) horen. Namens zijn fractie verklaarde hij zich een warm voorstander van dit plan. En in tegenstelling tot de heer Koning zag hij in een gebogen boule vard veel aantrekkelijks. Ook een gedeel telijke overkapping van de boulevard acht te ir. Van Kuyck zeer toe te juichen. Hij waardeerde het voorts, dat het centrum meer landinwaarts is geprojecteerd dan bij de aanvankelijke opzet, zodat aan het strand geen voorzieningen behoeven te worden getroffen. De heer Gosen (A.R.) liet bezwaren horen tegen de overkapping van een ge deelte der boulevard en hij zou daarom graag zien, dat nog eens met de architecten zou worden gesproken. Ook de heer B r e u r e (V.V.D.) uitte deze wens. De heer Lindeman (K.V.P.) achtte verder aanhouden van de plannen echter niet gewenst. Het stichtingsbestuur heeft thans nog de financiële middelen (een be drag van ongeveer tien miljoen gulden) voorhanden, zodat zo snel mogelyk kan worden gewerkt om de bouw te verwezen- lyken. Wethouder Van der Werff was enthousiast voor het plan. Hij achtte het een zeer aantrekkelijk project en zag geen bezwaren tegen een gebogen boulevard en overkapping ervan. Hij deelde mede, dat het stichtingsbestuur spoed achter de plan nen wil zetten en reeds volgend jaar februari of maart met de verwezenlijking ervan wil beginnen. „We moeten niet nog meer met het plan gaan rangeren". Wethouder Kerkman stelde, dat de architecten aan de wensen van de raad zo veel mogelijk zijn tegemoet gekomen. Daarom behoeft thans over het schets ontwerp geen overleg meer te worden gepleegd. De voorzitter, burgemeester mr. H. M. van Fenema, noemde het project aan trekkelijk en toonde zich voorstander van een gebogen boulevard met een gedeelte lijke overkapping. Na een opmerking van de heer Tates over een te stellen termijn voor de bouw van het geprojecteerde hotel en de congreszaal, zei de voorzitter, dat bij de verkoop een termijn kan worden ge steld, dat de gemeente zich het recht kan voorbehouden om de grond na een bepaald aantal jaren door een ander te doen be bouwen. Tenslotte werd het plan aanvaard met de heren Koning en Molenaar (Alg. Zandv. Bel.) als tegenstemmers. De overige in ons blad gepubliceerde voorstellen werden aangenomen. ADVERTENTIE U koopt in een „Hoboca-zaak" Een hoed, een mateloctje, Of wat dan ook; en zie, U krijgt Een méters lang cadeautje: Een bon voor zó veel meter trein, Dus, zónder te betalen. Maakt U een reis, 't zij groot of klein, Dat kunt U zélf bepalen. Clinge Doorenbos. ALLE HOBOCA-BONNEN, REISCHEQUES EN TEGOEDBONNEN BLIJVEN GELDIG TOT 1980 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Schoolschriften - Boekhoudschriften Kahiers met spiraal of harde kaft. Patroontekenboeken - Herbariums ANEGANG 14 (naast C. A.) Een 49-jarige expeditieknecht uit Maas sluis heeft drie jaar met aftrek tegen zich horen eisen, omdat hij het hoofd van een mede-arbeider zodanig met een ijzeren staaf bewerkt had, dat het slachtoffer een barst in zijn schedel had opgelopen en zes weken in bed heeft moeten doorbrengen. De expeditieknecht was tot zijn daad ge komen omdat zijn collega een van zijn dochters wegens kwaadsprekerij de les had gelezen. De officier bij de Rotterdamse rechtbank achtte zware mishandeling bewezen. Hij noemde het schandalig dat de verdachte geen spoor van berouw getoond had en zelfs zijn slachtoffer nooit in het zieken huis had opgezocht. De raadsman meende, dat zijn cliënt in blinde woede had geslagen. Hij vroeg cle mentie. Uitspraak op 10 september. Op donderdagavond 5 september om half acht zal in de Zuiderkapel in Haar lem afscheid worden genomen van de oud- Haarlemmers de heer en mevrouw A. Stringer-Bijl, die binnenkort als zendelin gen naar de Wisselmeren in Nieuw-Gui- nea zullen vertrekken. De zuster van de heer Stringer werkt in dit gebied reeds vier jaren voor de Christian and Mis sionary Alliance, een Amerikaans zen dingsgenootschap, dat in 22 landen pio nierswerk verricht en op Nieuw-Guinea veertig zendelingen en een eigen vliegtuig onderhoudt. Vorig jaar werden bij een op stand onder de Kapauku's enige zendelin gen vermoord; bovendien werd een vlieg tuig vernield. Toch heeft geen enkele zen deling zijn post verlaten. Alles wordt mo menteel weer opnieuw opgebouwd, waar bij grote steun van de inheemse bevolking wordt ondervonden. De heer Stringer, die als onderwijzer in Westkapelle werkzaam was, zal eerst zijn zuster, die als door een wonder aan de overval van de Kapauku's ontsnapte, aflossen, zodat zij met verlof kan gaan. Daarna zal hij waarschijnlijk worden overgeplaatst naar de Baliem-val- lei, een sinds 1954 door de zending ontslo ten gebied, waar de bewoners nog in hec stenen tijdperk leven. De afscheidsdienst in de Zuiderkapel zal worden geleid door de directeur van het zendingswerk in Nederland, de heer W. Köneman uit Naarden. De heer en me vrouw Stringer hopen op 21 september naar Hollandia te vertrekken en vandaar met het zendingsvliegtuig naar de plaats van bestemming te vliegen. Het fanfarekorps „Kunstkring' uit Spaarndam en de harmonie „Apollo" uit Haarlem zijn sedert 1 januari 1956 ge fuseerd en uit het samengaan is de bij zonder levenskrachtige harmonie „Kunst kring Apollo" met zeventig leden voort gekomen. Vooral de jonge garde is hierin op verheugende wijze vertegenwoordigd. Het peil van de nieuwe vereniging kan 't beste worden aangetoond door te herinne ren aan de successen van 1956 en 1957, toen in Zeist de eerste prijs in de ere- afdeling werd behaald en later in Moor drecht niet minder dan vier prijzen, na melijk de eerste prijs met het hoogste aantal punten van de dag, de eerste ere prijs, de eerste prijs in de marswedstrijd en de dirigentenprijs. Ongetwijfeld een resultaat waarop met gepaste trots kan worden teruggezien, in het bijzonder door dirigent Peter Wit, die tot de oprichters van „Kunstkring" behoort. Inmiddels heeft het bestuur besloten van de hoge tot de lage stemming over te gaan, welk besluit een gedeeltelijke ver nieuwing van het instrumentarium nood zakelijk maakte. Deze instrumenten wer den dinsdagavond op de eerste repetitie na de vakantie aan de leden uitgereikt. Aan de bijeenkomst in het clublokaal van de r.-k. speeltuinvereniging „Noorder vreugd" te Haarlem-Noord is een feeste lijk karakter gegeven. Onder de gasten was de heer P. Koen, ambtenaar voor cul turele zaken bij de gemeente Haarlem. Met de leden en een aantal belangstellen- KCNINGINNfWtG 6 TIL. 1402- Jos Mullens, die het publiek écht circus presenteert met alle sfeerrijke pracht en praal van dien, heeft dinsdagavond de openingsvoorstelling te Haarlem gegeven met zijn prima-troep. Zijn tent is bijzon der goed geoutilleerd, de aankleding van zijn troep is hartveroverend er is niets zo verdrietig als een arm circus en het programma is goed; met enkele nummers zelfs van zeer hoog gehalte. Gisteravond gingen er wel enkele dingen mis en had den de meeste artisten nog niet dat zeer kennelijke plezier waarvoor alle bezoekers zo van harte zwichten, maar al bij al kan men er trots op zijn dat het Nederlandse circus zoveel mogelijkheden blijkt te hebben. Het onmiskenbare hoogtepunt van het rAaarjau Ingebruikneming vermoedelijk in loop van volgende week Dezer dagen is een begin gemaakt met de aanleg van de installaties voor de nieuwe verkeerslichten bij de Houtbrug in Haarlem, waarover wij reeds eerder hebben bericht. De dempels in het wegdek, die mede de fazen van de verkeerslichten zullen bepa len, zijn inmiddels aangebracht en men is thans bezig met de aanleg van de verkeers lichten zelf. Wanneer de nieuwe installatie in wer king zal treden is op het ogenblik nog niet bekend, maar, naar wij van de zijde van de Haarlemse verkeerspolitie vernamen, zullen de verkeerslichten in de loop van de volgende week in gebruik worden ge nomen. De verkeerslichten worden aan beide zijden van de Houtbrug geplaatst, zodat het verkeer van de Gasthuisvest, Raam- singel, Houtplein en Grote Houtstraat ge regeld kan worden. Aan de hand van het verkeersaanbod uit deze richtingen zullen de fazen van de verkeerslichten automatisch worden ge regeld door middel van drempels in het wegdek. Donderdagavond om acht uur zal de Zandvoortse muziekkapel het laatste zo meravondconcert in de muziektent op het Raadhuisplein verzorgen. Het tamboerkorps en de jeugdkapel zul len aan dit afscheidsconcert van seizoen 1957 eveneens hun medewerking vex'lenen. Voor het volgende raceseizoen zullen aan het Zandvoortse circuit enkele ver beteringen worden aangebracht, teneinde een zo groot mogelijke veiligheid van de baan te bewerkstelligen. Enkele kleine bochten zullen worden rechtgetrokken, een tiental bomen zal worden gerooid, een paar kuilen zullen worden gedicht en een zandstrook zal worden verbreed. Voor deze verbeteringen zullen geen speciale kredieten worden uitgetrokken, zij kun nen worden betaald uit de post onderhoud. Dit deelde de burgemeester van Zand voort, mr. H. M. van Fenema in de dins dagavond gehouden gemeenteraadsver gadering mede, nadat de raadsleden Lindeman (K.V.P.), Gosen (A.R.), Tates (V.V.D.) en ir. Van Kuyck (Arb.) bij de rondvraag de veiligheid van de racebaan ter sprake hadden gebracht. De KNAC heeft namelijk beweerd, dat het circuit niet meer deugt. De burgemeester gaf een uitvoerige beantwoording op de vragen. Hij achtte het begrijpelijk, dat na een dodelijk ongeluk op de racebaan het eerste in negen jaar de baan zeer critisch wordt bekeken en dat er aller lei wensen ter verbetering worden geuit. De snelheid op het circuit is in enkele jaren steeds opgevoerd, met als gevolg, dat de gevaren uiteraard zijn vergroot. Er blijft altijd een risicofactor. Bij grotere risico's zullen strengere eisen moeten gelden. Mr. Van Fenema deelde mede, dat dins dagmiddag op het circuit een gesprek is gevoerd tussen vertegenwoordigers van de KNAC, de KNMV, de Nederlandse Auto- renvereniging en het voltallige college van Burgemeester en Wethouders. Hierbij wa ren mede aanwezig de directeur van de stichting „Touring Zandvoort", de heer J. B. Th. Hugenholtz, en vertegenwoordigers van de dienst van Publieke Werken. B. en W. van Zandvoort hadden zich verzekerd van de deskundige bijstand van de vroe gere coureur Neubauer van de Mercedes- fabrieken. Tijdens een wandeltocht van enkele uren over de racebaan werden mogelijke verbeteringen bestudeerd. Het onderhoud had een zeer bevredigend verloop. Be sloten werd op korte termijn enkele ver beteringen aan te brengen. Van de zijde der verenigingen werd de verzekering ge geven, dat erop zal worden toegezien, dat de amateurs eerst na een gedegen training op de racebaan zullen verschijnen. De burgemeestex-' noemde een door de KNAC verspreid persbericht over de onbetrouwbaarheid van de Zandvoort se x-acebaan „bezijden de waarheid". „De racebaan is overigens niet gebouwd voor dilettanten, maar voor geoefende ama teurs en beroepsrenners. Honderd percent veilig kan een baan echter nooit gemaakt worden". Volgens de heer Neubauer kan het Zandvoortse circuit tot de beste van Europa worden gerekend. Rondvraag Op vragen van mevrouw Moll (Arb.) over de bestemming van de Clarastichting. antwoordde de voorzitter bij de rond vraag, dat Zandvoort recht heeft op een aantal bedden in dit tehuis. De beslissing daarover door de Haarlemse gemeente raad moet echter worden afgewacht. Voorts deelde de voorzitter op een vraag van mevrouw Moll mede, dat omtrent de polio-vaccinatie thans overleg met de kruisverenigingen wordt gepleegd. De heer Breure (V.V.D.) vroeg in lichtingen over de financiële positie van de gemeente. Ter vergadering kon hier over niet worden gesproken, doch de heer Breure zal nader uitvoerig worden geïn formeerd. De heer Tates (V.V.D.) uitte ernstige bezwaren tegen overbevolking van het kampeerterrein, waardoor onhygiënische toestanden ontstaan. Spreker bepleitte een streng toezicht op de kampeerplaatsen, zodat niet meer mensen worden toege laten dan vei'antwoord is. Voorts vroeg spreker of het tegenover de winkeliers is te verantwoorden, dat de terreinen over eigen winkels beschikken. De voorzitter zei, dat bij een grote toe loop van kampeerders wat soepelheid moet worden betracht. Het college blijft nauwlettend toezien, dat geen ongewenste toestanden ontstaan. Met het bestuur van het Kennemer Sportpark worden bespre kingen gevoerd om het volgend seizoen op dit terrein tot een meer bevredigende gang van zaken te komen. De winkeltjes op de kampeerterreinen bieden slechts enige service aan de gasten en daarom kan men deze niet op één lijn stellen met de echte winkels. De verkoop wordt na melijk tot het meest noodzakelijke be perkt. Na sluiting van de openbare ver gadering ging de raad in besloten zitting. Het conflict tussen de gemeente Brielle en de eigenaar van het in 't Brielse Meer gelegen, drijvende restaurant De Water geus. zal thans door de rechter worden beslecht. Dinsdagavond heeft de gemeen teraad van Brielle, na een uiteenzetting van de burgemeester, besloten, de Justitie in de arm te nemen teneinde „De Water geus" die onlangs aanzegging gekregen had van B. en W. om te verdwijnen uit de Brielse wateren te kunnen verwijdex'en. Zoals wij vorige week meldden, acht de eigenaar van het restaurantschip zich door deze beslissing van het gemeentebestuur zeer onrechtvaardig behandeld en weigert hij zijn ligplaats in het Brielse Meer te verlaten. (Van onze Haagse redactie Met zware bergschoenen en beenkappen aan, en gehuld in een dikke winterjas, stapte vanmorgen om kwart over elf abbé Pierre met vijftig andere wereldfederalis ten, die momenteel in Den Haag vergade ren, het Huis ten Bosch binnen, waar Koningin Juliana hen in audiëntie ontving. Onder de bezoekers bevonden zich ook de president van de wereldfederalisten, generaal H. Riiser Larsen, die een bekend ontdekkingsreiziger is en de Deense minis ter van Justitie, Hans Hakkerüp. De ont vangst duurde een uur. programma is het optreden van de knappe troep „The 6 d'Angolys", waarlijk onge ëvenaarde tempojongleux-s, die met mee slepend enthousiasme en plezier hun ver kwikkende toeren verrichten, alsof ze er niet meer mee kunnen ophouden. Zij ver oorzaken een bijna huiselijk plezier in de grote tent, en dat is een kenmerk van het ware circus. Deze zes Brazilianen ver overden het publiek nog meer dan Otto Schumann, hoewel deze befaamde hoge schoolrijder met indrukwekkende allure klassiek schone rijkunst en dressuur toon de, die nog altijd de toets is voor het niveau van een circus. Mullens mag er trots op zijn, dat hij deze meester heeft kunnen engageren. Hij kwam deze tijd tegemoet door zelfs een rock 'n roll te rijden, die hij echter zo stijlvol en toch vurig reed, dat de Lehr-family uit Holly wood die na de pauze te keer ging er maar eens rustig naar moet kijken. De act van deze „family", die rock 'n rollt, verwierf veel bijval bij het publiek en daar gaat het om maar heeft toch met circus niets van doen, zeker niet als het naar hoge normen wordt gegeven. „The Castors" „The Castors", in hun kostbarë indianen- kostuums, gaven verbluffend goed en soe pel teamwork te zien, waarvan de foto een beeld geeft. Deze vier mannen en vrouwen verrichten hun voetenacrobatie voetantipodisten staat in het program ma met het stijlvol gemak van de klasse-artist. Vooral de jongeman van dit viertal doet zijn werk met grote souplesse; het jongemeisje beneemt het publiek de adem als zij op één been op het hoofd van haar vrouwelijke collega gaat staan, van wie de adem ook wel niet onaangetast zal blijven door al die kopzorg. Met de Ango- lys en Otto Schumann zijn de Castors wel de sterkste nummers van het programma. Dit wil niet zeggen dat enkele andere van mindere kwaliteit zijn. maar die wer den een beetje loom, zonder „sjeu" ge presenteerd, waaraan het wat lompe an nonceren van een in rood uniform gekleed heer misschien ook wel enige schuld had. Waarom niet de ouderwetse cix-cusgastheer in rok? De Frank Osse Comp., twee heren en een dame, verrichtten hun komische toeren aan het rek met verbluffend gemak. De heren, gewoon gekleed in een pantalon, overhemd en strikje, brachten bij de aan vang het publiek al meteen in de goede stemming: komische acrobatiek van de beste soort. Mevrouw José Strassburger stal de harten van het publiek met haar poedels, statig op hun achterpoten wande lende heertjes, waarvan er een zelfs een tuinhekje leuke speelse vondst open de en achter zich sloot. Verrukkelijk was de grote voetbalwedstrijd tussen twee hondse partijen, de ene in rood-witte, de andere in blauw-witte shirtjes. De ene bal (ballon) na de andere sneuvelde in deze spannende strijd, waarbij de keepers het rustig hadden. De paardendressuur van Willy Mullens is van hoog gehalte, maar hij doet het wat achteloos, wat te weinig voor het publiek. Zijn nummer met de driftige Kaukasische steppenpaarden' is inderdaad voortreffe- Veel bijval oogstte de balanceerkunst van „The Castors", een groepje In diaanse circusartisten uit Mexico. lijk, evenals zijn optreden met de rappe ponnies. In de knoop In welke bochten men zich kan wringen tonen Germaine en Gabriël. Germaine haalt toeren uit, waarbij zij heel onover zichtelijk wordt; maar de knopen die zij van zichzelf maakt zijn gelukkig tijdelijk. Deze Franse „contorsionisten" aldus het programma zijn een goede aanwinst in het Mullens-programma. De openingsvoorstelling werd bijgewoond door onder anderen wethouder W. F. Hap- pé, de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff en enkele raadsleden. Circus Mullens, dat tot en met zondag 1 september zijn tent in de Hout opge slagen houdt. ïxeeft het publiek gisteren een rijk programma geboden en niemand, die circus een goed hart toedraagt, mag verzuimen van dit Nederlandse circus te gaan genieten. Naar aanleiding van het bezoek, dat de leden van het schoolblaasox-kest van de Boscombe Secondary School uit Bourne mouth enige weken geleden aan ons land hebben gebracht en van het concert, dat het orkest in het Haarlemse Concertge bouw op 19 augustus onder auspiciën van het Comité Adoptie Bejaarden voor vele Haarlemse ouden van dagen heeft gege ven, ontvingen wij een brief van het hoofd van de Boscombe school, de heer L. G. Caisley, die via Haarlems Dagblad/ j O.H.C. iedereen in Nederland wil bedan ken voor de gastvrijheid, die de leden van het Engelse schoolorkest in Nederland hebben ondervonden. Bij de veelheid van indrukken over- heerste bij de Engelse gasten, aldus de heer Caisley, de vriendelijkheid van de Nederlanders, die zij hebben ontmoet. „Onze bijzonder dank gaat naar de Haar lemse bevolking", zo besluit de brief. „Wij zullen de prachtige stad met haar mooie stadhuis en schitterende Grote Kerk. Frans Halsmuseum en Concertgebouw dankbaar in herinnering houden. Geen van de jongens en meisjes wilde na afloop van het bezoek naar Engeland terugkeren U hebt veertig Nederlandse ambassadeurs naar Engeland teruggezonden". De Bond van Bloembollenhandelaren, gevestigd te Haarlem, heeft een adres ge zonden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal naar aanleiding van het aan hangige wetsontwerp tot goedkeuring van het Verdrag tot oprichting van de Euro- pese Gemeenschap, waarin vooropgesteld wordt, dat de bond ten volle overtuigd is van de noodzakelijkheid van nauwe econo mische samenwerking tussen de Europese landen onderling, maar ook tussen die landen en de andere delen der wereld zo veel mogelijk te bevorderen. In het verdrag ziet de bond dan ook met name een fase in de ontwikkeling naar de primair gestelde doeleinden. Met vol doening wordt geconstateerd, dat het ver drag verschillende uitspraken in zulke geest bevat. De bond schrijft verdex-, dat met be- zorgheid wordt afgevraagd, of de begin selen in het verdrag wel steeds nageleefd zijn. „Met name vrezen wij protectionis tische, dirigistische en bureaucratische tendenzen, deze laatste ook ondanks in een der artikelen uitgesproken doel: de admi nistratieve controle zoveel mogelijk te ver eenvoudigen", aldus de brief. „Ons land heeft het recht en de plicht te ijveren voor de uitschakeling door interne bran che-regelingen van uitzonderingsposities, nieuwe belemmeringen of protectionis tische bepalingen en voor de handhaving van ondernemingsvrijheid en particulier initiatief in het onderling verkeer der lid staten en ook ten aanzien van de derde landen te voorkomen, dat de economische betrekkingen belemmerd zouden worden". Van eminent belang acht de Bond van Bloembollenhandelai'en een intensieve in schakeling van nationale en internationale ox-ganisaties van het bedrijfsleven, zowel voorzover het de handel als andere sec toren van het maatschappelijk leven be treft. Tenslotte meent i bond als zijn oordeel te mogen uitspreken, dat in elk geval bij uitlegging, uitwerking en toepassing van het verdrag gewaakt zal dienen te worden voor de grondbeginselen en wel met name: voor de vrije ontplooiing ook van de mogelijkheden "oor ons land van het internationale goederen- ?n dienstverkeer zowel ten aanzien van de lid-staten als van de. de lar^ n in en buiten Eux-opa: voor het tegengaan van protectionistische, autarkische, collectivistische, dirigistische en bureaucratische tendenzen; voor hand having van particulier initiatief en onder nemingsvrijheid en intensieve inschake ling van het bedrijfsleven in al zijn scha kelingen, zowel in zijn nationale als in zijn internationale organisaties. den werd hij begroet door de voorzitter, de heer L. Bonkerk, die vervolgens zijn niet geringe vreugde onder woorden bracht voor deze nieuwe en kostbare aan winst. Uiteraard verbond spreker hieraan de wens, dat het muzikale peil van de „Kunstkring Apollo" nog zou mogen toe nemen. Nadat de leden vervolgens hun nieuwe instrument ter hand was gesteld, ont vingen zij van de heer Steyn uit Spaarn dam een aantal technische wenken voor het gebruik, dat de eerste weken nog wel enige moeilijkheden zal oplevex-en. Spre ker vestigde er de aandacht op, dat „Kunstkring Apollo" de eerste Haarlemse muziekvereniging is, die besloot tot nor maalstemming over te gaan. Ook de heer Steyn wenste het korps voor de toekomst een grote bloei toe, vooral omdat de ver eniging naar zijn mening over de capaci teiten beschikt, zich onder de beste korp sen van Noordholland te kunnen rang schikken. De heer P. Koen herinnerde er aan, dat de vereniging twee wereldoorlogen en een grote economische crisis heeft overleefd. Dit wees op een actief bestuur met en thousiaste leden, waax-bij spreker ook de fusie een daad van wijs beleid kon noe men. Dit besluit heeft de vereniging im mers tot het grootste muziekkorps van Haarlem gemaakt. Zich vervolgens tot de jonge leden richtend, onthulde de heer Koen dat er plannen bestaan voor een vakopleiding van amateurmusici, welke cursus hij in hun aandacht meende te moeten aanbevelen. Ook memoreerde spreker, dat de muziekverenigingen thans door de gemeente worden gesubsidieerd. Dit is ongetwijfeld een lofwaardige stimu lans, maar er staat tegenover, dat men nu ook bepaalde verwachtingen mag koes teren. Tenslotte zeide spreker, dat het ge meentebestuur de activiteiten met grote belangstelling zal volgen, waarbij de leden op de morele steun kunnen blijven rekenen. Na deze toespraken werden de leden in de gelegenheid gesteld de nieuwe instru menten op hun bruikbaarheid te toetsen; een ogenblik, waar zij uiteraard- de gehele avond reeds met vex-langen naar hadden uitgezien. Zij deden dit door middel van een pittig gespeelde mars. De burgemeester van het Londense Hol born, de heer William J. Ridd J. P., die met zijn vrouw een privé bezoek aan Ne derland brengt en daarbij in Bloemendaal verblijft, heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan het Haarlemse stadhuis, waar hij, tezamen met zijn echtgenote, werd ont vangen door Haarlems burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. Burgemeester Ridd, die reeds een paar dagen in Haarlems omgeving verblijf houdt, heeft de meeste bezienswaardighe den van Haarlem reeds gezien. Hij zal nog ongeveer een week in ons land blijven. Tijdens het gesprek, dat hij met zijn Haarlemse ambtgenoot had, werden ver scheidene vraagstukken van bestuurlijke aard besproken. Burgemeester Ridd toonde veel belangstelling voor de wetgeving hier te lande en voor de. indeling van de poli tieke partijen. Hij was zeer voldaan over zijn bezoek en onder de indruk van de be zienswaardigheden en de vriendelijkheid van de mensen in Haarlem. B. en W. van Haarlem hebben een schriftelijke gelukwens doen toekomen aan de Haarlemse filmfabriek Polygoon ter ge legenheid van het behalen van de eerste prijs door Polygoon in de afdeling jour naalfilm op het filmfestival in Venetië. (Verkort weergegeven Huishuren. Ik.ben in het bezit van een huis, waarvoor ik een weekhuur van f7 ontvang. Niet alleen ik, maar alle kleine eigenaren van huizen van omstreeks 50 jaren oud zouden gaarne deze tegen een behoorlijke prijs willen verkopen, dit van wege de schandelijk hoge onderhouds kosten. Alleen tegen „opruimingsprijs" is van deze huizen af te komen. De gezins inkomsten (loon plus kinderbijslag) zijn 3, 4, ja zelfs in sommige vallen zelfs 5 maal hoger dan in 1939, en de huiseigenaar komt niet eens aan '~et dubbele, omdat de regering, die de eigenlijke beheei-der is, deze scheve verhouding heeft geschapen. En doet het dan niet vreemd aan dat de regering haar goedkeuring hecht aan de reparatierekeningen, die verhoudingsge wijs veel hoger liggen? Als een timmer man aan mijn huis een karweitje van twee uur heeft te verrichten, vraagt hij daar een week huishuur voor (alleen arbeids loon). En dan te weten dat er nog mensen zijn met achterstallige huux-, maar die zich allerlei luxe veroorloven. EEN KLEINE HUISEIGENAAR Huisvesting. Hiermede zou ik de wel- v illendheid van de gehele Haaidemse be volking willen verzoeken, tot hulp aan jonge echtparen, Re huisvesting zoeken. Ik weet dat verschillende kamers in de gi'ote huizen leeg staan. Als een ieder zou helpen, zou er heel wat minder leed zijn. Dit verzoek komt ook van jong gehuw den, die samen nog geen 50 jaar zijn en dus ook niet ingeschreven worden en dus geen woning krijgen toegewezen. D. S. Prater 2 Toen ik gisteravond het in gezonden stukje las betreffende het praten met de buschauffeur, was ik het daarmede eens. Ook ik bevond mij die vrijdag in bus 8, doch had geen oog voor het het schoons daarbuiten, wijl ik in angst en spanning zat door de onverantwoordelijke passagier, die voortdurend doende was de chauffeur in zijn bij uitstek moeilijke taak te hinderen. Ik zat volkomen inge sloten, anders had ik de gevaarlijke prater verzocht zijn gesprek te staken, opdat de wagenvoerder zich ongestoord met zijn werk bezig kon houden. De chauffeur zelf was misschien te beleefd om er een eind aan te maken. Vex-der hoop ook ik, dat de directie van de bus een afdoende maat regel neemt, zodat de ch; uffeurs in de toe komst rustig hun verantwoordelijke taak kunnen uitvoeren. Mevrouw F. H., Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7