DE ONZICHTBAREN Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem Dt Iraanse padvinders te gast bij Haarlems burgervader Raadslid W. Mensink vraagt naar standpunt van B. en W. Renault Frégate Kort en bondig DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 PER ZILVERZAKJE Iraans gezant in Nederland onder de aanwezigen G. Alders overleden Amateurtoneel in Heemstede Hillegommer in Duitsland aangehouden en ingesloten Liquidatie Centrumcomité-Koninginnedag Zeepost Zonnevlam gezien Huurverhoging in raad ter sprake Een wij maar zakken J. GARAGE „DEN HOUT" Hevige aanrijding tussen auto en bus van N.Z.H. Metselaar bekent beeldje te hebben gestolen „Draagt elkanders lasten" ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED K.OSTNER ADVERTENTIE maggi TOMATENSOEP «5SS" De honderdtwaalf Iraanse padvinders, die een tweedaags bezoek aan Haarlem en Vogelenzang hebben gebracht, werden woensdagmiddag door Haarlems burge meester, mr. O. P. F. M. Cremers, ten stadhuize ontvangen. Onder de aanwezi gen bevond zich de Iraanse gezant in Ne derland, de heer A. Mestah. Nadat de padvinders de groet hadden gebracht en een „yell" op Haarlem en de burgemeester hadden aangeheven, was het de beurt aan de burgemeester om enige vriendelijke woorden te zeggen. De bur gemeester toonde zich zeer dankbaar, dat de jongens op hun kilometerslange reis ook een bezoek aan Haarlem brachten. „Er zijn bepaalde delen in de wereld, waar wij ons thuis voelen. Ik hoop, dat u dat ook van ons land zult kunnen zeggen", zei de burgemeester, die voorts zei te ho pen, dat het nog eens zo ver zou mogen komen, dat iedereen zich over enige tijd overal ter wereld als in zijn eigen land zal kunnen beschouwen. De contingents leider van de Iraanse padvinders, Mor- teza Banai dankte de burgemeester voor de hartelijke ontvangst en voor de goede zorgen. „Wij zullen de vriendschap van de Nederlanders mee naar huis nemen", zo besloot de contingentsleider zijn toe spraak. Vervolgens voerden de commis saris van het hoofdkwartier van de Iraan se padvinders, de heer G. Podgoruy en de Iraanse gezant in Nederland in het Iraans het woord. Na afloop van het officiële ge deelte zag de burgemeester zich genood zaakt vele malen zijn handtekening te plaatsen in de boekjes van de padvinders. Ondertussen konden de buitenlandse gas ten zich laven met thee en limonade. Vandaag zijn de Iranen naar Duitsland vertrokken. In de leeftijd van vijfenzeventig jaar is te Haarlem overleden de heer G. Alders, oud-bestuurslid van de afdeling Haarlem van de R.-K. Middenstandsvereniging en van de R.-K. Smedenbond. De thans overledene heeft een belang rijke rol vervuld in het verenigingsleven. Hij behoorde in 1908 tot de oprichters van de R.-K. Middenstandsvereniging te Haar lem en een groot aantal jaren heeft hij deel uitgemaakt van het bestuur. Hij was geruime tijd vice-voorzitter. Twee jaar geleden heeft de heer Alders om gezond heidsredenen zijn functie "moeten neerleg gen, maar doordat hij erelid was bleef hij het werk van de middenstand in Haarlem volgen. Op 11 april 1948, toen het veertig jarig bestaan van de Haarlemse R.-K. Middenstandsvereniging werd gevierd, werd de heer Alders benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Alders heeft vele jaren de lei ding gehad van een smederij in het Klever park. Zijn belangstelling ging uit naar een organisatie voor de smeden. Hij behoorde tot de oprichters van de kring Haarlem van de R.-K. Smedenpatroonsbond en 35 jaar is hij voorzitter geweest. Ook had hij een aandeel in de werkzaamheden van de landelijke bond en de heer Alders vervulde 25 jaar het voorzitterschap. Na zijn af scheid als voorzitter werd hij adviserend lid van het hoofdbestuur. Verder heeft de thans overledene van 1940 tot 1953 deel uit gemaakt van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeenten. De Paus heeft de verdiensten van de heer Alders erkend door het toekennen van het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Zaterdagmorgen zullen in de r.-k. kerk aan de Kleverparkweg de uitvaartdiensten worden gehouden, waarna de begrafenis om ongeveer twaalf uur volgt op het r.-k. kerkhof „Sint Barbara" aan het Soenda- plein. Ook de drie Heemsteedse toneelvereni gingen hebben haar repetities inmiddels weer hervat, waarbij voor de opening van het nieuwe winterseizoen de volgende op voeringen worden voorbereid: De r.k. to neelvereniging „Heemsteeds Amateur To neel" geeft haar eerste voorstelling op woensdag 9 oktober in het Minervatheater met een opvoering van de klucht „In een andere wereld" van Joh. Blaaser sr. en jr. De regie is van de heer J. J. Schelvis. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Ge noegen" opent met drie opvoeringen van „Wie z'n hoed is dat!", een klucht van Piet Mossinkov. De regie van deze voor stellingen is in handen van de heer L. Beek. De eerste twee opvoeringen worden zaterdag 26 oktober en zaterdag 2 novem ber gegeven in de toneelzaal van hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wil- helminaplein, waarna zaterdag 9 novem ber de derde voorstelling plaats heeft in het wijkgebouw „De Princehof' in De Glip. Alle opvoeringen worden met een bal be sloten. De toneelvereniging „Heemstede- West" opent het winterseizoen zaterdag 16 november in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. Onder regie van Willem van der Veer zal worden opgevoerd „Geld te geef", een blijspel van Walter Black en William Mendrik. Zoals bij deze vereni ging gebruikelijk is wordt ook deze toneel avond met een bal besloten. Haarlems burgemeester, mr. P. F. M. Cremers, biedt een van de jongste Iraanse padvinders een glas limonade aan. De Iraanse gezant in Nederland, de heer A. Mestah, kijkt lachend toe. Verdacht van diefstal van fiets en bloembollen De Hillegommer A. v. V., die door de po litie werd gezocht wegens diefstal van een partij bloembollen, is in Geilenkirchen in Duitsland aangehouden, verdacht van dief stal van een fiets. Bovendien was V. niet in het bezit van een geldig paspoort. Hij zal in Duitsland terechtstaan en daarna aan de Nederlandse politie worden uitge leverd. Het Haarlemse raadslid de heer W. Mensink (Arb.) heeft aan B. en W. schriftelijke vragen gesteld naar aanlei ding van het bericht in ons blad van vrij dag, waarin werd meegedeeld, dat het Centrumcomité Koninginnedag heeft be sloten tot liquidatie over te gaan. De heer Mensink vraagt het college van B. en W. of, indien dit bericht juist is, het Centrumcomité tot dit besluit gekomen is op grond van het ontbreken van finan ciële mogelijkheden door het eventueel' niet meer plaats hebben van de kermis in het centrum van de stad. Voorts vraagt de heer Mensink, of B. en-W. kunnen mededelen, of met betrek king tot de kermis'«1 definitieve beslis singen zijn genomen, in hoeverre het Cen trumcomité Koninginnedag inkomsten ontvangt uit het verlenen van concessies door het gemeentebestuur voor het hou den van kermissen en in welke verhou ding deze inkomsten en daaruit eventueel overblijvende batige saldi hebben gestaan Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondente uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: s.s. „Highland Brigade" 3 sept.; Australië: via Engeland 31 aug.. via Engeland 7 sept.; Brazilië: s.s. „High- land Brigade" 3 sept.; Canada: m s. „Prins Willem van Oranje" 31 aug., s.s. „Lukse- fjell" 4 sept., s.s. „Nieuw Amsterdam" 7 sept.; Chili: via New York 5 sept.; Indo nesië: m.s. „Oranje" 7 sept.; Ned. An tillen: m.s. „Telamon" 3 sept.; Nieuw- Zeeland: via Engeland 31 aug., via Enge land 7 sept.; Suriname: m.s. „Mentor" 4 sept.; Unie van Zuid-Afrika: m.s. „Edin burgh Castle" 31 aug. en Zuidwest-Afrika: m.s. „Winchester Castle" 7 sept.; Brits- Oost,-Afrika: via Frankrijk 7 sept. en wellicht nog staan tot andere inkom sten van het Centrumcomité en tot zijn eventuele bezittingen. „Indien het juist is, dat het Centrum comité zichzelf zou hebben ontbonden" vraagt de heer Mensink: „Hoe stellen B. en W. zich dan voor, dat in de toekomst de organisatie van volksfeesten in de Haarlemse binnenstad zal plaats hebben?" Tenslotte vraagt het raadslid, of B. en W. kunnen meedelen, of zich ten aanzien van het standplaats innemen van circus sen in Haarlem soortgelijke moeilijkheden voordoen als met het bepalen van plaat sen voor het houden van kermissen en of het college mededelingen kan doen ten aanzien van de richting, volgens welke men in de toekomst de moeilijkheden ten aanzien van circussen en kermissen tot een oplossing denkt te brengen. Door de sterrewachten in Utrecht en Nederhorst den Berg is woensdagmorgen een zeer grote zonnevlam geobserveerd. Nadat de gehele ochtend de zon reeds te kenen van onrust vertoond had in een ge stoord gebied, werd omstreeks half elf een zeer felle zonnevlam waargenomen. Naar men ons mededeelde, is dit een van de grootste zonnevlammen die dit jaar zijn waargenomen. In omvang en heldei-heid was hij vrijwel gelijk aan de grote uitbar sting van 3 juli. De uitbarsting van deze morgen echter duurde langer dan normaal is voor zonnevlammen. Een normale zon nevlam heeft namelijk een levensduur van 20 tot 30 minuten, terwijl deze vlam om half één nog niet afgelopen was. Minder emigranten. De verminderde emigratie van Nederlanders naar Zuid- Afrika is een gevolg van het feit, dat Zuid-Afrika voornamelijk geschoolde ar beiders verlangt, die Nederland zelf nodig heeft, zo heeft de Nederlandse consul-ge neraal in Johannesburg, mr. H. S. Hallo, woensdag verklaard. De huurverhoging kwam tijdens de woensdagmiddag gehouden vergadering van de Haarlemse gemeenteraad nog even ter sprake, toen de heer Hen nevelt (Comm.) een pre-advies vroeg naar aan leiding van een brief van 130 bewoners van een complex woningen van de Haar lemse Stichting tot Woningverbetering, die zich bij de ingekomen stukken bevond. Deze bewoners protesteerden daarin tegen de huurverhoging van hun woningen, om dat deze zich in zulk een slechte staat van onderhoud bevinden. B. en W. hadden voorgesteld deze brief voor kennisgeving aan te nemen, maar de heer Hennevelt was het hier niet mee eens. „Er zijn in middels negentig handtekeningen van be woners bijgekomen", deelde hij mee. Hij werd in zijn verlangen naar een pre-advies niet gevolgd door de heer BI o k d ij k (Arb.), die van mening was, dat de adi-es- santen zich moeten wenden tot de instan tie, die de huurverhoging regelt. Wel was hij het eens met de bewoners, dat de hui zen zich in een verregaande staat van ver waarlozing bevinden en hij drong er bij B. en W. met klem op aan, dat hieraan zoveel mogelijk zou worden gedaan. Hetzelfde geluid deed de heer Spek (A.R.) horen, die van mening was, dat een huurverhoging voor deze huizen hoewel formeel gewettigd eigenlijk niet juist was. Hij had geen behoefte aan een pre advies, behalve wanneer daarin kon wor den aangegeven wanneer en hoe er iets aan de woningen zou kunnen worden ge daan. De heer H a p p was het met de spre kers eens: „Wat de bewoners willen is niet zozeer een ontkoming aan de huurverho ging, maar het wonen in behoorlijke huizen". B. en W. hebben begrip hiervoor en zullen doorgaan met alles in het werk te stellen wat mogelijk is om aan de toestand van verwaarlozing een einde te maken. De raad zal kennis krijgen van de resul taten van de bemoeiingen van B. en W. Ten aanzien van de algemene onrust ten aanzien van de huurverhoging merkte de wethouder op, dat B. en W. willen nagaan of zij het advies, dat in ontwerp gereed ligt, ten aanzien van de huurverhoging van nieuwe woningen, op bepaalde punten zullen kunnen herzien. Het resultaat hier van zal de raad meegedeeld worden. »occ<xx>ooocoxcocooox>ccco3osocccoooccccccoo2ccooccccco Het gebeurde dinsdagmorgen in de Sophialaan te Hilversum, waar de di recteur van het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen, die Prinses Irene rij-examen kxvam af nemen, zijn eigen wagen pal voor de uitrit van een villa parkeerde, en dat mag toch echt niet. De echtgenote van de directeur, die in de auto bleef zitten, raakte in een ietwat lastig parket, oen de bewoners van de villa haar verzochten, de wagen i een klein stukje te verplaatsen Zij is zelf namelijk de rijkunst niet machtig. Zij wist ook, dat haar man liever niet een ander in zijn auto laat rijden, zo dat gewacht moest worden op de terug keer van de examinator. Wel liet men hem ijlings door een adviseur waar schuwen, maar er ging nog geruime tijd mee heen, voordat het examen was beëindigd. De villa-bewoners hebben de zaak echter sportief opgevat en er is dan ook geen telefoontje naar de ver keerspolitie gegaan. COOCXXXXJOOOOCXXXOOOCOO ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf ƒ7.990.— Govert sprong overeind en zag, dat ik gelijk had. Daar, dicht bij ons, lag een eiland, dicht met cocospalmen begroeid. Direct pakte hij de riemen en begon met nieuwe moed te roeien. „Als we daar aan land kunnen gaan, zijn we voorlopig gered", zei hij. „Daar kunnen we eten en drinken vinden". Met alle kracht trok hij aan de riemen en langzaam maar zeker naderde de sloep het eiland. Ik kon al duidelijk de palmen zien, die tot op het strand groeiden. 44-45 Op de kruising Dreef-Hertenkamplaan- Fonteinlaan in Haarlem heeft zich in de afgelopen nacht omstreeks half één een botsing voorgedaan tussen een personen auto en een bus van de N.Z.H.V.M. De be stuurder van de personenauto, een 54-jari- ge Bloemendaler, bereed de Hertenkamp- laan en reed links de kruising op. Hij heeft daarbij waarschijnlijk geen voor rang verleend aan de bus van de N.Z.H. Hij liep een onbetekenend wondje boven zijn neus op. Zijn 43-jarige echtgenote, die naast hem zat, was er heel wat erger aan toe. Met .een hoofdwond en een hersen schudding werd zij in het Diaconessenhuis opgenomen. De auto, die na de aanrijding nog een halve slag om zijn as maakte, werd zo ernstig beschadigd, dat er een kraan wagen aan te pas moest komen om de wagen weg te slepen. Diefstal Bisschoppelijk Museum Een 33-jarige Amsterdamse metselaar, die reeds twee maanden in voorarrest zit in het Huis van Bewaring in Amsterdam, verdacht van verscheidene museum- en kerkdiefstallen, heeft tijdens een verhoor door de politie verklaard een haut-relief houtsnijwerkje uit het Bisschoppelijk Mu seum in Haarlem te hebben gestoléri. Het beeldje, dat sinds vorig jaar werd vermist, bevindt, zich thans weer in het Bisschop pelijk Museum. De metselaar is reeds meermalen door de Haarlemse politie ver hoord, maar ontkende hardnekkig, ook maar iets van het verdwijnen van het beeldje af te weten. De plaatselijke commissie van het fonds „Draagt elkanders lasten", ter bestrijding van de tuberculose en ter bevordering van de volksgezondheid, uitgaande van het Christelijk Nationaal Vakverbond, houdt in de week van 9 tot en met 14 september haar jaarlijkse huis- en straatcollecte. Het fonds verricht vele jaren zegenrijke arbeid in het belang van de volksgezondheid en moet een belangrijk deel van haar midde len daartoe hebben van de jaarlijkse col lecte. De plaatselijke commissie van het fonds verzoekt ons een beroep te doen op de lezers om de collecte niet alleen met milde giften te steunen, maar ook om zich op te geven als collectant(e) voor de actie. Men kan zich opgeven bij de "heren R. N. Busser. Kloppersingel 171 en bij de secre taris van de Haarlemse Christelijke Be- stuurdersbond. Talmastraat 21. 58. Hij zat alleen in de coupé en was alleen met zijn sombere gedachten. Georg Bühler had Maria's vader geschreven, dat hij één van de komende dagen een kort bezoek zou komen brengen, maar over dag en uur van aankomst had hij gezwegen. Hij'wilde van het stationnetje naar „Tausend- blum" gaan lopen en niet met een auto afgehaald worden. Toen hij eindelijk de trein verliet en door de controle ging, na zijn koffer op het bagage-depot achtergelaten te hebben, werd hij door de postbode Wagesreiter be groet, die hem verheugd toegrijnsde. „Hé, mijnheer, dat u hier weer eens komt!" Verheugd, dat de oude postbode hem na zovele jaren direct had herkend, reikte Bühler hem de hand. „Dat je me nog herkent, Wagesreiter! Ben ik dan helemaal niet veranderd? De postbode keek Bühler onderzoekend aan en schud de toen het hoofd. „Een beetje smaller in het gezicht, een beetje ouder. dat is 3lles". „Het is in ieder geval leuk jou weer eens gezien te hebben, Wagesreiter", zei Georg Bühler lachend, waarna hij de oude man een sigaret aanbood. Bühler verliet hierop het stationsgebouw. Reeds bi.i de eerste vluchtige blikken om zich heen, zag hij dat er niets veranderd was. Alles was nog precies zo als op die dag, dat hij van hier afscheid had genomen om de wijde en verre wereld in te trekken. In de oude kastanje bomen tjilpten de mussen als vanouds, en even verder liep een merel pikkend door een moestuintje rond. Herademend liep Bühler over de kronkelende land weg. Zijn blik gleed over de golvende velden, de sappige weiden, de heuvels en bergen, die in volle lente-pracht prijkten. Een warme wind streek zacht over de aarde en droogde snel de plasjes water, die de regen had achter gelaten. Even huiverde hij. Het was hem alsof iets ontwaakte na lange tijd geslapen te hebben, alsof ogen werden opgeslagen, die lang gesluimerd hadden. Het vaderland! De geboortegrond! Is het niet heerlijk om daarheen terug te keren? Om het landschap weer te zien, dat men heeft achtergelaten? Hij werd er warm van. Maar toch: Georg Bühler kon er niet blij om zijn. Hij had er een vermoeden van, dat hij niet blijven kon. dat hij niet blijven mocht. Die gedachten schudue hij (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN echter van zich af. Maria!: die naam zong steeds weer in zijn hart. Hij passeerde een stil dorpje. De huisjes stonden weg gedoken achter het prille groen in de tuinen. Vrij spoedig kwamen nu het grote huis en de erbij behorende gebouwen in zicht. Uit de stal kwam het geloei van koeien en het stampen van paardehoeven bem tegemoet. Het wit gepleisterde huis, dat iets naar achteren in de op een park gelijkende tuin stond, was groter, hoger en beter onderhouden dan de woningen van de rijke boeren in de buurt. De luiken van de grote vensters waren rood geschilderd en hadden ieder in het bovenste deel een hartvormige uitsnijding. De bloemenbakken onder de ramen waren nog leeg, maar zouden weldra weer gevuld worden met talrijke planten. Door de openstaande poort liep Georg Bühler de bin nenplaats op. Onder de oude lindenboom, om welks dikke stam een ronde, wit gelakte bank was aange bracht, stond Maria en voerde de kippen. Ze had een mandje aan haar arm hangen, verjaagde het ene moment 'de al 'te vraatzuchtige kippen, wierp het andere moment de schuchtere dieren het voer toe en lokte voortdurend met haar warme stem de beesten naderbij. Ze hoorde plotseling stappen achter zich, draaide zich om en zag toen tot haar grote verrassing Georg Bühler voor zich staan. „Georg!" Het kastanje-bruine haar, dat het mooi getekende gezichtje omkransde, het hoge, mooi gevormde voor hoofd, de donkere ogen, straalden een grote lieflijkheid uit, een grote schoonheid. De lichte sluier, die haar blik eenigszins droevig maakte, verried echter leed, diepe smart. Er lag op dit moment zelfs de schaduw van een zekere angst in verscholen. Mijn hemel, dacht Maria, wat is er met hem gebeurd? Bühlers gezicht, dat zo knap was geweest, straalde teleurstelling en ontgoocheling uit. Waar waren zijn glanzende en stralende ogen gebleven? Waar was zijn veroverend '-ïchen? Waar was zijn soepele loop? Zij zag het d /et: in Bühlers binnenste moesten zware stormen hebben gewoed. Georg Bühler staarde op zijn beurt naar de rode waas, die op haar bruin verbrande wangen las en plotseling kreeg hij het eigenaardige gevoel dat de vrouw, die voor hem stond, niet geleek op het beeld, dat hij jaren lang in zijn herinnering had bewaard. De ad"m stokte bijna in zijn keel. Beiden zwegen. Maria's hand lag stil in de zijne. Zijn ogen gleden over haar gezicht. In deze stille momenten begrepen zij, dat zij onaf scheidelijk bij elkaar behoorden, dat zij niet te scheiden waren. Eindelijk sloeg Maria haar ogen neer en trok haar hand terug. Een groot verlangen naar tederheid had haar overvallen en daar ze bang was, dat ze dit gevoel maar al te licht zou verraden, draaide ze zich weer naar de kakelende kippen om. „Waarom heb je niet opgebeld?", vroeg ze. „Dan hadden we toch de wagen kunnen sturen?" De betovering, die van haar warme, muzikale stem uitging, ving hem in een ban en terwijl ze zachtjes ver der sprak, verstond hij haar met het hart, zonder wer kelijk te luisteren naar wat zij zei. Na het middageten zaten ze bij elkaar onder het genot van een kopja koffie. Onder ademloze spanning van Maria vertelde Georg hoe hij Komoroff had ontmoet in Kiakhta, verhaalde hij over hun belevenissen en ver telde hij hoe Komoroff gestorven was. Zijn blik zocht steeds weer Maria op, wier borst onrus tig op en neer ging. Terwijl hij verder vertelde over al zijn belevenissen, voelde hij diep in zich een storm komen opzetten, die hem onweerstaanbaar terug wilde trekken naar de oneindige grassteppen in het verre Mongolië. Maria luisterde gespannen toe en ze werd ieder moment wéér getroffen door de donkere klank van zijn stem. Ze kreeg het gevoel, alsof er elkenmale alleen voor héar waarneembaar een diep verlangen uit sprak. De vele jaren van scheiding hadden een ver vreemding doen ontstaan. Ze moesten weer naar elkaar toegroeien. Peter Techen, Maria's vader, was, zoals steeds, een opmerkzaam toehoorder. Steeds weer vond hij de juiste woorden. Woorden van spijt, van lof, van erkenning, van bewondering. (Wordt vervolgd) Minister Mansholt. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, zal op 2 oktober in Bonn spreken over de agrarische proble men van de vrijhandelszone. De minister gaat naar Bonn ter gelegenheid van een „Nederlandse dag" die gehouden wordt tij dens de Westduitse tentoonstelling van voedings- en genotmiddelen in Keulen. Arbeidsongeval. Tijdens werkzaamhe den bij het monteren van een drijvende kraan op het terrein van het havenbedrijf Vlaardingen-Oost, is de 38-jarige H. Goos- sens uit de Floreslaan door een in de hijs hangende last in de rug geraakt. De man overleed korte tijd later aan de bekomen verwondingen. Koningin naar bloemcorso. Het ligt in het voornemen van de Koningin om het 10e Aalsmeerse bloemencorso „Bloem en Operette" bij te wonen op zaterdagmiddag 7 september in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Eervol ontslag. De minister van Oor log heeft onder dankzegging voor de bewe zen diensten met ingang van 1 september 1957 de heer W. van Veenendaal op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd van de luchtmachtvoorlichtingsdienst. Laatste walvisvaarder. Op initiatief van de historische commissie van Harlin- gen is een monument tot stand gekomen op het graf van de laatste Harlinger wal visvaarder aan de Spanjaardslaan te Leeuwarden. Dr. Van Deinse en het Socio logisch Museum hebben een stuk walvis kaak afgestaan, waarop staat uitgebeiteld: Hendrik Wildts geboren te Sneek 1802; overleden te Leeuwarden 1887; van 1859 tot 1865 commandeur op de laatste walvis vaarder „Dirkje Adema". Dit stuk is ge plaatst op een zwerfsteen die door het dijkbestuur van Harlingen werd afgestaan. Rolschaatsen. De rolschaatsenbaan in Dordrecht, die vanwege het faillissement van de exploitant een jaar gesloten is ge weest en nu is overgenomen door de ge meente, zal op woensdag 4 september wor den heropend. Dit is mogelijk geworden doordat de beide rolschaatsverenigingen in Dordrecht een vorm van samenwerking hebben gevonden, die naar verwachting een rendabele exploitatie van de baan en zelfs uitbreiding er van mogelijk zal ma ken. Wellicht zullen in het Dordtse rol- schaatsstadion, dat zeer modern is inge richt, binnenkort de Nederlandse kam pioenschappen rolschaatsen worden gehou den. Gevaarlijke liobby. Een zeventien jarige scholier uit de Tintorettostraat te Amsterdam, die woensdag met zijn vader thuis aan het experimenteren was met chemische stoffen, is het slachtoffer van deze hobby geworden. Hij deed een sub stantie in een oude geweerloop en ging toen naar het balcon om te zien of hij een ontploffing tot stand kon brengen. Hij slaagde volkomen, de geweerloop sprong uit elkaar en de jongen werd ernstig aan zijn rechterhand gewond. Hij is in de Boerhaa- ^ekliniek opgenomen. DONDERDAG 29 AUGUSTUS Minerva: „High society", alle leeft, ei 20.15 uur. Roxy: „Dwars door de vuurli nies", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black". 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de overkant", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor Tobi- ki", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Der Bettelstudent", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Studio: „De man met de wassen beelden". 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Linnaeushof: Zomertuin. dagelijks geopend. Terrein Wagenweg: Circus Jos Mullens, 20 uur. Concertgebouw: Vierde zomerconcert N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends, solist, Pierre Jetteur, 20.15 uur. VRIJDAG 30 AUGUSTUS Minerva: „Tien kleine negertjes", alle leeftijden, 14.30 uur; „The man with the golden arm", 18 jaar, 20.15 uur. Frans Hals: „Ball im Savoy", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „kindervakkntieprogramma". alle leeftijden, 10.30 uur; „De man met de wass enbeelden", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Cupido op een dolfijn", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Bonsoir Paris, bonsoir d'amour", alle leef tijden, 14, 19 en 21.15 uur. :Rembrandt „Tante's laatste stunt", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Het geweten van het westen", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Verdoolde bus", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Concertge bouw: Amateurwedstrijd om de beste ama teur-artiest van Nederland, 20 uur. Ter- ren Wagenweg: Circus Jos Mullens, 20 uur. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks open.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11