Uitstel van openbare werken door investeringsbeperkingen Eerste stuurvrouw monstert op de „TrudeK" in IJmuiden Heemsteedse raad behandelde vakantie agenda in vlot tempo VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 HAARLEMMERMEER Onderwijzer van school te Lisserbroek Winkelbeurs te Hoofddorp Aansluiting op water leidingnet Huurverhoging LISSE Afdeling Lisserbroek van „Bloembollencultuur" vergaderde Nico Gastien winnaar van „Tour de Lisse" „Bestrijdt het leed, dat kanker heet" Ledenvergadering van de „Zwarte pion" „Cantite Tuba" steekt de bazuin ZANDVOORT Laatste zomeravondconcert Sumual maakt indruk in Djakarta Portugese militaire actie op Indonesisch Timor Vergrijzingvan de bevolking niet het gevolg van de politiek van B. en W. Verwachtingen omtrent het Poolse bezoek aan Tito Betere relaties tussen kerk en staat? Russen achten de zuidpool één grote archipel Hongaar ontvlucht voor de tweede maal zijn vaderland Voorzichtige verwijten van Bourguiba jegens Italië Onderzoek naar artikel in Newsweek" nver Sllknrnolten aangehouden, die in onze territoriale ANWB wil dwarszit op bromduo's verbieden Jordanië's boycot van Israel treft ook buitenlanders Rouwmis voor onschuldig geëxecuteerden in Polen Scheepvaart De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft op 2 mei een verbeteringsplan aan vaard voor de Sloterweg te Badhoevedorp, voor zover gelegen tussen de Havikstraat en de ringdijk. Een krediet van f315.000 werd voor het doel beschikbaar gesteld. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de raad bericht, dat naar hun me ning uitvoering van de verbeteringswerken niet zo dringend is, dat enig uitstel niet mogelijk of verantwoord zou zijn. Het pro vinciaal bestuur verzoekt de uitvoering van de werken voorlopig op te schorten op grond van de vereiste bestedingsbeper kingen. B. en W. merken in een brief aan de gemeenteraad op, dat het zeer "te be treuren is, dat de toch zo noodzakelijke verbetering geen doorgang zal kunnen vin den. In het licht van de dringend geboden beperking der investeringen kan echter redelijkerwijs niet ontkend worden, dat het onderhavige omvangrijke werk nog enig uitstel kan lijden. Zij stellen voor aan het verzoek van Gedeputeerde Staten te voldoen. Getracht zal worden het werk in 1958 tot uitvoering te brengen. Esscnlaan te Zwanenburg Voorts hebben Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat zij de verbetering van het deel van de Essenlaan te Zwanenburg, waarvoor de gemeenteraad op 7 februari een krediet van f 30.000 beschikbaar stel de, niet dermate urgent achten, dat ge zien de investeringsbeperkingen, uitstel niet verantwoord zou zijn. B. en W. merkeh op, dat bij het plan, zoals dat destijds door de raad is aanvaard, van de gedachte is uitgegaan, dat de aan de oostzijde van de Essenlaan aanwezige sloot zal worden ge handhaafd. Na overleg met de stedebouw- kundige is het college evenwel later tot het inzicht gekomen, dat het de voorkeur ver dient de sloot te dempen, waardoor bouw terrein kan worden verkregen voor onge veer acht woningen langs dit gedeelte van de Essenlaan. B. en W. stellen de raad v«or het besluit van 7 februari in te trek ken; spoedige indiening van een nieuw plan, alsmede van een plan voor de bouw van een aantal woningen ter plaatse, zul len zij bevorderen. Werken in Nieuw-Vennep De gemeenteraad besloot op 2 mei tot het aanleggen van straten, riole ringen en tegel trottoirs in het noordelijk kwadrant van Nieuw-Vennep. De totale raming van kosten der werken bedraagt f 337.500, waarvan f 200.000 voor verbete ring van de bestaande toestand en f 137.000 voor aanleg van nieuwe wegen en riolen. Gedeputeerde Staten hebben bericht, dat de verbetering van het wegdek in de Dorp- Ter voorziening in de vacature ontstaan door het verlenen van eervol ontslag aan de heer P. A. Roels als onderwijzer aan de openbare lagere school II te Lisser broek hebben B. en W. van Haarlemmer meer aan de gemeenteraad de volgende voordracht aangeboden: 1. W. P. Toorn te Lhee (Dr.);' 2. J. Dijkstra te Ravénswoud (Fr.). De federatie van middenstandsvereni gingen te Haarlemmermeer houdt op 12, 14 en 15 oktober een winkelbeurs in de Beurshal te Hoofddorp. Zij heeft aan de gemeenteraad gevraagd ontheffing te ver lenen van het in de winkelsluitingswet vervatte verbod om winkels na zes uur des avonds geopend te hebben. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan het ver zoek te voldoen. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeenteraad voor met het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland een overeenkomst aan te gaan met betrekking tot de aansluiting op het provinciaal drinkwaterleidingnet voor alle resterende niet-rendabele percelen in de gemeente. Het gaat over zestien percelen. De ge meente zal een jaarlijkse bijdrage moeten verstrekken van f 1.310. B. en W. van Haarlemmermeer hebben in antwoord op vragen van het raadslid de heer P. M. Lanser (Comm.) over de verhoging van de huren van 1251 wo ningen, die in beheer zijn van de ge meente, het grondbedrijf, het woningbe drijf en de drie woningbouwverenigingen, meegedeeld, dat de huur van 703 wo ningen verhoogd werd met 25 percent; 77 woningen met 20 percent; 24 met 15 per cent; 52 met 12 percent; 8 met 10 percent; 90 met 5 percent; 297 zijn niet verhoogd. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Theodora Antonia, d. v. Th. A. Gladpootjes en M. van der Stroom. Meintje, d. v. T. P. Schutter en J. Vos. Marja, d. v. H. A. Balkenende en M. Broek huizen. Johanna Theodora M., d. v. H. C. M. Klijn en C. M. Hoogenboom. Theadora, d. v. T. Palstra en P. Iioegee. Aaltje, d. v. C. A. van den Heuvel en C. J. Roubos. Johannes Daniel, z. v. P. J. Ahrens en Chr. Pecht. Eduard, z. v. L. P. Bokhorst en H. de Ridder. Rudolf Wilhelmus M., z. v. A. Borst en M. li. Philipse. Anthonius Petrus, z. v. P. J. J. Kniep en F. A. Kauff- man. Arie Jacob, z. v. H. J. van der Weele en W. Versteeg. Allegonda J. M., d. v. A. P. van der Vlugt en A. H. Dix. Johanna Maria, d. v. W. van der Flier en J. G. van Iiensbergen. Pietjan, z. v. C. Verhoog en W. B. Heeg. Elizabeth, d. v. A. Meinster en T. Bloemer. Mary, d. v. J. N. Dekker en W. P. Pieters. ONDERTROUWD: Dirk de Wilde en Marjolein Schalkwijk. Jacobus W. F. Pe ters en Aagje Dol. Jan van Gameren en Sophia T. Ramkema. Johan Markerink en Maria C. Hoogland. Ritske Schregardus en Catharina Pols. GEHUWD: Arie Hendrik Scherpenberg en Theodora Johanna van Hensbergen. Arie Bloemer en Johanna Roos. Cornelis Hendrikus J. van Velsen en Sonja Gijs- berta H. Jansen. Johannis Gerrit den Boef en Cornelia van Zoolingen. Johannes de Vries en Maria van 't Hof. Cornelis Petrus Duindam en Cornelia Maria Catharina Stokman. OVERLEDEN: Jan Visser, 80 jaar, w. v. Antonia Walraven. straat en het aanbrengen van een nieuwe riolering in deze straat naar hun mening niet urgent zijn. Tegen de overige werken hebben Gedeputeerde Staten geen beden kingen gemaakt. B. en W. schrijven de raad: „Ofschoon toegegeven kan worden, dat de verbete ring van de Dorpstraat, de huidige in vesteringsvoorschriften in aanmerking ge nomen, wel enig uitstel kan verdragen, is het toch bijzonder onaangenaam, dat dit onderdeel van het plan uitgezonderd zal moeten worden. Niet alleen zal afzonder lijke uitvoering naderhand financieel on voordeliger zijn, maar het te leggen stam- riool in de Dorpstraat zou mede de functie krijgen om de riolering van het westelijk kwadrant van Nieuw-Vennep af te voeren naar de I-Ioofdvaart en in de toekomst naar de rioolwaterzuiveringsinrichting. In dien bedoeld stamriool nog niet aangelegd kan worden, betekent zulks, dat de riole ring van Nieuw-Vennep-West voorlopig zal moeten blijven lozen op de Venneper- tocht. Teneinde evenwel geen stagnatie te brengen in het verkrijgen van de ver eiste machtiging voor het bouwrijp ma ken van de gronden in het uitbreidings plan Nieuw-Vennep-Noord, geven B. en W. de raad in overweging, het verzoek van het provinciaal bestuur in te willigen en de uitvoering van de verbetering van de Dorpstraat voorlopig op te schorten". Geen verbindingsstraat te Hoofddorp Verder stellen B. en W. naar aanlei ding van een brief van Ged. Staten voor de zuidoostelijk van de ontworpen verlengde Leeghwaterstraat opgenomen verbindingsstraat met de Kruisweg niet aan te leggen. Daarom zal het krediet van f 235.000 met een bedrag van f 25.000 verminderd kunnen worden. De afdeling Lisserbroek van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft donderdagavond de be schrijvingsbrief besproken voor de alge mene vergadering, die de algemene ver eniging op 9 september in Haarlem zal houden. Ook hier werden vele bezwaren tegen de binnenlandse minimumprijzen en minimum-exportprijzen geuit. De afdeling zal zich hierover dan ook op de algemene vergadering laten horen. Bezwaren had men tegen het plan om de verschillende prijsklassen te laten varen en alleen voor enkele soorten een uit zondering te maken. Namen worden ech ter niet genoemd. Op de algemene ver gadering zal daarom worden voorge steld het aantal soorten, waarvoor een uitzondering kan worden gemaakt, zo be perkt mogelijk te houden. Voorts zal de wenselijkheid naar voren worden gebracht om alle grootkronige nar cissen onder te brengen in de prijsklasse der trompetten en bicolors. In de klasse, waarin zij thans zijn ingedeeld, staan ze te laag. Voor de najaarsvèrgadering van „Bloembollencultuur" zal worden gehou den, zullen nog enkele wensen worden kenbaar gemaakt, onder meer ten aanzien van de door het Landbouw-Economisch- Instituut berekende prijzen. Bij de rond vraag werd de wenselijkheid naar voren gebracht om in te Roversbroekpolder ook in juni een schouw op de sloten in te stellen, doch het bestuur meende, dat het niet op de weg van een afdeling van „Bloembollencultuur" ligt om deze kwes tie dan de orde te stellen. K. Arendsman toonde zich de snelste in ploegentijdrit De „Tour de Lisse" is voorbij. De bloe men, de gelukwensen en de gele trui. En wat al menigeen had verwacht, geschiedde. Nico Gastien, die al vyf etappes met de gele trui om zijn schouders rondfietste, werd óók donderdagavond in de ploegen tijdrit, die meetelde voor het algemeen klassement, niet van de eerste plaats ver drongen. De renner, die op de tweede plaats in het algemeen klassement eindig de, toonde zich in de tijdrit echter de sterkste. Deze renner, K. Arendsman, legde de tien ronden (ruim vier kilometer) in 7 min. 15,9 sec. af. Dat komt neer op een gemid delde snelheid van vijfendertig kilometer per uur op een moeilyk parcours en op een alledaagse fiets. Ruim duizend toeschouwers waren ge tuige van de ploegentijdrit, waarin na Arendsman de geletruidrager Gastien de snelste was met 7 min. 16,2 sec. Zowel Gastien als Arendsman bleven van de eerste meters af aan kop en konden een voorsprong op het peloton behalen. Tony Warmerdam van de Rode Ploeg eindigde in 7 min. 32, 9 sec. op de derde plaats. Op de vierde plaats kwam A. Barten van de Witte Keurbende in 7 min. 34,9 sec. Als vijfde in een tijd van 7 min. 38,1 sec. werd de kopman van de Oranje Garde, L. Mei- land, geklasseerd. Ere-rondes Nadat Arendsman de zoen van Miss Tour de Lisse in ontvangst had genomen, wer den verscheidene ere-rondes gereden. De organisatox-en van de „Tour" toonden zich zeer tevreden over het succes, dat de wie- leiTonde in de bollenstreek heeft gehad. „Het heeft de stoutste verwachtingen over troffen", merkte een van de organisatoren op. Mogelijk komt deze „Tour" voor her haling in aanmerking. De collecte voor het Koningin Wilhel- minafonds (kankerbestrijding) wordt in Lisse gehouden op zaterdag 31 augustus onder het motto: „Bestx'ijdt het leed, dat kanker heet". De schaakclub „De zwarte Pion" te Lis se gaat zich voorbereiden op het winter seizoen. Het programma zal worden vast gesteld in een ledenvergadei'ing, die op 3 september wordt gehouden in de zaal van café Van Diemen in Lisse. De harmonie „Cantite Tuba" te Lisse zal zaterdagavond 7 september om zeven uur de bazuin steken in „De Engel". Op het Engelplein zal een kort muziekpro gramma worden uitgevoerd. Zaterdag zal de harmonie ter gelegenheid van de ver jaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina op verscheidene plaatsen in het dorp con certeren. Men vex-trekt 's avonds om zeven uur van het Verenigingsgebouw. GESLAAGD Mejuffrouw H. J. R. de Weerd, onder wijzeres aan de O.L. school te Lisse, slaag de voor de akte M.O. schoonschrijven in Den Bosch. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Anna Maria Gijsbertha Adriana, dr. van H. E. G. Slootbeek en van A. A. Meijer, Stationsweg 19. Klazina Johanna Elisabeth, dr van G. J. van Stijn en van G. M. J. Teunissen, Vreewijk 54. ONDERTROUWD: H. C. J. Kozijn te Lisse en C. P. van der Meer te Lisse. J. A. Augustinus te Lisse en M. J. Broekhof te Lisse. GEHUWD: G. J. G. I. van Leeuwen te Vooi'hout en A. M. Warmerdam te Lisse. G. Tolen te Noordwijkerhout en A. M. van der Linden te Lisse. W. A. A. van der Ham te Noordwijk en M. W. de Haas te Lisse. In de muziektent op het Raadhuisplein te Zandvoort heeft de Zandvoortse muziek kapel onder directie van de heer J. J. Wildschut, donderdagavond het laatste concert verzorgd in de serie zomeravond concerten, voorbereid door stichting „Tou ring Zandvoort". Een groot aantal toehoorders was van dit afscheidsconcert van seizoen 1957 ge tuige. Voor de pauze werd een licht klas siek programma uitgevoerd, waarna de jeugdkapel met twee marsen en een wals opnieuw bewees, dat belangrijke vorde ringen op muzikaal gebied werden ge maakt. Na de pauze werd door de kapel een vrolijk populair programma ten gehore ge bracht, waarmede een concerten-reeks be sloten werd, waarin de Zandvoortse mu ziekkapel een belangx-ijk aandeel heeft ge had en die er belangrijk toe heeft bijge dragen, de avonduren in het zomerseizoen te vullen op een wijze, die badgasten en inwoners zeer op prijs stellen. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Jonita Geertrudis Dorine, d v. A. H. Schipper en E. S. H. Harting. Andreas, z. v. J. Hoekema en D. J. Holle- stelle. Birgitte Fernande, d. v. A. Vinke en N. Ebeling. Anna Catharina, d. v. H. J. Lindeman en T. E. Vrijaldenhoven. ONDERTROUWD: H. Chr. L. Koene en J. Adama van Scheltema. De eerste Nederlandse vrouwelijke stuur man heeft deze week in IJmuiden gemon sterd by waterschout W. G. Meijboom. Zy heet Maureen Koster-Santerson, een Engel se van geboorte, die in de functie van stuurman op de kustvaarder „Trude K", waarop haar man kapitein is, thans met een lading zout onderweg is naar Zweden. „Het begon als een grap en eindigde in volle ernst", aldus mevrouw Koster, die zich de eerste stuurvrouw kan noemen. Zij trouwde drie jaar geleden met kapitein Sietze Koster uit Hoogeveen en voer al die jaren mee op de in 1951 gebouwde „Trude K". Door bijzondere omstandigheden kwam de „Trude K" echter plotseling zonder stuurman te zitten. De eerste machinist verklaarde zich bereid de taak over te nemen, maar bij het kleine door kapitein Koster afgenomen examen bleek, dat Mau reen, die er bij zat, meer antwoorden op de vragen wist dan de machinist. „Neem jij het over", heeft de machinist toen bij wijze van grap gezegd. Mevrouw Koster dacht er niet lang over na. Zij be- DJAKARTA (ANP) Luit-kol. Ventje Sumual heeft vrijdag medegedeeld een uitnodiging te hebben aanvaard om deel te nemen aan een nationale conferentie in Djakarta om een oplossing te zoeken voor de geschillen tussen de centrale rege ring en de buitengewesten. (UP) Sumual verklaarde, dat de aan staande conferentie zal slagen, „indien alle deelnemende partijen zich eerlijk gedragen en het oprecht verlangen koesteren de huidige moeilijkheden van de staat het hoofd te bieden". Toen hem gevraagd werd of hij dacht dat hij vrij naar Noord-Celebes zou mogen terugkeren, antwoordde hij: „Laat ons beginnen met elkaar te vertrouwen". DJAKARTA (ANP) Vier gewapende Portugese militairen in gezelschap van een groep dorpelingen, die waren gewapend met zwaarden en dolken, zijn de vorige week de grens tussen het Portugese en In donesische deel van het eiland Timor over getrokken, aldus vandaag in Djakarta ont vangen berichten. De militairen begaven zich naar het dorp Patimalaka aan de In donesische kant van de grens, waar zij huizen doorzochten en de bewoners onder vroegen. Daarna keerden de militairen en de burgers naar Portugees Timor terug. De Heemsteedse gemeenteraad verkeerde donderdagmiddag nog in vakantiestem ming, zodat de leden, wellicht gestimu leerd door de slechts uit elf punten be staande agenda, reeds een kwartier na de opening der vergadering tot de rondvraag waren genaderd. Het ledental was deze middag praktisch gehalveerd: zo werd burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard als voorzitter vervangen door loco-burgemeester E. J. van Lent, werd de Protestants Christelijke fractie slechts door de heer Dijkstra vertegenwoordigd en ont brak de V.V.D.-fractie zelfs in haar geheel. Alleen de fractie van de P.v.d.A. was com pleet. Van de K.V.P. had de heer Van Hees bericht van verhindering gezonden. Wanneer de heer Verspoor (Arb.) dan ook bij de behandeling der bezwaren tegen het streekplan Zuid-Kennemerland niet het woord zou hebben gevraagd, zou den alle agendapunten zonder enige dis cussie door de raad als hamerstukken zijn geaccepteerd. De heer Verspoor zei zich volkomen te kunnen verenigen met de be zwaren, zoals deze door B. en W. in het betreffende raadstuk zijn omschreven. Vandaar dat spreker volledig akkoord ging met de recreatiebestemming voor het ter rein, dat wordt begrensd door de Van Merlenvaart, evenals met de in het voor uitzicht gestelde lichte bebouwing. De socialistische woordvoerder was ech ter minder te spreken over de situatie aan de overzijde van de Ringvaart, waar het grote aantal keten, loodsen en opslagplaat sen voor bouwmaterialen het fraaie uit zicht op de Haarlemmermeer volledig ver hindert. Spreker zou dan ook aan de Heemsteedse zijde gaarne enige bouw werken van allure zien verrijzen, die deze obstakels kunnen camoufleren. De voorzitter was het in deze ge heel met de heer Verspoor eens. Inderdaad is het aan de overzijde van de Ringvaart een weinig ideale toestand, maar omdat het gebied nu eenmaal buiten de ge meentegrenzen valt, blijft er voor Heem stede niets anders over dan de situatie te accepteren. De heer Verspoor was van mening, dat het nimmer officieel Is toegestaan een dergelijke bebouwing toe te passen. Huurverh oging Bij de rondvraag toonde de heer R e ij n - ders (Arb.) zich enigszins ontstemd over het feit, dat B. en W. zonder meer aan de wens van de minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw gevolg hebben gegeven, door de huishuur in Heemstede m&t 25% te verhogen. Na enige critiek op het re geringsbeleid te hebben uitgeoefend, waar bij naar zijn oordeel de weg van de minste weerstand was gevolgd, constateerde spre ker een fout bij het college, omdat men de raad niet in deze huurverhoging heeft gekend. De leden van de raad hebben indertijd bij het verlenen van de benodigde kredieten immers wel de diverse exploi tatierekeningen moeten behandelen, waar bij tevens de huur werd vastgesteld. In zijn antwoord wenste wethouder Van Houten uiteraard niet in te gaan op de critiek aan het adres van de regering; maar wel bracht hij de heer Reijnders onder de aandacht, dat in elke exploi tatierekening een huurcalculatie is opge nomen, waarover echter uiteindelijk door het betreffende departement wordt beslist. De heer Verhoeven (K.V.P.) voelde echter wel iets voor de argumentatie van de heer Reijnders. Ook naar zijn mening had de raad de verschillende krediet- verleningen toegestaan, waarbij steeds een bepaalde huur was overeengekomen. For meel dient de raad dus ook in een even tuele verhoging te worden gekend, al be twijfelde spreker of de leden wijzigingen zouden kunnen aanbrengen. De voorzitter vestigde er tenslotte de aandacht op, dat de minister wel dege lijk de huren vaststelt, nadat de exploi tatierekeningen zijn opgezonden. Vandaar dat de huurverhoging in geen enkele Neder landse gemeenteraad is behandeld. Dat de Amsterdamse raad zich hiermee heeft beziggehouden vond zijn eoi-zaak in het feit, dat deze kwestie daar eveneens tij dens de rondvraag ter sprake was ge bracht. De laatste spreker van deze korte ver gadering was de heer W e ij e r s (K.V.P.), die zijn bewondering uitte voor de gedegen samenstelling van het jaaroverzicht van de gemeente. Hij noemde de voortdurende afname van de jongere bevolking enigs zins verontrustend, zodat hij vreesde dat er over twintig jaar alleen nog behoefte zal bestaan aan woningen voor bejaarden. De heer Weijers vroeg daarom, of dit misschien het gevolg is van een bepaalde politiek der gemeente, waarbij men voor namelijk oudere bewoners zou willen aan trekken. De voorzitter ontkende dat er voor een dergelijke conclusie enige aanleiding zou bestaan. Het is echter reeds dikwijls geconstateerd, dat de leeftijdsgrenzen zich in een nog voortdurend stijgende lijn be wegen. De huidige woningpositie vormt echter voor het gemeentebestuur een be lemmering meer voor de jongelui te doen, dan momenteel geschieden kan. Hoe zeer een dergelijke gang van zaken ook door het college wordt betreurd. gon aan een driejarige stuurmanscursus. Reeds na achttien maanden deed zij examen. Zonder enige illusie was zij voor de examencommissie verschenen. Maar zij slaagde met glans. In het bijzijn van de waterschout te IJmuiden, de heer W. G. Meijboom, heeft mevr. Maureen Koster-Santerson woens dagmiddag op de „Trude K", die bij het overslagbedrijf „De IJbunker" aan de Ha ringhaven te IJmuiden lag, haar contract als stuurman getekend. BELGRADO (UP) Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het bezoek, dat partijsecretaris Gomoelka en premier Cy- rankiewicz in september aan Joegoslavië zullen brengen, zal leiden tot een ver betering in de betrekkingen tussen de Joegoslavische regering en de rooms-ka- tholiekc kerk. Men verwacht dat Gomoel ka Tito de raad zal geven vrede te sluiten met de roomse kerk, zoals hij zelf gedaan heeft in Polen. Op het ogenblik is de leider van de rooms-katholieke kerk, kardinaal Stepi- natsj, verbannen naar zijn geboortedorp Krasitch, waar hij geen kerkelijke leiders mag ontvangen. Hij werd in 1951 vrijge laten uit de gevangenis, waar hij vijf jaar had vertoefd, na door een volksgerecht te zijn veroordeeld tot zestien jaar gevange nisstraf wegens „anti-nationale activiteiten en collaboratie met de Duitsers gedurende de oorlog". Toen het Vaticaan hem in 1952 tot kaï'dinaal benoemde verbrak Joego slavië de betrekkingen met de Heilige Stoel. Het bezoek van de twee Poolse leiders zal volgens welingelichte bronnen begin nen op 10 september en verscheidene da gen duren. Ulbricht bij Kroesjtsjev? BERLIJN (UP) Het West-Berlijnse avondblad „Nachtdepesche" bericht, dat de Oostduitse partij secx-etaris Walter Ulbricht op het ogenblik op de Krim confereert met Kroesjtsjev en Boelganin, die daar met vakantie zijn. Dit is volgens het blad een voox-tzetting van de besprekingen die begin augustus in Oost-Berlijn zijn be gonnen. MOSKOU (Reuter) Russische geleer den geloven, dat de Zuidpool geen aaneen gesloten vasteland is, doch een met ijs be dekte archipel Professor Avsjoek, die als lid van de Russische commissie voor het intei-nationale geofysische jaar belast is met gletsjeronderzoek, heeft verklaard, dat de Russische, Britse, Amerikaanse, Noorse en Zweedse expedities in verschil lende delen van het Zuidpoolgebied heb ben vastgesteld, dat de ijskap op verschei dene plaatsen onder het niveau van de zee ligt. Er zijn sleehts enkele geïsoleerde bergketens, de rest van de ijskap rust di rect op de oceaanbodem, aïdus prof. Av sjoek. NEW YORK (Reuter) Amerikaanse geleerden op een drijvend ijseiland in het Noordpoolgebied hebben een tot op heden onbekende onderzeese bergketen ontdekt, die 1500 meter boven de zeebodem uit steekt, ten noorden van Point Barrow in Alaska. WENEN (UP) Een twintigjarige Hon gaar is gisteren door de gi-ensversperi-ingen voor de tweede maal uit Hongarije naar Oostenrijk gevlucht. In november 1956 kwam André Palkovits uit Hongarije, toen de Russische troepen het land na de op stand bezetten. Van Oostenx-ijk werd hij naar Zwitserland gebracht, waar hij een brief van zijn moeder ontving, die hem vroeg terug te komen. André ging terug, maar nu is hij weer in Oostenrijk. Hij ver telde dat de communisten harde maatre gelen nemen tegen de Hongaren die naar Hongarije teruggekeerd zijn. ROME (UP) De president van Tune sië, Habib Bourguiba heeft erop gezin speeld dat geheime overeenkomsten met „andere landen" Italië belet hebben lich te wapens aan Tunesië te leveren. In een interview te Burgenstock in Zwitserland met het dagblad „II Tempo", drong Buur- guiba er bij Italië op aan zich te bevrij den van verplichtingen met andere lan den aangegaan, die een belemmering zijn voor een verbetering van de goede betrek kingen tussen Italië en Tunesië. Boui'guiba sprak uitvoerig over de fa ciliteiten, die de Tunesische autoriteiten aan de Italianen in Tunesië verlenen. „Elke dag worden er Italiaanse vissersbo- „iNcwï>wecR u\tr ouKarnuj wateren vissen» )iWij zouden het recht DJAKARTA (ANP) De Indonesische procureur-generaal, mr. Suprapto, heeft vrijdag medegedeeld dat het parket een on derzoek instelt naar een artikel in het Ame rikaanse weekblad „Newsweek", waarin wordt gezegd dat „de pro-Russische gevoe lens van Sukarno door sommige diploma ten worden toegeschreven aan de invloed van een mooie, blonde Russische vrouw, die hem het vorige jaar op zijn terugreis van Moskou heeft vergezeld". De procureur-generaal gaf geen recht streeks antwoord op vragen, of het blad in Indonesië zal worden verboden. In het Wegenverkeersreglement zal binnenkoi't een bepaling worden opgeno men, volgens welke brorpfietsen in den vervolge als kenteken met een x-onde gele schijf moeten worden uitgerust. De ANWB heeft de minister van Verkeer en Water staat gevraagd, hiervoor liever een recht hoekig plaatje voor te schrijven, omdat een ronde plaat volgens de bond moeilijker te bevestigen is. De ANWB verzoekt de minister voorts, het vex-voer van duopassagiers op brom fietsen in dwarszit te willen verbieden, daar op die manier het evenwicht van het voertuig ernstig in gevaar gebracht wordt. hebben die te confiskeren. Dat doen wij echter niet. omdat wij de houding van Ita lië ten opzichte van de Arabische volken waarderen". „Waarom behandelt Italië ons dan niet op dezelfde manier in andere gevallen?" AMMAN (Reuter) De ministerraad van Jordanië heeft besloten, dat zes bui tenlandse ondernemingen geen handel met Jordanië mogen drijven, daar zij han delscontacten en filialen in Israel hebben. Deze ondernemingen zijn gevestigd in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Ne derland, Italië en Turkije. De minister raad heeft voorts 38 andere onderne mingen gewaarschuwd tegen het drijven van handel met Israel. Deze maatregelen vallen in het kader van Jordanië's econo mische blokkade van Israel. JERUZALEM (UP) De socialistische Britse oud-minister Herbert Morrison heeft op een bijeenkomst van de Israëli tische socialistische partij in Tel Aviv het besluit van de Shell en de Britse petro- leummaatschappij zich uit Israel terug te trekken veroordeeld. Volgens hem is dit een politieke daad en niet slechts een eco nomische maatregel. Het besluit is volgens hem genomen onder druk van de Arabische landen. WARSCHAU (UP) Het in Warschau verschijnende blad „Zycie Warszaway" meldde donderdag, dat zaterdag in een rooms-katholieke kerk een rouwmis is ge lezen voor zeven Poolse marine-officieren, die in 1948 en 1949 „onschuldig zijn gedood" door het communistische regime. De mis werd gelezen voor schout-bij nacht Adam Mohuczy, vijf kapiteins en een luitenant, die op beschuldiging van „spio nage en sabotage" zonder vorm van proces waren geëxecuteerd. Sommige van deze officieren hadden hoge geallieerde onder scheidingen voor bewezen diensten in de Poolse marine gedurende de afgelopen oorlog. Roemenen BELGRADO (Reuter). De Roemeense plaatsvervangende minister-president, ge neraal Bodnaras en de minister van Bui tenlandse Zaken, Maux-er, hebben een be zoek gebracht aan de Jaarbeurs van Bel grado, aldus meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Eerder was niets be kend gemaakt over een bezoek van deze Roemeense bewindslieden. Aangenomen wordt, dat president Tito onderhandelin gen met de Roemenen heeft gevoerd. Tito heeft op 1 en 2 augustus Roemenië bezocht voor geheime besprekingen met de Russi sche partijsecretaris Kroesjtsjev. Aagtekerk 30 te Penang. Aalsdijk, 29 v. Semarang n. Tandjong Priok. Alcyone, 29 te Rotterdam. Alhena, 29 v. Bahia n. Las Palmas. Alioth, 29 te Rio Grande. Alphacca, 29 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Ampenan, 29 v. Aden n. Belawan. Amstelveen, 29 te Dakar. Amstelkroon, 29 te Amsterdam. Annenkerk, 30 te Rotterdam. Arkeldijk. 29 v. Alexandrië n. Port Said. Axeldijk, 30 te Antwerpen. Banggai, 29 te Kuwait. Barcntsz. 30 te P. Ternate. Beninkust, 29 v. Antwerpen n. Hamburg. Bennekom, 29 450 m. w.z.w. Flores n. Rotterdam. Billiton, 30 v. Singapore n. Tandjong Priok. Bloemfontein, 30 te Southampton. Borneo, 30 te Penang. Breda, 28 440 m. n.n.o. Fayal n. Willemstad. Britsum, pass. 29 Ouessant n. Southampton. Clavella, 29 v. Abadan n. East-London. Cleodora, 30 te Abadan. Cradle of Liberty, 28 650 m. o.z.o. Bermudas n. Rotterdam. Caltex Leiden, 31 te Rotterdam verw. Caltex Rotterdam, 29 te Bandarmashur. Camerounkust, 30 te Freetown. Congokust, 29 te Takoradi. Coryda, 29 te Pulubukom. Crania, 30 te Birkenhead. Diemerdijk, 30 te Londen. Enggano, pass. 29 Gibraltar n. Swansea. Esso Den Haag, pass. 29 Ouessant n. Antwerpen. E trema, 29 v. Vitoria n. Fortaleza. Felipes, 30 te Pladju. Fairsea, 26 v. Le Havre n. New York. Giessenkerk, pass. 29 Str. v. Messina n. Pt. Said. Guineekust, 28 v. Lagos n. Duala. Gadila, 31 te Singapore verw. Ghanakust, 29 v. Freetown n. Dakar. Gooiland, 30 te Recife. Groote Kerk, 30 v. Sydney n. Brisbane. Hathor, 30 v. Sevilla n. Tunis. Hispania. 30 te Bilbao. Helena, 30 te La Guaira verw. v. Cd. Trujillo. Iberia, 29 Ouessant gepass. Isis, 30 te Ciudad Trujillo verw. Japara KPM, 31 te Singapore. Karimun, 29 dw. Landsend n. Rotterdam. Koningswaard, 28 1200 m. n.o. Martinique naar Curasao. Kylix, 30 v. Maracaibo n. Curasao. Kieldrecht, 30 te Barcelona. Kosicia, pass. 29 Azoren n. Rotterdam. Kota Inten, 30 te Beira. Karossa, 31 te Samarinda. Kara, 30 v. Singapore n. Suva. Lindekerk, 29 nog te Kuwait. Loppersum, 29 v. Savannah n. Bremen. Leuvekerk, 2/9 te Rotterdam verw. Liberty Bell, 30 te Port Said. Malvina, 29 v. Hongkong n. Miri. Myonia. 29 v. Balikpapan n. Sorong. Minjak, 30 verm. v. Olehleh n. Sabang. Maas, 3/9 te Rotterdam verw. Meerkerk, 31 te Karachi verw. Musilloyd, 30 te Surabaja verw. Naess Commander, 29 te Gibraltar. Orestes, 30 30 m. w. Guataloupe n. Baltimore. Oranje Nassau, 29 v. Dover n. Trinidad. Orion, 30 te Rotterdam. Oostkark, 30 te Genua. Ootmarsum, pass. 29 Key West n. Houston. Ouwerkerk, 29 v. Aden n. Port Sudan. Peperkust, 28 v. Porto Amboin n. Lobito. Phrontis, 29 v. Singapore n. Bangkok. Poelau Laut, 30 te Surabaja. Polydorus, 29 te Singapore. Purfina Hellas, 29 v. Genua n. Perzische Golf. Prins Casimir, 29 v. Muskegm n. Chicago. Pr. Will. George Fred., 30 v. R'dam n. Montreal. Perna. pass. 29 Minikoi n. Abadan. Purf. Nederland, 30 v. rede Fiumicino n. Kuwait. Roti. 30 te Singapore. Raki. 28 te Manilla. Roebiah, 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Rondo, 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Rijndam, 30 te Le Havre. Sambas, 30 te Singapore. Sliedrecht, pass. 30 Aden n. Mena A1 Ahmadi. Solon, 30 v. Amsterdam n. Guanta. Stanvac Selo, 30 te Sungeigerong verw. Sloterdijk, 30 te Rotterdam. Straat Lombok, 29 v. Lour. Marques n. Zanzibar. Singkep. 29 v. Penang n. Port Swettenham. Sirrah, 30 te Bahrein. Stad Alkmaar. 29 te Bagnoli. Stad Gouda, 30 te Vlaardingen. Stad Leiden, 29 v. West-Hartlepool n. L. Palmas. Stad Schiedam. 29 v. Savona n. Bona. Stad Utrecht, 29 v. Vlaardingen n. Narvik. Stentor. 29 te Georgetown. Straat Banka, 29 v. Bombay n. Cochin. Straat Torres. 29 v. Sydney n. Melbourne. Sarpedon, 30 te La Guaira verw. v. Aruba. Themisto, pass. 29 Lizardhead n. Rotterdam. Trajanus. 28 te Barranquilla n. Maracaibo. Tomocyclus, pas. 29 Azoren n. Curasao. Telamon, 29 v. Hamburg n. Bremen. Taria. pass. 29 Azoren n. Rotterdam. Van Noort, 30 te Singapore verw. Vasum, 30 te Mena Al Ahmadi. Weltevreden, pass. 29 Str. v. Messina n. Pt. Said. Westland, 28 330 m. z. St. Vincent n. L. Palmas. Willemstad. 29 v. Curacao n. La Guair. W. Alton Jones, 29 380 m. w.n.w. Alexandrië naar Mena. Wonosari, 29 te Abadan. IJssel, 30 te Amsterdam. Zeeland, 30 te Djibouti. Zuiderkerk, 29 te Mombasa. KLEINE VAART Alcetas, 30 te Bari verw. Bab T, 27 te Zaandam v. Mantyluoto. Bernard John, 30 v. Triëst n. Reyka. Concepcion, pass. 28 Vlissingen n. Londen. Cornelis Houtman, 31 te Birkenhead verw. Elsa, 28 te Gruvon v. Karlstad. Gazelle, 30 v. Goole te Rotterdam verw. Hondsbosch, 30 v. Londen te Rotterdam verw. Hoogvliet. 30 v. Rotterdam te Fowey verw. Hos, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Import. 6/9 v. Oporto te Rotterdam verw. Joost, 28 te Zaandam v. Sundsvall. June. 29 te Cromer n. Boston. Kaap Falga, 27 te Gefle v. Gent. Kaap St. Vincent. 28 te Rotterdam n. Mantyluoto. Myfem. 30 v. Kiel n. Parijs. Mypuck, 31 v. Londen te Swansea verw. Myson, 30 v. Vestervicken te Rouen verw. Olivier v. Noort, 31 v. Casablanca n. Engel. verw. Nero, 28 te Amsterdam n. Rotterdam. Phidias. 29 te Rotterdam n. Palermo. Pavo, 26 v. Sundsvall n. Zaandam. Ponza, 28 te Karlstad v. Otterbacken. Tilly, 28 v. Zaandam n. Pataholm. SLEEPVAART Blankenburgh, 30 v. Ferrol n. La Figueira Da Foz. Barendszee, 30 v. Ferrol n. Puerto Cabello. Clyde, 30 26.35 n. 162.03 o., v. Tokuama naar New Orleans. Cycloop, 28 330 m. n.w. Golf v. Maracaibo naar Maracaibo. Ebro, 30 53.17 n. 4.46 o., van Avongarth naar Bremerhaven. Hudson, 28 50 m. z. Kaap Passero n. Calcutta. Humber, 28 v. Blyth te Maassluis. Loire, 30 44.58 n. 23.47 w.. v. Philadelphia n Gent. Oceaan, 30 28.08 n. 149.43 o., van Tokuama naar Korinthe. Oostzee, 28 ten anker te Ras Piedras. Poolzee, 28 110 m. n.n.w. noordp. Aruba naar Maracaibo. Rode Zee, 30 45.55 n. 8.36 w., v. Charleston naar St. Nazaire. Thames, 30 v. Brunsbüttel (haven binnengelopen Titan, 28 900 m. n. Belem n. Barbados. Zeeland, 28 100 m. n. Amba n. Maracaibo. voor slecht weer).

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11