Maandag begint bouw van 110 arbeiderswoningen in Delftwijk EHS-EDO en HCK-OVVO van het grootste belang Ook polderbestuur dient aanvraag in Verzorgd spel met Pierre Jetteur Brieven aan de redactie DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DE HONKBALCOMPETITIE VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Woningbouwvereniging St. Bavo-Noord: Dezer dagen is de rijks goedkeuring verleend voor het ontwerp van ir. Harry Nefkens B. en W. niet gebonden aan plan De Ranitz Onthulling beelden voor Pandpoort Nieuwe kistenfabriek in Waarderpolder geopend Brand in woning aan de Lorentzkade in Haarlem Bromfietser rijdt trottoir op en botst tegen bord UIT STAD EN STREEK N.Ph.O. geeft een pauzeconcert Brutale autodief in actie Sinds maart veertien huurwagens verhandeld Afscheid van de „Blauwe" op film en televisie Niet op verkeer gelet en tegen bromfiets gelopen Concert met taptoe door „Eensgezind Excelsior" Burgerlijke Stand van Haarlem Sterk EDO versloeg Haarlem met 4-2 in lichtwedstrijd Drobny versloeg Javorsky na55 games Henk Buis won slotrit van de „populaires" Naar wij vernemen is één dezer dagen de rjjksgoedkeuring verleend voor de bouw van 110 arbeiderswoningen in Delftwijk voor de rooms-katholieke woningbouwvereni ging „St. Bavo-Noord". Hiermee zyn de laatste beletselen voor de bouw van dit complex woningen weggenomen. De bouw is opgedragen aan het bouw- en aan nemingsbedrijf J. Bakker uit Zaandam, dat maandag met de bouw ervan zal beginnen. verlegging van de Delftlaan, om de gehele Het ontwerp voor deze 110 woningen is van het Rotterdamse architectenbureau ir. Harry Nefkens en omvat in totaal 164 wo ningen. De rest van dit plan zal pas ver wezenlijkt kunnen worden na de verlegging van de Delftlaan voor de nieuwe aanslui ting op de rijksweg naar Velsen. Voorlopig zullen hiervan dus eerst 110 woningen worden uitgevoerd. Dit complex bestaat uit vier blokken, die elk bestaan uit veertien woningen van het zogenaamde maisonette-type en drie étage-woningen, alsmede uit twee blokken van het gaan derij-type. De beneden-maisonettes zullen van de openbare weg af toegankelijk zijn en heb ben op de begane grond een woonkamer, een keuken, een bergruimte en een w.c. Op de verdieping zijn vier slaapkamers en een doucheruimte aanwezig. De bovenmaisonettes zijn toegankelijk van een gaanderij af, die bereikbaar is van uit een gemeenschappelijk trappenhuis. Te vens geeft deze gaanderij toegang tot drie étagewoningen. Deze woningen bevatten een woonkamer, drie slaapkamers, een keuken, een douchecel, een toilet en een berging. Een gemeenschappelijk trappenhuis vormt de verbinding tussen de gaanderijen van de beide andere blokken. Het ene blok heeft drie woonlagen met achttien wonin gen in totaal, het andere vier woonlagen met in totaal vierentwintig woningen. Deze woningen bevatten naast de gebruikelijke ruimten drie slaapkamers. Op de beneden verdieping van het blok met de vier woon lagen zijn bergingsruimten, een ruimte voor de woningbouwvereniging, een speelruimte en opslagruimte voor speelmateriaal voor een bij dit complex te maken speelterrein geprojecteerd. Op de benedenverdieping van het gaan- derijblok met drie woonlagen zijn 24 gara ges geprojecteerd. Voor de afsluiting van enkele blokken zijn vier dagwinkels en zes garages gedacht. De totale bouwkosten werden indertijd begroot op 2.021.600. Voor de aankoop en het aanbrengen van gasgeisers was naar raming een bedrag van 22.000 nodig. Met de bouw van dit complex nadert de noordrand van Delftwijk zijn voltooiing. Gewacht moet nog slechts worden op de punt van Delftwijk tussen Nieuwe Delft laan en Rijksstraatweg vol te kunnen bou wen. De 110 woningen voor de woning bouwvereniging „St. Bavo-Noord" vol gens ontwerp van de Rotterdamse ar chitect ir. Harry Nefkens, waarvoor thans de rijksgoedkeuring is verleend, vormen een deel van de bebouwing van de noordelijke punt van Delftwijk, waarvan deze maquette een beeld geeft. De gehele bebouwing, die 164 woningen omvat, kan pas worden uit gevoerd als de Delftlaan daar ter plaatse zal zijn verlegd. Rechts op de foto ziet men de geprojecteerde toren flat aan de Rijksstraatweg aan de westzijde van het Delftplein. In het midden ziet men de plaats, waar het Johan Limpersplantsoen komt. De straat aan de linkerzijde is de Jan Campertstraat, aan de rechterzijde daarvan komt het r.k. scholencomplex, dat eveneens door ir. Harry Nefkens is ontworpen. Raadsverslag Haarlem Het verslag van de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad in ons blad van gisteren geeft misschien op één punt aan leiding tot een misvatting, met name, waar het antwoord wordt weergegeven van wet houder H a p p op de opmerkingen van de heer Proper (Comm.) ten aanzien van de ontworpen oost-west-traverse via Spaarnelaan en Spanjaardslaan. Uit het verslag zou kunnen blijken, dat de wet houder gezegd heeft, dat B. en W. als op lossing van het vraagstuk het tracé vol gens het plan-De Ranitz hebben gezien. Dit is niet juist: B. en W. hebben een op lossing gedacht in de vorm van een weg ten zuiden van de agglomeratie Heem stedeAerdenhout. Zij hebben zich te dezen aanzien echter niet gebonden aan het plan-De Ranitz, dat zoals bekend even eens een weg ten zuiden van Heemstede omvat. De bedoeling van wethouder Happé ware derhalve beter weergegeven, als er gestaan had „In de geest van het plan-De Ranitz". Zaterdagmorgen 7 september om elf uur zal burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers de beelden van Willem II en Floris V, die boven de Pandpoort van het Haarlemse stadhuis aangebracht worden, onthullen. De beeldhouwer Mari Andriessen heeft de beelden in opdracht van het Haarlemse gemeentebestuur gemaakt. Zij worden ge plaatst in de nissen boven de Pandpoort aan de Koningstraat. In ons blad van 3 augustus hebben wij reeds een beschou wing over de beelden gegeven. VIERDE ZOMERCONCERT Onder voldoende belangstelling heeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest donderdagavond in de Haarlemse Concert zaal het vierde zomerconcert gegeven. Henri Arends dirigeerde en Pierre Jet teur, de concertmeester van het Brabants Orkest, was solist. Hij toonde degelijke technische scholing met een vertolking van het Vioolconcei't in g van Max Bruch. Voor een pathetische voordracht gaf Henri Arends de solist ruime kansen, die hij niet ongebruikt liet. Zijn interpreta tie gaf ons echter de indruk meer uiter lijk dynamisch, dan innerlijk genuanceerd te zijn. Met dat al een vaardig violist, die een sterke toon aan zijn instrument ont lokt en heel waarschijnlijk een voortref felijk concertmeester is. Henri Arends deed andermaal een greep uit het Mendelssohn-repertoire. Daaraan dankten wij het genot van een goede ver tolking van de ouverture „Midzomernacht- droom" die Mendelssohn op zeventienjari ge leeftijd schreef. Zeven jaar nadien componeerde hij een ouverture bij het sprookje „Die schone Melusine". Dat ging hem glad af, met respect gezegd over iemand die zich in ieder geval een eigen idioom verwoxwen heeft: wellicht wat al te glad. Neen, dan het „Schei-zo" uit de „Midzomex-nachtdroom", dat zeventien jaar na de geniale ouverture ontstond. Daai-in is de spanning weer even sterk als in het jeugdwex-k. Evenmin echter als de uitvoering van „Nocturne", was die van het ..Scherzo" helemaal bevredigend. Het zat nog niet aan de punt van de stok, al leen de slotpassage van de fluit slaagde bijzonder goed. Met genoegen heb ik geluisterd naar de „Karelia"-suito van Sibelius, een geschikt nummer voor een zomerprogramma en in dertijd steeds een voltreffer op de H.O.V.- concerten van Nico Gerharz. Het is mu ziek, die het volkseigen karakter bezit van het land der Kalewale, maar dan ook eens boven de melancholieke sfeer van dit epos uitstijgt, namelijk in het slotdeel „alla Marcia". Veel van zijn eigenaardige charme dankt het stuk aan de ox-kestratie. Het effect van de melodie voor alt-hobo, begeleid door celli en contrabassen, is wel zeer opmerkelijk. De avond kreeg een verrassend besluit door een zeer verzox-gde en op hoogspan ning gespeelde uitvoering van een sym fonisch gedicht van Evencio Castellanos, een vooraanstaand componist uit Venezue la. Hij is onder meer organist van de ka thedraal te Caracas. Het bedoelde stuk is een muzikale reflex van een gedicht „El rio de las siete estrellas" („de rivier van de zeven stei-ren"). Eigenlijk zou men daarvan minstens de inhoud moeten ken nen om dieper op de betekenis van deze muziek te kunnen ingaan. Zij wekte de indruk van gestadig wisselende stemmin gen, met melodische en ritmische midde len, die kennelijk van Zuidamerikaans folkloristische aard zijn. Wij hadden er het raden naar wat er nu bedoeld werd, voor al omdat men vormtechnisch zo weinig houvast heeft aan deze muziek. Maar af gezien daarvan klinkt dit werk uitstekend. Het is meesterlijk geïnstrumenteerd en het boeit om zijn ritmische stuwingen, zijn in teressante tonale harmonie en zijn klank sfeer. Het ox-kest veerde er lekker mee op, er was blijkbaar veel zorg aan besteed en de reactie van het publiek was navenant. Jos. de Klerk Wethouder W. F. Happé stelt machines in werking Door een handle over te halen stelde de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, de machines van de nieuwe fabriek van de n.v. Kisten en Emballagefabriek „Haar lem" aan de Nyverheidsweg in de Waar derpolder te Haarlem officieel in gebruik. De heer Happé zei zeer verheugd te zijn, dat het plan van jaren geleden,om een in- dustrietex-rein in Haarlem te scheppen, mede dank zij de vestiging van de embal lagefabriek, meer en meer wordt verwe zenlijkt. Niet alleen worden nieuwe be drijven aangetrokken, maar ook gaan be drijven, die reeds jaren bestaan, zoals de emballagefabriek, er steeds meer toe over om uitbreidingsmogelijheden in het indu strieterrein te zoeken. „Hoewel de embal lage-industrie niet de belangrijkste indu strie in Haarlem is, ben ik toch zeer ver heugd, dat men er in geslaagd is deze fabriek te scheppen, die in alle opzichten gezien mag worden. Ik hoop dat zij haar nut zal bewijzen", zei de wethouder. De wethouder was voorts te spreken over het feit, dat het bedrijf, dat reeds vijfen twintig jaar bestaat, niet zijn nieuwe fa briek in Wox'merveer liet bouwen, waar het geliëerde bedrijf is gevestigd, maar op het industrieterrein in Haarlem deed verrijzen. „Ik hoop dat de fabriek tot bloei zal komen ten bate van het bedrijf zelf en ten bate van de Haarlemse gemeenschap", zo besloot de wethouder zijn toespraak, waarna hij de machines op symbolische wijze in bedrijf stelde. Voorts voerden onder meer het woord: de heer J. H. Senff, commissaris van de vennootschap en de heer Chr. Rabauw, oud-commissaris. Vele afgevaardigden van handel en inldustrie toonden belangstelling voor de nieuwe fabriek. Na de officiële ingebruikneming waren de aanwezigen in de gelegenheid de ver vaardiging van kisten op de voet te volgen. Enige personeelsleden gaven, desgewenst, een uitvoerige explicatie bij de verschil lende produktiefasen. Vanmorgen omstreeks acht uur is brand uitgebroken in een woning aan de Lorentz kade in Haarlem, doordat een jongetje in bed met lucifers speelde. De brandweer heeft de vlammen met één straal bedwon gen. De vader en moeder van het jongetje waren met vakantie in België. De achttien jarige dochter van het echtpaar had ech ter de zorg van het gezin (vijf kinderen) op zich genomen. De vlammen hadden schade aangericht aan het beddegoed, het plafond en het dak. Bovendien ontstond er enige waterschade. Donderdagmorgen omstreeks elf uur is een 37-jarige bromfietser op de Planeten- laan in Haarlem het trottoir opgereden en tegen een verkeersboi-d gebotst. Met een hoofdwond en enige schaafwonden is de onfortuinlijke bromfietser in het zieken huis St. Joannes de Deo opgenomen. Het ongeluk gebeurde doordat een andere bromfietser de 37-jarige bromfiet ser bij het passeren „sneed". Laatstge noemde bromfietser trachtte door scherp naar rechts uit te wijken een aanrijding te voorkomen, maar reed tengevolge van deze manoeuvre het trottoir op. Nieuws in het kort Uit boom gevallen. Toen een ay-jarige bewoner van de Dunklerstraat woensdag avond omstreeks half zeven uit een boom aan de Julius Röntgenstraal in Haarlem kwam, waar hij een poes had gered, brak een tak, waaraan hij zich vasthield. De redder van de poes viel van een hoogte van ongeveer vier meter op een houten hekje. Met een gebroken wervel werd hij naar het Grote Gasthuis vervoerd. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld, kon hij naar zijn woning worden vervoerd. Jubileum. Dinsdag 3 september zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer P. van der Waal uit Haarlem, koetsier-be steller bij Van Gend en Loos, bij dit be drijf in dienst trad. „Elektrisch Materieel". Het mannen koor „Elektrisch Matex-ieel" zal vanavond een concert geven in de Haarlemse ge vangenis. Het concert staat onder leiding van dix-igent Joh. van 't Vlie. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, zal tot nadere aankondiging wegens vakantie afwezig zijn; evenals de wethouder van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mr. J. C. C. W. Hijszeler. Wethouder Van Geluk zal zijn eerstvol gende spreekuur houden op vrijdagmiddag 11 oktobex". Wethouder Hijszeler houdt zijn eerste spreekuur weer op dinsdag avond 24 september.. P.E.N.-jubilaris. Op 1 september zal de heer P. J. Amse, wonende Johan Mau- ritsplein 14 te Overveen, commies-C bij het P.E.N. te Bloemendaal de dag her denken, waarop hij vijfentwintig jaar ge leden bij genoemd bedi'ijf in dienst trad. Marinierskapel. Men verzoekt ons mee te delen, dat alsnog tot maandag ge legenheid zal bestaan bij de dirigent van de Marinierskapel, eerste luitenant Van Lijnschooten, per adres Van Ghentska- zerne te Rotterdam, muzieknummers op te geven, die eventueel gespeeld zullen worden op het concert, dat de kapel op 2 oktober in Haarlem zal geven ten bate van het Marine Sanatoriumfonds. Beschrijvingsbrief. De afdeling Heemstede van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur gaat op vrijdag 6 september 's avonds om acht uur in het verversingshuis „Groenendaal" vex-gaderen ter bespreking van de be schrijvingsbrief voor de buitengewone al gemene vergadering. Zecprestatietocht. Wegens de slechte weersomstandigheden op zondag 25 augus tus moest de zee-prestatietocht van de Bloemendaalse Reddingsbrigade worden afgelast. Deze tochten over een en twee km zullen nu bij gunstig weer op zondag middag 1 september gehouden worden. De start voor de 2 km tocht heeft plaats om twee uur bij de strandpost „De Kentering" op het Bloemendaalse strand. Benoemd. Het Gereformeerd Evan gelisatiekoor „Laudate Dominum" te Haarlem heeft met ingang van 1 septem ber benoemd tot dirigente mejuffrouw W. van Eldik. Dinsdag 17 september zal 's middags het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends van half een tot kwart over een in de Haarlemse concertzaal een pauzeconcert geven. De uitvoering wordt begonnen met de „Sere- nata Notturna" van Mozart. Hierna is Tyne van Bi'edei'ode soliste in het Eerste Pianoconcert van Beethoven. De centrale recherche zoekt een gewiek ste autodief, die sedert maart tal van ver huurders van auto's zonder chauffeur heeft gedupeerd. Hij heeft o.a. in Den Haag, Gouda, Leiden, Delft, Dordrecht en Oegst- geest middelklasse wagens gehuurd en op een openbare automarkt verkocht. De auto's werden in handen van nietsvermoe dende derden teruggevonden. Van de dief is echter geen spoor te bekennen. Deze man is tussen de 30 en 40 jaar oud, tenger van postuur, ongeveer een meter 70 lang. Hij heeft donkerblond glad gekamd haar. Hij bedient zich van verschillende namen en legitimeert zich met rijbewijzen op die namen en zijn eigen portret. Hij wordt ingeschreven, betaalt de borgsom voor twee of drie dagen en verdwijnt met de auto. Meestal huurt hij vlak voor, of op de dag van een automarkt. In één geval weigerde een verhuurder hem een wagen. Een paar uur later kwam een andere man op hetzelfde adres een auto huren, welke auto ook via de automarkt verdween. Vermoedelijk werkt de geheim zinnige autodief dus samen met een ander. Tot dusver heeft hij tenminste veertien gemakkelijk verhandelbare wagens te pak ken gekregen. De man is vex-moedelijk goed thuis in de autobranche. Toen de centrale recherche via de „Bovag" tegen hem waarschuwde, heeft hij zijn operaties nadien tot niet bij de Bovag aangesloten bedrijven beperkt. Het vraagstuk, hoe de man aan vervalste rijbewijzen komt, is nog niet opgelost. De centrale recherche verzoekt alle verhuur ders van auto's op hun hoede te zijn en bij verdenking de politie in kennis te stellen. Polygoon en de Nederlandse Televisie stichting zullen zaterdag opnamen maken van het afscheid van de „blauwe tram" in de Tempeliersstraat in Haarlem. De Nederlandse televisiestichting zal waar schijnlijk ook aanwezig zijn bij het af scheid van de tram in Amsterdam. De equipe van Polygoon zal onder leiding van Kees Kerkhof een filmfragmentje maken, dat ongeveer anderhalve tot twee minuten zal duren. Er zullen onder andere enige opnamen van de tram op de Amsterdam se Vaart en op verscheidene verkeers knooppunten in Amsterdam in worden opgexxomen. Bovendien zal de camera worden gericht op Godfried Bomans, die de lijkrede zal uitspreken en waarschijn lijk ook op de leden van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", die een „requiem op de blauwe" zullen zingen. Het filmfragment van Polygoon, dat in de trant van het afscheid van „Bello" in Ber gen zal worden vervaardigd, zal van vol gende week vrijdag af in de bioscopen worden vertoond. Doordat een 14-jarige scholier donder- lagmorgen omstreeks elf uur waarschijn lijk zonder op het verkeer te letten het Kennemerplein in Haarlem overstak, heeft hij een bromfiets, niet opgemerkt. Hij liep, er tegen aan en viel. Met een hersenschud ding is de jongen in de Deo opgenomen. Het Heemsteedse fanfarekox-ps „Eensge zind Excelsior" zal dinsdagavond 3 sep tember een openluchtconcert verzorgen in de muziektent op het Raadhuisplein in Heemstede. Met de heer L. ter Braake als dirigent wordt voor de pauze het volgen de programma ten gehore gebracht: „BB" en„CF"-mars, „De Kalief van Bagdad", een ouverture van Boieldieu, „Judex" van Gounod, Luna-wals van Paul Lincke en Trafalgarmars van Zeile. Dit concex-t zal na de pauze worden voortgezet met de uitvoering van een grote taptoe, waaraan ook het eigen tamboerskorps medewerking verleent. „Eensgezind Excelsior" zal zater dag 28 september deelnemen aan het fes tival, dat te Haax-lem ter gelegenheid van de opening der Velsertunnel wordt geor ganiseerd. Evenals het tamboerkorps komt „Eensgezind Excelsior" hiervoor uit in de eerste afdeling. HAARLEM, 29 augustus 1957 BEVALLEN van een zoon: 28 aug.: P. Molenaar-De Bruin; J. Spaan-Breed; C. A. Schaper-Teeuwen; 29 aug.: M. Bos- man-Brandsen; K. Kerkhof f-Brandsma; M. S. Koek-Huikeshoven. BEVALLEN van een dochter: 27 aug: J. A. Mantel-De Visser; 28 aug.: G. G. Laurenssen-Kroep; N. Flipsen-Flüglis- tahler; C. M. de Jong-Van Lammeren; 29 aug.: M. Flipphi-Van der Veen; C. G. van Son-Verburgt. OVERLEDEN: 26 aug.: P. T. de Boer, 68 j., Maerten van Heemskex-kstraat; K. van der Woude, 58 j., Abeelstraat; W. F. van Lieshout, 58 j., Vooruitgangstraat; 27 aug.: J. Brat, 97 j., Kleverparkweg; G. H. Vallo, 52 j., Kamperlaan; J. M. Kienjet- Van Hamburg, 65 j., Byzantiumstraat; J. Barwegen, 24 j., Timorstraat; J. Snoek- Janse, 75 j., Floresstraat; 28 aug.: E. van Driel, 83 j., Jansstraat; A. de Vries-Bom- mezij, 89 j., Crayenesterlaan. GEHUWD: 29 aug.: J. T. D. The en K. H. Oei; K. L. Rethmeier en C. J. Redeker; C. Hoef kens en H. H. ter Smitten; P. H. H. Gertgens en E. L. van Leeuwen; E. M. Borms en A. Dernison. (Verkort weergegeven) Huren. In uw blad van 28 dezer schreef een „kleine huiseigenaar" dat de huren nog te laag zijn. Hij schrijft: de inkomsten van het gezin loon en kinderbijslag zijn 3, 4, ja zelfs in sommige gevallen 5 maal hoger dan in 1939. Wil hij een huis dat in 1920 gebouwd is, vergelijken bij de moderne woning in deze tijd, en dan gelijke huren? Het levensondei'houd van een normaal ge zin, man, vrouw en 3 kinderen eist beslist 100 in de week. Want alles is duurder ge worden, dat weet ieder weldenkend mens. En daar schrijft hij nog bij dat de mensen zich allerlei luxe dingen veroorloven. Heb ben wij daar geen recht op? Werken wij daar niet voor? Vechten voor een betere toekomst, zo hoort het, maar niet jamme i-en! W. L. J. AMSTERDAM De flauwe stemming voor de aandelen Unilever van verleden week, heeft zich, na een tussentijds herstel, gisteren op nieuw voortgezet. De grote ruilingen voor Engelse rekening van aandelen Unilever Limited in aandelen n.v., komen niet meer voor, waardoor de belangste vraag achterwege blijft. Er was weer behoorlijk middenkoersaanbod in de aandelen van het margarinefonds. Er circuleren geruch ten ter beurze dat de eerste halfjaarcijfers van dit concern, die vermoedelijk in de eerste week van september gepubliceerd zullen worden, niet bepaald optimistisch zijn, in verband met de minder goede gang van zaken van de n.v. in Indonesië. De beurs verwacht onveranderde winstcijfers vergeleken bij het eerste halfjaar van 1956. De koers van de aandelen was op 403, na een opening van 405, 11 punten lager dan de slotkoers van woensdag. De omzetten waren niet van grote omvang. Ook in Koninklijke Olie ging heel wei nig om en de weifelende tendentie van Wallstreet, vormde hier geen stimulans. Na een lage opening op f200.50 trok de koers aan tot f 201.40 op kleine aankopen door Parijs. Ten opzichte van woensdag waren de aandelen vrijwel onveranderd en in verband met de flauwe koers van de effectendollar, 384% (385 5/8), lagen aan delen Koninklijke Olie een fractie boven pariteit New York. In de Philipshoek was het zeer rustig en moest op de mooie winst van gisteren ongeveer 4 punten worden prijsgegeven. AKU was kalm, min. 2 percent; KLM een paar dubbeltjes lager. De gunstige stemming van de laatste dagen voor de scheepvaartaandelen ver anderde in mineur. Aandelen Holland Amerika Lijn, van Nievelt Goudriaan, Van Ommeren en Rotterdamsche Lloyd ver loren 2 tot 4 punten. Ook de overige fond sen waren beneden woensdag. De rust in de staatsfondsen is terugge keerd en de koersfluctuaties bewogen zich binnen nauwe grenzen. Alleen de staffel- lening lag een fractie hoger. De overige papieren goed prijshoudend. Van de cultuurwaarden vroegen aan delen Deli Mij. wederom de aandacht en noteerde op goede ■'•raag weer ruim twee punten beter. Er zijn ter beurze vermoe dens, dat op de terreinen van de Deli Mij in Amerika olie in de grond zit. Tevens was de mening dat de aandelen op onge veer 80 percent met een dividend van acht percent een goede belegging vormen. Am sterdam Rubber en HVA waren vrijwel onveranderd. Prolongatie 5 percent (ANP) NEW YORK De koersen zakten weer in bij winst nemingen, maar halverwege de beurs kwam er een ommekeer waardoor de ver liezen meer dan half werden ingelopen. Het herstel kwam na het nieuws, dat Rus land de westelijke ontwapeningsvoorstel len vierkant van de hand heeft gewezen. De meeste fondsen rezen flink boven hun daglaagtepunten en enkele boekten zelfs goede winsten, vooral Chrysler dat een dollar opliep. Van de 1.115 verhandelde fondsen slo ten er 257 hoger, 611 lager en 247 onver anderd. Het industriegemiddelde sloot 1,73 lager op 476,06; dat voor spoorwegen 1,77 lager op 134,03 en dat voor openbare nutsbe drijven 0,16 lager op 67,52. De omzet nam gaandeweg de beurs af en bedroeg uiteindelijk 1.630.000 aandelen, de geringste van deze week en 210.000 lager dan die van woensdag. (UP). 3% °/o Nederl. '47 3 °/o Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabel fabriek gew. PhilipsGloeil pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 81% 883/io 175 337 189 292 226 265% 274 H 140 Vk 403 225 yK 94414 200,60 68 123,60 160)4 152 238 115 81 198 15314 163 158 56% 45% 65 42 V* 83% 33% Heden 13.45 uur 82 885/i« 175 K 342 188 290 226 265 276 14014 412 224 968 205,- 67% 123,50 161 152% 240 115% 81 198 152% 163 158* 55^4 45 65% 42 'X 82% 33% Haarlem en EDO streden donderdag avond op het verlichte Haarlem-terrein een spannende voetbalstrijd. Ruim vijfduizend toeschouwers zagen EDO met vier-twee winnen, een uitslag die over het algemeen niet verwacht werd, maar die ondubbel zinnig heeft bewezen dat met het EDO- elftal geducht rekening dient te worden gehouden. Vooral verdedigend was EDO weer zeer sterk. Geen afbraakvoetbal, integendeel, EDO's defensie heeft zich aan de nieuwe spil Van Dijk, die ook nu weer uitstekend voldeed, volkomen opgetrokken en vormt thans een hechte eenheid,waarin de samen werking en het onderlinge begrip vrijwel volledig tot hun recht komen. Haarlems voorhoede, nog steeds niet op „oorlogssterkte", kon tegen deze linie niet op en hoewel de roodbroeken over het al gemeen een veldoverwicht ten toon spreid den, sorteerde zulks geen effect. Bovendien leidde de veldmeerderheid tot verwaar lozing van de defensieve taak en in hun ijver om de voorhoede te steunen vergaten de verdedigers dat in EDO's voorhoede enkele knapen speelden, die elke gelegen heid uitbuitten. De drie doelpunten, die EDO's voorhoede na de rust maakte, waren het gevolg van te ver opdringen van Haarlems defensie, waarvan vooral L. Kops met twee goals in één minuut gretig gebruik maakte. EDO's start beloofde veel goeds en hield onmiddellijk al een waarschuwing in voor de roodbroeken. Na twee minuten scoorde Leonhardt met een harde schuiver het eer ste doelpunt (0-1). Haarlem had geruime tijd nodig om zich aan EDO's felle aanvals- spel te kunnen ontworstelen. Toen Haar lem daarin eindelijk slaagde werden de Roodbroeken iets sterker, maar de voor hoede was niet doortastend genoeg om het verder dan de gelijkmaker te brengen, die Degenaar op zijn naam bracht. Een gelijke stand bij de rust dus (1-1), maar tien minuten na de pauze maakte De Voogd een kapitale fout in een periode waarin Haarlem ontegenzeggelijk iets ster ker was. Duivenvoorden profiteerde er van en Haarlem zette een krachtig offensief in om de twee-één achterstand weg te wer ken. Maar het offensief had negatieve ge volgen. In de twintigste minuut strafte L. Kops het verre opdringen van Haarlems defensie met twee fraaie doelpunten af en slechts in de laatste minuut slaagde Flens er in voor Haarlem nog eenmaal te scoren (2-4). De Egyptenaar Jaroslav Drobny heeft in de kwartfinales heren enkelspel van het toernooi om de internationale tennis- titels van Oostenrijk een marathonpartij gespeeld tegen Javorsky, een speler van de Tsjechische Davis Cupploeg. Drobny won de twee sets, na55 games. De cij fers waren: 2422 en 63. In de eerste set had Drobny aanvanke lijk een 41 voorsprong. Maar Javorsky, die voortreffelijk speelde, wijzigde deze stand in 7—8. In de zestiende game had de Tsjech een goede kans, om, bij de stand 400, de set te beslissen, maar hij faalde. Drobny won tenlotte: 2422. De tweede set bood in de eerste fase gunstige winstkansen voor Javorsky. Hij leidde met 3—1. Drobny echter won de vijf volgende games en daarmee de partij. De amateur-stayer Henk Buis uit Vijf huizen is winnaar geworden van de laatste wedstrijden achter grote motoren, welke dit seizoen in het programma van de „popu laires" op de Stadionbaan in Amsterdam werden gehouden. In deze slotrit over vijftig kilometer zegevierde Buis na een aantrekkelijke strijd geleverd te hebben met de Sassen- heimer Arie van Houwelingen. De beide kandidaten voor het in september te hou den wex*eldkampioenschap voor amateur stayers, gaven elkaar slechts weinig toe. Van hun sparringpartners bracht de Haar lemse professional Adrie Voorting het er nog het beste af. Hij finishte met één ronde achterstand. De andere drie renners - Braat, Huizinga en Romein hadden Buis resp. drie, vier en tien ronden moeten prijs geven. De tijd van de winnaar bedroeg: 41 minuten en 58 seconden. De „Cor Blekemolen"-beker voor de regelmatigste stayer van de „populaires" kwam in het bezit van Van Houwelingen. De „Arie van Vliet"-beker voor de beste sprinter ging naar de Amsterdammer Jan Schep. Van de Haai-lemse amateurs en nieuwe lingen - bij wie een stijgende belangstelling voor deze baanwedstrijden valt te bespeu ren - zijn nog geen successen te melden. Zij missen over het algemeen nog baan- routine. Door een omzetting in het programma heeft de honkbalcompetitieleider Jonker in de eerste klasse A vermoedelijk een be slissing ten opzichte van de te verdelen hoofdklasseplaatsen geforceerd. Het ge meentelijk sportterrein aan de Klever parkweg is na augustus niet meer beschik baar voor honkbal, doch EHS moet de ontmoeting van verleden week tegen EDO, welke wedstrijd toen door de slechte weersomstandigheden moest worden afge last, nog opnieuw spelen. Mede in verband met deze feiten werd de wedstrijd EDO tegen VVGA uitgesteld en de ontmoeting EHS tegen EDO ingelast. Deze belangrijke wedstrijd zal nu zaterdagmiddag om drie uur worden gespeeld op het terrein aan de Kleverparkweg in Haarlem en ook nu zal het ongetwijfeld spannend worden. De EHS'ers hebben momenteel een punt achterstand op hun naaste concux-renten EDO, VVGA en Ajax, terwijl de Haarlem mers bovendien reeds een wedstrijd meer speelden. Indien deze laatste kans niet ge grepen wordt en de ploeg van Van Leu ven wint, dan is het pleit ook in deze klasse beslecht. Mocht in het andere ge val de volle winst terecht komen bij Vree- negoor c.s. dan moeten de EHS'ers nog de laatste resultaten van hun tegenstanders afwachten, hetgeen overigens ook voor de Amsterdamse ploegen telt. Ook Ajax zal het dit weekeinde niet ge makkelijk krijgen de kostbare punten te veroveren, want tegen het zeer slagvaar dige HHC-negental zal de Ajaxwerper Smith de handen vol hebben, want hoewel HHC de kampioenstitel reeds behaalde, zal de kampioensploeg er ongetwijfeld een eer in stellen verder ongeslagen te blijven. Van dit alles kan VVGA door diverse omstandigheden dus zelf vrijgesteld lachende derde worden indien het verloop voor VVGA enigszins gunstig is. In de B-klasse komt HCK zondagmiddag om half drie op het terx-ein van Bloemen daal aan de Brederodelaan binnen de lij nen tegen O VVO, teneinde eveneens de laatste kans voor een hoofdklasseplaats uit te buiten. De uitwedstrijd bracht de Kinheimers een kleine overwinning, zodat een winst mogelijkheid, hoe klein overigens ook, zeker aanwezig is. De volle winst betekent een hoofdklasseplaats voor HCK met een beslissingswedstrijd Volewyckers tegen Sparta, terwjjl in het geval ook HCK een puntenverdeling bereikt, opnieuw gestre den zal worden door Volewijckers (Am sterdam), Sparta (Rotterdam) en HCK (Haarlem) voor twee hoofdklasseplaatsen. Indien de HCK'ers echter het onderspit delven is de strijd beslist en zullen de HCK'ers het volgende seizoen weer in de eerste klasse starten.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13