Nederland, „grootste kleine stad van Texas", ontvangt Echt komediespel in „Taloelah" Bij Houstonvlucht der KLM krijgt het gasten uit zijn oude peetland De negen Muzen Komische thriller door „Puck" VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Verkeersopvoeding kan niet vroeg genoeg beginnen Onbevoegd tandheelkunde uitgeoefend Schilderij gestolen uit „Het Prinsenhof" Alice Heksch wordt in Laren herdacht Atoomstraling op muizen en mensen A merikaanse geleerden tonen hun bevindingen Twee dienstweigeraars voor de krijgsraad P. W. Franse Duitse deskundigen naar Indonesië Palar op Schiphol: missie naar Celebes geslaagd Ongelukken in de bergen „Terang Bulan" niet meer voor Indonesische radio Zuid-Afrika stelt voorlopig geen hogere goudprijs voor Rebellenhoofdkwartier in Algiers opgeruimd Sommige leiders zouden de strijd willen opgeven Grootse radio-expositie in Franse hoofdstad Bijzondere uitzendingen van Paris Inter Aandelenemissie Twentsche Kabel a 100 percent „Rijkdom" belast in India Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Frankrijk zoekt markt voor wapens in Zuid-Amerika Poujade op audiëntie bij generaal De Gaulle» NEDERLAND, Texas (UP) Het liep tegen het einde van de negentiende eeuw toen door de prairies van het uitgestrekte Texas zoals in vele andere delen van de Verenigde Staten van Amerika, kolonisten trokken, op zoek naar een nieuw bestaan. Er waren mensen van allerlei nationaliteit onder die pioniers, ook Nederlanders in vrij groten getale. Een hunner was een zekere George J. Rienstra, die in het begin van 1897 voet aan land had gezet in Gal veston. Het verhaal wil, dat deze Hollan der, trekkende door het vlakke laagland in de kuststreken van Texas, ten noorden van waar nu de havenstad Port Arthur ligt, zijn wagen stilzette en zijn tent op sloeg op een plek, die hem geschikt voor kwam, ergens tussen Port Arthur en de plek, waar later de stad Beaumont zou verrijzen. De volgende dag zou Rienstra verder trekken. Maar de plek was hem blijkbaar goed bevallen. De volgende morgen reed hij naar de nederzetting Tevis Bluff, een centrum van houtbewer king, waar hij een lading timmerhout kocht. Daarmee bouwde hij het eerste huis van Nederland, thans een plaats met 4000 inwoners (7000 als men de in de omgeving wonende boeren meetelt), een vriendelijk, rustig plaatsje met aardige, witgekalkte landhuisjes, genoeglijke, door bomen over schaduwde straten, imposante school- en kerkgebouwen, en omgeven door welva rende, onafzienbare weilanden. Het plaats je zal dezer dagen vereerd worden met een bezoek van de hoge gasten der K.L.M., die de eerste K.L.M.-lijnvlucht van Am sterdam via Montreal naar Houston in Texas meemaken. Regens en muskieten Rienstra en de Hollanders, die zijn voor beeld volgden, kochten hun land in het nieuwe Nederland van de Port Arthur Land Company, een organisatie, waarin Nederlanders deelnamen en die in Ne derland veel propaganda maakte voor emigratie naar Texas, het beloofde land. Onder de namen van de eerste „kolo nisten" in Nederland zijn er velen ge boekstaafd met een goed-Nederlandse klank, zoals: Van den Bout, Van der Plas, Rupenaar, Jansen, Koelemey, Klinken berg, Deegstra, Van Heiningen, Doornbos, Ellings, Kildonk, Hilsbergen en anderen. Maar spoedig kwamen er ook kolonisten uit andere delen van de V.S. naar dit oord. Zij vermengden zich snel met de Nederlanders en heden ten dage is Ne derland een volkomen Amerikaanse plaats, waar niet zo erg veel meer aan de eerste bewoners herinnert. Al wonen er nog altijd verscheidene Rienstra's. De eerste kolonisten hebben het niet ge makkelijk gehad in het nieuwe land. De overvloedige regens (en de Hollanders wa ren toch wel wat gewend op dat gebied) en de verschrikkelijke muskietenplagen deden velen hunner na korter of langere tijd doortrekken naar elders. Maar enke len hielden vol, telkens versterkt met nieuwkomers. Aanvankelijk leefden zij ge heel van de veetëelt, maar later' begonnen enkele nieuwkomers de rijstcultuur te be oefenen. Nog altijd vormen veeteelt en rijstbouw de voornaamste bronnen van in komsten der „Nederlanders". Na 10 ja nuari 1901 is daar een derde bijgekomen: olie. Op die dag werd onverwachts een spuitende oliebron aangeboord, die negen „Nut van het Algemeen" Het hoofdbestuur tot Nut van 't Alge meen heeft het Verbond van Veilig Ver keer bereid gevonden deskundigen be schikbaar te stellen, die op ouderavonden der nutskleuterscholen zullen spreken over verkeersopvoeding. De maatschappij is de mening toegedaan, dat de verkeersopvoe ding moet beginnen voor het kind vier jaar is, dus in het gezin. Dit betekent dat de ouders inzicht moeten krijgen in de wijze, waarop zij hun kinderen tegen ver keersongevallen kunnen beveiligen. Kleu ters zijn volkomen afhankelijk van de ver- keersgezindheid hunner ouders en daar aan ontbreekt helaas dikwijls veel, aldus het hoofdbestuud dat hoopt dat zijn initia tief, waardoor het de ouders van ongeveer 10.000 kleuters zal bereiken, door andere kleuterscholen zal worden gevolgd. Conform de eis heeft de kantonrechter te Rotterdam de 22-jarige tandtechnicus F. A. uit Rotterdam veroordeeld tot een geldboete van 500 subsidiair vijftig dagen hechtenis, waarvan 450 of 45 dagen voor waardelijk, met twee jaar proeftijd. Hij had zich te verantwoorden, omdat hij on bevoegd de tandheelkunst zou hebben uit geoefend. A. is werkzaam geweest als tandtechnicus bij een Rotterdamse tand heelkundige inrichting van de 46-jarige koopman G. F. van W. uit Rotterdam. Hij vertelde de eerste dagen voor Van W. te hebben gewerkt als technicus. Er moesten evenwel afdrukken van gebitten worden genomen, voor welk werk er niemand was. Daar het niet druk in de inrichting was en hij bang was zijn betrekking te verliezen, heeft hij het gedaan, aldus zijn verhaal. Mr. D. J. de Jong, officier van Justitie, had de feiten bewezen geacht. Verdacht van uitlokking van deze feiten heeft daarna G. F. van W. terechtgestaan, maar hij is, conform de eis, vrijgesproken, omdat de feiten niet bewezen werden ge acht. A. verklaarde in opdracht van Van W. te hebben gehandeld, hetgeen door deze werd ontkend. Uit het stedelijk museum „Het Prinsen hof" in Delft is enige tijd geleden een schilderij gestolen ter waarde van onge veer vijftienhonderd gulden. Het doek heeft de afmetingen dertig bij vijftig cen timeter en stelt Prins Willem van Oranje in krijgstenue voor. Het werk is vervaar digd door een onbekende schilder uit de zestiende eeuw. Antiquairs in ons land zijn door de Delftse politie in kennis gesteld van deze diefstal dagen bleef spuiten en die duizenden ge lukzoekers trok. Gelukkig voor de rust van het plaatsje Nederland vestigden de oliezoekers zich elders in de buurt. Aan hen heeft de stad Beaumont haar opkomst te danken. De olie-industrie in deze streek bestaat nog steeds, maar Nederland is vooral een woonoord gebleven, geen „boomtown" ge worden. Nederland is bekend om zijn scholen, en dat is iets wat het toch misschien nog aan de Nederlandse immigranten dankt, want, direct nadat het eerste grote gebouw in Nederland was verrezen (het Oranje-hotel) dat 33 kamers telde plus een grote biblio theek werd, achter dit inmiddels weer verdwenen hotel, de eerste school gesticht, die de oorsprong werd van een reeks mo derne scholen voor lager en middelbaar onderwijs. Wat het kerkelijk leven betreft, verdient het de aandacht, dat de oorspron kelijke Nederlandse Hervormde Gemeente sinds lang is uitgestorven en dat haar kerk werd overgenomen door de metho disten. Er zijn thans elf kerkgenootschap pen vertegenwoordigd in Nederland. Nederland zal nu weer contact krijgen met het oude Nederland, dat als het ware gehoor geeft aan de opwekking, die de propagandafolders van Nederland, in grote letter geven: „We invite your attention to Nederland, the biggest little city in Texas". („Wij vragen uw aandacht voor Nederland, de grootste kleine stad in Texas"). Conferentie De zevende Algemene Conferentie der Nederlandse Letteren zal dit jaar worden gehouden in Antwerpen op vrijdag 18 en zaterdag 19 oktober. Bibliotheek toneelschool Met ingang van september zal de bibliotheek van de Academie voor Dramatische Kunst, de Toneelschool in Amsterdam, weer op de eerste en derde dinsdag van de maand, 's avonds van 7.30 tot 8.30 uur, geopend zijn. In het Larens Museum wordt zondag middag 1 september onder auspiciën van het Algemeen Cultureel Centrum (Singer Memorial Foundation) in Laren een gram- mofoonplatenconcert gegeven dat geheel gewijd zal zijn aan de nagedachtenis van de onlangs overleden pianiste Alice Heksch. De musicoloog Wouter Paap zal na het ten gehore brengen van de Veer tigste Symfonie van Mozart de overledene herdenken. Alice Heksch zal te beluisteren zijn in twee pianoconcerten van Mozart: in de eerste twee delen van het concert K.V. 271 en in het concert K.V. 482. De verkiezingscampagne in West- Duitsland nadert haar hoogtepunt. De voornaamste oppositiepartij, de socia listische S.P.D. vraagt nieuwe huizen inplaats van afgedankte tanks, die elk een waarde van veertig huizen ver tegenwoordigen (links). De belangrijk ste regeringspartij, de christen-demo cratische C.D.U. schermt met het por tret van haar bejaarde leider, bonds kanselier Adenauer en de leus: „Verder omhoog, zoals tot nu toe" (rechts). ALO ALTO (Californië) (AFP) Een groep Amerikaanse geleerden heeft don derdag meegedeeld, dat er nog ongeveer een duizend maal sterkere straling nodig is dan er vrijkomt bij de neerslag tenge volge van kernproeven om één muis te doden. In een rapport van de proeven, die zij met een groot aantal muizen hebben ge daan op verzoek van de Commissie voor Kernenergie, zeggen de geleerden, dat zij de muizen hebben blootgesteld aan radio actieve straling van het element stron tium, dat vrijkwam uit de afval van de splijting van uranium of plutonium. De muizen die de grootste doses stron tium kregen stierven snel. Middelgrote doses veroorzaakten gezwellen in de lymf- klieren en de beenderen van de dieren. De lichtste dosis, die toegediend werd, was tien maal sterker dan de hoeveelheid, die de mens nog zonder gevaar kan opnemen. Uit de berekeningen van de geleerden is gebleken, dat de gemiddelde dosis, die voldoende is om een muis te doden, onge veer twee maal sterker is dan de hoeveel heid, die op het ogenblik gevaarlijk voor de mens wordt geacht en 1000 maal ster ker dan de meest pessimistische schat tingen inzake besmetting door straling af komstig van radio-actieve afvalprodukten. In het rapport wordt echter onder streept, dat er in de berekeningen fouten kunnen zijn geslopen. Deze berekeningen geven echter niettemin een mate van nauwkeurigheid die voldoende is om de mogelijke gevolgen van de kernstraling te bepalen. De toneelgroep „Puck" heeft wel radi caal afgerekend met het bijvoegsel „voor jonge mensen", dat haar immer vergezelde Donderdagavond waren het de oudjes, die op de planken stonden, wanneer het ten minste niet ongepast is hen zo te noemen. Maar velen hunner schitterden al in de dagen, dat Cor Ruys en Cees Laseur het Centraal Theater nog bespeelden en wie „Arsenicum en oude kant" heeft gezien, zal zich meteen Nell Knoop en Sara Hey- blom herinneren, die daarin twee lieve moordende tantetjes uitbeeldden. Gister avond trof men ze weer. Ditmaal wankel den ze net van het randje van d~ misdaad terug op het pad der onschuld in gezel schap van Aaf Bouber, die als gast in de voorstelling meespeelde en de oude da- mesgroep completeerde, welke „Taloelah" tot zo'n grappige thriller maakt. „Taloelah" zeg ik en dan ben ik de lezer De krijgsraad te velde West in Den Haag heeft enige uren besteed aan de behande ling van een aantal gevallen van princi piële dienstweigering. Onder de beklaagden bevonden zich twee jongelui uit zuidwest Friesland, die zich hadden beroepen op de Dienstweigeringswet, doch wier principiële bezwaren door de commissie var- onderzoek niet waren erkend. De auditeur-militair eiste tegen de jongelui, die ondanks de af wijzing van hun beroep bleven volharden in hun weigering om militaire dienst te verrichten, gevangenisstraffen van twee- eneenhalf jaar met aftrek, met ontslag uit de dienst, zonder ontzetting uit het recht, bij de gewapende macht ie dienen. De jeugdige beklaagden werden verde digd door mr. J. H. van Wijk. Deze be schreef de binnenlanden" van zuid-west Friesland als „armoeland van zand en veen" waar de bewoners veelal een „vege tatief" leven leiden van „mens-dier, dat in het onderhoud moet voorzien". Zij kunnen hun principes dan ook niet onder woorden brengen, omdat de ontwikkeling van de be klaagden staat op het peil van een leerling van de vierde klas der lagere school. De commissie van onderzoek wenst van dienstweigeraars goed gefundeerde argu menten te horen en zij wenst door deze argumenten overtuigd te raken. Men mag van deze onontwikkelde primitieve mensen niet verwachten, dat ze hun afkeer van geweld kunnen beredeneren op een wijze zoals intellectuelen dat zouden doen. In de onderhavige gevallen blijkt trouwens uit de psychiatrische rapporten veelal, dat hun bezwaren tegen geweld eerlijk en ernstig gemeend zijn. Deze bijzondere mensen moe ten volgens bijzondere maatstaven worden behandeld, aldus ongeveer het pleidooi van mr. Van Wijk. In de uitspraak toonde de krijgsraad, iets voor de argumenten van de verdediger te hebben gevoeld. Het geval, waarop het pleidooi voornamelijk betrekking had ge had, werd door de krijgsraad afgedaan met een vonnis van negen maanden gevange nisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst zonder ontzetting uit het recht bij de ge wapende macht te dienen. In de andere zaak wees de krijgsraad vonnis conform de eis toch wel enige uitleg verschuldigd. Die rare naam behoort aan een kat. De kat is het eigendom van ene juffrouw Golds- worthy, die evenals de juffrouwen Bowe- ring en Prendergast een kamer bewonen in het huis van de vilijnige mrs. Telling- ton, een even harteloze als schijnheilige hospita. De kat gaat dood. Door vergif. Datzelfde vergif wordt de doodsoorzaak van mrs. Trellington. En nu gaat het er maar om te achterhalen wié er de hand in heeft gehad. De drie dametjes verden ken er zichzelf van en nemen de proef op de som zonder het vernietigend effect, dat ze er van verwachtten. De stiefdochter van mrs. Trellington laadt eveneens zwaai de verdenking op zich, ook al stelt de huis dokter alles in het werk om haar on schuld aan het licht te brengen. Een cor pulent vriend des huizes, net zo goed aardig als dik, lijkt evenmin helemaal vrij uit te gaan. En de met het onderzoek belaste inspecteur staat voor een raad selIk zal u niet vertellen hoe het af loopt. Men kan er zeker plezier aan be leven, ook al is het niet moeilijk vast te stellen dat het minder steekt in het stuk dan in het spel. Want Arnold Ridley en Mary Cathcart Borer scheppen wel ge wiekst zonderlinge situaties en zorgen handig voor de onverwachte wendingen in de gebeurtenissen, hun stuk is toch niet sterk van constructie. De dialoog is gerekt. Men voelt zich wel eens wat te veel aan het lijntje gehouden. Die zwak heid wordt als waren we in de comedia del' arte door het ensemble meestentijds goed opgevangen. Er wordt gespeeld met alle middelen der mime en de bonmots brengen de zaal herhaaldelijk aan het lachen Ze worden dan ook prachtig ge plaatst door vooral Nell Knoop als de on dernemende genius der dametjes, die zich de kaas niet van het brood laat eten. Sara Heyblom vertegenwoordigt de moraal met de beproefde maniertjes, die wel sfeer doch minder komische ontlading verwek ken. Aaf Bouber zorgt voor grandioze mo menten met een enkel gebaar en een heel ingehouden voordracht. Dit drietal speelt komedie, voortrefflijk komedie waar het stuk er naar toe stuwt, behoorlijk toneel wanneer zij het stuk zelf de vereiste stuw kracht geven. In kleinere rollen treffen we dan nog de goed getypeerde vamp van een hospita door Stine Lerou (ook als gast), een lief in het nauw gedreven meisje (Jeanette van der Heyden), een nogal opgewonden dok ter, die Cas Baas over het toneel laat hol len, een kalmere doktersuitgave in de per soon van Eric van Ingen en tenslotte de in specteur, een geestige, listig met de charge flirtende figuur van Lucas Wensing. In zijn regie heeft Eric van Ingen alle zorg aan de toon besteed. Die is dan ook luchtig ge noeg om „Taloelah" tot een komische thriller voor een genoegelijk avondje te maken. Indonesië en West-Duitsland hebben donderdag een overeenkomst getekend voor economische en technische samen werking. Onder de bepalingen van deze overeenkomsten zullen Duitse deskundigen naar Indonesië komen voor een onderzoek naar de mogelijkheden van economische ontwikkeling en zullen Indonesiërs naar West-Duitsland gaan voor opleidingen. Donderdagavond arriveerde op Schiphol de Indonesische ambassadeur in Ottawa, de heer Palar, die op de Amsterdamse luchthaven verwelkomd werd door de heer Maramis, het nieuwe hoofd van de diplomatieke vertegenwoordiging van In donesië in Nederland. Palar was op weg van Karatsji naar zijn standplaats Otta wa via Amsterdam en New York. Enige tijd geleden is Palar naar Djakarta ge reisd om als lid van de regeringscommis sie besprekingen op Celebes te voeren ge zien de ontstane moeilijkheden tussen Noord-Celebes en de centrale regering te Djakarta. Het bericht, dat luitenant-kolonel Ventje Sumual, die twee maanden geleden de autonome provincie Noord-Celebes uit riep, vandaag in Djakarta was aange komen, verbaasde de heer Palar geens zins. „Het is juist een van de resultaten van de besprekingen, welke de regerings commissie van vier personen, waarvan ik de woordvoerder was, op Celebes heeft gevoerd. Er is geen separatische beweging op Celebes en de leiders daar ontkennen dit dan ook ten stelligste. Wel zijn er moeilijkheden met de centrale regering ontstaan, men heeft grieven tegen Djakar ta, die eerlijk en vaak zeer scherp tegen over de commissie zijn gezegd. Maar tij den de conferenties op Celebes is de at mosfeer veel verbeterd en talrijke mis verstanden zijn opgehelderd. Drie weken heeft de regeringscommissie daar ver toefd, daarna is zij naar Djakarta terugge keerd om rapport uit te brengen". Gevraagd naar de toestand, zoals die thans bestaat tussen Java en de buiten gebieden, antwoordde de heer Palar, dat die gebieden zonder twijfel sterke ver wijten hebben gericht aan de centrale re gering. „Men zou in dit verband kunnen spreken van vriendschappelijke rebellie zonder schieten", aldus de Indonesische ambassadeur in Ottawa. „Ons land moet door moeilijke situaties gaan en de kin derziekten overwinnen, maar het kind zal niet doodgaan", zo besloot de heer Palar het gesprek. Over de resultaten van de jongste verkiezingen wenste de Indone sische ambassadeur geen oordeel uit te spreken. Van een groep van acht beklimmers van de Wisenbackhorn in Oostenrijk zijn er donderdag drie dood aangetroffen. Een vierde overleed later van uitputting. De groep was door een sneeuwstorm over vallen, drie zijn gered, maar het achtste lid van de groep wordt nog vermist. Het zijn allen Oostenrijkers. In de Zillertaler Alpen, eveneens in Oostenrijk, is een Britse vrouw in elkaar gezakt en overleden. Op de Marmolada in de Italiaanse Alpen is een Duitser dood gevallen. Zijn beide tochtgenoten zijn ge strand. Men is er nog niet geslaagd hen te bereiken. In Zwitserland worden twee Duitse vrouwen en een Zwitser vermist. DJAKARTA (ANP) Een van de popu lairste Indonesische liedjes, Terang Bulan (volle maan), mag voortaan niet meer voor de Indonesische radio worden ge speeld omdat het door Malakka is gekozen tot volkslied. De maatregel is genomen als eerbewijs jegens de jonge staat, aldus is in Djakarta medegedeeld. Zuid-Afrika heeft niet het voornemen op de jaarlijkse bijeenkomst van het Inter nationale Monetaire Fonds, welke de vol gende maand te Washington wordt gehou den, een verhoging van de wereldgoud prijs voor te stellen, zo deelde woensdag avond de Zuidafrikaanse minister van Fi nanciën, J. F. T. Neude, te Londen mede. De minister voegde hieraan toe, dat de Unie van Zuid-Afrika besloten had niet om een verhoging te vragen, voordat het Internationale Monetaire Fonds gereed zal zijn met een onderzoek naar de goud situatie in de wereld, dat het op verzoek van Zuid-Afrika zal instellen. De heer J. F. T. Naudé is, vergezeld van de secretaris-generaal van zijn departe ment, dr. H. Steyn, in ons land gearri veerd. Hij zal besprekingen voeren met mi nister Hofstra en met leidende figuren uit Nederlandse financiële kringen. Maandag vertrekt hij naar Amerika, waar hij in Washington de vergadering var) het Inter nationale Monetaire Fonds zal bijwonen. ALGIERS (Reuter) Franse woord voerders hebben in Algiers verklaard, dat de militaire autoriteiten de uitvoering van een plan voor aanslagen in Algiers heb ben verhinderd. Vrijwel alle leiders van de opstandelingen in de stad zijn buiten gevecht gesteld. Twee van de drie militaire leiders der opstandelingen en twee van de drie politieke leiders zijn in Franse handen. Deze maand hebben de opstande lingen in Algiers slechts zes aanslagen kunnen plegen, tegen 120 in augustus van het vorige jaar. Vier van de gevangen op standelingenleiders in Algeirs hebben in een brief aan de Franse militaire autori teiten verklaard, dat zij willen meewerken aan beëindiging van de strijd. Zij zijn be reid, zonder hun idealen op te geven, voor de radio een beroep te doen op de opstan delingen te erkennen, dat „het nationale bevrijdingsfront in het slop is geraakt". PARIJS (UP) De Franse minister van Defensie, André Morice, heeft gezegd, dat de rebellen in Algerije de laatste tijd elf man verliezen tegen de Fransen een sol daat, gedood of gewond. Morice zei in een radio-toespraak, dat die verhouding in 1956 was: een Frans soldaat voor acht re bellen. De minister-president voor Alge rije, Robert Lacoste, heeft de vorige week meegedeeld, dat de opstandelingen thans achthonderd man per week verliezen. Morice zei nog, dat de algemene Franse verliezen verleden jaar minder waren dan een percent van het aantal manschappen, dat in Algerije onder dienst is. De Franse strijdmacht is naar schatting meer dan 400.000 man sterk. Onschendbaar (AFP) Morice heeft in een vraagge sprek met het weekblad „Carrefour" ge zegd, dat de Franse troepen gewapende benden, die uit Tunesië en Marokko Alge rije binnenkomen zullen achtervolgen op naburig grondgebied en dat zulks krach tens; het--volkenrecht :is -toegestaan. Over de steun van Tunesië en Marokko aan dè 'Algerijnse opstandelingen zei de minister, dat de huidige toestand niet kan voortduren. Frankrijk eerbiedigt de on afhankelijkheid van Marokko en Tunesië en wenst in vertrouwen met deze beide landen samen te werken. Frankrijk zal de twee landen niet langer financiële hulp kunnen verstrekken, indien zij de on schendbaarheid van het Franse grondge bied, waartoe Algerije behoort, niet eer biedigen, aldus Morice. (Reuter) In Marseille is donderdag een Noordafrikaan op straat door onbekenden doodgeschoten. In een café in Parijs zijn donderdag bij een schietpartij vier Noord afrikanen gewond. De politie heeft twee arrestaties verricht. Veel meer dan op de gelijksoortige radio tentoonstellingen in Londen en elders het geval is, neemt de scheppende en ver strooiende arbeid van de omroep de eerste plaats in op de Salon de la Radio et de la Television, welke van 11 tot en met 23 september in Parijs wordt gehouden. Het gehele bedrijf van de Radio-Television- Diffusion Franpaise RTF met de program masamenstellers, producenten, regisseurs en artiesten voor de programma's van de vier Franse zendernetten, alsmede de tele visie zal als in een glazen huis in het hart van de gigantische tentoonstellingshal bij de porte de Versailles te aanschouwen zijn. Aan deze manifestatie wordt extra luis ter bijgezet door de inschrijving van de tien miljoenste luisteraar-toestelbezitter van de Franse omroep. Daartoe zijn drie speciale programma's voorzien, waarvan de Serenade voor tien miljoen op 10 sep tember om half negen bijzonder interes sant belooft te worden, omdat de solisten, koren en orkesten van de tien regionale omroepstations van de RTF hun stemmen zullen paren aan die van de studio's in Parijs. De veertiende september wordt geheel gewijd aan het speciale radiorepertoire, zo als dat door de <~"-aïne Nationale is opge bouwd. De stem van de overleden schrijf ster Colette zal dit programma openen. Zij is niet de enige van gene zijde, welke men te horen krijgt. Ook de confidenties van Apdré Gide, van Paul Claudel en Paul Léautaud zullen via de magnetofoonband herleven, evenals de stemmen van de ac teurs Marcel Herrand, Piex-re Renoir, Louis Jouvet en Jacques Copeau. Bekende diri genten als Charles Bruck, André Cluytens, Darius Milhaud zullen die dag twee grote symfonie-orkesten van de Fx-anse radio, het opera-oi'kest en het kamerorgest lei den in werken van tijdgenoten. Op 15 september is het chanson in ere dank zij de aanwezigheid van allen, wier namen met hoofdletters op de affiches van cabaret en music-hall worden gedrukt. Op 22 september tenslotte zal de inter nationale betekenis van de krachtzender Paris Inter worden duidelijk gemaakt. Radio-omroepen van de gehele wereld zul len die dag van 's morgens vroeg tot mid dernacht in woord en muziek hun bood schappen van vriendschap en bewondering naar Fx-ankrijk zenden. De vriendschaps banden txissen alle volken van goeden wille zullen op die dag op die manier via Parijs Inter nauwex worden aangehaald. De n.v. Twentsche Kabelfabriek te Haaks bergen gaat over tot een emissie van 750.000 aandelen aan toonder (desge wenst op naam), in stukken van 1.000 nominaal, uitsluitend voor houders van oude aandelen, in de verhouding van 1 nieuw voor 3 oude aandelen, tegen de koers van 100 percent. De nieuwe aan delen delen voor de helft in de resultaten van 1957 en ten volle daarna. Onlangs is het maatschappelijk kapitaal statutair verhoogd van 2.5 miljoen tot 10 miljoen. Door deze emissie stijgt het geplaatste kapitaal tot 3 miljoen. De nieuwe middelen dienen ter financiering van een te stichten eigen draadtrekkerij, waardoor de Twentsche Kabel zelf het in grote hoeveelheden benodigde kopex-draad zal kunnen beitsen, trekken en gloeien, alsmede ter versterking van de liquide middelen. De exploitatierekening in het eerste halfjaar 1957 bedraagt 2.025.099 tegen 4.209.184 in geheel 1956.. Na afschrijvin gen, belastingen en interest bedraagt de winst in het eerste halfjaar van 1957 793.520 (in 1956, toen 15 percent dividend werd betaald, bedroeg de winst 1.682.287). NIEUW DELHI (Reuter) Het Indische Lagerhuis heeft een wet aangenomen, die de invoering van een „rijkdombelasting" tot strekking heeft. De belasting, die vol gens de verwachtingen van de minister van Financiën, Krisjna Machari, 125 mil joen rupees per jaar zal opbrengen, zal worden geheven van hen, die een vermo gen hebben van meer dan 200.000 rupees. Ook ondernemingen vallen onder deze belasting met dien verstande, dat zij voor de eerste 500.000 rupees vrijgesteld zijn. Om de economische ontwikkeling van het land te bevorderen voorziet de wet in een belastingvrije pex-iode van vijf jaar voor nieuwe ondernemingen en voor het ver mogen van bestaande ondernemingen, dat voor de economische ontwikkeling wordt gebruikt. Scheepvaartmaatschappijen, ver zekeringmaatschappijen en banken zijn van de belasting vrijgesteld. Dit is voor het eerst, dat sedert de ver werving van onafhankelijkheid in India een rechtstreekse belasting op vex-mogen zal worden ingevoerd. Geraamd wordt, dat ongeveer 26.000 personen en 6000 onderne mingen onder deze belasting zullen vallen. Dr. H. Cornelis De vice-gouverneur-generaal van Bel gisch Kongo, dr. H. A. A. Cornelis, zal van maandag 2 september tot woensdag 4 sep tember op uitnodiging van de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijl stra, een bezoek aan ons land brengen. Dr. Cornelis zal zondagavond uit Duitsland in Zwolle arrivei'en. Luchtvaartovereenkomsten De Westduitse Bondsdag heeft donder dag eenstemmig overeenkomsten betref fende de burgerluchtvaart met Neder land, Noorwegen, Denemarken en Zwe den goedgekeurd. In deze bilaterale over eenkomsten zijn de wederzijdse landings-, doorreis- en anderé rechten neeergelegd. Opschorting congestietoeslag De European South Pacific and Magel lan Conference maakt bekend, dat de 15 percent congestietoeslag voorlopig voor drie maanden, van 1 september tot en met 31 december a.s., niet meer zal worden geheven. Daarna zal de situatie nader on der ogen worden gezien. Fusie L.A.I.-Alitalia De fusie tussen de twee Italiaanse luchtvaartmaatschappijen L.A.I. (Linee Aeree Italiane) en Alitalia is donderdag officieel geworden. In afzonderlijke ver gaderingen namen de aandeelhouders der beide maatschappijen het betreffende be sluit. De maatregel komt neer op een overname van L.A.I. door Alitalia en een vrijwillige liquidatie van L.A.I., waarbij Alitalia vliegtuigen, personeel en verdere inrichting overneemt. PARIJS (AFP) In Lima (Peru) wordt van 16 tot 30 september een expositie van Frans militair materiaal gehouden, waar bij voornamelijk wapens getoond zullen worden die voor legers van Zuidameri- kaanse landen van belang kunnen zijn: transportvliegtuigen, straalvliegtuigen, hefschroefvliegtuigen, tanks, auto's en ka nonnen, alsmede lichte vuurwapens. De stafchefs van de Zuidamerikaanse landen zijn uitgenodigd voor twee „militaire da gen", waarop het Franse materiaal ge demonstreerd zal worden. (Van onze correspondent in Parijs) Voor het eerst in zijn stormachtige poli tieke carrière heeft de ex-kantoorboek- handelaar Pierre Poujade een persoonlijk onderhoud met generaal Charles de Gaul le gehad. De audiëntie had plaats in het Parijse hotel, waar de „generaal-bevrij- der" iedere week diplomaten, politici en zijn getrouwen pleegt te ontvangen, wan neer zij daartoe tevoren een verzoek bij zijn persoonlijk secretariaat hebben in gediend. Hoewel de weinige kranien, die de dic- tator-in-hope die ovei'igens zijn hoogte punt al weer overleefd heeft welgezind zijn gebleven, tamelijk hoog opgeven over de eer die de middenstandersleider nu werd aangedaan, is het toch hoogst on- waax-schijnlijk dat deze ontmoeting eens politieke gevolgen zouden kunnen hebben. De Gaulle, die wel autoritaire trekken heeft, is een figuur van andere en grotere allure dan de demagoog Poujade, en tot enige vorm van samenwerking zal het tussen deze beiden wel nooit komen. De Gaulle maakt niet de minste aanstalten zijn kluizenaarsbestaan op te geven en weer in de politieke arena van Frankrijk af te dalen. Poujade heeft in de oorlog als luitenant in de bevrijdingstroepen on der bevel van De Gaulle gevochten en op dat patriottische vei'leden zal hij zich wel beroepen hebben om De Gaulle te kunnen benaderen. Over de inhoud van hun ge sprek is niets bekend gemaakt. Het zou echter geen verwondering wekken indien Pierre Poujade bij zijn eerstkomende „donderrede" op een massabijeenkomst zijn volgelingen De Gaulle als zijn nieuwe bondgenoot ten tonele voerde.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15