5 JAAR H.B.S. MATEN de Rooij Rekenwonder in Calais Federatie van Malakka wordt op 31 augustus soeverein Russische inconsequentie: Nagy gekerkerd, Rakosi vrij Het vijftiende gebied dat de Britse koloniale status vaarwel zegt Boek van Nagy toont profetische blik HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Singapore blijft hoeksteen van de Britse defensie Australië steunt Brits kernwapenpro gramma Machinaties tegen Barlian in Zuid-Sumatra „Batory" bracht 300 Poolse toeristen in Engeland Ontroering bij aankomst in Southampton Gewrichtskogel gevonden van een Steinheim-mens Jameson-raid had voor komen kunnen worden Strafzaak na onverant woordelijke bergtocht Ventje Sumual bij premier in Djakarta Russische belangstelling voor de Soedan Eisenhower: Harde klap in Wisconsin voor de partij Wanorde in communistische staat van India Londen geeft fiat aan de regering-Jagan Ministerie van Molotov is vervangen door commissie Tien lepralijders om het leven gebracht in Korea Grote vraag in Moskou naar Stalins correspondentie Koning George VI had de Rus willen ontmoeten Overstromingen bedreigen Harbin in Mandsjoerije VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 Van onze correspondent in Londen) Het Britse Gemenebest krijgt op 31 augustus een nieuwe onafhankelijke staat in zyn midden, de federatie van Malakka. Dit is belangrijk, omdat het bewijst, dat de pogingen van de communisten om dit gebied via de inheemse Chinezen in hun macht te krijgen, op een mislukking is uitgelopen. Weliswaar woedt de burger oorlog in het oerwoud nog voort, maar de Britten hebben voldoende vertrouwen in de democratische leiders om hun het be stuur in handen te geven, aldus het anti kolonialisme de wind uit de zeilen nemen de. De nieuwe natie na Ghana de tweede die dit jaar haar soevereiniteit krijgt bundelt negen staten van het Maleise schiereiland tezamen, alsook de twee Britse vestigingen Penang en Malakka, die sinds 1948 met de federatie waren verbonden. Singapore blijft er buiten. Deze vestigingen worden staten binnen de federatie, die zo groot is als Engeland en Wales en voor viervijfden uit dicht tropisch oerwoud bestaat. Malakka is we gens zijn rubberproduktie de grote dollar verdiener van het Gemenebest. Verder be vat het deel, waar de oerwouden gerooid zijn en alles is geconcentreerd, tinmijnen, padi-velden, oliepalm-aanplantingen en kokosnootplantages. De bevolking van ruim zes miljoen be staat uit 2,9 miljoen Maleiers, 2,2 miljoen Chinezen, 700.000 Indiërs ?n Pakistaners en 90.000 personen van ander ras. Ondanks deze tegenstellingen en de energie, opge ëist door de strijd tegen het communistisch terrorisme, heeft Malakka zich sinds de bevrijding van het Japanse juk snel ont wikkeld in de richting van democratisch zelfbestuur. De leider van de meerderheidspartij werd eerste minister, een functie welke van het begin af vervuld is door Tengkoe Abdoel Rahman, die na 31 augustus tevens de leiding van het ministerie van Buitenlandse Zaken op zich zal nemen. DemocratieBrits Bepaalde fundamentele vrijheden zijn uitdrukkelijk in de grondwet neergelegd en de speciale positie van Maleiers in de nieuwe staat is gewaarborgd. De onafhan kelijkheid van Malakka is vooral tot stand gebracht, dank zij nauw samengaan gedu rende de afgelopen jaren van voorberei ding tussen de Aziatische leiders en de Britse administratie. De nieuwe staat is in minder dan een eeuw verrezen in een land met een ontwikkelde economie, mo derne faciliteiten, een doelmatig bestuurs apparaat en democratische politieke instel lingen. Het is het vijftiende Britse kolo niale gebied dat tot zelfstandigheid is ge komen. Defensie: Brits In januari van dit jaar werd in Londen overeengekomen dat Groot-Brittannië de federale regering blijft bijstaan bij de landsverdediging, an bij .de. opleiding, en verdere ontwikkeling van de eigen strijd krachten. De federale regering verleent daartegenover het recht Britse strijdkrach ten, met inbegrip van een strategische re serve van het Gemenebest (een mobiele macht die voor nakoming van internatio nale verplichtingen snel op grote afstand kan opereren) in de federatie te handha ven. Groot-Brittannië zal bovendien tot 1961 bijdragen in de kosten ter bestrijding van de communistische terroristen. Even eens zal Londen de uitbreiding van de ge wapende macht der federatie gedeeltelijk financieel voor zijn rekening nemen. De eerste federale grondwet van 1948 verschafte de inheemsen een (niet-gekozen) ADVERTENTIE houdt onze ELSARO-VULPEN gemakkelijk bij. Het materiaal is eerste klas en uiterst solide. De zuigervulling bevat een grote, zichtbare voorraad inkt, de 14 kar. gouden pen glijdt vlot en soepel over het papier. De ELSARO-SCHOOLVULPEN kost slechts ƒ6.25 en is een jaar lang schriftelijk gegarandeerd door VULPENSPECIMiST ANEGANG 14 (naast C. A.) CANBERRA (AFP). De Britse minister an Defensie, Duncan Sandj's, heeft de Australische regering tijdens besprekingen de verzekering gegeven, dat Groot-Brittan nië in Zuidoost-Azië aanzienlijke lucht-, vloot- en landstrijdkrachten wil handha ven, zo blijkt uit het slotcommuniqué dat te Canberra is gepubliceerd. De Australi sche regering heeft van haar kant ver klaard, 'dat zij het Britse besluit om de produktie van kernwapens voort te zetten volledig steunt. Voorts constateert de re gering te Canberra met voldoening, dat Groot-Brittannië besloten heeft in Europa, het Nabije Oosten en in Zuidoost-Azië be langrijke strijdkrachten van het klassieke model te handhaven. Een vermindering van de Britse troepen in Zuidoost-Azië en het Verre Oosten zal worden gecompenseerd door aan de over blijvende strijdkrachten een grotere bewe gelijkheid en stootkracht te geven. Sin gapore zal de basis blijven van de Britse vloot in het Verre Oosten, aldus het com muniqué. (UP) Australië zal een mobiele bri gade van ruim vier duizend man vormen, die ingezet kan worden waar dat nodig is, uitgerust met de modernste wapens en uit stekend getraind. meerderheid in de wetgevende raad. In 1951 werd de eerste stap gezet op de weg van ministeriële verantwoordelijkheid, toen verscheidene regeringsdepartementen on der toezicht werden geplaatst van indivi duele leden van de raad. In 1955 werd een nieuwe federale grondwet ingevoerd, waarbij het grootste deel van de verant woordelijkheid voor het federale bestuur werd overgedragen aan de gekozen meer derheid van de nieuwe wetgevende raad. De plaatselijke politieke leiders kregen tevens een meerderheid in de uitvoerende raad. Onder de nieuwe grondwet voor het soevereine Malakka wordt het staatshoofd door de Maleise hoofden voor een periode van vijf jaar gekozen. Hij zal in het alge meen handelen overeenkomstig het advies van het kabinet, dat hij, op raad van de premier, uit de parlementsleden zal benoe men. Het staatshoofd wijst een lid van het 1-Iuis van Afgevaardigden, die het vertrpu- wen geniet van de meerderheid, tot pre mier aan. Het parlement (Majlis) bestaat uit twee kamers: Senaat en Huis van Af gevaardigden. De Senaat bestaat uit 38 leden, waarvan er 22 zullen worden ge kozen twee van elke staat en 16 door het staatshoofd zullen worden benoemd. Het Huis zal eerst 104, maar later 100 leden tellen, die zoals in Groot-Brittannië via kiesdistricten zullen worden gekozen dooi de burgers ouder dan 21 jaar. Burgers van de federatie hebben tevens de status van burger van het Gemenebest. De Britse regering heeft ook in de af gelopen jaren actief geholpen bij de op leiding van hogere ambtenaren, die uit eindelijk de Britse zullen vervangen. In heemsen hebben onder leiding van Britse diplomaten in verschillende landen erva ring in de buitenlandse dienst opgedaan. Een aantal hunner wordt nog in Australië opgeleid. De grondwet werd voorbereid door een onafhankelijke commissie, be- 'èthandëuit personen, die daartoe", werden aangewezen door de regeringen van Australië, India, Pakistan en Groot-Brit tannië. KOEALA LOEMPOER (UP) Abdoel Rahman heeft een krachtige bestrijding van het communistische terrorisme aange kondigd. Het is zijn bedoeling in een jaar tijd aan al hun activiteiten een einde te maken. Hij gaf te kennen dat de nieuwe regering de communisten enigszins andere voorstellen zal aanbieden dan tot dusver gedaan werden, maar de eis van een on voorwaardelijke overgave zal blijven be staan. Verder verklaarde de minister op nieuw, dat het vrije Malakka geen bases voor atoomwapens op zijn territoir zal toe staan. Deze kunnen beter geplaatst wor den in de landen die lid zijn van de Zuid- oostaziatische Verdragsorganisatie, zo zei hij. (Reuter)De Hertog en de hertogin van Gloucester zijn in Koeala Loempoer aan gekomen ter bijwoning van de onafhan kelijkheidsfeesten. De hertog vertegen woordigt koningin Elizabeth. Hij zal de soevereine macht over het land officieel overdragen aan Abdoel Rahman. De plech tigheid wordt bijgewoond door premier Bandaranaika van Ceylon en de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey. Desgevraagd zei Casey, dat Australië graag zou zien dat het onafhankelijk ge worden Malakka tot de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) toetreedt. Australië zal echter geen enkele druk uit oefenen om dit teweeg te brengen. Ban daranaika daarentegen zei dat Malakka moet toetreden tot het blok van de Afri kaanse en Aziatische landen. Hij verklaar de dat hij zeer verrast zou zijn als Malakka niet zou deelnemen aan de komende confe rentie van de landen van dit blok. DJAKARTA (ANP) Een militaire woordvoerder in Palembang heeft donder dag medegedeeld, dat een „zekere groepe ring" in de provincie Zuid-Sumatra syste matisch poogt het bestuur omver te werpen door het verstoren van de economische toe- 1 stand. Hij verklaarde, dat de laatste dagen „ongezonde tekenen" zijn opgemerkt, die zouden kunnen leiden tot ongeregeldheden op grote schaal. De woordvoerder maakte niet bekend, wie tot deze zekere groep behoren. Wel herinnerde hij aan de zogenaamde „30 maart-affaire", toen pogingen zouden zijn gedaan het militaire commando van over ste Barlian te verdrijven. Volgens hem heeft de groep ook een illegale gewapende beweging in het leven geroepen. Op eco nomisch terrein zijn de nodige maatrege len al getroffen, zeide hij, met inbegrip van de invoer van rijst. De woordvoerder deelde voorts mede, dat zondag een groep van negentig leden van het door overste Barlian opgerichte vrijwilligerskorps de kazerne in Palem bang heeft verlaten en ontsnapt is in de richting van Djambi. Zij gaven zich de volgende dag over aan militairen, die een achtervolging hadden ingezet. „Zekere groeperingen' hadden de kwestie van het vrijwilligerskorps uitgebuit, zeide hij, om onrust te zaaien door intimidatie en pro vocatie. Overste Barlian heeft inmiddels mede gedeeld. dat dagelijks soldij aan de 3000 vrijwilligers van het korps zal worden uit gekeerd. Zij zullen voorts een militaire op- 1 leiding krijgen. SOUTHAMPTON (UP) Het Poolse passagiersschip „Batory" is gisteren in Southampton aangekomen met driehonderd Polen, die in Groot-Brittannië familie leden en vrienden komen opzoeken. Toen het schip werd aangemeerd en de Britse en Poolse volksliederen werden ge speeld konden velen hun ontroering niet meester blijven. Nauwelijks was de val reep neergelaten of zij renden naar be neden en omhelsden familieleden en vrien den, die zij jaren niet gezien hadden. Het waren de eerste Polen die paspoorten had den gekregen om in Groot-Brittannië be zoeken te brengen. „Wij hebben geen politieke officieren meer aan boord", zo verklaarde de 53- jarige gezagvoerder, kapitein Franz Szud- zinski. Er gingen in Southampton meer dan 400 passagiers van boord, voor het merendeel Polen. Het schip vertrok met vijfhonderd andere passagiers, naar Mon treal, voor zijn eerste reis over de Atlan tische Oceaan sinds 1951, toen het uit Amerikaanse havens werd geweerd als een „gevaarlijk veiligheidsrisico". Inmiddels worden plannen gemaakt om de Polen, die zich bij de politie gemeld hadden nadat zij verleden week het Poolse passagiersschip Batory verlaten hadden, over te brengen naar het kasteel Smid- strup met privé-strand te Velbaek ten noorden van Kopenhagen, dat hun ter be schikking is gesteld door mevrouw Dagny Plum, die zeide dat zij eenvoudig niet de gedachte kon verdragen dat de Polen in gevangeniscellen terecht waren gekomen. Het kasteel is begin van deze eeuw ge bouwd door prins George van Grieken land en Denemarken, een oud-oom van prins Philip, die het gebruikte als zomer residentie. De nieuwe Poolse ambassadeur in Ko penhagen, Stanislaw Dobrowolsky heeft aan de pers verteld dat hij verwacht dat nog meer Poolse passagiers de Batory zul len verlaten, de eerste paar maal dat dit schip Kopenhagen aandoet op de vaste route GdyniaKopenhagenSouthampton Montreal. Hij zei dat het tegenwoordig Pools regime in principe niet gekant is tegen emigratie, maar mensen die dienst plichtig zijn of die een strafregister heb ben, komen niet voor emigratie in aan merking. Evenmin kan Polen bepaalde vakarbeiders, zoals mijnwerkers, missen. Wel zoekt Polen, aldus Dobrowolsky, em plooi voor 2500 Poolse zeelui op buiten landse koopvaardijvloten. Tot nu toe heb ben ongeveer honderdduizend Polen ver lof tot emigratie gekregen, zo zei hij. Bij Schwabstedt, in de buurt van Frie- drichstadt (niet ver van de westelijke kust van Sleeswijk-Holstein) is een brokje menselijk geraamte uit lang vervlogen tij den gevonden. Prof. dr. Schwabedissen uit Keulen heeft vastgesteld, dat het een overblijfsel is van de „Steinheim-mens", die tweehonderdduizend jaar geleden leef de, ver. voorvde Neanaerthal-mer\s. In de buurt van Dusseldorp zijn schedels met lagè voorhoofden en sterk terugwijkende kinnen gevonden van de Neanderthalers, die in de late ijstijd hebben bestaan en na derhand zijn uitgestorven. De Steinhei- mers zouden echter de voorvaders van te genwoordig nog levende mensen zijn. In het Noorden van Duitsland en in Scandi navië had men al stenen gereedschappen uit de tijd van de Steinheim-mensen ge vonden, maar nog nooit een overblijfsel van zo'n wezen. Een arbeider, die bij een pannenbakke- rij aan het baggeren was, vond een ronde „steen", die bij nader onderzoek een men selijke gewrichtskogel bleek te zijn. Het is mogelijk, dat het stuk gewricht met rol lend gesteente door gletsjers uit noorde lijke streken naar Sleeswijk-Holstein is gebracht. Onthulling van radio-telegrafist KAAPSTAD (Reuter) De inval van dr. Starr Jameson in Transvaal in 1896, die de aanleiding was voor de boerenoorlog, had voorkomen kunnen worden als een te legram van Jameson aan de toenmalige premier van de kaapkolonie, Cecil Rho des, tijdig was afgeleverd, zo heeft de tachtigjarige vroegere telegrafist van een postkantoor in Kaapstad, Rivers, onthuld. Jameson zond op 31 december 1895 een telegram aan Rhodes waarin hij hem mee deelde, dat hij, als hij binnen 24 uur geen tegenbericht ontving, Transvaal vanuit Brits Beetsjoeanaland zou binnentrekken om zich aan te sluiten bij de „Uitlanders" (Britten), die in Johannesburg in opstand waren gekomen tegen de regering van de Transvaalse republiek. Het codetelegram arriveerde na sluitingstijd van de kantoren in Kaapstad, aldus Rivers. Het werd gede codeerd door een zekere Jack Stevens en dr. Rutherford Harris. Stevens wilde het telegram meteen naar Rhodes brengen, maar Harris, die kennelijk in het komplot zat, zei dat er geen haast bij was. Toen Rhodes het telegram uren te laat ontving, zond hij nog een dringend telegram aan Jameson, waarin hij hem verbood op te trekken, maar Jameson was toen al op weg, aldus Rivers. Volgens de „Neuer Kurier" zal de 24- jarige Elsa Mekus uit Dortmund waar schijnlijk gerechtelijk worden vervolgd om dat zij het leven van een twaalftal jonge mensen uit Westfalen in gevaar heeft ge bracht. Zij had het groepje meegenomen voor een uitstapje op de „Angkogel" in de alpen van Tauern (Oostenrijk). Tijdens een sneeuwstorm op zondag zijn de jonge lui bijna omgekomen op 3.000 meter hoogte. DJAKARTA (ANP) Luitenant-kolonel Ventje Sumual, de voormalige comman dant van Oost-Indonesië, die twee maan den geleden de autonome provincie Noord- Celebes uitriep, is donderdag in Djakarta aangekomen. Hij zeide ontboden te zijn door minister-president Djuanda, die te vens optreedt als minister van Defensie. Hij verklaarde te verwachten, dat de op roep verband houdt met de voorgenomen inter-Indonesische ronde-tafelconferentie. Uit Palembang wordt inmiddels gemeld, dat de „Garuda-raad" van Zuid-Sumatra het initiatief heeft genomen tot het houden van een conferentie van revolutionaire raden in geheel Indonesië, die vooraf zou moeten gaan aan de bijeenkomst in Dja karta. Uitgenodigd zijn de Gadjah-raad in Noord-Celebes, de Banteng-Raad in Midden-Sumatra, de Manguni-Raad in Noord-Celebes, en de raden in Borneo, Makassar, alsmede het Soendanese jeugd- front in Bandung. De Soendanese regering heeft een door de Russische zaakgelastigde te Khartoem aan de eerste minister, Abdoellak Chalik, overgemaakt aanbod ter ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tussen de Soedan en de Sovjet-Unie, onderzocht. Hoewel de bijzonderheden van het aan bod niet bekend zijn gemaakt meent men toch in goed ingelichte kringen te weten dat het belangrijk is en aan de Soedan ze kere voorrechten toezegt. Volgens die kx-ingen stelt het de ondertekening van een betalingsakkoord en een technische en economische hulpverlening in het vooruit zicht. De kabinetsraad heeft de minister van Financiën opdracht gegeven het Sovjet- voorstel grondig te bestuderen. (Van onze correspondent in Wenen) Waarschijnlijk hebben Tito en Kroesj- tsjev tijdens hun besprekingen in Roe menië ook over Imre Nagy onderhandeld. Sommige commentatoren zijn van mening, dat Tito een betere behandeling voor de vroegere Hongaarse premier heeft geëist en tevens een waarschuwing aan het adres van Kadar heeft gericht, die zich naar het voorbeeld van Rakosi tot een terrorist blijkt te ontwikkelen. Misschien heeft Kroesjtsjev dit ter sprake gebracht, toen hij Kadar in Moskou ontmoette. Het is zelfs voor communisten vreemd, dat Ra kosi en zijn stalinistische aanhang, die toch volgens Kadar gedeeltelijk verant woordelijk zijn voor de jongste ontwik keling in Hongax-ije, ergens in de Sovjet- Unie buiten schot blijven, terwijl Nagy hoogst waarschijnlijk in de beruchte Roe meense gevangenis van Doftana wordt vastgehouden. Het is in dit verband echter opvallend, dat de stemmen in Hongarije, die aanvan kelijk een openlijk proces tegen Nagy hebben geëist, beginnen te verstommen. Intussen zijn gedeelten van het boek bekend geworden, dat Nagy kort voor het uitbreken van de i-evolutie heeft geschre ven. Nadat hij Rakosi op 4 juli 1953 als premier had opgevolgd en na zijn ge matigde koers te hebben geproclameerd, werd hij in april 1955 als anti-marxist door Rakosi afgezet en in november uit de partij gezet. Ofschoon Nagy werd uit genodigd om zelfci-itiek uit te oefenen, heeft hij daaraan geen gehoor gegeven. Hij schreef daarentegen in het geheim een boek, waarvan nu grote stukken be kend zijn geworden. Volgens Nagy be stond de grote fout van Rakosi daarin, dat hij de oude stalinistische koers weer wil de invoeren: „Dit betekent echter een catastrofe zowel voor de partij als voor het land. De scheiding van partij en volk zal er het gevolg van zijn met onafzien bare consequenties voor de binnenlandse toestand en de internationale verhou dingen", zo schreef Nagy. In tweeëntwintig hoofdstukken be- schi'ijft hij de jongste politieke ontwik keling van Hongarije en critiseert daarin voornamelijk het werk van Rakosi en van zijn driemanschap Gerö, Farkas en Revai, die zich alleen konden handhaven door massale arrestaties en vervolgingen: „Het is" - zo vervolgt Nagy - „onverenigbaar met de openbare moi-aal, dat zulke mensen de leiding hebben, die gefabriceerde mas saprocessen dulden, die verantwoordelijk zijn voor het folteren en doden van on- schuldigen en die zich door het misbrui ken van hun macht aan het volk zelf hebben vergrepen". Nagy is zelf weliswaar van zijn stu dententijd af communist gebleven, maar de ontwikkeling van de laatste jaren heeft hem tot een gematigd communist ge maakt. Bovendien wilde hij rekening hou den met de nationale tradities en gevoe lens van elk volk en daarom eiste hij ook dat de goede relaties met Joegoslavië zou den worden hersteld. „Wij, Hongaarse communisten", zo schreef hij verder, „willen het historische marxistische communisme met zijn motto „proletariërs van alle landen verenigt u" hooghouden, maar wij willen het verbon den zien met de parolen van ons volks lied. waarin ons diep ingeworteld volksbe wustzijn en onze vaderlandsliefde weer spiegeld zijn. Ik verloochen mijn Hon- gaai'se nationaliteit niet en ik koester een warme liefde voor mijn volk". Daarom vei-zet hij zich met kracht tegen een onderdnikking van buiten, waardoor Hongarije ondergeschikt wordt gemaakt aan het communisme van Moskou: „Een volk kan niet vrij zijn, wanneer het land niet onafhankelijk is en wanneer het geen volledige souvereiniteit bezit of wanneer vreemde invloeden de overmacht hebben in de interne aangelegenheden". Hij be schouwde de toestand als zeer gevaarlijk en er valt niet aan te twijfelen, dat hij de catastx-ofe heeft zien aankomen: „Er zijn maar twee mogelijkheden om uit de ern stige crisis te geraken: ófwel wij moeten zélf een einde maken aan de stalinistische politiek voordat het te laat is, of wij kun nen de loop der gebeurtenissen niet tegen houden en in dit geval kan het land door de toenemende spanning in een gevaar lijke crisis komenNagy heeft goed gezien, want het is inderdaad zo ver ge komen op 23 oktober 1956. De Fransman Maurice Dagbert, die zegt sneller te kunnen rekenen dan een elektronisch brein, is ook een verwoed hengelaar, zoals uit deze foto kan blij ken. Hij lost dagelijks uit liefhebberij een tweehonderd ingewikkelde reken kundige en wiskundige vraagstukken op en daagt iedere Amerikaanse reken machine uit zich met hem te komen meten, mits de opgaven aan hem en het bedienend personeel van het toestel tegelijk worden verstrekt. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower is van mening, zo heeft zijn pei-ssecretaris James Hagerty meegedeeld, dat de Republikeinen in de staat Wiscon sin een „hai'de klap" te incasseren hebben gekregen door de verkiezing van een De mocraat als senaatslid in de plaats van de overleden Republikein Joseph McCarthy. De voorzitter van de Republikeinse partij, AIcoiti, zei dat de republikeinen in 1958 een harde strijd zullen moeten voeren voor een meerderheid in het Congres en in 1960 voor een Republikeinse president. MILWAUKEE (UP) De eind-uitslagen hebben aan de Democraat William Prox- mire 435.525 stemmen gegeven en aan de Republikein Walter Kohier 318.026 stem men. Drie onafhankelijke kandidaten kre gen tezamen minder dan 25.000 stemmen. De leider van de Democratische meer derheid in de Senaat, Lyndon Johnson, heeft vei-klaard, dat Proxmire morgen be ëdigd zou worden voor de zestien maan den, die McCarthy nog' in de senaat zou hebben moeten zitten. NIEUW DEHLI (UP) De Indische mi nister van Defensie, V. K. Krisjna Menon, die een bezoek heeft gebracht aan de door communisten geregeerde staat Kerala in India, heeft verklaard, dat hij ervan over tuigd is, dat orde en recht geleden hebben in Kei-ala. Hij zal zijn bevindingen over brengen aan de werkcommissie van de Congrespartij, die vandaag voor een twee daagse zitting bijeenkomt. Krisjna Mqpon werd in juli naar Kerala gestuurd nadat bei-ichten waren binnen gekomen over rechteloosheid in deze staat, waar de politie na de verkiezing van de communistische regering (de eerste die in een deelstaat van India gekozen werd) geen macht meer had. GEORGETOWN (Reuter) De Britse regering heeft op voorstel van de gouvei"- neur van Brits Guyana, Sir Patrick Reni- son, de regering van dr. Cheddi Jagan, leider van de progressieve volkspartij, goedgekeurd. Jagans partij heeft vier mi nisters in het kabinet. Jagan zelf is mi nister van handel, onderwijs en sociale zaken, zijn vrouw Janet, die secretaris generaal van zijn partij is, is minister van arbeid, gezondheid en huisvesting. De vice-voorzitter van de progressieve volks partij, Beharry, is minister van natuur lijke hulpbronnen (het vroegere ministerie van land-, bos- en mijnbouw) en de pen ningmeester van de partij, Ramkarran, is minister van openbare werken en verbin dingen. Sir Patrick besloot na een conferentie met dr. Jagan voor het ogenblik niet meer dan zes benoemde leden aan te wijzen als leden van de wetgevende vergadering. Deze vergadering zal nu bestaan uit de „speaker", Sir Donald Jackson, drie „offi ciële" leden, zes benoemde en veertien ge kozen leden. Van deze gekozen leden be horen er negen tot de progressieve volks partij van dr. Jagan. De nieuwe regering bestaat uit drie „officiële" leden en vijf leden van de partij van dr. Jagan. De Britse gouverneur is voorzitter van het kabinet. MOSKOU (AFP) Het presidium van de Opperste Sovjet het parlement van de Sovjet-Unie heeft besloten, het mi nisterie van staatscontx'ole te vervangen door een „controlecommissie verbonden aan de i-aad van ministers der Sovjet-Unie", aldus meldt het Russische persbureau Tass. Het hoofd van het ministerie was Molotov, die onlangs uit het presidium van de partij is verwijderd. Het besluit spruit voort uit de nieuwe omstandigheden die geschapen zijn door de uitbreiding van de rechten van de Sovjet-republieken en door de industriële reorganisatie, aldus Tass, dat de naam van het hoofd van de controlecommissie niet noemde. (UP) Het ministerie van staatscon trole, waarvan Stalin de leiding had, toen Lenin nog leefde, oefende supervisie uit over alle sleutelposten in de regering. (UP) Radio Moskou heeft de aanvallen op Molotov en zijn aanhangei-s hernieuwd en hen ervan beschuldigd, dat zij zich ver- zet hebben tegen de modernisering van de landbouw, tegen de afschaffing van de ver plichte levering door de arbeiders der col lectieve bedrijven ten laste van de op brengst van hun persoonlijke stukje land en dat zij aldus de levensbelangen van de gewone man uit het oog verloren hadden. SEOEL (Reuter) Inwoners van het Zuidkoreaanse kustdorp Satsjon, die wa ren opgeschrikt door het bericht, dat in de omgeving van hun dorp een leprozenkolo- nie zou worden gebouwd, hebben lepralij ders, die bezig waren met de uitvoering van dit werk, aangevallen en tien hunner gedood, aldus een mededeling van de po litie van Seoel. Er werden 23 lepralijders ernstig gewond. MOSKOU (Reuter) Sinds dinsdagmor gen staan de bewoners van Moskou in rijen voor de boekwinkels om de eerste twee delen van de correspondentie te be machtigen, die in de tweede wereldooi-log is gevoerd tussen Stalin enerzijds en Roo sevelt, Truman on Churchill anderzijds. Het is de eerste maal dat een correspon dentie van een dergelijke betekenis in de Sovjet-Unie is gepubliceerd. De vraag is zo groot, dat het bijna onmogelijk is ze in bezit te krijgen. De oplage bedraagt hon- derdvijftigduizend exemplaren. Blijkens de "tekst van de correspondentie tussen Stalin en Churchill, zoals die in Moskou is gepubliceerd, heeft, koning George van Groot-Brittannië destijds de wens te kennen gegeven Stalin tijdens de conferentie van Potsdam in Berlijn te ont moeten. Deze wens ging echter niet in ver vulling. Stalin antwoordde op Churchills brief, waarin deze wens bij wijze van sug gestie naar voren was gebracht, dat een dergelijke ontmoeting niet in zijn plannen was opgenomen. Hij voegde hier echter aan toe dat hij er peen bezwaar tegen had. Tengevolge van dit antwoord werd de suggestie ingetrokken. Churchill schreef op 15 juni aan Stalin dat de koning op 15 juli zou beginnen aan een inspectiereis van de Britse troepen in Frankrijk en Duitsland. Natuurlijk zal hij niet deelnemen aan het zakelijk deel van de conferentie, zo vervolgde Churchill, die verder de hoop uitspreekt dat dit bezoek wellicht een demonstratie van goede wil zal zijn, aldus de Russische tekst. Er zijn nu twee delen verschenen, waarvan de eerste bestaat uit Stalin's correspon dentie met Churchill, het tweede uit zijn briefwisseling met Roosevelt en Truman. Zij beslaan de ooi'logsjaren en een korte neriode daarna, tot eind 1945. Onlangs werd aangekondigd, dat het Sovjetminis terie van Buitenlandse Zaken voorberei dingen treft voor de publikatie van docu menten over de Russische buitenlandse politiek van 1917 af tot nu toe. PEKING (Reuter) Hondei-dduizend boeren, arbeiders, studenten en militairen pogen de stad Harbin, in Mandsjoerije, voor overstroming te behoeden van de gezwollen rivier de Soengari. In berichten uit Noordoost-China wordt gemeld dat de toestand ernstig kan wor den, omdat het in de afgelopen twee dagen in het gebied van de bovenloop van de Soengari hevig heeft geregend. Daar men verwacht dat de Soengari de hoogste waterstand zal bei-eiken wordt met man en macht gewerkt om een her haling van de overstromingsramp van 1932 te voorkomen. In dat jaar stond een groot gedeelte van Hai-bin een maand on der water. Huizen stortten in en zeer velen verloren het leven. Er werd grote mate riële schade aangericht en er braken epi demieën uit, toen het water gezakt was. Harbin, dat in de laatste tijd sterk ge ïndustrialiseerd is, heeft 1.300.000 inwo ners.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3