Hoe worden de nieuwe deelhuren berekend? WALES ANTRACIET „De Spaarnestad" Curasao's luxe hotel is thans bijna gereed WOL DE HUURVERHOGING Internationaal bollenvervoer met speciale vergunning Beroep bij de Raad van State ECHTE t^NAALDKUNST VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Herstel van kaalgelopen kampeerterreinen Voorlichting over nieuwe huurmaatregelen Antilliaanse premier uit Nederland vertrokken Ministers Helders en Hofstra binnenkort naar de West Utrechtenaar door politie aangehouden Dr. Drees antwoordt op vragen over Speidel Inbreker-geveltoerist in Nieuw Vennep gevat Commissie vervangt het bestuur van de Stichting Toneelcoördinatie Europa's grootste synchro cyclotron draaide proef Praktijk hervat Weer een inval bij Vacupan-arts „De Hyacint" wil areaal handhaven Alleen de huren van zelfstandige oude woningen zijn op 1 augustus j.l. automa tisch met 25 percent verhoogd, dus niet de huren van woningdelen. De nieuwe huur van een woongedeelte wordt van de nieuwe huur van de gehele woning afge leid. Gemakshalve zullen wij verder spreken van deelhuur en hoofdhuur. De deelhuur staat tot de hoofdhuur als het gebruiksgenot van het woningdeel tot dat van de gehele woning. De deelhuur is dus een evenredig deel van de hoofdhuur naar de maatstaf van het gebruiksgenot. Indien de verhuurder van het woningdeel in het zelfde huis woont, wordt de deelhuur met 20 percent daarvan verhoogd wegens het ongerief van de inwoning. Bedoelde ver goeding van 20 percent, komt toe aan elke hoofdbewoner om het even, of hij eige naar van het huis is dan wel huurder, tevens onderverhuurde!-. Deze vergoeding blijft natuurlijk achterwege, indien de verhuurder rechtstreeks aan verschillende personen elk een deel van het huis heeft verhuurd, doch zelf elders woont. Puntenstelsel De bepaling van de grootte van het ge bruiksgenot is altijd min of meer wille keurig. De een geeft de voorkeur aan een rustige achterkamer, de ander aan een voorkamer. In de praktijk behelpen de Huuradviescommissies zich met een pun tenstelsel. Elk vertrek kent men een aan tal punten toe, een grote kamer bijvoor beeld 6 punten en eèn kabinetje bijvoor beeld 2 punten. De verhouding van het gebruiksgenot wordt dan bepaald door het aantal punten van het woningdeel en dat van de gehele woning. Voorbeeld: Aan de gehele woning zijn 48 punten toegekend en aan het wo ningdeel 16 punten. De hoofdhuur be draagt f 60,per maand. De deelhuur be draagt nu 16/48 x f60,— f20,— per maand. Als de verhuurder van het wo ningdeel in hetzelfde huis woont, wordt het bedrag van f20,— met 20 percent of f4— verhoogd. In dat geval wordt de deelhuur dus f24, Bijkomende vergoedingen Wat wij hierboven schreven, geldt alleen voor de zogenaamde kale huurprijs, dat is de prijs voor het gebruik van het onroe rend goed zonder stoffering, meubilering, schoonhouden, verwarming gas, elektrici teit, water, enz. enz. Voor water, gas, elektriciteit of andere energie, bijvoorbeeld verwarming, mag niet meer worden berekend dan de wer kelijke kosten of de naar redelijkheid ge schatte kosten. ADVERTENTIE Nog 1 dag ZOMERPRDZEN! veel warmte - weinig as weegt ca. 75 kg per hl. „CORNNIC" 20/30 ƒ12.60 „SEVEN SISTERS" 20/30 ƒ14.— „VICTORIOUS" Super 20/30.. ƒ15.60 VOOR TRECHTERHAARDEN en CENTR. VERWARMING afm. 8/15 (viertjes) „CORNNIC" 10.50 „SEVEN SISTERS" ƒ11 „VICTORIOUS" (Super) ƒ11.50 Ook alle andere soorten en afmetingen uit voorraad leverbaar Vraagt onze prijscourant. BRANDSTOFFENHANDEL FRIESE VARKENMARKT 6-10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 ANWB stelt studiecommissie in Een der zorgwekkende problemen van de steeds toenemende stroom van de ont spanningzoekenden is de „slijtage" van recreatieterreinen, in het bijzonder van kampeerterreinen op wei- en heideland. Tal van terreinen zijn aan het eind van een seizoen veranderd in dorre, woeste vlakten, die niet in één winter en voorjaar hersteld kunnen worden. De bodembegroeiing dezer terreinen is een zodanig vraagstuk geworden, dat de AN V/B een commissie van deskundigen heeft aangezocht, dit te bestuderen en richtlijnen te geven voor behoud of her stel der begroeiing. Deze studie is thans reeds aan de gang Men heeft proefvelden aangelegd. Defini tieve resultaten zullen pas over een paar jaar bekend zijn. Om echter het verlies door intensief gebruik van gras- en heide velden zo gering mogelijk te houden, heeft deze commissie een voorlopig rapport uit gebracht. Op grond van dit rapport kan men reeds maatregelen voor behoud of vernieuwing nemen. In het bijzonder wordt aangedrongen op juiste behandeling van heide. De ANWB-commissie raadt de beheer ders van alle recreatieterreinen aan, de situatie van begroeiing en bodemgesteld heid danig in de gaten te houden om niet voor onaangename verrassingen gesteld te worden. Bovendien verdient het aanbeve ling het weerstandsvermogen van de bo dembegroeiing zoveel mogelijk te vergro ten, waarvoor eveneens aanwijzingen ge geven worden. Voor het gebruik van meubelen of stof fering is een bedrag verschuldigd, be rekend naar 20 percent 'sjaars van de verkoopwaarde op het ogenblik van in- gebruikgeving. Voor het mede-gebruik van meubelen en stoffering is een evenredig deel van het bedrag verschuldigd, dat voor uitsluitend gebruik verschuldigd zou zijn. Telkens wanneer het gebruik of mede gebruik van meubelen of stoffering vijf jaren heeft geduurd, moet de verkoop waarde opnieuw worden getaxeerd. De vergoeding wordt dan berekend naar de verkoopwaarde op het ogenblik van taxatie. Personele belasting De wetgever stelt de verhuurder van gemeubileerde kamers aansprakelijk voor de betaling van de Personele belasting. De Hoge Raad heeft evenwel beslist, dat deze belasting op de kamerhuurder mag wor den verhaald. Diensten Voor het verrichten van diensten, bij voorbeeld schoonhouden, mag een vergoe ding in rekening worden gebracht, welke hiervoor als „redelijk" is aan te merken. Voor de toepassing van deze regel heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de Huuradviescommissies verzocht bij het verstrekken van haar ad viezen rekening te houden met de volgen de richtlijnen. Indien sprake is van bona-fide beroeps matige kamerverhuur met uitgebreide serviceverlening, is er aanleiding voor de service in de betalingsverplichting van de kamerhuurder een vergoeding op te nemen, welke tevens een redelijk inkomen aan de kamerverhuurder verzekert. Naar de mening van de minister kan geen be zwaar worden gemaakt tegen de daaruit voortvloeiende consequentie, dat kamer bewoners in een bona-fide goed functio nerend bedrijf méér betalen dan bij in cidentele, zogenaamde „wilde" onderver huur. Volgens de minister kan de vergoe ding voor bedoelde uitgebreide service worden gesteld op 60 percent van de kale huurprijs van de kamer. Hieraan kan aldus de minister nog een ondernemers- loon worden toegevoegd naar gelang van het aantal verhuurbare kamers. In een bedrijf met 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 of 13 ver huurbare kamers stelt de minister het ondernemersloon op respectievelijk f1.500, f 1.750, f2.000, f2.500, f2.750, f3.250, f3.700, f4.150, of f4.600. In een bedrijf met meer dan 13 kamers wordt laatstgenoemd be drag voor elke kamer verhoogd met f 87,50. Het te betalen ondernemersloon wordt over de verschillende onderhuurders ver deeld aan de hand van het door ieder ge huurde gedeelte. Berekening der nieuwe deelhuren De berekening van de nieuwe deelhuren zullen 'wij "rhet het Volgend'e Voórbéeld duidelijk trachten te maken. Op 31 juli 1957 bedraagt de hoofdhuur f90 per maand, waaronder een bedrag van f 6 is opgenomen wegens dx>r de eigenaar aan gebrachte vérbeteringen. Het gebruiksge not van het onderverhuurde woningdeel is gelijk aan het derde deel van het ge bruiksgenot van het gehele huis. De kale deelhuur bedraagt derhalve op 31 juli 1957 1/3 x f90 f30, verhoogd met 20 percent of f 6, dus in totaal f 36 per maand. Hierbij komen de naar redelijkheid ge schatte kosten van water, gas en elektri citeit, zijnde f 15 per maand. De verkoopwaarde van de in gebruik gegeven stoffering en meubelen bedroeg op het ogenblik van ingebruikgeving f 600. Van dit bedrag betaalt de onderver huurder per jaar 20 percent of f 120. dus per maand f io. De onderverhuurder heeft nog het medegebruik van gang- en trap lopers, waarvan de verkoopwaarde f48 bedroeg. Hiervoor betaalt hij x 20/100 x f48 f4.80 per jaar of f 0.40 per maand. Voor het schoonhouden door de onder verhuurder van de toegangswegen (trap pen en gangen) betaalt de onderhuur der f 5,per maand. Tenslotte is de onderhuurder voor de personele belasting een vergoeding ver schuldigd van f 2.50 per maand. De totale betalingsverplichting van de onderhuurder bedraagt dus op 31 juli 1957 f 68.90. Voor de berekening van de nieuwe on derhuur gaan wij eerst na, hoe hoog de nieuwe hoofdhuur wordt. Van de oude hoofdhuur van f90 trekken wij f6 (aan gebrachte verbeteringen) af. Blijft over f 84. Dit bedrag verhogen wij met 25 per cent of f 21. Wij komen dan op f 105, waar bij we weer f 6 (aangebrachte verbeterin gen) optellen. De nieuwe hoofdhuur wordt dus fill per maand. De nieuwe kale deelhuur bedraagt thans 1/3 x f 111 f37, te verhogen met 20 per cent of f7.40, derhalve in totaal f44,40 per maand. Hierbij tellen wij weer de bij komende kosten op (f 15, f 10, f 0.40, f 5 en f 2.50 f 32.90). De nieuwe betalingsver plichting van de onderhuurder wordt dus in totaal f77.30. In bovenstaand voorbeeld hebben wij duidelijkheidshalve alle factoren als be kend verondersteld. In de praktijk zijn die factoren niet altijd bekend. De vaststelling van de verhouding van het gebruiksgenot levert dikwijls moeilijkheden op. Soms weet de deelhuurder niet, hoe hoog de hoofdhuur is en hoe deze samengesteld is. Als de verhuurder van een woningdeel tevens eigenaar van de woning is, moet de deelhuur worden afgeleid van de denk beeldige hoofdhuur. De deelhuurder kan voor de spotprijs van f2.50 zijn betalingsverplichting haar fijn door de Huuradviescommissie laten uitrekenen. Doch vaak wil hij daartoe niet overgaan uit vrees voor verstoring van de goede harmonie. Een goede verstandhou ding is in deze tijd van langdurige gedwon gen samenwoning van onschatbare waar de. In vele gevallen kan een bevredigende oplossing worden gevonden door de ver hoging van de hoofdhuur eenvoudig te verdelen tussen de hoofdbewoner en de onderhuurder naar evenredigheid van de grootte van hun woningdelen. Mr. C. A. baron Bentinck Verlengd. De tentoonstelling „Rondom Paul Klee en Max Ernst" in het Kröller- Müller-museum in Otterlo op de Hoge Veluwe wordt verlengd tot woensdag 4 september. Bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeverij bedrijf is een door de afdeling voorlich ting van het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid samengestelde brochure verschenen, waarin een korte uiteenzetting wordt gegeven van de be langrijke bepalingen ten aanzien van de huurverhoging, de onderhoudsverplich ting en de blokkering van een deel van de huuropbrengst. Deze brochure heet „Huurprijzen en onderhoud van woningen en bedrijfsruimten na de huurverhoging 1957" en is in de boekhandel verkrijgbaar. Donderdagavond is met het KLM-toestel naar New York minister-president E. Jonckheer van de Nederlandse Antillen, na een verblijf van twee maanden naar zijn land teruggekeerd. De heer Jonckheer heeft in Nederland met de ministers Hel ders, Hofstra en Staf besprekingen gevoerd en daarna enkele weken vacantie genoten. De Antilliaanse premier zei bij zijn af scheid op Schiphil, dat hij zeer verheugd was over de gunstige afloop van de oog behandeling, welke zijn broeder, de heer A. D. Jonckheer, in de kliniek van prof. Weve te Utrecht heeft gehad: „Nederland mag zich gelukkig prijzen met zo'n profes sor", meende hij. Omtrent zijn besprekingen met de Ne derlandse ministers kon de heer Jonckheer geen bijzonderheden verstrekken, maar het contact was uitermate nuttig geweest. Zo is uitvoerig van gedachten gewisseld over de omvang der voorgenomen wijziging in de staatsregeling van de Nederlandse An tillen. Wanneer het ontwerp tot wijziging zal worden ingediend, staat nog niet vast. Ook is overleg gepleegd over de plannen tot ontwikkeling van Bonaire en de Boven windse eilanden. Wellicht zullen de mi nisters Helders en Hofstra binnenkort een bezoek aan de Antillen brengen om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Met minister Staf had de minister president hoofdzakelijk personeelskwesties afgedaan. De rijkspolitie te Hillegom heeft woens dag de Utrechtenaar H. J. S. in Hillegom aangehouden. De man is aan de Utrechtse politie overgegeven. De Utrechtenaar had in een café wat gegeten en gedronken en om nachtlogies gevraagd. Bovendien had hij een bromfiets willen kopen. Op de vraag van de caféhouder, wie dat dan alle maal wel zou betalen, had hij geantwoord: „Dat betaalt mijn baas later wel". De café houder vertrouwde het zaakje niet en nam de politie in de arm. Uit een onderzoek bleek, dat S. reeds door de politie werd ge zocht. Willemstad (ANP) Curagao hoopt zijn nieuwe, luxueuze „Intercontinental hotel" op 12 september te openen. Ook zal een aanvang gemaakt worden met een inten sief programma voor het vreemdelingen verkeer, min of meer naar het voorbeeld van landen als Trinidad, waar ook de ge hele lokale industrie is afgestemd op pro- duktie ten gunste van de toeristen-in dustrie. Op Curagao zijn daartoe reeds contracten geteekend met maatschappijen die vanuit de Verenigde Staten en het omliggende gebied aan de Caraïbische zee het grootste gedeelte van het toeristenvervoer verzor gen. Met de opening van de nieuwe KLM- liju uit de Verenigde Staten verwacht men reeds kort na de opening van het hotel een grotere toeloop van toeristen dan tot nu toe. De beheerders van het hotel argumen teren als volgt: van de tien miljoen rei zigers die Curagao aandoen, blijft slechts ongeveer zestig percent op het eiland om te overnachten, alvorens hun „Caribbean tour" voort te zetten. De oorzaak hiervan is het ontbreken van een hotel, dat niet alleen aan eisen van doelmatigheid maar ook aan die van luxe en extra comfort ruimschoot voldoening moet verschaffen. Ook kleinere zaken, die zich hebben ge richt op de kooplust van de toerist, profi teren daardoor slechts incidenteel van het toeristenbezoek. „Hotel Curagao Intercontinental" ligt op de plaats waar Curagao's historie zich in de vorige eeuwen heeft geconcentreerd: het Riffort, dat uitziet op de Caraïbische Zee tegenover de rotsen van Coro in Vene zuela. Een schip vaart op weg naar de ha ven van Willemstad door de smalle ingang die naar de Annabaai leidt. De passagiers zullen in de toekomst vanzelf attent ge maakt worden op de uitdagend-moderne constructie van het hotel, dat aanstonds de grootste opzet uitdrukt van het toeristen centrum, dat men zich voorgenomen heeft op Curagao te vestigen. Het Tweede Kamerlid Bakker heeft de minister-president onlangs gevraagd of deze kennis had genomen van de publi- katie van documenten, die zouden aan tonen, dat generaal Speidel in 1934 de moord op Frankrijks minister van Bui tenlandse Zaken Barthou en op koning Alexander van Joegoslavië heeft georga niseerd. Minister Drees heeft thans geantwoord, uit de pers kennis te hebben genomen van afbeeldingen van de bedoelde documenten. Hij vestigt de aandacht op publikaties in Duitse en Nederlandse persorganen, waar uit is af te leiden, dat deze documenten vervalst zijn. Hij ziet dan ook geen reden waarom de regering zich niet zou moeten aansluiten bij de keuze van generaal Spei del als commandant landmacht Midden- Europa van de NAVO. Men betreurt enerzijds op Curagao dat de okergele wallen van het oude fort plaats hebben moeten maken voor een architectuur van betonlijnen, effen vlakken en functionale ruimte. Anderzijds accep teert men dit echter gaarne, want de ruim veertig percent die de gemiddelde toerist op Curagao van zijn dollars uitgeeft aan hotel- en restaurantkosten zal, zo verwacht men, aanmerkelijk stijgen als dit luxueuze centrum eenmaal op volle toeren draait. Twee haaks op elkaar staande vleugels omvatten met hun terrassen en lobbies, het dagvermaak-centrum, bestaande uit een zwembad waar men door kijkgaten onder de waterspiegel de baders in het water kan gadeslaan, een promenade en een tropische tuin. Drie verdiepingen hoog zijn verder de bars, de restuarants annex bars, de casino's, de een- en tweepersoons kamers en een vernuftig systeem van sui tes, o.a. de „Prins Bernhard-suite", die eenvoudig kunnen worden getransfor meerd in verblijven van een of meer ver trekken. De meubilering is luxueus te noemen, met Europese en Amerikaanse bank- en slaapkamerstellen. Het suite-systeem is ook toegepast in de bouw van de lounges: door schuifdeuren kunnen afzonderlijke lokalen worden ge creëerd die dienst doen als vergaderzalen, salons voor modeshows, exclusieve festivi teiten enz. Dinsdag is in Nieuw-Vennep gearres teerd de 24-jarige C. K., die op 11 augustus ontvluchtte uit een inrichting voor gees telijk gestoorde misdadigers in Utrecht, en sindsdien een hele reeks diefstallen en in braken gepleegd zou hebben. Het blijkt dat hij dadelijk na zijn ont vluchting aan zijn rooftochten is begon nen. Het brutaalst ging hij te werk bij een inbraak in de nacht van 22 op 23 augustus bij een kledingzaak in Utrecht, waar hij voor duizenden guldens aan textiel stal en dit laadde in een tevoren in Amsterdam gestolen auto. Om in het magazijn te ko men zijn halsbrekende klimpartijen nodig geweest. Dit was voor de recherche een richtsnoer in het onderzoek. De uit de Utrechtse inrichting ontsnapte C. K. stond namelijk bekend als een vaardig gevel toerist, die bij zijn diefstallen een voorkeur had voor textiel, omdat hij dit bij een heler te Amsterdam gemakkelijk van de hand kon doen. Eveneens was bekend dat hij in Nieuw- Vennep een contactadres had. Daar was hij ook inderdaad geweest om er een brom fiets te laten repareren. Toen hij deze kwam afhalen is hij in de kraag gepakt. Hij bekende de bromfiets te hebben ge stolen uit een kelder van een pastorie in Utrecht. Na zijn arrestatie heeft hij nog een aan tal diefstallen bekend, onder andere van auto's in Rotterdam en Oegstgeest. Alle zaken zullen te zijner tijd in Utrecht worden berecht. De Raad van State behandelde het be roep dat de expediteur J. Bierman uit Voorhout heeft ingesteld tegen de beslis sing van de Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie, waarbij aan de expediteur een doorlopende vergunning tot het verrichten van internationale bloembollentransporten naar Duitsland en Frankrijk onthouden werd. De NI WO overwoog hierbij onder meer dat de export van bloembollen vrijwel uitsluitend plaats heeft van september tot en met december, voor welke periode de bloembollenexporteurs tijdelijke vergun ningen kunnen krijgen. „Blijkbaar is het de NIWO onbekend dat Nederland tussen januari en mei jaar lijks ongeveer 20 tot 25 miljoen bloembol len exporteert, aldus de heer P. van den Nouland, die sprak namens een combi natie van tien bloembollenexporteurs uit Voorhout en omgeving, doch die verzeker de dat ook de bloembollenexporteurs el ders in de bollenstreek, bijvoorbeeld in Sassenheim en Hillegom, ernstige moei lijkheden ondervinden bij het zoeken van geschikte vervoersmogelijkheden naar Duitsland. De NIWO gaat uit van het standpunt dat er internationale vervoersmogelijk- heid genoeg is, maar zo verklaarde de heer Van den Nouland dat is beslist onjuist, hetgeen de NIWO zou moeten weten indien zij op de hoogte was van de feiten. De grote vervoerders die met grote vrachtwagens rijden en die ook een door lopende vergunning hebben, kunnen niet voorzien in de behoeften van de bloem bollenexporteurs. Bloembollen mogen na melijk niet in combinatie met willekeu rige andere artikelen vervoerd worden. De nabijheid van uien of aardappelen is fu nest voor bloembollen. De plantenziekte- kundige diensten oefent in het buitenland scherpe controle uit aan de grens. Vaak komt het voor dat voor het controleren van één kist bloembollen een lading van 16 ton moet worden uitgeladen. De bloem bollen, die verpakt zijn in papieren of jute zakken, ondervinden hiervan zeer grote schade. De exporteurs trachten hun zendingen zoveel mogelijk door kleine gespeciali seerde expediteurs te laten vervoeren, al dus spreker. De expediteur J. Bierman uit Voorhout, is een gespecialiseerde ex porteur en aangenomen dat de NIWO formeel gelijk heeft dan wordt het tijd dat deze instantie eens wat meer rekening gaat houden met de praktische noden van het bedrijfsleven, zulks mede in het be lang van de gehele Nederlandse bloem bollenexport, aldus de heer Van den Nou land, die tenslotte het grote belang be sprak van de bloembollenexport: Jaarlijks worden ongeveer 190 miljoen Nederlandse bloembollen naar het buitenland uitge voerd. Wil Nederland aan de steeds scher per wordende buitenlandse concurrentie het hoofd kunnen bieden, dan dient het alle zeilen bij te zetten, waarbij de mede werking van de NIWO onontbeerlijk is". De Raad van State zal over de kwestie advies aan de Koningin uitbrengen. Een formatie Gannet-vliegtuigen van de Britse marine oefent voor de jaar lijkse luchtvaartshow van Farnbo- rough. Deze op het oog wat stijve toestellen zijn bijzonder gevaarlijke tegenstanders van onderzeeërs. Men ziet ze hier gefotografeerd boven de kust van het graafschap Sussex. ADVERTENTIE SPORTWOL Breit snel op o.a. NEVEDA, SCHEEPJES, v. WIJK GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR Tijdens een vergadering van het bestuur van de Stichting Toneelcoördinatie in Am sterdam is besloten, dat de commissie van drie de taak van het afgetreden dagelijks bestuur voorlopig zal overnemen. De com missie bestaande uit de heer S. de Jong, burgemeester van Zutphen, de heer J. Kassies, directeur van het bureau van de Federatie van Beroepsverenigingen voor Kunstenaars en de acteur Ferd. Sterne- berg kreeg enige tijd geleden opdracht een onderzoek in te stellen naar de wenselijk heid van organisatiewijzigingen in de stichting, nadat het dagelijks bestuur naar aanleiding van een conflict met de minis ter had verklaard, zijn taak per 1 septem ber te zullen beëindigen. Binnen afzien bare tijd zal de commissie rapport uit brengen. De directeur van de Nederlandse orga nisatie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek, de h jr J. Bannier, heeft aan het ANP verteld, dat de CERN-synchro-cyclo- tron dezer dagen 24 uur op volle toeren heeft proefgedraaid. De heer Bannier, die zijn vakantie in Zwitserland heeft doorge bracht, is van deze belangrijke gebeurtenis getuige geweest. Dit synchro-cyclotron is één van de twee hoge energieversnellers, die door de Europese Organisatie voor Kernphysisch onderzoek (CERN) worden gebouwd ten dienste van de Europese kernfysici. Na een intensieve arbeid van ruim twee jaar in het CERN-laboratorium te Meyrin bij Genève is de staf van de synchro-cyclo tron afdeling die onder leiding van prof. W. Gentner staat er in geslaagd, de machine bij wijze van proef op haar maximale energie van zeshonderd miljoen electro-volt te laten werken. De inwendi ge stroomsterkte gedurende de eerste proefneming bedroeg ongeveer 1/10 micro ampère. Men verwacht, dat de stroom sterkte van de zeer snelle kerndeeltjes la ter hoger zal worden. De CERN synchro-cyclotron is op twee na de grootste machine van deze soort in de wereld. De twee iets grotere machines zijn in bedrijf in het Radiation laboratory van de Universiteit van Californië te Ber keley en in het instituut voor kernfysisch onderzoek te Dubno bij Moskou. Bij het proefdraaien van de CERN synchro-cyclotron werd geconstateerd, dat deze voortreffelijk werkte en dat haar regelmaat en rustige gang groter was dan verwacht werd. Donderdagmorgen is te Rotterdam we derom een inval gedaan bij de 76-jarige arts C. IJ. V., die opnieuw de wet op de tandheelkundige inrichtingen zou hebben overtreden. Kortgeleden was deze arts ge arresteerd in verband met een eerdere overtreding van deze wet. Zijn gehele in strumentarium werd toen in beslag ge nomen. Terwijl de rechter gistermorgen in deze zaak uitspraak deed, maakte de arts zich waarschijnlijk opnieuw aan dezelfde overtreding schuldig, ditmaal in een pand aan de Schietbaanlaan. Daar had hij een uitstekend geouttilleerde praktijkkamer ingericht. Runners brachten de klanten bij hem. Vrijdagochtend, toen de politie de inval deed, bevonden zich acht patiënten in dat pand, een was juist onder behande ling, een tweede, een vrouw, lag in de zogenaamde uitslaapkamer. De arts werd gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar hij in politie- bewaring werd gesteld. Sommige patiënten werden als getuigen gehoord en verklaarden dat zij een voor schot voor de behandeling en het nieuwe gebit aan de runner hadden moeten geven. Anderen hadden een bedrag moeten be talen op het adres Claes de Vrieselaan 16 waar zich al eerder een Vacupan-affaire heeft afgespeeld. Er zijn patiënten van de arts V., die een bakje met gips mee naar huis krijgen na de behandeling om zelf een afdruk te maken voor het kunstgebit. Met deze afdruk kunnen zij na een of twee dagen dan naar de Claes de Vrieselaan gaan waar het gebit wordt gemaakt. De hyacintenkwekers hebben donder dagmiddag in „De Nachtegaal" te Lisse niet lang gesproken over de vraag of de te beplanten oppervlakte zou moeten worden verkleind of niet. Alle pogingen van de voorzitter, de heer G. van der Marei, om debatten uit te lokken ten spijt. Misschien wist men niet, dat de meningen zo ver deeld waren en slechts 217 van de 405 stemmen voor handhaving van het be staande areaal waren. De heer Van der Marei deelde in zijn welkomstwoord mede, dat de voorzitter van de vereniging, de heer Jac. Th. de Vroomen, ziek was. In het bijzonder heette hij welkom, de algemene voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Hoewel er natuurlijk nog geen cijfers over de teelt en export van dit jaar be schikbaar zijn, wilde de voorzitter niet zo somber ziin als vele kwekers. Er is een oogst geweest als nooit te voren. Daarbij komt nog, dat er bijna geen geelziek is in de bollen. Dat de handel door zo'n voor raad gedrukt wordt, is begrijpelijk. De exporteurs zijn echter van mening, dat meer hyacinten zijn verkocht dan verleden jaar. De stijgende lijn zou dus niet van richting veranderen, want in 1955 werden 3,5 miljoen hyacintbollen meer uitge voerd dan in 1954 en in 1956 weer zes mil joen meer dan in 1955. In twee jaar tijds dus een stijging van 9,5 miljoen stuks. Het opmerkelijke is echter, dat ook het surplus gestegen is, maar dat het areaal hetzelfde bleef. De kwekers moeten dus door hun vakmanschap de produktie hebben opgevoerd. De voorzitter sprak de vrees ui' dat de hogere cijfers een gevolg waren van een grote oogst van kleine bol len, maar de heer C. Driehuizen wees hem er even later op, dat dit volgens de cij fers van het Produktschap voor Sierge wassen niet het geval is. 1-Iet is bijzonder spijtig, dat de handel met Frankrijk nog steeds niet geregeld is. (Frankrijk koopt zeer veel hyacinten). Er is echter een andere zijde aan de medaille, want Rusland heeft de eerste orders gege ven. Het geeft hoop voor de toekomst. (Rusland was voor 1917 een zeer grote af nemer van hyacinten). Doordat discussies achterwege bleven, werd spoedig gestemd over de vaststel ling van het areaal. Ook over het nieuwe systeem van bere kening van binnen- en buitenlandse mini mumprijzen werd niet veel nieuws naar voren gebracht. Wel vroeg de heer Th. Hoog de prijzen van de kleinere maten van hyacinten wat op te voeren en die van de grote wat te laten zakken. De heer Van der Marei deelde mede, dat het be stuur de prijzen na de aanneming van het systeem door „Bloembollencultuur" nog eens zal kunnen bekijken alvorens advies aan het Produktschap wordt uitgebracht en dat met de wensen rekening zal wor den gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6