HET WEER Treinongeluk op Jamaica kost 205 pelgrims het leven Vuurzee verwoest bioscoop in Amsterdamse Apollohal Grensincident wekt spanningen tussen Parijs en Tunis opRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ^eeMQRRlS '(tejoret/ocfdui// Koppeling van trein brak bij het remmen voor een brug Hevige explosie deed bewoners van de omgeving uit de slaap opschrikken Recht van achtervolging tegenover de plicht tot zelfverdediging 72e JAARGANG No 47 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 302e JAARGANG No 200 Wegpiraat zonder rijbewijs rijdt vier personen aan K.L.M. volgend jaar over noordpool naar Japan Veranderlijke bewolking Euromarlkf en bedrijfsleven Nachtelijke vechtpartij na kermis te Velden Het woord is aan Premier van Polen bracht bezoek aan Oostenrijk Sjepilov naar Vladivostok als leraar verbannen Alle kunstmatige straling schadelijk voor de mens Vier doden in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 814 DODEN j GAAT U VERHUIZEN? Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT I I I I I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I f I 1 1^^ I ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I IFIFjjjf I V™^ I S 1 P JÊ J§ Jl H. 3 C J8 T J Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 i JL JL JL Ji K# VA JL V^i fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnnun i r. nnnnuDmoonD uu u nni\ i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Koningin Juliana zal op zaterdagmid dag 28 september de officiële opening van de verkeerstunnels te Velsen ver richten, Elders in dit blad kan men lezen met welke feestelijkheden de ge meenten in de IJmond deze gebeurte nis, waardoor een einde komt aan veel ergernis en ongerief, zullen vieren. In afwachting daarvan is bij de toegangen het traditionele bord geplaatst om on bevoegden het doorrijden te verbieden. Op de foto ziet men arbeiders bezig met het plaatsen van stoplichten, die weldra met knipperogen zullen waken over de verkeersveiligheid van deze onderwaterse verbindingsweg. De jongeman M. B. H. uit Geleen, niet in het bezit van een rijbewys, heeft met een gehuurde personenauto op de Bloe menmarkt te Geleen een dame en drie kinderen aangereden, met als gevolg dat de dame, mej. H. S. uit Geleen ernstig ge wond naar het ziekenhuis moest worden gebracht en de drie kinderen, 5, 6 en 8 jaar oud, een hersenschudding kregen. De auto, waarin nog een tweede jonge man zat, die evenmin een rijbewijs heeft, reed bij het nemen van de bocht het trot toir op; hier ramde de wagen een rust bank, waarop de drie kinderen zaten en schepte vervolgens mej. S., die juist uit een autobus stapte. Zij vloog door de bot sing over de motorkap en kwam op het wegdek terecht. De wagen stond tenslotte stil na nog met de autobus en een aan de overzijde van de straat geparkeerde vrachtauto in aanraking te zijn geweest. De autobus en de vrachtauto werden zwaar gedeukt. De huurauto werd zeer beschadigd en werd door de politie in beslag genomen omdat hij niet aan de technische eisen voldeed. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Falcon Gabardine jassen 85. De luchtvaartdelegaties van Japan en Nederland hebben in Tokio en Den Haag een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat overeenstemming bereikt is na het sinds 7 augustus te Tokio ge voerde overleg over de routes over de Noordpool en de Stille Oceaan. Japan krijgt de route Tokio, Aleoeten, Alaska, Canada, Groenland, IJsland, Scan dinavië, Duitse bondsrepubliek, Amster dam en verder gelegen punten, en de route Tokio, Manilla, Biak en verder ge legen punten. Nederland krijgt de route Amsterdam, IJsland, Groenland, Alaska, Aleoeten, To kio, Biak. Aan de KLM zal worden toegestaan in de herfst van 1958 een luchtdienst te be ginnen langs deze route. Bovendien zijn beide partijen overeengekomen, dat zodra de Japanse luchtvaartmaatschappij ge reed is aan de poolroutes deel te nemen, de situatie op de bestaande poolroutes m zijn geheel zal worden bezien. VERHOGING GIA-TARIEVEN De Indonesische nationale luchtvaart maatschappij Garuda Indonesian Airways heeft met ingang van vandaag haar ta rieven voor het vervoer van passagiers en vracht met dertig percent verhoogd op de binnenlandse diensten. »ooooc»coocoocm»xoooocoooooa»tx>ooooooooooooooooooooc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak in de kuststreken plaatselijk enkele buien. Weinig q verandering in temperatuur. Aanvankelijk zwakke verander lijke wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich- tingen. OOOOIAAX«J-AAXXX»OOOOOCOOOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Na de talrijke rapporten en adressen, waarin het Nederlandse bedrijfsleven de laatste maanden zijn bezorgdheid over de mogelijk ongunstige gevolgen van de vor ming der Europese Economische Gemeen schap heeft uitgesproken, kon niet worden verwacht dat er op de gisteren gehouden conferentie der Europese Federalisten veel enthousiaste geluiden uit ondernemerskring over dit onderwerp zouden worden ver nomen. Wat de voorzitter van de Rotter damse Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Mandele, te zeggen had over de perspectieven, die het Euromarkt-verdrag voor Nederland biedt, klonk dan ook geens zins geestdriftig, of zelfs maar geruststel lend. En toch stelde hij voorop, dat „het Nederlandse bedrijfsleven een warm voor stander is van de economische eenwording van West-Europa." Het heeft bij de Nederlandse ondernemers inderdaad nooit ontbroken aan belangstel ling en sympathie voor de gedachte der Europese integratie. Zij zijn er zich steeds bewust van geweest, dat Nederland met zijn snel-toenemende bevolking in even snel tempo de werkgelegenheid moet uit breiden en dat de verovering van buiten landse markten ter vergroting van de ex port. niet alleen van goederen maar ook van diensten, daarvoor onontbeerlijk is. Evenzeer zijn zij er van doordrongen, dat die verovering van buitenlandse markten zich alleen dan met de nodige snelheid en intensiteit kan voltrekken als de tolmuren rondom die landen worden afgebroken (hoewel dit natuurlijk niet de enige voor waarde is) en dat de vorming van een Europese Economische Gemeenschap daar toe noodzakelijk is. Misschien hebben zij zich in mindere mate gerealiseerd, dat het afbreken der tolmuren geen geïsoleerde ontwikkeling kan zijn, maar dat het nood zakelijkerwijs gepaard moet gaan met ont wikkelingen die voor hen (de Nederlandse ondernemers) niet zo onverdeeld gunstig zijn, zoals harmonisering van het loon- en prijspeil en harmonisering van de arbeids voorwaarden en de sociale voorzieningen. De vrees, dat deze voor onze ondernemers minder gunstige ontwikkelingen de voor delen van het verdwijnen der tolmuren te niet zouden doen, wordt echter door de meeste deskundigen ongegrond geacht. Veel ernstiger zijn de bezwaren - even eens door mr. Van der Mandele naar voren gebracht - tegen de in het verdrag opge nomen speciale regelingen op landbouw gebied, tegen de bij protocol vastgelegde uitzonderingspositie van Frankrijk en tegen het optrekken der douanetarieven voor produkten die van buiten de Gemeenschap moeten worden ingevoerd. Dit zijn inder daad kwesties, die het Nederlandse be drijfsleven reden tot bezorgdheid geven, te meer omdat het ons land moeilijk zal val len, altijd voldoende weerstand te bieden aan protectionistische tendensen binnen de Gemeenschap. Wat dit laatste punt betreft, dient echter te worden opgemerkt dat de vertegenwoordigers der Benelux-landen in de Raad van Ministers der Gemeenschap volop gelegenheid zullen hebben om zich te verzetten tegen drang van andere zijde, in het bijzonder daar die zijde bij het ont werpen van het verdrag reeds alle conces sies heeft verkregen die menselijkerwijs mogelijk waren. Oud-minister Wemmers heeft er op de conferentie van gisteren in dit verband terecht op gewezen, dat het Nederlandse bedrijfsleven (en waarlijk niet alleen de ondernemerskant ervan) onze regering voortdurend op verantwoorde wijze van advies zal moeten dienen om te zorgen dat de belangen van ons land in de Raad van Ministers goed worden gediend. De rege ring heeft in haar Memorie van Toelichting zelf om zulke adviezen gevraagd, waarbij zij weliswaar in het bijzonder de publiek rechtelijke bedrijfslichamen wil inschake len, maar waarvoor overleg in eigen kring - zowel door de vakbeweging als door de ondernemersorganisaties - niettemin uiterst wenselijk blijft. Het ontbreken van een werkelijk supra nationale leiding van de Euromarkt (waar door deze, zoals mr. Stijkel van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staal-Gemeen- schap het uitdrukte, slechts een verwaterde en verzwakte vorm van economische inte gratie is geworden) maakt krachtige natio nale actie ter verkrijging van gunstige resultaten van deze markt dubbel nood zakelijk; de hiervoor benodigde kracht zal zowel door de regering als door werk gevers, werknemers en verbruikers moeten worden ontwikkeld. Nu afwijzing van het Euromarkt-verdrag door Nederland praktisch onmogelijk is ge worden (ook mr. Van der Mandele heeft dit erkend en daarmee alle twijfel aan de afloop van het Kamer-debat van begin oktober weggenomen), zullen we moeten roeien met de riemen van zeer onvoldoende kwaliteit, die dat verdrag ons geeft. En in tussen zullen we moeten blijven ijveren voor uiteindelijke omzetting van de gebrek kige Euromarkt in een Europese Economi sche Gemeenschap welke die naam ten volle verdient. Simon Koster Emanuel Wertheimer: Het grootste medelijden hebben altijd zij, die niet helpen kunnen. Wereldgezondheidsorganisatie: Hedennacht is na afloop van de Vel- dense kermis een ernstige vechtpartij uit gebroken tussen families H. en Van den B. uit Kerkdriel. Tussen de families, die beiden een expeditiebedrijf exploiteren, ontstond ruzie over vervoer van vracht goederen. Het gezinshoofd van de familie H. werd ernstig mishandeld en moest op genomen worden in het grootziekengast- huis te 's Hertogenbosch. Op het hulpge roep van H. kwam diens zoon in nacht gewaad naar buiten gesneld met een jacht geweer en loste schoten op de vechtenden, een lid van de familie Van den B. werd niet ernstig door hagelkorrels gewond. WENEN (Reuter) Het onafhankelijke Weense blad Neuer Kurier meldt, dat pre mier Cyrankiewicz van Polen de vorige week een geheim bezoek van vier dagen aan Oostenrijk heeft gebracht Hij was de gast van dr. Heinrich Duermayer, een voor aanstaande Oostenrijkse communist, die Imet Cyrankiewicz enige tü 'n het con centratiekamp Auschwitz 1 gezeten. Een enorme vuurzee, die gepaard ging met een hevige ontploffing, welke de be woners van Amsterdam-zuid uit de slaap opschrikte, heeft in de afgelopen nacht de bioscoop „Cinema du Midi" op de hoek van de Apollolaan en de Stadionweg in de hoofdstad geheel verwoest. Toen omstreeks halfdrie de brandweer het vuur meester was, staken nog slechts wat verwrongen stalen balken omhoog. Met grote moeite is men erin geslaagd de aangrenzende per celen te redden. Cinema du Midi, geopend in 1954, was een deel van het grote complex Apollohal en Apollopaviljoen. Bij de inrichting van deze bioscoop heeft men een vijfde deel van de sport- en tentoonstellingshal door een dubbele tussenmuur van de rest van het 100 meter lange en 47 meter diepe pand gescheiden. De bioscoop was dus gelegen tussen het sport- en tentoonstel lingsgebouw en het restaurantbedrijf van het Apollopaviljoen. Een kelner van het paviljoen nam een sterke rookontwikke ling waar, toen de laatste bezoekers wer den uitgelaten. Dat was om precies één uur. De brandweer werd gealarmeerd en deze was binnen enkele minuten ter plaatse. Kort na het begin van het blus- singswerk ontstond een hevige explosie en dadelijk daarna sloegen de vlammen torenhoog uit de bioscoop. Terwijl de politie de omgeving van de toestromende nieuwsgierigen vrij hield, rukten steeds meer brandweerversterkingen aan. Reeds was de brand overgeslagen naar de keuken, de garderobes en de pergola van het uit beton, staal en glas opgetrokken restaurant. Toen kwam echter de drijven de motorspuit „Jan van der Heyden" in actie en met tien stralen en vier water kanonnen wist de brandweer de strijd tegen het vuur, die aanvankelijk bijzonder ongelijk leek, te winnen. Na veel moeite slaagde men er ook in het restaurant te redden, evenals ook de Apollohal met de bijbehorende woning van de directeur. De bioscoop brandde echter geheel uit. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Ook de oorzaak van de explosie is nog een raadsel. De schade door de brand aangericht, wordt geschat op ongeveer een miljoen gulden. KINGSTON (Reuter) Tweehonderd vijf personen z\jn gedood en vierhonderd ge wond bü een spoorwegongeluk, dat zich in het district Manchester op Jamaica (Brits West-Indië) heeft voorgedaan. De slacht offers waren deelnemers aan een dag excursie van een rooms-katholieke organi satie. Twee geestelijken, die de leiding hadden van de vijftienhonderd pelgrims, hebben het ongeluk overleefd. De trein, eigendom van de regering van Jamaica, verongelukte bii het station Ken- dal. Negen van de twaalf rijtuigen ont spoorden. De rijtuigen werden getrokken •door twee lokomotieven. Alle rijtuigen van de trein, die zondag voor het aanbreken van de dag uit Kingston was vertrokken en nu op de terugweg was van Montego Bay, waren vol. Kendal ligt ongeveer in het midden van het eiland. (AFP) Het ongeluk gebeurde, toen de trein na een bocht een brug van zeventien meter lengte naderde en remde. Door het remmen brak een koppeling. De lokomo tieven en twee rijtuigen reden door naar het station van Kendal. De volgende twee rijtuigen reden te pletter tegen de brug. De twee daarop volgende kantelden en vijf rijtuigen stortten in een ravijn. Alleen het laatste rijtuig bleef op de berm staan. De minister van Verkeerszaken laat een onderzoek naar de oorzaak van de ramp instellen. Vroegere rampen LONDEN (Reuter) Het treinongeluk op Jamaica behoort tot de ergste in de geschiedenis en heeft meer doden gekost dan welke andere spoorwegramp op het westelijk halfrond. In 1950 kwamen nabij Rio de Janeiro 108 mensen om het leven, toen een trein van een gebroken brug neerstortte. In Noord-Amerika vonden in 1918 101 mensen de dood bij een trein ongeluk nabij Tennessee. De ergste ramp gebeurde in 1944 bij Salerno in Italië, waarbij 520 mensen door verstikking om het leven kwamen toen de trein in een tunnel bleef steken. In Enge land lieten in 1915 bij Gretna Green 227 mensen het leven door het verongelukken van een trein die militairen vervoerde. In Polen werden in 1949 meer dan tweehon derd mensen gedood door het ontsporen van de sneltrein van Danzig naar War schau. Bij een treinbotsing in Osaka in Japan stierven in 1940 tweehonderd mensen. In Nieuw-Zeeland vonden in 1953 151 personen de dood, bij Maagdenburg 125 in 1939, bij Londen 112 in 1952 en bij Frie- drichshaven honderd in 1940. MOSKOU (UP) Dimitri Sjepilov. voormalig hoofdredacteur van de „Prav- aa-' en minister van Buitenlandse Zaken, is, naar te Moskou vernomen wordt, be noemd in een onderwijsfunctie in Vladi vostok. Hij is de laatste der vier „ge/.ui- verden" die uit Moskou gebannen wordt. Vladivostok ligt zevenduizend kilometer van Moskou. Na hun ontslag uit hun functies van regering en partij zijn Kaganovitsj, Ma- lenkov en kortgeleden Molotov overge plaatst naar steden die ver van Moskou verwijderd liggen, in functies die van aanzienlijk minder belang zijn dan die welke zij tot voor kort bezetten. GENèVE (Reuter) De straling van röntgenapparaten en kernreactors vormt een toenemende bedreiging van de ge zondheid van toekomstige generaties, zo wordt gezegd in een rapport, dat twintig deskundigen uit negen landen in opdracht van de Wereldgezondheidsorganisatie (W.H.O.) hebben opgesteld. De geleerden, die in augustus te Kopenhagen bijeen zijn geweest, hebben zich vooral bezig gehou den met de erfelijke gevolgen, welke de straling van medische, handels- en expe rimentele apparaten voor de mens kunnen hebben. „In wezen moet alle straling, die door de mens wordt opgewekt, van gene tisch standpunt als schadelijk voor de mens worden beschouwd", aldus het rap port. De heer Harm Akse uit Enschedé is, toen hij met zijn bromfiets ter hoogte van de „Witte Paal" in de gemeente Harden- berg onoplettend de rijksweg nr. 34 over stak, door een bestelwagen aangereden en gedood. In het R.-K. Ziekenhuis te Zwolle is overleden de 38-jarige landbouwer A. aan 't Goor, die vrijdagavond op de Nieuwe Weg, kruising Nunspeterweg-Oostelijk Fle voland door een auto werd aangereden. De 65-jarige bakker J. Korfage is op de Purmerenderweg te Beemster door een trailer aangereden en gedood. Daar de trailer plotseling moest remmen voor een tegenligger slipte de aanhangwagen naar rechts waardoor deze bij het pas seren de fiets van de heer K. raakte. Na overbrenging naar het ziekenhuis te Pur- merend is hij daar later aan zijn verwon dingen overleden. De 9-jarige D. van Haaren is te O o s- t el beers doo een landbouwerswagen overreden. Zijn oudere broer en een andere jongeman hebben hem op de wagen ge legd en zijn in volle vaart naar huis gereden. Hoewel de dokter onmiddellijk aanwezig was, overleed de jongen tijdens het onderzoek. Tengevolge van verkeersonge- j i lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 814 personen, van wie 160 kinderen. Van onze correspondent in Parijs) Een ernstig grensincident, dat zich zon dag tussen Franse troepen en Algerijnse nationalisten, die door Tunesiërs werden gesteund, op Tunesische bodem heeft voorgedaan, is oorzaak geworden van nieuwe diplomatieke spanningen tussen Parijs en Tunis. Ofschoon bij het gewa pend treffen aan beide zijden een twintig tal doden en gewonden moeten zijn ge vallen, schuilt de bijzondere ernst van het incident vooral wel in de omstandigheid, dat de Fransen zich voor het eerst offi cieel op het internationale vervolgings- recht hebben beroepen ter rechtvaardiging van het feit, dat zij op Tunesisch grond gebied met de Algerijnse opstandelingen zijn slaags geraakt. Van dit recht werd sedert het begin van deze eeuw slechts tweemaal gebruik ge maakt: in 1917 door de Amerikanen, toen zij rebellen tot over de Mexicaanse gren zen vervolgden, en in 1948, toen de Grie ken bij een achtervolging van communis tische opstandelingen het Albaanse grond gebied binnenvielen. De Franse minister van Oorlog, de rechtse radicaal André Morice, heeft zich al meermalen publiekelijk beklaagd over de openlijke steun, die de Algerijnse fel- lagha genoten van de Marokkaanse en Tunesische regeringen, die oogluikend toe zouden staan, dat zij hun aanvallen op de Fransen van hun grondgebied af onder namen. Teneinde deze hulp in de toe komst onmogelijk te maken, zijn sinds enige tijd de Franse troepen bezig de grenzen tussen Algerije enerzijds en Tun- sië en Marokko anderzijds met versper ringen over een afstand van 350 kilo meter te versterken, een onderneming, die deze maand voltooid zou moeten worden. Intussen is de Franse actie op Tune sisch grondgebied zeker ook als een ant woord bedoeld op verscheidene verkla ringen van premier Bourguib'a, die van zijn actieve sympathie voor de Algerijnse nationalisten nooit een geheim heeft ge maakt. Uiteenlopende lezingen Overigens lopen de lezingen van Tune sië en Frankrijk nogal sterk uiteen over het incident. Parijs spreekt van een tegen aanval van een Franse patrouille, die eerst door Algerijnen met machinege weren was bestookt en zegt dat Tunesische grensposten zonder voorafgaande waar schuwing door Franse tanks zijn overval len, waarbij een douanebeambte en zeven Tunesische soldaten de dood hebben ge vonden. De Tunesische regering heeft tegenover het Franse vervolgingsrecht al haar plicht tot zelfverdediging gesteld en bovendien gedreigd met een aanklacht tegen Parijs bij de internationale organen, indien een incident als van zondag zich nog eens mocht herhalen. RABAT (UP) Het blad van de onaf hankelijke oppositiepartij P.D.I. in Ma rokko, Al Am, heeft gemeld, dat de Marok kaanse regering troepen naar de provincie Oudja heeft gezonden om een eind te maken aan de achtervolging van Algerijn se nationalisten door Franse troepen. Het blad beweert, dat Franse troepen vorige week Marokkaanse boerderijen binnen gedrongen zijn op zoek naar Algerijnse nationalisten. ALGIERS (UP) De commandant van de Franse troepen in Algerije, generaal Raoul Salan, heeft een dagorder uitge geven volgens welke de positie van de opstandelingen steeds moeilijker wordt. De bewoners van honderden dorpen zou den het Franse bestuur om bescherming hebben verzocht. Uit buitgemaakte docu menten zou blijken dat vele plaatselijke opstandelingenleiders ongerust zijn over het gebrek van vertrouwen van de bevol king. Slechts door terreur zou de inheem se bevolking ervan kunnen worden weer houden de zijde van de Fransen te kiezen. De rebellen zouden in augustus de zwaarste verliezen hebben geleden sinds de opstand op 1 november 1954 uitbrak. Gedurende deze periode kwamen 7308 burgers om het leven en werden er 2341 ontvoerd. Onder de slachtoffers waren 870 Europeanen. De rebellen zouden de afge lopen maand dagelijks honderd man heb ben verloren. Sinds het uitbreken van de opstand zijn 6352 boerderijen, 401 scholen en 5740 telefoonpalen vernield. In het afgelopen weekeinde zijn bij schermutselingen 186 rebellen om het leven gekomen. Voor het eerst is ten zui den van Ghardaia, in Zuid-Algerije, op standelingenactiviteit gesignaleerd. Een offensief van de opstandelingen in Oost- Algerije is tot staan gebracht. ADVERTENTIE Wij garanderen u een goede verhuizing uit gevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. DAMIAANS en Zn. - Zijlvest 41, Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1