V ervoermiddel voor allen I Ouders moeten solidair zijn) Succes van Francoise Sagan duurt voort de autobus dankt zijn naam aan george shillibeer maar laat geen bemoeizucht blijken Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad Oprechte Uaarlemsche Courant en Umuider Courant WimÊmm DE MOTOR BUS Bij de foto's .Hotel de Hollande" 1 MET DE VOOR HUN KINDEREN GEKOZEN SCHOOL I LONDEN ware Londen niet meer als de Theems of de Tower zou verdwijnen. Lon den zou evenzeer een andere stad zijn als de duizenden rode tweedekkerbussen uit het verkeer werden genomen. Want Lon den en zijn bussen vormen een eenheid, zijn met elkaar vergroeid. De band tus sen stad en bus is er een van oude datum. En hij is hecht gebleven door alle veran deringen heen, welke de bussen ondergin gen in de loop van ruim honderdvijfen twintig jaren. In georganiseerd verband begon de bus pas op te treden toen de Ge neral Omnibus Company in 1856 vrijwel alle busbedrijfjes opslokte. Ter herinne ring aan die concentratie in het vervoers bedrijf vierde Londen in de zomer van 1956 laren geleden schreef de Engelse dichter A. Godley een zogenaamd „haatvers" tegen de Londense auto bussen. Het Is te vinden in bijna iedere bloemlezing van kolderrijmen, waarin de Britten grootmeesters zijn. Wij heb ben geprobeerd er een overigens zo getrouw mogelijke Nederlandse versie van te geven, met excuses aan de niet- klassiek geschoolden onder onze le zers, die toch gemakkelijk zullen be grijpen welk geestig woordenspel hier bedreven wordt. Wij hebben de waar lijk niet geringe moeite van de ver taling ondernomen, omdat de autobus In ons verschijningsgebied door de vervanging van de „blauwe tram" een hernleuwe actualiteit heeft gekregen. Dat Is ook de reden voor de plaatsing van het bijgaand artikel, waarin wordt verteld hoe dit vervoermiddel aan zijn naam kwam in Londen, waar het veel eerder het stadsbeeld beheerste dan tn ons land. Waf voor monster brult aldus? Is het wellicht een Motor Bus? Ja het gruwelijk parfum Indicat Motor em Bum! lmplet snelheidstirannie Terror me Motoris Bi: Bo Motori clamitabo Ne Motore caedar a Bo Niemand kan een naamval schelen Die zijn leven moet verspelen Nederland kent rust noch vree, Spaar ons, spaar ons, Motor Be! Dommekracht Motores Bi Smoorde deze litanie. Et complebat omne forum Copia Motorum Borum. Wij staan in dood's catalogus Cincti Bis Motoribus Domine, defende nos Contra hos Motores Bos! wone bussen te vervangen. De benzine motor heeft inmiddels de laatste ver dween in 1950 het veld moeten ruimen voor de dieselmotor. Op het ogenblik rij den er ruim achtduizend bussen in Lon den. Zij leggen in totaal vijfhonderdvijftig miljoen km per jaar af en vervoeren da gelijks twaalf miljoen passagiers. Niet slecht de tractie, ook het model der bus sen is anders geworden. Hoe een moderne bus er uitziet weten wij allen. Maar een bus uit 1856? Toen hadden de bussen een open „bovendek". De passagiers zaten met het gezicht naar de zijkant en de ruggen tegen elkaar op harde, overlangse, dub bele banken, dat wil zeggen, alleen de heren. Dames mochten niet „boven" en „open" rijden, tenzij er een „fatsoens plank" was gemaakt om de enkels dei- vrouwelijke passagiers aan de ogen der mannelijke passagiers te onttrekken. In de jaren vijftig der vorige eeuw had iedere buslijn een eigen kleur, zodat men bij voorbeeld reed met „Lijn Rood", „Lijn Geel" en „Lijn Blauw". Het zal stellig geen afbreuk hebben gedaan aan de levendig heid van het stadsbeeld. In 1881 kwam er een nieuw model in gebruik. De overlang- se, dubbele bank op het bovendek maakte plaats voor zetels, die iets leken op tuin stoelen. De passagiers keken nu vooruit. „Frisse lucht naar alle kanten" riepen de conducteurs in de eerste tijden, dat die nieuwe bussen reden. Weer later kwam „Ole-Bill" om de Londenaren te vervoe ren. „Ole-Bill" had een benzinemotor, een open „top" en harde, massieve banden. „Ole Bill" maakte zich in de eerste wereld oorlog verdienstelijk aan het westelijk front, want een duizendtal bussen van dat type reden in Frankrijk en België de En gelse soldaten naar de frontlijn en de loopgraven. THANS ZIJN de bussen comfortabeler, hy giënischer en beter geveerd dan vroeger. De „clippies" de conductrices doen nu veel werk, dat vroeger door mannen werd gedaan. Thans trekken niet twee paarden, maar een motor van honderdvijf entwintig paardekracht de bus. En is deze thans ook sneller dan voorheen? Op de open weg natuurlijk wel, maar in het hart en andere drukke delen van Londen schieten de moderne bussen even snel op als zestig jaar geleden hun voorgangers in het gekrioel van rijtuigjes en door paarden getrokken vrachtwagens. (Van boven naar beneden) „Old Bill" is de bijnaam van het vehikel, dat Engeland tijdens de eerste wereld oorlog grote diensten heeft bewezen. Dat zegt veel over die oorlog. Dit is het nieuwste type dubbeldekker. Het is nu wel duidelijk, dat het weglaten van een eerste etage in Londen een revo lutie zou betekenen. Vooral vreemdelingen zoeken er altijd een plaatsje om hoog en droog van het uitzicht op de winkels en het verkeer te genieten. Langs een trap bereiken de Londenaren de eerste etage. Hoe anders? Maar 't blijft gek voor een bus. Het driehonderd jaar oude „Hötel de Hollande" in de Rue Vieille du Tem ple in Parijs staat op het ogenblik in de steigers aan gezien het grondig moet worden gerestaureerd. Dit mooie, oude herenhuis da teert uit de zeventiende eeuw. Het werd door de hofarchitect Pierre Cottard voor de raadsheer Amelot de Bisseuil gebouxod. Het kwam in 1657 klaar. Waar om het in de achttiende eeuw de naam „Hötel de Hollande" kreeg is niet dui delijk. Men vermoedt ech- ter, dat de naam verband houdt met het feit, dat het van 1720 tot 1727 bewoond werd door de kapelaan Marcus Guitton, die aan de Hollandse ambassade in Pa rijs verbonden was. De achttiende-eeuwse Franse dichter Beaumarchais heeft er een van zijn beide be roemd geworden toneel stukken namelijk „De bruiloft van Figaro" ge schreven. Hij stichtte er ook een onderneming, die tot doel had oorlogscontra bande te leveren aan de Amerikaanse kolonisten, die tegen Engeland in opstand waren. Via ons land wer den de goederen vervoerd. Het gebouw werd daarna gedurende lange tijd ge bruikt als klooster. In 1930 is het voor het eerst door de toenmalige beiooner ge restaureerd. Nu wonen er onder anderen de bekende Franse choreograaf Roland Petit en zijn echtgenote Renée „Zizi" Jeanmaire. het „Eeuwfeest van de bus". Eigenlijk was het een eeuwfeest ter ere van een hon- derdzevenentwintigjarige. Ja, de bus was nóg ouder dan honderdzevenentwintig jaar, maar gedoopt werd hij pas in 1829. DE voorganger van de bus was de diligen ce voor de korte afstand, die in de acht tiende eeuw Londen verbond met tal van omliggende dorpen. Er reden toen ook lange-afstand-diligences, maar die waren iets anders gebouwd en veelal groter. Hoog was de snelheid van die korte-afstand-di- ligences niet. Omstreeks 1800 waren er een tiental van die wagens in gebruik om het verkeer tussen Londen en het toenmalige dorp Paddington te onderhouden. De af stand bedroeg nog geen tien kilometer, maar de diligence reed daar drie uur en soms zelfs langer over. De „boy" (wagen voerder) kortte de tijd van zijn passagiers met vioolspel en het vertellen van verha len. In de oude tijd had men de tijd. Lon den dankt zijn bus aan een jonge Engels man. Hij heette George Shillibeer. In 1829 begon hij een verbeterde diligence te ex ploiteren. Bovendien zorgde hij er voor, dat zijn wagens op tijd reden. Hij ver laagde de tarieven en voerde in, dat zijn koetsiers overal langs de route passagiers mochten uitlaten en innemen. Zijn be langrijkste, althans historisch belangrijk ste daad, was echter, dat hij op zijn voer tuigen in duidelijke letters OMNIBUS Voor Allen) schilderde. Die naam sloeg in bij de Londenaren. Al vrij spoedig ver kortten zij deze tot „bus". Dit woord is thans een soortnaam geworden, die in de hele wereld ingang heeft gevonden. Het denkbeeld van de paardenomnibus won terrein. Anderen volgden Shillibeer's voor beeld. In 1831 verschenen er zelfs enige stoomomnibussen in Londens straten. Stoombussen voor het passagiersvervoer over lange afstand kwamen eveneens in gebruik. In 1840 echter werden alle stoom bussen op stal gezet, daar de treinen steeds meer in trek kwamen en de van die stoombussen geheven tollen zeer hoog wa ren. Zo kon het paard Londens straten heroveren. Het bleef heer en meester tot het in het begin van deze eeuw plaats moest maken voor de benzinemotor. ZESHONDERD van de achthonderd toen >,in de vaart" zijnde bussen verwierf de bondon Generai Omnibus Company in 1856. In 1906 bezat die maatschappij er vijftienhonderd. Er verschenen na de ver dwijning van de stoombus twee nieuwe concurrenten ten tonele: de tram en de on dergrondse. De tram is thans al weer ge schiedenis geworden, al lopen er in Lon den nog een kleine tweeduizend trolley bussen. De ondergrondse breidde zich uit. Sedert 1948 bevinden zich Londens bus- en ondergrondsestelsel in handen van één instantie, de (genationaliseerde) London Transport Executive, zodat er van concur rentie nauwelijks meer sprake is. Het ligt in de bedoeling om de (elektrische) trol ley-bussen zo spoedig mogelijk door ge- DEZER DAGEN heeft een groot aantal kinderen zijn intrede gedaan in scholen voor voortgezet onderwijs. Een groep overschreed de drempel van het gymnasium; anderen gingen naar de lycea, naar de hbs-b of hbs-a, een belangrijk percentage stroomde de ulo-school binnen en dan waren er natuurlijk nog die hun weg vonden naar het nij verheidsonderwijs en het voortgezet lager onder wijs. En alle ouders hopen dat zij voor hun kind de goede weg hebben gekozen.Bij die keuze stonden zij niet alleen. Er was in de eerste plaats het advies van het hoofd der lagere school, die in vele gevallen zelf klasse-onderwijzer in de hoogste klasse was en die het kind wat zijn school prestaties betreft goed kon beoordelen. Er was in de tweede plaats het toelatingsexamen, eventu eel de proefklas of het test-onderzoek als se lectiemiddel. Maar er was zeker niet in de minst belangrijke plaats ook de wens der ouders naar de „beste" opleiding voor hun kind. De „beste" opleiding wil in vele gevallen zeggen: de moei lijkste. Want het is nu eenmaal zo in Nederland, dat slechts de twee moeilijkste opleidingen de toegang verzekeren tot de universiteit. HET aantal kinderen, dat voortgezet J hcmOCdi^CndC belallMStelliltl! onderwijs in welke vorm ook gaat vol gen, stengt van jaar tot jaar. Steeds meer ouders gaan het belang van méér onderwijs voor de toekomst van hun kind inzien en de financiële belem meringen zijn kleiner geworden en zullen waarschijnlijk blijven afnemen. Deze beide factoren zün daarom van zo de werkelijke, eigen intelligentie van Zij hebben nu eenmaal een bepaalde school grote betekenis, omdat de keuze van het het kind en datgene wat hij door zijn op- gekozen en deze school heeft hun kind ge- schooltype dus steeds minder wordt be- voeding en zijn milieu heeft meegekregen, accepteerd Nu moeten zu solidair zijn Maar als dat vraagstuk zou zijn opgelost, met die school en met de uiteraard naald door maatschappelijke positie, financiële draagkracht en traditie, zoals waren Gr evenmin als thans" WlJ feilbare docenten afvallen tegenover is geworden: de geschiktheid en de ge schiktheid alleen. voorheen het geval was. De grote'factor onderzoeken namelijk - op welke wijze hun zoon of dochter geen critiek uitoefe- dan ook kinderen van omstreeks twaalf nen op leermethoden of schoolboeken, jaar, dat wil zeggen kinderen, die nog de slechts die hulp verlenen bij het huiswerk overgang naar de volwassenheid moeten die onontbeerlijk is en die het initiatief HET IS DAN OOK niet te verwonderen, doormaken en die in die periode totaal prikkelt, een goede „werkhouding" be- dat men in de loop der jaren steeds inten- kunnen veranderen. Wij onderzoeken vorderen, plaats en tijd geven voor rus- siever, men mag wel zeggen koortsachti- voorts hun kènnis, op z'n hoogst hun ver- tige studie en vooral: het kind, dat zich ger, is gaan zoeken naar middelen om de standelijke vermogens om iets te begrij- in de eerste weken, soms zelfs de eerste geschiktheid te meten. Wat zou het niet pen en te verwerken. Maar wij meten maanden dat het de nieuwe school be- heerlijlc zijn als wij van de kinderen, die althans met examens niet hun ijver, hun zoekt, voelt als een kat in een vreemd de lagere school verlaten, met zekerheid doorzettingsvermogen, hun „aanpak" en pakhuis, die geruststellende bemoediging of aan zekerheid grenzende waarschijn- helemaal niet de medewerking van het geven die het nodig heeft om zich in de lijkheid zouden kunnen zeggen: dit is een gezin, de gelegenheid (in onze kleine en nieuwe omgeving nieuw gebouw, Ulo-klantje en dat een jongen voor het gehorige huizen) rustig te werken. gymnasium, dit meisje behoort thuis op de m.m.s. en dat andere op een nijver heidsschool. Helaas is dit niet het geval. MAAR LATEN WIJ eens aannemen dat de wetenschap ook deze moeilijkheid op lost, zodat wij als het ware toekomstfoto's nieuwe docenten, nieuwe vakken, nieuwe boeken, nieuwe klasgenoten en nieuwe aanpak te oriënteren. Vraag hem niet uit als hij thuiskomt. Derde boek (200.000 exemplaren) voor verschijning uitverkocht (Van onze correspondent in Parijs) De derde roman van de tweeëntwintig- jarige Franse schrijfster Frangoise Sagan, „Dans un mois, dans un an" („Over een maand, over een jaar") geheten, is enkele dagen geleden verschenen, maar we heb ben heel wat Parijse boekwinkels moeten aflopen om er een exemplaar van te be machtigen. Voor zover bekend heeft Frankrijk een dergelijk litterair succes nog nooit meegemaakt. Frangoise's uit gever, Julliard, had bekendgemaakt, dat hij direct met tweehonderdduizend exem- praten op de markt zou verschijnen terwijl alleen de uitzonderlijke successen zoals' de Prix Goncourt eens per jaar de honderdduizend nog wel eens halen die bij voorbestelling echter al allemaal vóél de verschijning waren verkocht. Een nieuwe oplage van vijftigduizend exem plaren is dan ook al weer in voorberei ding, terwijl van Sagan's eerste twee ro mans „Bonjour tristesse" en „Un certain sour ire", waarvan samen al een-en-een- kwart miljoen exemplaren alleen in Frankrijk zijn verkocht, van de weerom stuit een nieuwe en grote vraag wordt geregistreerd. De titel van haar nieuwe boek is ontleend aan een dichtregel uit „Bérénice" van Racine. Wij zijn met onze selectiemiddelen niet zouden kunnen maken met een behoorlijke uij zegt toch niet meer dan hij kwyt wil in staat met redelijke zekerheid de school- kans dat ze over een aantal jaren zullen Vvezen. Toon belangstelling, maar dring toekomst van een kind te voorspellen, gelijken. Dan blijft er nóg een probleem die niet op. Ga niet naast hem zitten als Ware dit wel zo, dan zouden zich twee over, waarvan met menselijke zekerheid hij huiswerk moet maken, zeggen: laten feiten niet voordoen, die wij thans bij kan worden gezegd dat het onoplosbaar wij het samen doen. Zorg, zo enigszins wijze van spreken dagelijks kunnen con- zal blijven. Ieder onderzoek, zoals hier mogelijk, voor een rustig plekje waar hij stateren. Wy zouden niét zien dat een wordt bedoeld, beoogt de geschiktheid van ^an werken. Zorg voor regelmaat in het kind, afgewezen voor de ene school, een een kind vast te stellen. Geschiktheid gezin en geef in dit opzicht een voorbeeld, gelijksoortige school zonder moeilijkheden waartoe? Laat ons zeggen: geschiktheid To(m bereidheid altijd bij te springen als afloopt en dat zien wij wél. Wtf zouden om het gymnasium te volgen. Maar „het daaraan behoefte bestaat. Geef hem dan voorts niet beleven dat een kind, eenmaal gymnasium" bestaat niet. Er zijn gym- de hulp die gevraagd wordt. En als ge met vlag en wimpel toegelaten tot een be- nasia en elk daarvan verschilt van alle merkt dat uw zoon of dochter iets heel paalde school en daarvoor geschikt be- andere. Die verschillen zijn niet gelegen eenvoudigs helemaal niet weet, zet dan in de leerstof. Die is immers voor alle een wachter voor uw lippen. Ontstelde gymnasia gelijk of vrijwel gelijk. Maar er vaders en angstige moeders die roepen: zijn gymnasia met grote en met kleine m>n hemel kind, weet je dat nog niet? klassen, met goede, ervaren docenten en j)aj wist ik al toen ik zeven was! doen met matige beginnelingen, met hoge en aueen maar kwaad. Ik ken een jongen ii-i i me^ wa^ ëematigde eisen, met een ouder- van acht die weigert te leren zwemmen, WIJ KUNNEN dus op het ogenblik niet wets drilsysteem en met een moderne omdat zijn vader hem heeft gezegd: toen behoorlijk beoordelen voor welk school- geest, in een grote en in een kleine stad zes was> dook ik al „van de hoge". Die type een kind na de lagere school geschikt gelegen. Men verwaarloze deze invloeden vader is tóch niet meer te evenaren,' dus i.-i.u-.j _..ii niet. Ze zijn belangrijk. waarom zou hy zich inspannen? EN TOCH moeten onze kinderen leren vonden door allen die er over „kunnen oordelen" enige keren blijft zitten en dan de school voortijdig verlaat. En ook dat komt honderden, zo niet duizenden malen per jaar voor. Uitwisseling. Ter gelegenheid van het gereedkomen van de verbetering van het spoorwegverkeer tussen Groningen en Bremen zullen de volgende zomer uitwis selingstentoonstellingen van werken van plaatselijke kunstenaars in Groningen en Oldenburg worden gehouden. is. Naar alle waarschijnlijkheid zullen wij het nooit kunnen. Aangenomen mag wor den dat wij onze onderzoekmethoden PRINCIPIEEL is het selectieprobleem kunnen perfectioneren, dat wij steeds in zijn volle omvang dus onoplosbaar, zwemmen, lichamelijk èn geestelijk. Zij beter en scherpzinniger tests kunnen be- Maar dat betekent niet dat de ouders nu moeten leren zich zelfstandig en vrij voort denken, tests zelfs, waarin de invloed van maar met de handen in de schoot moeten te bewegen op hun weg door het leven, het milieu meer en meer wordt uitge- gaan afwachten welk resultaat hun En daarop zij de hulp die de volwassenen schakeld. Een van de problemen namelijk, school„gok" zal hebben. Integendeel. Zij hun geven, gericht, waarvoor onderzoek door middel van tests moeten hun uiterste best doen de kansen en examens ons stelt is: de scheiding tus- voor hun kind zo goed mogelijk te maken. Dr. P. H. Schroder

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15