Het WRK kan het weldra elke seconde drie kubieke meter laten „regenen" Made Baden in zee oorzaak van polio-toename? FILATELIE /""Hoe is het ontstaand DE PRINS OPENT LEK-WATERLEIDING Britse regering laat onderzoek instellen Van dag tot dag j Kerm van onvrede Gigantisch werk voltooid, infiltratie kan beginnen Opschudding in Engeland door theorie der vuile stranden <~Praa.tótoel 3 Huwelijken van negers met blanke vrouwen in Texas ongeldig Eenvoudig Geen drinkwater Bordjes verdwenen Financieel probleem „Felix Krull" origineel Kerkelijk Nieuws Smyrna- en Soedanwerk Belg nam proeven met nieuwe poliobehandeling Dit woord KORZELIG ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 De ontwapeningsbesprekingen te Londen zijn vrijdag stopgezet en kunnen, zoals reeds eerder duidelijk is geworden, als volkomen mislukt worden beschouwd. De schuld van deze mislukking ligt uiteraard volledig aan de zijde van de andere partij, aldus zeggen beide partijen. Deze enigszins cynisch klinkende toe voeging zou niet gemaakt behoeven te worden, wanneer er tijdens deze conferen tie een duidelijk verschil van intentie bij de deelnemende delegaties zou zijn ge bleken een verschil, waardoor men de partijen zou kunnen verdelen in voor- en tegenstanders van een blijvende vrede. Dat verschil was er niet. Men wilde een for mule vinden om de bewapeningswedloop te doen stoppen en het oorlogsgevaar te verminderen, doch de voorgestelde me thoden daartoe liepen uiteen en wekten wederzijdse achterdocht. Zo was deze bespreking het lot bescho ren van haar vele voorgangsters, waarvan er in de geschiedenis een aantal zijn aan to wijzen die gevolgd zijn door de uit barsting van een oorlog. De UNO heeft in haar poging om ont wapening te bereiken, gefaald. Waarom? Veeleer dan naar de formele schuldvraag te zoeken, dient men zich te realiseren dat ontwapening het sluitstuk van een vredes toestand is, en slechts de consequentie van tevoren opgeloste tegenstellingen kan zijn. De tegenstellingen zijn in volle omvang blijven bestaan en zelfs gedurende de con ferentie aangedikt en uitgebreid. Hoe kan men verwachten dat de wapenen worden afgezworen, als de conflicten niet kunnen worden vernietigd? Bewapening is een gevolg van conflicten althans in haar overdreven vorm van vandaag. En de con flicten vloeien voort uit het ene grote „moederconflict": gebrek aan bereidheid tot co-existentie, of, om het minder uni versitair te zeggen: men verstaat niet de kunst van Leven en Laten Leven. De UNO is Indertijd opgericht met de hoop op stabilisatie der internationale ver houdingen en de verwachting, dat de vol ken bereid zouden zijn, elkander te dulden. Dulden is allerminst een vorm van harte lijk en begrijpend samenleven, doch het is tenminste geen utopie. Dulden betekent, dat men met het bestaan en voortbestaan van anderen genoegen wil nemen en be reid is tot overleg ten aanzien van de wrijfpunten, die het naast elkander be staan meebrengt. De UNO heeft zich in de loop der jaren in talloze 'detailpunten der internationale ontwikkelingen en tegenstellingen ver diept, zonder veel succes ten aanzien van de kern der kwesties. Doch welhaast voortdurend is zij begonnen met pogingen tot afsnijden van gevolgen, inplaats van de wortel van het kwaad aan te grijpen. Betreffende de verhouding tussen de grote machten, die aanleiding is tot de bewape ningswedloop en die door het praten over mogelijke vermindering van legercontin- genten geen zier verbeterd is, zou de UNO van voren af aan moeten beginnen. Er van uitgaande dat vermijding van een oorlog co-existentie noodzakelijk maakt, zou zij dus een diepgaande studie over de mogelijkheden dezer co-existen- tie moeten beginnen, waarbij zij nauw lettend acht zou moeten slaan op de reële argumenten, die tot het „dulden" van el kanders gebieden en opvattingen zouden kunnen leiden. De UNO is een verzameling van re geringsdelegaties. Wat de UNO zou moe ten doen, zouden de afzonderlijke re geringen moeten fiatteren en bevorderen. Daarbij komt nogmaals de dringende noodzaak van meer nationaal werk in de richting van de vrede tot uiting. Meer dan ooit zullen de regeringen der afzonder lijke landen zich moeten richten op voor bereiding van het UNO-vredeswerk, door in de eerste plaats in de arbeid van het kabinet en de departementen een ruimte toe te meten aan positief streven naar internationale verstandhouding. Een departement voor de Vrede de kernpunten van de internationale tegen stellingen als werkobject beschouwend zou zijn geld op de begroting ongetwijfeld waard blijken. WASHINGTON (UP) De Amerikaanse legerleiding heeft negersoldaten in het bijzonder die van de tweede pantserdivisie in West-Duitsland gewaarschuwd dat huwelijken met blanke vrouwen in de staat Texas niet worden erkend en dat deze vrouwen dus niet in Texas zullen worden toegelaten. De genoemde divisie zal spoedig door de Vierde Pantserdivisie worden afgelost en in Fort Hood (Texas) worden gelegerd. Elke negersoldaat die met een blanke vrouw is gehuwd, zal nu in de gelegen heid worden gesteld overplaatsing aan te vragen naar de vierde divisie om in Duits land te kunnen blijven. Een der drie neger-leden van de 'Ame rikaanse Senaat, Charles C. Diggs, heeft bij de staatssecretaris voor het leger, tegen deze aanbeveling om overplaatsing aan te vragen, geprotesteerd. Senator Diggs is van oordeel, dat het resultaat van een dergelijke aanbeveling »een nog flagranter rassendiscrimi natie" dan tot op heden in het leger be tekent. (Van een onzer redacteuren) ALS DONDERDAG tegen drieën Prins Bernhard in het nieuwe gebouw van de N.V. Watertransportmaatschappü Ryn-Kennemerland met een druk op een knop het geruis van water, veel water zal hebben ontketend, is daarmee een van, de grootste na-oorlogse projekten op het gebied van de watervoorziening in ons land officieel in gebruik gesteld een projekt, waarnaar ook het buitenland met belangstelling heeft gekeken. Nederland zal zich van deze middag af namelijk ten koste van vijfenveertig miljoen gulden, een buisleiding van ruim tachtig kilometer en een tweetal nieuwe „waterstations" aan weerskanten van deze enorme pijp gewapend hebben tegen het anstig-snelle uitdrogen zijner duinen. Bjj Jutfaas wordt dan het Lekwater opgepompt en van slib ontdaan om voortgestuwd te worden tot by Vogelenzang en Castricum (met een onderbreking in Velsen ten dienste van de industrieën) en daarmee zal het duingebied, dat grote gedeelten van Noordholland en heel Amsterdam van zijn dagelijks natje voorziet, het onmisbare vocht toegevoerd krijgen, dat het door de grote aanspraken der water winning in ernstige mate dreigde te gaan ontberen. Dat dit een feest wordt in Jutfaas is dui delijk dat het een triomf mag worden genoemd voor de mensen, die in 1952 een maatschappij voor het watertransport van de Lek naar de duinenrij oprichtten, wordt nog eens duidelijk gemaakt door het feit, dat het gigantische werk net voor de streef datum kant en klaar kwam en een zucht van verlichting deed opgaan. Amsterdam en de provincie Noordhol land vonden elkaar op een moment, toen de nood aan de drinkende man ging komen en verscheidene wellen in het duingebied door het opdringende zoute water al brak waren geworden en Prins Bemhard zal dan ook donderdag door een eenvoudige hand beweging het eerste waarlijk „lavende" zoete water doen toestromen, dat een lange reis door de Rijnbedding achter de rug heeft, langs de Duitse industriegebieden stroomde en tenslotte via het snelfiltersta- tion van Jutfaas in een anderhalve meter dikke betonnen buis terecht komt, die het naar de duinen transporteert. Het is in wezen een eenvoudig „bedrijf", dat daar aan een zijkanaal van de Lek is neergezet achter de Prinses Beatrix- sluis: na de zes pompen, die het water opzuigen loopt de rechte streep van een betonnen kanaal naar een laag, door de architekten Merkelbach en Elling ontwor pen filtergebouw, waar naast elkaar, als reusachtige koeienstallen in een wel heel ruime boerderij twee maal veertien filter- bakken te vinden zijn. Daar de natuur de beste remedie levert tegen de vervuiling, waarvan de mens veel al de oorzaak is, heeft men in deze filters teruggegrepen op die natuur: het water doorloopt daar namelijk een bed van speciaal uitgezocht scherp rivierzand, dat het slib tegenhoudt en dan ook na enige dagen zelf zo ernstig vervuild raakt, dat de doorstroomsnelheid aanzienlijk wordt gehinderd: niet langer vijf meter per uur, zoals het moet, maar twee, soms minder. Dan pas komen de mensen van het filter gebouw daar in Jutfaas in actie, want de nadruk van deze installatie ligt bij het reinigen van de zandfilters en niet bij het doen doorstromen van het rivierwater: dat redt zich wel. Men jaagt namelijk door dat vuile zand met groot geweld lucht en water waartoe in de bodem van de betonnen filterbakken hele buizenstelsels (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Bij Gerzon in de Kalverstraat te Amster dam waren we gisteren getuige van de feestelijke opening van het halfjaarlijkse mode-festijn. Deze show, die dit keer alleen in Am sterdam wordt gehouden, liet in een pret tig snel tempo een uitgelezen collectie bin nen- en buitenlandse modellen de revue passeren. Niet alleen Parijs was vertegen woordigd in o.a. Dior en Balmain, maar ook ontwerpen uit Zwitserland, New York en Londen waren in de collectie opgeno men. Bijzonder vielen ons de prachtige man tels op, die in rijke verscheidenheid met elegance getoond werden. Bijna alle waren ze opgesierd met een bontkraag van per- sianer, ocelot of blauwvos, waardoor het een mantel met vorstelijke allure werd. De kraag was meestal groot en kon hoog opgeslagen worden; ideaal in ons koude gure klimaat, waar we vaak behoefte heb ben om diep in de mantel te „kruipen". Bijzonder mooi was een beige mantel, waarvan de kraag en manchetten met be ver gegarneerd waren. Ook een rode Shet land mantel met grijze persianer kraag was zeer begerenswaard. Jammer alleen, dat de prijzen wel aan de hoge kant lagen. De deux-pièces en mantelcostuums wer den in rijke verscheidenheid getoond, voor al tweed bleek weer zeer favoriet te zijn en geen wonder want het is een ideaal ma teriaal: warm, sterk en decoratief, en last not least, het laat zich gewillig tot ieder gewenst model omvormen. Naast het tweed mantelcostuum met persianer_ gar nering, zagen we ook x-ok, mantel en japon van hetzelfde materiaal. De bekende Hanro japonnen en deux-pièces waren ook dit keer weer zeer gedistingeerd en smaakvol. Jersey, het heerlijke soepele en warme materiaal, dat haast niet kreukt, ontbrak ook niet in de collectie. Naast de combinatie rood-zwart, die in allerlei variaties was toegepast, en de nieuwe olijfgroene tint, zagen we veel ele gante zwarte japonnen: ze waren zonder enige pretentie, een enkel gedrappeerd stukje in lijfje of rok, of een enkel strikje, bandje of speldje was de enige concessie aan de strakheid van lijn. Het was een mooie collectie, met veel kostbare bontsoorten als garnering, en een rijke verscheidenheid aan materialen, waarmee de ontwerper tot verrassende re sultaten was gekomen. Katy pompen desgewenst elk uur 7200 kubieke meter water over de eerste 54 kilometers naar Vogelenzang, waar het in het duin op natuurlijke wijze wordt gezuiverd tot drinkwater althans bijna, want de mens stelt zulke hoge eisen aan het produkt zijner kraan, dat hij er na dat filterproces in het duizand ook nog geruimte tijd zoet mee is. Jutfaas zal in de aanvang ongeveer 22 miljoen kubieke meter water per jaar via Vogelenzang aan Amsterdam leve ren, 8 miljoen kubieke meter aan de in dustrie in de IJmond en dertien miljoen aan de provincie Noordholland. Daarmee is ruim de helft van de totale capaciteit van dit filterstation bij de Lek „voltekend", want men kan daar als het moet drie ku bieke meter per seconde aan, hetgeen neer komt op een 76 miljoen kubieke meter per jaar, maar dit maximum zal pas over een jaar een jaar of vijfentwintig nodig zijn. zijn ingebouwd met een snelheid van vijftig meter per uur. Het spoelwater komt uit boven de filterzaal gelegen reservoirs, waardoor het inderdaad met „geweld" naar beneden komt en in enkele minuten wordt het slib losgewoeld en afgevoerd naar een vijver buitenshuis. Boven zo'n borrelend en kolkend filter is tijdens het reinigingsproces heel goed te merken, dat die Duitse industrieën het één en ander in de Rijn laten vallen en dat de gletschers ook nog wat vuil afgeven aan de rivier. Maar als het water dan weer door een fris opgemaakt bedje stroomt, komt het in de kelder van zo'n 1300 kubieke meter als aanvaardbaar vocht terecht nog geen drinkwater in zijn moderne verfijning, want daar komt straks in Vogelenzang en Castricum veel meer voor kijken, maar dan toch water, waar de WRK met enige trots het licht door kan laten spelen ten bewijze, dat het aanzienlijk is opgeknapt. Drinkwater hóéft het ook niet te worden, want de Maatschappij heeft alleen maar ten doel water te „winnen" en te transpor teren, maar als al dat slib er in zou blijven zitten, werd het transport al gauw on mogelijk wegens een fatale aangroei in de buis naar het Noorden, om van de rommel in de infiltratievijvers te Vogelenzang en Castricum nog maar te zwijgen. Uit de kelder pompen tenslotte zes centrifugaal- Twee emmertjes water halen in het pompstation Niet dat men er alvast geen rekening mee gehouden heeft, want het filterstation kan er nog twaalf filters bij hebben, maar voorlopig wordt met deze massa water al een mooi stuk teruggewonnen van wat de dorstige mens en de zuigende industrie aan het duin tekort deed. Er blijven enige ongrijpbare elementen in deze kunstmatige waterwinning, die de natuur zo prachtig de hand reikt, over, zo als de waterstand van de Rijn en de vervuiling met wat dan ook van deze bron. Gelukkig is Jutfaas echter niet de enige Nederlandse „kraan", want als het water al te vuil wordt kan men altijd nog tijdelijk terugvallen op de duinen, hetgeen bijvoorbeeld na de winter, als de gletschers nogal wat verontreinigingen laten zakken, wel eens zal gebeuren. Niettemin zal na donderdag West Nederland beginnen rivierwater te drinken, dat duinwater werd en een duur projekt van node had om het zover te brengen. Dat de waterprijs hiervan binnenkort de terugslag wel eens kon merken, is in het zojuist verschenen jaarverslag van het PWN al voorspeld. Maar het is beter een cent per kubieke meter meer te betalen, dan te verdorsten Voor dat luttele bedrag kan men het in de duinen voortaan elke sekonde drie kubieke meter doen regenen en dat is haast meer waard. 99 In Engeland heerst sinds enkele weken grote opschudding over een theorie van een aantal medische auto riteiten, volgens welke het grote aan tal polio-gevallen in de zomermaan den voornamelijk te wijten zou zijn aan verontreinigd zeewater. Hoewel dit nog in geen enkel opzicht bewezen kon worden, nemen zij aan, dat het poliovirus evenals bijvoorbeeld de tyfusbacillen met het menselijk afval via de riolen en de rivieren in de zee terechtkomt en daar in de smalle strook zeewater vlak voor de kust, de baders en zwemmers besmet. Aanvankelijk werd deze theorie niet al te ernstig genomen, maar toen er van ver schillende kanten steun kwam voor deze veronderstelling, werd het in korte tijd een publiek schandaal. De British Medical Journal, met The Lancet het voornaamste orgaan van de artsen, mengde zich in het debat met een hoofdartikel waarin gezegd werd, dat Engeland snel „een juweel in een vatting, niet van zilveren zeewater, maar van drek" wordt. „Municipal Engineering' schreef, dat „de miljarden liters ongezui verd rioolwater, die elke dag in de zee gepompt worden, wel eens de oorzaak van vele kwalen kunnen zijn" en de Institution of Public Health Engineers verkondigde, bij monde van zijn secretaris, dat „nie mand, die enige specialistische kennis ver gaard heeft omtrent de Britse methode van rioolafvoer, het in zijn hoofd zal halen om ooit een zeebad te nemen". Een feit is, dat vele Engelse steden hun rioolinhoud gewoon, zonder enige zuive ring of voorbehandeling in de rivieren pompen, die het dan wel naar zee zullen voeren. Ook de statige Londense Times is onlangs in deze onverkwikkelijke materie gedoken met een hoofdartikel getiteld „Een smerig zaakje", waarin „de misselijk-ma- kende toestand aan de Britse stranden" tot in bijzonderheden beschreven werd. „Het vinden van een oplossing", aldus de Times, „is een urgente taak van de regering". Ook de New Statesman'and Nation wijd de een hoofdartikel aan het probleem. Daarin wordt onder meer opgemerkt: „On danks het ontbreken van bewijzen voor de samenhang tussen de vieze stranden en de kinderverlamming, moet er snel iets ge daan worden. Het spuien van onbehandeld afval in de zee is een onaanvaardbare er fenis uit de verre tijden toen men nog niet wist van bacteriën en nog geen rekening hoefde te houden met een snelle bevol kingsaanwas en een toenemende neiging voor het baden in zee". De Britse regering heeft nu in alle stilte een commissie van deskundigen benoemd, die de gevaren van het baden in zee moet onderzoeken en identificeren. Reeds omstreeks juli van dit jaar zijn er op de meest-verontreinigde strandgedeel- ten bij sommige badplaatsen bordjes ge plaatst met het opschrift: „Baden ten sterk ste af te raden". Maar de waarschuwings borden zijn inmiddels, naar men zegt onder pressie van de plaatselijke middenstand, al weer „spoorloos" verdwenen. Een enquête onder de gemeentebesturen en VW's van diverse badplaatsen heeft voorts de con clusie opgeleverd, dat er (volgens deze autoriteiten) voorlopig maar helemaal niets gedaan moest worden, totdat zal komen vast te staan, dat er inderdaad ernstige ge varen voor de volksgezondheid aanwezig zijn. Het voornaamste probleem vormen de enorme kosten, die met een verbetering van de rioolwaterafvoer gepaard zouden gaan. Technisch leveren zuivering en ver werking van dit afval geen moeilijkheden op, maar financieel is het vrijwel onbetaal baar. Men taxeert de totale kosten van adequate zuiveringsvoorzieningen op een tot twee miljard gulden, een uitgaaf, die Engeland zich zeker in deze tijd van be zuiniging niet kan permitteren, tenzij er op Amerikaanse auteur beschuldigde Thomas Mann van plagiaat De Amerikaanse auteur John Kaf ka heeft zijn strijd om het auteursrecht van de film „De bekentenissen van de oplich ter Felix Krull", naar de gelijknamige ro man van Thomas Mann, verloren. Kafka beweerde, dat de roman van Mann geba seerd was op zijn in 1930 verschenen no velle' „Wereld en Koffiehuis". Kafka wil de daarom als medeauteur genoemd wor den in het inleidende gedeelte van de film. Een Berlijns gerechtshof heeft echter zijn eis, uitgebracht tegen de betrokken film maatschappij verworpen. Volgens de rech ters kan men niet aannemen, dat Thomas Mann plagiaat zou hebben gepleegd. «IX UNiVERSimmgg MOMÖiAipi FRANKRIJK Ter gelegenheid van de „Jeux Universitaires Mondiaux" 1957 (spelen voor studenten, georganiseerd op de grondslag van de Olympische Spelen), die van 31 augustus tot 8 sep tember in Parijs worden gehouden, ver schijnt vandaag 31 augustus een postzegel van 18 jr. (zwart en grijs), ontworpen en gegraveerd door Decaris. Afgebeeld is het portret van de grote Franse sportbevorderaar wijP r.éo La grange voor een stadion. WEST-DUITSLAND Dit is het ontwerp van de serie Europa-postzegels, die de Duitse Bondsrepubliek op 16 september in omloop brengt. De waar den zijn: 10 pf. (groen en lichtblauw) en 40 pf. (blauw en lichtblauw). Afge beeld is een gestyleerde boom als sym bool van het thema „Een verenigd Europa, factor van de vrede en bron van de welvaart", waaronder de zes K.S.G.-landen hun Europa-zegels uit geven. Het ontwerp is van de hand van prof. Richard Blank uit Berlijn. Voor het Saarland verschijnen de zegels in dezelfde tekening, maar het inschrift „Saarland" en waarde-aanduiding in franken: 20 fr. (oranje en geel) en 35 fr. (violet en rose). NIEUW-ZEELAND Op 25 septem ber a.s. zullen de jaarlijkse gezondheids zegels verschijnen. De waarden zijn: 2 d. 1 d. (zwart en groen) met een reddingsbrigade in actie en 3 d. 1 d. (blauiv en rood) met in zee spelende kinderen. De zegels zijn respectievelijk ontworpen door L. Cutten en L. C. Mit chell, beiden uit Wellington. Van de 3 d. geven wij hierbij de afbeelding. OOST-DUITSLAND Ter herinne ring aan het feit, dat een jaar geleden de Duitse expressionistische schrijver Bertolt Brecht (18981956) overleed, is een serie van twee waarden uitgeko men, beide met zijn portret. Het zijn de 10 pf. (groen) en 25 pf. (blauw). De 0/3 zegels zijn in een miljoenenoplage ver vaardigd naar een ontwerp van Inge borg Friebel. Bertolt Brecht is bekend door zijn revolutionaire drama „Trom- méln in der Nacht" (1922), bewerking der Beggar's Opera („Dreigroschen- oper", 1928); „Aufstieg und Fall der Stadt Mahagony" (1930). Hij werkte sa men met de komponist Kurt Weill. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Loosdrecht W. C. de Bruyn te Well en Ammerzoden. Aan genomen naar Colmschate W. C. C. Pol- huijs te Zeerijp. ADVERTENTIE Vraagt inlichtingen over aan: N.V. SPECIAALZAAK LABOR Rijksstraatweg 127 - Telefoon 54012 andere gebied financiële compensaties ge vonden worden. Voorlopig zal er dan ook wel niet veel veranderen. Enkele badplaatsen hebben op eigen initiatief maatregelen getroffen. De rioolafval wordt daar bij hoog tij in grote putten verzameld en vervolgens bij eb naar zee gepompt door buisleidingen die ten minste vierhonderd meter „buitengaats" uitmonden. Dit systeem kan echter niet toe gepast worden in badplaatsen, die aan ri viermondingen gelegen zijn en dat zijn volgens de medische autoriteiten, de ergste boosdoeners. Advies voor de Belgen Gij weet hoe ons altijd al het grote en kleine gebeuren aan het hart gaat en ook hoe wij steeds klaar staan met raad en daad. Daarom raden wij de Belgen aan, ook al omdat wij tenslotte zo hecht met hen in het Benelux-verb and gelieerd zijn, de Wereldtentoonstelling van volgend jaar af te gelasten: de geschiedenis heeft aan getoond dat er allerhande gevaren aan verbonden zijn. Kijk eens, nu geeft zo'n Belg maar post zegels uit met een atoomtorentje erop en stuurt driftig aan alle kranten reclame folders, maar hij vergeet dat hij de goden verzoekt. Ja! Denk eens even, lezer, aan die eerste International Exhibition in het Crystal Palace in Londen. Dat was 1851. Zes miljoen bezoekers bezochten geduren de 140 dagen de tentoonstelling en Prins- Gemaal Albert riep het eenvoudig uit: „Wij leven in een periode van snelle groei naar de voleinding van de grootse taak der historie: de verwerkelijking van de eenwording der ganse mensheid!" Gij zegt: „Zoiets heb ik meer gehoord." Maar beste Albert van Koningin Victoria gelóófde het. De pers was minder geestdriftig. Die voorspelde onder meer: een moord op de Koningin; een epidemie of wat, vanwege al het uitlandse bezoek (vies continentaal volkje). De pers voorspelde verder het in eenstorten van de geldmarkt, het op grote schaal aanranden van Engelse vrouwen en meisjes (door dus, alweer, bezoekende vreemdelingen) en, tenslotte, de algehele ondergang van het ganse emperium ten gevolge van het stelen van staatsgeheimen. Verder repte men bezorgd over een Rode Revolutie. Er gebeurde niets van dat alles. Maar wel brak, terwijl de organisatoren nog luide juichten over het succes van deze volken-verenigende onderneming, de Krim-oorlog uit en deze luidde een periode van 100 jaar oorlogen in. Zo ziet gij, waar zo'n wereldtentoonstelling toe kan leiden. Wij vrezen dat de Belgen ons roepende stemmetje niet zullen willen horen. Zij sluiten de oren onder die petten met die reusachtige kleppen. Zij drinken een pint. Zij doen daarmee precies als die vorige- eeuwse snorrebaarden die, ondanks het kwade voorbeeld van Kristallen Albert doorgingen met tentoonstellen. Aan alle kanten stelde men ten toon. Napoleon III was een zuivere maniak op dit punt. Zijn Parijse Exhibitie in 1867 had de bedoeling, de grandeur en de degelijkheid van zijn régime te verkondigen en die Bismarck- ginds maar lillijk af te schrikken. Hielp het? Nee: in 1870 brak een echte grote oorlog uit; de keizer werd afgezet en Pa rijs werd ingenomen. Oostenrijk. Ja, werp eens een blik op Wenen in 1873. In 1866 totaal verslagen, besloot Oostenrijk in 1873 maar eens tot een ferme tentoonstelling; dat zou aan tonen hoe lekker men er weer op dreef was met Frans Josef voorop. Enorme mensenmassa's bezochten de hoofdstad. Maar toen brak de cholera uit en wie maar even kon trok zich haastig terug van de debacle, die er op volgde onder het uiten van de onhartelijkste woorden voor re gering en initiatiefnemers. Zesentwintig miljoen had het gekost. Wat was er ont vangen? Twee miljoen. Zo ging het voort. De Wereldtentoon stelling in Chicago in 1893 eindigde met een mooie, gave rel tussen juryleden en inzenders; jaren was men er daarna erg van geschrokken. De voorspoed die de Engelse Wembley-tentoonstelling in 1924 '25 voorspelde liep uit op de grootste ma laise aller tijden. Achterin in de Dertiger Jaren stond Parijs immers weer klaar: men moest nu maar eens éven vergeten, dat Hitler en Mussolini Spanje en Oostenrijk al geheel opgeslokt hadden. Nu, het wérd een mooie tentoonstelling! Dat wel. Alleen werd zij gevolgd door de Tweede Wereld oorlog. Daarom, beste Belgen, luister naar ons! Doe het niet! Duif BRUSSEL (Reuter) De Belgische arts dr. Albert Adam heeft donderdag in Brus sel beweerd, een nieuwe eenvoudige elek tronische behandeling van kinderverlam ming te hebben gevonden, waarmee zelfs acute gevallen volgens hem binnen enkele uren kunnen worden genezen, indien de behandeling uiterlijk 48 uur na het optre den van de aanval wordt toegepast. Dr. Adam, zojuist teruggekeerd van een regeringsopdracht naar de Belgische Con go, waar hij in grote plaatsen centra heeft ingericht voor zijn behandeling, verklaar de dat deze nieuwe methode, waai-aan hij acht jaar heeft gewerkt, gebaseerd is op een elektrische stroom van lage frequen tie. Zes mensen, die met acute kinderver lamming waren binnengebracht in een zie kenhuis in Leopoldstad (Belgische Congo) waren allen binnen enkele uren genezen, aldus de arts. Een zevenjarig meisje, wier geval zeer enstig was, werd in de loop van een nacht met de nieuwe methode be handeld. De volgende ochtend was zij, al dus dr. Adams, reeds tot spelen in staat. Voor de behandeling, die heel eenvou dig is, is een elektronisch apparaat nodig dat niet groter is dan een normaal radio toestel. Etymologisch hangen woorden als kirren, koeren, kermen, knorren en korren natuurlijk samen. Ze duiden alle een geluid aan in het bijzonder een brommend geluid. Korzelig is dan ook eigenlijk: brommend, brommig. Uit korzelig is ontstaan: korrelig dat, mede onder invloed van een ander woord korrelig: ruw, oneffen, ook is gaan betekenen: lichtgeraakt, opvlie gend, kribbig, humeurig. Het woord korzelig is uit de spreektaal vrijwel verdwenen, maar evenals bijvoorbeeld het woord morsig, treft men het telkens aan in het werk van onze humoristische ^anteurs.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5