Mode Vlees hooit erbij 0 Zeilsport in Zandvoort Bloembollencultuur sprak zich uit over minimumprijzen Tram viaduct bij de Leidsevaart ging roemloos ten onder Orgelbespeling door Simon C. Jansen Obstakel voor de spoorwegzverken te Heemstede vannacht opgeruimd MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Programma orgelbespeling Th. A. C. de Vries 25 jaar bij firma Kroonsberg Van moord verdachte vrouw bekende niet Voetganger ontweken maar motorrijder aangereden Burgerliïke Stand van Haarlem Jubilaris bij Haarlemse P.T.T. gehuldigd Opnieuw bromfiets tegen trottoir bij Hartenkamp Meisje zat in zwembad Kleverlaan opgesloten Fietser tegen scooter Bromfietser vloog door een vensterruit „Schaakclub Haarlem" bestaat 10 jaar „Atmodes" en „Haarlem" in Amsterdam DOORREGEN VARKENSLAPPEN of ROOKSPEK Hoe 't ook zij: Cabaretavond ten bate van kleedhuis voor VEW Brandweer in 1956 UIT S STAD EN STREEK Orpington Singers komen weer naar Droste J. H. Huyboom vijfentwin tig jaar bij wasserij Beelen In de ledenvergaderingen van de afde lingen van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur hebben 1065 leden zich verenigd met het voorstel van liet hoofdbestuur tot het aanvaarden van het voorstel van de Commissie van pjjstand van het Produktschap voor sier gewassen inzake de vaststelling van de binnenlandse minimumprijzen en de mini mum-exportprijzen; 527 leden hadden te gengestemd en 17 stemmen waren blanco. Dit is vanmorgen meegedeeld op de bui tengewone vergadering van de vereniging, die in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem werd gehouden. Na afloop van de besprekingen deelden verscheidene af gevaardigden mee, dat hun afdelingen aan vankelijk hadden tegengestemd, omdat zij bezwaren hadden tegen het voorbehoud, dat over de vaststelling van de minimum- orijzen voor bepaalde handelsvariëteiten ook de organisaties zullen worden gehoord. Thans waren zij voor het voorstel in het vertrouwen, dat nog wat bereikt zal worden. Het voorstel van de Commissie van Bij stand was, om de binnenlandse minimum prijzen te stellen op 90 pet. van de kost prijzen, te rekenen door het Landbouw kundig Economisch Instituut in het goed koopst producerend gebied en gebaseerd 0p de gemiddelde produktiecijfers van de laatste vier jaar, het minimum exportprij zen-systeem te verlaten en de minimum exportprijzen voor de hoofdsoorten te be rekenen op basis van de kost prijzen, verhoogd met 55 pet. ex porteursmarge, waarbij door de export zal worden bijgedragen in de kosten van het surplus, in dien zin, dat de eerste 5 pet. heffing voor rekening van de kwekers blijft, van 5 pet. tot 15 pet. heffing de helft door de export wordt gedragen, terwijl het meerdere weer voor rekening van de kwe kers komt. Zowel bij de binnenlandse mi nimumprijzen als bij de minimumexport prijzen vervalt het prijsklassensysteem. De voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, had een toelichting Dinsdagavond 10 september bespeelt Ja cob Bijster het orgel in de Grote Kerk in Haarlem. Zijn programma vermeldt de vol gende werken: Koraal met variaties over „Christe, der du bist Tag und Licht", van Georg Böhm, Toccata, adagio en fuga van Johann Sebastiaan Bach, Prelude, koraal en fuga van Jaap Dragt (eerste uitvoering), Zeven inventies van N. Verrips (eerste uitvoering), en op verzoek Partita Sopra Psalmo CXLVI „Laudate dominum" (psalm 146) van de uitvoerende organist. Zaterdag herdacht de heer Th. A. C. de Vries uit Haarlem het feit, dat hij een kwarteeuw geleden in dienst trad bij de firma C. Kroonsberg, kunstsmederij aan de Zijlweg in Haarlem. De heer De Vries, die chef is van de smederij, werd daarbij toegesproken door de heer C. Kroonsberg, die hem prees om zijn toewijding. Voorts waren er vertegenwoordigers van verenigingen waarvan de heer De Vries bestuurslid is, zoals onder meer Snelverband en E.H.B.O., alsmede van het Amsterdamse filiaal van de firma Kroonsberg. De jubilaris mocht vele cadeaus in ont vangst nemen. Des avonds heeft de heer De Vries het personeel van de firma Kroonsberg een feestavond aangeboden. (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De Bijenkorf in Amsterdam gaf dezer dagen zijn traditionele stoffenshow: de nieuwe stoffen van dit seizoen waren ver werkt tot smaakvolle modellen. Dat men met wat handigheid en smaak voor niet al teveel kosten zelf tot een prachtig resul taat kan komen, lieten ons de mannequins ..in vogelvlucht" zien. Nu eens geen show, waar we ons alleen kunnen vergapen aan de mooiste creaties, maar met een onbevredigend gevoel om dat het voor de meesten toch onbereik baar blijft. Er was een keuze gedaan uit de rijke collectie winterstoffen, waar dit jaar weer 'nkele nieuwigheden aan toegevoegd zijn. Zo zagen we een tinneroy in fantasie, die door een speciale harsbehandeling dubbel PP. (pletvrij en poolvast) was gemaakt. Ideaal voor rokken, kinderjurkjes en sport- pantalons. Iets geheel nieuws was een stof, die après-ski of la jupe de Chalêt wordt ge doemd: een jaquard weefsel in abstract dassin, doorgaans met zwarte fond en vrolijke tinten bedrukt. Zeer geschikt voor sportcombinaties. Van de Schotse ruiten is de dress Stewart dit jaar wel zeer favoriet: u kent ze wel, die frisse ruit in wit, rood, groen, blauw en zwart en een fijn geel streepje. De crêpe weefsels zien we ook weer in allerlei variaties terugkeren: crêpe mous seline, marocain en chiffon, die echter nogal moeilijk te verwerken zijn, omdat dot kunstzij de-vezels zijn. De crêpe car- •eaux is een soepele wollen kamgaren, die ïich gewilliger bewerken laat. Hetzelfde effect als crêpe geeft bouclé; dot is alleen veel drukker. In de lengte loweven jersey met streepdessin is nu ?°k in allerlei ldeurenvariaties te krijgen: dot is een mooi soepel materiaal en ideaal ioschikt voor ons klimaat. Zo ook een '°den stof voor japonnen, een kostbare 5tof maar prachtig mooi. De bedrukte flanel: pied de poule of streepje is uitermate goed te gehruiken '°or school- of kantoorkleding. In het meer geklede genre is het soie et 'aine ideeaal voor cocktailjaponnen: het is :en stof, die zich mooi laat bedrukken, daardoor het lijkt alsof het dessin erop geschilderd is. En tot slot het waterafstotende velours, dat door zijn prachtige tinten bij ieder '^wondering wekte. Er ligt een warme 'doed over en het verwarmt niet alleen de jaagster, maar ook ieder die er naar kijkt, let wordt zowel voor deux-pièces als "genmantel gebruikt. Katy gegeven op het voorstel en meegedeeld, dat men bij de beoordeling ervan rekening moet houden met het feit, dat het voor stel onder bijzondere omstandigheden tot stand is gekomen. Een compromis is be reikt tussen kwekers en exporteurs. Men heeft bereikt, dat de minimumprijzen voor het binnenland zijn prijsgegeven, dat het klassesysteem is verdwenen en dat de or ganisatie in tegenstelling met het vorig jaar gelegenheid krijgt zich uit te spreken over het voorstel van de Com missie van Bijstand. De mening van de vergadering zal kenbaar worden gemaakt aan de commissie, die de beslissing zal nemen. Over de uitzonderingen is men het nog niet eens, maar men dient ver trouwen te stellen in de afgevaardigden in de commissie en in het hoofdbestuur. Met de groepen zal nog overleg worden ge pleegd. De groep „De Narcis" heeft reeds correcties aangebracht en andere besturen zullen nog vergaderen. Na een uitgebreide discussie deed de voorzitter mededelingen over de stem mingen in de afdelingen, waarna afgevaar digden verklaarden, dat zij de stemming wijzigden ten gunste van het advies van het hoofdbestuur. Andere afgevaar digden deelden mee, dat zij tegen het ge hele voorstel bleven. In een der ochtendbladen van vandaag wordt op de voorpagina uitvoerig bericht over een „bekentenis", welke zou zijn ge daan door de dertigjarige vrouw uit Haar lem-Noord, die al twee maanden in voor arrest zit, verdacht van moord op haar zoontje van zeven maanden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, verklaarde naar aanleiding hier van met nadruk, dat er geen sprake van een bekentenis is er zeide, dat hierdoor op onverwachte wijze stemming wordt ge maakt. Wel is het juist, dat de echtgenoot van de vrouw, die in de loop van het onderzoek ook was aangehouden, weer op vrije voeten is gesteld. Sinds het ogenblik dat de mens begon te zingen en te musiceren op allerlei in strumenten, heeft hij er behagen in ge schept het merkwaardige natuurverschijn sel van de echo na te bootsen. Tijdens de renaissance werd het echo-effect in de mu ziek veelvuldig toegepast, soms als een spel met klanken, maar vaak ook in artis tieke zin. Het geestige Echolied van Orlan do di Lasso is een prachtig voorbeeld van een samengaan van speelsheid en zuivere kunst. De aanwending van de echowerking op instrumenten werd gestimuleerd door de aard van deze instrumenten zelve. Vooral de clavecimbels en de orgels, waarop het niet mogelijk was de klank schakering geleidelijk te bewerken, leen den zich voor plotselinge sterktecontrasten voortreffelijk. Het echo-effect werd daar door zelfs een stijlkenmerk voor de re naissancemuziek en later ook van de mu ziek van het barok-tijdperk. Hoe kunst zinnig het echo-effect bewust werd ge bruikt hebben de toehoorders kunnen er varen, die zaterdagavond in de Grote Kerk te Haarlem bij de orgelbespeling door Simon C. Jansen tegenwoordig waren. Deze orgelavond werd namelijk geopend met een uitvoering van een der Echo-fan tasieën van Jan Pieterszoon Sweelinck, pure muziek, waarin de karakteristieke klankcontrasten in een schone vorm ver werkt werden en die door de organist met een uitnemende registratie tot klinken werd gebracht. In aansluiting hierop speelde Simon Jansen de indrukwekkende Fuga in Es van Johann Sebastian Bach, waaraan men doorgaans het toegevoegde Preludium laat voorafgaan. Uit de speel- trant van de organist sprak de rustbren- gende evenwichtigheid, die bezonken kunst moet dienen. Zij werd wederom van be tekenis bij de uitvoering van vier koraal bewerkingen van Bach, die als alle orgel koralen van de meester een aangrijpende synthese lieten horen van muziek en een diepgaand persoonlijk geloof. De zo opvallend op Bach's werken te ruggrijpende kunst van Max Reger was vertegenwoordigd met de Toccata en Fuga opus 56. n o-barokkunst, die op het barok- orgel van Christian Müller uitnemend vol deed. Doch ook voor de tien Inventionen van Albert de Klerk, miniatuurstukken met een verrassende typeringsconcentra tie, vond Simon Jansen de registertimbres, die omtrent de melodische en harmonische bouw van deze werkjes geen twijfel lieten. De bespeling werd besloten met de voor dracht van de zes koraalbewerkingen over „Ach bleib mit Deiner Gnaden" van Si- grid Karg Elert, welke muziek ongetwij feld aangenaam klonk, doch die niet het niveau had, waarop het overige gedeelte van het programma gehouden was. P. Zwaanswijk Op de Binnenweg te Heemstede kon zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur een automobilist nog juist een overstekende voetganger sparen door krachtig te rem men, maar als gevolg van deze manoeuvre raakte hij wel een motorrijder, die klem kwam te zitten tussen de auto en het trot toir en een scheurwond in zijn been kreeg. HAARLEM, 7 sept. 1957 ONDERTROUWD: 7 sept.: M. L. de Vries en M. Schepman. GEHUWD: 7 sept.: R. H. van Elk en M. G. Brink, J. Dasbach en H. Ravensbergen, P. J. Lubbers en W. H. A. Verbraeck. H. Nottrot en L. P. Wensing, W. van Gende- ren en P. Duijs. BEVALLEN van een dochter: 6 sept.: H. LokkenMeeringat, A. E. BastBonebak ker, C. J. VermolenVan den Nouwland; 7 sept.: J. H. M. ten HackenChabot, G. C. van NordeSchrijnemackers, H. J. KokRekel hof. OVERLEDEN: 5 sept.: J. Hooiveld, 68 j., Kamperlaan; 6 sept: G. van Dam, 78 j., Westerhoutpark, G. J. Olfers, 85 j., Ekster straat, J. Oosterling, 93 j., Ripperdapark, L. Geeven, 5 j., Luzacstraat, 6. H. P. Rohlfs—Castelli, 69 j., Grote Houtstraat. H. M. Kramer—Leeman, 88 j., Westerhout park. De heer J. Zandee, hoofdemployé bij de Haarlemse P.T.T., heeft vanmorgen ln zijn feestelijk versierde woning het feit her dacht dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van het staatsbedrijf. Vele collega's kwamen de jubilaris gelukwensen. De ad junct-directeur van het postdistrict Haar lem, de heer L. W. M. van Beeclrichtte enige hartelijke woorden tot de heer Zan dee en overhandigde hem de oorkonde van de P.T.T. voor veertig jaar trouwe dienst, alsmede de gouden draaginsigne. Tevens werd de jubilaris bedacht met een gratificatie. Vervolgens voerde de heer H. Plant, voorzitter van het jubileumfonds, het woord en bood de jubilaris een tim- merset en enig tuingereedschap aan. Tui nieren en knutselen zijn namelijk twee van de meest geliefde bezigheden van de heer Zandee. Mevrouw Zandee werd ook niet vergeten en kreeg een ruiker bloemen. Tot slot sprak de jubilaris een dankwoord. Nauwelijks drie uur, nadat op de Heren weg ter hoogte van de Hartenkamp een bromfietser dodelijk gewond werd doordat hij tegen het trottoir botste (zie voorpa gina) is om tien minuten voor twaalf in de nacht van zondag op maandag op on geveer dezelfde plaats een dergelijk onge luk gebeurd. Opnieuw reed een bromfiet ser tegen de trottoirband. Gelukkig waren de gevolgen niet even ernstig. De man kreeg een hersenschudding en werd naar het Grote Gasthuis in Haarlem overge bracht. Zaterdagavond om kwart over zeven hoorde men hulpgeroep achter de omhei ning van het gemeentelijk zwembad aan de Kleverlaan. Een politieman klom over de muur heen en trof een zevenjarig meis je aan, dat op onverklaarbare wijze na sluitingstijd in het zwembad was achter gebleven. Er werd een badjuffrouw bij gehaald, die de sleutels meenam, zodat het achtergebleven kind en de binnengeklom men agent het bad op een waardige ma nier konden verlaten. Zondagavond om vijf over negen heeft op de Herenweg te Heemstede een botsing plaatsgehad tussen een scooter en een wielrijder. De wielrijder die op weg was naar Bennebroek sloeg links af de Van Merlelaan in zonder voorrang te verlenen aan de scooter, die met een snelheid van 65 km per uur achter hem naderde. De scooterrijder moest zó hard remmen, dat hij een halve slag naar rechts maakte. Bei den werden licht gewond. Zaterdagnacht om kwart over twaalf is in de St. Bavostraat een 59-jarige metaal bewerker, die, naar de politie mededeelt, dronken op een bromfiets reed, tegen de trottoirrand gebotst en door een venster ruit een kamer binnengezeild. Hij kreeg een hersenschudding en is in de Deo op genomen. De Flying Junior Club had voor begin juli een Zandvoort-rally voorbereid, die moest worden uitgesteld. Deze rally stond thans voor zondag op het programma, maar zaterdag leek het er weer veel op, dat het hoofd van de kustwacht, de heer P. van der Mije, wegens de te verwachten „matige tot krachtige" westenwind, de demonstratie zou moeten verbieden. De krachtige wind bleef echter uit, meer de zee vertoonde nog een flinke golfslag en hier en daar toonden de witte koppen aan, dat er van een spiegel gladde zee geen sprake was. De toestemming tot de demonstratie werd gegeven, hetgeen voor de Belgische zeilers A. Orban uit Nieuwpoort met „Dauphin" en M. J. Lagae uit Zeebrugge met „La Gavi- na" een meevaller was, daar zij reeds za terdagmiddag uit hun woonplaatsen waren vertrokken. De Zandvoortse Reddingbrigade had zich bereid verklaard medewerking te verlenen en was met twee motorvletten aanwezig. De FJ 15 opende de rij, maar sloeg in de branding om. De FJ 37 met Gülcher uit Naarden zou het even later proberen, maar met het zelfde gevolg. De boten kwamen vol met water. Gelukkig lieten de zeilers zich thans door de deskundigen raden, zodat de FJ's toen via een mui, gelegen vlak voor de rotonde, naar buiten kwamen, hoewel een motorvlet van de brigade zo nu en dan wel eens even een lijntje moest overgooien om de ranke bootjes door de flinke golfslag heen te trekken. De schaakclub „Haarlem" bestaat 10 jaar. Dit feit werd zaterdagavond in intieme kring feestelijk gevierd met het houden van een gezellige ontspanningsavond in de muziekzaal van restaurant Brinkmann. In zijn openingswoord bracht de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer J. Haan jr., het ontstaan van de schaakclub „Haarlem" door een fusie van de Haarlem se Schaak Club en „de Rochade" in her innering. In het kort werd de geschiedenis van „Haarlem" in het verleden geschetst. Hierbij vestigde de voorzitter de aandacht op de prestaties van de vereniging, die in enkele jaren tijd wist op te klimmen tot de eerste klasse van de K.N.S.B. De avond werd verzorgd door de heer Strik met zijn Band. de Accordo's met zang door de heer Tol. Het bekende Kwis-spel leverde de schakers door de vele strik vragen nog al wat hoofdbrekens op. God fried Bomans was aanwezig om even te mijmeren uit eigen werk. In Amsterdam werden zondag regionale wedstrijden gehouden. Mej. De Mooy werd tweede op de 200 m. D-klasse in 28.8 sec. gevolgd door haar clubgenote mej. v. d. Pol in 29.5 sec. Mej. Pijl werd derde bij het vèrspringen meisjes B met de matige prestatie van 4.32 m. Zij deed het echter veel beter op de 60 m., door dit nummer te winnen in 8.5 sec. Op dit nummer werd mej. Timmerman derde in 8.8 sec. Een tweede plaats was weggelegd voor Atmo des op de 4 x 80 m. meisjes. Het werd een tijd van 43.6 sec. Van de deelnemende „Haarlem"-junio- ren werd Visser derde op de 200 m. in 23.2 sec. voor Steenbergen, die 24 sec. liet afdrukken. Joacim Jr. sprong met 5.22 m. naar een derde plaats bij het vèrspringen met zijn clubgenoot Leuwener met 5.15 m. op de vierde plaats. ADVERTENTIE 'n Goed idee van Uw slager: morgen fijne zomerbietjes met Publikatie van de Verenigde slagers in Haarlem e.o. Om half twee, toen de duizenden toe schouwers' vijfmaal een boot hadden zien omslaan, kon de demonstratie aanvangen. Het werd een sportieve strijd, welke door D. Doyer uit Baarn met zijn FJ 222 werd gewonnen. Deze geroutineerde zeiler slaag de erin met één ruk de zee te bereiken, een prestatie waaraan de jeugdige Zandvoortse zeilers Schimt en Deutekom alleen konden tippen! Na afloop volgde de prijsuitreiking in paviljoen Kiefer aan de Boulevard Paulus Loot door de heer H. Lebbink, die de wis selbeker van de stichting „Touring Zand voort" aan de heer Doyer overhandigde. Er is thans gebleken, dat de zeilsport ook voor de kust uitgeoefend kan worden en men daardoor de soms overvolle plassen kan mijden. I Tot de Heemsteedse voetbalverenigin gen, die door het inrichten van een par keerterrein aan de Glipperweg ten be hoeve van de bezoekers aan „De Linnaeus- hof" noodgedwongen haar eigen terrein moesten verlaten, behoorde ook „V.E.W.", dat uitkomt in de eerste klasse van de za terdagmiddagcompetitie van de H.V.B. Dank zij de grote medewerking van de heer C. A. Schipper, directeur van de Heemsteedse sportparken, heeft de ver eniging daar inmiddels ruimte gekregen, waarnaast de juniores in de gelegenheid worden gesteld de voetbalsport op de ter reinen aan de Wagnerkade te beoefenen. Deze verhuizing heeft „V.E.W." echter voor de noodzakelijkheid geplaatst het toegewezen terrein ook van een nieuw kleedhuis te voorzien, een opgave, die door een betrekkelijk kleine vereniging stellig niet gemakkelijk kan worden ge realiseerd. Want de eisen zijn tegenwoor dig vrij zwaar en alvorens een bouwver gunning wordt verleend moet het project aan diverse voorwaarden voldoen. Er wordt geen genoegen meer genomen met een eenvoudig houten optrekje zonder douche zoals vroeger, toen een nabijgele gen pomp bijvoorbeeld het benodigde was water moest leveren. Om al deze redenen heeft het bestuur van „V.E.W." grondige voorzieningen willen treffen en een Rot terdams architect de opdracht voor een tekening verstrekt. Deze behelst het bouw plan voor een modern, stenen kleedhuis met vier kleedkamers, een ruime douche- en toiletgelegenheid en een kamer voor de scheidsrechter. Dit nieuwe kleedhuis voldoet aan alle te stellen eisen, zodat hiervoor inmiddels de bouwvergunning reeds kon worden verleend. De kosten bedragen zeven of achtdui zend gulden en om de penningmeester straks in staat te stellen alle rekeningen te voldoen, werd onlangs een bouwfonds gesticht, dat de eerste geldmiddelen reeds wist te verzamelen. De leden van het fonds zijn bezig een cabaretavond ten bate van het nieuwê kleedhuis te organiseren, die woensdag 18 september in het Miner va theater in Heemstede zal worden gege ven. Men is zo gelukkig geweest hiervoor de belangeloze medewerking te verkrijgen van een aantal amateurs, die indertijd op het Leidseplein in Amsterdam als het „Cabaret der Onbekenden" met groot suc ces zijn opgetreden. Het gevarieerde pro gramma vermeldt enige vocalisten met opera-, operette- en Napolitaanse melo dieën, goochelaars, acrobaten, een muzi kale clown en een conferencier. Het be stuur is ervan overtuigd dat bezoekers een amusante en interessante avond van ont spanning tegemoet kunnen zien. Daarnaast beschikt „V.E.W." over een kqrn van enthousiaste leden, die eveneens tot de bouw van hét niéuwe kleedhuis hebben willen bijdragen. Zo hebben acht leden zelfs hun toegangsbewijzen voor de voetbalwedstrijd Nederland-Oostenrijk af gestaan, die op de cabaretavond aan de gelukkige bezitters van bepaalde program ma's zullen worden toegewezen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE oooooooc»ooooxooocococ«»occot In de afgelopen nacht is een begin ge maakt met het slopen van het tramvia duct over de spoorbaan HaarlemLeiden, naby de Leidsevaart in Haarlem. Met be hulp van twee lieren werd het viaduct met de hand ruim zeven meter over enige stalen balken verrold. De slopingswerk- zaamheden aan de trambaan zyn hiermee een nieuw stadium ingegaan. Want over enige tyd zullen slechts enige her en der verspreide tramrails en wat omgewoelde grond om en naby de Leidsevaart nog op het bestaan van de voormalige blauwe tram wyzen. Tqen omstreeks halftwee twee koplam pen van een kleine locomotief met een montagewegen van de Nederlandse Spoor wegen hun gelig schijnsel door het nach telijk duister boorden en enige arbeiders bij het tramviaduct aanwijzingen over en weer schreeuwden, wist men, dat een van de meest markante, nog tastbare, herinne ringen aan de „blauwe" ten dode was op geschreven. De montagetrein hield onder het tram viaduct stil en onmiddellijk werd een be gin gemaakt met het demonteren van de elektrische bovenleiding van de spoorbaan. Toen dit eenmaal was gebeurd, kon het viaduct worden verrold. Maar niet voor dat de arbeiders van het aannemersbedrijf, dat de brug heeft opgekocht, het viaduct enige centimeters hadden opgevijzeld. En dat het karwei niet zonder moeilijkheden kon worden uitgevoerd bleek wel uit het feit, dat men voor het verrollen ongeveer twee uur nodig had. Toen het viaduct de spoorbaan niet meer versperde kon worden begonnen met het herstellen van de boven leiding. Vandaag zullen de treinen vanuit de richting Leiden naar Haarlem weer zonder stagnatie kunnen rijden. Het viaduct zal in de komende dagen met snijbranders in stukken worden ge brand. De brokken ijzer zullen al6 schroot aan de metaalverwerkende industrie wor den verkocht. Aan het einde van deze week zal de ongeveer 26 meter lange brug, die e^n ge wicht heeft van ongeveer vijfendertig ton, roemloos ten onder zijn gegaan. Het zand van de trambaan ten oosten van hét viaduct zal. voor zover het grond van de Nederlandse Spoorwegen betreft, worden gebruikt om het zuidelijke land- hoofd van de onderdoorgang ten behoeve van de westelijke randweg op te vullen Dan zal de aarden baan voor de verhoogde spoorlijn geheel zijn voltooid. Van dat ogenblik af zal naarstig gewerkt worden om de resterende rails op de aarden baan aan te brengen. Van 15 tot 22 september zal daar van de Zandvoortselaan tot het, dan inmiddels verdwenen, tramviaduct het oostelijk spoor worden gelegd. Het betreft in dit geval ongeveer driehonderd meter rails. In de daarop volgende week zullen de blokken voor de electrificatiemasten worden aangebracht. Van 22 september af zullen tevens de rails voor het westelijke spoor van de Zandvoortselaan tot bij het tramviaduct worden gemonteerd. Om streeks half oktober hoopt men de rails voor beide sporen op de aarden baan te hebben gelegd. Hierna kan worden begon nen met de aansluiting op de reeds be staande spoorlijnen. Blijkens het jaarverslag van de com mandant van de Haarlemse brandweer, de heer G. J. Stap, is de brandweer in 1956 455 maal gealarmeerd (in 1955: 363). Van deze alarmeringen waren er 212 voor brand in Haarlem, 2 voor brand en hulp verlening buiten de gemeente, 89 voor brandgerucht, loos en vals alarm en 152 voor bijzondere hulpverleningen. Het grootste aantal alarmeringen op één dag bedroeg 41 (vorig jaar 13). De brandweer rukte 57 maal uit voor schoorsteenbranden, 94 maal voor kleine binnenbranden, 10 maal voor kleine uit slaande branden, 2 maal voor grote uit slaande branden, 34 maal voor buitenbran- den, 6 maal voor scheepsbranden en 9 maal voor auto- en motorbranden. Het grootste aantal branden per maand was in februari met 43 branden; daarna volgden januari met 25 en maart met 24. Het brandweercollege bestond uit de commandant, de ondercommandant, de commandeur en de drie hoofdbrandmees ters. Het vrijwillig personeel bestond uit 118 man, het beroepspersoneel uit 28 man. het personeel van de bewakingsdienst uit tien manschappen en het personeel van de kunstbescherming uit 26 vrijwillige manschappen. Nieuws in het hort Opening cursusjaar. Het elfde cursus jaar van de Haarlemse Academie voor voortgezet economisch onderwijs zal dins dagavond 17 september in de aula van de HBS-a op de Zijlvest worden geopend met een rede van de rector van de Academie, dr. S. Elzinga, over het onderwerp „Geld en cultuurontwaarding". Benoeming. Mejuffrouw Freddy Luy- ben, pianolerares in Bloemendaal, is be noemd tot lerares aan het Beverwijks In stituut voor piano-onderwijs. Kleurenfilm over Australië. Heden avond zal in de Bethelkapel in Haarlem een kleurenfilm over Australië „Wijder hori zon" worden vertoond. Ds. J. H. F. van der Bom, Nederlands predikant in Sydney, zal hierbij een toelichtng geven. Aanbesteding. Namens B. en W. van Vught heeft de Nederlandse Heide Maat schappij aanbesteed de aanleg en het ver harden van wegen te Vught. Van de 25 in schrijvingen was de hoogste die van n.v. aannemingsmaatschappij v/h Bolsenbroek, Bloemendaal met 343.517 en ƒ383.517 resp, voor uitvoering met penetratie en slijtlaag en uitvoering met deklaagconstructie. De laagste was de n.v. aannemingsmaatschap pij v/h H. W. te Pas, Enschedé met 222.000. Postzegelverzamelaars. Dinsdagavond 10 september houdt de Postzegelvereni ging „Santpoort" haar eerste ledenver gadering in het winterseizoen. De agenda vermeldt bestuursmededelingen, onder linge ruil en handel en een velling. Gemeentepolitiek. De federatie Haar lem van de Partij van de Arbeid houdt woensdagavond 11 september in het wijk- gebouw van de Nederlands Hervormde gemeente aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem haar vijfde bijeenkomst in de reeks lezingen over gemeentepolitiek. Drs. J. J. Voogd en mevrouw M. van de Wall- Duijvendak, leden van de Haarlemse ge meenteraad, zullen inleidingen houden over het onderwerp „Verbeelding en ver strooiing". Tentoonstellingen. De twee tentoon stellingen in de Vleeshal te Haarlem, die onder leiding van de Stichting „Haarlems Bloei" zijn gehouden, hebben ruim elf duizend betalende bezoekers getrokken. De diorama's werden bezocht door 6800 personen, onder wie vele buitenlanders en de tentoonstelling „Het Station" door ruim 4200. Onbeheerde auto. Zondagmiddag om streeks één uur trof een Bloemendaler op de Van Haemstedelaan in Aerdenhout een niet afgesloten personenwagen aan. Na een door de politie ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat de auto vrijdag avond uit een garage in Rotterdam werd vermist. Vermoedelijk betreft het hier een geval van „joy-riding", aangezien zich in de gevonden wagen geen benzine meer bevond. Aanrijding. Zondagmiddag om kwart over één kon een veertigjarige motorrijder op de Zijlweg een plotseling overstekende hond niet meer ontwijken, hij reed het dier dood en werd zelf van zijn motor geslingerd, waardoor hij een grote vlees wond boven zijn linkeroog kreeg. Onder invloed van sterke drank. Za terdag werd de politie gewaarschuwd, dat op het fietspad aan de Van der Endelaan in Hillegorr een man naast zijn bromfiets lag. Uit het onderzoek bleek, dat de man onder invloed van sterke drank verkeer de. Hij werd ter ontnuchtering in het poli tiebureau in Hillegom opgesloten. Op 11 september zal Haarlem voor de tweede keer bezoek krijgen van de Orping ton Junior Singers, een Engels koor van ongeveer veertig meisjes onder leiding van Sheila Mossman. Het koor kwam vorig jaar in deze stad en trad op voor het per soneel van Droste's cacao- en chocolade fabrieken. Dit jaar treedt het voor dezelfde groep van mensen op, weer in de cantine van de fabrieken. Er bestaat geen bijzon dere relatie tussen de Engelse zangeressen en de genoemde Haarlemmers. Toen het koor vorig jaar echter voor de eerste keer besloot een tournee door ons land te maken en daarbij ook wilde zingen in Haarlem was Droste de enige naam die de leiding in verband met Haarlem iets te zeggen had. Op deze wijze is het contact tot stand gekomen. De Orpington Junior Singers zin gen sinds 1949. De dirigente Sheila Moss man begon met vijftien meisjes, nu heeft zij bijna tweehonderd leerlingen, die intus sen gesplitst zijn in senioren en junioren. Er werden sinds de oprichting bijna twee honderd uitvoeringen gegeven. Door optre den voor de Engelse radio en televisie, in ongeveer tachtig uitzendingen totaal, heeft het koor in Engeland bekendheid en waar dering gekregen. Behalve Haarlem bezoe ken de meisjes Arnhem, Rotterdam, Hil versum, Den Haag, Leiden en Amsterdam. In Hilversum en Amsterdam worden res pectievelijk radio- en televisie-opnamen gemaakt door de N.C.R.V. Het programma wordt onder meer gevormd door werken uit het klassieke repertoire en Engelse volksliedjes. Zaterdag heeft de heer J. H. Huyboom het feit herdacht, dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst trad bij wasserij Beelen in Heemstede. In de blauwe en groene zaal van „Nieuw Berkenrode" werd de jubilaris in bijzijn van zijn echtgenote en kinderen gehuldigd. Een der directieleden prees de ijver en het verantwoordelijksgevoel van de jubilaris, die als chauffeur-besteller begon en thans chef van de expeditie is. Hij over handigde de heer Huyboom een geschenk onder couvert. De heer Van Leeuwen bood de jubilaris namens het personeel een mooie tafel aan. De heer Smit, bestuurslid van St. Willibrord, complimenteerde de ju bilaris en bood hem een bloemstuk aan. Tenslotte sprak de heer Evers namens de afdeling Haarlem van de rooms-katholieke Nationale Bond van Wasserij-industriëlen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3