Tweede Kamer stemt in met Euratoomverdrag ROBIJN genieten verwende sigarenrokers voor 22 ct van een "dure" sigaar Scherpe Brits-Amerikaanse resolutie over Hongarije Slotconcert van muziekweek Record-aantal bezoekers bij Aalsmeerse bloemencorso Waarom generlei samenwerking in Beneluxverband op het gebied der kernenergie Prins Wan zou Moskou de waarheid gaan zeggen Geen noodzaak, geen verwondering <^Praatótoel HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 „Bidt voor ons kind!" Beroep van koning Leopold op pers en publiek Koning Saoed wordt heden in Baden-Baden verwacht Hij onderbrak zijn reis voor beraad in Libanon Speidel naar Londen voor beraad over Rijnleger Alle gewesten bij nationaal overleg in Djakarta A hmad Hussein uit Midden- Sumatra aangekomen Verdronken Kerkelijk Nieuws O/? c/e Ontspoorde goederenwagon vernielde spoorbaan Inwoners van Den Dolder hadden gratis vogelzaad Helmond in verstikkende rook van brand in katoenfabriek FLEURIG FEEST IN HET STADION MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 De Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag over het Euratoomverdrag vrij algemeen met dit verdrag haar voldoening en instemming betuigd. Men onder schreef de opvatting van de regering, dat op vrijwel geen ander gebied de dringende noodzaak tot internationale samenwerking zo duidelijk naar voren treedt als op dat van de kernenergie. Vele leden betoogden dat het bij de beoordeling van het verdrag dan ook niet gaat om de vraag: voor of tegen een stuk Europese integratie op het gebied van de kernenergie, doch om de vraag of het verdrag in voldoende mate be antwoordt aan de zo noodzakelijke integratie op dit gebied. Naar de mening van deze leden zal de kernenergie een sector van de techniek tot ontwikkeling brengen, waar Nederland en de andere Europese landen niet dan op straffe van ernstige, technische achterstand buiten kunnen blijven. Met de regering was men vrijwel alge- meen van opvatting dat de nationale in spanning door dit verdrag geenszins over bodig wordt Verscheidene leden noemden de efgen inspanningen der landen de basis waarop Euratoom moet rusten. Zonder het in Nederland gedane werk ook maar enigs zins in zijn betekenis te willen verkleinen, stelden deze leden vast dat de ontwikkeling hier te lande wel zeer scherp de noodzaak van samenwerking met anderen heeft aangetoond, Zij vroegen hoe het komt dat er op het gebied van de kernenergie in Benelux-verband generlei samenwerking bestaat. Verschillende andere leden erkenden dat het verdrag het maximum vertegenwoor digt van wat thans bereikbaar is, maar zij wilden het verdrag niet zien als een bevredigende mijlpaal op de weg naar de toekomst. Zij stelden de vraag, of pogingen zijn gedaan om Groot-Brittannië aan het ver drag te doen deelnemen. Vele leden achtten een Nederlands over heidsorgaan met duidelijke bevoegdheden om de nationale activiteiten op kernener getisch gebied te coördineren in steeds dringender mate gewenst. Wat de structuur van Euratoom betreft spraken vele leden hun teleurstelling uit over het feit, dat deze slechts in zeer beperkte mate een supra-nationaal karak ter vertoont. Zij vroegen zich af of het niet meer voor de hand zou hebben ge legen meer aansluiting te zoeken bij het E.G.K.S.-verdrag. Coördinatie Vele leden bepleitten een nauwe co ördinatie tussen het beleid van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. en dat van de Euratoom-commissie. Verscheidene leden wezen erop, dat het verdrag weliswaar beoogt de vreedzame toepassing van de kernenergie te bevorde ren, doch dat het een gebruik voor mili taire doeleinden niet in de weg staat. Zij achtten dit juist, daar anders de Europese staten zich militair en politiek geheel in afhankelijke positie zouden brengen. Verschillende andere leden achtten het daarentegen een zwakke plek in het ver drag, dat het militaire gebruik van kern energie buiten de gemeenschap wordt ge houden. Frankryk Vele andere leden vroegen zich af welk nut het heeft dat Frankrijk aan zijn na tionale produktie van kernwapens voor militair gebruik heeft willen vasthouden. Zij meenden dat de vraag, in hoeverre de zes landen apart of als geheel kernwapens moeten vervaardigen, in de NAVO moet worden opgelost. Zij drongen er bij de regering op aan, pogingen te doen Frank rijk er toe te bewegen af te zien van zijn bijzondere voorrechten. Vele leden be pleitten een zo doeltreffend mogelijke co ördinatie van de nationale ontwikkelings programma's met die van Euratoom. Van vele zijden werd echter de vrees uitgespro ken dat een geconcentreerde Europese op leiding vele specialisten der deelnemende landen zou doen afvloeien waardoor de nationale programma's bemoeilijkt zouden kunnen worden. Ook werd de vraag ge steld of over het in Petten geprojecteerde Nederlandse onderzoekingsinstituut nog overleg met de Beneluxpartners is ge pleegd. Bescherming De bepalingen van het verdrag die de bescherming van de gezondheid raken wer den door zeer vele leden in het bijzonder voor ons dichtbevolkte aan de riviermon dingen gelegen land van vitaal belang genoemd. Vele andere leden meenden dat de controle op de radio-activiteit te veel in handen van de aangesloten landen is gelaten. Voorts wilden enige leden weten welke regelingen voor de bescherming van de gezondheid zullen gelden bij de toe passing van de kernenergie op militair gebied. Het hoofdstuk der investeringen heeft bij vele leden teleurstelling gewekt. Nu men zich beperkt heeft tot een systeem BOSTON (UP) Prins Alexander, zoon van koning Leopold van België, en de Prinses de Réthy, zal dinsdag geopereerd worden in het kinderziekenhuis in Boston (V.S.). De operatie zal worden uitgevoerd door een bekende chirurg, die reeds 500 van zulke operaties heeft verricht. De prins lijdt aan een vernauwing van de aorta (hartslagader), met als gevolg een ie hoge bloeddruk in het bovengedeelte van het lichaam en te weinig bloeddruk 'n de overige delen. De aandoening is een groeiverschijnsel. De gezondheid van de prins was er niet door aangetast en de operatie wordt als Preventieve maatregel uitgevoerd. Bij de °Peratie zal het vernauwde gedeelte van de aorta verwijderd worden en de beide uiteinden aan elkaar gehecht. Koning Leopold heeft een beroep gedaan »op de pers en op al onze vrienden in Amerika" om niet te veel aandacht te besteden aan de operatie van zijn zoon, daar deze zich anders maar nodeloos on gerust zou maken. „Wij vragen alle ouders, te bidden voor een snel herstel en een spoedige terugkeer tot een normaal leven en normale bezigheden voor onze jongen", aldus de ex-koning. van mededelingsplicht ten aanzien van nieuwe investeringen zou het volgens hen wel zeer moeilijk worden de nationale in vesteringsprogramma's in te passen in het Europese investeringsbeleid. De mogelijk heid van een doeltreffend investerings beleid is nu naar de mening van deze leden wel zeer sterk afhankelijk gemaakt van het gezag van de commissie. Splijtstoffen De regeling met betrekking tot de voor ziening met ertsen en splijtstoffen achtten vele leden weinig bevredigend. Zij meen den dat de verantwoordelijkheid voor de voorziening in belangrijke mate verplaatst is van de gemeenschap naar de nationale staten en de individuele gebruikers. Zij vroegen zich af of er in de nu voorge stelde regeling vooral als geval van Franse zijde gestelde nationale eisen, nog wel sprake is van een gelijke behandeling der partners. Frankrijk en België die over eigen uranium zullen kunnen beschikken, waren volgens deze leden in het voordeel. Vele leden waren van mening dat het optierecht van Euratoom voor de verkrij ging van bijzondere splijtstoffen wordt uit gehold zowel door het Franse militaire programma als voor de overeenkomst tus sen de Verenigde Staten en België ten aanzien van het in de Congo gewonnen uranium. Wat de financiële bijdrage betreft werd door vele leden de vrees uitgesproken, dat de zuinigheid de wijsheid zou kunnen be driegen. Zij drongen er daarom op aan, er naar te streven de Nederlandse en Belgische bijdragen gelijk te maken. Wim Schaap uit Nijmegen, die tijdens de laatste Vierdaagse heeft meegelopen met de brigade van het twaalfde batal jon garderegiment jagers uit Schaars- bergen, kreeg voor deze prestatie geen Vierdaagse-kruisje, omdat hij nog te jong is. Maar zaterdag heeft hij voor het front van de troep bij de Oranje kazerne te Schaarsbergen een oorkonde en een herinneringslepeltje ontvangen van de commandant, luitenant-kolonel F. A. Palm. Daarna inspecteerde Wim met de commandant (rechts) en kapi tein H. G. de Boer (links) het bataljon. ADVERTENTIE kenmerken van een kivaliteits - sigaar licht van smaak en kleur, heerlijk aroma, krijtwitte brand, afgesneden punt! Iedere sigaar apart verpakt in cellofaan, de doos en klstverpakking exclusief en zeer gedistingeerd. Ook Uw sigarenwinkelier beeft Vanter Robijn in voorraadt NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten en Groot-Brittannië willen de UNO donderdag verzoeken een afgezant naar Moskou te sturen die moet trachten te bereiken dat de Sovjet-Unie instemt met de resolutie van de UNO-Assemblée over de Hongaarse opstand. In een Brits- Amerikaanse resolutie zou worden geëist dat Rusland en Hongarije niets zullen on dernemen waardoor de menselijke rech ten zouden worden aangetast. In de reso lutie is ook de veroordeling van het Rus sische optreden in Hongarije vervat, die eerder door de UNO-Assemblée is be krachtigd en worden middelen aange geven om de doeleinden van de UNO- Assemblée te bereiken. Men hoopt de steun van meer dan vijftig landen te kry- gen voor de ontwerp-resolutie. Prins Wan van Thailand, de voorzitter van de hui dige UNO-Assemblée, wordt de kandidaat geacht die de meeste kans heeft te wor den aangewezen voor de missie naar Moskou. Van welingelichte zijde werd meegedeeld dat het niet de bedoeling is een bemiddelaar naar Moskou te zenden maar iemand, die krachtig tegenover de Russen kan optreden. Men verwacht dat de Hongaarse minis ter van Buitenlandse Zaken, Imre Hor- va th, in de UNO-Assemblée de bevin dingen van de UNO-commissie voor Hon garije zal bestrijden. Deze commissie acht de Sovjet-Unie verantwoordelijk voor het neerslaan van de volksopstand in Honga rije. De Hongaarse regering wil de UNO- Assemblée een groot aantal, door Hon gaarse arbeiders ondertekende protesten Het galaconcert, door het Brabants Or kest onder leiding van Hein Jordans zaterdag gegeven ter afsluiting van de jaarlijkse muziekweek van „Gaudeamus" te Bilthoven, heeft helaas evenmin een hoge indruk gegeven van het peil der in zendingen waaruit de jury dit jaar de uit te voeren composities moest selecteren. Dit slotprogramma bevatte een Tsjechi sche, een Zwitserse, een Belgische en twee Nederlandse bijdragen, alsmede een „Elegy" voor altviool en klein orkest van de in Engeland wonende Hongaarse com ponist Matyas Seiber, die gedurende deze muziekweek een tweetal inleidingen ge houden heeft (over muziek en film, over muziek en hoorspel). De klank van dit werk zou men conventioneel-modern kun nen noemen. De spiraalvormig getrokken melodielijn van om de eigen as cirkelende grote en kleine secunden bracht deze mu ziek in de sfeer van sommige langzame delen van Bartók, zonder nochtans aan de mysterieuze ondertoon te raken, die het geheim was van Seibers voorganger en landgenoot. Het is misschien voorbarig te spreken over innerlijke vrijheid bij het werk van twintig- tot dertig jarigen, maar het was datgene dat men óók bij de hier ten gehore gebrachte werken van de „jon gere generatie" te enenmale miste. Het is de mogelijkheid tot deze vrijheid, die door slechts enkele maten, door de glans van een onversleten timbre, de spanningsboog van enkele desnoods zeer traditionele akkoorden, door de zeggingskracht van één melodische frase klank krijgt, het is deze mogelijkheid die aan een overigens wellicht nog onvoldragen stuk muziek bekoring kan verlenen voor wie zich open wenst te stellen voor een toon waar binnen het wezen van de muziek nog gezocht wordt, nog niet tot de rijkdom van een volle bloei gekomen is. Hoewel ik naar ik meen met be langstelling en naar ik hoop met de oprechte wens tot herkenning van dit oorspronkelijke geluid geluisterd heb naar deze uitingen van leeftijdgenoten en van enkelen die tot op zekere hoogte nog tot mijn generatie behoren, moet ik zeggen niets gehoord te hebben dat in zijn muzi kale mededeling iets verraadde van een werkelijke noodzaak, van 'n verwondering van de maker over het nieuwe dat hem bezielde, het nieuwe dat, als het waar is het waarlijk nieuwe tegelijk het oude is en voor de goede verstaander de ver trouwde eenvoud heeft van iets dat er in de wereld altijd geweest is: een déja-ouï, soortgelijk aan het déja-vu dat een alge meen-bekende sensatie is. Daar weinig dingen zoveel schade plegen aan te richten als goede bedoelingen, wil ik mij er verder niet toe zetten „met de beste bedoelingen" critische opmerkingen voor derden te maken over werk waarvan de onvolledigheid deze critiek r.lleen zou dienen te bestemmen voor de makers indien het al aan mij was hen daarin mijn mening te geven, hetgeen voor verschil lenden van hen meer op de weg ligt van degenen die zij zich als raadsman en leraar gekozen hebben. Het is zelfs de vraag of uitvoeringen als deze, met alle onmisken bare gewin dat zij voor de componist en zijn ontwikkeling hebben, door de publici teit die zij tevens opwekken, niet ander zijds verwarrend werken op een talent, dat zich moet oriënteren over zijn rich ting in een tijd, waarin het reeds aan zo veel werkingen en beïnvloedingen onder hevig is. Wellicht echter dat de bewust wording van eigen kracht, die door de ge dachten-uitwisseling en het contact met leeftijdgenoten en vakgenoten gewekt kan worden, aan het talent van enkele deel nemers nieuwe impuls gegeven heeft. Het betreft hier een onweegbare factor die, zo zij zich slechts bij één der aanwezige componisten zal doen gelden, de eigenlijke zin van een muziekweek als deze bepaalt. overhandigen tegen „de niet gerechtigde inmenging in de aangelegenheden van Hongarije", zoals de Hongaarse regering het verslag van de UNO-commissie noemt. Volgens een Hongaarse arbeider, die kort geleden naar Oostenrijk is gevlucht, zijn de resoluties niet echt en zijn de hand tekeningen verkregen onder valse voor wendsels of onder dwang. „Sommige ar beiders ondertekenden de resoluties in de mening dat zij een ontvangstbewijs voor hun loon tekenden", zo zei hij. NIEUW DELHI (AFP) Premier Neh- roe van India heeft het parlementslid Kas- liwal belast met de opdracht in Hongarije besprekingen te voeren en inlichtingen over de toestand in het land in te winnen. Kasliwal zou een week in Hongarije blij ven en later verslag aan Nehroe uit brengen. (UP) Premier Nehroe heeft verklaard dat een veroordeling niet voldoende is om de Hongaarse kwestie tot een einde te bren gen, omdat de UNO door het veroordelen van de acties van een hunner de spanningen in de wereld nog zouden vergroten. Tijdens het debat over de buitenlandse zaken in het Indische parlement gaf Nehroe te verstaan dat de huidige regering van Hongarije dient te worden erkend als de wettige, en dat het beter zou zijn wanneer de UNO de kwestie Hongarije in nieuwe zitting bespreken zou, inplaats van in de oude Assemblee. BEIROET (AFP) Koning Saoed van Saoedi-Arabië is zondag uit de Libanese hoofdstad Beiroet naar Baden-Baden in West-Duitsland vertrokken, waar hij vol gens een officieel communiqué, dat te Djeddah is uitgegeven, zijn gebit door Europese tandartsen zal laten behandelen. De directeur van het Schlosshotel Hahn- hof in Baden-Baden heeft verklaard, dat koning Saoed voor een kuur van verschei dene weken naar Baden-Baden komt. Hij wordt vandaag met veel gevolg verwacht. (Reuter/AFP) Koning Saoed kwam za- terdag onverwacht in Beiroet aan, waar hij besprekingen voerde met president Sjamoen, premier Sami El Solh en diens minister van Buitenlandse Zaken, Malik, naar men gelooft over de toestand in Syrië en Jordanië. Na dit overleg ontving de koning de vroegere Libanese premiers El Jafi en El Eweini, die nu oppositie tegen de regering voeren. Zaterdagmiddag had hij te Sjtoera aan de Syrische grens een bespreking met de sjeik van Koweit, die daar met vakantie is. Na zijn terugkeer in Beiroet ontving hij achtereenvolgens de Egyptische en de Jordaanse ambassadeur in Libanon. Geruchten als zou hij in Sjtoera een hoge Syrische persoonlijkheid premier Assali of president Koewatli ge sproken hebben, werden tegengesproken. Na de bespreking met de ambassadeurs volgde een tweede onderhoud met presi dent Sjamoen, premier Solh en minister Malik. (AFP) De vice-stafchef van het Liba nese leger, kolonel Toefik Salem heeft in Damascus besprekingen gevoerd met gene raal Afif Bizri, de stafchef van het Syri sche leger. In goedingelichte kringen verklaarde men, dat kolonel Salem een ontmoeting tussen generaal Bizri en gene raal Sjehab, stafchef van het Libanese leger, wil voorbereiden. Minister Malik heeft verklaard, dat zijn regering met alle landen zonder onder scheid, vi-iendschappelijke betrekkingen wenst, ook met de Sovjet-Unie. Toen de Sovjet-ambassadeur in Libanon drie weken geleden naar Moskou reisde heeft hij hem verzocht aan minister Gromyko mee te delen, dat Libanon verstei'king van de vriendschapsbanden met de Sovjet- Unie wenst, zo voegde Malik hiei-aan toe. BONN (Reuter) Generaal Hans Spei del, de Westduitse bevelhebber van de NAVO-landstrijdkrachten in de midden- Europese sector, zal binnenkort een be zoek aan Londen brengen. Volgens een woordvoerder van de Britse ambassade in Bonn is generaal Speidel reeds enige tijd geleden uitgenodigd. Hoewel over de juiste datum van het bezoek en de te behandelen onderwerpen in Bonn niets bekend is, meent men in welingelichte kringen te weten, dat de kwestie van de inkrimping van het Britse Rijnleger besproken zal worden. NEDERLANDSE FILMZEGE De film „Rembrandt, schilder van de mens" van Bert Haanstra, gemaakt in op dracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is vertoond op de zesde Mannheimse filmweek en heeft daar de prijs gekregen, die jaarlijks door de filmcritici van Mannheim beschikbaar bas Bunge wordt gesteld. De Indonesische minister van Voorlich ting, Sudibjo, heeft bekend gemaakt, dat luitenant-kolonel Ahmad Hussein, de mili taire commandant van Midden-Sumatra aan de regering heeft medegedeeld aan de conferentie voor het plegen van nationaal overleg te zullen deelnemen. Dit betekent, dat alle 21 provincies en andere gebieds delen, die door de regering voor de confe rentie waren uitgenodigd, deze uitnodiging hebben aanvaard. Hussein zou worden vergezeld door resi dent Abubakar Dj aar, de vroegere militaire commandant van Noord-Sumatra kolonel Simbolon, de derde waarnemend chef-staf van de landmacht kolonel Dahlan Djambek die kort geleden met „vakantie" naar Mid den-Sumatra vertrok, nadat een onderzoek tegen hem was geopend wegens de storting van een bedrag van negen miljoen rupiah op zijn naam bij een particuliere bank, en door de vroegere minister van Financiën prof. Sumitro, die na een oproep voor een verhoor door de militaire politie in Ban dung wegens corruptie eveneens naar Su matra uitweek. Hussein is, echter zonder Simbolon, Su mitro en Djambek in Djakaiia aangekomen. Wel bevonden resident Abubakar en Sjafir, een andere leidende figuur van Midden-Su matra, zich in zijn gezelschap. Minister Sudibjo deelde mede, dat de be sprekingen zullen worden gevoerd op basis van „beraadslagingen" en dat geen stem mingen zullen worden gehouden. De con ferentie, die morgen begint, zal drie dagen duren, doch verlenging is mogelijk. De 33-jarige mevrouw Liefstingh-Heus- den, echtgenote van de arts M. B. Lief- stingh te Vries in Drente, is in het Noord- willemskanaal bij Vries verdronken. Me vrouw L. was met haar hondje per fiets uitgegaan om paddestoelen te zoeken. Toen later het hondje alleen huiswaarts keerde, werd een onderzoek ingesteld. Daarbij kon worden vastgesteld dat mevrouw L. door onbekende oorzaak van het fietspad is geraakt en in het water is gevallen. Zij was een goed zwemster, maar waarschijnlijk is zij bij haar val met het hoofd tegen een paal van de beschoeiing geslagen en daardoor bewusteloos ge raakt. Bij het tuinhuisjescomplex „Tuinwijck" te Groningen is de 2-jarige Nico Nolden in een vijver gevallen en verdronken. De ouders van het jongetje waren in hun tuintje bezig, toen zij bemerkten, dat het kind was verdwenen snelden zij naar de vijver. Inderdaad bleek het kind in het water te zijn gevallen. Toen men het eruit had gehaald, waren de levensgeesten ech ter reeds geweken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk G. van Estrik te Nieuwland; te IJsselmonde M. C. Don te Kuinre; te Noordwijk-Binnen (toez.) J. van Dok te Ens (N.O.P.). Aangenomen naar Hornhuizen-Klooster- buren S. Riemens te Zeist. Geref. Kerken Tweetal te Delft (vac. E. de Vries) J. M. Bloemkolk te Ede en L. J. Goede te Aal ten; beroepen te Harlingen D. Kuiper te Bedum; aangenomen naar Vrijhoeve- 's-Grevelduin-Capelle G. Torenbeek, kand. te Den Ham (O.), die bedankte voor Bo- zum en voor Pingjum en Zurich. De heer G. J. Heersink, kand. te Aalten, verzoekt ons mede te delen, dat hij geen verdere beroepen in overweging zal nemen. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Nijverdal C. Bijl, kand. te Pernis. Liever geen olie Kunt u het allemaal bij-benen? Als u nu de kranten leest met al die berichten over het Midden-Oosten, kunt u dan alle Ali's, sultannen en opperbevel hebbers uit elkaar houden? Weet u nu nog hoe de sultan van Oman, de president van Syrië en de opperbevelhebber van het Transjordaanse leger heten? Acht autonome Arabische staten hebben een of ander vertoog tot de Joenaaitut Neesjuns gericht. Kunt u ze alle acht op noemen? Met de hoofdsteden? Met de na men van de staatshoofden? En kunt u ze op een blinde kaart aanwijzen? Ik niet. Soms denk ik: nu heb ik ze. Nu weet ik alle namen. Nu kan ik precies vertellen waar ze liggen. En twee dagen later komt er weer een of andere Ali ibn Hoessein of Hoessein ibn Saoed voor de dag en dan ben ik 'm weer kwijt. Dat hele Midden- Oosten zit mij geweldig dwars. Het enige dat ik weet is, dat het een gevaarlijke geschiedenis is met al die olie. En lastigEn vervelend. In een paar dagen ben ik door dat gezanik 3.422.360,46 armer geworden. Alleen omdat een Syrische ge neraal Moskou leuker vindt dat Washing ton. Want daar komt alles op neer. Ik drink nu elke dag twee koppen koffie minder dan gewoonlijk en ik ben op siga retten van zeventig cent de twintig over gegaan om het verlies althans een beetje in te lopen. Overigens doet het er niet toe of wij al die namen precies weten, want of wij nu door Ali of door Hoessein gebeten wor den, de pijn is even hevig. Het beste is, de andere kant uit te kijken en ze gewoon te negéren. Laat Washington de boel maar uit elkaar houden en op knappen. En laten wij liever naar Corrie Broeken kijken dan naar al die engerds in burnoezen. En blij zijn dat in óns voortuintje geen boortoren staat. Je kunt van wat die olie je opbrengt dan wel iedere dag sjokolade- hagelslag op 't brood hebben en balletjes in de soep, maar er komt ook altijd een reuze-gezeur over met Moskou. Al die generaals en veldmaarschalken Het is zo eenvoudig als iets: de olie inter nationaliseren en de generaals pensioneren. Waarom doen wij dat eigenlijk niet? Elias In de afgelopen nacht is nabij Biltho ven een veerbout van een in een goede rentrein tussen Utrecht en Amersfoort meerijdende wagon gebroken. Door deze breuk raakte een as los, waardoor de wa gon ontspoorde, zonder dat dit door de machinist werd gemerkt. De ontspoorde wagon vernielde een deel van de baan, nam een afsluitboom van de een paar ki lometer verderop liggende overweg te Den Dolder mee en vernielde een deel van het Dolderse perron. Het ongeval deed zich voor op een proefbaanvak met betonnen dwarsliggers. Tengevolge van de ontspo ring zullen nu 2300 nieuwe houten dwarsliggers moeten worden aangebracht om de baan weer berijdbaar te maken. Voor de inwoners van Den Dolder was de ontsporing een buitenkansje. De wagon was geladen met vogelzaad en dit lag over enkele kilometers uitgestrooid langs de rails. Met tassen en emmers heeft men het, ondanks het verbod de spoorbaan te betre den, weggehaald. Hedenmorgen rm negen uur is de brand weer van Helmond met groot materieel uit gerukt naar een uitslaande fabrieksbrand by de n.v. P. van Vlissingen en Co., ka- toenfabrieken te Helmond. Een verstik kende rook hing boven de stad en men moest met zakdoeken voor de mond lopen. Door een nog onbekende oorzaak was brand uitgebroken op de bovenste verdieping van de handelsdrukkerij. Met enorme snelheid ontwikkelde het vuur zich door het vele brandbare mate riaal, waaronder hars en katoenen stof fen. Van het twintig meter hoge gebouw leek de voorgevel in te zullen storten. De bewoners van de vlakbij het bran dende gebouw gelegen woningen werd aan geraden de woningen te ontruimen, aan gezien bij instorting van de gevel groot gevaar voor verdere uitbreiding van de brand bestond. Met man en macht, soms met groot levensgevaar, wist de brand weer het vuur te localiseren tot een oppervlakte van 750 vierkante meter op de bovenste verdieping. De overige ver diepingen liepen grote waterschade op. Het tiende Aalsmeei-se bloemencorso, dat zaterdagmiddag in Amsterdam is gehouden, heeft ruim 45.000 toeschouwers naar het Olympisch stadion gelokt, een record-aan tal dat nog nimmer op Aalsmeerse bloe- menfeesten bereikt werd. Het schouwspel werd ook gadegeslagen door de Koningin en Prinses Marijke. Ook minister-president dr. W. Drees en de bur gemeesters van Amsterdam en Aalsmeer, waren aanwezig. De bloemenstoet, ditmaal onder het motto „bloem en operette", om vatte 24 praalwagens, elk de titel van een operette uitbeeldend, en twintig personen auto's. De bekendste melodieën uit de di verse operettes werden bij het binnenrijden van de wagens gespeeld. Dadelijk daarop verschenen enkele hon derden operettefiguren en vier groepen meisjes, die uit alle hoeken van het stadion het met bloemen versierde veld op storm den. Enkele honderden in Hollandse kleder dracht gestoken jongelui voerden op de grote grasmat een klompendans uit. Daar na werden scenes opgevoerd uit „Hansel und Gretel", Czar und Zimmermann", „Die Geisha", „Die Puppenfee", en „Der Vogel handier" waarin verscheidene zangers en zangeressen van naam de soli en duetten zongen. Een eerste prijs en de zilveren medaille van de Koningin waren voor de praalwagen „Hansel und Gretel" van het buurtcomité Haarlemmermeer-Zuid; een eerste prijs met ereprijs voor: „Grafin Maritza", aangebo den door het bestuur van de coöperatieve transportonderneming Bloemen-expres, „Czar und Zimmerman", van de Amstel- veense technische school, „Rosemarie", (Haarlemmermeer-Noord), „Die schone Galathee" van buurtcomité Helpt Elkander en „Fanny Elssler" aangeboden door het gemeentebestuur van Aalsmeer, eerste prijs met lof en ereprijs: „Die blume van Ha- wai" van buurtcomité „De oude spoorbaan". Eerste prijs en zilveren medaille van Prins Bernhard: fa. Van Maanen en Man tel, bloemenexporteurs te Aalsmeer, eerste prijs met ereprijs: C. Of man, tuinarchitect Aalsmeer, gebr. Stokman, Aalsmeer, Coö peratieve tuinbouwbank, Aalsmeer, C. Nell, Aalsmeer, en Joh. van Dijk, bloemenhandel te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5