nieuw! DE ONZICHTBAREN ^uperMart vlees ^yiperMals vlees Albert Heijn Ouwe Job vertelt zijn avonturen J Niemeijer r Agenda voor Haarlem half zware shag1 in moderne plastic-verpakking Kort en bondig MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Drie predikanten en vier koren in Grote kerk Afd. Heemstede vóór vast stelling minimumprijzen H. Arends voorzitter Haarlemse Korfbalbond G. M. Nieuwenhuis 75 jaar Duitse auto verleende geen voorrang W. Strik veertig jaar bij de N.Z.H.V.M. Inzegening Bloemendaalse St. Jozefschool De kampioenschappen van de Nederlandse Culturele Sportbond Tien jaar „Open Deur" in Bloemendaal Transformatorzuil bij Zijlweg verdwijnt Rijks Middelbare Tuinbouwschool Handig rollen Heerlijk roken! v. VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER Grote evangelisatie dienst Hedenavond wordt er op initiatief van het Interkerkelijk Evangelisatiecomi- té in de Grote Kerk te Haarlem een grote evangelisatiedienst gehouden, waarin ds. G. Toornvliet, gereformeerd predikant te Eloemendaal (ook bekend uit radio-uit zendingen van radio-Bloemendaal), ds. H. J. Drost, hervormd predikant uit Den Haag en ds. A. van Gent, baptistenpredi kant uit Zaandam, zullen spreken over het thema: „De catastrofale vergissing dezer wereld". Aan de bijeenkomst, diie, naar men ver wacht, evena3s een dergelijke dienst in mei, weer door enige duizenden belang stellenden zal worden bezocht, werkt bo vendien een combinatie van vier koren uit IJmond mee. Het zijn het Gerefor meerd Kerkkoor Velsen-Beverwijk, het Goede Herderkerkkoor, het Engelmundus- koor en het Schusan Edithkoor, onder lei ding van A. Kousemaker uit Goes, aan het orgel begeleid door Klaas Bolt en voorts door de trompettist F. Kniese en de pau- kenist C. M. Put. Van deze korencombina tie zijn platen in de handel gebracht met vier geestelijke liederen, welke zij ook deze avond ten gehore zal brengen. Voorts wordt medewerking verleend door de organist Piet Halsema, die reeds om ze ven uur, als de deuren opengaan improvi saties op bekende geestelijke liederen ten gehore brengt, en het duet-Stoop. Aan het eind van de avond bestaat er gelegenheid tot persoonlijk gesprek. Bloembollencultuur ADVERTENTIE Op de 224ste buitengewone algemene le denvergadering van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur, welke vandaag in Haarlem wordt gehouden, zullen van de afdeling Heemstede tweeëntwintig stemmen voor en acht tegen het voorstel van de Com missie van Bijstand van het Produktschap voor Siergewassen, betreffende de mini mum prijzen voor het binnenland en de export worden uitgebracht. Dit was het re sultaat van de ledenvergadering der afde ling Heemstede van genoemde vereniging, welke vrijdagavond in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" werd gehouden en waar de beschrijvingsbrief voor de algemene ledenvergadering het voornaamste agendapunt is geweest. Verder werd nog besloten op de komen de vergadering het lawaai ter sprake te brengen, dat het verblijf op de maandagse beurs in het Krelagehuis steeds zo bijzon der onaangenaam maakt. Men was van mening dat hierin verbetering kan worden gebracht door de microfooninstallatie te vernieuwen. Ook de telefooncentrale werd als volkomen verouderd en onvoldoende beschouwd. De aanwezige leden bleken bereid de toegangsprijs voor de beurs des noods te verhogen, om hieruit de even tuele restauratiekosten te bestrijden. Tenslotte werd opnieuw het deelnemen van de afdeling Heemstede aan het jaar lijkse bloemencorso in de bollenstreek be sproken. De kosten waren hiervoor echter te hoog en de animo te gering, zodat men zich hierover niet langdurig heeft bezigge houden. Op de 37ste jaarvergadering van de Haarlemse Korfbalbond trad bondsvoor zitter J. W. Vreeling af. De J.A.V. koos als opvolger de heer H. Arends, die in 1950 als competitieleider voor het bondsbestuur had bedankt. Voor de heer H. Thuis, die in de loop van het seizoen 1956/57 was afgetre den, werd gekozen de heer H. Uljee. De herkiesbaar gestelde leden Blauw en Dene kamp werden herkozen. De aftredende bondsvoorzitter Vreeling had geen moeilijke taak deze vergadering te leiden. Zij had een bijzonder vlot ver loop. In zijn openingsrede kon de voorzit ter er op wijzen, dat het ledenaantal weer toeneemt. Het aantal strafzaken was zeer gering. Competitieleider J. Arends reikte daarna met enige toepasselijke woorden de kam pioensmedailles uit. Ook de competitie-indeling 1957/58 had een vlot verloop. Bij keuze promoveerden DSV I naar de eerste klasse en Watervliet 4 naar de tweede klasse. De indeling luidt, als volgt: Eerste klasse: Animo Ready 2; DSV I, Haarlem 3, Nieuw Flora 2, Oosterkwartier 3. Sport Vereent 2, Sport Vereent 3 en Watervliet 3. Tweed klasse: Aurora 3, Haarlem 4, Nieuw Flora 3, Oosterkwartier 4, Oost hoek 2, Oosthoek 3, Watervliet 4 en Zand- voort I. Derde klasse: Aurora 4, DSV 2, Haarlem 5, Nieuw Flora 4, Oosterkwartiér 5, Oost hoek 4, Sport Vereent 4, Watervliet 5, Zandvoort 2 en Zandvoort 3. De competitie zal zondag 15 september aanvangen. Zaterdag is de journalist G. M. Nieu wenhuis uit Haarlem, die onder meer enige tijd hoofdredacteur van de Oprechte Haar- lemsche Courant is geweest, 75 jaar ge worden. Bijna een halve eeuw heeft de heer Nieuwenhuis in tal van journalistieke func ties in Kennemerland gewerkt, waarvan lange tijd als Haarlems redacteur van het Algemeen Handelsblad. Óok heeft de heer Nieuwenhuis enige studies over Haarlem en Kennemerland gepubliceerd. Rond de eeuwwisseling trad hij in jour nalistieke dienst als verslaggever bij het toenmalige dagblad „De Echo". Twee jaar later reeds ging hij over naar het Alge meen Handelsblad, waar hij tot 1904 in verscheidene functies werkzaam was. In dat jaar ging hij als redacteur naar het toenmalige Nederlands-Indië, waar hij in dienst trad van het Bataviaasch Nieuws blad. In 1906 werd hij benoemd tot adjunct hoofdredacteur van dat blad. Na in 1910 naar Nederland te zijn terug gekeerd werd de heer Nieuwenhuis redac teur buitenland van het „Nieuws van den Dag". Twee jaar later werd hij benoemd tot hoofdredacteur van de Oprechte Haar- lemsche Courant, in welke functie hij tot 1924 werkzaam was. Vervolgens keerde hij terug naar het Algemeen Handelsblad, waar hij tot 1952 redacteur voor Haarlem en omstreken was. Thans is de heer Nieuwenhuis redacteur van het weekblad „De Bloemendaalse Post". Alleen dinsdag en woensdag 10 en 11 sept. a.s. Gehakt met inbegrip van zakje kruiden en recept, 500 gram 158 Heerlijk gekruide saucijsjes 500 gram 178 Extra-fijn lamsvlees 500 gr. v.a. 125 Lamscoteletten 500 gram 158 UIT EIGEN SLAGERIJEN: Alleen dinsdag en woensdag 10 en 11 sept. a.s. Lunchworst 150 gram 48 «9 VEILING-VERSE GROENTEN Alleen dinsdag en woensdag 10 en 11 sept. a.s. Gesneden andijvie 500 gram 19 Grape-fruits vol sap p. stuk 25 Grote citroenen 2 voor 25 Garantie voor kwaliteit Laagste netto prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Zondagmiddag omstreeks kwart voor zessen is op de hoek van de Dr. C. A. Gerkestraat en de Tolweg te Zandvoort een aanrijding gebeurd, waarbij een bus van de N.Z.H.V.M. was betrokken. Een bestuurder van een Duitse wagen verleende de bus geen voorrang, waardoor een aanrijding ontstond. Persoonlijke on gevallen bleven uit. De bus werd licht, maar de wagen met Duitse toeristen flink beschadigd. De heer W. Strik uit Haarlem, hoofd afdelingschef van de vervoersdienst van de N.Z.H.V.M., zal dinsdag het feit herdenken, dat hij veertig jaar in dienst is van de maatschappij. De heer Strik kwam op 10 september als leerling-klerk bij de N.Z.H. in dienst en werd in 1926 aangesteld als commies. In 1944 werd hij benoemd tot onderafdelingschef, waarna in 1948 zijn be noeming volgde tot afdelingschef. De aan staande jubilaris heeft in de veertig jaar, dat hij nu reeds werkzaam is bij de ver voersmaatschappij, vele afdelingen door lopen en vervult thans de belangrijke func tie van hoofdafdelingschef van de ver voersdienst. Vrijdagmorgen om acht uur begaven alle leerkrachten en leerlingen van de maan dag officieel door de burgemeester van Bloemendaal geopende St. Jozefschool zich naar de r.k. kerk aan de Korte Kleverlaan in Bloemendaal, waar een speciale mis werd opgedragen. Om tien uur heeft pastoor dr. A. A. Olierook het schoolgebouw in aanwezig heid van vele belangstellenden ingezegend. Des middags was er een feestelijke bij eenkomst voor de leerlingen, waarbij on der meer enige films werden vertoond. In het kader van de viering van het vijf entwintigjarig bestaan van de „Haarlemse Watervrienden" werden zondagmiddag in het Sportfondsenbad in Haarlem zwem wedstrijden gehouden om de kampioen schappen van de Nederlandse Culturele Sportbond. Leden van vrijwel alle aange sloten Watervrienden-verenigingen hebben om de kampioenstitels gestreden. Ook wer den er enige NCS'-records verbeterd. Mej. E. Loslcamp uit Amsterdam verbe terde het record 100 meter vlinderslag met 2,6 sec. Bij de 100 meter vlinderslag heren haal de W. Swier, Amsterdam, het record met 3,6 sec, omlaag; met 0,7 sec. werd het re cord 200 meter schoolslag dames door Er na Loskamp verbeterd. Voorts werden er enige waterpolowedstrijden gespeeld en wisselde een demonstratie figuur drijven, onder leiding van mevrouw R. Schraa- Mus, het wedstrijdprogramma af. Voor de komische noot in het programma werd bij de demonstratie schoonspringen gezorgd door de heer W. Schatens uit Am sterdam. Na afloop van de wedstrijden werd door de heer H. Stapel, voorzitter van de Haar lemse Watervrienden, aan al de kampioe nen een herinnering aangeboden. De uitslagen luidden: 10x33 1/3 m. vrije slag estafette gemengd: 1. Den Haag 3 min. 34,5 sec.; 2. Haarlem 4 min. 5,6 sec.; 3. IJmuiden 4 min. 18,5 sec. 100 m. schoolslag dames: 1. E. Loskamp, Am sterdam 1 min. 28,4 sec.; 2. T. van Wisse, Haar lem 1 min. 32 sec.; 3. G. Venekamp, Groningen 1 min. 32,4 sec. Heren: 1. J. Vierhout, Haarlem 1 min. 22 sec.; 2. L. Stilting, Utrecht 1 min. 25 sec.; 3. B. Hardsema, Groningen 1 min. 27,4 sec. 200 m. vrije slag dames: 1. T. Duif, Amster dam, 3 min. 4,4 sec.; 2. L. Roskam, Haarlem 3 min. 12,6 sec. Heren: 1. J. van Wijk, Amster dam 2 min. 37,4 sec.; 2. H. Rookhuizen, Haarlem 2 min. 37,5 sec.; 3. F. Burghout, Haarlem 2 min. 44,8 sec. 100 m. vlinderslag dames: 1. E. Loskamp 1 min. 29,2 sec. Heren: 1. W. Swier, A'dam 1 min. 25,8 sec. 2. G. Zuidervliet, Den Haag 1 min. 29,4 sec. 100 m. vrije slag dames: 1. N. Koster, Haarlem 1 min. 20,2 sec.; 2. T. Duif, Amsterdam 1 min. 22,7 sec.; 3. A. Bandel, Den Haag 1 min. 26 sec. Heren: 1. W. v. d. Toorn, Den Haag 1 min. 8,5 sec.; 2. J. van Wijk, Amsterdam 1 min. 8,5 sec.; 3. H. Wursten, Den Haag 1 min. 12 sec.; 4. F. Burghout, Haarlem 1 min. 12 sec. 4x33 1/3 m. wisselslag persoonlijk dames: 1. T. van Wissen, Haarlem 2 min. 12,8 sec.; 2. T. v. d. Harst, Groningen 2 min. 14 sec.; 3. L. Ros kam, Haarlem 2 min. 16,5 sec. Heren: 1. F. Kip ping, Den Haag 1 min. 52 sec.; 2. A. Graafeijland, Den Haag 1 min. 55 sec.; 3. G. Wildschut, Haar lem 1 min. 55,9 sec. 200 m. schoolslag dames: 1. Erna Loskamp, Amsterdam 3 min. 10,7 sec.; 2. J. Schokker, Gro ningen 3 min. 27,5 sec.; 3. A. Huizer, Den Haag 3 min. 31,9 sec. Heren: 1. J. Vierhout, Haarlem 3 min. 3.4 sec.; 2. G. Zuidervliet, Den Haag 3 min. 12,4 sec.; 3. A. Graafeijland, Den Haag 3 min. 13 s. 100 m. rugslag dames: 1. G. Jonker, Leiden 1 min. 34,5 sec.; 2. T. v. d. Harst, Den Haag 1 min. 39 sec.; 3. T. Mindee, Den Haag 1 min. 39,2 sec. Heren: 1. H. Wursten, Den Haag 1 min. 18,4 sec.; 2. G. Wildschut, Haarlem 1 min. 20,8 sec.; 3. R. v. d. Brink, Haarlem 1 min. 23,2 sec. Ruim driehonderd belangstellenden wa ren vrijdagavond naar het Openluchtthea ter in Bloemendaal gekomen om het tienja rig bestaan van de „Open Deur" in Bloe mendaal te herdenken. „Het Open Deur"-werk wil het evange lie niet alleen achter de kerkmuren ver kondigen, maar wil ook diegenen tegemoet- treden, die geen „stamgasten" in de kerk zijn. Tijdens de bijeenkomst van vrijdag avond werd het woord gevoerd door ds. G. P. Klijn, hoofdredacteur van het blad „De Open Deur" uit Driebergen en ds. J. W. Bruinsma uit Gaastmeer, die bekend is geworden als de dominee, die ten bate van de restauratie van zijn kerkje Friese kruidkoeken ging verkopen. De christe lijke muziekvereniging „Sursum" uit Bloe mendaal zorgde voor de begeleiding van de gezangen. Ook in Bloemendaal werden vrijdag Friese koeken verkocht door twee dames gekleed in Fries costuum. Ds. Bruinsma zei, dat het in deze be nauwde wereld vaak moeilijk is in een God te geloven, Tóch heeft God toonbare macht en ds. Bruinsma hoopte, dat degenen, die geloven en zich daardoor gelukkig voelen ook in staat zullen zijn dit geloof aan an deren uit te dragen. Ds. Klijn noemde de bijbel het symbool van deze christelijke avond en herinnerde aan het eerste nummer van „De Open Deur", tien jaar geleden, waarin een arti kel „Van hoge hoed tot stamkaart had ge staan. God, zei ds. Klijn, kent geen distri butie. Hij heeft een overvloed van liefde genade en vergeving voor ieder mens. Tot slot vertelde ds. Bruinsma nog iets van zijn koekactie in Friesland en op de Dam in Amsterdam, waar niet minder dan 13.000 koeken werden verkocht. Op woens dagavond van kwart voor zeven tot zeven uur zal een gedeelte van de bijeenkomst in Bloemendaal worden uitgezonden dooi de NCRV. In ons blad is enige malen de aandacht gevestigd op de gevaarlijke situatie bjj de Zylweg en de Kinderhuissingel te Haar lem door de aanwezigheid van de trans formatorzuil. Het is de bedoeling de zuil binnen enkele weken te verplaatsen, zo dat een toestand zal ontstaan, zoals het gemeentebestuur zich die had voorgesteld bij de reorganisatie van het verkeerspunt. Toen vorig jaar de toestand bij de Kin derhuissingel verbeterd moest worden had men reden om aan te nemen, dat de trans formatorzuil afgebroken kon worden en verplaatst naar de Garenkokerskade, waar een nieuwe r.-k. huishoudschool zou verrijzen. De plannen van de school waren gereed, maar ze konden niet worden uit gevoerd. Binnenkort wordt de bouw aan besteed en verwacht wordt, dat spoedig met de werkzaamheden begonnen kan worden. De gemeente stond verleden jaar voor de keus met de verbetering van de ver keerssituatie bij de Kinderhuissingel te wachten of het werk uit te voeren met be houd van de zuil. Tot het laatste werd be sloten en het gevolg was, dat de zuil, die tevens voor reclamedoeleinden wordt ge bruikt, in de weg stond. Aan deze toe stand zal binnenkort een einde komen. Op de plaats, waar de r.-k. huishoudschool gebouwd zal worden, zal binnenkort een transformatorhuisje tot stand komen en dan is de zuil overbodig. Zo spoedig mo gelijk zal tot afbraak worden overgegaan. Ook zal de transformatorzuil op de Raamvest, nabij de Grote Houtbrug, ver dwijnen. Hierdoor zal een verbetering van de verkeerssituatie bij het begin van de Raamvest ontstaan. Tuinfeest. Plet tuinfeest voor ouden van dagen, dat door de dans- en ballet studio van mevrouw To Venema oorspron kelijk op 25 juli op de Schotersingel zou worden gegeven, is nu vastgesteld op dins dagavond 10 september. Govert keek verschrikt op. Daar, op enige afstand was een inboorling tussen de struiken opgedoken; die stond daar nu en hield ons onder schot met z'n pijl en boog. „Duizend potvissen!" zei Govert. „Ik geloof, dat we 't haasje zijn, Joppie!" De inboorling keek ons erg onvriendelijk aan en maakte een gebaar, dat we moesten gaan staan. Dat deden we dan ook maar gauw, want we voelden er weinig voor zo'n venijnige pijl tussen onze ribben te krijgen. En daar stonden we dan 62—63 Toegelaten tot de eerste klas van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Lisse zijn: A. A. J. Rops, Den Haag; H. Hendriks, Delft; J. M. van Dijk, Lisse; A. J. Zandber gen, Sassenheim; L. D. A. v. d. Berg, Was senaar. J. Valkering, Limmen, J. P. V. Vink, Noordwijk, J. A. R. Valkering, Lim men, P. C. Nijssen, Santpoort, Th. M. P. L. van Ruiten, Lisse; J. Vrolijk, Noordwijker- hout; A. H. A. Leeflang, Heemstede; R. A. de Groot, Noordwijk; E. J. M. Damen, Voorhout; M. J. A. v. d. Vlugt, Lisse; A. J. C. Alkemade, Noordwijk; C. P. A. Paarde- koper, Lisse; A. L. M, Willemse, Noordwij- kerhout; P. L. Algera, Lisse; J. S. Pen- nings, Breezand; B. v. d. Kolk, Heemskerk. Afgewezen 2 kandidaten. ADVERTENTIE geen stuktrekken van de tabak en geen ver lies bij 't rollen de shag droogt niet uit en blijft altijd soepel en vers 67. Hoe heette toch die man, die haar neef John ver pleegd had en tot zijn laatste dagen, die vergleden waren in een onmachtige waanzin, bij hem gebleven was? Die man, die zij haar ring met de geheime krach ten bezittende opaal gegeven had? Onrustig schoof ze in haar stoel heen en weer, en mompelde daarbij onver staanbare woorden. „Is er wat, grootmoeder?", vroeg mijnheer Komoroff, die, zittend achter het speeltafeltje, de stukken voor een schaakspelletje met zijn vrouw opstelde. „Ik heb wat geslapen en kreeg toen de indruk, dat iemand uit het verleden mij opriep. Toen ik de ogen opende, zag ik de man, die met John op reis is geweest, voor mij. Maar zijn naam is mij ontschoten". „Bedoelt u soms Georg Bühler, grootmoeder, die ongeveer een jaar geleden bij ons is geweest? Wij heb ben zo juist over hem gesproken. In uw slaap heeft u zijn naam waarschijnlijk opgevangen". „Ja, ja, maar dat begrijp ik niet. Jij staat voor deuren, die zich nooit voor jou zullen openen. Ja, ja, met woor den laat zich veel verklaren. Kun je echter bewijzen, of het inderdaad zo gegaan is als je beweert? Ik zag hem toch, toen ik de ogen open deed. Alleen zijn naam schoot me niet te binnen. De onzichtbaren hebben geen namen!" De stokoude vrouw ging dichter bij het vuur zitten en staarde gespannen in de vlammen. Haar dunne, bloedloze lippen bewogen zich voortdurend, maar haar zacht gemompelde woorden waren volkomen onver staanbaar. Komoroff speelde zonder al te veel aandacht. Steeds weer keek hij naar de grootmoeder en trachtte haar gefluisterde woorden op te vangen. Daardoor verloor hij al gauw zijn koningin, moest zijn torens opgeven en stond tenslotte zijn koning op het nagenoeg lege bord mat. Toen Komoroff de stukken opnieuw wilde opstellen, zei zijn vrouw: „Nee, ik speel niet meer. Je lette helemaal niet op en dan is er geen aardigheid aan. Ik vergeef je trouwens nog steeds niet, dat je mijnheer Bühler niet hebt mee genomen. Ik ga nu maar naar bed en nog wat lezen. Ga je mee?." (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN Komoroff borg de schaakstukken op en stond zuch tend op. „Ja", zei hij, ,,'t is nu al laat en ik ben trouwens moe". „Had je mijnheer Bühler nu meegebracht, dan hadden we nog gezellig een uurtje kunnen praten. Nee, ik kan werkelijk niet begrijpen, dat je hem alleen in de stad hebt gelaten, vooral niet omdat hij jou gezegd heeft, dat hij met Mary, mijn nicht „Grootmoeder", zei mijnheer Komoroff, de woorden vloed van zijn vrouw onderbrekend, „zoudt u niet liever gaan slapen?" „Ga maar kinderen, ga maar", antwoordde de oude vrouw. „Ik heb niet zo veel slaap als jullie nodig. Doe de lichten maar uit. Het vuur is voldoende voor mij, de verwarmende, alles reinigende vlammen. Ja, ja, ik wil het hen vandaag nog vragen, de onzichtbaren Komoroff en zijn vrouw verlieten hoofdschuddend het vertrek. De stokoude vrouw was alleen. De lekkende vlammen wierpen haar schaduwbeeld reuzengroot op de wand. Terwijl de bejaarde vrouw met haar vermagerde handen allerlei figuren in de lucht tekende, staarde ze met glazen ogen in het vuur. Ze rekte haar hals zo ver mogelijk uit en het gerim pelde gezichtje werd door het vuur spookachtig door een rode glans bedekt. „Ja, ja", fluisterde ze, „zo velen komen vandaag. Zo velen. Ja, ja, de weg is nu niet meer versperd, het uit zicht is vrijen daarOh, was de weg, die voor je lag, zo gevaarlijk? Ja, ja, honger en dorst kwelden je, en doornig en met stenen bezaaid was het pad, dat je voorbij de afgrond voerde. Door rook en vuur ben te moeten gaan om de weg naar jezelf terug te vinden! Maar de opalen ring heeft je geleid. Ik wist wel, dat die steen je op de rechte weg zou brengen „Slapend zie ik je in de jurtte voor het klooster liggen, dat je zo veel onheil heeft gebracht. Gebedsmolens draaien in de wind. Het is stil, spookachtig stil en de steppedie oneindige steppedie je omgeeft en de onrust in je, die rusteloze onrust Ja, ja, wat is dat? Daarop het witte sneeuwvlak van één der dakenja, ja, die zwarte vlek? Steeds groter wordt zijja, janu lekken vlammen uit het huis op. De wind speelt met ze.... drijft ze hoog opDe omgeving baadt in een hel lichtLama's komen aansnellen, ja, ja, maar ze rennen slechts schreeuwend rondNu word je door het lawaai wakker Hij, die boven alles staat, Hutuktu, de levende Boedhha, is door vlammen ingesloten. Ja, ja, hij kan de weg, die uit de vlammenzee leidt, niet meer vinden. Hoe knettert, sist en huilt het niet om hem heen! Ner gens is redding voor hem! Nu -en je uit je jurtte, Georg Bühlerziet, wie nog in het brandende gebouw is, doet een doek om je mond, om je neus! Ongelukkige, wat doe je nu? Wil je je doelloos opofferen?" De stokoude vrouw had zich moeizaam van haar zetel verheven en trippelde met kleine pasjes tot vlak bij het vuur. Ze boog zich voorover tot vlak bij de vlammen. „Waarom heb je je in de vlammen gestort? Onzicht baren, waarom heeft hij dat gedaan? Ja, jaPlot seling is het stil. De wind houdt zijn adem in, de vlam men lekken nog hoog op, maar ze knetteren niet meer. Niets stort meer naar beneden, geen muur, geen bran dende balken. Ik zie geen regen van vonken meer. Het is doodstil.... Ja, ja, maar waarom? Waarom? Waar om staan die lama's plotseling doodstil, het hoofd naar beneden gebogen? Bidden zij voor de twee, die het Nir wana binnengaan? Ja, ja, alleen hun vingers vertonen tekenen van leven. Ononderbroken laten zij de kogeltjes van hun rozenkransen door de vingers glijden: Om mani padme hum! Om mani padme hum! En nuzien mijn ogen goednu stort je je uit de vuurmassa, wan kelt, ja, ja, je haar is verbrand, je gezicht is zwart geworden en zit vol blaren. Ja, ja, aan je kleren lekken kleine vlammetjes. Ohohenin je armen..? Ja, jain je armenin je sterke armen draag jede Hutuktu (Slot volgt) Vlas in vlammen. Zondagavond heeft brand gewoed in de vlasopslagplaats van de firma De Waele te Koewacht, waarbij ongeveer een half miljoen kg. strovlas een proojj der vlammen is gewor. den. Deze brand was de grootste welke in deze vlasstreek sinds tientallen jaren heeft gewoed. Het is opmerkelijk dat deze brand de derde dit jaar evenals de vorige twee branden ook op een zondag, avond uitbrak. Vechtpartij. De politie te Maastricht heeft een 34-jarige Hongaar aangehouden wegens poging tot doodslag. De man heeft bekend in een café een 32-jarige Maastrich tenaar met een mes ernstig te hebben ge- wond. Aanleiding tot de vechtpartij was een meningsverschil over een van de vrou welijke bezoekers van het café. Incident bij T.V.-uitzending. De tele visiekijkers, die zondagmorgen de uitzen ding hebben gevolgd van een mis in een r.k. kerk in Rotterdam-West. zullen aan het slot van de uitzending vreemd hebben ge keken naar de reacties van de kerkgan- gers, die het gebouw verlieten. Op de ge zichten van deze kerkgangers tekende zich namelijk een hevige schrik af. De KRO had achter in het kerkgebouw een camera ingeschakeld om de uitzending te beëindi gen met enige beelden van het verlaten der kerk. Juist op dat ogenblik viel vlaK bij de camera een door een toeval getrof fen kerkganger uit de bank. Vandaar de verschrikte blikken van de kerkgangers. Lugubere vondst. In de nacht van zaterdag op zondag troffen voorbijgan gers in de Warmoesstraat te Amsterdam een man aan, die bewusteloos in een plas bloed op straat leg. Het slachtoffer, de 22- jarige W. K. uit Amsterdam werd naar het Binnengasthuis overgebracht maar kon zondag nog niet gehoord worden. Hij heeft een diepe snijwond in een dijbeen, ver moedelijk toegebracht met een scherp mes, Recordzondag. De tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol heeft zondag een recordaantal van 17.331 bezoekers geboekt, In totaal hebben nu bijna 650.000 mensen de expositie bezocht. De vorige recorddag was 15 augustus, met 15.300 bezoekers. Vergiftigde koeien. In Kortgene heeft een veearts dertien koeien moeten afma ken. De dieren waren op een met vergift bespoten aardappelveld terecht gekomen en hadden van het gewas gegeten. Het vlees bleek niet voor consumptie geschikt. Défilé „Oranjehotel". Zaterdag 21 september wordt het jaarlijkse défilé langs de dodencel van het „Oranjehotel" gehouden. Het wordt gevolgd door een reünie van oud-gevangenen in 't Kurhaus. Bloemen zullen worden neergelegd bij cel 601 en aan de voet van het monument. Boerderijbrand. Zaterdagmorgen is brand ontstaan in een kapitale boerderij te Westeremden (Gr.). De twee grote schuren, het achterhuis en enige land bouwwerktuigen gingen in vlammen op.. De oogst van ongeveer twintig hectaren ging eveneens verloren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De eigenaar was verzekerd. Slechte koop. Veertien dagen gevan genisstraf heeft de Amsterdamse politie rechter opgelegd aan een 65-jarige stok dove man, die in een vlaag van woede de etalageruit van een tweedehands winkel had ingegooid, omdat van het door hem daar gekochte pak de pantalon te kort bleek te zijn. „Maar ik heb vooraf ge waarschuwd", zei de verdachte, die niet minder dan 28 vonnissen op zijn strafblad heeft staan. Hij had in bijzonder krach tige taal gestelde dreigbrieven aan de win kelier geschreven. „U hebt 14 dagen tijd voor hoger beroep", zei de politierechter. „Dat wist ik 40 jaar geleden al", was het antwoord. MAANDAG 9 SEPTEMBER Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend. Wijklokaal Bethel (Voorhelmstraat): Film over Australië „Wijder horizon" voor de Christelijke Emigratiecentrale. Spreker is ds. Van der Bom uit Sydney, 20 uur. Grote Kerk: Evangelisatiebijeenkomst van het Interkerkelijk Evangelisatiecomité, 20 uur. Zangdienst van 19.30 uur af. Roxy: „De wraak van de woudloper", 14 jaar, 10 en 21.15 uur. Minerva: „Onsterfelijke mu ziek", alle leeftijden, 20.15 uur. Frans Hals: „Hot Blood" 18 jaar 19 en 21.15 uur. Studio: „De verloren -mon", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Symphonie in goud", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor: „In de macht der gangsters", 14 j-, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote verleiding", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. DINSDAG 10 SEPTEMBER Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend. Roxy: „De wraak van de woud loper", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Mi nerva: „Onsterfelijke muziek", alle leeft. 20.15 uur. Frans Hals: „Hot Blood", 18 jaar, 14.30 en 20 uur Studio: „De verloren zoon" 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Symphonie in goud" alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „In de macht der gangsters" 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote verleiding", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6