Intensief Westers beraad over het Nabije Oosten „Sticht autonoom wegenfonds door verplichte lening van wegverkeer" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER MORRIS"^ Sovjets: conflict kan bij „agressie" niet geïsoleerd blijven Denkbeeld van wegenbouwers: Dubbele motorrijtuigenbelasting en 2 cent meer per liter benzine I DIT JAAR: 835 DODEN Jordanië krijgt een sterke Amerikaanse zender Ter neutralisering van het gestook uit buurlanden Harde wind Vier doden in het verkeer V erkeersongelukken Partijtoezicht verscherpt op het Rode leger Conflict tussen Zjoekov en Kroesjtsiev op til Het woord is aan Arabisch Explosie op Britse kruiser: twintig zwaar gewonden Gezicht op Per nis 72e JAARGANG No 53 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 302e JAARGANG No 206 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Als een stamhoofd temidden zijner volgelingen, breed gesticulerend en met gulle lach, vertelt Max Tailleur de nieuwste mop aan een groepje zeer geamuseerde Papoea's. De Amsterdam se „moppenmiljonair" maakt op het ogenblik een tournee in Nieuw-Guinea. Tot ver in het oerwoud bezoekt hij de posten, waar Nederlandse employé's van een grote oliemaatschappij geze teld zijn. Zij hebben hem al de naam van „moppensneller" gegeven'. LONDEN (UP) De westerse mogend heden plegen intensief overleg om tot een gemeenschappelijke strategie in het Nabije Oosten te komen. In regeringskringen wordt de spanning in het Nabije Oosten als de grootste beschouwd sedert de Anglo-Franse actie van vorig jaar. Men meent dat Rusland vaster besloten is dan een jaar geleden zijn winsten vast te houden. De spanning is nog vergroot door het Egyptisch besluit Syrië „zonder voor behoud en onvoorwaardelijk" te steunen. Het westerse overleg is gericht op stap pen die de Sovjet-opmars in het Nabije Oosten tot staan kunnen brengen, zonder dat het tot een conflict komt, zo zeggen Britse diplomatieke kringen. Premier MacMillan is zondag uit de provincie naar Londen teruggekeerd, voor overleg met zijn minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd, bij diens terugkeer uit Joegoslavië. Inmiddels zijn met de Verenigde Staten en Frankrijk besprekingen gaande, via diplomatieke kanalen in Londen en Washington. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau heeft in Washington, na overleg met Dulles, verklaard dat Frankrijk en de WASHINGTON (Reuter) In Washing ton verluidt dat Jordanië van de Vei enig- de Staten een krachtige zender en ander radiomateriaal zal ontvangen, waarmee het de toenemende aanvallen van Syrische, Egyptische en Russische radio-commen tatoren kan neutraliseren en een groot ge bied van het Nabije Oosten kan bestrijken. Ook zou de „Voice of America", de offi ciële omroepdienst van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, van plan zijn een nieuwe eigen zender in het Nabije Oosten te bouwen. AMMAN (Reuter) In betrouwbare kringen te Amman zegt men, dat er een krachtige stroming van de Jordaanse open bare mening is die vindt dat de Amerika nen buitensporig opgeven over de waarde van de wapens of zelfs van het gehele militaire hulpprogramma. Men acht Israel nog steeds een grotere bedreiging dan het communisme, ondanks de officiële houding, dat de gevaren op zijn minst gelijk zijn. Een andere factor, waardoor vele Jorda- niërs de bedreiging van Syrische zijde ge ringer aanslaan, is de nadruk op de Ara bische banden en de mening, dat Arabieren die ruzie met elkaar maken, toch nooit tegen elkaar zullen vechten. Gretig Reusachtige Amerikaanse „Globemas- ters" stonden maandag vleugel aan vleu gel op het vliegveld van Amman, terwijl hun lading werd gelost. Elk vliegtuig had acht jeeps waarop anti-tankgeschut was aangebracht, aan boord. Vijf der toestellen waren uit Dover, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Delaware, naar het vliegveld van Dahran, in Saoedi-Arabië gevlogen. Van hieruit vlogen zij, vergezeld door nog een „Globemaster" en twee „Flying Boxcars", die met munitie en lichte wapens uit Europa waren gekomen, naar Amman. Nadat alle jeeps waren uitgeladen en naast elkander geplaatst, werden zij door de Jordaanse regentschapsraad, die koning Hoessein tijdens zijn vakantie in Spanje vervangt, en ministers bezichtigd. Officieren trokken gretig de verpakking van het terugslagloze anti-tankgeschut, ter wijl de ministers de lopen van het anti- tankgeschut op en neer lieten gaan. Onge veer driehonderd personen, onder wie mi nisters en diplomaten, sloegen de aarkomst van de eerste Globemaster gade. Elk vlieg tuig moest landingsgeld betalen: 75 dollar. In betrouwbare kringen zei men, dat later zwaardere uitrusting over zee zal worden aangevoerd. Jordaanse functiona rissen zeiden, dat er geen bijzonderheden over de latere leveranties zullen worden verstrekt. 'X&xxaxoxc x»cocoocooooocoooooocococcooccccoocccc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen, vooral in het westen en noorden van het land. Aanvankelijk matige, later krach tige tot harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee •WWCQOOCQCXX/JOCOOCOOCOOCOOOOOCOOOOOOOCOOCOOCOOOOOCOC DIT NUMMER BESTAAT! UIT! TWAALF PAGINA'S „De wegenbouwers wensen een verplich te verkeerslening van ongeveer 100 mil joen gulden met een looptijd van 15 jaar ten behoeve van een autonoom verkeers- fonds. Deze lening zou moeten worden bij eengebracht door autorijdende Nederlan ders bij het voldoen van de motorrijtui genbelasting. Een evenredig deel dezer be lasting zou dan moeten worden gestort te gen uitgifte van overdraagbare obligaties van een te vormen autonoom Nederlands wegenfonds. Rente en aflossing zouden moeten wor den gevonden in een verhoging van de benzineprijs met twee cent per liter, het geen 22 tot 25 miljoen gulden per jaar zou opbrengen". Dit denkbeeld opperde de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers, ir. H. D. Prins, gistermiddag in de openbare vergadering van deze organi satie te Scheveningen. „De overheid L bezig de wegenbouw in ons land de nek om te draaien, aldus ir. Prins, door de maatregelen, die zij op grond van de bestedingsbeperking aan de provinciale en de gemeentebesturen op legt. Hierdoor maakt het rijk het deze in stanties onmogelijk, projecten op het ge bied van wegenaanleg en wegverbetering ten uitvoer te brengen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het rijk en de la gere overheden de enige opdrachtgevers van de wegenbouw zijn, dan is het duide lijk, dat de huidige maatregelen voor des lands economie en de verkeersveiligheid catastrofale vormen dreigen aan te ne men. Dit is dan ook de reden, dat de Ver eniging van Wegenbouwers heeft gezocht naar een oplossing om aan dit naderend onheil een halt toe te roepen". Opbrengst ongeveer 100 miljoen per jaar Instelling, naar Belgisch voorbeeld, van een autonoom wegenfonds achten de Ne derlandse wegenbouwers, aldus ir. Prins, thans de laatste mogelijkheid om een ein de te maken aan de stagnering in de we genbouw tengevolge van het gebrek aan kapitaal bij de opdrachtgevers. Dit auto nome wegenfonds zal een eigen beleid moeten kunnen voeren, gericht op de ver betering van verkeerswegen, ontsluiting van bevolkingscentra, verhoging van de verkeersveiligheid en efficiency in de we genbouw. De ter beschikking van het fonds komende middelen zullen uitsluitend ten bate van dit beleid moeten worden be steed. Dit beleid dient onafhankelijk te zijn van budgetaire maatregelen van het rijk en moet zelf beslissen voor welke werken de gelden zullen worden gebruikt. Aan een dergelijk autonoom wegenfonds zal of kan de regering de benodigde mid delen echter niet verstrekken, aldus ir. Prins. Nu de staat dus niet over de brug komt, zal er een andere bron moeten worden aangeboord. De gedachten van de wegenbouwers zijn uitgegaan naar auto rijdend Nederland, dat de gevolgen van de huidige moeilijkheden bij de wegenaan leg toch het meest zal ondervinden. De wegenbouwers opperen daarom het plan, gedurende drie jaar achtereen van auto rijdend Nederland ten bate van het auto noom wegenfonds een bedrag in de vorm van een lening te vorderen. Omdat een dergelijke lening pas na een vrij aanzienlijke tijd verwezenlijkt kan worden, denkt men voorts aan de oprich ting van een geheel onafhankelijk fonds in de vorm van een stichting onder beheer van weggebi-uikers, wegenbouwers en ver tegenwoordigers van provincies en ge meenten. Over de gevolgen van de bestedings beperking voerden ook andere sprekers het woord. De heer R. van der Vegt van de E.V.O., betoogde dat de weg een produktiemiddel van de industrie is Doel matig werken in de vervoersector beïn vloedt de kostprijs van een- produkt gun stig. De hoge lasten op het wegverkeer achtte, de heer Van der Vegt onredelijk, indien de overheid de opbrengst daarvan niet volledig voor versnelde wegenbouw gebruikt. Anders wordt de kip met de gouden eieren geslacht, zei hij. De directeur der Haagse gemeentewer ken, de heer J. G. W. B o 1 o m e y, achtte het buitengewoon onredelijk, dat de ge meenten door een irreëel rentebeleid elke financieringsmogelijkheid werd ontnomen. Hij noemde de huidige impasse het gevolg van een te grote zorg voor persoonlijk wel zijn met voorbij zien van de noodzaak van voldoende reservering uit het nationale inkomen ten behoeve van investeringen. „Hoe meer we de staat laten verzorgen, hoe meer we de staat zullen moeten be talen", aldus de heer Bolomey. Op straffe van verlies van onze positie tegenover het buitenland is het verboden te knabbelen aan de pijlers van onze welvaart. Eén der pijlers van de welvaart is een goed net van wegen en straten. In België De derde spreker was de heer F r. G h ij- s e 1 s, beheerder van de Hoge Wegenraad in België, die een uiteenzetting gat over de werkwijze van het Belgische autonoom wegenfonds. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON GABARDINE 3ASSEN 85.- De 22-jarige verpleegster mej. I. War- tenberg uit 's Hertogenbosch is maandag avond op de Bosdijk te Eindhoven do delijk verongelukt. Door het springen van de achterband slipte de motorfiets, waarop zij als duopassagiere meereed. Zij viel met het hoofd op het wegdek. Tijdens het ver voer naar een ziekenhuis is zij overleden. De bestuurder van de motorfiets liep slechts lichte kwetsuren op. Op de provinciale weg tussen IJ z e n- dijke en Philippine is tijdens het ver wisselen van een wiel van zijn auto de 18-jarige A. Balleger uit Zaamslag door een achterop komende wagen aangereden. De jongeman was vrijwel op slag dood. Waar schijnlijk werd de bestuurder van de ach terop komende wagen door een tegenligger verblind, zodat hij de half op de weg staan de auto van B. niet gezien heeft. De 37-jarige landbouwer O. uit Halle, gemeente Zelhem, die in de afgelopen nacht met zijn bromfiets uit R u u r 1 o op weg was naar zijn woonplaats, is bij een botsing met een motorrijder zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later is over leden. De motorrijder kreeg geen letsel. In het Binnengasthuis te Amsterdam is de 54-jarige heer A. Goedkoop overleden, die zaterdag op het Singel in de hoofd stad door een auto was aangereden en daarbij beide benen had gebroken. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 835 personen, van wie 162 kinderen. Het fonds kent geen jaarlijkse begroting. Het ontvangt ieder jaar 850 miljoen Bel gische franken voor de uitvoering van we- genwerken. Men is verder onafhankelijk geworden van het algemene staatsbudget. De aannemers zijn er zeker van, dat zij regelmatig kunnen doorwerken en durven daardoor grote investeringen aan. Doel matig werken der aannemers veroorzaakt lagere prijzen. Het bestuur van het fonds oordeelt en beslist over de urgentie van wegenaanleg. Ongeveer 60 percent van de te investeren bedragen wordt aan de bouw van auto snelwegen besteed. Langdurige onteigeningsprocedures wor den ondervangen door het recht van het fonds om te onteigenen gronden voor een jaar in pacht te nemen. Het fonds wordt gefinancierd door le ningen tot ten hoogste 30 miljard franken, naast de verplichte bijdragen uit de staats kas. De minister van Financiën heeft de financiële controle van het fonds waarvoor de staat uiteindelijk garant is. A.N.W.B. tegen De A.N.W.B. heeft reeds medegedeeld, dat hij tegen het denkbeeld der wegen bouwers is. De bond haafdhaaft zijn stand punt, dat de overheid in staat moet worden geacht de voor de voortzetting van we genbouw benodigde middelen te kunnen putten uit de normale opbrengsten Daar om wijst zij de suggestie van de N.V W.B. om door een verplichte lening autorijdend Nederland nog zwaarder te belasten dan reeds thans geschiedt, beslist van de hand. LONDEN (UP) Volgens rapporten van westelijke diplomaten heeft de Russische partijleider Kroesjtsjev bevel gegeven de controle te verscherpen die de partij uit oefent over het Russische leger. De bete kenis van deze instructie aan de partij is waarschijnlijk, zo melden deze rapporten uit de Sovjet-Unie, dat Kroesjtsjev een conflict voorziet met de minister van De fensie Zjoekov. In leger, vloot en luchtmacht moeten speciale partijcellen worden opgericht. Sinds de dood van Stalin, die op soortge lijke wijze de Russische strijdkrachten controleerde, is de macht van de politieke commissarissen aanzienlijk verminderd, en in de meeste gevallen vrijwel verdwenen. De specifieke opdrachten, of het gezag waarmede de cellen worden bekleed, zijn op het ogenblik nog niet bekend Wel heb ben de leden van de cel instructies gekre gen binnen de strijdkrachten „uitleg te geven" van de internationale situatie. Chinees spreekwoord: Laster, waarnaar niemand luistert, sterft uit. Verenigde Staten het er over eens zijn dat de situatie in het Nabije Oosten buiten gewoon verward 'en gevaarlijk voor de vrede van de wereld is. Kennelijk doelend op de Anglo-Franse Suez-actie van vorig jaar ,zei Pineau: „Zekere denkbeelden die wij een jaar geleden verdedigd hebben, lijken thans veel gerechtvaardiger dan het vorig jaar". Volgens het Britse standpunt gaat de crisis in het Nabije Oosten snel op een nieuwe ernstige climax toe, die een onmid dellijke en sterke coördinatie van politiek en strategie van het westen eist. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een verklaring gezegd dat de Britse regering de ontwikkelingen in Syrië „met de grootste zorg" gadeslaat, en de Amerikaanse verklaring van zater dag toejuicht. Opheldering gevraagd LONDEN (Reuter) Het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de regering van Libanon, Jordanië, Tur kije en Irak gevraagd „of zij tegenover de Verenigde Staten uitdrukking hebben gegeven aan hun vrees voor Syrische agressie", zo meldt '-adio-Caïro. DAMASCUS (Reuter) Een woord voerder van de Syrische regering heeft de Amerikaanse verklaring een „duidelijke interventie in de binnenlandse aangelegen heden van Syrië en daarmee een onmis kenbare schending van 't UNO-handvest" genoemd. Uit de verklaring blijkt duidelijk dat het voornaamste doel er van is de aan dacht van de Arabische landen af te leiden van het werkelijke gevaar dat het Arabi sche nationalisme bedreigt. De Ameri kanen willen verdeeldheid zaaien tussen de Arabische landen en een toestand scheppen waarin de Arabieren gedwongen worden hun vijand Israel te vergeten en zich bezig te houden met conflicten onder elkaar, aldus de woordvoerder. MOS' Het orgaan van de Sovjet-regering „Izvestia" schrijft in een commentaar op de Amerikaanse wapen leveranties aan Syrië's buren, dat de Sov jet-Unie, wier grenzen dichtbij het ernstig bedreigde gebied liggen, bij de ontwikke ling der situatie niet werkeloos zou kun nen blijven toezien. Het blad beschuldiet de V.S., Israel, Turkije en Irak ervan een plan te hebben opgesteld om een militaire aanval tegen Syrië te ondernemen. Volgens „Izvestia" zou het ingeval van een „impe rialistische aanval" op Syrië onmogelijk zijn het conflict tot het Nabije Oosten beperkt te houden. „Rode Ster", het orgaan van het Sovjet ministerie van Defensie, schrijf' eveneens, dat de V.S., Israel, Turkije en Irak in een militair avontuur tegen Syrië willen storten. Het blad spreekt de hoop uit, dat dit plan zal mislukken door het eensge zinde verzet van de volken in het Nabije Oosten, die, zo zegt het, veel meer het verlies van hun nationale onafhankelijk heid dan het geschut van de zesde vloot vrezen. Vlootbeweging ontkend WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse marine heeft bekendgemaakt dat het grootste deel van de Amerikaanse zesde vloot zich in de Egeïsche zee bevindt ter voorbereiding van de NAVO-oefenin- gen die, volgens plan, op 24 september zr.llen beginnen. De marine ontkende dat Amerikaanse oorlogsschepen voor de Syrische kust oefeningen hebben gehouden, zoals door een Syrische militaire woord voerder was beweerd. JERUZALEM (AFP) Een woordvoer der van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat elke wapenzending aan een Arabisch land een bron van zorg voor Israel is. De Ame rikaanse wanenlevpranties zal Jordanië wel niet in staat stellen Israel te verslaan, maar zij kan gevaarlijk zijn voor de sta biliteit in dit deel van het Nabije Oosten, aldus de woordvoerder. GLASGOW (Reuter) Ongeveer twin tig arbeiders zijn zwaar gewond door een hevige ontploffing in de machinekamer van de Britse kruiser „Blake" (9.550 ton) die te Glasgow in een droogdok ligt. Een groot aantal arbeiders was in de machinekamer aan het werk, toen een gascilinder uit elkaar sprong. Vele man nen werden door de grote kracht van de explosie door de ruimte geslingerd. Redders, die niet op de hoogte waren van de indeling van het schip, hadden moeite de weg te vinden en de reddings werkzaamheden namen meer dan negen tig minuten in beslag. Het vallen der bladeren schijnt niet al leen op vele geestelijk gestoorden, maar ook op sommige leidende figuren in de internationale politiek een bepaald on gunstige invloed te hebben. De laatste ver liezen dan soms de in hun beroep zo hoogst noodzakelijke kalmte en zelfbeheersing en laten zich dan verleiden tot daden, waar mee zij het tegengestelde bereiken van wat zij hadden beoogd. In de herfst van verleden jaar, toen de crisis in het Nabije Oosten haar climax bereikte, was dit gebrek aan kalmte en zelfbeheersing vooral evident in Washing ton, hoewel men het - zij het in mindere mate - ook in Londen en Parijs kon con stateren. Nu we hetzelfde jaargetijde weer naderen, en de nog altijd bestaande onrust in het Nabije Oosten door de gebeurtenis sen in Syrië nieuwe prikkels heeft ge kregen, heeft het er alle schijn van dat Washington opnieuw het hoofd gaat ver liezen. Dat het internationale communisme in 't algemeen en de Sovjet-Unie in 't bijzonder in Syrië belangrijke winst hebben geboekt, valt niet te ontkennen. Evenmin, dat daar door voor het Westen een strategisch en politiek-economisch hoogst onbehaaglijke situatie is ontstaan. Bovendien is de gehele Arabische wereld er opnieuw in hoge mate onrustig door geworden. Maar geen nuch- ter-denkend mens kan geloven, dat aan de spanning en de onrust in dat gebied een eind kan worden gemaakt door een aantal Arabische landen vol te pompen met wapens. Wie bij een burenruzie zou pogen, opgewonden lieden te kalmeren door hen rijkelijk van revolvers en ploertendoders te voorzien, zou ongetwijfeld voor krankzin nig worden uitgemaakt. Maar ons politieke wereldbestel is, in de „efficiënte" twintig ste eeuw, nog altijd zó, dat er bij een con flict tussen volkeren of tussen ideologieën in eerste - en vaak ook in laatste - instan tie naar wapens wordt gegrepen om „de rust te herstellen". Dat de wapens, die nu in groten getale door de Verenigde Staten naar Jordanië worden gezonden, gemakkelijk op zekere dag in verkeerde handen zouden kunnen vallen en dan tegen de leveranciers of hun bondgenoten zouden kunnen worden gebruikt, is onlangs al in ons blad betoogd. We zouden hetzelfde argument nu tevens kunnen gebruiken ten aanzien van de in uitzicht gestelde levering van een sterke Amerikaanse radiozender aan Jordanië; in onze tijd is ook de radio een „wapen" ge worden dat, als het door lieden met kwade bedoelingen wordt gehanteerd, even ge vaarlijk kan zijn als het meer gebruike lijke materieel van nationale strijdkrach ten. Op dit ogenblik zou een der gelijke zender in Jordanië misschien nuttig werk kunnen doen, maar wat uiteindelijk de oogmerken zouden zijn waarvoor een nu nog te bouwen zender te zijner tijd zou worden gebruikt, valt moeilijk te gissen. Het is wel zeer betreurenswaardig, dat tegenover de klaarblijkelijke zenuwachtig heid van Washington en het vertwijfeld zoeken naar noodoplossingen, dat daar voor de gehele wereld zichtbaar aan de gang is, het Kremlin een onverstoorbare kalmte kan voorwenden. De vele Westelijke ver klaringen, waarin de „uiterst gevaarlijke toestand" in het Nabije Oosten wel wat wordt aangedikt, zijn vermoedelijk ten dele bedoeld om die rust van het Kremlin te verstoren en in Moskou de vrees te doen ontstaan dat elke verdere Russische pene tratie in het Nabije Oosten tot een cata strofe zou leiden. Maar het lijkt zeer on waarschijnlijk, dat de Sovjet-regering on der de indruk zal komen van deze door zichtige vorm van abstract machtsvertoon, omdat zij wel weet dat het geraffineerde politieke spel, dat zij in het Nabije Oosten speelt, te subtiel is om gewapenderhand met succes te kunnen worden bestreden. De Sovjet-regering heeft de laatste twee jaar op cynische wijze gebruik weten te maken enerzijds van de nationalistische gevoelens en de politieke onervarenheid van de Arabische wereld, anderzijds van de economische en sociale noden, die daar bestaan. Op deze wijze is zij er in geslaagd, op het Arabische schaakbord de Westelijke mogendheden telkens weer een zet vóór te zijn. En het Westen heeft daarop gerea geerd, niet door zijn methoden grondig te herzien en de problemen op een geheel nieuwe wijze te benaderen, maar door kwaad te worden. En iedere schaker weet, dat daardoor een partij des te eerder ver loren wordt. Simon Koster Een fraaie aanblik van de raffinaderij- installatie te Pernis. Men is druk bezig het uitgestrekte complex met nieuwe apparatuur uit te breiden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1