Spartin het kort K.N.V.B.-toto voor Haagse rechtbank Nederlandse dames in finale-groep toernooi wereldkampioenschap Lew Hoad: ik was een tennisslaaf Eén dag voorwaardelijk geëist tegen secretaris-penningmeester Brunt Twee motor-teams gaan de Zilveren Vaas verdedigen Puntenverdeling tegen Roemeense dames 7 Jeugdschaaktoernooi om Haarlems Dagblad/OHC- beker Om Europees kampioen schap tweemanszwaard- boten „Wat neemt U voor haard?" „Ik? Een inventa, natuurlijk!" Om de KNVB-beker Voetbal Russische scheidsrechter leidt EngelandFrankrijk Zestien jeugdspelers in centrale training De Engelse league Schaken Snelschaaktoernooi van de NHSB Nederlanders naar Tsjechoslowakije Koersen Tommy Mars versloeg Lord Scotch in Hilversum In Amerika Moeilijkheden bij de samen stelling Davis Cup-team WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 Na 83 zetten gaf dinsdagmiddag de Finse Gunnel Jagerhorn mevrouw Roodzant de hand om haar geluk te wensen met de „verwinning, nadat de partij uit de 6e ronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap landenteams na 71 zetten op nieuw was afgebroken. Door deze overwin ning was het Nederlandse team vrijwel zeker van een plaats in de finalegroep, want dat Ierland met 20 van Rusland in de laatste ronde zou winnen, was niet te verwachten. Met een gerust hart konden onze landgenoten dus de strijd in de zeven de ronde tegen de Roemeense dames tege- moetzien. Veel strijdlust werd van beide kanten niet opgebracht en al spoedig wer den de punten gedeeld en had ook Roeme nië de finalegroep bereikt. Met Vk punt kwam in groep A Neder land na Rusland op de tweede plaats. Een fraai resultaat gezien de handicap door het uitvallen na de tweede ronde van onze sterkste speelster mevr. Heemskerk. Niet verheeld mag worden dat het Nederlandse team daarbij niet over deveine te klagen heeft gehad. Wereldkampioene Rubtsova kwam tegen de oude miss Chater slecht te staan en wanneer de Ierse goed had voort gezet in plaats van een blunder te ma ken zou het er voor Olga niet best hebben uitgezien. De indruk na deze zevende ronde is dat de tweede bordspeelster van Rusland. Kira Zvorykina tot nu toe sterker spel te zien heeft gegeven dan de wereldkam pioene. Zvorykina behaalde 6 punten uit 6 partijen, hetgeen niemand anders heeft gepresteerd. In groep B waren de finalisten reeds be kend na de zesde ronde, zodat er geen in teressante partijen meer werden gespeeld. Het was alles remise met een enkel ver dwaald winstpuntje. Groep C gaf meer spanning. Het ging tussen Polen en Engeland om de derde plaats. Polen stond weliswaar een punt achter, maar had het tegen België minder moeilijk dan Engeland tegen West-Duits- !and. Dat beide teams acht punten zouden behalen lag in de lijn der verwachtingen en in dat geval zou door de berekening volgens Sonnenborn-Berger Engeland in de finale komen en precies zo is het ge gaan. De wanhopige eindspurt van de Po len heeft niet mogen baten. Hoe verbeten de strijd op de borden tot nu toe ook is geweest om een plaats in de finalegroep, de onderlinge verstandhou ding tussen de dames van de 21 deelne mende landen is zeer prettig. Zij bewijzen elkaar allerlei kleine attenties. De Engelse miss Tranmer kocht bijvoorbeeld in Em- men een jurkje voor het dochtertje van de Oostduitse mevr. Keller-Hermann en de Russische en Roemeense speelsters zijn erg royaal met 't uitdelen van allerlei insignes. De uitslagen van de zevende ronde luidden: Groep A: NederlandRoemenië 11, Rusland-Ierland 20, Tsjechoslowakije- Finland IV2V2. Groep B: Oost-Duitsland-Hongarije 11, Luxemburg-V.S. 02. Groep C: West-Duitsland-Engeland 11, België-Polen 02, Noor wegen-Joego slavië 11. Dinsdagmorgen werden enkele afgebro ken partijen gespeeld. In de vijfde ronde van groep B werd de uitslag van de wed strijd Oost-Duitsland-V.S. 20. De ont moeting Finland-Nederland uit de zesde ronde (groep A) werd met IV2V2 door Nederland gewonnen. De eindstand in de groepen luidt: Groep A: 1. Rusland 11 punten; 2. Ne derland 7>/2 p.; 3. Roemenië 7 p.; 4. Tsje- choslowakije 6 p.; 5. Ierland 5 p.; 6. Frank rijk 3V2 p.; Finland 2 p. Rusland, Neder land en Roemenië gaan over naar de fi nale. Groep B: 1. Oost-Duitsland 10 p.; 2. Bul garije 9 p.; 3. Hongarije 8 p.; 4. Ver. Sta ten 7 p.; 5. Schotland 3'/2 p.; 6. Oostenrijk 3 p.; 7. Luxemburg IV2 p. Oost-Duitsland, Bulgarije en Hongarije gaan over naar de finale. Groep C: 1. West-Duitsland 8V2 p.; 2. Joegoslavië 8V2 p.; 3. Engeland 8 p.; 4. Po len 8 p.; 5. Denemarken 6 p.; 6. Noorwegen 3 p.; 7. België 0 p. Engeland dat evenals Polen met 8 punten eindigde, kreeg door toepassing van het Sonnenborn-Berger stelsel de derde plaats. Naar de finale gaan dus over: West-Duitsland, Joegoslavië en Engeland. De schaakclub „Rolland" uit Overveen heeft voor de elfde maal de organisatie in handen genomen voor een jeugdschaak toernooi. Evenals in vorige jaren wordt ook nu weer gestreden om de Haarlems Dagblad/OHC wisselbeker. De winnaar van het toernooi is gerechtigd mee te spe len in de wedstrijden om het persoonlijk jeugdkampioenschap van de Noordhol landse Schaak Bond. De wedstrijden staan open voor jeugdi ge schakers die op of na 1 september 1937 zijn geboren. De deelnemers spelen in kwartetten op 5, 12 en 19 oktober 1957. De winnaars der kwartetten worden in één of meer groepen ondergebracht om uit te ma ken wie de winnaars van de wisselbeker en de overige prijzen zullen zijn. De wed strijden worden gehouden in gebouw „Do- mi", Zandvoorterpad (bij Korte Zijlweg). De speeltijden zijn gesteld van 18 tot 21 uur. Gezien het prettige verloop in de voorgaande jaren mag ook dit keer een grote toeloop van jeugdige schaakenthou siasten worden verwacht. Nederlander Jaap Helder tiende in het algemeen klassement Dinsdag is by een windkracht van 2 tot 3 de tweede race gezeild om het Europese kampioenschap tweemanszwaard boten op de Chiemsce (Zuid-Duitsland). Na een spannende wedstrijd finishte de Oost- Duitser Joachim Rackow als eerste met een voorsprong van 15 seconden op de Turk Er'es. De tweevoudige wereldkampioen en winnaar aan de eerste race, de Westduit ser Mulka verloor door een slechte start zijn kans op een goede klassering. Hij werd zevende. De Nederlandse zeilers J. Helder (stuurman) en J. G. van Meggelen (bemanning) bezetten de elfde plaats. De uitslag was: 1. Rackow (Oost-Duitsland); 2. Er'es (Turkije); 3. Szacliziewski (Polen); 4. Iljin (Rusland); 5. Porta (Italië); 6. Siegenthaler (Zwitserland); 7. Mulka (West-Duitsland); 8. Autenried (Oostenrijk); 9. Florizoone België); 10. Holenyi (Hongarije); 11. Jaap Helder (Nederland) J. G. van Meggelen (bemanning). Na twee wedstrijden heeft de Pool Sza- clieziewski de leiding in het algemene klassement met 125 punten. Tweede is de winnaar van de tweede race, de Oostduit ser Rackow met 110 punten. Derde is de Turk Er'es met 104 punten, terwijl de Westduitser Mulka de vierde plaats bezet met 103 punten. Jaap Helder (Ned.)'staat tiende geklasseerd met 22 punten. ADVERTENTIE A R.S. Stokvis Zonen N.V. Afdeling Haarden en Kachels Dit weekeinde zijn de laatste wedstrij den gespeeld voor de voorronden (ama teurs) van het toernooi om de KNVB- beker. Vierenzestig clubs hebben zich ge plaatst voor de eerste ronde, waarin zij zullen uitkomen tegen verenigingen uit het betaalde voetbal. De 64 overgebleven clubs zijn, ingedeeld -f district: West 1: Zilvermeeuwen, West-Frisia, WSV '30, JOS, De Spartaan. OVVO, EHS, VVB, Zandvoortmeeuwen, KDS en Baarn. West 2: Gouda, LFC, Delft, Laakkwart., Hauw Zwart, VUC, Hion, Sliedrecht, Nep- 'inus, Spartaan '20, De Musschen en Hvijndrecht. Noord: FVC, RES, Sneek, Appingedam, 'tadskanaal, Musselkanaal, Meeden, Em- en Weerdinge. Oost: Quick '20, Borne, Hengelo, Roda, SDOUC, Arnhemse Boys, Vijdo, VVO, OH, Dio '30 en Leones. Zuid 1: Goes, VES '35, Steenbergen, „"SC, Gilze, Gemert, UDI '19, Berghem •oort, MULO, De Spechten, Internos en °xmeer. Zuid 2: RKWL, Maurits, RKBSV, HONS, RIOS '31, Tiglia, Venray en de ";'irinaar van de wedstrijd Swift '36Ble- r'ck, die op 22 september gespeeld wordt. INFLUENZA. De tweede divisiewed strijd LiverpoolRotherham voor de En gelse league zal niet doorgaan. Zeven spelers van het eerste elftal van Rother ham moeten met influenza het bed houden, zodat het clubbestuur een verzoek heeft ingediend bij het leaguebestuur om de wedstrijd uit te stellen. ARCHIE MOORE. Naar verluidt zou Archie Moore, de wereldkampioen half- zwaargewicht, aan de organisatoren van zijn titelgevecht tegen Tony Anthony op 20 september een uitstel van twee weken hebben gevraagd wegens „persoonlijke omstandigheden". Een woordvoerder van de organisatoren heeft echter verklaard dat er geen sprake van uitstel kan zijn. WERELDTITELS OP EEN DAG. De Franse Wielerbond, die in 1958 de wed strijden om de wereldtitels-wielrennen or ganiseert, is met het voorstel gekomen om de wegwedstrijden voor profs en ama teurs op één dag te houden, in plaats van zoals gebruikelijk op twee dagen. De opzet is enerzijds de onkosten te ver minderen (met ongeveer 45.000 gulden), anderzijds de publieke belangstelling te stimuleren. De wegwedstrijden worden gehouden op het parcours bij Reims. De voetbalwedstrijd EngelandFrank rijk, die op 27 november in het Wembley- stadion in Londen wordt gespeeld, zal onder leiding van de Russische scheids rechter Nikolai Latyev staan. Het is voor de eerste maal, dat een Rus in Engeland een interlandwedstrijd leidt. Woensdag 2 oktober wordt in Amster dam een wedstrijd gespeeld tussen de jeugdelftallen van Nederland en Engeland voor spelers van 16-18 jaar. Ter voorbe reiding van het Nederlands jeugdelftal zal donderdag 12 september een zestiental spelers op het veld van DOS in Utrecht bijeenkomen om daar onder leiding van bondstrainer Elek Schwartz te oefenen. De volgende spelers zijn voor deze trai ning uitgenodigd: Kik (Feijenoord), Hoek stra (GVAV), Romein (SW), De Groot (HDVS), Schillemans (Baronie), Oorschot (Excelsior), De Ruiter (Volewijckers), Borg huis (GVAV), De Boer (Xerxes), Bouw meester (NAC), Löhr (Veendam), Boogaard (Volewijckers), Steur (Volendam), Stalman (Rapid J.), Lazeroms (RBC), Kick (Vole wijckers). ADVERTENTIE De uitslagen van de maandag voor de Engelse league gespeelde voetbalwedstrij den luidden: Eerste divisie: BlackpoolManchester United 1-4; BurnleyNottingham Forest 3-1. Tweede divisie: Blackburn Rovers Barnsley 3-1; Stoke CityBristol Rovers 3-5; West Ham UnitedSheffield United 0-3. TOWEEL WINT VAN ROS. In een partij over 10 ronden heeft de Zuidafrikaanse lichtgewicht Willie Toweel een krappe puntenoverwinning behaald op de Span jaard Robby Ros. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig be staan houdt de Noordhollandse Schaak Bond een sneltoernooi op zaterdag 12 ok tober in hotel „Brandjes" in Uitgeest. Deze jubileum-wedstrijden staan open voor alle bij de NHSB aangesloten ver enigingen met dien verstande dat door alle clubs per 10 leden één lid mag worden afgevaardigd. Bovendien overweegt de Bond een zogenaamde veteranen-groep te vormen, waaraan door schakers ouder dan 65 jaar kan worden deelgenomen. De wed strijden, die des middags om 3 uur begin nen, zuilen voortduren tot omstreeks tien uur. De Australiër Lew Hoad heeft voor de Saturday Evening Post een artikel geschreven .getiteld „Ik was een tennisslaaf". Daarin vertelt hij dat geen speler de internationale toernooi en zou kunnen afwerken, tenzij betalingen gedaan worden die volgens de amateurbepalingen onrecht matig zijn. „De grote be dragen zijn maar een sprookje, maar ik zou niet willen beweren dat niet be taald werd. Geen speler zou het toernooi-rijtje af kun nen gaan als niet betaald werd. Dit betalen hehoeft niet eens „onder de tafel" te geschieden, het gebeurt openlijk. De spelers weten het, de toernooileiding weet het, de tennisbond weet het", aldus Hoad. De „Aussie" zeide echter dat het grootste deel van het geld ;n onkosten gaat zitten. Zijn wereldtoernooi van zeven maanden in 1956 heeft hem, behalve dekking van zijn onkosten, slechts 500 dollar opgeleverd. Vol gens Hoad heeft een an dere Australiër, Frank Sedgman, „die veel popu lairder dan ik was", nooit meer aan een wereldreis overgehouden dan 800 dol lar. Hoad, die in juni van dit jaar prof werd toen pro motor Jack Kramer hem 125.000 dollar aanbood, zei- de dat hij wat dat betreft geen schuldgevoelens had. Hij gaf toe dat hij een con tract met de Australische Tennisbond verbroken had, dat een speler bindt van april tot 31 januari daar aan volgende, doch hij merkte op dat Sedgman, Ken McGregor en Ken Ro- sewall hun contract ook verbroken hebben. Het ver schil met hem, Hoad be stond alleen daarin dat hij de eerste was die het con tract verbrak terwijl hij niet in het land was. De vier Davis Cup-fina les waarin ik gespeeld heb, hebben de bond een zui vere winst van ongeveer 420.000 dollar opgeleverd. Ik was een van de vier spelers in elk van die shows, en dus reken ik uit dat ik tenminste 100.000 dollar voor hen verdiend heb. Ik voel me dus niet bijzonder schuldig nu ik prof geworden ben en een beetje geld voor mezelf ver dien, aldus Hoad. Hoad beweerde dat de Australische bond vorig jaar in Adelaide tijdens de Davis Cup-finale tegen de Verenigde Staten, niet de onkosten wilde betalen voor mevrouw Hoad en hun dochter, maar wel de on kosten betaalde van twee leden van de keuzecommis sie en hun vrouwen uit iedere Australische staat. Nog eens terugblikkend op zijn amateurdagen, ver klaarde Hoad: Ik was nooit vrij in mijn tijdsbesteding. Mij werd verteld wanneer en waar ik moest spelen. Tot op zekere hoogte is me ook verteld hoe ik moest eten en hoe ik mijn rust uren moest doorbrengen. Eens is gepoogd me te ver tellen dat ik diende te trou wen. Ik ben in feite een slaaf geweest van de man nen die het amateurtennis leiden aanvankelijk een bereidwillige en gelukkige slaaf, moet ik toegeven, maar niettemin een slaaf. Van 15 tot en met 20 september zal voor de 32ste makl de internationale Motorzes- daagse van de F.I.M. worden gehouden. Door de overwinning, die het Tsjechische team in 1956 in de Trophy behaalde heeft de Tsjechische Motorbond het recht ver kregen het evenement ditmaal in Tsjecho- slowakye te organiseren. De keuze van het gebied viel op een gedeelte van het Reu zengebergte met als centrum het toeristen oord Spindlermiihle. Niet minder dan 262 motorrijders, ver deeld over 17 nationaliteiten, zullen aan de strijd om de individuele onderscheidingen, de Internationale Trophy, de Zilveren Vaas etc. deelnemen. Voor de Internatio nale Trophy hebben 4 landen met een ploeg van elk 6 man ingeschreven, t.w. West-Duitsland, Italië, Tsjechoslowakije en Rusland. De Zilveren Vaas, die in 1956 door Nederland werd veroverd, zal dit jaar door niet minder dan 20 teams, elk van 4 man, worden betwist: met 2 teams per land werd ingeschreven door Bulga rije, Tsjechoslowakije, Italië, West-Duits land, Nederland, Polen, Roemenië en Rus land, terwijl Finland, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland elk 1 team afvaardigden. Twee Nederlandse rijders, die als indivi- duelen hadden ingeschreven, zullen niet in de Zesdaagse uitkomen. Het zijn Henk Steman en de Maico-rijder Flip Haaker. De ploeg der individuelen bestaat nu dus nog uit vier man: Cees van Kalmthout (DKW) 175 cc, Willy van Ommeren (DKW 175 cc), Cees van Rijssel (JAWA 250 cc) en Jan Markus (Maico 250 cc). De lengten der dagtrajecten zijn vastge steld als volgt: 1ste dag 429 km, 2de dag 358 km., 3de dag 358 km, 4de dag 384 km, 5de dag 384 km, 6de dag 92 km. De zes daagse wordt besloten met een snelheids proef, te houden op een circuit van 7,5 km lengte. Alle deelnemers, die de zesdaagse zon der strafpunten beëindigen, krijgen een gouden medaille. Aan diegenen, die niet meer dan 25 strafpunten hebben opgelopen, wordt een zilveren medaille uitgereikt. De deelnemers, die de zesdaagse uitrijden doch meer dan 25 strafpunten oplopen, ontvangen een bronzen medaille. De rechtbank in Den Haag, gepresideerd door mr. H. K. A. Stoffels, heeft zich dinsdagmiddag ruim tweeënhalf uur bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen de KNVB- voetbaltoto, in welke de heer L. Brunt, secretaris-penningmees ter van de KNVB, als verdachte was gedagvaard. De officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris, vorderde een voorwaardelijke gevangenisstraf van één dag met een proeftyd van 3 jaar wegens de medeplichtigheid aan het geven van gelegenheid tot hazardspel aan de seniorleden van de by de KNVB aangesloten verenigingen. Tegen de heer Brunt was óók overtreding van de loterywet tenlaste gelegd, maar de rechtbank verklaarde zich op ver zoek van de verdediger, mr. C. R. C. Wyckerheld Bisdom on bevoegd om dit punt te behandelen, tot ontstemming van de officier van Justitie, die in deze principiële zaak t.a.v. dit laat ste, zo nodig, eveneens een uitspraak had verlangd. Langdurig werd gesproken over de ontwikkeling en de structuur van de toto, waarbij vooral de „beslotenheid" en het gokelement behandeld werden. Daarbij bleek, dat sedert de op richting van de pool het aantal leden van de KNVB aanmerke lijk was gestegen. De heer Brunt verklaarde, dat dit kwam doordat vele verenigingen seniorleden, die aanvankelijk niet als zodanig waren opgegeven, alsnog op hun ledenlijsten hadden geplaatst. Eén vereniging kwam zelfs met een opgave van 2100 nieuwe leden. De KNVB weigerde deze te accepteren. Ook in andere gevallen heeft de bond een onevenredige toeloop van nieuwe leden beperkt. De verenigingen zelf, aldus de heer Brunt, limiteerden ook het aantal aanmeldingen, gezien de vrees voor wijziging van de structuur en de sfeer van de club. In de meeste gevallen werd bovendien ballotage toegepast. Ten aanzien van het gokelement gaf de heer Brunt als zijn mening, dat een kenner van het voetbalspel grotere kansen op goede voorspellingen had dan anderen. De president bestreed deze opvatting met verklaringen van prijswinnaars en een em ployé van de KNVB, die de deelneming een „gokje" noemde. Waarop de heer Brunt lachend repliceerde: „Ik heb gezegd: als deskundige kun je het beter, maar nog niet goed". Officier: Hazardspel In zyn requisitoir stelde de officier van Justitie, dat de KNVB- voetbaltoto in wezen overeenstemt met de organisatie van de totalisator van harddraverijen en paardenrennen, zoals deze is omschreven in de -totalisatorwet. Bovendien, zo zei mr. dr. Maris, heeft de regering in 1948 de voetbalpools in beginsel op hetzelfde strafrechtelijke vlak geplaatst als de paardentotali- sator. Op grond daarvan moest zyns inziens de KNVB-voetbal- toto als een hazardspel worden beschouwd, niét als een loterij. Mr. dr. Maris lichtte zijn standpunt met enkele arresten van de Hoge Raad en aanhalingen uit juridische litteratuur toe. De criteria waren naar zijn mening, dat bij een loterij prijzen ten behoeve van de deelnemers werden uitgeloofd en dat deze prijzen vaststaand (niet variabel) waren. Deze elementen ont braken z.i. bij de KNVB-toto volkomen, aangezien de KNVB geen prijzen uitlooft, doch slechts de toto administreert, en de prijzen afhankelijk waren van de inzetten. De vraag of de KNVB een „besloten kring" is komt bij hazard spel juridisch niet aan de orde. Dat zou wel zijn geschied t.a.v. het punt overtreding van de loterijwet. Indien de strafvervolging niet allereerst gericht was op een principiële beslissing, zo zei mr. dr. Maris verder, zou bij de bepaling van de strafmaat de ernst moeten worden overwogen van, zoals hij het noemde, „deze vorm van exploitatie van de speelzucht". „Men verliest wel eens uit het oog, dat in werke lijkheid vrijwel alle spelers hun geld kwijt raken zonder be hoorlijke kans op prijzen". Mr. dr. Maris rekende voor, dat de winstkans ca. 0,1 percent is. „In vergelijking met andere hazard spelen, zoals roulette, baccaret en de paardentotalisator, zijn de winstkansen uitermate kwalijk". De officier van Justitie kwam tenslotte tot de reeds genoem de eis. De heer Brunt, secretaris-penning- meester van de KNVB (rechts) in de gang van het gerechtsgebouw in Den Haag met zijn verdediger mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom. De verdediger, mr. C. R. C. Wyckerheld Bisdom, bestreed op juridische gronden de opvatting van de officier van Justitie, dat de KNVB-toto als een hazardspel moet worden beschouwd. Hij herinnerde daarby aan de uitspraak in de zaak tegen de „Caritas-pool", die organisatorisch zyns inziens in een aanmer kelijk ongunstiger situatie is dan de KNVB. De directeur van deze pool is onlangs vrijgesproken. Verdediger: „Loterij" Hy betwistte niet, dat de toto in beginsel hazardspel oplevert naar omschrijving van het betrokken artikel in het Wetboek van Strafrecht, maar stelde daarentegen dat de toto in arres ten van de Hoge Raad en ook tydens de parlementaire behan deling beschouwd is als een loterij en als zodanig niet onder bedoeld artikel valt. Naar de mening van de verdediger is het niet juist en ook niet bewezen dat de heer Brunt gelegenheid heeft gegeven of geboden tot hazardspel. Bovendien was het gestelde in de dag vaarding over de functie van de heer Brunt „in hoedanig heid van bestuurslid van de KNVB of anderszins" foutief. De heer Brunt immers is geen bestuurslid, zoals nadrukkelijk in het huishoudelijk reglement van de KNVB is omschreven. Als essentieel verschil met speelclubs, die open staan voor een brede kring, zag hij het feit, dat de leden van de voetbalvereni gingen niet bijeenkomen om aan een toto te kunnen deelnemen, maar omdat zij willen voetballen of althans voor het voetbal spel een grote belangstelling hebben. „Zij hebben een organisa torische band en streven een bepaald doel na, geheel buiten de totosfeer". Dat buitenstaanders niet-leden meedoen op naam van leden doet aan de beperkte opzet niets af, aldus mr. Wij ckerheld Bisdom, die op juridische gronden concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op dinsdag 24 september. Behalve naar de individuele prestaties der rijders gaat de belangstelling uit naar de strijd om de Zilveren Vaas, een strijd, die dit jaar, gezien het aantal ploegen, fel ler dan ooit zal zyn. De rol, die ons land op dit onderdeel in de loop der jaren heeft gespeeld, is vaak belangrijk geweest. Vijf maal werd de vaas gewonnen en uiteraard zyn de beide Vaas-teams, die Nederland vertegenwoordigen, er na het succes van 1956 op gebrand, de Zilveren Vaas opnieuw voor een jaar mee naar Nederland te nemen. In tegenstelling tot de strijd om de In ternationale Trophy, waaraan alleen door landen met een nationale motorindustrie kan worden deelgenomen, is de strijd om de Zilveren Vaas open voor alle landen, mits ieder team motoren uit tenminste twee cylinderklassen berijdt. Het Vaas team dat het kleinste aantal strafpunten telt, is winnaar van „de vaas". Voor het geval twee of meer teams met een gelijk aantal strafpunten zouden eindigen, biedt de snelheidsproef van de zesde dag de mo gelijkheid om de onbevredigende situatie van een „gedeelde" zege te voorkomen. Deze snelheidsproef wordt daartoe volgens een bepaalde formule verreden. Voor de clubteams tenslotte geldt, dat ieder team, dat de zesdaagse zonder straf punten beëindigt, een FIM-oorkonde ont vangt. De meeste Nederlandse deelnemers zijn reeds naar Tsjechoslowakije vertrokken, teneinde zich zo goed mogelijk op de on getwijfeld zware strijd voor te bereiden. De uitslagen van de avondkoersen in Hilversum luidden: Amatrice-prijs, (I960 m): 1. Visuil S 1.32.8; 2. Illustre Hanover 1.31.1; 3. Vir ginia 1.36,5. W. f 2,40, P. f 1,30 en f 2,20, K. f 5,90, Cov. f 4,60. Venusprys (2360 m): 1. Uranie 1.26.2; 2. Tourterelle 1.25.7; 3. Rob 1.25.2. W. f 3,—, P. f 2,10, f 1,80 en f 2,—, K. f 7,20, Cov. f 7,30. Charme-prys (1900 m): Eerste serie: 1. Valk S 1.28.3; 2. The Lady Bond 1.26.9; 3. Titus Saint 1.27.8; W. f 2,50, P. f 1,80, f 2,20, f 5,50, K. f 6,—, Cov. f 7,90. Tweede serie: 1. Veratonka 1.29.5; 2. Sil- vana Hanover 1.28.6; 3. Violetta D 1.29.6; W. f 9,20, P. f 3.10, f 7,—, f 2,40, K. f 25,40, Cov. f 32.—. Gratie-prys (2360 m): 1. Peterhof 2.22.4; 2. Q. Bascom 1.23.8; 3. Quita Norma 1.24.8; W. f 2,—, P. f 1.90 en f 1.90, K. f 3,60, Cov. f 3.70. Schoonheidsprijs (1960 meter), Eerste af deling: 1. Tommy Mars 1.22.8; 2. Lord Scotch 1.22.1; 3. P. Louis II 1.23.7; W. f 4,10, P. f 1,60, f 1.20 en f 2,20, K. f 5,70, Cov. f 4,40. Tweede afdeling: 1. Postduif je G. 1.22.7; 2. Fan Fan 1.22.6; 3. Rina Gay 1.23,5; W. f 7,10, P. f 1.40, f 1,40 en f 1,20; K. f 29,10; Cov. f 3,30. Finale charme-prijs (1900 m): 1. Quita Hanover 1.25.4; 2. Valk S 1.28.1; 3. The Lady Bond 1.26.7; W. f 3.80, P. f 1.40, f 1.20 en f 1.30, K. f 10.70, Cov. f 4.10. Totale omzet f 98.944, Voor de interzone finale van het toernooi om de Davis Cup zal het Amerikaanse team uit de volgende spelers bestaan: Mulloy, Savitt, Seixas, Richardson, Ilolmberg en Mackay. De Amerikaanse tennisofficials zyn met de aanwijzing van de ploeg echter nog niet van hun problemen bevrijd. Ri chardson en Savitt hebben n.l. te kennen gegeven dat zij er niet veel voor voelen naar Australië te gaan. „Ham" Richardson, die reeds vijf maal deel heeft uitgemaakt van de Amerikaanse Davis Cup-ploeg, heeft het ultimatum: „Mijn vrouw mee, anders blijf ik thuis" gesteld. En aangezien de Ameri kaanse bond geen reden ziet van de rege ling dat de vrouwen van de spelers de ploeg niet mogen vergezellen, af te wijken, is het spelen van Richardson dus wel zeer dubieus geworden. Savitt heeft andere, waarschijnlijk nog ernstiger gemeende bezwaren. Hij is in dienst bij een oliefirma en zal zich waar schijnlijk niet kunnen vrij maken. „Ik heb geen tijd en geen zin" was zijn commentaar op zijn verkiezing. En toen iemand de vraag stelde of hij het dan niet voor zijn land over had zei Savitt: ,.De Davis Cup is ten nis. geen vaderlandsliefde". Ten slotte is de kans groot, dat ook de jeugdige Holmberg voor de eer zal bedan ken. Hij heeft twee studiebeurzen, tezamen 10.000 dollar waard. Holmberg wil zijn stu die alleen voor korte tijd onderbreken, wanneer hij er zeker van kan zijn, dat hij een kans heeft ook werkelijk te spelen en niet alleen als reserve te fungeren. Later deelde Savitt de bond mee, dat hij er definitief van af ziet een plaats in het Davis Cup-team te aanvaarden. Hij zal nu worden vervangen door Herb Flam, die dezer dagen in Forest Hills van Seixas won. Dit gebeurde in de kwart finales met 6-4, 3-6, 6-4, 4-6 en 6-1. IBBOTSON. Tijdens internationale atletiekwedstrijden in Helsinki werd de wereldrecordhouder op de mijl, Derek Ibbotson door twee Finnen verslagen. Vuorisalo won de mijl in 4 min. 3.3 sec. vóór zijn landgenoot Salonen (4.04.2). Ib botson, die in de laatste bocht zijn voet licht blesseerde, ging als derde over de finish in 4 min. 7 sec.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11