Hongaarse kwestie in speciale zitting der UNO-Assemblee Officieel programma van de tunnelopening in Velsen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerika dient resolutie in namens 36 landen HET WEER 'MORRIS' Dulles: „Toestand in Syrië kan vreedzaam opgelost worden" Belgrado bereidt Poolse gasten een uitbundige ontvangst Men kan het rad der historie niet eeuwig dwingen Kenmerkendbetoog Baggermachine gezonken na aanvaring bij Oregon Bemanning van 47 koppen in nood Buiïg Niet wanhopen Diep geschokt Onderzoek naar puzzel actie van zeepfabriek Verenigde Staten geloven echter niet in het bewaren van de vrede tot elke prijs Prins Alexander met goed gevolg geopereerd Leergierige Kamerleden Het woord is aan Situatie in Jordanië labiel, meldt Britse verslaggever Leger is de voornaamste steun van de koning Gomoelka en Tito leggen grote nadruk op de onschendbaarheid van de Oder-Neisse-grens Twee doden in het verkeer 'i V erkeer songelukken DIT JAAR: 837 DODEN Smokkelauto vloog bij achtervolging in brand 72e JAARGANG No 54 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 302e JAARGANG No 207 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 11 19 NEW YORK (AFP-Reuter) De Amerikaanse UNO-afgevaardigde Cabot Lodge, heeft dinsdag, toen de UNO-Assemblée bijeenkwam voor een speciaal debat over de Plongaarse kwestie, namens 36 landen een resolutie ingediend waarin de Sovjet-Unie veroordeeld wordt wegens het neerslaan van de Hongaarse opstand eind vorig jaar. De resolutie stelt voor dat de Assemblée haar voorzitter, prins Wan van Thailand, machtigt maatregelen te nemen die hij nodig acht om de vroegere aanbevelingen van de UNO-Assemblée ten aanzien van Hongarije, onder meer de terugtrekking van de Russische troepen uitgevoerd te krijgen. Naar verluidt zou het de bedoeling van de opstellers der resolutie zijn, dat prins Wan Moskou en Boedapest bezoekt. De resolutie stelt ook goedkeuring voor van het verslag der UNO-commissie van onderzoek naar de Hongaarse opstand. Deze commissie, waarin Denemarken, Ceylon, Tunesië, Australië en Uruguay zitting hadden, stelt de Sovjet-Unie aan de kaak wegens het neerslaan van de „spontane nationale opstand". Prins Wan dankte, toen hij de Assemblée opende, de leden van de commissie voor hun „toegewijde inspanning" bij het onderzoek. Hij zei, dat de Assemblée een oplossing in overstemming met het UNO-Handvest moet zoeken voor „dit Hongaarse vraagstuk, dat, tenslotte, een menselijk vraagstuk is." De rapporteur van de commissie, Keith Shann (Australië), diende daarop het ver slag in. De commissie meent, zo zei hij, dat het verslag, ook al kan het op bepaalde punten wellicht nog aangevuld worden, de toets van toekomstige onderzoekingen zal kunnen doorstaan. De Hongaarse afgevaardigde, Peter Mod, verklaarde, dat de commissie het UNO- handvest heeft geschonden door zich in de binnenlandse aangelegenheden van Honga- rije te mengen en dat zij zich niet aan de opdracht van de Assemblée had gehouden. Zijn regering verzoekt de vergadering dan ook de commissie en haar verslag, „dat de waarheid vervalst", te veroordelen en de „zogenaamde Hongaarse kwestie" van de agenda af te voeren. Hij noemde het „kenmerkend" voor de samenstelling van de UNO-commissie, dat de voorzitter, de Deen Alsing Andersen, indertijd als minister van Defensie „de be zetting van Denemarken door de nazi's vergemakkelijkt had". Onmiddellijk pro testeerde de Deense afgevaardigde, Eske- ADVERTENT1E BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Engelse Suède Dames-Herenjasjes COOS-BAY (AFP/Reuter) Het 3676 ton metende Noorse vrachtschip „Thors- hall" is in de monding van de baai van Coos aan de zuidkust van de Amerikaan se staat Oregon in aanvaring gekomen met een baggermachine. De baggermachine, aan boord waarvan zich 47 mensen bevon den, zonk onmiddellijk. De kustwacht maakte bekend dat de meeste overleven den zich aan de boven water uitstekende stukken van de baggermachine vastklam pen. De „Thorshall" is na de aanvaring naar de haven teruggekeerd. Reddingsbo ten en een helikopter zijn te hulp gesneld. Volgens de kustwacht doen onbevestig de geruchten de ronde dat verscheidene mensen, die zich in de machinekamer van de baggermachine bevonden bijde aan varing, zich niet bijtijds uit de voeten hebben kunnen maken en nog steeds zijn opgesloten. Tot nu toe heeft men het lijk van een der opvarenden gevonden. (AFP) Drie bemanningsleden van de baggermachine „Rossell" zijn om het leven gekomen en zeven gewond. Een man wordt vermist. Er zijn geen slachtoffers aan boord van het Noorse schip. Alle inzittenden van een reddingsboot van de „Rossell" welke door de woeste golven omsloeg, zijn opgepikt door hef- schroefvliegtuigen en vaartuigen van de kustwacht. XCOCOOOCCC *xoxxx»ccc<x»oooocoooooocooooococcooc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking en pe rioden met buien. Overwegend krachtige tot harde wind tussen zuidwest en west. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee ^JÜUC^-A^-\XXXX*JOOÜÜCXXXX<XXXX)OOOCXX)CXXXXXXX)OOOOOOCX lund, tegen deze onbehoorlijke „bewering, die kennelijk gebaseerd is op lasterlijke artikelen, geschreven door een man die nadien gevangenisstraf heeft gekregen". Ook de Sovjet-afgevaardigde, Sobolev, protesteerde tegen het debat over deze „uitdagende kwestie". Hij sprak van een poging van „heersende kringen in bepaalde landen - in de eerste plaats de V.S.", zich in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije te mengen en de UNO te ge bruiken voor „propaganda" tegen de Sovjet Unie. Voorts zou het debat de aandacht moeten afleiden van de „agressieve daden van Groot-Brittannië en Frankrijk in het Nabije Oosten en elders in de wereld". Prins Wan verklaarde, dat de Assemblée de Hongaarse kwestie bespreken kan,waar op de Tsjech Ullrich van verdere protesten afzag. Hierop diende Cabot Lodge zijn resolutie in. Hij verklaarde, dat men niet mag wan hopen en vastberaden moet blijven. Ook al staat er een aanzienlijke fysieke macht ach ter het kwaad, die macht wordt gehanteerd door mensen die tot andere gedachten gebracht kunnen worden. Zolang zij niet van gedachten veranderen, ook in hun eigen belang, zullen zij omringd blijven door verbitterde volken, die zich, zodra hun kans gekomen is, op hen zullen wer pen. Men kan, aldus Lodge, betwijfelen of Kadar en zijn Russische meesters het rad der historie eeuwig kunnen dwingen in een richting die teveel dood, vrees en lijden voor miljoenen mensen betekent. De onder tekenaars van de resolutie geloven, dat „Gods hulp en standvastige menselijke inspanning het rad der geschiedenis in de richting van gerechtigheid en waarheid kunnen laten wentelen, aldus de Ameri kaanse afgevaardigde. De Assemblée zal vanmiddag opnieuw bijeenkomen ter voortzetting van het debat. Minister Luns, die met het passagiers schip lie de France in New York aankwam om de bijzondere zitting van de Assemblée bij te wonen, verklaarde tegenover ver slaggevers dat Nederland „een zeer krach tig en ondubbelzinnig standpunt van de UNO inzake Hongarije" voorstaat. Mr. Luns betoogde dat „de Hongaarse tragedie het Nederlandse volk en zijn regering diep heeft geschokt". Hij zei dat de UNO mis schien niet in de gelegenheid zou zijn iets concreets voor het Hongaarse volk te doen, maar het zou indruk maken indien zij „in duidelijke bewoordingen de verantwoorde lijkheid voor de Hongaarse tragedie zouden kunnen stellen, daar waar zij behoort. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaarse onder-minister van Buitenlandse Zaken Szarka heeft in Boedapest verklaard, dat zijn reis naar het Nabije en het Verre-Oos ten om in die landen daar het standpunt van zijn regering ten aanzien van de Hon gaarse kwestie uiteen te zetten, „geslaagd" is. Hij heeft India, Ceylon, Indonesië, Bir ma, Egypte, Soedan en Syrië bezocht en de mensen daar ervan overtuigd, dat het debat over de Hongaarse kwestie in de UNO-Assemblée de internationale toestand niet zou verbeteren, zo verklaarde de on der-minister op een persconferentie. Naar wij vernemen heeft de justitie een onderzoek gelast naar de puzzels, zoals die door een grote fabriek van zeeppoeder en andere zeepproducten als reclame worden gebruikt. Er wordt nagegaan in hoeverre sprake kan zijn van een overtreding: van de lote- rljwet. Daartoe zal men moeten aantonen, dat het zogenaamde „gok-element" bij deze puzzels overheerst, zodat de deelnemers „geen overwegende invloed kunnen uit oefenen op de uitslag". Verjaardagsbal. De Koningin en Prins Bernhard zullen zaterdagavond ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van prinses Irene een bal geven in Huis ten Bosch te 's-Gravenhage. Zij hebben honderdtwintig jongelui uitgenodigd. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, heeft op zijn wekelijkse perconfe rentie verklaard, dat er waarschijnlijk een vreedzame oplossing voor de toestand in Syrië zal worden gevonden. „Er zijn ech ter elementen in de situatie, die de Ver enigde Staten niet beheersen en die tot ernstige moeilijkheden aanleiding zouden kunnen geven", zo waarschuwde hij. Dulles vervolgde: „Het feit dat de Ver enigde Staten de toestand in Syrië ernstig opvatten, maakt het zeer waarschijnlijk dat een vreedzame oplossing zal worden gevonden. Indien wij niets zouden doen en de ontwikkeling in Syrië als onbelangrijk zouden beschouwen, zou er grote kans op bestaan, dat zij tot oorlog leiden. De Ver enigde Staten geloven zeker niet in het, hier of elders, bewaren van de vrede tot elke prijs. Het gehele doel van Eisen- howersplan voor het Nabije Oosten is dui delijk te maken, dat de Verenigde Staten onder bepaalde omstandigheden zullen handelen." Dulles verklaarde verder dat de Ameri kaanse regering tot dusverre nog niet heeft vastgesteld dat Syrië wordt overheerst door het internationale communisme, vol gens het plan van Eisenhower voor het Nabije-Oosten. De minister somde drie voorwaarden op, die vervuld zouden moeten zijn, voordat de Verenigde Staten tot een rechtstreeks mi litair ingrijpen zouden overgaan: 1. De president zou moeten vaststellen, dat een bepaald land in het Midden-Oosten onder overheersing van het internationale com munisme is gekomen. 2. Het bewuste land zou een aanvalsdaad jegens een andere Dinsdag hebben verscheidene 'par lementsleden een bezoek gebracht aan industrieën en bedrijven in Kennemerland. Men vindt op pagina 5 hiervan een uitvoerig verslag. In gezelschap van Prins Bernhard maakte ook een aantal leden van Eerste en Tweede Kamer een rond gang door de Hoogovens te IJ mui den. In de gloeiovenhal van de Breedband hield de president-direc teur van het bedrijf, ir. A. H. Ingen IIousz een inleiding. Men ziet op de foto het gezelschap bijeen tegen de spectaculaire achtergrond van een impressie van de moderne ijzer- en staalwinning. staat moeten hebben gepleegd en 3. Het aangevallen land zou de Verenigde Sta ten om hulp moeten hebben gevraagd. Hij voegde hieraan toe: „Ik acht het niet waarschijnlijk, dat deze drie ontwikkelin gen zich onder de huidige omstandighe den zullen voordoen." Dulles verklaarde, dat het door de lucht naar Jordanië vervoeren van Amerikaanse wapens geen volslagen nieuwe ontwikke ling is omdat deze wapens reeds enige tijd geleden voor Jordanië waren gereserveerd. De president had slechts gelast de afleve ring te versnellen omdat Jordanië drin gend behoefte had aan wapens voor defen sief gebruik, met name tankbestrijdings middelen. In antwoord op een vraag, waarom de Verenigde Staten geen wapens naar Israel zenden, verklaarde Dulles dat de Ameri kaanse regering niet meent, dat Israel op het ogenblik speciaal wordt bedreigd. „Is raël heeft wapens en geniet het voordeel uit de verklaring van Eisenhower, dat de Verenigde Staten elke staat in het Nabije Oosten, die door een andere zou worden aangevallen, te hulp zullen komen", aldus Dulles. Twee „Times"-waarschuwingen NEW YORK (AFP). De New York Times schrijft, dat het zenden van Ameri kaanse wapens aan Jordanië twee gevaren voor de V. S. inhoudt. Het eerste is, dat Syrië, gegrepen door paniek en door woede verblindt zich nog meer bij het Russische blok aansluit. Het tweede is, dat de Arabi sche staten de Amerikaanse politiek niet zullen begrijpen. Het blad merkt op, dat als president Nasser van Egypte, die groot gezag heeft, de andere Arabische landen ervan kan overtuigen, dat de Verenigde Staten het Arabische blok willen breken of het Ara bische nationalisme willen verzwakken of BOSTON (UP) Prins Alexander, de vijftienjarige zoon van koning Leopold, heeft in het kinderziekenhuis te Boston een slagader-operatie van vijf uur onder gaan, die goed geslaagd wordt genoemd. In een communiqué werd gezegd dat een vernauwd deel van de slagader in de borst kas van de prins met succes verwijderd is. Inayat Khan: Een verlangen terug dringen is een goddelijke impuls onderdrukken. (Van onze correspondent in Londen) Een speciale verslaggever van de „Daily Express" meldt uit Amman, waar de bur gerlijke perscensuur thans is opgeheven, dat de terroristische campagne ir Jordanië op het ogenblik wordt opgevoerd en dat zij ten doel heeft koning Hoessein van de troon te verjagen en de Amerikanen uit het land te verdrijven. Een bom is tot ont ploffing gebracht voor de woning van de minister van Landbouw, die de koning in april het eerst tegen de samenzwering had gewaarschuwd. De politie heeft verschil lende verdachten gearresteerd. Een aantal terroristen die uit Syrië naar Jordanië zijn gezonden, hebben het gebouw van de Amerikaanse informatie-diensten in Am man aangevallen en andere buitenlandse functionarissen bedreigd. De politie heeft extra bescherming ingesteld voor alle westelijke ambassade-gebouwen. De verscherping der veiligheidsmaat regelen volgt op de aankomst van Ameri kaanse wapens. Samir Rifai, de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde dat de toestand in het Nabije Oosten chaotisch is, maar dat Jordanië zich niet in de zaken van Syrië zal men gen en dat Egypte en Syrië op hun beurt Jordanië met rust moeten laten. BELGRADO (UP) De Poolse partij en regeringsdelegatie geleid door party - secretaris Gomoelka, is dinsdag enthousiast in Belgrado ontvangen. Schoolkinderen wierpen op de tien kilometer lange weg van het vliegveld Zemun naar het centrum bloemen naar de auto waarin het Poolse gezelschap was gezeten. Arbeiders en amb tenaren hadden een uur vrij gekregen om de intocht gade te slaan. In tegenstelling tot de gang van zaken by het bezoek van andere communistische of Sovjetleiders werd persfotografen op het vliegveld en langs de route een grote mate van be wegingsvrijheid verleend. Het welkom voor Gomoelka was veel uitbundiger dan dat welk communistische leiders uit de Sovjet-Unie, Roemenië, Bul garije en Hongarije bij voorgaande ge legenheden ten deel viel. Er hadden zich naar schatting driehonderdduizend toe schouwers langs de route geschaard. Gomoelka genoot zichtbaar van zijn per soonlijke populariteit. Gedurende de rit van het vliegveld naar het „oude paleis", alleen Israel steunen, het politieke initia- i verbonden met het „witte paleis", de offi- tief dat de Verenigde Staten nemen, wel ciële residentie van Tito, juichte de eens in hun nadeel kan uitvallen. menigte vrijwel onafgebroken. Naar wy van de zyde van het mini sterie van Verkeer en Waterstaat ver nemen is thans het officiële protocol mede gedeeld van de officiële opening van de Velser tunnel door Koningin Juliana op 28 september. Om half tien des morgens verzamelt het gezelschap zich in de sta tionsrestauratie eerste klasse van het Haarlems station waar de president van de Nederlandse Spoorwegen dr. ir. F. Q. den Hollander een welkomstwoord zal DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S spreken. Men vertrekt vervolgens om 10.33 uur uit Haarlem en vervolgens begeeft men zich via de oude route, dus over de spoorbrug, naar Beverwyk waar men om 10.58 uur zal aankomen. Om kwart over elf zal de Koningin de nieuwe spoorweg tunnel openstellen en om 11.20 uur zal men per trein door de spoorwegtunnel naar de halte Driehuis-Zuid ryden. Aankomst aldaar om 11.31 uur. Öm 11.55 uur vertrekt de Koningin per autobus naar het ventilatiegebouw zuid van de auto tunnel, waar minister mr. J. Algera te 12.05 een rede houdt en de Koningin de ventilatoren voor de luchtverversing in de autotunnel in werking stelt. Te 12 30 uur vertrek per autobus naar tunnelingang zuid, te 12.35 uur rede van dr. M. J. Prin sen, Commissaris der Koningin in Noord holland en officiële openstelling door Ko ningin Juliana van de autotunnel. Om 1 uur wordt door de oostelijke tunnelbuis naar noord gereden, terug door de weste lijke tunnelbuis. Het défilé van bedrijfs auto's in de tunnel begint te 13.15 uur en om 13.30 uur is de officiële plechtigheid afgelopen. De architect A. Th. A. J. Wiegerinck uit Groenlo is om het leven gekomen toen hij gisteravond omstreeks half tien te W e z e p met grote rnelheid met zijn auto uit een bocht van de Zuiderzeestraatweg vloog. De auto werd geheel vernield. De 6-jarige Margaretha Schutte is gis termiddag, toen zij met een groepje kin deren van school naar huis fietste, bij K r e i 1 in de Noordoostpolder door een auto aangereden. Zij was onmiddellijk dood. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 837 personen, van wie 163 kinderen. (Reuter/AFP) President Tito en Go moelka reden in een Britse Rolls Royce, vice-premier Kardelj en premier Cyran- kiewicz in een Russische Zis en vice- premier Rankovitsj en minister Rapacki in een Amerikaanse Cadillac. In de vroege ochtenduren stonden reeds tienduizenden mensen langs de route die de Polen zouden gaan. De gehele stad is versierd met vlaggen en spandoeken over de gehele breedte der straten. De mensen strooiden bloemen toen de auto's passeer den. Door het opdringen van de menigte kon men op sommige ogenblikken slechts langzaam vooruit. (Reuter) Tito heeft op een banket ver klaard dat Joegoslavië de Oder-Neisse- grens als de „enige en blijvende oplossing" van het vraagstuk der Pools-Duitse gren zen beschouwt. Hij zei verder het Duitse vraagstuk van uiterst groot belang te achten voor het verzekeren van vrede en veiligheid. Hij meent dat dit slechts in een geest van vertrouwen, en met medewer king van het Duitse volk, kan worden op gelost. Gomoelka verklaarde in zijn antwoord dat de vrede in Europa „vooral bedreigd wordt door die militairistische Westduitse elementen, die erop uit zijn de onschend bare Oder-Neisse-grens teniet te doen en die van vergelding dromen". Hij voegde hieraan toe dat Polen saamhorig is met „zijn buurland, tevens de eerste en mach tigste socialistische staat, de Sovjet-Unie". Gomoelka verklaarde dat Polen de liqui datie van een periode van twisten en mis verstand. ..waarvoor Joegoslavië niet ver antwoordelijk is geweest", met gevoelens van grote opluchting had begroet. President Tito bood de Poolse gasten dinsdagavond een grootscheepse ontvangst aan in het witte paleis, dat de indertijd als regent opgetreden prins Paul tot ambts woning heeft gediend. (UP) In Belgrado verluidt dat Tito met de Russische partijsecretaris Kroesj- tsjev over de besprekingen overlegd heeft, tijdens de bijeenkomst in Roemenië. Men verwacht daarom niet dat er zaken zullen worden behandeld die de Sovjet-Unie ho gelijk onwelkom zullen zijn. Nochtans houdt men er rekening mee dat de vor ming ter sprake zal komen van een blok van „nationaal communistische landen". Partijcongres uitgesteld Met het oog op de bijeenkomst van Tito en Gomoelka is het zevende Joegosla vische partijcongres van november uitge steld tot april. Diplomatieke waarnemers zien hierin het bewijs voor een zekere spanning, gepaard gaande aan onzeker heid, in kringen van de leiding. Volgens geruchten die de ronde doen is het con gres uitgesteld wegens de onzekere we reldsituatie en in het bijzonder naar aan leiding van de Kremlin-mutaties van deze zomer. Ook ging het gerucht in partij kringen dat het besluit het congres uit te stellen beïnvloed was door geruchten in de Sovjet-Unie dat de Comintern weer zal worden opgericht Het smokkelen van Nederlandse boter naar België heeft de laatste tijd weer een grote omvang aangenomen, zodat de grens controle is verscherpt. Douane-ambtenaren hebben een auto achtervolgd, die 's nachts in volle vaart de grens tussen Zuid-Limburg en België pas seerde. Toen de bestuurder op Belgisch ge bied stopte, blijkbaar om de nummerplaat te verwisselen, reden de Nederlandse amb tenaren de wagen voorbij, die echter snel achteruit reed en een zijweg insloeg. Even later vloog de smokkelauto door de grote snelheid uit een bocht, reed een droge greppel in en geraakte in brand. De be stuurder, waarschijnlijk een Belg, zag kans door het veld te ontsnappen. De wagen bleek 600 kilo boter te bevatten.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1