Kamer van Koophandel handhaaft bezwaren tegen streekplan Bloemendaal houdt vast aan karakter van woongemeente Gesprek met dr. Peereboom Voller: rieven aan de redactie Orgelbespeling door Jacob Bijster Wim Sonnevelds nieuwe cabaret HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Financiële moeilijkheden maken besnoeiing van diverse begrotingsposten noodzakelijk Haarlemmer verdacht van oplichting Milhaud op programma van het laatste zomerconcert Burgerlijke Stand van Haarlem Bloemist beteelde grond zonder vergunning Geen vestigingsvergunning „wegens examenvrees" GITA-atletiekploeg won in Beverwijk Bezwaarschrift aan de Kroon Groeiende interesse voor medische sportkeuring >^COC<>CCOMCOCCCOCOC<xccoccccoccccccocccccocc<XCCCCCCCO: Het was een boa U/M WOL en HANDWERKEN „A la carte" „u\omt om u te amuseren, u wilt de nare nieuwsberichten en dagelijkse zorgen „Door Zang Vriendschap" WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 Evenals byna alle andere gemeenten in ons land heeft ook de gemeente Bloemen daal te kampen met grote financiële moeilijkheden. „Bloemendaal is een arme gemeente, ondanks het feit, dat er vele goed gesitueer de ingezetenen zyn". Dit merkte Bloemendaals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Vuiler, op in een vraaggesprek dat wy met hem hadden over de problemen van de gemeente. „Bloemendaal is genoodzaakt op zyn reserves in te teren door de be palingen van de regering, waarby de uitkeringen van ryk aan gemeenten zyn ge baseerd op de opbrengst van de ondernemingsbelasting. Een andere moeilijkheid is bet ontbreken van de mogelijkheid tot het verkrijgen van zogenaamd „kort geld", vervolgde de burgemeester, die voorts wees op het karakter van woon- en recreatie gemeente, dat Bloemendaal heeft, juist door de afwezigheid van ondernemingen binnen zyn grenzen. Door fiscale moeilijkheden en andere overheidsvoorschriften zal de Bloemen- daalse gemeentebegroting dit jaar later gepubliceerd worden dan dit voorgaande jaren het geval was. Het zal nodig zijn in de gemeentelijke uitgaven danig het mes te zetten, aldus de burgemeester, die er aan toevoegde, dat tengevolge hiervan ver scheidene diensten zullen moeten worden ingekrompen. Onderwijs vormt de groot ste post op de begroting en ook daar zal bezuinigd moeten worden, hoewel de in krimping hier niet zo spectaculair zal zijn als bijvoorbeeld bij de dienst van Publie ke Werken. In hoeverre de maatregelen, die door de commissie-Oud zijn voorge steld ten aanzien van de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten voor Bloemendaal een verbetering zullen bete kenen valt nu nog niet te zeggen, maar wel legde dr. Peereboom Voller er de na druk op. dat Bloemendaal strikt wil vast houden aan een gezond financieel beleid. Voorts toonde de burgemeester grote be zorgdheid over de regeringsmaatregelen, die op langere termijn de gemeentelijke autonomie bedreigen. Een ander aspect, dat in de komende begroting die men vóór Kerstmis ge reed hoopt te hebben naar voren zal komen wordt gevormd door de nagenoeg ongewijzigde posten voor politie en brand weer. Oude bevolking Het gemeentebestuur is er op uit Bloe mendaal zoveel mogelijk het karakter van een woongemeente te laten behouden. De loop der bevolking van de laatste jaren toont aan, dat de gemiddelde leeftijd der ingezetenen stijgende is en dat het geboor tecijfer terugloopt. Daarmee komt een be volkingsopbouw tot stand, die niet geheel gezond voor de gemeenschap te noemen is. De leeftijdsgroep van de 50 tot 55-jari- gen vormt de grootste in de bevolkings- pyramide en de vestiging van jonge ge zinnen blijft hierbij sterk ten achter. Ook zal de gemeente Bloemendaal ertegen moe ten waken, dat zij een algemeen tehuis voor bejaarden wordt, want het is thans al zo, dat een zevende deel van de bevolking in rust- en verpleeghuizen verblijf houdt. „Daarom pogen wij", aldus dr. Peere boom Voller, „vrijkomende grote gebou- ADVERTENTIE In hoger beroep opnieuw één jaar geëist De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam, mr. W. B. J. Aberson, heeft bevestiging geëist van het vonnis dat de rechtbank te Haarlem in mei uitsprak tegen een 47-jarige banketbakker uit Haarlem die vele malen sommen gelds wist los te krijgen van diverse bankinstel lingen, n.l. één jaar met aftrek wegens op lichting. Ook zou hij zich aan bedrieglijke bankbreuk hebben schuldig gemaakt. De Haarlemmer was in beroep gegaan omdat hij zich ten onrechte veroordeeld vond. Ter zitting verschenen zes getuigen, die destijds op de woordenvloed van ver dachte en op diens „onschuldige uiter lijk", zoals de verdediger het noemde, wa ren afgegaan en hem tezamen voor enkele tienduizenden guldens hadden geleend. Te gen al zijn „relaties", waaronder vertegen woordigers van bankinstellingen, had hij gezegd, dat hij al f 20.000 eigen geld en enkele huizen bezat. Bovendien had hij de bedrijfsinventaris van een banketbakkers zaak, die nog niet zijn eigendom was, als onderpand voor geleend geld doen ver strekken. „Zij zijn allemaal op uw praatjes inge gaan", merkte de president mr. P. B. Dijksterhuis op, „maar als ik u zo zie is het mij een raadsel hoe ze u geloofd heb ben", zei hij tegen de verdachte. De Haarlemmer bestreed de getuigen verklaringen, waarop de president vroeg: „Dus volgens u zijn alle getuigen hier leugenaars". Verdachte: „Ja, dat zijn ze ook". De president was van mening dat de slachtoffers wel wat al te goed van ver trouwen waren geweest en onvoldoende in formaties hadden ingewonnen. Verdachte die banketbakker wilde wor den was op voorspraak van een vertegen woordiger van de Stichting Banketbak- kersbelangen met iemand in contact geko men, die hem een zaak te Haarlem wilde overdoen. Naar de vakbekwaamheid en de solvabiliteit was echter geen onderzoek in gesteld. De verdediger, mr. P. H. de Vries, be toogde dat zijn cliënt een grote fantasie heeft. Hij vroeg zich overigens af of het ten laste gelegde nu werkelijk bedrog is dan wel of er met een psychologische af wijking rekening moet worden gehouden. Verdachte is volgens pleiter een persoon die zich gemakkelijk laat beïnvloeden. Dit moet het hof wel in overweging ne- roen, aldus pleiter. De president bepaalde de uitspraak op 24 september. Dr. D. H. Peereboom Voller. wen zoveel mogelijk te reserveren voor het vestigen van gezinnen en niet voor de huisvesting van nog meer rust- of ver pleeghuizen. Naar verhouding doet Bloe mendaal trouwens het meest van alle ge meenten voor het oplossen van het be- jaardenvraagstuk". Typische sfeer Aan het behoud van de typische sfeer, structuur en karakter van de gemeente wordt ook de nodige aandacht gewijd door B. en W. De oude buitenplaatsen maken van deze bijzondere sfeer deel uit en zo wordt er naar gestreefd, aan het meertje van Caprera - nu „Caprera" zelf bewoond is - in de toekomst een bestemming te geven, waarbij de specifieke flora en fauna bewaard kunnen blijven. De strijd om het behoud van het natuur schoon komt ook tot uiting in het rekest, dat de gemeente Bloemendaal aan de Kroon heeft doen toekomen, waarin be zwaren naar voren zijn gebracht tegen het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland. Met het oog op de bestedingsbeperking zal het Marinehospitaal voorlopig wel in Bloemendaal gevestigd blijven. Vooral dankzij het verlenen van snelle medische hulp in geval van ongelukken, noemde de burgemeester dit hospitaal een1 welkome gast voor de gemeente. Het ligt verder in de bedoeling ook in 1958 weer een tentoonstelling van werken van in Bloemendaal wonende kunstenaars te houden, al zal het gemeentelijk aandeel hierin wel kleiner zijn, dan in voorgaande jaren het geval was. Zalennood Een ander probleem voor Bloemendaal vormt de zalennood. Als in „Bloemenheu- vel" op den duur het nieuwe raadhuis komt, zal aan deze nood grotendeels een einde komen, omdat „Bloemenheuvel" een burgerzaal heeft, die een rijk contactpunt voor de bevolking zou kunnen vormen en in totaal aan 450 mensen een plaats zal kunnen bieden. Als het zover was, zou, naar de burgemeester veronderstelde, ook het muzenforum weer kunnen herleven. Ook ten aanzien van sportvelden en gym nastieklokalen bestaan wensen, die vooral wat de laatste betreft voorlopig nog wel niet verwezenlijkt kunnen worden. Het toerisme is verblijdend geweest en de gemeente neemt wat dit betreft, ook al dankzij strand en kampeercentrum, een steeds belangrijker plaats in. Tenslotte wees dr. Peereboom Voller er op, dat de band van de Bloemendaalse be volking onderling goed is, ook al wordt wel eens het tegendeel beweerd. Een tekenend beeld hiervan wordt gegeven door de in stellingen op vrijwillige basis, zoals Be scherming Bevolking, brandweer en Bloe mendaalse reddingsbrigade. Ruime belang stelling hiervoor wijst op een verblijdend teken van burgerzin. Resumerende kan worden gezegd, dat het gemeentebestuur ernaar blijft streven Bloemendaal een rustige woongemeente voor velen te doen blijven en haar spe cifieke taak in de randstad Holland te doen blijven vervullen. Als onderdeel van het laatste zomer concert, dat het Noordhollands Philhar- monisch Orkest onder leiding van Henri Arends op donderdag 19 september in de Haarlemse Concertzaal geeft, zal met solis tische medewerking van de pianist Sas Bunge een uitvoering worden gegeven van het Tweede Pianoconcert van Darius Mil haud. Het betreft hier een eerste uitvoe ring in Holland. HAARLEM, 10 september 1957. ONDERTROUWD: 10 sept.: A. Smit en G. M. E. Stoeken; W. Th. Beijnvoort en M. S. Jonkman; J. van Wees en J. M. Aal- ders. BEVALLEN van een zoon: 6 sept.: J. PI. Corporaal-Haasjes; 9 sept.: B. van Charante-Bruins; 10 sept.: M. van Dijck- Van der Veen. BEVALLEN van een dochter: 8 sept.: M. L. Kelderhuis-De Jong; 9 sept.: G. van Asselt-Verschoor; H. P. Ligthart-Van Straelen; M. de Zeeuw-Tits; L. L. C. M. Senft-Van Kimmenaede; T. de Graaf- Vring. OEVERLEDEN: 8 sept.: M. Waagmees- ter-Witkamp, 62 j., Kleverparkweg; H. M. Spruit-Peetoom, 74 j., Crayenesterlaan; 9sept.: H. J. van Bremen, 56 j., Maerten van Heemskerkstraat; M. G. A. de Beus- Korfage, 87 j., Nachtegaalstraat; E. L. Heukeshoven, 76 j., Begijnhof. Economische politierechter Vijfhonderd gulden onvoorwaardelijk en een voorwaardelijke boete van duizend gulden met een proeftijd van twee jaar hoorde een 32-jarige bloemist uit Aals meer tijdens de maandag gehouden zitting van de Haarlemse economische politie rechter tegen zich eisen, omdat hij een grotere oppervlakte met anjers had ge teeld dan volgens zijn vergunning geoor loofd was. De economische politierechter, mr. J. D. Vink, veroordeelde hem tot een boete van zeshonderd gulden, waarvan vierhonderd gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De kweker had een kas van duizend vierkante meter. Slechts 180 vierkante meter mocht hij be planten. De bloemist had echter de vol ledige oppervlakte voor zijn anjers ge bruikt. Tijdens een controle liep hij echter tegen de lamp. Na opmeting door een controleur heeft de bloemist een tijdelijke vergunning bij het Produktschap voor Siergewassen (die hij inmiddels heeft ge kregen) aangevraagd. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, vond de handel wijze van verdachte vrij ernstig, omdat de bonafide kwekers hierdoor worden bena deeld. De verdachte was van mening, dat de eis wel erg hoog was. „Ik verdien maar tachtig gulden per week bij mijn vader. Ik ben pas als kweker begonnen", zo ver dedigde hij zich. „Maar de opbrengst van de snijbloemen wordt geschat op twaalf duizend gulden", zei de politierechter. De bloemist kon hier weinig tegen inbrengen. Een 45-jarige schilder uit Hillegom had zich maandagmiddag voor de Haarlemse economische politierechter, mr. J. D. Vink, te verantwoorden voor het feit, dat hij een schildersbedrijf zonder de daartoe ver eiste vergunning had uitgeoefend. De schilder had ruim 32 jaar bij schildersbe drijven gewerkt en wilde het nu ook eens voor zich zelf gaan proberen. Een schuur achter zijn woning richtte hij tot schil derswerkplaats in. Alles scheen goed te gaan vooral nadat hij enige opdrachten had gekregen totdat een opperwachtmees ter van de rijkspolitie eens een kijkje bij hem kwam nemen. „U weet toch, dat uw papieren in orde moeten zijn", verweet de politierechter hem. „Ik heb ook gepro beerd alles voor elkaar te krijgen. Maar ik kan geen enkel examen met goed ge volg afleggen, omdat ik last heb van examenvrees". Op de vraag van mr. Vink of hij eigen lijk wel iets afwist van handelskennis, antwoordde de schilder: „Voldoende vol gens mij". De vergunning bleek na het proces-ver baal bij de Kamer van Koophandel te zijn aangevraagd. Nadat de officier van Justi tie, mr. J. Wiarda, honderd gulden boete of twintig dagen had geëist, veroordeelde de economische politierechter de schilder tot zestig gulden of twintig dagen. Onhygiënisch Conform de eis werd een 41-jarige Haarlemse melkboer tot vijftien gulden of drie dagen veroordeeld, omdat hij bussen melk en kratten met melkflessen zodanig op het trottoir had gezet, dat bevuiling er van door honden niet uitgesloten mocht worden geacht. Ter verdediging voerde verdachte aan, dat hij tengevolge van de melksanering een surplus van melk had, dat hij niet in zijn winkel kon opbergen. De melkboer 'had reeds eerder een waar schuwing gehad, maar zich er niet aan gestoord. „Sinds de sanering staan de straten vol met melkflessen. Het is onbegrijpelijk", was de mening van de officier van Jus titie. In het sportpark „Adrichem" in Bever wijk is zondag de laatste ontmoeting ge houden van de atletiekcompetitie tussen de damesatleten van „Holland" en „GITA" uit Haarlem, „Suomi" (Velsen) en „DEM" (Beverwijk). In zijn wedstrijd tegen DEM slaagde GITA er in zoveel punten te ver zamelen dat het als winnaar van deze atletiekcompetitie té voorschijn kwam en daarmede voor de tweede achtereenvol gende maal beslag legde op de wisselbeker. Suomi won de ontmoeting tegen Hol land. De 60 meter hardlopen voor C-meisjes werd een dubbele GITA-overwinning door Saskia de Jong en Hilly Haldermcn, die respectievelijk 8.7 sec. en 8.9 sec. lieten noteren, de snelste tijden van de series. Op de 80 meter voor B-meisjes moesten de GITA-meisjes Marga de Veer en Cor- rie Fictoor met beiden 11 sec. de overwin ning laten aan Th. Potma van DEM, die de goede tijd van 10.9 sec. voor zich liet af drukken. Rida Beijen en Loes Spilker, beiden van GITA, brachten het op de 100 meter voor C-dames tot een derde en een vierde plaats in resp. 14 en 14.4 sec. Het vèrspringen voor C-meisjes werd met 4.69Vï meter gewonnen door het DEM- meisje R. Bruijns. Hilly Halderman en Saskia de Jong van GITA bezetten op dit nummer de tweede en de derde plaats met resp. 4.54V2 meter en 4.23 meter. Truus van Egmond zorgde bij het kogelstoten voor D- dames met 8.89 meter voor een tweede plaats achter C. Beentjes van DEM (9.16 meter). Een dubbele overwinning voor GITA leverde ook het discuswerper voor C-dames op. Truus van Egmond wierp de schijf 27.06 meter ver, waarmede de over winning haar niet kon ontgaan. Tine van Egmond nam met een afstand van 25.71 meter de tweede plaats voor haar rekening. Hansje Keijzer van GITA stond bij het hoogspringen voor A-meisjes met 1,40 meter op eenzame hoogte; nummer twee, het DEM-meisje A. Smorenberg, bereikte 1,25 meter. Bij het kogelstoten voor B- meisjes namen Ans van der Eem en Jona van Zuthem van GITA met 8,59 meter en 8,02 meter resp. de derde en vierde plaats in. Marga de Veer en Bea Wijminga zorg den bij het vèrspringen voor B-meisjes voor een eerste en een tweede plaats. Mar ga de Veer sprong 4,83 meter en Bea Wij minga 4,58 meter. Discuswerpen voor A- meisjes leverde de tweede overwinning op voor Hansje Keijzer (GITA) met een goede worp van 27,01 meter. Haar clubgenote Tine van Bakel nam met 22,05 meter de tweede plaats voor haar rekening. Loek Braafhart (1,25 meter) en Loes Spilker (1,20 meter) namen bij het hoogspringen de tweede en de derde plaats in. Het vèrspringen voor A-meisjes was voor het DEM-meisje B. Kuijs met 4,89 V2 meter. Hansje Keijzer van GITA bezette met slechts een halve centimeter verschil de tweede plaats. Het hoogspringen voor B-meisjes was met 1,30 meter voor het GITA-meisje Corrie Fictoor, terwijl Bea Wijminga zich met 1,20 meter als derde plaatste. Rida Beijen (GITA) sprong zich bij het vèrspringen voor C-dames met 4,50 meter naar een tweede plaats. Op hetzelfde nummer voor D-dames werd Loeki Braaf- hart (GITA) met 4,03 meter eveneens tweede. De 4 x 60 meter estafette voor C-meisjes leverde een overwinning op voor DEM in 34,3 sec. vóór GITA in 36,2 en Suomi in 37,9 sec. De 4 x 80 meter estafette was in 43,6 sec. voor GITA met DEM in dezelfde tijd op de tweede plaats. Holland plaatste zich derde en Suomi vierde. DEM won de 4 x 100 meter estafette in 54,3 sec., tweede werd GITA, derde Suomi en vierde Hol land. De totaaluitslag van de atletiekcom petitie luidt: 1. GITA 344^ pnt; 2. DEM 336 pnt; 3. SUOMI 318V2 pnt; 4. Holland 302 pnt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft in een bezwaarschrift aan de Kroon haar bezwa ren tegen het door Provinciale Staten van Noordholland ontworpen streekplan Zuid Kennemerland gehandhaafd. Deze bezwaren zijn in december 1956 ge formuleerd in een brief aan Gedeputeerde Staten, waarbij als voornaamste grieven tegen het ontwerp-streekplan naar voren werden gebracht, dat dit plan te gedetail leerd was in zijn bestemmingen, waardoor het niet alleen voor de recreatie maar ook voor de ontplooiing van het bedrijfsleven een belemmering vormt. Bovendien bieden de bestemmingen ten aanzien van het ver keer ten westen van Haarlem, volgens de Kamer van Koophandel, geen oplossing uit technisch en financiëel oogpunt, ter- (Verkort weergegeven) Huishuren. Met belangstelling nam ik kennis van het ingezonden stuk van de heer M. C. de W. in uw blad van donder dag 28 augustus 1957, aangaande de huis huren. Mag ik de heer W. er op attent ma ken dat ik sprak over een huis van 7. per week, waaruit valt te concluderen dat dit èn bewoond was en in een verre van deftige buurt staat. En niet alleen de eige naar, maar ook de eventuele koper houdt rekening met de zeer hoge prijzen voor reparatiewerk. Verkoopt men zo'n bewoond huis bijv. voor 2000,dan komt dit bedrag ongeveer overeen met 800,in 1939. (Het zou mij niet verwonderen als een deskundige vergelijking in geldswaar de het 1939-bedrag nog lager zou stellen.) Deze verhoudingsberekening ziet men dik wijls over het hoofd. En laat de heer De W. niet vergeten dat tijdens de oorlogsjaren de huizenhuur een handelsobject was waaraan niet meer dan een fooi verbon den was; in tegenstelling tot de zwarte affaires waaraan ook particulieren deel namen. En voordien was het een veelvoorko mend verschijnsel dat een huis een half jaar en langer leeg stond en met geen 14 dagen vrij wonen en gratis verhuizing te verhuren was. En dan spreken we maar niet eens over de financiële gevolgen van het „uitwonen". wijl in de nota van toelichting een nadere uitwerking hieromtrent gemist wordt. Vol gens de Kamer van Koophandel is het streekplan te zeer getreden in aan de ge meenten grondwettelijk voorbehouden functies van autonomie en zelfbestuur, zo als die nader in de gemeentewet zijn vast gelegd. De Kamer van Koophandel volstaat er mee het bezwaarschrift aan G.S. in zijn geheel over te nemen in haar adres aan de Kroon, waarbij aan enige onderwerpen extra aandacht wordt besteed, omdat naar het oordeel van de Kamer haar grieven op uiterst summiere wijze door de vaste com missie van de Provinciale Planologische Dienst zijn behandeld. Zo wordt in het bezwaarschrift aan de Kroon aandacht gevestigd op een tegen strijdigheid in het streekplan, waar aan de ene kant wordt gesproken over de om standigheid, dat het streekplan moet zijn „een richtlijn" en waar aan de andere kant gewezen wordt op de bindende voorschrif ten van het streekplan. „Een richtlijn on derscheidt zich van een voorschrift juist door haar flexibel karakter" aldus de Ka mer van Koophandel. Zij voegt er aan toe, dat het naar haar oordeel beter ware ge weest, dat Provinciale Staten de voorkeur zouden hebben gegeven aan het uitstip pelen van richtlijnen. Ook wordt bezwaar gemaakt tegen een passage uit het streekplan, waarin ge sproken wordt over „nog dieper ingrijpen in de autonomie van de gemeenten". Deze passage wijst aldus de Kamer op een al reeds te diep ingrijpen in de autonomie van de gemeenten, waarbij deze in gevaar gebracht wordt. Tenslotte wordt nog aandacht gewijd aan de oost-west-verbinding van Zand- voort door Aerdenhout naar Haarlem, waarbij de Kamer een pleidooi houdt voor een verbreding van de bestaande Zand- voortselaan, zonder dat een nieuwe weg behoeft te worden aangelegd. Ondanks alle financiële bezwaren, die verbonden zijn aan een uitvoering van het zogenaamde plan-De Ranitz geeft de Kamer toch haar voorkeur aan dit plan, omdat dit, naar haar mening, op lange termijn gezien kan worden als de oplossing van het ver keersprobleem Zandvoort-Haarlem-Am- sterdam. Oneerlijke vinder. In Rotterdam ver loor een 26-jarige grossier op de markt aan de Maashaven een portefeuille met zijn gehele bedrijfskapitaal ad f 4500 en autopapieren. Een voorbijganger vond la ter de portefeuille, maar toen zaten er nog slechts de autopapieren in. In 1956: Het aantal medische sportkeuringen in Haarlem neemt van jaar tot jaar gestadig toe. In 1956 werden niet minder dan 3235 mensen gekeurd, tegenover 2882 in 1955, 3033 in 1954 en 1822 in 1953. Deze gegevens ontlenen wy aan het jaar verslag over 1956 van het Haarlemse Bu reau voor Medische Sportkeuring, waar van het bestuur in het verslagjaar onge wijzigd bleef onder voorzitterschap van dokter D. Heymans. Al deze sportkeuringen werden verricht tijdens 106 zittingen in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst. Vijftien artsen werkten aan deze keuringen mee. In 204 gevallen werden verklaringen „goed gekeurd" afgegeven voor het beoe fenen van sporten andere dan waarvoor aanvankelijk keuring werd aangevraagd. De arts mevrouw N. G. Binsma-Faber, die van de oprichting van het bureau af aan de sportkeuringen heeft meegewerkt, heeft zich in het verslagjaar teruggetrok ken. Tachtig sportorganisaties zijn bij het bureau aangesloten. Van de aantallen ge keurde personen werd het grootste ge deelte gevormd door de leeftijdsgroep van 1518 jaar In totaal werden 2446 mannen en 789 vrouwen gekeurd. Het grootste ge deelte hiervan werd goedgekeurd. Slechts 31 werden afgekeurd, 9 werden voorlopig goedgekeurd en 25 voorlopig afgekeurd. Grote onkosten heeft het bureau gehad door het niet verschijnen op de keuring, zonder tijdig of gemotiveerd afbericht. Dat in bijna 2 percent van het aantal verrichte keuringen geen onvoorwaarde lijke goedkeuring kon volgen, bewijst de noodzakelijkheid van medische sportkeu ring, zo zegt het verslag, dat besluit met een woord van dank aan allen, die aan het omvangrijke werk van het bureau hebben bijgedragen. a Wij hebben het signalement van de pi slang, die zaterdag aan de Koudehorn 8 8 uit een tros bananen kroop, ook door- 3 y, gegeven aan het Zoölogische Museum 8 te Amsterdam om volkomen zekerheid Qover haar identiteit te krijgen. Een der p gebroeders Veeninga, waarheen de 3 slang gebracht was, uitte reeds de me- 3 ning, dat het een boa constrictor was. 3 Die mening werd vandaag bevestigd 8 door een deskundige uit het Zoölogisch 8 Museum. De officiële benaming is in- 3 middels weer wat anders gaan luiden x 8 (Constrictor constrictor, zegt Winkler 3 Prins), maar onder de naam boa is 'het '3 3 dier toch nog het meest bekend. ij 3 Het had weinig kioaad gekund indien '3 het dier nog springlevend ivas geweest, 8 want de boa is geen gifslang. Zij wordt 3 b integendeel in sommige streken als 3 huisdier ingezet tegen ratten en ander S g schadelijk gedierte. O doooococooooooocöc ioooooqooococcooooooooooooooooooooooocc De Thüringse organist en componist Georg Böhm, die leefde van 1661 tot 1733, was een kunstenaar van betekenis. Op li turgisch gebied is hij met koraalvoorspelen en cantates zelfs een voorbeeld voor Johann Sebastian Bach geweest. Als zovele protestantse kerkmusici putte Böhm zijn inspiratie uit het kerkelijk lied: het koraal. Het gaf de muzikale richtlijn voor de ont wikkeling. Onder invloed van de tekstge dachte kreeg de muziek van de religieus denkende componist haar diepe, veelzeg gende inhoud. Een koraalvoorspel kon zo een verrijkende en bevrijdende ervaring worden bij een eredienst en het godsdien stig besef doen groeien. Maar ook geïsoleerd van de liturgische handeling kon het koraalvoorspel zijn zen ding vervullen. Dat ondervonden de toe hoorders, die dinsdagavond in de Grote Kerk te Haarlem bijeen waren om naar het orgelspel van Jacob Bijster te luiste ren. Van Georg Böhm vertolkte deze Haar lemse kunstenaar de variaties over het koraal „Christe, der du bist Tag und Licht" - een voorbeeld van variatiekunst, die een oneindig aantal mogelijkheden kent. Want het is het melodische element dat, onder worpen aan de wetten der contrapuntiek, ingeschakeld wordt en dat niet de beper king kent van de harmonie, ook al wordt deze met een verscheidenheid van altera ties toegepast. En welbeschouwd steunde de compositie „Prelude, Choral et Fugue" over Gezang 103 van de in 1930 geboren componist Jaap Dragt, die op deze avond haar eerste uitvoering beleefde, goeddeels op eenzelfde beginsel. Evenals de „Partita sopra Psalmo 146" van Jacob Bijster zelve, welk werk op verzoek ten gehore werd gebracht. Het werk van Jaap Dragt heeft nog niet het allure van Bijsters Partita, zoals door de uitvoeringen wel werd aan getoond. Maar het houdt beloften in, waar van de verwerkelijking verwacht mag worden, te meer daar de componist be schikken kan over een noodzakelijke theo retische kennis. Er kwam op dit concert nog een eerste uitvoering, namelijk die van „Zeven Inven ties" van N. Verrips (geboren in 1929). Hieruit spraken een frisse musiceergeest, durf en een overwegend gevoel voor een sprankelend capricieus klankenspel, hoe wel de vierde inventie met haar siciliano- karakter en de berceuse-stemming in de zevende inventie meer bezonkenheid brach ten. We wachten nu op een compositie van Verrips, waarin zijn muzikale gedachten meer uitgewerkt zijn. Wat deze uitwerking betrof kwam de toehoorder met de „Partita" van Bijster niet te kort. Met de melodie van Psalm 146 als leidraad heeft de componist zijn com positorische vaardigheid en zijn contra- puntische bedrevenheid voortreffelijk aan gewend om een aantal samenhangende be werkingen op te bouwen, soms uitdrukking gevende aan een meditatieve verstilling, maar het meest toch aan hymnische geest drift. Deze partita vroeg bij de uitvoering om een grote virtuoze beheersing. Ik denk hier vooral aan de „Monologo solo pedale". Voor de organist bestonden blijkbaar geen moeilijkheden en zo werd het orgelwerk door deze knappe vertolking uitnemend gediend. Jacob Bijster had trouwens met de voordracht van de Toccata, Adagio en Fuga in C van Johann Sebastian Bach nog meer bewijzen van technische speelvaar- digheid gegeven. De bruisende toccata en de snelle fuga kregen een gelukkig contrast met het adagio, dat in al zijn volmaakte, onaantastbare schoonheid een bijzonder hoogtepunt van dit orgelconcert werd. P. Zwaanswijk ADVERTENTIE Nieuwe collectie GEBREIDE MODELLEN Gratis patroon Tempeliersstr. 68 vergetendaar hebben wij rekening mee gehouden". Dat schrijft Wim Sonne- veld in het fraai verzorgde maar afschu welijk ruikende programmablad van zijn nieuwe kleinlcunstrevue „A la carte". Wie dinsdagavond de Amsterdamse première in het Nieuwe de la Martheater bezocht, wist dus precies wat hem in opzet te wachten stond. Slechts een paar keer maar dan ook in treffende bewoordingen, geestig of navrant werd men aan ac tualiteiten van het wereldtoneel herinnerd. Voor de rest was het pretmakerij, die tot over half twaalf bleef aanhouden. Dat is wel wat veel van het niet altijd even goe de. Bij de overvloed van lichte kost zou men een deel van de hors d'oeuvres en enige tussengangen even weinig missen als de vader van Jantje vijf, zes pruimen in de boomgaard. Beknoptheid is de ziel van de geestig heid, zou Shakespeare volgens een zijner Nederlandse vertalers hebben vastgesteld. Ook zonder de wijsheid van deze illustere zegsman zal Wim Sonneveld de wenselijk heid van bekorting stellig inzien en daar om stel ik deze recensie in de verleden tijd, uitgaande van de verwachting dat er binnenkort wat minder slakken op het menu zullen staan en dat er wat meer zout en peper aan de liflafjes worden toege voegd. Eigenlijk moet men een cabaretpro gramma pas gaan zien als na herhaalde confrontatie met het publiek van de weer omstuit het gebodene de gewenste vorm en samenstelling heeft aangenomen. Dat geldt bijvoorbeeld voor een in aanleg niet on aardig nummer als dat over het bedenken van folklore voor de Noordoostpolder, waarin men kennis maakte met de tekst schrijver Jaap van der Merwe, die een bruikbaar gegeven veel effectiever had kunnen uitbuiten. Ook de andere auteurs Michel van der Plas en Guus Vleugel met name hebben zich soms tevreden gesteld met een resultaat, dat ten hoog ste voorlopig zou mogen heten. Radio en Conny Stuart en Wim Sonneveld in A la carte". televisie zijn daar mede schuldig aan: de vraag is zo groot, dat men bij de leve ranties nauwelijks nog tijd heeft om aan dacht aan de kwaliteit te schenken Ten tweede is de lengte van het optre den van de door Wim Sonneveld tijdens zijn Amerikaanse reis in Harlem ontdekte negerzanger Freddy Hamilton omgekeerd evenredig aan diens talent. Pianist Henk van Dijk en gitarist Jan Blok hebben ge probeerd te redden wat met de beste wil van de wereld niet te redden was. Wel fris en niet onverdienstelijk mag het door Berti Ekkart en Ingrid Valerius gedanste aandeel worden genoemd, in ieder geval vlot en sportief, zeker niet meer. Een an dere nieuwelinge in dit milieu, Els Hille- nius, kreeg alleen in „Je bent maar een maal jong" gelegenheid zich te onderschei den. Een naam die mischien wel klank zal krijgen, du-.kt me. Joop Doderer heeft dit- keer afgezien van de vervelend wordende mannetjesmakerij zonder voorlopig daar iets beters voor in de plaats te kunnen stellen. Conny Stuart was in een viervou dige demonstratie van groteske typerings kunst bijzonder mal. Men kent het alle maal zo langzamerhand van haar. maar men moet er toch steeds weer om lachen, meer hard dan hartelijk overigens. Het publiek, dat een jaar lang onze bes te artiesten van het cabaret heeft moeten misen, toonde zich bijzonder verheugd Wim Sonneveld terug te zien, stralend als altijd en doorgaans in goede vorm. Met een gekke travestie als zenuwachtige ser veerster had hij veel succes. Maar met zijn na de pauze virtuoos voorgeschotelde „spécialités de la maison" onder meer een paar zoetsappige liedjes met een wrange pit van Annie M. G. Schmidt be vattende maakte hij de avond toch nog de moeite waard. Zijn conférences waren beter dan ooit. Te dikwijls nam hij hier zowel als elders in het programma een koddige aanloop om tenslotte ergens in de ruimte te blijven hangen. Dat zal allemaal ongetwijfeld beter worden. Max Heijmans bevestigde zijn reputatie als ontwerper nu ook met enige japonnen en Friso Wiegers- ma zorgde voor de rest van de aankleding, met weinig middelen veel fleurigs tot stand brengend. Over een maand of twee ga ik nog eens kijken. David Koning De christelijke oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap" in Haarlem geeft dins dag 17 september in de Haarlemse Con certzaal een uitvoering, waaraan solisti sche medewerking wordt verleend door de alt Aafje Heynis en de organist Piet Kee. Leden van het Amsterdams Bach Ensemble zullen de zang van het koor versterken. Het programma vermeldt werken van Bach, Mozart, Ritter en Mendelssohn Bar- tholdy.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7