Gouverneur van Arkansas gaat met Eisenhower overleggen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT John Kasper in Nashville beboet en opgesloten HET WEER Gromyko: gewapende interventie dreigt in Syrische zaken Frans kabinet roept Nationale Vergadering vervroegd bijeen Mr Luns in de UNO-Assemblee over de Hongaarse tragedie A rrestaties Nederland koopt vreemde valuta van Monetair Fonds Hoessein onderbreekt zijn vakantie in Spanje Nu en dan buien A cties Dijkbreuk in Biesbosch; 300 hectare overstroomd Dulles bezorgd Aan Eisenhowers hand Bourgès-Maunoury voert elastische verdediging tegen het offensief van de boeren Turkije concentreert troepen langs de grens aldus beweert de Russische minister )&ee MORRIS êeforef/oe/étsp/ Zes doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 843 DODEN 72e JAARGANG No 55 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 302e JAARGANG No 208 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman LITTLE ROCK, (UP). Gouver neur Faubus van de staat Arkansas zal vrijdag of zaterdag naar president Eisenhower gaan, die te Newport (Rhode Island) met vakantie is, om met hem te spreken over de rassen vermenging op de middelbare school in Little Rock. Faubus had Eisenho wer om een afspraak gevraagd. De uitnodiging werd gestuurd nadat Fau bus een telegram had verzonden aan de president waarin hij zijn wens te kennen gaf zich te houden aan bevelen van de federale rechter Davies. Er stond niet in of hij de nationale garde, die de school van Littde Rock om geeft, zal terugtrekken. Gouverneur Faubus is gaan rusten omdat de moei lijkheden hem hebben uitgeput. John Kasper, lid van de extremistische „White Citizens Council", is te Nashville (Tennessee) tot 200 dollar boete veroor deeld wegens onordelijk gedrag, land loperij en nog enkele andere ten laste leggingen. Kasper is opgesloten omdat hij geen geld had om de boete te betalen, en moet bovendien nog terecht staan wegens aanstichting tot geweldpleging. „Als er in de straten van Nashville bloed vloeit over de rassenvermenging van de scholen, dan zal dat de schuld zijn van mensen zoals u", zei de rechter. Drie blanken en drie negers werden tot boeten van 300 dollar veroordeeld wegens het ongeoorloofd bezit van wapens. (Keuter) In Nashville zijn woensdag vijf negers gearresteerd, die zich met andere negers in de buurt van scholen ophielden. Zij bleken in het bezit van vuurwapens te zijn. De politie is begonnen barricaden op te richten ter bescherming van de scholen. Sinds de bomaanslag op een lagere school in Nashville zijn 39 mensen gearresteerd 26 blanken en 13 negers. (UP) Tijdens de berechting van Kasper De Nederlandse regering heeft een rege ling getroffen met het Internationale Monetaire Fonds krachtens welke Neder land van het fonds vreemde valuta mag kopen tot een totaal bedrag van 137.500.000 dollar, tegen afgifte van in guldens luiden de promessen ten bedrage van de tegen waarde. De regeling omvat een onmiddellijke aankoop van een bedrag van 68.750.000 dollar, en een overeenkomst tussen Neder land en het fonds krachtens welke het fonds zich bereid verklaart, opnieuw het equivalent van 68.750.000 dollar te ver kopen, indien de positie van de Neder landse goud- en deviezenreserves binnen een periode van 12 maanden versterking van deze reserves wenselijk zou maken. De van het fonds gekochte bedragen in vreemde valuta dienen in het algemeen binnen een termijn van uiterlijk 3 tot 5 jaar te worden teruggeleverd in de vorm van een terugkoop van de eigen valuta tegen betaling in goud of convertibele va luta. Nederland heeft reeds in 1947 en 1948, in een aantal kleinere transacties, vreemde valuta van het fonds gekocht tot het equi valent van 75.300.000 dollar. Deze bedragen zijn door een tweetal terugkopen in 1952 en 1953 volledig terugbetaald. De thans tot stand gekomen regeling is getroffen wegens de vermindering der goud- en deviezenreserves van de Neder- landsche Bank gedurende augustus. Zij stelt de Nederlandsche Bank in staat ook aan een eventueel hernieuwd beroep op de deviezenvooi-raad het hoofd te bieden en onderstreept het voornemen van de re gering, de pariteit van de gulden onver anderd te handhaven en geen beperkingen op te leggen aan de vrijheid van het lopen de internationale betalingsverkeer. AMMAN (UP) De hoofdstad van Jor danië heeft de vlaggen uitgestoken ter verwelkoming van koning Hoessein, die zijn vakantie in Spanje onderbroken heeft en met spoed naar Jordanië is terugge keerd. vxccn VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend krachtige weste lijke wind met nu en dan buien. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee verklaarde een als getuige optredende politieman dat Kasper tijdens 'n toespraak met een strop gezwaaid had, en de naam had genoemd van de neger-advokaat Thurgood Marshall van de „National association for the advancement of colou red people", de pleitbezorger var de zaak der negers, die indertijd de kwestie van de scholen-integratie aanhangig heeft gemaakt bij het opperste gerechtshof. (Reuter) In Birmingham (Alabama) wordt door de politie gepatrouilleerd. Samenscholingen worden niet toegelaten. Een grote groep negerscholieren werd voor een verhoor aangehouden, nadat uit hun midden met stenen naar blanken was gegooid. (UP) In Charlotte (North Carolina) viel een troep blanke scholieren een auto aan waarin een vijftienjarig negermeisje door haar broer van school was afgehaald. Het meisje was voor het eerst naar een school voor blanke kinderen gegaan. Te Alexandria (Virginia) verklaarde de president van de (federale) districtsrecht bank, Bryan, zich tegenstander van de pogingen van de staat Virginia om de rassenvermenging in Arlington (voorstad van Washington) door te drijven. Te Sturgis (Kentucky) zijn de achttien negers die daar een school voor blanken bezoeken gisteren voor het eerst in groep jes naar school gewandeld in plaats van te rijden. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. Er stonden geen blanken bij de school. De Amerikaanse federale recherche (FBI) heeft een rapport opgesteld over de kwestie-Little Rock, dat 500 - getypte pagina's beslaat en dat aan rechter Davies in Littele Rock is overgedragen. Dit rap port zal gebruikt worden in 't kort geding tegen gouverneur Faubus op 20 september. Het bevat, naar een functionaris van het departement van Justitie verklaarde, „voldoende bewijs om aan te tonen dat de gedragslijn van de gouverneur van Arkan sas niet gebaseerd is op harde feiten". De Democratische senator Neuberger uit Oregon, is van plan een wetsvoorstel bij het Congres aanhangig te maken, waardoor de „nationale garde" niet larger „kan worden gebruikt als het persoonlijk leger tje of de SS van de een of andere gouver neur". (UP) Medewerkers van de gouverneur Vanochtend vroeg is bij hoog water in de Biesbosch weer 300 hectare bouw- en grasland onder water gelopen. De stand van het water was slechts drie centimeter minder dan op 26 augustus, toen door de hevige wind en getijwerking dezelfde stukken bouw- en weiland overstroomden. Het water heeft in een dijk van een pol der van 55 ha, die eind augustus eveneens onder water liep, een bres geslagen van vier meter breed. Men zal moeten wachten tot het water gevallen is, voordat het gat gedicht kan worden. hebben Davies bewijsmiddelen doen toe komen waaruit blijkt dat er moeilijkheden broeiden in Little Rock. De regering ver trouwt de zaak te zullen winnen. Minister Dulles heeft op zijn wekelijkse persconferentie in Washington de waar schuwing uitgesproken, dat de commu nisten het geschil om de rassenscheiding voor hun propaganda in het buitenland uitbuiten. De foto's die hij in de kranten had gezien zouden Amerika in het buiten land geen goed doen, zo zei hij. Senator Humphrey heeft in een tele visieuitzending het voorstel gedaan, dat president Eisenhower naar Little Rock zou gaan en dan persoonlijk de neger kinderen aan de hand te nemen en naar school te brengen. De senator, die sprak voor de televisie, noemde het gebeuren in Little Rock „iets afschuwelijks met het oog op onze bondgenoten in India, Azië, Afrika en ook in Europa en Zuid- Amerika". Adlai Stevenson, voormalig Democratisch kandidaat voor het presi dentschap der Verenigde Staten, heeft in een televisie-interview verklaard dat hij „verontrust en verbaasd" was door het optreden van Faubus. „Het komt me voor dat de nationale garde in het geweer ge roepen is om toe te zien dat de wet niet gehoorzaamd wordt, inplaats van ervoor te zorgen dat de wet opgelegd wordt", zo zei Stevenson. Van onze correspondent in Parijs) Onverwacht heeft de Franse premier Bourgès-Maunoury gisteren de Kamer president Le Troquer verzocht het parle ment in plaats van op 24 september reeds dinsdag aanstaande bijeen te roepen. Of schoon de regering zelf het initiatief heeft genomen de Nationale Vergadering in ver vroegde zitting op 24 september te convo ceren ter bestudering van een nieuw sta tuut voor Algerije, had de premier zich tot dusver steeds verzet tegen de datum van de 17e, waarop de rebelse boeren de land bouwpolitiek behandeld wensten te zien. Toen evenwel duidelijk werd, dat het aan tal afgevaardigden wier instemming de grondwet voor een speciale parlements- zitting verlangt en die terwille van de boe ren hun vakanties wel wensten te bekor ten, snel zou worden bereikt, besloot de premier tijdens een bijzondere kabinets raad de eer aan zich te houden en zelf de Kamer te verzoeken dinsdag te vergaderen. Behalve een prestigekwestie stond er voor de regering ook nog een groot poli tiek belang op het spel. Door het initiatief te nemen, kan de premier ook zelf de agenda vaststellen voor de eerste zitting, die aan Algerije zal zijn gewijd. De rege ring heeft er belang bij, dat ten eerste, het Algerijnse statuut door de Kamer bekeken MOSKOU (Reuter/AFP) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gro myko, heeft te Moskou op een persconfe rentie een aanval gedaan op de westelijke politiek in Europa, het Nabije en Verre Oosten en gezegd dat er op het ogenblik een dreiging „wordt geschapen" van gewa pende tussenkomst in de binnenlandse aangelegenheden van Syrië. Gromyko beschuldigde Henderson, Ei senhowers afgezant naar het Nabije Oosten, ervan in Turkije besprekingen te hebben AA.«JUUCXXÖCXXXX)OOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Gromyko gevoerd om een einde te maken aan het onafhankelijke bestaan van Syrië". „De plannenberamers willen bepaalde Arabi sche landen, zoals Irak, Jordanië en Liba non tegen Syrië ophitsen". Naar zijn zeg gen concentreren de Turken hun troepen langs de Syrische grens, oefent men poli tieke druk op het land uit, en poogt men een economische blokkade op te zetten. Gromyko waarschuwde dat beide wereld oorlogen als „plaatselijke avonturen" zijn begonnen. De promotors van een gewa pende interventie in Syrië moeten het fa len van een soortgelijke actie in Egypte niet vergeten, aldus Gromyko. Op een vraag van een Amerikaanse jour nalist wat of eerder was geweest, de sa menzwering tegen Syrië of de bevoorra ding van Syrië met wapens van Sovjet- makely, bloosde Gromyko lichtelijk. Hy ontweek de vraag maar laakte „het pogen van de westelijke landen en in het bijzonder Amerika om het Nabije Oosten tot een ge bied van onrust te maken". WARSCHAU (Reuter) De Britse La- bourleider Aneurin Bevan heeft in War schau op een persconferentie gezegd, dat toepassing van Eisenhowers plan in het Nabije Oosten een derde wereldoorlog zou kunnen teweegbrengen. Veel beter zou het zijn, zo zei hij, als de grote mogend heden tot een akkoord over dat gebied konden komen. ISTANBOEL, (Reuter) In kringen van het Turkse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft men de juistheid van de verkla ring van Gromyko ontkend, volgens welke Turkije troepen samentrekt langs de grens met Syrië. „Gromyko's verklaring is een list, die ten doel had een einde te maken aan de samenwerking tussen landen van het Nabije Oosten en het Westen", aldus deze kringen. Hieraan werd toegevoegd dat de mogelijkheid bestaat, dat Turkse troepen thans oefeningen in het gebied langs de Syrische grens houden. ADVERTENTIE BARTEUORISSIR. HAARLEM IEI 13439 FERD. BOLSTR, 48 A'DAM IEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING is voor de UNO zich weer met deze kwestie gaat bemoeien en ten tweede, dat het ex plosieve vraagstuk van de landbouw en de economische sanering pas later aan de orde komt. Over Algerije loopt het kabinet ver moedelijk weinig gevaar en het is een slimme zet van Bourgès-Maunoury het economische plan van minister Gaillard als een soort intermezzo voor de Algerijnse debatten te bestemmen. Veel boerenafge- vaardigden zullen zich waarschijnlijk wel verplicht zien de landbouwplannen van Gaillard te slikken om te voorkomen, dat Bourgès-M aunoury mèt de regering ook het geprojecteerde statuut voor Algerije in het water valt. Het is een vernuftige strategie, die de minister president volgt, een soort „elastische ver dediging" tegen het offensief der boei-en en hun vele bondgenoten en handlangers in het parlement. Niettemin is het duide lijk, dat de regering in het defensief is gedrongen en is aangewezen op het arse naal der parlementaire tactische middelen om het leven te redden of althans nog wat te kunnen rekken. (Reuter) Het Franse kabinet zal van daag de laatste hand leggen aan het ont werp voor politieke reorganisatie van Al gerije. Het plan omvat de volgende punten: 1. Algerije wordt een federatie van zes gebieden (rondom de steden Tlemcen, Oran, Algiers, Tizi-Oezoe, Constantine en Batna), die elk een eigen parlement en regering hebben. De parlementen en rege ringen worden op basis van evenredige vertegenwoordiging door mohammedanen en Europeanen gezamenlijk gekozen, waar bij alle kiezers op een gemeenschappelijke lijst komen te staan. 2. Aan het hoofd van de federatie ko men een federale assemblée en een fede rale raad. De federale assemblée wordt twee jaar na hun verkiezing door de pro vinciale assemblées gekozen. De regionale parlementen kunnen zelf uitmaken hoeveel van hun macht zij aan het federale parle ment dat in Algiers zal zetelen, willen overdragen. De federale raad omvat twaalf leden, gekozen door de provinciale assem blée of aangewezen door de provinciale regeringen en wel twee ministers per provincie. 3. De federale raad kiest een president. De vergaderingen van de raad zullen onder voorzitterschap van de Franse vertegen woordiger in Algiers staan. Het is eens goed temidden van de stroom der dagelijkse berichten even het oog welgevallig te laten rusten op een beeld van menselijke hartelijkheid en vreugde. De frontpagina van een krant vertelt ons alles over stakingen, uitzichtloze conferenties, atoomont ploffingen, guerilla's, catatrofes, on gelukken in het verkeer. Het menselijk leed staat nu eenmaal meer in de be langstelling dan het menselijk lief. Maar af en toe dringt de krant ook binnenskamers door met een foto zoals we er hierboven een plaatsen. Een Haarlems echtpaar viert binnenkort zijn gouden huwelijksfeest. Woensdag zijn de bruidsdagen ingegaan. Des mid dags omstreeks vijf uur kwam er be zoek. En wat voor bezoek! Vijfentach tig kinderen kwamen de huiskamer binnenvallen. Het waren de „televisie kinderen", de trouwe aanhang van het echtpaar, dat graag gastvrijheid ver leent aan de jeugdige kijkertjes van de buurt. Die hebben hun aandacht gisteren geconcentreerd op de feeste lingen. Men ziet ze geheel rechts „in de hoek gedrukt", tevreden de vrolijk heid genietende van de dankbaar gestemde televisienakomelingschap NEW YORK (Reuter) De Hongaarse kwestie is de tragedie van een klein maar dapper volk, welks wens voor vrijheid en een menswaardig bestaan meedogenloos is onderdrukt door de strijdkrachten van een grote mogendheid: de tragedie van een volk dat na jaren onderdrukking tenslotte opstond en de wereld toonde dat de men selijke geest niet verpletterd kan worden, zo heeft de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, op de tweede dag van het speciale debat over Hongarije in de UNO-Assemblee ver klaard. De Hongaarse kwestie is echter ook de tragedie van de UNO, die vergeefs tussen beide trachtte te komen voor hen die voor de vrijheid vochten, aldus mr. Luns, die ook namens België en Luxemburg sprak. De UNO kon weliswaar weinig doen tegen- ADVERTENTIE Voor uw bruiloft, vergadering of feest .1 m „Die Raeckse" geweest ZALEN DISPONIBEL Gistermiddag reed de 21-jarige J. de Jong uit Zandvoort op zijn bromfiets op het rijwielpad van de Zandvoortselaan te Zandvoort in de richting Bentveld. De chauffeur van een zandauto, die uit tegenovergestelde richting kwam, wilde vóór de bromfietser linksaf het terrein van de Amsterdamse Waterleiding op rijden. Hij reed echter de bromfietser aan, die zeer ernstig gewond werd en 's avonds in het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem is overleden. In Be v e r w ij k werd gistermiddag eveneens een bromfietser, de 32-jarige G. Wassenaar uit Velsen-Noord, het slacht offer van een verkéërsongéluk op de hoek van de Vondellaan en de Velserweg. Uit de Vondellaan kwam een autobus, be stuurd door J. A. van E. uit Beverwijk, die de Velserweg wilde oversteken. Op de hoek van de Vondellaan stond een vracht auto en daarachter naderden twee fietsers en de bromfietser. Deze laatste botste tegen de bus, viel en kreeg het linker voorwiel over zich heen, waarna hij nog enige meters werd meegesleurd. Hij bleek ernstig gewond te zijn en werd naar het Rode Kruisziekenhuis ovei-gebracht, waar hij korte tijd later is overleden. Hedenmorgen om half tien is ln de bocht van de weg Vlagtwedde-Winschoten te Wedde een personenauto, bestuurd door F. K. uit Amsterdam, tegen een boom gebotst. Een mede-inzittende, de 81-jarige heer U. B. uit Almelo, kwam daarbij om het leven. Op een driesprong in Heerlen is de 22-jarige mijnwerker A. P. Janszen uit Heerlen, die per fiets op weg was naar zijn werk, door een autobus van de Lim burgse Tramwegmaatschappij aange reden. Hij werd zo ernstig gewond dat de dood vrijwel terstond intrad. Hij was ge huwd en vader van twee kinderen. In G r o e n 1 o is de 36-jarige land bouwer J. Luttikholt uit de buurtschap Beltrum, die op de rijksstraatweg fietste, door een vrachtauto aangereden. De auto moest stoppen bij een winkel, maar slipte op de door de regen gladde keibestrating en botste tegen de wielrijder. Deze werd zeer ernstig gewond en overleed enkele ogenblikken later. Nabij Tilburg wilde gisteravond om elf uur de 25-jarige mej. G. Sanen per fiets een onbewaakte overweg passeren. Zij werd aangereden door een trein en was op slag dood. De trein had een half uur oponthoud. over een „arrogante weigering om aan haar vermaningen gehoor te geven", maar de UNO heeft toch haar protest laten horen en uitdrukking gegeven aan het „ge weten van de mensheid" en de eer gebiedt haar dit weer te doen. Wij moeten ervoor zorgen dat de tragedie van Hongarije niet in het vergeetboek raakt. Er zijn dingen die de mens niet vergeten mag, omdat dat verraad aan zijn ziel zou zijn. Als dit ooit het geval was, dan is het wel met de kwestie die nu voor de Assemblee ligt, zo zei hij. Van de elf resoluties inzake Hongarije zijn slechts de resoluties die het Hon gaarse volk wat materiële hulp wilden geven, uitgevoerd. De andere resoluties strandden op de „systematische en cyni sche" weigering van de Sovjet-Unie en de Hongaarse autoriteiten. UNO-waarne- mers werden niet toegelaten, aldus mr. Luns. Het verslag van de UNO-commissie noemde mr. Luns een „monument voor het Hongaarse volk" en het „ontembare verlangen van de mens naar vrijheid", ook is het een monument van onkreuk baarheid, onpartijdigheid en nauwgezet zoeken naar de waarheid door de vijf com missieleden. Men zal zich dit rapport nog herinneren als de mannen die hun wil aan het Hongaarse volk hebben opgelegd, reeds vergeten zijn. Op het ogenblik wordt het rapport in het Nederlands vertaald, zodat de volledige inhoud voor elke Ne derlander beschikbaar zal zijn, aldus de Nederlandse minister. Hij verwierp het argument, dat de Hongaren vochten op aanstichten van „contra-revolutionairen". Dit argument werpt een nogal vreemd licht op de intelligentie van de arbeiders, die dus na vele jaren van communistische zegeningen bereid waren hun weldoeners te bestrijden, op verzoek van mensen die zij uit het land hadden gejaagd, om plaats te maken voor het communistische para dijs, zo zei hij. Het verzet van de Honga ren was volgens mr. Luns echter „het beste bewijs tegen vreemde onderdruk king", „een strijd tegen de ontkenning van de fundamentele rechten van de mens"; „een glorieuze demonstratie van de on overwinnelijke menselijke geest, zelfs in het uur van de nederlaag". Wij kunnen onmogelijk geloven, aldus mr. Luns, dat de mensen die hun naaste verwanten door Russische tanks zagen doden, de mensen die om zoons en dochters rouwen die voor de vuurpelotons gevallen zijn, de mensen die uitzien naar bericht van hun vrienden die in verzegelde wagons naar de Sovjet- Unie zijn gebracht, nu een regime steunen dat op zijn minst de vele in het rapport genoemde misdaden goedkeurt, zo zei de Nederlandse minister. Naar de mening van de regeringen van Benelux dient de Assemblé de ingediende ontwerpresolutie aan te nemen, aldus mr. Luns. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 on het leven gekomen 843 personen van wie 163 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1