Adenauer en Ollenhauer houden vandaag rust Israels vriendschap met Ghana door Arabische landen bedreigd rHoe is het ontstaan?^ Van dag tot dag Morgen gaan vijfendertig miljoen Westduitsers naar de stembus De nieuwe staat moet Arabische inmenging trachten te weerstaan Akkoord bereikt in Frans kabinet ^raatótoel Israel vraagt V.S. krachtig optreden in Nabije Oosten Vragen staat vrij Olifant opende slot met sleutel A Igerije-sta tuut Bevrijdingsvuur uit Normandië in Maastricht Dóór de grond gaan Ver schijningsverbod voor de agbladen in Djakarta Nationaal overlegin een kritiek stadium Dit woord: AFTANDS 2ATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 Generaal B. Hasselman, chef van de generale staf, heeft in Den Haag een pers conferentie gehouden in verband met de toestand in het zogenaamde Sennelager in Duitsland, waar een groot aantal Neder landse militairen tijdens oefeningen het slachtoffer werden van de Aziatische griep. Er is door verslaggevers, die het Senne lager hebben bezocht, twijfel geuit over de vraag of een gebrek aan accomodatie en een ongunstige toestand van de onder komens en dekking niet voor een deel oorzaak van het grote aantal ziektege vallen zijn geweest. Ook werden klachten gehoord van militairen, in één geval zelfs van een kapitein, die zowel de ligging als de organisatie van de veldoefeningen betroffen, bij welk laatste onderwerp de zeer ongunstige weersomstandigheden funeste invloed werd toegeschreven. Generaal Hasselman heeft zowel op de persconferentie als tijdens een radio interview niet alleen de gegrondheid van klachten van de hand gewezen, doch tevens ontkend dat er klachten waren; behalve dan in het geval van kapitein L., die door de generaal als een „ziekelijke querulant" werd gekenschetst wiens toerekeningsvat baarheid nog moet worden vastgesteld. De generaal noemde de stemming bij de troep in het Sennelager uitstekend hij vertelde zelfs dat commanderende offi cieren die stemming „voortreffelijk", „uitmuntend" en „enthousiast" hadden genoemd. Het was natuurlijk erg jammer, dat zich bij het officierencorps in het Sennelager tijdens de ongunstige omstandigheden, die door de griepaanval ontstonden, een zieke lijke querulant bevond, want op zo'n moment heeft de troep behoefte aan sterke en bemoedigende leiding. Doch afgezien daarvan moet een uitlating van de generaal dat onze soldaten „geen pap- soldaten" zijn en ongunstige omstandig heden best kunnen verdragen, van een bescheiden aantekening worden voorzien. Namelijk deze, dat papsoldaten of niet - een infectieziekte vrijer spel krijgt in een opeengehoopte mensenmassa naarmate de hygiënische, medische en huisvestings omstandigheden ongunstiger zijn. Dat heeft eigenlijk niets met „pap" te maken. Overigens was het verheugend, uit de mond van de generaal te vernemen dat de stemming onder de militairen zo uiterst opgewekt was. Dat kwam vroeger als bij traditie! - in het Nederlandse leger zelfs bij de allergunstigste omstandigheden niet voor. Wat dat betreft blijkt het leger er dus wonderlijk goed op te zijn vooruit gegaan. De radioverslaggever heeft even laten doorschemeren, dat hij alles, wat de gene raal betoogde, uiteraard gaarne geloofde, doch dat hij het toch liever persoonlijk zou hebben geconstateerd om er volkomen van overtuigd te zijn. Deze verslaggever toonde zich daardoor een goed journalist, .aet zekere voor het misschien niet onzekere verkoos. Dit kwam natuurlijk ook voort uit de overweging, dat de militaire hiërarchie een generaal zo mijlenver boven de gemene soldaat plaatst, dat informaties een lange weg moeten afleggen voordat zij hem be reiken, en dat informaties over onplezie rige dingen onderweg wel eens andere aspecten krijgen tengevolge van puur men selijke zucht tot het vermijden van on behagen. Hoe het zij, de generaal heeft een goed begrip getoond voor het verlangen naar oprechte en objectieve inlichting over deze griepgeschiedenis, want hij heeft beloofd medewerking te zullen verlenen als jour nalisten straks soldaten, die uit het Senne- ager terugkeren, willen interviewen. En, met alle respect voor de generaal, wachten we daar dan nog maar even op. Veel minder respect verdient een andere militaire commandant, namelijk die van Djakarta, voor zijn houding tegenover de Pers. Deze heeft namelijk bijna alle be- ■angrijke Djakartase bladen en persbureaus het zwijgen opgelegd en daarmee een pers breidel gehanteerd, waarvan in de Indo nesische geschiedenis geen voorbeeld te vinden is. De conferentie tussen de centrale Indo nesische regering en de buitengewesten verloopt blijkbaar dusdanig, dat Djakarta voor een jammerlijke nederlaag staat. Nu we over deze nederlaag niets uit de Indo nesische kranten kunnen vernemen, moe ten we veronderstellen dat het falen van 1 centrale regering nog indrukwekkender 's dan vooraf kon worden verwacht. In direct betekent dit onderdrukken van de berichtgeving - of dat uit voorzorg dan wel als straf is uitgevoerd - een aan duidelijk heid niets te wensen overlatende aanwij zig dat de regering te Djakarta haar 'emen voeten voelt wegspoelen. Ingelicht we dus toch, al is het via negatieve weg. daarmee is zowel het nutteloze als het domme van dit dictatoriale gedoe vol- aoende gedemonstreerd. Prof. K. Bellon overleden. Op 65-ja- nge leeftijd is te Nijmegen plotseling over een prof. dr. K. L. Bellon, hoogleraar in Ge._ godsdienstgeschiedenis en goddienst wijsbegeerte aan de r.k. universiteit te •djmegen. In januari 1928 werd hij be- Coemd aan deze universiteit. BONN (UP) Met een massale bijeenkomst in Frankfort heeft Konrad Adenauer, de 81-jarige Westduitse bondskanselier, vrijdagavond zijn verkiezings campagne afgesloten, terwijl Erich Ollenhauer, zijn enige grote tegenstander, dat in Hannover deed. Vandaag heerst er rust in West-Duitsland. Adenauer gaat, met vijftig toespraken en een zware treinreis achter de rug, in zijn villa te Bonn uitrusten en Ollenhauer, die niet minder hard heeft gewerkt, neemt ook een dag vrij in afwachting van de resultaten van de verkiezingen op zondag als 35.000.000 Westduitsers zullen beslissen wie de leiding zal hebben van het nieuwe kabinet. Dr. Adenauer is in topvorm, en hij ge looft vast aan zyn overwinning. De laatste peiling der Westduitse opinie wees uit dat hy op dat ogenblik 47 percent van de stemmen voor zijn Christendemocratische Unie zou winnen, terwijl Ollenhauer's socialistische party 33 percent zou krijgen. By de voorlaatste peiling stond de SPD vyf percent hoger, maar voor de CDU was er niets veranderd. De vrye democraten (FDP) stonden op negen percent en de Vluchtelingenparty (GB-BHE) zou 6 per cent krygen. De Duitse party (DP-FVP) zou drie percent ontvangen. pagne op kunnen bogen, dat onder een bewind van acht jaren de materiële wel stand van het volk steeds is vooruit ge gaan. Toen Adenauer aan het bewind kwam gold de doelstelling van twee mil joen nieuwe woningen tot 1956 nog als een utopie. De woordvoerders van de voor naamste regeringspartij hebben er echter op kunnen pochen, dat er in deze periode vier miljoen woningen gebouwd zijn. Zij gaan er ook prat op, dat de hier zozeer ontwikkelde industrie voor de vervaardi ging van motorfietsen geleidelijk aan op de produktie van kleine auto's moet over gaan, omdat motorfietsen ook voor vele kleine lieden onaantrekkelijk zijn gewor den. WASHINGTON (Reuter) Israel heeft de Verenigde Staten verzocht z-> krachtig mogelijke maatregelen te nemen, om mogelijke aanvallers in het Nabije Oosten af te schrikken. De Israëlische ambassa deur te Washington, Abba Eban, heeft verslaggevers medegedeeld dat hij dit heeft verzocht in een bespreking over wapenleveranties aan Egypte en Syrië met de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken Dulles. Dulles' departement heeft in een ver klaring gezegd, dat de „heftige" toespraak van de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, „vervalsingen" bevatte. ADVERTENTIE Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DURYE A te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dathaar maaltijdenslagen. Hijweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. Dr. Konrad Adenauer (AFP) De CDU heeft op de laatste dag van de verkiezingscampagne de volgende verkiezingsleuze gelanceerd: „In 1949 dronk iedere Duitser slechts 29,42 liter bier per jaar. In 1956 kon hij 71,28 liter ver bruiken. Om deze vooruitgang voort te zetten: stemt Christen-democratisch". (UP) Tijdens zijn campagne heeft Adenauer in hoofdzaak gewezen op de economische vooruitgang die West-Duits land sinds het einde van de oorlog heeft geboekt. Hij bond zijn toehoorders op het hart geen experimenten te wagen met het socialisme, en wees op het lot van Hon garije - West-Duitsland zou, naar zijn mening, onder de socialisten, eenzelfde lot tegemoet gaan. „Als wij morgen in heel Duitsland vrije verkiezingen konden hou den, dan zouden wij ook in de Oost-zone een glansrijke overwinning behalen", zegt Adenauer. (DPA) Ollenhauer heeft gezegd, dat zijn partij bij deelneming aan een nieuwe regering diplomatieke betrekkingen met de Oosteuropese landen zal aanknopen. Vooral de betrekkingen met Polen zouden genormaliseerd moeten worden. De SPD roept de kiezers op, een eind te maken aan het één-partij-regime van de partij van Adenauer. Liberale hoop vervlogen (UP) Naarmate de verkiezingscam pagne het einde naderde, vervloog de hoop van de Vrije democraten dat hun partij de doorslag zou kunnen geven. De grote par tijen kunnen samen ongeveer tachtig per cent van de stemmen verwachten, en daar door wordt de positie van de Vrije demo craten die een tiental eisen voor hun medewerking aan een regeringscoalitie hadden gesteld, met als voornaamste dat het gezag van de kanselier aanzienlijk beperkt zou worden - aanzienlijk zwakker. Heinrich von Brentano, de minister van Buitenlandse Zaken en een der topfiguren uit de CDU, heeft gezegd dat die eis voor de Christen-democraten onaanvaardbaar is. Voor de 494 zetels van de Bondsdag zijn drieduizend kandidaten gesteld door der tien partijen. Waar komt het geld vandaan? De verkiezingscampagne is uitermate rustig verlopen en zij heeft, naar politieke waarnemers in Bonn vrijwel unaniem menen, weinig uitzicht geboden op spec taculaire veranderingen in het politieke beeld. Beide partijen hebben miljoenen gestoken in de papierlawine waarmee zij in de afgelopen weken het land hebben overstroomd. De vraag, waar die miljoenen vandaan komen, is- als van ouds een dei- twistpunten in de campagne. Het is daarbij een publiek geheim dat de CDU het leeu wenaandeel put uit de door de industrie beschikbaar gestelde fondsen. Veelal is ook deze keer de eenheidsvakbond aangewezen als grote financier van de socialistische campagne, wat als van ouds door de leiding der SPD is ontkend met het argument, dat deze partij het grootste ledental heeft (600.000) en daardoor op eigen kracht kan drijven. De grootste partij heeft er in de cam- (Van onze correspondente) JERUZALEM, 9 september 1957 De laatste wapenleveranties van Rusland aan Syrië en de wedloop van het Westen om de gunst van enige Arabische heersers hebben de politici dusdanig beziggehouden, dat de belangrijkheid van „de slag om Ghana" voor velen hierdoor op de achter grond geraakte. Voor Israel, dat zich steeds bewust blijft van zijn isolatie, openden zich nieuwe perspectieven van vooruitgang. De oorzaak voor deze hoop gevende gedachtengang is de nauwe vriendschap met Ghana. De onderling vaak zo verdeelde landen der Arabische Liga besloten 3 september, tot een gemeen schappelijke actie tegen Ghana over te gaan. Dit betekent voor de jonge neger staat aan de westkust van Afrika, dat de Arabische landen met de reeds bekende economische intimidatie-middelen het handelsverkeer tussen Ghana en Israel zullen trachten in gevaar te brengen en dat de mohammedaanse bevolking van Ghana als politiek wapen reeds ingescha keld is in deze harde strijd om de politie ke en economische isolatie van Israel. Men weet dat Ghana, de vroegere Britse Goudkust, als onafhankelijke staat pas ne gen maanden geleden ontstond. Wanneer in de nabije toekomst het onvermijdelijke werkelijkheid zal worden en de bevolking van enige gebieden in Afrika, zoals bij voorbeeld Nigeria, een status van volko men zelfstandigheid zal verkrijgen, zal nog meer dan nu reeds het geval is, Ghana de natuurlijke leider van vele Afrikaanse staten zijn. Het is bekend, dat Egypte zijn invloedssfeer tot diep in Afrika tracht uit te breiden door de leiders der mohamme daanse bevolkingsgroepen in Afrika alle mogelijke politieke steun en ook wapenen te geven. Reeds enige jaren voordat Ghana onaf hankelijk werd, bestonden er uiterst vriendschappelijke contacten tussen Is raels socialistische leiders en de vertegen woordigers van Ghana's socialistische volkspartij, welke met 72 leden in het 104 zetels tellende parlement vertegenwoor digd is. Een kleine groep van vooruitstre vende politici waarvan de meesten hun opleiding in het buitenland genoten, kre gen de uiterst zware taak om van Ghana een democratie te maken. Zij zullen alleen kunnen slagen indien er meer eenheid en nationale trots komt onder Ghana's vijf en een half miljoen tellende negerbevol king, waarvan 65 percent christenen en de rest mohammedanen en heidenen zijn. Hevige geschillen en strijd tussen stam hoofden zijn een alledaags verschijnsel in Ghana, waar tenminste 90 percent dei- burgers nog analfabeten zijn. De regering heeft hier onmiddellijk be grepen welke enorme praktische mogelijk heden er voor Israel bestaan wanneer het door zijn vriendschap met Ghana op den duur toegang zal verkrijgen tot het Afri kaanse en Aziatische blok. Ghana is des werelds voornaamste leverancier van ca cao. Diamant, goud en bauxiet behoren tot zijn schier onuitputtelijke natuurlijke bronnen van welvaart. Toen de gehele we reld om een voorrangspositie in Ghana's nieuw ontwikkelings-programma begon te vechten, had Israels ambassadeur in alleen echter om opportunistische redenen Ghana daar reeds vele oude vrienden. Niet heeft men hier Ghana's ontwikkeling met grote belangstelling gevolgd! Het nu negen jaar oude Isarel is voor deze staat een voorbeeld van hoe men taalmoeilijkhe- ADVERTENT1E Tot de „menselijke" trekken in een olifant behoren zijn grote aanhankelijkheid en men zou haast mogen zeggen: zijn gevoel voor humor. Zo had een olifant van het circus Sarrasani vriendschap gesloten met een pony, die in zijn onmiddellijke omgeving op stal stond. Toen nu het paardje op een kwade dag werd overgeplaatst, begon onze dikhuid te kniezen. Nu staan olifanten op hun plateau als het ware verankerd, de ketting om hun poot is met een slot aan de haak in de bodem bevestigd. De olifant slaagde erin de sleutel te ontdekken, die zowaar binnen zijn bereik hing en hij mor relde net zo lang totdat hij zijn voorpoot bevrijd had. Ook de achterpoot wist hij te ontkluisteren. Netjes werd de sleutel weer op zijn plaats gehangen en dikhuid op weg naar zijn vriendjeDat olifanten ook voor hun baas opkomen, bleek die keer in Rio de Janeiro, toen de heren studenten meenden de voorstelling van Sarrasani in de war te kunnen sturen. De jongelui om singelden het circus en gingen tot de aan val over. Slechts op één punt braken de heethoofden door0 het kordon van het circus- personeel en dat was bij de olifantsstallen. Zo stonden zij joelend tegenover deze reu zenEn toen gebeurde het.... Lees deze geschiedenis en al die andere opwindende, romantische, tragische en ook komische ge beurtenissen uit het circusleven uit alle lan den door alle tijden. U vindt een keur van enerverende literatuur in het prachtige circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen en vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleve- rancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag 1 den en sociale verschillen kan overwinnen en door landbouwcoöperatieven, irrigatie schema's en nieuwe industrieën werkloos heid kan tegen gaan. Ghana's minister van Handel en Nijverheid verklaarde onlangs tijdens zijn studie-bezoek aan Israel: „De wijze waarop geheel Israel ingeschakeld is in één groot nationaal ontwikkelings-pro- ject is heel bijzonder. Wij hebben dezelf de bezielende pioniersgeest nodig". Met Birma heeft Israel enige jaren ge leden grote toekomstplannen uitgewerkt. Ook Birma trotseerde de vijandschap van de gehele Arabische wereld, toen Israëli sche experts in Birma werkzaam waren en een handelsakkoord met Israel getekend werd. Israel overschatte echter de moge lijkheden door de grote passiviteit en de Oosterse mentaliteit van Birma's bevol king te onderschatten! Men kan nóch in Afrika, nóch in Azië met al te grote Wes terse vaart te werk gaan! Van de verscheidene commissies uit Ghana die Israel in juli en augustus be zocht hebben, was Ghana's regerings-dele- gatie, waaraan vier ministers deelnamen, verreweg de belangrijkste. Tezelfdertijd vertrok een studie-commissie, waaraan geen enkele minister deelnam, naar Egyp te om aldaar het politie-wezen te bestude ren. De politieke betekenis van deze „tweede-rangs delegatie" was voor ieder duidelijk en twee weken later stond Ghana dan ook op de zwarte lijst der Arabische Liga. De grote, statige vertegenwoordigers van Ghana in hun fel- en veelkleurige schoudermantels, rijkgeborduurde hemden en open sandalen werden, toen zij uit Is rael terugkeerden, door stenen gooiende mohammedaanse burgers opgewacht. Drie dagen later werden twee gevaarlijke mo hammedaanse leiders verbannen. Over het algemeen willen de mohammedaanse ne gers geen al te grote inmenging van hun Arabische vrienden. Het ligt in de bedoeling een nieuwe scheepvaartmaatschappij, „De Zwarte Ster", gemeenschappelijk te exploiteren, zodat onder Ghana's vlag voortaan Israëli sche produkten door het Suezkanaal ver voerd zullen worden. In vele nieuwe in dustrieën zal Israel als partner deelnemen terwijl Israëlische landbouw- en irregatie- experts voor geruime tijd in Ghana werk zaam zullen blijven. Enkele van Israels export-artikelen, zoals cement, welke niet op de internationale markt kunnen con curreren, zullen in Ghana een nieuw afzet gebied vinden. Israels militaire staf-chef, generaal Dayan, zal binnenkort op uitnodiging van Ghana's regering een kort bezoek aan Ghana's hoofdstad Accra brengen. Onder tussen wacht men hier met spanning af of Ghana met blijvend succes en vastbera denheid de Arabische bedreigingen zól weten af te slaan. Mirjam Gerzon (Van onze correspondent in Parijs) Na een zitting van zeven uur is de Franse regering er gisteravond laat ein delijk in geslaagd het onderling eens te worden over het nieuwe staatkundige statuut voor Algerije, dat volgende week aan het parlement en eventueel daarna aan de Algerijnen zal worden voorgelegd. De minister van Oorlog, de rechtse radi caal André Morice, die ook verantwoorde lijk is voor het leger in Algerye, heeft echter nadrukkelijk te kennen gegeven, dat in zijn ogen het statuut te vèr in liberale richting gaat, zodat hij het niet kon onderschrijven. Ondanks het zwaaien met zijn portefeuille is de minister uit eindelijk toch op zijn zetel blijven zitten. De regering heeft zich er toe bepaald slechts de voornaamste lijnen, het kader op te stellen voor een statuut, dat metter tijd samen met de Algerijnen definitief zou moeten worden geformuleerd. Frankrijk wil Algerije 'n federatieve basis geven, zodat het land deel van de Franse Unie kan blijven. De Franse grondwet zal vermoedelijk moeten worden herzien om deze verbinding met Algerije mogelijk te maken. Het leger en de diplomatie blijven geheel onder de leiding van Parijs, doch de Algerijnen zouden hun eigen binnen landse zaken mogen regelen, onder opper toezicht van een Franse minister. De huidige minister-resident zou zeker nog drie jaren op zijn post blijven en daarna wordt er een arbitragehof gesticht om eventuele geschillen tussen Frankrijk en Algerije te beslechten. Omstreden compromis Het heeft de Franse ministers uitzon derlijk veel moeite gekost het eens te wor den over de 28 artikelen van het ontwerp statuut, en van volgende week dinsdag af zal het parlement er zich over moeten uit spreken. Zoals bij ieder compromis, is niemand werkelijk geestdriftig en wanneer links van oordeel is, dat het ontwerp een veel te bedeesde indruk maakt, schreeuwt rechts moord en brand over de gevaren, die nu zouden ontstaan dat Algerije zich via dit statuut geheel zou losmaken van Frankrijk. Het laatste woord ligt overi gens niet bij de Franse partijen, doch bij de Algerijnen zelf. Wanneer zij het ont werp bij voorbaat weigeren, dan zal de oorlog worden voortgezet. Aangezien er over die weigering nauwelijks twijfel kan bestaan, is het duidelijk, dat alle harts tochtelijke discussies over Algerije, die volgende week in de Kamer zullen wor den voortgezet, voornamelijk, zo niet uit sluitend zijn bestemd om de buitenwereld en in het bijzonder de UNO er van te overtuigen, dat het Frankrijk niet aan goede wil ontbreekt om de oplossing van het Algerijnse drama te bevorderen. Vrijdagavond arriveerde te Maastricht de bevrijdingsestafette van de Norman- dische kust, waar zij maandagmiddag voor haar bijna 100 kilometer lange weg door Frankrijk en België was gestart. Op het Koningsplein in de omgeving van het be vrijdingsmonument, waar de atletiekgroep met de bevrijdingsfakkel aankwam, reikte de burgemeester deze toorts over aan de Amerikaanse ambassadeur, die daarmee het bevrijdingsvuur te Maastricht ontstak. In Farnworth, een stadje in het Engelse graafschap Lancashire is in minder dan een uur in een straat een scheur ontstaan van twaalf meter breed en zes meter diep, waarbij een rij woningen werd verwoest. Zonder ophouden pompen ploegen gemeente arbeiders nog water uit de mysterieuze geul. Zeventien huizen zijn ineenge zakt en veertien ernstig beschadigd. Twee andere woningen zijn ontruimd omdat men vreest dat de funderingen verzakt zijnI?i totaal zijn 18 huizen door vierhonderd bewoners verlaten. De politie heeft speciale veiligheids maatregelen getroffen in een gebied van ruim zeven hectare. De oorzaak is nog steeds niet bekend. De bodem van de geul kon vanwege het water nog niet voldoende worden onderzocht. De leidingen van het gas, de elektrici teit en het water alsmede riolen be zweken overal in de buurt. Eerst dacht men dat een hoofdwaterleiding ge scheurd was en de straten ondermijnd had. De spoorlijn van Manchester naar Bolton, die op een afstand van nog geen honderd meter langs deze plaats loopt, is ook door het water aangetast. De treinen moeten langzamer rijden. i Gp de Probleempje Met het vooruitzicht op mijn eigen ver jaardag binnenkort, is het dus weer zaak te overwegen wat we „er aan gaan doen". Er bestaan verscheidene soorten verjaar- dagsvierders. We hebben al hun systemen al doorgewerkt en geen er van is helemaal bevredigend. Je kunt natuurlijk alle vrienden en ken nissen, van wie je aanneemt dat je op hun toiletkalenders voorkomt, waarschuwen dat je er op de grote dag niet zal zijn. Dit maakt een mooie, veelal vals-beschei- den indruk. Je krijgt geen cadeautjes (ten zij iemand zó aan je verknocht is, dat hij het je achterna stuurt), maar daar staat dan ook tegenover dat het geen drank, koffie, thee, koekjes en taartjes kost. Zoals u zult weten, kan deze onkostenpost aardig oplopen. De zaak is dan de stad uit te gaan en ergens buiten te gaan eten, alleen met vrouw en eventueel de kinderen. Ook dit gaat echter niet voor niets. Men kan ook thuis blijven en het bericht verspreiden, dat men alleen overdag, of alleen 's avonds ontvangt. In het eerste geval komen er voornamelijk vrouwelijke kennissen, die hun werkende mannen met een lieve glimlach excuseren en zich met verdubbelde energie op de taartjes storten. Mogelijk komen hun mannen nog even om vijf uur; maar u weet hoe dat gaat. Tegen achten zitten ze er nog en de stemming wordt er een, die u op datzelfde moment in de kroeg om de hoek ook kunt ervaren. En daar kost het andermans glaswerk. Bij de „alleen-'s avonds-oplossing" bezorgt u al uw kennissen grote moeilijkheden, want ergens moeten ze toch een oppas vandaan halen. Dat kost hun dus een ca deautje èn baar geld. En als u in dit geval uitsluitend thee met marias serveert, valt het hele partijtje tegen een uur of tien zachtjes in slaap. Mocht u alcoholica wil len presenteren, dan kunt u rekenen op: 1. een kater de volgende ochtend; 2. de afkeer van de vrouwen van uw vrienden (zij moeten weer met hen naar huis, tenslotte); 3. ruzie met de buren; 4. een slechte beurt bij de kinderen en 5. een warme handdruk van de leve rancier van gedistilleerd. Natuurlijk kunt u ook alle belangstel lenden uitnodigen, met u naar de schouw burg te gaan - op uw kosten, uiteraard. Het genoegelijke contact van de verjaar dagsavond gaat dan wat verloren en in de praktijk blijkt, dat de gasten hun ca deautjes nogal eens vergeten. Mogelijk is het ook, alle kennissen bij voorbaat af te wimpelen en slechts ouders en schoonouders te eten te vragen. Maar is dat nu zo leuk? Dit zijn, in grote lijnen, wel de kansen. En als u dan weet, dat ik zo geweldig van cadeautjes houd, begrijpt u mijn aarzeling. Maar over een kleine drie maanden is het wzer Sinterklaas. Misschien laat ik dat tenslotte toch wel d- doorslag geven. E. Rotnayn DJAKARTA (ANP) De militaire commandant van Djakarta heeft vrijdag avond de verschijning van bijna alle in Djakarta gevestigde belangrijke bladen verboden. Ook de persbureaus „PIA" en „Antara" mochten niet meer werken. Het verbod geldt voor onbepaalde tijd. Als aanleiding tot het verbod wordt ge noemd de „berichtgeving" over de natio nale conferentie tussen de centrale re gering en de buitengewesten. Het verbod treft zowel het communistische partijblad „Barian Rakjat" als het Nederlandse blad „Javabode" en de bladen „Bintang Ti- mur", „Pedoman" en „Indonesia Raya". (Reuter) Volgens conferentiekringen heeft het nationaal overleg een „kritiek stadium" bereikt. De conferentie is met tenminste twee dagen verlengd. De minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, heeft volgens kringen van het ministerie zijn vertrek naar New York, waar hij de Indonesische UNO-delegatie zal leiden, uitgesteld. Afgevaardigden uit de provincies zou den onbewimpelde eisen inzake wijzi gingen in het bestuur dat Djakarta voert, hebben gesteld. (ANP) Naar het lijkt zijn de maat regelen van de militaire commandant niet beperkt gebleven tot het sluiten van de beide persbureaus en een verschijnings verbod voor een tiental bladen, doch heb ben zij een wijdere strekking dan aanvan kelijk mocht worden aangenomen. Het normale nieuwsbulletin van de correspon dent van het Algemeen Nederlands Pers bureau ANP in Djakarta is vanmorgen niet ontvangen. Van PTT-zijde in Djakar ta werd volstaan met de mededeling, dat er heden „geen pers" was. In hoeverre er ook sprake is van een „stop" op het ver zenden van afzonderlijke perstelegram men, moet nog worden afgewacht. Vroeger bestond een woord aftandig, dat betekende: van de tanden af, van de tanden beroofd, tandeloos door ouder dom. Het woord is geheel in onbruik geraakt en vervangen door aftands, dat óók betekent: van de tanden af, maar in de zin: van het tanden k r ij g e n af. Men zeide het oorspronkelijk van paar den aan wier gebit men de leeftijd niet meer kon bepalen. Is een paard om streeks zeven jaar oud, dan is aan de vorm der tanden en kiezen de leeftijd niet meer vast te stellen. Het paard is dan aftands. Men denke ook aan het gezegde: een gegeven paard mag je niet in de bek zien. Meer en meer is aftands I gaan betekenen: oud, verouderd, uit de y^node^ande^ukkel^

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5