WOLLEN DEKENS SPION IN BERLIJN Lutheranen Auto-tentoonstelling in „DREEFZICHT" wintercollectie O Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem „Zonder werken niets" beoogt uitbreiding van volkstuinen Garage Den Hout SLOT DEFECT? Kennemer Dans- en Balletstudio Kort en bondig ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT KERKELIJK LEVEN Marskramer had trek in (gestolen) konijneboutje Jubileumprogramma van Geloof en Wetenschap Dank van Oostenrijk aan Heemstede „Kernenergie, zegen of vloek?" Lood weggenomen om uit vissen te kunnen gaan jog©©»©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©»»©©©©©©©©©©©©©©©©»©©' VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON J Heringa Wuthrich 4 IN DE tweede helft van de vorige maand is in Minneapolis in de Verenigde Staten de vergadering gehouden van de Lutherse Wereldfederatie. Zulk een bijeenkomst vindt één keer in de vyf jaren plaats en vormt een steeds terugkerend hoogtepunt in het leven van alle Lutherse kerken ter wereld. Uiteraard yn er in de zo juist gehouden vergadering weer vele en be langrijke zaken aan de orde gesteld. Om u een indruk te geven van datgene waar mee men zich bezig gehouden heeft, willen wy vandaag een en ander over de onder werpen, besluiten en sprekers vertellen. AAN het einde van de vergadering werd eenstemmig een beginselverklaring aan genomen, waarin onder meer gezegd wordt, dat de Lutherse kerken niet ontoe gankelijk zijn voor de eisen van dez tijd. Zij zijn ook bereid tot een gesprek over een nauwere samenwerking met de andere christelijke geloofsgemeenschappen. In de verklaring wordt verder melding gemaakt van een 'studie van de rooms-katholieke theologie en praktijk, opdat een gedach- tenuitwisseling tussen de beide kerken bevorderd kan worden. Het voorstel van het Duitse nationale comité van de Lutherse Wereldfederatie om een internationaal instituut op te rich ten, dat zich bezig houdt met de studie van het rooms-katholicisme, vond alge mene instemming. De secretaris-generaal dr. Lund-Quist zei naar aanleiding hier van, dat de Lutherse Wereldfederatie be reid was tot een wezenlijke ontmoeting met de r.-k. kerk. Een dergelijk instituut zou zich niet in de eerste plaats moeten bezighouden met „plaatselijke situaties", aldus dr. Lund-Quist, maar veeleer met het gehele probleem van het Lutherse geloof en het rooms-katholicisme. De bisschop Lilje uit Duitsland sprak eveneens met instemming over het nieuwe plan en verklaarde, dat de r.-k. kerk heden ten dage niet meer zo is als ten tijde van Luther, zij heeft een verandering doorge maakt. „Iedere generatie van Protestanten moet nog weer de beslissing van de zes tiende eeuw, die tot de hervorming leidde, bekrachtigen. Wij moeten kunnen zeggen, waarom wij thans niet katholiek zijn". Lilje sprak de wens uit, dat ook andere Protestantse organisaties en ook de Wereldraad van Kerken aan de arbeid van het instituut zullen deelnemen. Vragen Bij de bespreking van internationale politieke vragen werd aan de vergadering een program voorgelegd, waarin aange drongen wordt op een verbod van de atoomwapens en de proeven hiermee. Er is eveneens aangedrongen op vrijheid voor rassen- en godsdienstige minderheden en vermeerderde economische hulp aan onderontwikkelde volken. Wat dit. laatste betreft, de vergadering drukte zijn spijt uit over het in het Amerikaanse Congres geuite voornemen om de financiële hulp van de regering aan het buitenland krach tig te beperken. Aan de Amerikaanse deel nemers van de Assemblee werd verzocht hun invloed aan te wenden tegen een der gelijke maatregel. De bisschop van India verklaarde in verband hiermee, dat zon der royale hulp van de Verenigde Staten, India in de komende vijf jaar ten prooi zal vallen aan het communisme. „Wij kunnen niet vijf of tien jaar op deze hulp wachten. Want de massa verlangt naar elementaire levensrechten". Oost-Duitsland Veel aandacht trok het referaat van bisschop Krummacher uit Oost-Duitsland. Hij vertelde over zijn ervaringen met de gemeenten, die hun geloof onder de druk van een totalitair regime moeten bewaren. De onderdrukte en vervolgde christenen moet men niet met medelijden beklagen, want zij zijn waardig geacht „een voor hoede van de christelijke verwachting" te zijn. Dr. Krummacher deed verder mede delingen over wat er is overgebleven van de evangelische gemeenten ten oosten van de Oder, waar in weerwil van de commu nistische druk sedert twaalf jaar leken predikers voor de verstrooide gemeente leden zorgen. De bisschop waarschuwde ervoor de kerkelijke instellingen als doel in zichzelf te overschatten. Met het oog op de radicale omwenteling van alle maat schappelijke verhoudingen in de commu nistisch geregeerde landen moet de kerk onderzoeken of niet het huidige stelsel plaats dient te maken voor nieuwe vor men van vrijere en actievere gemeenten. Hongarije Bissschop Lajos Ordass van Hongarije sprak voor een gehoor van tienduizend aanwezigen in het auditorium van Minnea polis. Het was voor de eerste keer sedert tien jaar, dat hij weer op een wereldcon ferentie kon verschijnen. Hij bracht aan de Amerikaanse kerken de dank over van de Hongaarse christenen voor de hulp, die in de laatste jaren ontvangen is. Bisschop Ordass hield tijdens de openingsplechtig heid van de Assemblee de preek, waarin hij sprak over de macht van Christus, die zich niet beperkt tot de leden van zijn kerk, maar die over de grenzen van volken en rassen heenreikt. Hij beleed uit zijn eigen ervaringen, dat de macht van de opgestane Heer ook daar kan werken, waar men zich tegen Hem keert. Besluiten Tenslotte maken wij nog melding van een drietal besluiten, die genomen werden. Vier kerken zijn tot lid van de Federatie toegelaten, te weten de Lutherse kerken van Oldenburg, Hongkong, Mexico en Ethiopië. De theologische studie-arbeid van de Lutherse Wereldfederatie zal zich in de komende jaren bezig houden met 't thema: „De Lutherse belijdenis en haar betekenis in het leven van thans". Tot president van de Federatie werd ge kozen dr. Franklin Clark Fry. In de ko mende vijf jaren zal hij dus leiding geven aan de activiteiten van de eenenzestig kerken in tweeëndertig landen, die bij de Federatie zijn aangesloten. Deze dr. Fry is bovendien reeds voorzitter van het Cen trale Comité van de Wereldraad van Kerken. ADVERTENTIE van zaterdag 13 uur tot maandag 17 uur. Alle modellen RENAULT personen- en bestelauto's. TOEGANG VRIJ Het volkstuinwezen in ons land is in de loop der jaren allengs uitgegroeid tot een instituut, waarin de stadsmens met liefde voor de natuur een belangrijke mogelijheid tot recreatie en vrije tijdsbesteding vindt. Deze vorm van nuttige ontspanning komt echter door de steeds intensievere woning bouw, die gaandeweg elk stukje grond in de steden voor zich opeist, danig in het ge drang. En dat is jammer omdat de vraag naar volkstuinen het aanbod verre over treft. De toenemende industrialisatie zal aan deze gestegen vraag wel niet geheel vreemd zijn. Oorspronkelijk waren de volkstuinen hoofdzakelijk bedoeld voor het verbouwen van wat aardappelen en groente als wel kome en goedkope aanvulling van de dage lijkse behoefte, maar langzamerhand ging men zich ook meer toeleggen op de teelt van siergewassen. Vele volkstuinders wis ten zich zelfs te ontwikkelen tot specialisten op het gebied van de kweek van bepaalde bloemen. Hun resultaten kunnen dan ook gerust wedijveren met die van beroeps kwekers. In sommige grote steden zoals Amsterdam, Rotterdam en Utrecht zijn de volkstuinen met hun geriefelijk ingerichte tuinhuisjes de „buitens" van de kleine man. Hier vindt hij in de verzorging van bloem en plant een gezond tegenwicht voor de dagelijkse beslommeringen van fabriek of kantoor. Dat het volkstuinwezen in de sa menleving thans zulk een goede plaats in neemt is in hoofdzaak te danken aan het Algemeen Verbond van Volkstuinders in Nederland dat vijfendertig jaar geleden werd opgericht. Deze organisatie stelt zich ondermeer ten doel de technische ontwik keling van de volkstuinders te bevorderen en ten behoeve van de volkstuinverenigin gen de verkrijging van gronden als perma nente complexen te bewerkstelligen. Een belangrijk succes boekte het verbond toen twee jaar geleden het volkstuinwezen bij het Ministerie van Onderwijs werd onder gebracht. Voorheen ressorteerde het onder het ministerie van Landbouw. Deze „over heveling maakte het mogelijk dat de volkstuinders in het vervolg op rijkskosten konden profiteren van de adviezen van de Riikstuinfoouwvoorlichtingsdienst. In Haarlem bestaan drie zelfstandige volkstuindersverenigingen met eigen tuin complexen, te weten „Eigen Tuin", „Ons Buiten" en „Zonder Werken Niets". De eerstgenoemde twee verenigingen zullen binnen afzienbare tijd hun terreinen moe ten ontruimen ten behoeve van de woning- ADVERTENT1E DE NIEUWE THANS REEDS IN ONS BEZIT. 1-pers. effen dëkëri 150x200 14.90 2-pers. effen deken 170 x 220 19.50 1-pers. Jacquard 150x200 21.50 2-pers. Jacquard 27.50 1-pers. zuiver wol hyp. moderne dessins 150x 200 34.75 1-pers. zuiver wol extra zwaar moderne kleuren 150x200 50.55 Tevens voeren wij de over bekende merken AaBe, v. Wijk enz. HAARLEM KRUISSTRAAT 11 TEL 11491 bouw. Het vijf hectare metende en hon derddertig tuinen omvattende bezit van „Zonder Werken Niets", gelegen in Oud- Schoten tussen de Slaperdijk en de Geuze vesperstraat, is niet alleen een voorbeeld van volkstuinaanleg maar het mag zich tevens als wandelpark in een stij gende belangstelling verheugen. Het be stuur van „Zonder Werken Niets" hecht veel waarde aan de bevordering van de theoretische en practische kennis van zijn leden. Hiertoe houdt men speciale ontwik kelingscursussen en vinden er regelmatig tuinkeuringen en tentoonstellingen plaats. De vereniging kampt echter reeds jaar en dag met ruimtegebrek. Tientallen liefheb bers voor een volkstuin staan op de wacht lijst, maar er is zonder gronduitbreiding voorlopig geen kijk op dat hun wens spoe dig in vervulling zal gaan. Het bestuur van „Zonder Werken Niets" heeft voor deze noodzakelijke uitbreiding van zijn tuinenbezit het oog laten vallen op het stuk grond aan de zuidzijde van het huidige complex. Deze grond .zou bijzonder geschikt zijn voor de inrichting van alge mene proeftuinen ten behoeve van de ver eniging. Verder stelt men zich voor er ruimte te vinden voor kindertuintjes, in de eerste plaats voor de kinderen der leden zelf maar eventueel zouden er ook school- werktuinen aangelegd kunnen worden. In dien de plannen verwezenlijkt worden zal Oud-Schoten een uniek wandelpark rijk zijn, dat ook buiten dit stadsdeel veel na tuurliefhebbers naar zich toe zal lokken. Deze hebben hiertoe trouwens al aanstaan de zaterdag en zondag een goede aanleiding. Op deze dagen houdt „Zonder Werken Niets" namelijk in het clubgebouw een gro te bloemenshow, waarbij de bezoekers te vens in de gelegenheid worden gesteld een wandeling door het tuinencomplex te ma ken. De tentoonstelling welke kosteloos is te bezichtigen is zaterdag geopend van 's middags vier tot 's avonds acht uur en zondag van 's morgens tien tot 's avonds acht uur. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Wandelstok deed hem echter figuurlijk de das om „Hebt u op 23 februari in Nieuw-Ven- nep een konijn weggenomen?", vroeg de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Peter sen, vrijdagmorgen aan een 78-jarige marskramer uit Leiden, die wegens dief stal terecht stond. „Nee, zowaar ik hier sta, niet", antwoordde de verdachte, ter wijl hij met zijn wandelstok op de vloer stampte. Een getuige uit Nieuw Vennep, de eigenaar van de langoor, verklaarde, dat er op de bewuste dag wel twee konij nen waren verdwenen. „Eén heb ik later weer teruggevonden. De andere was en Wéê'f foetsie", koorts vertelde ."hij,1cfat 'hij wel een wandelstok had gevonden, die tegen de deur-' van de w.c. stond. Deze wandelstok deed de verdachte (in de figuurlijke zin van het woord) de das om. Want enige mensen verklaarden, dat de marskramer altijd met zo'n stok in z'n hand langs de deur kwam om z'n koop waar aan de man te brengen. Toen kregen de politiehonden er de lucht van. Van de stok wel te verstaan. Er werd een proef genomen met een aantal sleutelbossen, die in de zak van de marskramer werden ge stopt en hierna in het gras werden gelegd. De politie liet de honden aan de stok rui ken en de viervoeters liepen zonder een spoor van aarzeling op de vier sleutelbos sen af. De verdachte gaf hierop toe wel die dag in de Haarlemmermeer te hebben gevent. „Nu zullen we eens horen, wat de offi cier ervan denkt", zei de politierechter. „Oh, dat is best", gaf de marskramer strijdvaardig ten antwoord. ..Deze man is nu 78 jaar en het zou, gezien zijn hoge leeftijd, onzin zijn om nu nog een onvoor waardelijke straf tegen hem te eisen". Daarom luidde de eis twee weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De politierechter veroordeelde de koopman conform. Nadat de marskramer zich eerst uitvoerig de betekenis van een voorwaardelijke straf had laten uiteen zetten, verliet hij de rechtszaal, terwijl hij uitrien: „Dat zal wel lukken. Ze krijgen mij die twee jaar niet". Op 8 januari 1958 is het vijftig jaar ge leden, dat de Vereniging „Geloof en We tenschap" te Haarlem werd opgericht en dit feit zal in de eerste dagen van het volgend jaar herdacht worden. Op 2 ja nuari wordt een bijeenkomst in de Stads schouwburg gehouden, waarbij als spre kers optreden prof. dr. L. J. Rogiers, mr. F. Vorstman en dr. B. M. I. Delfgaauw. Zondag 5 januari zal mgr. J. P. Huibers een pontificale mis celebreren, waarna een feestelijk ontbijt in het Concertgebouw volgt. Met de opvoering van „Veel leven om niets" van Shakespeare door de Haag se Comedie wordt de viering op 8 januari gesloten. Voor de komende maanden is een jubi leumprogramma samengesteld, dat naar het bestuur meedeelt een rijker inhoud heeft dan gewoonlijk. Zowel aan de lezin gen, die alle op hoog niveau staan, als aan de overige programma-nummers, zoals kunst, muziek, toneel, opera, operette, bal let enzovoort, is bijzondere zorg besteed. Het programma vermeldt negen lezin gen; de eerste is bepaald op vrijdag 27 september. Prof. dr. J. van Laarhoven uit Haaren spreekt over „De mens zoekt God". „Die Haerlemsche Musyckcamer" verleent deze avond medewerking. In de loop van het seizoen worden le zingen gehouden over „Moderne kerkver volging", „De oecumenische gedachten in het katholieke leven", „My spiritual jour ney to Rome", „De jeugd van Sovjet-Rus land", „Verdraagzaamheid en het God- ontkennend humanisme", „Die öffentliche Meinung in der Kirche", „Natuurweten schap en samenleving" en „De persoon in de gezinskring". Voor toneel staan op het programma „Tartuffe", „Oom Wanja", „Het huwelijk", „Veel leven om niets", „Richard II" en „Kersenbloesemfeest". Daar de reis naar Amsterdam voor de leden geen bezwaar blijkt te bestaan voor het bijwonen van een opera, besloot het bestuur de muzikale doorbraak naar het Leidseplein voort te zetten en wel met de opera van Mozart „Le Nozze di Figaro" en „Fidelio" van Beethoven. De operette, die door de Hoofdstad operette zal worden opgevoerd, is „Ein Walzertraum". Het Hekster-trio is uitgenodigd in ja nuari te spelen, George van Renesse in februari en het Noordhollands Philharmo- nisch orkest met het koor Katholiek Haar lem in mei. Mr. Hustinx zal een kleurenfilm verto nen over Pakistan en pater H. Evers over Palestina. Een cabaretavond van Wim Kan zal dit seizoen niet ontbreken en het Nederlands Ballet zal op 6 november een programma verzorgen. Verder zijn veertien cursussen voorbe reid. onder meer over kerkebouw, over het moderne interieur, over mozaïek, fresco en tapisserie, over pianomuziek, over In dianen in Amerika, over de emancipatie van de katholieke leek en over zang en guitaarbegeleiding. Uit de opbrengst van de in december 1956 in Heemstede gehouden collecte voor de Hongaarse vluchtelingen he.eft het Co mité Vluchtelingenhulp Heemstede des tijds een belangrijke som gelds, te weten I 10:000, overgemaakt aan de Oostenrijkse bondsregering, ten behoeve van de aldaar verblijvende uitgewekenen uit Hongarije. Vrijdag bracht de Oostenrijkse gezant in Nederland een bezoek aan de burgemeester van Heemstede. Tijdens dat bezoek over handigde de gezant een brief van de bonds kanselier van Oostenrijk, waarin deze de hartelijke dank van de Oostenrijkse rege ring betuigt aan de inwoners van Heem stede, voor de geboden hulp. De bondskan selier verzocht de burgemeester die dank over te brengen aan hen die door hun bij drage deze hulp mogelijk maakten. De bondskanselier verzekerde, dat het geld overeenkomstig zijn bestemming gebruikt is. „Govert en ik zaten neerslachtig bij elkaar in de hut. Daarbuiten bleef maar steeds dat akelige, luidruchtige getrommel van de inboorlingen". „Joppie, jongendat ziet er allemaal erg vervelend voor ons uit! zuchtte Govert." „Zo dacht ik er ook over. We zaten daar en luisterden. Toen ik op een ogenblik mijn hand in m'n zak stak, vond ik daar mijn trouwe fluit; ik haalde 'm voor de dag en bekeek 'm." 72—73 ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 5 i TEL 10771 Over het onderwerp „De Kernenergie een zegen of een vloek?" spreekt maandag avond in de hei-vormde kerk aan de Zomer- kade in Haarlem-Oost prof. dr. A. de Froe, hoogleraar aan de medische faculteit van de Gemeentelijke Universoteit te Amster dam. In drie korte referaten zal hij spreken welke problemen er in de laatste jaren over deze materie zijn ontstaan., en wel: a. De grote veranderingen op natuui-kundig gebied; b. De biologische-genetische invloe den; c. De beoordeling van ethische kant. Deze samenkomst is voorbereid door de samenwerkende wijkkerkeraden van de Ned. Hervormden en Doopsgezinden in Haarlem-Oost. „Ik denk, dat is een stukkie afval. Ik denk, dat neem ik mee. Om te gaan vissen weet u. Zo'n klein stukkie lood. Ik wou er eigenlijk eerst een brokje afbreken, maar ze (dat zijn m'n bazen) stonden me gewoon op m'n vingers te kijken en toen heb ik het maar helemaal in m'n zak ge stoken. Ik had het echt nodig voor het vissen weet u." Dat zei een 33-jarige Haar lemse arbeider, toen hij vrijdagmorgen op het matje moest komen bij de Haarlemse politierechter wegens diefstal van een stuk lood ter waarde van twee gulden. Het gebeurde allemaal op het terrein van de Hoogovens in IJmuiden, waar hij werk zaamheden moest verrichten. „Waarom heb je dat nou gedaan", vroeg de politie rechter, „je weet toch wel, dat je zoiets niet mag wegnemen?" Als je het hebben wilt, moet je het kopen. „Ja maar zoveel geld krijg ik niet van de vrouw. Ik ver dien niet zoveel en m'n loon geef ik hele maal aan m'n vrouw. Zij geeft me dan weer wat centen voor een rokertje." De officier van Justitie eiste een boete van vijftig gulden. De politierechter maakte er vijfentwintig gulden van. ADVERTENTIE <3©ee©©«©©OQ©©©©eQ©©o©oe©o8©8e©ööQ©©8o©©©©«aG©©©8©Q©P'iö©©{ GLORIA en M. TSCHERNOFF - JAN LEO ZIELSTRA INSCHRIJVING NIEUWE CURSUS GEOPEND Ballet-Bewecfinqskunst Moderne Dansen Foxtrot - Tango - Calypso - Jive Volwassenen, Kinder- en SNELPRIVéLESSEN Kleuterclubs TAPDANCE Dagelijks vak- en amateurklassen BALLETLESSEN: óók in Stoop's Bad - Overveen en Jeugdhuis - Santpoort Inlichtingen en aanmelding dagelijks: Wagenweg 208. telef. 18888 V. 4. Luitenant Holden, binnen twee weken is dit het derde geval dat wij te behandelen hebben ge kregen. Het derde geval van een plotselinge dood van een vluchteling, bedoel ik. Ik weet niet hoe het met de voeding in de Russische zone staat, maar ik weet wel dat zij hier zo goed als uitgeput aankomen. En dit dan? En ik wijs met mijn vinger naar de mond van Heis ier en wijs een lichtrode vlek aan, die zich langzaam over de lippen uitbreidt. Wat is dat Hartmann zet zijn bril op en staart naar hetgeen ik hem aanwijs. Dan kijkt hij me verwonderd aan. Luitenant, is 't een idee fixe of een suggestie? Wat? Die autopsie waarover u sprak. Een idee fixein die andere gevallen zijn de mensen toch ook overleden onmiddellijk nadat zij een kop koffie hadden gedronken? Dat weet ik niet meer, maar dat is gemakkelijk na te gaan. Dat zou misschien heel verstandig zijn Neemt u in ieder geval de papieren van de over ledene mee, luitenant, en maak uw rapport op. Wat mij betreft, ik zal met de grote baas moeten praten. Hartmann gaat weg en laat me alleen met het stof felijk overschot. Bijna machinaal doe ik het jasje van de overledene opzij en kijk zijn zakken na. Langzaam doe ik een portefeuille open. Er zitten voedselkaarten uit Oost-Berlijn in, een arbeidskaart, een partijlidmaat schapskaart en papieren met getallen, waarschijnlijk de dagelijkse uitgaven van Heisier. Plotseling voel ik onder het leer iets hards. Het voorwerp moet tussen het leer verborgen zitten. Ik haal mijn pijpenschoonmaker uit mijn zak en ge bruik die als mesje om het leer open te snijden. Dan kan ik eindelijk uit de schuilplaats het bewuste voor werp halen. Het is een foto van een vrouw. Ik herken onmiddellijk het gezicht, hoewel het kap sel iets veranderd is. Ja, zij is 't! De foto is nog niet zo lang geleden gemaakt. Die is genomen voor het volks gebouw in Oost-Berlijn. Ik herken de entourage. Een man houdt deze vrouw bij de arm. De man is me vol komen onbekend. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) speurtocht voort, maar verder zonder succes. Kalm en zonder haast stel ik het rapport op voor majoor Alec Hoyle, geef acte van het overlijden van Otto Heisier en stel een autopsie voor, gezien de ver dachte omstandigheden van overlijden. Daarna stop ik de papieren en de andere voorwerpen, die wij in de zakken van de dode hebben gevonden, in een grote envelop. De rest gaat me niet aan, daar zorgt het zie kenhuis wel voor. Een doorslag van mijn rapport laat ik achter voor dokter Hartmann en loop dan naar de uitgang. In een telefooncel bel ik de wasserij van Hunt Moog in de Clay Allee op. Aan de andere kant van de lijn antwoordt de charmante stem van een jongedame: Met wasserij Moog. Wat kan ik voor u doen? Ik ben luitenant Holden. Zijn mijn overhemden klaar? Een ogenblikje, luitenant. Na enkele ogenblikken antwoordt een mannenstem: Luitenant Holden? Ja! Alles is klaar, sinds gisteren al. Is mijn smoking ook al terug? Ahdat geloof ik nietis 't dringend, lui tenant? Laat maar. Vanavond om zeven uur loop ik even langs. Zie wat u kunt doen. We zullen ons best doen, luitenant. D nk u! Ik hang de hoorn op en loop naar de taxi-standplaats in de buurt van het ziekenhuis. —Goedemorgen, mijnheer. MorgenNaar het British Centre. Zeker meneer. De chauffeur, een oude Berlijner, rijdt bijzonder hard weg. Ik moet er om lachen. Duitsers blijven Duit sers, zodra zij met een militair te doen hebben, menen zij dat zij noodzakelijk onderdanig en gehaast moeten doen. Ik zie me trouwens genoodzaakt de haast van de man een beetje te temporen, want op zo'n manier ben ik veel te gauw op mijn plaats van bestemming. f— Een beetje minder ylug! Zo, eindelijk kan ik eens een sigaret opsteken. En thans begint er een gevaarlijk avontuur! Amper heb ik de gebeurtenissen van de laatste uren nog eens overdacht, of we zijn er al. Ik betaal de chauffeur, geef hem een flinke fooi. Hij lacht over zijn hele gezicht. Als ik de kamer van majoor Hoyle bin nenkom, merk ik tot mijn schrik, dat die leeg is. In de hall vraag ik de wacht, een Schotse sergeant, waar de majoor kan zijn. Majoor Hoyle is vertrokken, luitenant. Hij vraagt of u uw rapport wilt maken. Als hij terug is, zal hij het bestuderen. Wanneer zou hij terugkomen? Morgenvroeg om negen uur. Op zijn bureau heeft hij en briefje voor u achter gelaten. In de kamer lees ik haastig het krabbeltje van de majoor door. Het is ontwapenend laconiek: Waarde luitenant Holden. De laatste Duitser gezien. Laat uw ropport over Heisier achter in handen van mijn secretaris. Ik zal doen wat nodig is. Prettige avond. Mjr. Th. Alec Hoyle. Ik frommel het papiertje in elkaar en gooi het in de prullemand. Daarna loop ik naar het raam, kijk nog eens uit over de Kurfürstendamm en vind dat ik op het terrasje van een café evengoed op mijn plaats ben als in dit bureau, waar mijn aanwezigheid toch niet meer verlangd wordt. Ik bel de secretaris van de majoor op, geef hem het rapport op en verlaat het British Centre. De wasserij Hunt Moog in de Clay Allee bestaat uit twee gescheiden afdelingen: de ene zorgt voor de af te leveren wasmanden, waar de hele dag bestelauto's af en aanrijden, de andere is een gewone winkel, waar de klanten hun was kunnen komen brengen. Ik duw de deur ''an de winkel open en wordt met een overvallen door een geur van parfum, die me bijna duizelig maakt. Wanneer zullen de Duitsers toch eens ophouden het gewone lijfgoed een luchtje mee te geven. Een knap jong meisje komt vragen wat ik wil. Ik noem mijn naam en zij gaat zoeken onder de letter H. Haar gezicht klaart op als zij twee pakjes vindt. Betaalt u in dollers of in marken, luitenant? In marken. (Wordt vervolgd Landbouwkrediet op de helling. De drie centrale landbouw-organisaties en de beide centrale landbouwkredietbanken hebben besloten tot het instellen van een commissie, die tot taak zal hebben de be studering van de financiering van het agrarisch bedrijfsleven in Nederland, en in het bijzonder van de vraag of de werking van het in het Boerenleenbankwezen ge- organiseerde landbouwkrediet in overeen stemming is met de bestaande en in de toekomst te verwachten financieringsbe hoeften, dan wel of deze te dien aanzien verbetering behoeft. Voorzitter der com missie is prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, buitengewoon hoogleraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. Uitbreiding. In samenwerking met een 40-tal grote Nederlandse bedrijven heeft de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer 2000 directeuren van Ameri kaanse reisbureaus uitgenodigd om een bezoek aan Nederland te brengen. Deze directeuren houden van 1320 oktober een congres in Madrid. Voorts zullen van 1929 september 10 Zweedse employé'? van reisbureaus een bezoek aan de Bene- luxlanden brengen. Eerste lustrum. De bewoners van de eerste der nieuwe tuinsteden in het Wes ten van Amsterdam, de Tuinstad-Sloter- meer (10.000 woningen), die op 7 oktober 1952 werd geopend door de Koningin, gaan van 4 tot en met 12 oktober het eerste lustrum vieren. Het feestprogramma om- vat culturele en sportieve manifestaties. Ook zal een expositie „Vijf jaar Sloter- meer" worden gehouden. ADVERTENTIE H a a r I em CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ZATERDAG 14 SEPTEMBER Concertgebouw: Italiaans operaconcert Onder andere fragmenten uit La Bohème, Tosca. Butterfly, Parelvissers en Rigoletto, 20 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep Puck met „Taloelah", 20.15 uur. Minerva: „Gaby", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 19.30 uur. Roxy: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio- ..East of Eden", 14 j., 19 en 21.15U. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Attack", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zarewitsch", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur; „Liefde als koopwaar", 18 jaar. 23.30 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde dieren" alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. ZONDAG 15 SEPTEMBER Concertgebouw: Revue „Klaar is Kees", met ondermeer Cees de Lange, Rijk de Gooyer en Johnny Kraaykamp, 20 uur. Stadse- ""'burg: Toneelgroep "°uck met „En toen kwam dr. Frost", 20.15 uur. Cul- tura: Nederlandse Vereniging van Spiri tisten „Harmonia" met wijdingsmorgen. 10.30 uur. Begijnhofkapel: Ds. J. van Dam spreekt op bijzondere dienst van de Bap- tistehgemoente over „Wie behouden wor den". 19 uur. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geonend. Minerva: „Lullaby of Broadway", alle leeftijden. 14 en 16.15 uur: ..Gaby", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klök luidt", 18 jaar, 14 en 19.30 uur. Roxy: „Inspecteur Calla ghan en de geheime code", 14 j., 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Studio: „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea", alle leeftijden, 11 ut „East of Eden", 14 jaar, 14. 16.15. 19 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg". 14 iaar, 14. 1615. 19 en 21.15 uur. Luxor: ..Attack". 18 jaar, 14. 16.15, 19 en 21.15U. Lido: „Lassie's grootste avontuur", alle leeftijden, 11 uur; „Der Zarew'tsch". alle leeftijden. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeftijden, 11 uur; „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Zuiderkapel: Jan van Gijs, 10 en 1" uur. H. Spoor met jeugddienst, 20 uur. MAANDAG 16 SEPTEMBER Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge- geopend. Westerhoutpark la: Ds. A. R- de Jong spreekt over „Zwerftochten van Odysseus" voor de Open Religieuse Ge meente, 20 uur. Begijnhofkapel: Ds. Joh Langstraat over „En toch heef* Christus het antwoord voor u" voor Interkerkelijk Evangelisatiecomité, 20 uur. Zangdienst van 19.30 uur af. Minerva: „Grote manoeu vres", 14 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Het grote spel", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Cine ma Palace: „Voor wie de klok luidt", 1» jaar, 14 en 19.30 uur. Studio: „East of Eden", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 14.15,19 en 21.15 uur. Luxor: „Attack". 18 iaar, H 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zarewitsch'. alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur- Rembrandt: „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 01 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6