FILATELIE 25CMO Professor Hendrik Andriessen vijfenzestig jaar Leemten in Vestigingswet worden ondervangen Overleg met minister Zijlstra over mogelijke prijsverlagingen Verlaging leerlingenschaal bij het lager onderwijs Vernieuwer der traditie roos? wpan Consumenten-contactorgaan gaat zich bezighouden met onderzoek van waren Uitwerking in drie gedeelten zal niet voor 1968 voltooid zijn ZIJN ORGELTOON IS ZIJN PERSOON Voorlichting over griep bij militairen was in orde Betaling abonnementsgeld per giro B. en W. van A msterdam Radioactiviteit in Ringdijk- sloot ongevaarlijk Beverwijkse stond terecht wegens winkeldiefstal Kerkelijk Nieuws Griep in Limburg thans waarschijnlijk afnemend Duizenden gevallen verliepen alle ongevaarlijk Schipbreukelingen gered, jacht gezonken Prinses Beatrix heeft geblesseerde enkel ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 Gesteld dat Haarlem een utopische ge meenschap zou vormen, levend naar de hoogste wetten van schoonheid en kunst- maak, dan zou op die dag de Bakenesser- racht het feestelijk uitzicht hebben van levlagde huizen en zou nummer 26a al daar waar op 17 september 1892, dus vijf- e'stig jo-(ir geleden, de componist Hen- irik Andriessen geboren werd, het middel- unt zijn van een dankbare herdenking. Men zou er met bloem en krans de muze 'eren, die deze woning en de Andriessens, die 'onder haar dak geboren werden zo jul met haar gaven zegende. Het zal wel niet gebeuren. Utopia be staat slechts in de fantastische verbeelding van enkele dromers, die de werkelijkheid ontvluchten. Een dergelijk oord is onder onze koele Hollandse luchten trouwens niet denkbaar. Maar talrijke Haarlemmers zullen dinsdag ongetwijfeld in gedachten bij hun oud-stadgenoot verwijlen, die in zijn tegenwoordige woonplaats 's-Graven- bage als gevierd componist en gezagheb bende figuur in het muzikale bestel van Nederland dit kroonjaar gedenkt. En dat lullen dan gedachten zijn van vriendschap en sympathie, van dank en bewondering, 00k van blijdschap om het lichamelijk herstel van de jarige, wiens „pensioenge rechtigde leeftijd" die een eervol ontslag betekent als directeur van het Koninklijk Conservatorium het uitzicht opent op een nieuwe vruchtbare scheppingsperiode. Ik ben er zeker van dat de betuigingen van aanhankelijkheid uit zijn geboortestad hem bijzonder dierbaar zullen zijn. Want al heeft het lot ook gewild dat hij via Utrecht in de Residentie tot de hoogste officiële functie in het Nederlandse mu ziekleven zou worden beroepen, de ban den die hem aan Haarlem bonden heeft hij nooit verbroken. Dat weten onze mu- zieklievende lezers, die met belangstelling zijn wijsgerige bespiegelingen over de mu- hek in ons blad gretig lezen opperbest. Bovendien weet ik maar al te foed, dat het hem destijds pijn gekost heeft Haar lem en dat was dan voornamelijk het stamhuis der Andriessens aan de Bake- sessergracht en zijn orgel in de daaraan zrenzende St. Jozefkerk aan de Jans- slraat vaarwel te moeten zeggen. Want daar is voor hem het licht opge- ;aan dat zijn levenstaak zou richten: eerst in het huis aan de gracht, waar vader Andriessen en broer Willem hem voor- jen en waar het kunstenaarschap als erfelijk deel van de familie gold, dan in de kerk, waar hij improviserend op het fraaie Adema-orgel componist werd. Uiteraard stuwde ook de Haarlemse orgel- tmditie hem in de richting van wat zijn levensdoel zou worden. Hij vertelt het in een der overwegingen die hij voor tos blad schreef en die verzameld uitge geven werden in 'n handzaam „Prisma"- ioekje: „Ik zal nooit vergeten dat ik als jongen wel eens mijn schoolplicht ver ruimde om in de Haarlemse Grote Kerk hga's van Bach te kunnen horen. Ik weet heel goed hoe het niet alleen vorm en nhoud dezer meesterwerken waren, die nij aantrokken, maar ook de muzikaliteit van het orgel, waarin zovele verscheiden instrumenten van allerlei aard in een een- ADVERTENTIE Overal ter wereld schrijven specialisten Stilbépan haartonicum voor, omdat het een vaststaand feit is. dat niets zó daad werkelijk haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing bestrijdt! Stilbépan is geen gewoon haargroeimiddel. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werking. Koop vandaag nog een fles! D A G R A N. V. IEMEN Minister Staf antwoordt Minister W. C. Staf heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vro- jk over de voorlichting inzake de griep- f?idemie onder de Nederlandse militairen jijdens oefeningen in Duitsland. De minis- 'er zegt dat bij het optreden van de Azia tische griep hier te lande is bepaald, dat óe voorlichting over het verloop van deze jjekte in handen zou blijven van de Voor lichtingsdienst van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Op 5 september bereikten de Legervoor- -chtingsdienst vragen over 't aantal ziek tegevallen in het kamp Sennelager, een ander legerkamp in Duitsland. Dit aantal werd, na informatie, opgege- als enkele honderden, zo gaat de mi nister verder. Tevens heeft de Legervoorlichtings- -lenst, beseffend, dat hier sprake zou •unnen zijn van éen belangrijke versprei- ''fg van Aziatische griep onder de mili- lairen in Duitsland, zich met het ministerie Vjb Sociale Zaken en Volksgezondheid krstaan over de voorlichting terzake. Er is •een besloten, dat deze, voor wat betreft "Nederlandse troepen in West-Duitsland, verder door de Legervoorlichtingsdienst '°n worden behartigd, hetgeen geschied is. De verantwoordelijkheid van de Leger- v"°rtichtingsdienst strekt niet verder dan volledige en openhartige medewerking aan pers, om deze van dienst te zijn bij de |oorlichting van het Nederlandse volk. Van deze verantwoordelijkheid heeft de «?ervoorlichtingsdienst zich gekweten, k'dus de minister. heid van karakter gebonden waren. In deze eenheid de gedachte-ontwikkeling te volgen van de componist was iets heer lijks. Ik verzuimdg een school, maar leer de veel schoonheid kennen". Dit alles heeft gemaakt, dat hij geen journalist geworden is, waartoe hij aan vankelijk bestemd was, maar dat hij, onder de dwingende indrukken van zijn jeugd, impressies van plaatselijke omstan digheden, totaal door de muziek in beslag werd genomen en dat de aanloop van zijn carrière dan ook die van componist voor het koninklijk instrument het orgel was. Voor het eerst ■sinds Sweelinck ontstond in Holland een oeuvre voor orgel, dat op de hoogte van zijn tijd was en als afge rond geheel een époque vertegenwoordigt. Vernieuwing bracht Andriessen ook en wel met een zeer persoonlijk cachet in de liturgische koormuziek. Wat Andriessen daarnaast en daarna in allerlei genres, tot in dat van de opera toe, gecomponeerd heeft, is te veel om hier in een gelegen heidsstukje op te sommen. Bovendien is het vooral onze bedoeling te wijzen op de relatie HaarlemAndriessen en die be paalt zich hoofdzakelijk tot hetgeen ver band houdt met het orgel. Voor de veel zijdige ontplooiing van Andriessens talen ten is dit de basis van een persoonlijke stijl gebleken. Als een Franck en een Bruckner heeft de Haarlemse kunstenaar zich aan het orgel niet alleen ontwikkeld als organist maar ook als componist. Zijn kunst dreef van het begin af primair op zuivere inspiratie. De cerebrale kant van het vak componeren mocht dan secondair een ordenende taak vervullen. En ik neem aan dat dit in zijn verdere werk zo ge bleven is. Steeds toch ervaart men zijn muziek als een directe uiting van zielsbe- wogenheid. Haar problemen betreffen niet zozeer de middelen dan wel wat innerlijk in hem omgaat. Haar inhoud is typerend voor zijn persoonlijkheid. Met dat al past zij in geen enkele „clan". En dat mag in haar gezonde lyrische geaardheid gelden als haar grote kracht. Haar beluisterend hoort men de mens Andriessen, zoals hij als vlot hanteerder van de pen een situatie scherp kan formuleren, een spirituele zet weet te plaatsen, een bezonken oordeel ten beste geeft en een geestdriftig woord over heeft voor wat hij schoon en verheven vindt. Wie naar zijn stijl vraagt, zou men kunnen verwijzen naar het woord van Boileau: „Le style c'est l'homme". In Den Haag zal deze heugelijke ver jaardag wel een drukke huiselijke aan gelegenheid worden. Bovendien heeft er een huldiging in het Conservatorium plaats. En in zijn geboortestad? Daar wordt het natuurlijk ook druk, niet op een receptie, maar op het gemeentelijk orgelconcert in de Grote Kerk, waar de stadsorganist Al- bert de Klerk, die een oud-leerling van Andriessen is, zijn mentor op deze feest dag zal herdenken met een programma dat aan zijn oeuvre gewijd zal zijn. En mis schien zijn er dan na afloop nog quasi- utopisten van mijn slag, die een ommetje zullen maken (bijvoorbeeld via de Jans straat en Donker Begijnhof) langs het huis aan de Bakenessergracht, waar de aan leiding tot deze herdenking haar oorsprong vond. Jos. de Klerk U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking, In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE co3ocoa»ccococcco:coxo3c<xxxxocoooooocooooooocoooooo6c Naar aanleiding van de berichten om trent het aantreffen van misvormde kik kers in een sloot nabij het Instituut voor Kernfysisch Onderzoek aan de Ooster ringdijk te Amsterdam delen B. en W. van de hoofdstad mee, dat deze sloot re gelmatig» op radio-activiteit onderzocht is door het Instituut voor Kernfysisch On derzoek en bovendien periodiek door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. Bij deze onderzoekingen is nimmer een zodanige graad van radio-activiteit vast gesteld, dat daaruit enig gevaar zou kun nen ontstaan, aldus B. en W., die overi gens in de jongste publikaties aanleiding gevonden hebben om nogmaals een nader onderzoek naar de situatie ter plaatse in te stellen. Er zijn in deze en aangrenzende sloten kikkers gevonden met poten die zich ver takten, waarbij kleine pootjes groeiden uit de gewrichten van voor- en achter poten. Er was ook een exemplaar aange troffen waarbij de voorpoten achterste voren stonden. Er is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Vestigingswet Bedrijven 1954, omdat bij de uitvoering van deze wet enige leemten aan de dag zijn getreden. Een der wijzigingen beoogt te voorkomen, dat de verschillende uitvoeringsorganen over hetgeen onder ambacht moet worden verstaan uiteenlopende opvattingen heb ben. Een andere wijziging houdt verband met het verschijnsel van de zo genoemde parallellisatie. Het komt herhaaldelijk voor, dat een bedrijfshandeling in onder nemingen of inrichtingen als nevenhan deling wordt verricht naast handelingen, die tot de uitoefening van een ander be drijf behoren. Het gaat hier in het alge meen om bedrijfshandelingen, waartussen een zekere mate van verwantschap bestaat en die in de onderneming of inrichting door elkaar worden verricht. Om ten behoeve hiervan een systeem van uitzonderingen toe te passen in de op de Vestigingswet Bedrijven 1954 te baseren vestigingsbesluiten bestaan twee bezwa ren. De voortschrijdende parallellisatie maakt het opnemen van dergelijke uitzon deringen in steeds meer vestigingsregelin gen nodig. Voorts kan de formulering van de uitzondering soms vrij ingewikkeld zijn. Daarom verdient het de voorkeur in Haarlemse politierechter Een 46-jarige vrouw uit Beverwijk werd vrijdagmorgen door de Haarlemse politie rechter, mr. J. P. Petersen, wegens diefstal van een paar kousen in een Haarlems kledingbedrijf, veroordeeld tot zestig gul den boete en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De offi cier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, had een boete van vijfenzeventig gulden en twee maanden voorwaardelijk tegen verdachte geëist. De vrouw verklaarde hoe ze tot het weg nemen van de kousen gekomen was met: „Ik stond bij de toonbank en toen gleden die kousen zo maar uit de verpakking in mijn tas". „Toen u thuis kwam heeft u dat toch gemerkt", vroeg de politierechter. „Jawel, dat is zo", gaf de verdachte toe. „En wat deed u toen?". „Niets". Het bleek, dat 'de vrouw ongeveer der tien jaar geleden twee keer, eveneens wegens diefstal, veroordeeld was. Beidé keren moest zij een half jaar gevangenis straf uitzitten. „Toen bent u blijkbaar flink aan de gang geweest", merkte de officier van Justitie op. „Ja, dat zat zo. Dat was in de oorlog. Toen hebben ze m'n fiets gegapt en greep ik gelijk 'n andere". De officier vond hetgeen de vrouw over het wegnemen van de kousen vertelde maar een „typisch dieveggeverhaal", maar wilde toch geen onvoorwaardelijke vrij heidsstraf eisen gezien de geringe diefstal. Bovendien moet de vrouw, die er, naar haar zeggen, in financieel opzicht niet al te best voorstaat, zich binnenkort nog ver antwoorden voor diefstal van een dames- vest in een Amsterdams warenhuis. Het Consumenten-Contactorgaan zal binnenkort met de minister van Economi sche Zaken overleg gaan plegen over de consumentenprijzen van koffie, thee, sui ker, slaolie, wol en huisbrandolie. De vraag zal daarbfj aan de orde worden gesteld, of de ontwikkeling van de grondstofprijzen op de wereldmarkt geen aanleiding geeft tot verlaging van de consumentenprijzen of het ongedaan maken van recente verho gingen van de consumentenprijzen. Bij het Consumenten-Contactorgaan bestaat ten aanzien van deze artikelen de indruk, dat prijsverlagingen mogelijk zijn. In liet algemeen zal het C.C.O. in de naaste toekomst de prijsbeweging zeer nauwkeurig volgen en er op toezien, dat verlagingen van de grondstoffenprijzen aan de consumenten ten goede komen. Het Consumenten-Contactorgaan, waarin zijn vertegenwoordigd de drie erkende vakcentrales, NVV, KAB en CNV,, de Ne derlandse Consumentenbond en de ver- bruikscoöpératies, heeft het voornemen een bureau in te richten in Den Haag. Voorzitter van het C.C.O. is de heer B. Roolvink, vertegenwoordiger van het CNV, Het is niet de bedoeling van het CCO een front te vormen tegen de groeperingen die de prijzen vaststellen. Het is bereid tot overleg met de organisaties van produ centen. De activiteit van het Consumenten Con tactorgaan zal niet in de laatste plaats zijn gericht op de prijzen. Het prijsstabilisa- tiebeleid van de regering wordt door het CCO ondersteund. Het programma van het CCO omvat een vergelijkend warenonderzoek als een mid del tot het „doorzichtig" maken van de markt. Een serie gebruiksproeven zal er aan worden verbonden. Op deze wijze kan in het belang van de consumenten een rangorde van kwaliteiten worden opge steld. De consument krijgt dan invloed op kwaliteit en prijzen. Kennis van de kwa liteit van produkten zal ook kunnen lei den tot het doen verdwijnen van de nei ging bij een deel van het publiek om laag geprijsde produkten te wantrouwen, ook al is de kwaliteit goed. Het CCO betreurt het, dat de Nederland se Huishoudraad, welke aan de wieg van de stichting heeft gestaan, besloten heeft niet aan het werk van het orgaan mede te werken. Geref. kerken Aangenomen naar Hijken W. H. M. Rein- ders, kand. te Apeldoorn, die bedankte voor Engwierum, Houwerzijl en voor Nij- beets. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Hij ken R. Timmer man, kand. te Enschedé, die bedankte voor Musselkanaal. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Meerkerk J. Noltes te Ernst. Geref. Gemeenten Beroepen te Giessendam H. van Gilst te Dirksland te Westkapelle-Zoutelande W. Hage te Nunspeet. de wet een bepaling op te nemen, waar door het vaststellen van dergelijke uit zonderingen overbodig wordt en de redac tie van een groot aantal vestigingsregelin gen dus eenvoudiger kan zijn. Een derde wijziging betreft de bepaling dat als een minderjarig kind tezamen met de weduwe van de overleden vergunning houder hem als bedrijfsleider of beheerder vervangt, de daartoe te verlenen vergun ning in beginsel een onbeperkte geldings duur heeft. Treedt een dergelijk kind echter alleen als zodanig op, dan heeft de vergunning een beperkte geldigheidsduur. Daar in dit onderscheid een niet vol doende gemotiveerde bevoorrechting van het in het eerste geval verkerende kind ligt opgesloten, verdient het de voorkeur, de vergunning alleen dan een onbeperkte geldingsduur te doen hebben, als zij uit sluitend met het oog op het optreden van de weduwe van een overleden vergun ninghouder als bedrijfsleider of beheerder wordt verleend. Voorts is naar de letter van de wet mo gelijk, dat iedere ondernemer, die in een inrichting, waarin een ander bij het in werking treden van een vestigingsbeschik king het daarin aangewezen bedrijf uit oefende, na deze hetzelfde bedrijf gaat uit oefenen, zelfs als het niet om voortzetting van de bedrijfsuitoefening in een zelfde onderneming zou gaan, zich op de in deze bepaling vervatte vrijstelling beroept. Een dergelijk geval is in de praktijk reeds voorgekomen. Voorgesteld wordt daarom aan de bepaling een zinsnede toe te voe gen, waardoor een dergelijke uitleg onmo gelijk wordt gemaakt. Voor het verkrijgen van een vergunning krachtens een vestigingsbeschikking moet worden voldaan aan de in de wet gestelde voorwaarden. Indien een ondernemer een vergunning heeft gekregen mede op grond van het feit, dat zijn beheerder aan de voorwaarden inzake vakbekwaamheid vol doet, en hij vervangt deze door een ander, wiens vakbekwaamheid niet is getoetst, blijft hij de vergunning behouden. Thans wordt bepaald, dat de vergun ning wordt verleend onder de beperking, dat zij slechts geldt zolang degenen, op grond van wier voldoen aan dj gestelde voorwaarden de vergunning is verleend, hun functie in de betrokken onderneming blijven vervullen. In Limburg woedt de griep thans in vrij ernstige mate. Enkele maanden geleden werden de eerste gevallen gesignaleerd in Ambonese woonoorden, waar zestig tot zeventig percent der bewoners werden aangetast. Sindsdien heeft deze Aziatische griep snel om zich heen gegrepen. Er kan worden aangenomen, dat zich sinds juli door heel de provincie tiendui zenden gevallen hebben voorgedaan onder alle maatschappelijke en leeftijdsgroepen: zowel kinderen als volwassenen werden en worden erdoor getroffen. De ziekte is bijna steeds een kwestie van slechts enkele dagen. Het sterftecijfer als gevolg van de griep als zodanig is uiterst gering. Slechts vier of vijf gevallen van overlijden zijn bekend, waarbij echter de dood een gevolg is van een complicatie zo als longontsteking. De noodzaak tot sluiting van enkele scholen in Limburg was slechts in enkele gevallen, onder andere voornamelijk in Valkenburg, ingegeven door medische in dicatie. Over het algemeen is Volksgezond heid van oordeel, dat de sluiting van scho len niet noodzakelijk is ter voorkoming van de griepuitbreiding, omdat het gevaar van besmetting niet speciaal op scholen bestaat, maar overal mogelijk is. Dat er in Klimmen, Gulpen, Hulsberg en Bunde scholen zijn gesloten vindt zijn oor zaak dan ook in de omstandigheid, dat de leerkrachten ziek zijn, niet omdat de griep daar zo om zich heen heeft gegrepen. De ziekte als epidemisch verschijnsel vertoont echter thans de neiging tot ver minderen e. men is in medische kringen de overtuiging toegedaan, dat het ziekte verschijnsel over het hoogtepunt heen is, alhoewel daaromtrent geen enkele zeker heid kan bestaan bij de sterke en snelle verspreiding. Nergens vertoont de griep een ernstig karakter. In medische kringen wordt ech ter de epidemie met aandacht gevolgd, zo dat men gereed is om bij eventuele wijzi ging van het thans ongevaarlijke griepka- rakter, waarover echter geen aanwijzingen zijn, direct krachtig in te grijpen. In Gelderland De gemeente Lichtenvoorde in Gelder land wordt momenteel bezocht door een Aziatische griepepidemie. Op de scholen is dertig tot veertig percent van de leerlin gen afwezig. Bij een grote firma zijn ze ventig van de ongeveer tweehonderd per soneelsleden bedlegerig. BIJ DE TWEEDE KAMER is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Lageronderwijswet 1920, waarin wordt voorgesteld de leerlingenschalen voor het gewoon lager onderwijs, het voortgezet gewoon lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs aanzienlijk te verlagen. Deze verlaging zal in gedeelten geschieden, afhankelijk van de personeelsvoorziening en de beschikbare geldmiddelen. In de toelichting zegt minister Cals, dat de totale verlaging, die in het wetsontwerp wordt beoogd, wel niet vóór 1968 bereikt zal kunnen worden. De minister merkt op, dat de huidige leerlingenschaal geleid heeft tot de vor ming van te grote klassen, waarin het geven van onderwijs uiterst moeilijk is. NIEUW GUINEA. Er zullen bijzon dere postzegels worden uitgegeven met een toeslag boven de normale porto. De opbrengst van deze toeslag is bestemd voor de bestrijding van de kindersterfte op Nieuw Guinea. De serie bestaat uit vier postzegels met een portowaarde van 5 cent, 10 ent., 25 ent. en 30 ent., met als kleuren resp. bruinrood, mós- groen, sepia en blauwzwart. UNO. Op 10 december 1948 werd de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens door de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties aan vaard en geproclameerd. Ter herden king van deze historische daad geeft de postdienst van de UNO op 10 decem ber a.s. twee postzegels uit. De waarden zijn: 3 cents (koraalrood) en 8 cents (groengrijs). Een vlammende toorts als symbool van de mensenrechten vindt men op beide zegels afgebeeld. Het ont werp is van de hand van de Deen Olav Mathiesen, lid van het UNO-secreta- riaat te New York. FRANKRIJK. De Franse Europa postzegels in de waarden 20 fr. (bruin en groen) en 35 fr. (bruinzwart en blauw) hebben als voorstelling twee handen, de ene met een gelauwerd tandrad en de andere met een korenaar en een takje met bessen. Ze zijn ont worpen en gegraveerd door Decaris. 100 jaar geleden overleed de Franse filosoof en socioloog Auguste Comte (1798-1857) Ter herinnering hieraan verschijnt op 16 september een postzegel van 35 fr. (roodbruin en sepia) met zijn portret. Het ontwerp en de gravure van deze zegel staat op naam van Ch. Mazelin. WEST-BERLIJN. Als derde waarde in de serie „Beroemde mannen uit de geschiedenis van Berlijn" verschijnt 28 september een postzegel van 25 pf. (rood- en donkerbruin) met het portret van Max Reinhardt, Oostenrijks toneel- leiderReinhardt was van 1905 tot 1920 en van 1924 tot 1933 directeur van het IMAXKKINHARDT JS73 JÖ43 „Deutsche Theater" en de „Kammer- spiele" in Berlijn. De naam „Max Rein hardt" herinnert aan de glansperiode van het Berlijnse toneel tijdens de eer ste dertig jaar van deze eeuw. Hij werd op 9 september 1873 in Baden bij We nen geboren en stierf op 30 oktober 1943 te New York. BELGIë. Zes korenaren die de voor spoed in de zes E.G.K.S.-landen symbo liseren met op de achtergrond een ko- lenmijnterril, fabrieksschoorstenen en een doorsnede van een metalen brug komen voor op de twee Europa-zegels, die de Belgische posterijen op 16 sep tember in omloop brengen. De serie bestaat uit een 2 fr. en een 4 fr. De zegels zijn ontworpen door M. Severin uit Brussel en gegraveerd door L. Jans- sens uit Mechelen. De noodzaak tot verlaging der leerlin genschaal is tegenwoordig algemeen erkend en zij heeft ook de minister steeds voor ogen gestaan. Afgezien nog van de moei lijkheden inzake bouwvoorzieningen en financiering heeft echter alléén al het grote tekort aan onderwijzend personeel, mede het gevolg van de na-oorlogse ge- boortengolf, tot nu toe iedere poging tot oplossing van het vraagstuk der grote klassen bij voorbaat onmogelijk gemaakt. Uit recente prognoses is inmiddels ge bleken, dat door de maatregelen tot ver mindering van het onderwijzerstekort de vooruitzichten gunstiger worden. Deze betere vooruitzichten en de verschijning van het rapport van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie, getiteld: „Naar een verantwoorde leerlingenschaal", waren voor de minister aanleiding het vraagstuk meer rechtstreeks aan te pak ken. In mei 1955 heeft hij een commissie in het leven geroepen, bestaande uit drie vertegenwoordigers van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie en enige ambtenaren van zijn ministerie. Deze commissie bracht begin 1956 een rapport uit. De minister heeft de daarin gemaakte conclusies en gedane voorstellen in het algemeen tot de zijne kunnen maken, zij het, dat hij het onmogelijk acht reeds op dit ogenblik een datum voor de realisering van de voorgestelde verlaging vast te leggen. Een drastische verlaging van de leerlingenschalen tot het peil, dat voor een gezonde ontwikkeling van ons onder wijs noodzakelijk is, kan niet ineens wor den verwezenlijkt. Drie factoren werken hier belemmerend: het tekort aan onder wijzers, de spanning oo de bouwmarkt en de beperktheid der financiële middelen. Met de commissie is de minister daarom van oordeel, dat het onderwijs het meest gebaat is met een verlaging in gedeelten. Enerzijds kunnen daardoor spanningen in verband met vraag en aanbod van on derwijzend personeel worden vermeden en kan rekening worden gehouden met de situatie op de bouwmarkt en met de finan- cieringsmoselijkheden. Anderzijds wordt het mogelijk op betrekkelijk korte termijn de druk op het onderwijs enigszins te ver lichten. De minister stelt zich daarom voor de verlaging van de leerlingenschalen in drie fasen te doen verlooen volgens schema's, die zijn ontleend aan de voorstellen van de ambtelijke leden der commissie en die in het wetsontwerp zijn opgenomen. Benodigde onderwijzers Voor de verwezenlijking van de verla ging zullen, volgens de ramingen der com missie, voor het gewoon lager onderwijs in de eerste en tweede fase 2750 en in de derde fase 3600 onderwijzers nodig zijn; totaal dus 9100. Voor het voortgezet lager ■onderwijs zijn deze cijfers 180, 180. 90 en 450; voor het uitgebreid lager onderwijs 400. 400, 500 en 1300. De eerste fase zou wat betreft de per soneelsvoorziening in de loop van 1962, de tweede in de loop van 1964 haar beslag kunnen krijgen. In de tussenliggende tijd vakken zal door een ruimere toekenning van de rijksvergoeding voor extra leer krachten het ontstaan van een tijdelijk overschot kunnen worden voorkomen. Hoewel mag worden aangenomen, dat de eindfase per 1 januari 1968 kan worden bereikt, meent de minister, dat het veiliger is deze datum niet in de wet op te nemen. Naast het vereiste aantal onderwijzers zal immers voor de verwezenlijking der plan nen een groot aantal schoollokalen nodig zijn. terwijl bovendien jaarlijks aanzien lijke bedragen zullen moeten worden be schikbaar gesteld. Hij is echter ook van mening dat verlaging van de leerlingen schaal een zo belangrijke voorwaarde vormt voor de vernieuwing van het on derwijs, dat het verantwoord is reeds thans in de wet de mogelijkheid te openen, tot verlaging over te gaan. Daarom is in arti kel I van het wetsontwerp de gelegenheid gegeven op soepele wijze een aanpassing aan de mogelijkheden van een bepaald tijdstip te bereiken. Kosten Een raming van de jaarlijkse kosten, verbonden aan de geleidelijke verlaging van de leerlingenschalen in de eerst komende tien jaar, moet uiteraard geba seerd zijn op het huidige kostenpeil en kan daarom slechts dienen om een beeld te geven van de bedragen, die er ongeveer mee gemoeid zijn. Aan de hand van een specificatie zowel ten aanzien van de per sonele als de materiële (gebouwen en lokalen) kosten komt de minister tot een schatting van f30,6 miljoen in de eerste fase. f 61.2 miljoen in de tweede fase, en f 99.3 miljoen in de derde fase. Bij deze ramingen is buiten beschouwing gelaten de stijging van de jaarlijkse exploitatiekosten, die noodzakelijk volgt uit een kleinere bezetting ner klasselokaal. Wegens de plaatselijke verschillen in de bedragen per leerling is het niet mogelijk deze stijging met enige nauwkeurigheid te bepalen. De kruiser „Zeven Provinciën" heeft in Den Helder de drie opvarenden van het Engelse jacht Mayfly, dat gisteren op de Noordzee ten westen van IJmuiden in moeilijkheden verkeerde, aan land ge bracht. Het Engelse jacht, dat naar IJmuiden zou worden gebracht, is gezonken voor het deze haven had bereikt. Prinses Beatrix heeft tijdens het paard rijden in een manege bij een val haar enkel bezeerd. Zij zal de eerste dagen rust moeten nemen. De prinses zal er daarom van moeten afzien bij de opening van de Staten-generaal aanwezig te zijn. Zij hoopt wel aan de gebruikelijke rijtoer des mid dags deel te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9