Absolute meerderheid voor de partij van dr. Adenauer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Socialisten met meer dan een derde der zetels in een manoeuvreerpositie rokken HET WEER Sukarno en Hatta verplichten zich tot samenwerking Ace MORRIS Nog vier partijen in de Bondsdag vertegenwoordigd Maatregelen tegen de pers opgeheven Twee rivalen bij de stembus Oostenrijks ambassadeur bezoekt Linnaeushot Vader en twee zoontjes van verdrinking gered Iets zachter Voor de schutssluizen Nieuwe serie Amerikaanse kernproeven in april Vijf doden in het verkeer V erkeer songelukken I DIT JAAR: 852 DODEN Het woord is aan „Het Atoom" trok bijna driekwart miljoen bezoekers Leerstoel voor de vrede gevraagd Boedapest wenst geen UNO- afgevaardigden te ontvangen A Is particulieren zijn zij echter welkom I Schakers, er is nog plaats voor u 72e JAARGANG No 58 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie, prukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 211 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 et. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De aanvoerders der grootste partijen in de Westduitse bondsrepubliek, waar gisteren algemene verkiezingen zijn ge houden, brachten hun stem uit in Bonn. Links bondskanselier Adenauer, de leider van de christen-democraten en rechts de aanvoerder der socialisten, Erich Ollenhauer. Zondag heeft de Oostenrijkse ambassa deur dr. G. Aafuss wederom een bezoek aan de Linnaeushof gebracht, waar hij door de directeur, de heer Henry Roozen, werd rondgeleid. De hoge gast toonde belangstelling voor de bloemenpracht en in het bijzonder voor verscheidene bijzon dere collecties dahlia's. (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Konrad Adenauer heeft een schitterende verkiezingsoverwinning behaald. Zijn CDU heeft meer dan de helft van de zetels in de nieuwe Bondsdag ver worven, aanzienlijk meer dan de Christen-Democratische Partij zelf had durven verwachten. Men kan er van overtuigd zijn, dat er voorlopig geen verandering zal komen in de politieke koers, die West-Duitsland in de laatste jaren heeft ge voerd en dat West-Duitsland ook in het vervolg nauw met het Westen zal blijven samenwerken. In de nieuwe Bondsdag zullen maar vier partijen zitten: de CDU die altijd de sterkste is geweest, de socialistische SPD, die steeds de tweede plaats heeft ingenomen, de Vrije democratische partij (FDP) en de conservatieve Duitse partij (DP), die de kleinste is, maar altijd tot Adenauer's regeringscoalitie heeft behoord. Die Duitse partij heeft zich kort geleden met de Vrije volkspartij (FVP) verenigd, een splinter van de Vrije democratische partij, die zich verleden jaar, met de ministers van de FDP in Adenauer's kabinet, zelfstandig heeft ge maakt. De BHE, de vluchtelingenpartij, die had gehoopt in een nieuwe coalitie regering met de CDU de portefeuille voor het vluchtelingenwezen te kunnen bezetten, kreeg minder dan vijf percent van de stemmen en zal daarom niet meer in de nieuwe Bondsdag vertegenwoordigd zijn. De voorlopige einduitslag is volgens AFP als volgt (tussen haakjes de ctffers van 1953). Uitgebrachte stemmen 29.858.946 (27.551.272). Gestemd heeft 88,24 pet (86). CDU/CSU SPD FDP BHE DP/FVP Zetels 270 (243) 169 (151) 41 48) 27) 17 15) Niet alleen in C.D.U.-kringen is men overgelukkig, ook in de S.P.D. heerst grote vreugde, want ook deze partij is vooruit gegaan. Ze heeft nu meer dan een derde gedeelte van de zetels in de Bondsdag en zal in het vervolg in staat zijn verande ringen in de grondwet te verhinderen. Men neemt aan, dat de communisten, wier par tij verleden jaar werd verboden, hoofd zakelijk op de socialisten hebben gestemd. Men is zeer benieuwd wat de Vrije de mocraten zullen doen. Zij hebben van 1949 tot 1956 tot Adenauer's regeringscoalitie be- ADVERTENTIE 29.75 36.75 39.75 GROTE HOUTSTRAAT 25-27 HAARLEM De 18-jarige Piet van der Toorn uit Hil versum is zondag op de Loosdrechtse plas sen het ijskoude en woelige water inge doken om een vader en twee kinderen te redden. Hij zeilde met een vriend op de plassen toen zij twee jongetjes in het water za gen spartelen. Met moeite draaiden zij bij en wisten binnen enkele minuten de dren kelingen te bereiken. In de nabijheid stak een mast boven water uit. Een der jongens g'lde „Vadt.1, vader", en de twee jonge mannen in de boot begrepen dat de vader al onder water moest zijn verdwenen. Op de waterbellen, die zij een paar meter verder zagen opstijgen, gingen zij af. Zij konden de vader bijna een halve meter onder het wateroppervlak nog net grijpen. Hij was al bewusteloos. De geredden zijn de 42-jarige heer H. Dam en zijn beide zoontjes van 14 en 8 jaar uit Scheveningen. Zij hadden hun va kantie in Loosdrecht doorgebracht en zou den maandag naar huis vertrekken. De vader was zondag met zijn twee jongens 'n een zeilbootje nog even de plas opge gaan. Bij het keren tijdens een rukwind gleed de jongste zoon uit. De vader greep naar hem, maar daarbij maakte de boot zoveel slagzij, dat zij kapseisde en zonk. (VXttxxaxcx: ««cxxxxxooooooocxxxxxcccoccocodocccccoc* VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Matige wind tussen west en zuidwest, maar langs de Waddenkust aan vankelijk krachtige westelijke wind. Iets zachter overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Stemmen 14.998.754 (12.443.981) 9.490.726 7.944.943) 2.304.846 2.629.163) 1.373.001 1.616.953) 1.006.350 896.228) Percentages 50,18 (45,2) 31,75 (28,8) 7,71 9,5) 4,59 5,9) 3,36 3,2) hoord. De voorzitter van die partij, dr. Reinhold Maier, heeft verklaard, dat de nieuwe fractie na de verkiezingen zou be slissen, bij wie de partij zich zou aanslui ten, bij de C.D.U. of bij de S.P.D. Dr. Ger- stenmaier, de voorzitter van de Bondsdag, een van de belangrijkste figuren in de C.D.U., heeft gezegd, dat de C.D.U. bereid is met andere partijen, en ook met de Vrije democraten in een. regeringcoalitie samen te gaan. Dat C.D.U. en S.P.D. zullen samenwerken is uitgesloten. De socialisten en hun voornaamste kopstukken, ook Ol lenhauer zelf, hebben herhaaldelijk ge zegd, dat het hen onmogelijk is met Ade nauer samen te werken. Volgens de grond wet stelt de bondskanselier de koers van de politiek vast en is hij daarvoor volledig verantwoordelijk. Alle ministers in zijn kabinet zijn dus van hem afhankelijk. Door paleis-revoluties en crises in de partijen, door stuivertje verwisselen en overlopen van ministers van de ene naar de andere partij kon men de laatste tijd niet meer schatten, hoeveel aanhangers de ene en de andere partij of splintergroep nog had. Nu heeft een kristallisatieproces plaats gehad en zijn de schakeringen dui delijker geworden. Adenauer zal nu voor de derde maal Bondskanselier worden. De nieuwe Bondsdag komt in oktober voor het eerst bijeen in West-Berlijn om te demon streren, dat Berlijn mettertijd hoofdstad zal moeten worden. Pas daarna zal de samenstelling van het nieuwe kabinet bekend gemaakt worden. Het was gisteren over het algemeen vrij behoorlijk weer, al was het koud voor deze tijd van het jaar. Ditmaal heeft 88 percent der kiesgerechtigden zijn stem uitgebracht, iets meer dan in 1953, toen 86 percent gebruik van het stemrecht heeft gemaakt. Voor de eerste keer hebben de soldaten van het leger, dat gedeeltelijk uit dienst plichtigen en gedeeltelijk uit beroepsmili tairen bestaat, aan de verkiezingen kun nen deelnemen. Zoiets is noch onder het keizerrijk, noch onder de republiek van Weimar (1918-1933), noch onder Hitier ooit gebeurd. Commentaren Adenauer is gevierd als de held van de dag. Hij is een symbool voor het Duitse volk geworden, een sterke persoonlijkheid tegen wie het kan opzien. Door op hem en zijn partij te stemmen heeft de meerder heid van de bevolking van de Bondsrepu bliek voor het behoud van zijn politiek gekozen. Het Düsseldorfse blad „Der Mittag" schrijft de overwinning van de C.D.U. aan de omstandigheid toe, dat deze partij doel bewust wordt geleid. De overwinning van Adenauer bevestigt, aldus dit blad, dat het Duitse volk niets voelt voor verande ringen en dat het een man wil hebben, die het vastberaden leidt. De boven alles uit stekende persoon van Adenauer, die door velen wordt geprezen en door anderen wordt gelaakt, is de voornaamste reden, waarom de C.D.U. heeft gezegevierd. Ook wie zijn politiek niet goedkeurt, moet toe geven, dat hij de markante figuur in het politieke leven van het Duitse volk is. De internationale waardering voor Adenauer komt er nog als een belangrijke factor bij, want of de Duitsers verachten de mening van het buitenland öf zij overschatten die. Zijn zo omstreden samenwerking met het westen, gepaard mèt de welstand van de Bondsrepubliek, worden als een waarborg tegen het communisme en andere radicaal gezinde elementen beschouwd. Moskou heeft per slot van rekening er niet weinig toe bijgedragen de kiezers in Adenauer's armen te drijven, aldus dit blad. De Bonnse „General Anzeiger", die doorgaans de politiek van de regering on dersteunt, schrijft, dat Adenauer opnieuw heeft bewezen een sterke politieke mag neet te zijn. In enkele steden, waar de S.P.D. bij de gemeenteverkiezingen de C.D.U. in november had ingehaald en ach ter zich gelaten, is de verhouding weer omgekeerd, een duidelijk bewijs dat de kiezers een verschil hebben gemaakt tus sen verkiezingen voor de gemeente en voor het Bondsparlement. De kiezers heb ben in de laatste acht jaar dikwijls critiek op de regeringschef uitgeoefend, maar op de verkiezingsdag hebben zij hun over tuiging bevestigd, dat het lot van de Bondsrepubliek toch het best aan Ade nauer kan worden toevertrouwd. Tot zo ver dit blad. Dr. Gerstenmaier, die de protestantse vleugel in de C.D.U. vertegenwoordigd heeft verklaard, dat de C.D.U. maat moet houden en dat hij zal trachten te bewerk stelligen dat de overwinning van zijn par tij noch tot hoogmoed noch tot zelfover schatting leidt. Dr. Gerstenmaier is van huis uit predikant. Een honderdtal boten heeft zaterdag deelgenomen aan de jaarlijkse grach- tentocht door Amsterdam, georgani seerd door de roeivereniging „De Hoop". Geduldig lag men te wachten voor de Amstelsluizen om geschut te worden. DJAKARTA (ANP). President Su karno en ex-vice-president Hatta hebben zaterdagavond in Djakarta een gemeen schappelijke verklaring verstrekt waarin zij uitdrukking geven aan hun verplich ting tot samenwerking. De twee grootste leiders van Indonesië verklaarden „de ab solute verplichting te hebben te allen tijde deel te nemen aan de inspanning tot op bouw en verdediging van de grondslagen van de onafhankelijkheidsproclamatie van 17 augustus 1945, onder welke omstandig- Sukarno en Hatta. heden ook, tezamen met het gehele Indo nesische volk, de regering van de repu bliek Indonesië en de staatsorganen". Sukarno, Hatta en alle deelnemers aan de nationale conferentie brengen vandaag te Djokjakarta een bezoek aan het graf van generaal Sudirman, de „vader van het Indonesische revolutionaire leger". In het slotcommuniqué van de conferen tie staat dat men het er eenstemmig over eens is dat met het besluiten van de confe- WASHINGTON (Reuter) Te Washing ton is bekendgemaakt dat de Verenigde Staten, nu geen overeenstemming is be reikt over een door waarborgen geschraag de ontwapeningsovereenkomst, voorbe reidingen treffen om in april met een nieuwe reeks kernwapenontploffingen op Eniwetok in de Stille Oceaan te beginnen. rentie „de betrekkingen tussen de centrale regering en de buitengewesten hersteld zijn op basis van de grondwet en de be staande wetten". De gemeenschappelijke verklaring was het meest opvallende resultaat van de con ferentie. Nadat Sukarno de tekst van de gemeenschappelijke verklaring had voor gelezen, wendde hij zich tot Hatta en on der een donderend applaus schudden bei den elkaar glimlachend de hand. De Indonesische radio-omroep, radio Re- p.ublik Indonesia, maakte zaterdagavond bekend, dat de maatregelen tegen de pers weer zijn opgeheven. Op de Sportlaan in Den Haag is de 57-jarige heer L. Plug met zijn fiets be kneld geraakt tussen een autobus van de H.T.M. en een geparkeerde personenauto. De fietser liep hierbij ernstig letsel op en is later in een ziekenhuis overleden. De 54-jarige veehouder W. Straatsma uit Heymert, is zondagavond om het leven ge komen bij een auto-ongeluk bij H a r 1 i n- g e n. Hij reed met zijn auto van een zijweg de hoofdverkeersweg Zweins-Franeker op. Zijn wagen werd in de flank aangereden door een andere personenauto, bestuurd door de 49-jarige J. Swiebel. De heer Straatsma was op slag dood. Zijn 54-jarige echtgenote, die naast hem zat, kreeg een schedelbasisfractuur, de 29-jarige zoon liep een schouderfractuur en inwendige kneu zingen op. Van de inzittenden uit de an dere wagen, kreeg de heer Swiebel, af komstig uit Den Haag, ernstig letsel. De 49-jarige G. Oosterbaan uit Koog aan de Zaan kreeg een hersenschudding en de 40- jarige E.A.W. Westra uit Heilo liep slechts lichte kwetsuren op. Beide wagens werden vernield. Zaterdagavond om halfelf stak de zeven- enzestigjarige heer D. Godefroy, die op het Oranjeplein woonde, de Dreef te Haar- 1 e m over in de richting van de Hazepa- terslaan, op een ogenblik, dat uit de rich ting Heemstede een auto naderde. De voet ganger liep tegen de auto, viel en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Zaterdagavond zijn op de grote verkeers weg bij Z u n d e r t twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan twee personen zijn gedood en twee ernstig gewond. Een auto, waarin vier Belgische dames zaten, kwam tijdens een hevige regenbui in een flauwe bocht op het linkergedeelte van de weg en botste daar tegen een auto, bestuurd door de taxi-chauffeur H. A. van H. uit Rotterdam. Van de Belgische dames werd de 60- jarige mevrouw M. uit Knokke, die naast de bestuurster, haar 23-jarige dochter, zat, op slag gedood. De andere Belgische dames, de 35-jarige P. M. M. en de 18-jarige L. P. S. F. uit Gent, werden evenals de be stuurster zwaar gewond naar een zieken huis overgebracht, waar de 35-jarige mej. M. in de loop van de nacht is overleden. De inzittenden van de andere auto, de chauffeur, een Canadese zendeling met zijn vrouw, drie kinderen en een gouvernante, die zaterdag uit Canada met de „Maas dam" in Rotterdam aangekomen waren en op weg waren naar Brussel, liepen slechts lichte kwetsuren op. Na verbonden te zijn konden zij hun reis met een andere auto voortzetten. ■■■■■■■■■■■■■a Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 852 personen, van wie 166 kinderen. Friedrich Nietzsche: Wie ervan leeft, een vijand te bestrij den, heeft er belang bij dat deze vijand in leven blijft. Zondagavond om tien uur is de tentoon stelling „Het Atoom" gesloten. De aller laatste van de bijna 750.000 bezoekers, die deze expositie in de afgelopen twee en een halve maand bezocht hebben, was een fa brieksarbeider uit de Beemster, die van het stichtingsbestuur een presse-papier kreeg met een stuk gepolijst uranium erts in plastiek gevat. Bovendien krijgt hij in december een Sint-Nicolaasverrassing. De tentoonstelling, die eind juli werd geopend, trok aanvankelijk 3000 bezoekers per dag, doch geleidelijk steeg dit aantal aanzienlijk. Gedurende de laatste weken kwamen er meer dan elfduizend bezoekers per dag. Het record werd gevestigd met een getal van 17.331 bezoekers op zondag 8 september. Het stichtingsbestuur beschouwt zijn taak nog niet als geëindigd en zal trach ten de basis te leggen voor een instelling van permanent karakter. Het besloot hier toe een studiecommissie in te stellen en heeft zich tot het bedrijfsleven gewend met het verzoek aan dit plan steun en me dewerking te verlenen. Op een in Sint Kruis (Zeeuws Vlaan deren) gehouden discussie-avond, waar problemen werden besproken die verband houden met de instelling van een wereld regering en de dreiging der kernwapens, heeft de voorzitter van de Anti-Atoom bom Actie, G. A. de Bock uit Haarlem, zich fel gekeerd tegen de uitlatingen in de pers waarbij deze actie werd bestem peld als een communistische mantelorga nisatie. Volgens de heer De Bock maakt geen enkele communist er deel van uit. Op voorstel van prof. M. Knap uit Am sterdam, welk voorstel werd gesteund dooor de burgemeester van Aardenburg, het Tweede Kamerlid J. van Dongen (K.V.P.) werd besloten, de minister van O., K. en W. een telegram te zenden waar in wordt aangedrongen op de instelling van een leerstoel voor de vrede. BOEDAPEST (Reuter) Een woord voerder van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op een perscon ferentie verklaard dat de Hongaarse rege ring geen enkele buitenlander kan toe staan Hongarije binnen te komen, met het doel zich te mengen in de Hongaarse bin nenlandse aangelegenheden. „De Hongaar se regering is wel bereid prins Wan van Thailand de voorzitter van de elfde UNO-Assemblee secretaris-generaal Hammarskjoeld, of welke andere vooraan staande buitenlandse persoonlijkheid, te ontvangen, mits zij als particulieren komen op een tijdstip, dat zowel de Hongaarse re gering als de bezoeker gelegen komt", al dus de woordvoerder. Volgens radio-Boedapest heeft de UNO- resolutie over Hongarije weinig praktische waarde, omdat gerekend naar de bevol king van de onderscheidene landen, de meerderheid van de wereldbevolking de resolutie niet ondersteunde. WENEN (Reuter) Volgens in Wenen ontvangen berichten hebben Hongaarse arbeiders verscheidene legaties van weste lijke landen in Boedapest de afgelopen dagen herhaaldelijk opgebeld met »de mededeling dat de zogenaamde protesten van de Hongaarse arbeiders tegen het ver slag van de UNO-commissie voor Honga rije onder dwang zijn getekend. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM ,TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL: 717162 Falcon Fiets-regenmantels 49.75 XX>SOODOOOCOOCOXXX>OOClOOCOOCOC<>DCCCCCaXX)COOCOCOCCOOOCOC< 8 Er zijn al heel wat inschrijvingen binnen voor de massale schaakont moeting tussen de lezers van onze krant en de Schaakclub Haarlem Maar er kunnen nog veel meer lief hebbers een plaatsje krijgen op don derdagavond 19 september aanstaan de in gebouw Zang en Vriendschap aan de Jansstraat in Haarlem, waar de wedstrijd wordt gespeeld. Men weet het, iedereen kan meedoen: jong en oud, zwakke huisschakers, club eters en geroutineerden. Het enige 't men te doen heeft is het schrijven van een brief of briefkaart aan: Sport redacteur Haarlems Dagblad/O.H.C., Grote Houtstraat 93 in Haarlem met de vermelding „schaakontmoeting" en verder of men huisschaker of compe titiespeler is. De inschrijving sluit i woensdagochtend aanstaande. »»^CC^«XCOC^ICCC03XOOCOCOCCCCCCOa>OOCC<»MCCOCOCCWX

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1