Warenkeuringsrapport over 1956: een leerzaam document België verwacht in '58 zijn negenmiljoenste inwoner Niet gesaneerde melkzvijken tonen achterstand bij het vervoer DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Tuinbouw en Plantkunde keurt voortuinen H aarlemmerm eerfiolder Hoofdingelanden komen op 20 september bijeen Morgen sluit de inschrijving Troonrede op de televisie Kort nieuws Israëlische diplomaat onder pressie gezet in Rusland Attaché weigerde zich te laten ronselen Hongaars UNO-soreker was een „revolutionair" Vorig jaar tegen Horvath en Russisch ingrijpen Overijlde collectivisatie wreekt zich in China Islam in Indonesië verzoekt ban over het communisme Amerikaanse dansgroep van Jose Limon naar Europa Australië wenst een nieuwe handelsovereenkomst Sport in het kort Scheepvaart DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ne Keuringsdienst van waren voor het zebied Haarlem heeft thans zyn verslag ver 1956 uitgebracht een der officiële documenten, die altijd boeiend en vaak Ifs opwindend zijn al wordt van de lezer wèl gevoel voor proporties gevraagd omdat hij anders wellicht alle boodschap- °en voor zijn levensonderhoud met enig wantrouwen zou gaan verrichten. Want de dienst moet uiteraard terwille van de be knoptheid het systeem volgen van „als het <med is hoort men niets, als het niet goed Is zullen we het wel zeggen". Daarom is het bij het kennisnemen van de gevallen van verwaarlozing der hygiëne, het druk ken van voorgeschreven gehaltes en der gelijke altijd weer goed enige cijfers in gedachten te houden die in het begin wor den genoemd, namelijk, dat er in 1956 in totaal 30.769 inspecties werden verricht tegen 27.304 in het voorafgaande jaar en dat er 17.529 monsters onderzocht werden in het laboratorium van de dienst. Van deze monsters voldeden er 2728 of 155 percent in meer of mindere mate niet aan de gestelde eisen. In 293 gevallen wer den strafvervolgingen uitgelokt, er werden 48 processen verbaal opgemaakt en 1550 waarschuwingen gegeven. Er werden 911 Dartijen en partijtjes aan de handel ont trokken. De belangrijkste rubrieken waar toe de afgekeurde monsters behoorden waren in afdalende reeks van het aantal: melk, brood, consumptie-ijs, melkproduk- ten e'n vleeswaren. Wat de melk aangaat wordt in het rap- oort een opmerking gemaakt, die de aan dacht trekt. „Over het algemeen zijn in de streken, waar de distributie van melk reeds enige jaren „gesaneerd" is, de voer tuigen doelmatiger ingericht, dan daar waar sanering pas kortgeleden of in het geheel niet heeft plaatsgevonden. Herhaal delijk moest aanmerking worden gemaakt op het onhygiënische scheppen van melk uit grote bussen, op het niet stofvrij ver voeren, op vuile kranen en bussen". Het aantal keurmeesters werd in 1956 van zeven op acht gebracht gezien de gro tere controle op groenten en fruit. De preventieve werking van een regelmatig bezoek aan veilingen en dergelijke blijkt niet te verwaarlozen te zijn. Insecticiden Vooral het gebruik van insecticiden in de fruitteelt maakt een regelmatige con trole nodig. Hoe gevaarlijk bijvoorbeeld een insectendodend middel als parathion is bij onjuist gebruik, toonde volgens het verslag een ernstig vergiftigingsgeval, doordat in een mengmachine, waarin kort geleden nog parathion met andere bestand delen was gemengd na reiniging een cacaoprodukt met suiker werd gemengd, waarvan een lid van het personeel een deel mee naar huis nam. Onmiddellijk na het gebruik ervan deden zich in de familie ernstige vergiftigingsverschijnselen voor en het was volgens het rapport aan een snelle en juiste diagnose van de behande lende arts te danken dat de patiënten in leven bleven. Bij een onderzoek bleek dat er zowel in de menger als op de grond bij de menger delen parathion waren achter gebleven. In bakkerijbedrijven werd hier en daar een tekort aan hygiënische voorzorg ge constateerd en in een geval trof men wel een zeer vervuilde bakkerij aan. Een verontrustende ontdekking was de ontdekking van het gebruik van rauwe eende-eieren in een bakkerij, waardoor het ontstaan van een paratyphusepidemie veroorzaakt had kunnen worden! Het monster-onderzoek leverde in twee monsters bloem, afkomstig uit de meel- laden van een bakker natriumfloride op. Dit onderzoek was begonnen naar aanlei ding van minder ernstige ziekteverschijn sel bij mensen, die met dit bloem bereide broodjes hadden gegeten. Het aan de bak ker geleverde bloem bleek vrij van fluor te zijn, zodat kwaadwilligheid niet geheel uitgesloten scheen. Een politie-onderzoek leverde echter geen resultaat op. Fluor is een insectenbestrijdingsmiddel, maar er Ook dit jaar hebben zeven commissies van de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gekeken naar de voortuinen van bewoners van Haarlem en Heemstede. Driemaal hebben zij een londgang gemaakt. De eerste keer trokken de leden der commissies in het voorjaar door de hun aangewezen wijken om na te gaan welke tuinen in aanmerking kwamen voor een prijs of een eervolle ver melding. In de zomer keerden zij terug en toen bleek, dat liefhebbers meer zorg aan hun tuinen hadden besteed of laten beste den dan in april en zaterdag maakten zij opnieuw een tocht. De commissies stonden de laatste keer voor een moeilijke taak, want door de vele regenbuien van de laatste weken en de he vige wind hadden de bloemen en planten veel geleden. Te begrijpen was het dat vele amateurs geen zin hadden gehad hun tuinen op te knappen en bij de meesten, die in het voorjaar en de zomer een groot aantal punten hadden verzameld, de tuin in aanzien gedaald was. Een troost is het. dat bijna alle tuinen geleden hebben. Bii de rondgang der commissies bleek echter, dat bewoners toch voldoende aandacht aan hun tuin hebben besteed. In de komende dagen brengen de leden der commissies hun bevindingen in een rapport aan het bestuur der afdeling van Tuinbouw en Plantkunde uit en op 12 'lovember wordt een bijeenkomst gehou den, waarop de prijzen aan bezitters van de bekroonde tuinen uitgereikt zullen gorden. Dan zal ook de film „Uw tuin, uw 'rots" worden vertoond. Wat de activiteiten van Tuinbouw en Plantkunde in het winterseizoen betreft *ij meegedeeld, dat de heer M. Hoog op <3 oktober zal spreken over bekende en min- ",er bekende bloemgewassen. De bijeen komst van 10 december heeft tot onder werp „Hoe maakt men een aantrekkelijk kerststukje", waaraan een onderlinge ten- oonstelljn" van bloemstukjes verbonden ls °P 14 januari spreekt dr. J. Wasscher "Vfir zijn reis naar Israël, op 11 februari de heer J. Bakker over „Bergen en plan ten rondom het Gardameer", op 18 maart zal de vraag „Hoe behandelen wij onze kamerplanten" behandeld worden en op he slotavond (8 april) zullen enkele films vertoond worden. bestond geen enkele aanwijzing, dat het als zodanig de laatste jaren in de bakkerij was gebruikt. Waar de verhoudingen tussen de be standdelen van het brood bij onderzoek niet klopten (dit leidde tot 48 strafvervol gingen op 2031 inspecties) bleek dat dit in de minder ernstige afwijkingen nogal eens kwam, doordat bakkers zich bij het deeg maken geen tijd gunden om meel en water serieus af te wegen. Wat het in 1956 te koop aangeboden consumptie-ijs aangaat blijkt 't percentage monsters dat afwijkingen vertoonde nog 32 percent tegen 33 percent in 1955. Die afwijkingen kwamen neer op de aanwe zigheid van bacteriën, een te hoog kiem- getal en een te laag melkvetgehalte. In 31 gevallen werd een strafvervolging inge steld. Streptococcen De in het verslagjaar door de veehou ders aan de standaardisatiebedrijven ge leverde melk werd vrij bevredigend be vonden. Bij de volle melk kwamen de meeste afwijkingen neer op een te korte reductasetijd of op een te grote hoeveel heid Mastitis-streptococcen. Bij de gestan daardiseerde melk week bij veertig van de genomen monsters het vetgehalte van het voorgeschrevene af, maar slechts vijf keer was het hoger en wel 35 keer bleef het eronder. Dat de afwijkingen overigens niet erg groot waren bleek uit het feit dat er maar achttien strafvervolgingen op volgden. De bacteriologische kwaliteit van gepas teuriseerde melk bleek in aanzienlijke mate verbeterd te zijn. Van 993 monsters werden er echter nog altijd 215 afgekeurd in 100 gevallen door een te laag vetgehalte en in 43 gevallen door een te hoog kiemgetal. Ook hier is het aantal monsters met een te laag vetgehalte vergeleken bij het vorig jaar gestegen. Het keuringsrapport neemt overigens het beroep van de melkhandel op de flesjes- melkdrinkers over om het flesje dadelijk na het gebruik te spoelen, aangezien de resten op een veel later tijdstip veel moei lijker te verwijderen zijn. Wat de gesteri liseerde melk aangaat merkte het verslag op, dat het brengen van gesteriliseerde melk, die werkelijk steriel is, nog altijd geen eenvoudige zaak is. Citaten Wat de andere categorieën der onder zochte waren aangaat zouden wij het bij een paar citaten willen laten: „Twee mon sters witte Bordeaux en een monster, aan geduid als „Chateau Lafite Rotschild", ble ken bij organoleptische keuring deze na men ten onrechte te dragen. Een „Ver- mouth-speciale" bezat weinig „vermouth- karakter". „Bier gaf geen aanleiding tot opmerkingen". „Er werden dit jaar 95 monsters jenever getrokken. Hierin was driemaal het alco holgehalte zo laag, dat een proces-verbaal diende te volgen". „Enkele monsters kaaskoekjes bleken wel heel weinig kaasbestanddelen te be vatten". „Een monster peren op sap bleek bij enigszins krachtig schudden in perenmoes te veranderen". De hoofdingelanden van de Haarlem mermeerpolder zullen vrijdagmorgen 20 september om elf uur in het Polderhuis in Hooddorp hun vergadering houden, waar bij behalve een voorstel tot vaststelling van de rekening over 1956 en van de eerste suppletoire begroting over 1956 ook een voorstel aan de orde komt, volgens welk een vergunning zal worden verleend aan het Hoogheemraadschap van Rijnland voor het verdiepen van de Ringvaart tussen het gemaal „De Leegliwater" en het Spaarne. Voorts zullen de hoofdingelanden zich bezig houden met de benoeming van een lid der financiële commissie in de vaca ture ontstaan wegens het periodieke af treden van dr. H. J. M. Janzen en even tueel met de benoeming van een plaats vervangend lid van de financiële commis sie. Wat de gewone dienst betreft sluit de rekening over 1956 met een batig saldo van f 108.105.56. Dit saldo is ontstaan doordat op verschillende „pro memorie" geraamde volgnummers belangrijke bedragen wer den ontvangen, in totaal f 34.000, terwijl andere volgnummers bij de ontvangsten een grotere opgbrengst gaven dan de oor spronkelijke raming bedroeg, namelijk f28.000. Daarbij komt nog, dat de uitkering voor niet-planwegen geraamd op f 13.000 nog niet werd ontvangen en ook de bijdrage in de kosten van ophoging van de ringdijk, geraamd op f 3350 nog niet door het Hoogheemraadschap van Rijnland kon worden uitgekeerd, omdat het werk nog niet geheel was gereedgekomen. Deze be dragen zullen in 1957 worden ontvangen en worden overgeboekt naar de dienst 1958. Deze dienst wordt begonnen met het saldo van de dienst 1956, dat na de alsnog te ontvangen bedragen f 124.000 zal bedra gen. Aan dit batig saldo zal pas een be stemming worden gegeven bij de aanbie ding van de begroting voor het jaar 1958. In dit verband wijst het dagelijks be stuur er op, dat, hoewel de begroting 1957 werd begonnen met een bedrag van onge veer een ton. tóch een verhoging van de lasten met f 3.50 per ha moest worden voorgesteld, terwijl bovendien het het hef- fingsDercentage voor de omslag gebouwd van 5 op 6 percent moest worden gebracht. Aan de staat van mededelingen, die de agenda voor de vergadering van de hoofd ingelanden vergezelt, ontlenen wij nog, dat de autobusonderneming Maarse en Kroon n.v. de autobusdienst via de Weteringweg zal gaan onderhouden, zodra deze weg vol tooid is. Morgen, woensdag, is al weer de laatste dag van de termijn van in schrijving voor de schaakwedstrijd van onze lezers tegen de Schaakclub Haarlem, die donderdagavond aan staande gespeeld wordt in gebouw Zang en Vriendschap aan de Jans straat in Haarlem. Men weet het, alle abonné's die maar iets van schaken afweten, kunnen meedoen. Dat wil zeggen, zwakke huisschakers, club spelers en geroutineerden, ongeacht leeftijd. Voor iedere speler is een tegenstander van Schaakclub Haar lem van ongeveer gelijke kracht. Wil men nog meedoen aan de strijd, die donderdagavond om acht uur pre cies begint, dan zal men zo spoedig mogelijk een brief of briefkaart die nen te versturen aan: Sportredacteur Haarlems Dagblad/Oprechte Haar lemse Courant, Grote Houtstraat 93 in Haarlem met de vermelding „schaakontmoeting" en verder of men jhuisschaker of competitiespeler is. Degenen die reeds inschreven ont vangen geen nader bericht meer. Voor iedereen geldt: tussen kwart voor acht en acht uur in gebouw Zang en Vriendschap. >cooc<x»docoooooc>3Xgcx»ococ«x»so«ocooooococcccoocooco: De Nederlandse Televisiestichting heeft hedenmiddag een uitgebreide reportage op het scherm gebracht van de opening der Staten-Generaal en van de tocht, die de stoet met de Gouden Koets door Den Haag aflegde. Er waren camera's opgesteld bij het vertrekpunt aan het Paleis Lange Voorhout, op verscheidene punten langs de route, aan de ingang van het Binnen hof, op het Binnenhof zelf en in de Rid derzaal. De Troonrede werd volledig door de televisie weergegeven. De commen tator in de Ridderzaal verstoutte zich voor het binnentreden van Koningin Ju liana1 de opmerking, dat er „een merkbare spanning in de zaal hing" een uitlating die men zal moeten zien in het kader van de pogingen om het commentaar op gang te houden, aangezien niemand der aan wezigen in de Ridderzaal zich behoefde af te vragen wat er zou gaan gebeuren Overigens was deze uitzending voor de thuisblijvers een goede gelegenheid om een indruk van de plechtigheid te krijgen, al deed het sombere weer merkbaar af breuk aan het beeld. Nederlandse week. Prinses Astrid van Noorwegen heeft in Oslo de „Nederlandse Week" geopend, die door het grootste wa renhuis van Oslo in samenwerking met de Nederlandse ambassade is georganiseerd. Philipsfontein. De voorzitter van het comité Philips Jubileumgeschenk heeft een monumentale fontein in het plantsoen voor de Philips bedrijfsschool in Eindhoven overgedragen aan de raad van bestuur der n.v. Philips. Nu Nederland over de grens van de elf miljoen zielen is geraakt, hebben Belgische demografen berekend, dat België in 1958 zijn negen miljoenste inwoner kan ver wachten, enige tijd voor de wereldtentoon stelling, die op 17 april haar poorten opent. Over het eerste halfjaar van 1957 heeft de stand van de bevolking zich in België gunstig ontwikkeld. Het aantal sterfgeval len is vijfduizend lager ten opzichte van het eerste halfjaar 1956. In alle industrielanden stijgt de gemid delde leeftijd, hetgeen de vraag doet rij- zij of de pensioenleeftijd op 65 jaar ge handhaafd kan blijven. Eind 1956 had Bel gië 8.951 miljoen inwoners en in dat jaar bedroeg het netto overschot van de ge boorten op de sterfgevallen ruim 42.000 te gen ruim 40.000 in 1955. Met een geboor tecijfer van 16,8 per duizend inwoners is de demografische groei in België veel min der sterk dan in Nederland, waar zij over 1956 per 1000 inwoners 21,2 bedroeg, Bel gië komt wel voor West-Duitsland (16,2) en voor Groot-Brittannië (16,1). De Belgische bevolking (het sterftecij fer niet meegerekend) is over 1956 aange groeid met ruim 55.000 personen. Daar de Belgische provincie Limburg een hoog ge boortecijfer heeft, ondanks het feit dat de totale bevolking slechts 535.000 zielen be draagt, is de aanwas van die provincie dubbel zo groot als die van Oost-Vlaande- ren, waar 1.253 miljoen mensen wonen. Brabant, met de hoofdstad Brussel gaat naar een bevolking van twee miljoen zie len, en er is sprake van de oprichting van een tiende provincie, samengesteld uit de hoofdstad en de randgemeenten. Na Bra bant is Antwerpen de grootste provincie met 1,376 miljoen inwoners. Hoge kinderbijslagen Men heeft de indruk dat de stijgende welvaart een gunstige factor is voor een geleidelijke toeneming van de bevolking, mede als gevolg van de hoge kinderbijsla gen. Families met drie kinderen ontvan gen ongeveer honderd gulden kinderbij slag per maand. De socialistische partij, die enkele jaren geleden nog sterk tegen een geboorte politiek was gekant, steunt dit WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE TEL AVIV (AFP/Reuter) Walter Ey- tan, directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie te Tel Aviv ver klaard dat de Russische geheime dienst gepoogd heeft de Israëlische diplomaat Kazan door vreesaanjaging te dwingen zijn land te verraden en met deze dienst sa men te werken. Kazan, attaché van de Is raëlische ambassade te Moskou, die met zijn gezin te Odessa met vakantie ver toefde, werd op 7 september aangehouden en tot 10 september, en in totaal 26% uur onder sterke schijnwerpers ondervraagd. De geheime dienst liet hem er niet over in het onzekere, dat hij aan hun genade was overgeleverd. „Er verdwijnen veel mensen in deze streken, bijvoorbeeld als gevolg van verdrinking. Men vindt hun kleren dan op het strand terug, maar ver der ook niets meer", aldus werd hem toe gevoegd. De Israëlische vriend, waarbij Kazan logeerde werd voorgeleid: „Hij zag er erbarmelijk uit", aldus Eytan. Daarop werd het verhoor voortgezet. Kazan mocht zijn vrouw die in een zie kenhuis was opgenomen, bezoeken, doch de bewakers, die hem vergezelden, waar schuwden hem uitdrukkelijk, dat hij niet moest pogen zich met de Israëlische am bassade in verbinding te stellen. „Als u dit doet, dan zou het wel eens kunnen ge beuren dat uw vrouw het ziekenhuis nooit meer verlaat", zo verklaarden zij. Kazan werd ook ingescherpt dat hij, wan neer hij eventueel zou worden vrijgelaten, het niet moest wagen de Israëlische am bassade van zijn ervaringen in kennis te stellen. Kazan, die halsstarrig had gewei gerd op de voorstellen van de agenten in te gaan werd tenslotte vrijgelaten. Hem werd nu toegestaan de Israëlische ambas sade telefonisch van zijn terugkeer naar Moskou te verwittigen. Toen de Israëlische ambassadeur ver nam, wat zijn attaché was overkomen, diende hij onmiddellijk een protest in bij het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken. De onderminister van Buitenland se Zaken Semjonov had toegezegd een on derzoek te zullen instellen. Kazan en zijn gezin hebben de Sovjet-Unie verlaten, doch zij zijn nog niet in Israel aange komen, aldus Eytan. demografisch beleid voorzover het families met twee of drie kinderen betreft. In de Waalse provincies stijgt de bevol king slechts langzaam, en dan nog vaak omdat vreemde arbeiders immigreren. De provincie Luik, met één miljoen inwoners, won over 1956 slechts 4.300 inwoners. Het kleine Limburg kreeg er 7.700 bij De hoofdstad Brussel is in tegenstelling met een verbreide mening, eenkleine stad. Zij heeft thans 172.00C inwoners, te gen 175.000 in 1955. Met de randgemeen ten van Brussel-stad, die onafhankelijke gemeenten zijn, wordt Brussel echter ook een agglomeratie "an een miljoen inwo ners. De mensen vluchten uit het cen trum naar buiten. In Ukkel is de bevolking in zeer korte tijd met 7000 personen ge stegen. In de Antwerpse agglomeratie wo nen 480.000 mensen, in Gent 218.000 en in Luik 2.54.000. Antwerpen-stad heeft vorig jaar 3000 inwoners verloren, maar de randgemeenten hebbei een nog groter aantal personen aangetrokken. NEW YORK (Reuter) De Hongaarse UNO-vertegenwoordiger Peter Mod, die zich dinsdag verzette tegen het spoeddebat over Hongarije, heeft tijdens de Hongaarse revolutie als voorzitter van een revolutio nair comité de Russische inmenging zelf veroordeeld. In Deense UNO-kringen. waar men verontwaardigd is over de poging van Mod om de Deense voorzitter van de UNO- commissie voor Hongari-e, Andersen, in diskrediet te brengen, vestigt men de aan dacht op het verslag van de UNO-commis- -sie, waarin wordt gezegd dat de twee be langrijkste verklaringen over de regerings- politiek waren uitgegeven door het revo lutionaire comité van het ministerie van Buitenlandse Zaken, onder voorzitterschap van Peter Mod. In een verklaring van 30 oktober 1956 vereenzelvigde Mods comité zich met de „Hongaarse bevrijding" Het veroordeelde „de ongerechtvaardigde inmenging van Sovjet-troepen en het bloedbad van de autoriteiten van de staatsveiligheidsdienst" en eiste dat de kliek van Rakosi-Geroe- Hegedues, hiervoor ter verantwoording ge roepen zou worden. „De Sovjet-troepen moesten onmiddellijk uit Hongarije worden teruggetrokken" De verklaring van 1 november vroeg de steun van het gehele Hongaarse volk voor een voorstel van Mods comité, waarin de maatregelen waren „uitgewerkt, nodig voor verwezenlijking van de neutraliteit van Hongarije...." Het comité verklaarde voorts, dat de Hongaarse regering mate riële steun aan de grote mogendheden diende te vragen en dal het bauxiet en uranium, dat in Hongarije gedolven wordt, gebruikt moest worden voor de ..nationale welvaart". Het comité deelde tenslotte mede, dat het maatregelen had genomen om het vertrek van de Hongaarse UNO- delegatie, waarin de huidige minister van Buitenlandse Zaken, Imre Horvath, zitting had, niet door te laten gaan, aldus het UNO-rapport. PEKING (Reuter) De Chinese com munistische partij heeft nieuwe richtlijnen uitgegeven voor de collectieve boerde rijen, omdat vele ervan te groot en daar door onhandelbaar zijn geworden. In gewone dorpen zal men in het ver volg als regel slechts één coöperatieve boerderij moeten vormen, en niet meer, zoals voorheen, verscheidene dorpen in een boerderij moeten onderbrengen. Al leen in grotere dorpen zal men meer dan een collectieve boerderij moeten oprichten. Met deze maatregel hopen de Chinese autoriteiten de moeilijkheden te overwin nen die in de afgelopen twee jaar zijn voortgevloeid uit een snelle collectivi satie, waarbij meer dan 95 percent van het half miljard Chinese boeren in collectieve boerderijen zijn gebracht. Voorts wordt er in de nieuwe licht lijnen aangedrongen op grotere plooi baarheid bij het bestuur van de collec tieve boerderijen en meer begrip voor de plaatselijke omstandigheden. Critiek van de boeren op de leiding moet aangemoe digd worden en de functionarissen moeten meer overleg met de massa plegen. DJAKARTA (ANP) Een delegatie van het in Palembang gehouden congres van islamitische godsdienstleraren uit geheel Indonesië heeft er bij president Soekarno op aangedrongen de communistische partij en alle mantelorganisaties daarvan buiten de wet te stellen. De delegatie overhan digde de president een resolutie, waarin wordt vastgesteld, dat het voor islamieten als een zonde wordt beschouwd de com munistische ideologie aan te hangen, dat islamieten die communisten worden, tot „ongelovigen" zullen worden verklaard, dat hun huwelijken ongeldig zijn en dat zij niet volgens de islamitische leer begraven zullen mogen worden. Tevens bepaalt de resolutie dat de isla mieten uit de communistische partij en haar zusterorganisaties, zoals de vakbond „Sobsi" en de jeugdbeweging „Pemuda Demokrat" moeten treden. De Jose Limon Dance Company, die in de Verenigde Staten wordt beschouwd als de beste moderne dansgroep, zal binnenkort in Amsterdam, Parijs, Berlijn, Polen en Joegoslavië optreden. Het gezelschap laat het Europese publiek zien hoe de centraal- Europese dansen zich in de afgelopen der tig jaar tot de Amerikaanse moderne dans hebben ontwikkeld. Als de belangrijkste nummers op het programma worden ge noemd „Emperor Jones" naar het gelijk namige toneelstuk van Eugene O'Neill op muziek van Villa Lobs, „The Moors Pa- vana", een gedanste versie van Othello op muziek van Purcell, „There is a time", een lyrische compositie gebaseerd op bijbelse verhalen en „The Traitor", een versie van het Judas Iscariot-thema. De leider van de groep Jose Limon danst in al deze nummers. AMSTERDAM Op de beurs van maandagmiddag was in de staatsfondsenhoek de stemming goed. Bij de opening kwamen vaste koersen uit de bus. De staffellening opende circa pet hoger, terwijl ook de overige papieren V2 pet beter waren. Tegen het slot werden deze winsten met circa pet gereduceerd. De grote overwinning van bondskanselier Adenauer had in de morgenuren op de in ternationale markten zeer vaste koersen voor de Duitse aandelen en obligaties te zien gegeven. De arbitrage werd door deze affaires volkomen in beslag genomen, waardoor de internationale waarden totaal werden genegeerd. Ook op de officiële beurs kwam de arbitrage er niet aan te pas. Kon. Olies openden op 206,40 tegen vrijdag 208.20. In het verdere beursverloop daal de de koers tot f 205,50 en kwam hierdoor 2 beneden pariteit New York te liggen. Aandelen Philips trokken zich weinig aan van een eventuele belastingverhoging voor de televisietoestellen. Het fonds was 1 punt lager. Unilever opende op 384V2 (382) en kwam tegen het slot op dezelfde koers van vrijdag.AKU kon zich 1 punt verbeteren. K.L.M. was veertig cent lager. Scheepvaarten warén over het geheel ge nomen y2-iy2 punt beter. Ook hier waren de omzetten zeer gering. De verzoening van Hatta en Soekarno bleef op de beurs nawerken. De hoge koer sen, die voor de Indonesische waarden in de morgenuren waren betaald, werden in de middag niet gehaald. Toch waren HVA 2, Amsterdam Rubber 2 en Verenigde Deli 1 punt hoger. De aandelenkoersen van Duitse waarden werden door elkaar 5 7 punten hoger vernomen, terwijl de obligaties circa 2 pun ten beter werden geadviseerd. Prolongatie 5 pet. (A.N.P.). NEW YORK De beurs te New York vertoonde giste ren wee. een dalende tendens en het bleek onmogelijk de tijdelijke opleving van de vorige week te handhaven zonder nieuwe impulsen. De prijsveranderingen waren over het algemeen klein. De omzet was gering 1.290.000 tegen 1.620.000 op vrij dag. De daling was niettemin voldoende om de kleine netto-winsten van de vorige week in de gemiddelden van de industriële waarden en in het algemene marktgemid- delde, ongedaan te maken. Vroegbeurs waren de prijzen vrij onre gelmatig, zij bereikten het dieptepunt van de dag omstreeks het middaguur en liepen daarna enigszins op. Koperaandelen waren onvast, evenals sommige rubberfondsen, chemische en vliegtuigindustriewaarden Van de 1128 verhandelde fondsen sloten er 564 lager. 307 hoger en bleven er 257 on veranderd. Het Dow Jones gemiddelde voor indus triële waarden daalde van 481.02 op vrij dag tot 478.08 op maandag, dat voor spoor wegfondsen van 132.72 tot 131.71. terwijl dat voor openbare nutsbedrijven steeg van 67.58 tot 67.86. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3% Nederl. '47 85 84,1/xe 3 u/o Nedl 1962/64 89% 89 A. K. U 170 *i 170% Calvé Delft 325 323 Van Gelder Zonen 180 *4 180 K. N. Hoogovens 286 287 Nederl. Ford 225 225 N. Kabelfabrlek. 265 265 gew. Philips Gloeil 265 267 pref. Philips Gloeil 141 141* Unilever 383 383 Wilton Fijenoord 218% 210 Dordtsche Petrol 963 950 Konkl. Petroleum f 205,70 f 203,60 A'dam Rubber 70*4 70 K. L. M 121,60 120,50 Holl. Amer. Lijn 154 154 N. Scheepv. Unie 147% 148 Phs. v. Ommeren 228 228 H. V. A 117*4 117 Verg. Deli Mijen 81% 82 Amsterd. Bank 199 199 Ned. Handel Mij 152*4 153 Rotterd. Bank 165 165 Twentsche Bank 158*4 156*4 Anaconda Copper 55*4 54*4 Bethlehem Steel 46 45 U. S. Steel 64*4 64 General Motors.. 41% 41% Shell Union 83*4 82*4 Tidewater 32*4 31% CANBERRA (Reuter) Australië tracht nieuwe handelsovereenkomsten te sluiten met vijftien landen in Europa, waaronder Nederland, en langs de Stille Zuidzee, waarmede reeds departementale bespre kingen zijn begonnen. De handelstransac ties zullen in totaal een waarde vertegen woordigen van 600 miljoen Australische ponden, zo wordt geraamd. De andere lan den zijn Tsjechoslowakije, Canada, Frank rijk, Westduitsland, Italië, Polen, Ceylon, Hongkong, India. Malakka, Pakistan, Sin gapore, Indonesië en de Phillippijnen. Australië heeft deze landen, in ruil voor gegarandeerde afzetmarkten voor Austra lische primaire produkten en industriële goederen, behandeling van meest begun stigde natie toegezegd, overeenkomstig de bepalingen van U algemene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT) alsmede tariefconcessies. Australië heeft handelsovereenkomsten gesloten met zijn twee beste afnemers, Groot-Brittannië en Japan, en een minder formele overeenkomst met België. GERRIT VOORTING. De Belg Karei de Baere heeft een internationale wielerwed strijd over 160 km die in de omgeving van het Belgische plaatsje Stekene Waas werd gehouden, gewonnen in 4 uur 5 minuten. Gerrit Voorting eindigde op de achtste en Leo van der Pluym op de tiende plaats. HALIMI. De Fransman Alphonse Halimi, wereldkampioen bantamgewicht, heeft in Parijs een k.o.-zege behaald op de Schot Chic Brogan. In de tweede ronde ging de Schot voor meer dan tien tellen tegen het canvas. De titel van Halimi stond niet op het spel. Vorige koers. Andijk, 17 v. Antwerpen n. Havana. Arjadne, 16 te Amsterdam. Astrid Naess, 17 te Amsterdam. Abbekerk, 16 v. Moji n. Shanghai- Almkerk, 16 v. Aden n. Suez. Alwaki, 17 v. Aden te Suez. Arkeldijk, 17 te Singapore v. Pt. Swettenham Algol, 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Aalsdijk, 16 v. Sigapore n. Port Swettenham. Aalsum. 19 te Mombasa verw. Alderamjn. pass. 16 Gibraltar n. Boulogne. Aldabi, 17 te Rio de Janeiro verw. Amstelland. 17 in IJmuiden verw. Amstelpark, 21 te Rotterdam verw. Amstelsluis, 16 te Kobe. Amstelstad, 16 v. Adelaide n. Freemantle. Anker, 13 te Rotterdam verw. Bloemfontein. 16 v. Antwerpen n. Amsterdam Boskoop. 16 v. Puerto Ordaz n. Trinidad. Bennekom. 15 te Amsterdam n. W.-Indië. Britsum, 15 140 m. z.w. Frederikshaab (Gr.land) naar Port Churchill. Boschkerk, pass. 16 Socotra n. Colombo. Cirrus (weersehlp), 17 te Rotterdam. Caltex Delft. 16 te Bombay (dok). Coolsingel, 16 v. Rotterdam n. Puerto Ordaz. Carillo, 16 v. Mobile n. Puerto Armuelles. Corilla, 17 te Asab. Camerounkust. 14 v. Novo Redondo n. Lobito Cradle of Liberty, 16 v. Suez n. Mena. Crania. 16 550 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Drente, 16 v. Aden n. Suez. Diemerdiik, 17 te Cristobal. Dordrecht, 16 v. Philadelphia n. Trinidad. Dorestad, 15 700 m. z.w. Flores n. Curagao. Esso Rotterdam, 16 v. Suez n. Rastanura. Gabonkust, 16 v. Abidjan n. Freetown. Giessenkerk. 16 v. Pt. Swettenham n. Singapore Groote Beer. 16 v. Rotterdam n. Quebec. Gaasterkerk, 16 ten anker voor Rangoon. Gooiland. 17 te Rio Grande do Sul. Gadila, 18 te Pladju verw. Guineekust, 16 te Dakar verw. v. Freetown. Helicon, 14 v. La Guaira n. Pto. Cabello. Hispania, 17 te Bilbao. Haarlem, 17 te Rotterdam. Helena, 16 v. Puerto Ordaz n. Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt, 16 te Amsterdam Jason, 16 te Maracaibo v. Wageningen. Johan v. Oldenbarnevelt, 16 te A'dam verw, Kellia, 17 v. Rotterdam, proefvaart. Karimata, pass. 16 Kreta n. Napels. Kinderdijk, pass. 16 Folkestone n. New York. Kopjoneila, 16 v. Saltend n. Teesport. Kalydon, 16 v. Curagao n. Buenos Aires. Kennemerland. 17 te Montreal. Korovina, 17 te Thameshaven. Kaimana. 18 te Makassar. Koningswaard, 16 410 m. n. Flores Az. n. Dublin. Kara, 18 te Auckland verw. Lindekerk, 17 nog te Basrah. Laurenskerk, 16 te Bremen. Liberty Bell, passeert 16 Gr. Comoro eil. naar Philadelphia. Limburg, 16 v. Kuweit n. Basrah. Laagkerk, 17 te Cochin. Lieve Vrouwekerk, 17 te Genua. Mariekerk, pass. 16 Ouessant n. Genua. Molenkerk, 16 v. Suez n. Port Said. Muiderkerk, 16 te Abadan. Malvina, 14 te Tarakan verw. Marnelloyd. 16 v. Colombo n. Aden. Mylady, 17 te Aalborg. Mentor, 15 870 m. z.w. Azoren n. Port of Spain Nanusa, 17 te Colombo verw. Oranjefontein, 14 220 m. z. Freetown n. L. Palm. Osiris. 15 360 m. z. Cape Hatteras n. Baltimore. Ovula, 17 te Pladju verw. v. Tandjong Priok. Oldekerk. 17 te Aden. Orion, 16 te Alexandrië. Ouwerkerk, 15 dw. Valencia n. Duinkerken. Prins Casimir, pass. 16 Belle Isle n. Le Havre Peperkust. 16 110 m. w. Lissabon n. Le Havre Pygmalion, 16 te Jeremie verw. Pendrecht. 16 v. Fao n. Rastanura. Prins Willem V. 17 v. Rotterdam n. Montreal. Radja. 17 te Beyrouth. Rotula, 16 v. Surabaja n. Balikpapan. Solon, 16 v. Pto. Cabello n. P. Cardon. Stad Amsterdam, verm. 17 v. VVabana n. Engel. Stad Breda. 17 te Birkenhead verw. Stentor, pass. 14 Santa Maria Az. n. Amsterdam. Salatiga, 16 rede Aleppy. Schouten, 17 te Kaapstad. Sliedrecht, 16 v. Port Said n. Philadelphia. Stad Delft, 17 v. Bremen n. Antwerpen. Steven, 17 te St. John. Straat Malakka. 17 te Kaapstad. Singkep, 17 te Manilla. Soestdijk. 15 438 m. z.w. Cp. Race n. Antwerpen. Sarangan. 16 v. East-London n. Durban. Stad Dordrecht, pass. 16 Kaap Finisterre naar Gibraltar. Stad Utrecht, 16 v. Narvik n. Emden. Tabinta, 17 te Belawan. Themis, 18 te Philadelphia verw. Telamon, 15 700 m. z.w. Fayal n. Willemstad. Trajanus, 16 690 m. n.o. Guadeloupe n. Londen Tabian, 16 v. Priok n. Singapore. Teucer, 17 te Singapore verw. Tomori, 16 te Hamburg. Van Noort. 17 te Tsingtao. Vasum, 16 v. Genua n. Mena Al Ahmadj. Vlist, 18 te Bremen verw. W. Alton Jones, 17 te Suez. Willem Ruys. 17 v. Suez n. Port Said. Zeeland, 16 te Halifax. Zonnewijk, 17 te Kaapstad. Zuiderkerk, 17 v. Genua n. Marseille. KLEINE V.' Alcetas, 16 60 m. z. Lissabon n. Antwerpei Bab T, 13 v. Toppila n. Huil. Boreas, 16 te Amsterdam n. Rotterdam. Draco, 14 te Barcelona n. Tarragona. Eljo, 15 te Sornas v. Horsens. Elsa. 15 bij Elbe-2 n. Aarhus. Flevo. 14 v. La Pallice n. Amsterdam. Joost, pass 16 Yxpila n. West-Hartlepooi Kaap Falga, 12 v. Amsterdam te IJmuidoi Kaap St. Vjncent, 14 v. Stocka n Zaandam Midas, 14 v. Rotterdam n. Duinkerk. Nero, 14 te Malaga n. Cadiz. Notos, 14 v. Hamburg n. Aalborg. Pavo, 13 v. Gruvon te Otterbacken. Phidias. 15 v. Venetië n. Triëst. Ponza, 14 v. Zaandam te Kristinehamn. Tilly, 13 v. Zaandam te IJmuiden. SLEEPVAAK Barentszee, 15 510 m. w. K. Verd. eil. n. P. Cabello. Clyde, 15 630 m. o.z.o. Hawai n.Panama. Cycloop, 16 220 m. w.z.w. Key West n. Panama Gele Zee, 16 ten anker in Amuabaai. I-Iudson, 15 v. Aden n. Calcutta. Oceaan, 16 v. Honolulu n. Panama. Oostzee, 16 140 m. w.n.w. Kp. San Antonio naar Maracaibo. Poolzee, 14 v. Philadelphia n. Puerto Ordaz. Thames, 16 v. Finisterre n. Perzische Golf. Tyne, 16 Suez gepass. n. Kuwait Witte Zee, 15 v. Aden n. Port Moresby. Zeeland, 15 250 m. n.n.w. Aruba n. Maracaibo.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15