„Het schild kan niet door een schrikdraad worden vervangen" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER 'MORRIS Nieuwe Duitse regering wordt geconfronteerd met Oder-Neisse Twaalfde bijeenkomst van de UNO in New-York begonnen Griep woedt voort ZOAVO-conferentie in Bankok na staatsgreep uitgesteld MINISTER STAF VERKLAART: Militaire inspanning moet niet te eenzijdig op kernwapens worden gericht Duitse ambassadeur te Belgrado terug naar Bonn Malakka thans UNO-lid Thailand heeft nog geen vertegenwoordiging LAATSTE NIEUWS Koning Haakon zeer ernstig ziek Tweemaal welkom IN HET GIPS Regen P.T.T.-tarieven worden op 1 november verhoogd Het woord is aan MORGEN: lezers tegen schaakclub Haarlem Kremlin opent besprekingen met Frankrijk en de V.S, Burgemeester van Little Rock spreekt verstandiger taal Twee doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 856 DODEN j Ut JAARGANG No 60 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 302e JAARGANG No 213 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „De regering kan uit de internationale politieke situatie geen andere conclusie trekken dan dat het voor Nederland onverminderd zaak blijft al datgene te doen wat nodig is om de NAVO zo hecht en krachtig mogelijk te maken en die bij drage aan de militaire machtsmiddelen te blijven leveren welke ons land zich naar maatstaven van redelijkheid kan veroorloven", aldus minister Staf in de toe lichting op zijn begroting 1958. In verschillende publikaties, zegt de minister, is de laatste tijd de nadruk gelegd op de waarschijnlijkheid van onbeperkt strate gisch vebruik van kernwapens in enig toekomstig conflict en de onwaarschijnlijk heid dat conventionele middelen daarbij nog een rol van betekenis zouden kunnen spelen. Hierdoor is de indruk gewekt alsof conventionele strijdkrachten hun waarde voor de NAVO-verdediging aan het verliezen zijn en het „schild" zou kunnen worden vervangen door een „schrikdraad". Tegen deze neiging tot verzwakking van het schild ten behoeve van de begroting van het kernwapen- potentieel meent de minister scherp stelling te moeten nemen. Hij ontkent geenszins de grote waarde van de kernwapens voor afschrikking van de agressie, doch indien de militaire in spanning der NAVO-landen te eenzijdig daarop gericht zou worden, zou het ge vaar ontstaan dat reeds naar dergelijke wapens zou moeten worden gegrepen onder omstandigheden, welke het gebruik van dergelijke uiterste middelen niet recht vaardigen. Dit vraagstuk is voor Neder land wel van zeer bijzonder belang daar onze bijdrage aan de gezamenlijke ver dediging hoofdzakelijk uit conventionele strijdkrachten kan bestaan welke voor zo veel nodig met tactische kernwapens zul len worden versterkt, aldus de minister. Bezuiniging De begroting van Oorlog voor 1958 heeft een eindcijfer van f 1.282.485.500. De be groting van Marine heeft een eindcijfer van f 363.793.000. Minister Staf verklaart dat hij in een aantal bezuinigingen in de exploitatie van de krijgsmacht heeft ingevoerd. Hij noemt een vermindering van het elektriciteits gebruik, 10 percent reductië van het druk werk, beperking van het onderhoud van OSLO (UP) Vandaag is te Oslo een medisch bulletin uitgegeven over de ge zondheidstoestand van de 85-jarige koning Haakon. De behandelende artsen, dr. H. A. Salvesen en dr. Leif Efskind, verklaren in dit bulletin dat de gezondheidstoestand van de koning ernstig is. Men vreest dat koning Haakon stervende is. De bloedsomloop in het linkerbeen van de koning heeft de laatste tijd grote moei lijkheden opgeleverd en -bovendien lijdt de koning aan een catarrh in de ademha lingsorganen, waardoor hij zeer vermoeid en uitgeput is. Zijn lichaam is verzwakt. „Er is reden tot ernstige ongerustheid" zo merken de behandelende artsen in hun communiqué op. In juni 1955 is de koning ernstig geval len en' sindsdien is hij ziek. In de zomer van 1955, toen koningin Elizabeth van En geland een bezoek aan Oslo bracht, heeft men de grijze koning voor het laatst in het openbaar gezien. De toelating van de Maleise federatie tot het lidmaatschap der UNO was aanleiding tot vele verwelkomingsspeeches De Russische vice-minister Koeznetsov heette de Maleise federatie met vreugde welkom. „De onafhankelijkheid van Ma- laka", aldus Koeznetsov, „is het resultaat van vele jaren van heldhaftige strijd van het volk van Malaka tegen buitenlandse koloniseerders, die de sociale en economi sche vooruitgang tegenhielden". De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles merkte op, dat twintig van de nu 82 leden der V.N. pas na de tweede wereldoorlog onafhankelijk gewor den zijn, en dat het volk van Malaka „reeds door zijn worsteling tegen de communisti sche terroristen heeft getoond dat het de hoedanigheden heeft, nodig om zijn onaf hankelijkheid te behouden". gebouwen en een verlaging van het aantal dienstreizen naar internationale vergade ringen. Een verlaging van verschillende personeelsbezettingen op de departemen ten, gepaard aan een met uitzondering van de werkplaatsen en magazijnen voor de gehele krijgsmacht geldende per soneelsstop, zal geleidelijk tot besparingen op de personeelskosten leiden. Bij de Ko ninklijke Marine bleek door reorganisatie der walinrichtingen een vermindering van het militair personeel mogelijk. Met de legerreorganisatie zijn in 1957 goede vorderingen gemaakt. Tegen 1 fe bruari 1958 zal de 4de (parate) divisie haar nieuwe gedaante hebben gekregen. In 1958 en 1959 zullen de 3de en 5de mobilisabele divisies worden gereorganiseerd. Parallel met het reorganisatieproces van de be staande divisies zal meteen in nieuwe stijl een tweede parate divisie (de 1ste divisie 7 december) worden opgebouwd. Toch op Deelen Minister Staf zegt voorts dat tot zijn leedwezen de vliegbasis Deelen met een operationeel squadron moet worden bezet. Wel kan de minister er zorg voor dragen dat gedurende de vakantiemaanden de overlast, die veroorzaakt wordt door la waai van de op het vliegveld gestationeer de vliegtuigen, wordt verminderd. P»»»»occc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaarbewolkt met op vele plaatsen tijdelijk regen of motregen. In de nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Haar enkel in gips gevat, maar door deze handicap niet ervan weerhouden aan de rijtoer door Den Haag deel te nemen, zo vertoonde Prinses Beatrix zich dinsdagmiddag op het hordes van Huis ten Bosch, gereed om in te stijgen. Prinses Margriet vergezelt haar. Naar de P.T.T.-persdienst meedeelt, wordt er naar gestreefd de volgende ta riefsmaatregelen met ingang van 1 no vember in te voeren: Het porto voor bin nenlandse brieven tot en met 20 gram wordt 12 cent (thans 10 cent); van 20 tot en met 100 gram 25 cent (thans 20 cent) en van 100 tot en met 200 gram 35 cent (thans 30 cent). Het porto voor binnen landse briefkaarten wordt 8 cent (thans 7 cent). Ir, het verkeer met Suriname, de Neder landse Antillen, Nederlands Nieuw Gui nea, Indonesië, België en Luxemburg en in het grensverkeer met Duitsland wordt het porto van brieven tot en met 20 gram eveneens 12 cent en dat voor briefkaarten 8 cent. Voor telefoonaansluitingen blijven abonnements- en gesprekkosten ongewij zigd. Het entreegeld voor nieuwe gegadig den wordt echter verhoogd van f 75 tot f 100. Deze verhoging zal niet gelden voor degenen, die thans reeds op de telefoon wachtlijst staan ingeschreven. Bovendien zullen tariefswijzigingen voor nevenappa- ratuur worden ingevoerd. De kosten van een telexabonnement worden van f 80 op f 100 per maand ge bracht. Ingevoerd wordt een entreegeld van f 100. Bij het binnenlandse telexver- verkeer zal voorts per tel-eenheid 5 cent berekend worden (thans 4 cent). Ook bij de telexdienst zullen de tarieven voor hulpapparaten en nevenapparatuur wor den herzien. Laurillard Wie in de hemel wil komen, zorge dat de hemel in hem komt. BON (UP) Het is nu reeds duidelijk, dat de nieuwe Westduitse Bondsregering tegenover een niet onbelangrijke buiten lands-politieke complicatie staat: de hou ding van Joegoslavië inzake de Oder- Neisse-grens.Tito heeft nu de grens tussen Oost-Duitsland en Polen als een blijvende betiteld. Als eerste reactie hierop heeft de regering in Bonn de Westduitse ambassa deur in Belgrado Pfleiderer „voor het uit brengen van verslag" naar Bonn geroepen, met de bedekte bedreiging, dat Pfleiderer niet terugkeert. Een nieuw officieel pro test van Bonn tegen de erkenning van de Oder-Neisse-grens en het aanvaarden van het bestaan van twee Duitslanden wordt in Bonn algemeen verwacht. Een afbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen West-Duitsland en Joegoslavië wordt ech ter niet verwacht, evenmin als economi sche sancties of repressailles. Onze correspondent in West-Duitsland schrijft: Nog nimmer heeft een partij in Duitsland bij verkiezingen, die zonder enige dwang of druk op de bevolking plaatsvonden, een dergelijke grote meer derheid behaald als ditmaal de CDU. Zelfs bij de laatste, nog betrekkelijk vrije verkiezingen van 5 maart 1933 heeft Hit- Iers nazi-partij slechts 44,1 percent van de stemmen kunnen krijgen. Die van Konrad iCOOCODCOOODCOOOOOCOOOCOOCCOOOO< Ook gisteren en vanochtend kwamen er nog inschrijvingen bij ons binnen voor de schaakwedstrijd van onze lezers tegen de Schaakclub Haarlem. Ook zij krijgen morgenavond in ge bouw Zang en Vriendschap aan de Jansstraat in Haarlem nog een plaats achter een van de borden. De in- schrijving is nu gesloten. Morgen tussen kwart voor acht en acht uur worden alle deelnemers verwacht in gebouw Zang en Vriendschap. «DOCOOOaXXXJOOOOOOCCCOSOOOCCOSODOCOCCOOCCOCOCXDOCCOSOCCO: Adenauer vormen thans iets meer dan 50 percent, wat betekent dat de CDU in de nieuwe Bondsdag (die uit 497 afgevaardig den zal bestaan) ver over de helft van de zetels zal bezetten. Iedereen is thans natuurlijk benieuwd hoe de nieuwe Westduitse bondsregering er zal uitzien. Maar men zal zijn nieuws gierigheid nog wat moeten bedwingen. Immers eerst moet Adenauer in oktober (voor de derde maal) door de Bondsdag tot bondskanselier worden gekozen en daarna pas zal hij met zijn nieuwe kabi- netslijst voor de dag kunnen komen. Volgens United Press heeft bondskanse lier Adenauer besloten, de nieuwe West duitse bondsregering uitsluitend te vormen uit leden van zijn eigen partij CDU/CSU, en de kleine DP (Deutsche Partei) die is gefuseerd met de FVP (Freie Volkspartei, een afsplitsing van de oppositionele FDP). Zo Adenauer al de hoop gekoesterd mocht hebben, een kabinet op „brede ba sis" te kunnen vormen, dan is dit door de onverzoenlijke houding van FDP-voorzit- ter Reinhold Maier al wel naar de onmo gelijkheden verwezen. Maier's standpunt is nog eens bevestigd door een invloedrijk afgevaardigde van de FDP, Erich Mende, die in de „persdienst" van de FDP schrijft dat deelneming aan een coalitieregering uitgesloten is voor de FDP. Nu het aantal partijen in de Bondsdag zo drastisch beperkt is, was een herver deling van de portefeuilles toch reeds no dig. Het is bovendien bekend, dat de CSU onder die naam bestaat de partij van Adenauer in Beieren en Saarland een groter aandeel in de regering zal op eisen. Met name wil de CSU een vice- kanselier leveren en vrij algemeen wordt als zodanig reeds nu de minister van Fi nanciën, Fritz Schafer genoemd. De Sovjet-Unie heeft ingestemd met be sprekingen met de Verenigde Staten over uitwisseling van radio- en televisiepro gramma's. Ook is de Sovjet-Unie bereid be sprekingen te voeren over uitwisseling op cultureel,wetenschappelijk en technisch ge bied, aldus een Sovjetnota aan de V. S. PARIJS, (AFP) In Parijs zullen Frans-Russische culturele besprekingen be ginnen, nog voor de Amerikaans-Russische besprekingen in Washington. NEW YORK, (Reuter) Dinsdag is te New York de twaalfde bijeenkomst van de Algemene Vergadering der UNO begon nen. Aanwezig waren de ministers van Buitenlandse Zaken van nagenoeg alle leden-staten. 81 landen hebben afgevaar digden gezonden. Malakka is als 82ste lid tot de volkenorganisatie toegelaten. De bijeenkomst werd geopend met een minuut stilte voor gebed of overpeinzing. Prins Wan Waitajakon van Thailand, die gedurende de elfde bijeenkomst als voor zitter is opgetreden, bracht in zijn openingsrede hulde aan Groot-Brittannië, Frankrijk en Israël voor het door deze lan den gevolg geven aan de UNO-resoluties, om hun strijdkrachten uit Egyptisch gebied terug te trekken. Hierop kwam prins Wan te spreken over het Hongaarse vraagstuk, „dat andere tra gische probleem, waarvoor de Algemene Vergadering zich in haar elfde bijeenkomst zag gesteld", waaraan hij toevoegde: „de hierop betrekking hebbende UNO-resolu- ties zijn nog niet nageleefd". De voorzitter bracht in herinnering, dat hij door de Algemene Vergadering was aan gezocht om als haar speciale vertegenwoor diger „te onderhandelen over het alsnog ten uitvoer leggen van het in de resoluties bepaalde", waaraan hij toevoegde: „De vrijheid van het Hongaarse volk behoort alle leden der UNO als een zaak van het mensdom zelve ter harte te gaan en het moet mogelijk zijn de handelingen der volken-organisatie zodanig met elkander in overeenstemming te brengen, dat deze wens van het Hongaarse volk in vervul ling gaat". Nieuwe voorzitter De Nieuwzeelander sir Leslie Munro is daarop tot voorzitter van de twaalfde bij- ADVERTENTIE Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Marijke verlaten Huis ten Bosch voor de traditionele rijtoer LITTLE ROCK (AFP en UP) Gou verneur Faubus van Arkansas heeft maandag de nationale garde b\j de mid delbare school van Little Rock tot een twaalf man teruggebracht. De burgemees ter van Little Rock heeft de aftocht van de nationale garde geëist. Een politie agent bracht het schriftelijk verzoek van burgemeester Woodrow W. Mann naar het bureau van de gouverneur van Arkansas, Faubus, over. De griep woedt thans ook hevig in vrij wel alle Westeuropese landen. In West- Duitsland heeft zich een tweede geval met dodelijke afloop voorgedaan. Vele scholen in de Bondsrepubliek zijn gesloten. In België zijn verscheidene geïsoleerde centra van Aziatische griep. Hier en daar zijn scholen gesloten en in sommige grote steden mogen de militairen de kazernes niet verlaten om verspreiding van de ziekte die niet kwaadaardig is, te voor komen. Ook in Zwitserland is een aantal geval len van Aziatische griep geconstateerd, evenals in Frankrijk, waar het aantal haarden nog klein is. Van vier Engelse torpedojagers, die dins dag uit de Clyde zouden uitvaren om deel te nemen aan de NAVO-manocuvres „Strike Back", is alleen de „Daring" ver trokken. De drie andere schepen moesten verstek laten gaan wegens het grote aanr tal griepgevallen onder de bemanning. Twee Britse onderzeeërs, de Anchorite en de Artful, bevinden zich voorts bij Stornoway in quarantaine daar dertig leden van de bemanningen griep schijnen te hebben en naar het ziekenhuis zijn ge bracht. Van het onderzeeboot-bevoorra dingsschip Adamant, dat in de Clyde ligt, is een honderdtal manschappen ziek. (Reu ter en UP). Onze Londense correspondent meldt nog dat in Engeland thans reeds dertigduizend schoolkinderen de Aziatische griep hebben. Er hebben zich onder hen vier dodelijke gevallen voorgedaan. Vooral het noorden van het land is zwaar getroffen en er zijn talrijke patiënten onder fabrieksarbeiders en in de strijdkrachten. De medische adviseur van het Algemeen Mijnwerkersfonds te Heerlen, dr. H. Sta- pers, heeft dinsdag verklaard, dat de griep epidemie in de Limburgse mijnindustrie over haar hoogtepunt heen is. In de week van 9 tot en met 14 september bereikte het aantal zieken bij de twaalf Limburgse mijnen bijna tienduizend, maar sedert maandag j.l hebben ongeveer tweeduizend mijnwerkers de arbeid hervat. Op alle mijnen loopt ook het aantal gevallen te rug. Het ziektepercentage, dat verleden week 18,5 bedroeg, liep in de eerste dagen van deze week terug tot ongeveer 13,5 pet. Dr. Stapers verwachtte, dat de situatie binnen drie weken weer normaal zal zijn. Bij verscheidene textielbedrijven in Al melo is een groot aantal werknemers ziek thuisgebleven. Bij een textielfirma zijn zelfs 220 van de 400 meisjes, met griep bedlegerig. Een andere kledingindustrie meldde honderd ziektegevallen. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 ITALIAANSE SPORTTRUIEN ƒ39.50 eenkomst der Algemene Vergadering ge kozen. Er waren twee kandidaten, de Nieuwzeelander sir Leslie Munro en de Libanese minister van Buitenlandse Zaken, dr. Charles Malik. Dr. Malik deelde mede, dat hij zijn kan didatuur terug trok „ten behoeve van mijn goede vriend, sir Leslie Munro". Hij voeg de hieraan toe voor sir Leslie te zullen stemmen en hij sprak de hoop uit dat deze „met een zo groot mogelijke meerderheid zal worden verkozen". „Zonder eenheid van geest en in de han delingen kan er geen vrede zijn en kunnen er zeker geen Verenigde Naties bestaan", aldus de Libanese minister van Buiten landse Zaken. Een l achtig applaus van de afgevaardigden beloonde dit gebaar van dr. Malik. BANGKOK (AFP/Reuter) De opper bevelhebber van het Thailandse leger, maarschalk Sarit Thanarat, die dinsdag ochtend in een staatsgreep de macht aan zich trok, heeft bekend gemaakt, dat de conferentie van de ZOAVO, die donderdag in Bangkok zou beginnen, uitgesteld moet worden omdat er op het ogenblik niemand is, die namens Thailand kan optreden. (De conferentie zou worden bijgewoond door de militaire chefs van de acht ZOAVO-landen. Zij zouden bespreken hoe onder de huidige omstandigheden een aan val op Zuidoost-Azië afgeslagen zou kun nen worden). Sarit heeft een nieuw hoofd van politie benoemd. In een radiotoespraak zei hij, dat de verkiezingen van februari onregel matig waren geweest, dat dientengevolge het parlement eerlang zal worden ontbon den en een nieuwe regering wordt be noemd zodra de toestand weer normaal is geworden. Prins Wan zal Thailand in de UNO blijven vertegenwoordigen. Generaal Phao Srijanond, die minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de politie was, is dinsdag per vliegtuig naar Londen vertrokken. Hij verklaarde, dat hij het land „voor onbepaalde tijd" verlaat. Generaal Phao Srijanond was onder maarschalk Piboel Songgram „de sterke man" van Thailand. Maarschalk Sarit ver klaarde, dat het niet gaf, waarheen Phao vertrok, als hij het land maar verliet. WASHINGTON (Reuter). De woord voerder van het State Department in Washington, Lincoln White, verklaarde dinsdag, dat de staatsgreep van het leger in Thailand „een interne politieke ontwik keling" is, die de structuur van de Zuid- oostaziatische verdragsorganisatie niet zal schaden. De omverwerping van de regering Piboel Sanggram zal de Amerikaanse mi litaire hulp aan Thailand niet nadelig be ïnvloeden. Oud-premier voortvluchtig (Reuter). Veldmaarschalk Piboel Songgram, de afgezette Thailandse pre mier, is per schip het land uitgevlucht, al dus is vandaag door het Thailandse leger bekend gemaakt. De voortvluchtige veldmaarschalk Piboel Songgram is zestig jaar. Hij is een rustige, kleine vroegere artillerie-officier. Hij had tot op heden zijn positie kunnen handha ven ondanks herhaalde pogingen om hem uit het zadel te lichten. In 1938 werd hij voor het eerst premier. Voordien was hij vier jaar minister van Defensie geweest. Hij had sedert de revolutie van 1932, die de absolutie monarchie omver wierp en een constitutioneel koninkrijk tot gevolg j had, een belangrijke rol in de landspoli- tiek gespeeld. Na de Tweede Wereldoorlog werd Piboel Songgram gevangen gezet we gens samenwerking met de Japanners, maar men moest hem weer vrijlaten om dat er geen bewijzen voor de uitgebrachte beschuldigingen waren. In 1947 kwam hij weer aan het bewind, na een staatsgreep van het leger. Hij ver zette zich tegen nauwere betrekkingen met communistisch China, omdat dat volgens hem er toe zou kunnen leiden dat Thai land „een tweede Malakka" zou worden. Piboel Songgram was Westers gezind. In sommige kringen in de Thailandse hoofdstad gelooft men, dat veldmaarschalk Sarit Thanarat ook bij de staatsgreep van juni 1951, toen premier Piboel ontvoerd werd, maar later wist te ontsnappen, een macht achter de schermen was. In decem ber van dat jaar werd Sarit echter be noemd tot minister zonder portefeuille in het gewijzigde kabinet van Piboel. In Maart 1952 werd Sarit onder-minister van Defensie en later 'id van het Kernkabinet. Vorig jaar waren er geruchten, dat som mige kabinetsleden probeerden een nieuwe partij onder Sarits leiding te vormen. In maart 1957 werd Sarit minister van Defensie, nadat hij reeds korte tijd opper bevelhebber van de strijdkrachten en de politie was geweest. De vorige maand trad hij als minister af, nadat premier Piboel geëist had, dat de ministers hun leidende posities in bedrijven zouden opgeven. Op 10 september trad Sarit ook uit de rege ringspartij. De 41-jarige heer J. Heimgartner uit Garderen werd dinsdag, toen hij met zijn motorfiets uit een zijweg kwam, op de Speulderweg te Garderen aangereden door een vrachtauto. Hij werd een eind meegesleept on zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de nacht in het ziekenhuis te Ermelo is overleden. Hij la^t een gezin met vijf kinderen achter. De 80-jarige heer A. van de Murk uit Enspijt is, toen hij bij D e i 1 de weg UtrechtDen Bosch wilde oversteken, door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. Tengevolge' van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 856 personen, van wie 167 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1